DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlische luchtaanvallen op Arabische stellingen Jordaandal BILT Ontwikkelingshulp voor onderwijs in Togo Prijsstijging legt zware hypotheek op economische leven van Nederland Hinder van vele kabelbeschadigingen Prinses Irene teruggekeerd naar Parijs NOC GEEN DOORBRAAK IN VREDESOVERLEG VIETNAM Opnieuw rellen in Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20125 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen "iijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Oud-Nieitwerkerker burgemeester Leiderdorp Diplomatiek overleg over optreden van „grote vier" inzake het Midden-Oosten TEL AVIV. 2-1. Israëlische straal vliegtuigen hebben donderdag Arabi sche stellingen in het Jcrdaandal, het Uneel van verscheidene scherpe bot singen sinds de Israëlische vergel- dingsaanval van -zaterdag cp het vliegveld-Beiroet, aangevallen. Voigens een Israëlische militaire woordvoerdere is ook strijd geleverd in de sector van het Suezkanaal. Egyptische troepen beschoten een Is raëlische patrouille. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De Godsdienstige leider van de Mohammedanen in Libanon, Sjeik Hassan Chaled, heeft aangedrongen ~p dienstplicht in Libanon. VATICAANSTAD. De 3.000 per soneelsleden van het Vaticaan heb ben met ingang van donderdag jl. een loonsverhoging van zes procent gekregen. Opnieuw brand in Joods Instituut van New York NEW YORK, 3-1. In het Joodse centrum van Brooklyn is donderdag op vijf verschillende plaatsen brand uitgebroken. Alle vuurhaarden kon den binnen een kwartier worden bedwongen. Over de omvang van de schade valt nog niets te zeggen. In de afgelopen vier maanden zijn ruim een dozijn aanslagen gepleegd op of vernielingen aangericht in Joodse instellingen in New York, die thans in opdracht van burgemees ter Lindsay betere politiebewaking krijgen. Man overmeestert Grieks vliegtuig ATHENE, CAIRO. 2-1. Een Griek heeft vanochtend de bestuurder van een Grieks lijn vliegtuig, dat van Kreta op weg was naar Athene, ge dwongen naar Egypte te vliegen. Het is in Caïro geland. De DC-6 van de Olympic Airways had 95 passagiers en een bemanning van vijf aan boord De Griek. George Flamorides, heeft een waarschuwingsschot gelost teen de piloot verbinding met Athe ne wilde zoeken. De overvaller \v r. rdt dcor de Egyptische politie on dervraagd. Premier Abdoellah Al-Yafi van Libanon heeft donderdag op een persconferentie tegengesproken, dat Palestijnse strijdgroepen vanuit Li banon Israël binnendringen. Israël heeft deze beschuldiging geuit als een van de argumenten om de Isra ëlische vergeldirgsaanval op het vliegveld Beiroet te rechtvaardigen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft donderdag op een persconferentie gezegd, dat staking van de activiteit van „Arabische terroristische groe pen" in Israël het totstandkomen van een regeling in het middenoosten zou bevorderen. Een Israëlische woordvoerder heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat Arabische guerrilla-strijders de Is raëlische stad Kiryat Shmoneh heb ben beschoten, de tweede beschieting binnen 2 dagen. Bij de beschieting van dinsdagavond kwamen drie mensen cm het leven. De beschieting van donderdag avond eiste geen Israëlische slacht offers. Minister Abba Eban heeft nog ge zegd, dat Israël een klacht voorbe reidt bij de Veiligheidsraad naar aanleiding van de beschieting van dinsdag op Kiryat Shmoneh. „Ik ver wacht niet. dat de drie Israëlische mensenlevens die verloren zijn ge gaan, zelfs maar een kwart van de belangstelling zullen verwekken die de 13 verlorengegane Arabische vliegtuigen (op het vliegveld van Beiroet) hebben gewekt", aldus Eban. ..Grote vier" PARIJS-LONDEN, 2-1. Er is druk diplomatiek overleg gaande over een gezamenlijk optreden van de „grote vier" inzake het Midden-Oosten, als voorgesteld dcor president de Gaulle. Deze ontving donderdag de Russi sche ambassadeur in Parijs, Zorin, voor een gesprek van drie kwartier. De Gaulle had eerder een boodschap van de Russische regering ontvangen waarin deze bezorgdheid uitsprak over de verscherping van de crisis in het Midden-Oosten en gunstig re ageerde op het Franse voorstel aan gaande besprekingen ter voorberei ding van een conferentie van de „vier". In Londen werd de kwestie be sproken tussen de Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, en de Russische ambassadeur Smir- nesvsky. Volgens welingelichte krin gen bracht Smirnovsky nieuwe ideeën naar voren over da bewerk stelling van een vreedzame regeling in het Midden-Oosten. Wat die in hielden is niet bekend. President Johnson blijft de vre desinspanningen van V.N.-bemidde- laar Gunner Jarring steunen. Naar zijn mening is„de missie-Jarring de geschikste manier om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen". Dit zei donderdag Johnsons pers chef George Christian in antwoord op vragen over een nieuw vredes plan dat de Sowjetunie naar ver luidt op 19 december aan de Ver. Staten heeft voorgelegd. Amerika is bezig met het opstellen van een ant woord op het voorstel, dat beëindi ging van de staat van oorlog in het Midden-Oosten zou behelzen, gekop peld aan vredesgaranties van de grote mogendheden en Israëls te rugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 0OOI J t i Als het geld voorop liggen vele wegen open. WAT 1EQT DE SCHIPHOL. Na een kort verblijf in ons land, is prinses Irene donderdag weer naar Parijs vertrokken. Zij werd uitgeleide gedaan door koningin Juliana. AMSTERDAM, 3-1. De prijsstij ging dreigt een steeds zwaardere hypotheek op het economisch leven van ons land te leggen. In 1964-'66 bedroeg zij gemiddeld 5 a 6 °/n. Daar mee werd de aanpassing aan het Eu ropese peil voltrokken. In 1967-'68 was zij ruim 3 Het leek de overgang naar een relatief normaal te achten 1 a 2 Het ge middelde peil voor 1969-'70 is waar schijnlijk 4 a 5. Met Frankrijk snel len wij vooraan in de Europese stoet. Dit schrijft de secretaris-generaal van het departement van economi sche zaken, drs. G. Brouwers, bij de jaarwisseling in een artikel voor de donderdag verschenen economisch- statistische berichten, waaraan veorts het volgende wordt ontleend: Wij kunnen nu eenmaal niet meer opmaken dan wij voortbrengen, ook al tellen wij het in steeds meer gul dens van steeds minder waarde. Ons internationale concurrentievermogen staat voortdurend op de tocht, zoals een toenemend aantal bedrijfstakken in verkeer en industrie ondervindt. Tot dusver zijn wij er, blijkens de algemene gang van de economi'e, vrij gunstig doorgezeild, zij het met eni ge schade aan verouderd touw- en dekwerk. Wij zijn daardoor wat zor geloos geworden. Met een bruikbaar schip onder de voeten speculeren wij voortdurend op de inflatie van de anderen. En met redelijk succes. Maar het zou ons eindelijk wel 'eens zuur kunnen opbreken. Het wordt tijd dat deze vicieuze spiraal wordt doorbroken. DEN HAAG, 2-1. Nederland heeft uit fondsen voor ontwikkelingshulp ruim 400.000 gulden beschikbaar ge steld voor de bouw en inrichting van een methodistische middelbare school in de Westafrikaanse staat Togo. De streekschool voor een gebied met 220.000 inwoners zal worden ge vestigd te Anecho, op 45 kilome ter ten oosten van de hoofdstad Lo me. Het is een project van de „Egli- se Protestante Methodiste", die zelf met bijna 140.000 gulden in de kos ten bijdraagt. Sinds 1961 wordt onderwijs gege ven in noodgebouwen. De nieuwe ac commodatie zal bestaan uit een hoofdgebouw met vier klassen, een laboratorium, een bibliotheek, een studiezaal en een ziekenzaaltje. De school heeft momenteel 120 leerlin gen, onder wie 40 meisjes. Het on derwijs sluit niet aan op de univer siteit, doch de beste 'leerlingen kun nen na beëindiging van de vierjarige cursus een voortgezette opleiding volgen aan een lyceum te Lome. De bouw van de school is een onderdeel van het nationale ontwikkelingsplan van Tcgo. Bij de toelating van leerlingen wordt niet naar geloofs overtuiging geselecteerd. UTRECHT. 2-1. Het aantal ka- belbcschadigingen neemt nog steeds flink toe. Het telefoondistrict Utrecht van P.T.T. noteerde er vorig jaar bijna 1400 waarvan 300 door graaf machines. Daarbij was ook de kabelbreuk, waardoor het Utrechtse politiebu reau vele uren onbereikbaar was. „En dat was er maar één van de ve le". zei de directeur van het tele foondistrict Utrecht, ir. G. G. Douw, tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in Utrecht. Het aantal kabelbeschadigingen neemt jaarlijks met ruim tien pro cent toe. Ir. Douw noemde dat een zeer nare zaak. We moeten er naar streven de kabels veiliger te leggen, zo stelde hij voor. De exploitanten van graafmachines maande hij tot grotere voorzichtigheid. Ir. Douw kondigde een ambitieus programma voor uitbreiding van de nummercapaciteit aan. Het plan is dit jaar 32.000 telefoonnummers in dienst te stellen, hetgeen 3,5 maal zoveel is als in het afgelopen jaar. De overeenkomst tot medefinan ciering is namens de Nederlandse re gering ondertekend door drs. A. J. M. van der Maade, ambassadeur te Abidjan (Ivoorkust), wiens ambts gebied ook de republiek Togo omvat. Bosbranden bij Genua GENUA, 2-1. In de omgeving van Genua woeden sinds twee cagen bosbranden, waardoor al duizenden hectaren met voornamelijk pijnbor men verloren zijn gegaan .De brand" weer die de verschillende vuurhaar den bestrijdt, wordt gehinderd door het slechte weer en door de moeilij ke begaanbaarheid van het terrein. De oorzaak van de branden is niet bekend. Twee slachtoffers bij frontale botsing NIEUYVOLDA, 2-1. De 22-jarige R. Vcs uit Foxhol is om het leveri gekomen toen de auto waarin hij reed bij Nieuwolda frontaal in bot sing kwam met een linksafslaande vrachtauto. Een 30-jarige inwoner van Zuid broek werd levensgevaarlijk gewond. De derde inzittende, een 24-jarige man uit Kielwindeweer, liep minder ernstige kwetsuren op. Beiden wer den opgenomen in het ziekenhuis van Winschoten. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Naderhand is ook de ernstig ge wonde bestuurder van de personen auto, de 30-jarige A. Kalk uit Zuid broek, overleden. Plaatselijk enige regen Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen; overwegend matige wind lussen zuidwest en noordwest; weinig verandering in temperatuur. Voor zondag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperatuur: 0 tot 4 graden bo ven normaal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 4 jan. Zon op 8.48 onder 16.43. Maan op 16.59, onder 9.56. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.44. Maan op 18.13, onder 10.22. 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 19.30, onder 10.42. Volle maan: 3 jan. te 19.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 jan. 3.42 v.m. 16.05 n.m. 5 jan. 4.19 v.m. 16.42 n.m. 6 jan. 4.53 v.m. 17.16 n.m. BROUWERSHAVEN 4 jan. 3.26 v.m. 15.40 rum. 5 jan. 4.04 v.m. 16.17 n.m. 6 jan. 4.40 v.m. 16.52 n.m. Springtij: 6 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oostflank van een hoge- drukgebied, waarvan het centrum bij Ierland ligt, trok een kleine depres sie van zuid-Noorwegen naar Tsje- cho-Slowakije en vulde daar belang rijk op. Achter het koufront van deze storing stroomde in de afgelopen nacht iets drogere lucht ons land bin nen. waardoor er opklaringen voor kwamen. Inmiddels verplaatst 'n de pressie in de omgeving van IJsland zich naar de kust van zuid-Noorwe gen. Hierdoor neemt het hogedruk- gebied bij Ierland in betekenis af. Fronten van deze depressie zullen morgen ons land bereiken, waarbij de kans op enige regen gaat toene men. Achter de fronten bevindt zich polaire lucht, die na morgen met noordwestelijke winden ons land zal binnenstromen. Aanvankelijk blijven we echter nog in de tamelijk zachte lucht, zodat zaterdag nog weinig ver andering in de temperatuur wordt verwacht. SCHIPHOL, 2-1. Met loshangend lang blond haar, gekleed in een don kere getailleerde mantel met zwarte kousen en lakschoenen, is prinses AMSTERDAM. Behalve het vuurwerk ivaarmee het nieuwe jaar ingeknald kon worden, waren er ook nog de restanten van Kerstmis, die konden die nen als vreugdevuren. Er werd in de Jordaan grif gebruik van gemaakt. PARIJS, 3-1. De Amerikaanse en Nocrdvietnamese onderhandelaars in Parijs hebben donderdag na een on derbreking van twee weken opnieuVv vergaderd om een oplossing te vin den voor de geschilpunten, die het begin van de nieuwe fase in het Vietnamees vredesoverleg in de weg staan. De plaatsvervangend delegatielei der der Amerikanen, Cyrus Vance, en diens Noordvietnamese confrater kolonel Ha Vanlau, konden in een gesprek van vier uur echter niet alle hindernissen opruimen, aldus zegs lieden. In antwoord op het Noordvietna mese voorstel, de besprekingen te gaan voeren aan een ronde tafel, deed Vance zes tegenvoorstellen voor vormen van de tafel waaraan de vier delegaties als twee gespreksgroepen zouden kunnen aanzitten. Deze zijn: 1) Een ellipsvormige lafel met aan de twee uiteinden ruimte voor se cretarissen; 2) een ringvormige tafel, in tweeën gedeeld door twee ondiep ten; 3) een ringvorimge tafel met daaraan verbonden twee secretaris- scntafels; 4) een ronde tafel in tweeën gedeeld door een baan fluweel; 5) een ringvormige tafel in tweeën ge deeld door een smalle tafel die de binnenste cirkel raakt; 6) een ring vormige tafel, waar de afscheiding gevormd wordt door banen fluweel cp de ring. Als de Noordvietnamese delegatie met één van deze voorstellen ak koord gaat, zou volgens Vance het gesprek onmiddellijk kunnen begin nen, waarop kolonel Lau meedeelde dat, mochten de Amerikanen en Zuidvietnamezen een volledig ronde tafel aanvaarden, de conferentie op 6 januari zou kunnen beginnen. BEN IIAAG, 2-1. De viering van oud- op nieuwjaar is door de Haag se jeugd donderdagavond voortgezet met rellen. De politie voerde met de wapenstok verschillende keren char ges uit en arresteerde zeven jonge lui. Tegen middernacht was het nog z-er onrustig in de Hoefkadebuurt. Verschillende politieauto's hadden flinke schade opgelopen. Maar ook auto's van particulieren, die zich in de Hoefkadebuurt wagen worden met stenen bekogeld of stranden in open putten, waar bewoners gnui vend staan toe te kijken. De politie gaat nog verder met het doen van arrestaties en heeft hier en daar charges uitgevoerd. In Spoorwijk is een brand aangestoken in de Tack van Poortvlietstraat. De politie heeft met enige tien tallen manschappen de kruispunten van de vele zijstraten met de Hoef- kade bezet. Dit had tot gevolg dat de op rellen beluste jongeren lang zaam maar zeker huiswaarts keer den. Richard Nixon en zijn republi keinen hebben vorig jaar 5,2 mil joen dollar besteed aan televisie zendtijd voor de verkiezingscampag ne, zo deelde de federale communi catiecommissie donderdag mee. Irene donderdagmiddag om 17.00 uur vanaf Schiphol teruggekeerd naar Parijs. Koningin Juliana deed haar dochter uitgeleide tot in het K.L.M.- vliegtuig. Met haar echtgenoot, prins Carel Hugo, heeft prinses Irene vorige week de doop van de kleine Johan Friso in Utrecht bijgewoond. Beiden vierden op paleis Soestdijk met de koninklijke familie het oudejaars feest. Donderdagmiddag vertrok de prin ses echter alleen naar Parijs. De heer W. P. van den Berge, hoofd afdeling perszaken van de Rijksvoor- voorlichtingsdienst, die bij het ver trek van Schiphol aanwezig was, deelde mede, dat prins Carel Hugo al eerder naar Frankrijk is terug gekeerd, echter niet per vliegtuig. Loonvoorstelleii voor zuivelindustrie UTRECHT, 2-1. De bij de C.A.O. voor de zuivelindustrie betrokken vakbonden verlangen een verhoging van de funclielonen met zeven pro cent, verwerking van 20 proext van de prestatiobeloningspremie in de functieionen en een arbeidstijdver korting van een kwartier per dag. De bonden hebben de wijzigingsvoor stellen voor de nieuwe C.A.O. die op 1 april moet ingaan en een looptijd heeft tot eind maar 1971, vandaag bij de kerncommissie zuivelindustrie (de wekgeversvertegenwoordiging) ingediend. Bij de C.A.O. voor de zuivelindustrie zijn rond 28.000 werknemers betrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1