de verdwenen atoomformule Blad „Sterna" over de „vogelvrijen" op Schouwen-Duiveland Handen ën tippen ruw?PUROL Hoe verging het de sport op Schouwen-Duiveland in 1968? WESTERSCHOUWEN, 31-12. On der het hoofd „De vogelvrijen", schrijft „Sterna", het orgaan van de Vogelwacht, in het jongste nummer het volgende. Tot de weinige soorten van vogels die op Schouwen-Duiveland broe den, behoren de ekster en de Vlaam se gaai. Ook de zwarte kraai is de laatste jaren op Schouwen-Duive land vrijwel geen broedvogel meer. Het zijn allemaal vogels met een zeer mooi verenkleed. Vooral de ek ster en de Vlaanrxse gaai vallen in de natuur op. De ekster bouwt vroeg in het voorjaar een kunstig nest, dat ge deeltelijk is overdekt. In nog kale bomen is een eksternest dan ook S.D.K.B. vierde veertigjarig jubileum (ii) Ons aller S.D.K.B. heeft het in haar jubileumjaar, 40 jaar georgani seerd korfbal op Schouwen-Duive land, lang niet gemakkelijk gehad. Op een gegeven moment zag het er zelfs naar uit, gebrek aan belangstel ling om zitting in het bestuur te ne men, dat de bond onbestuurbaar zou worden. Gelukkig kon dit op het al lerlaatste moment worden voorko men. In de zomercompetitie wist het Nieuwerkerkse SKNWK, met 1 punt voorsprong op DFS, beslag op de kampioenstitel te leggen. Het Zierik- zeese All-Ready, zo gepromoveerd uit de 3e klas, eindigde op de eer volle 3e plaats, gevolgd door ZSC, Brouwershaven en WIK. Laatstge noemde zal waarschijnlijk naar de 2e klas degraderen. In de 2e klas A eindigden DOSKO en NO AD met een gelijk aantal punten. In de beslis singswedstrijd toonde NO AD zich met 4-2 de sterkste zodat het kam pioenschap hier naar Dreischor ging. In de 2e klas B behaalde DFS II, met 8 punten voorsprong op WIK II, de titel. Bij de adspiranten gingen de kampioenstitels naar WIK A en SV OWK, terwijl bij de pupillen Brou wershaven A zich de sterkste toonde Het hoogtepunt uit het korfbalsei zoen was ongetwijfeld het jubileum toernooi van de S.D.K.B. op het sportpark Bannink te Zierikzee waaraan door meer dan 60 twaalf tallen werd deelgenomen. Voor de korfbalsport was deze dag begunstigd door fraai weer, een prachtig stuk propaganda. Het jaar lijks organiseren van een dergelijk toernooi zou dan ook zeker op zijn plaats zijn. Het vertegenwoordigend twaalftal van de S.D.K.B. kwam maar eenmaal binnen de lijnen, n.l. in de ontmoeting tegen het vertegen woordigend twaalftal van de K.B. In een vorig artikel hebben wij opgemerkt, dat een juiste methode van machinaal en handmelken veel onheil kan voorkomen. Behalve de melktechniek, speelt de omgeving waarin de koe verkeert een rol. Vooral tijdens het melken komt de uier met smetstoffen in aanraking. Dit geschiedt via de handen van de melker, de gebruikte uierdoeken en de voeringen van de tepelhouders. Waar komt uierontsteking het meest voor? In hoofdzaak bij oude dieren (bij vaarzen het minst). Ook de vorm van de uier is belangrijk. Hanguiers hebben een slechte naam. Dit geldt ook voor dieren die „losmelks" zijn. Hoeveel soorten uierontsteking zijn er? Men kan deze in drie vormen on derscheiden. a. De meest voorkomende maar minst opgemerkte is die waarbij de uier en de melk ogenschijnlijk nor maal zijn, maar waarbij met speci ale- onderzoekmethoden de verwek kers aangetoond kunnen worden. b. Uit de onder a. genoemde soort kan zich vrij snel een ernstige vorm ontwikkelen. gemakkelijk te onderscheiden van dat bv. van de zwarte kraai. Het is nog niet zoveel jaren geleden, dat we bij vele boerderijen in het Bra bantse daarbij staande „poppels" eksternesten zagen. Wat is de oorzaak dat bovenge noemde soorten vogels in deze om geving vrijwel niet meer broeden en te zien zijn? Naar onze mening dient deze oorzaak te worden ge zocht in het feit, dat eksters, Vlaam se gaaien en zwarte kraaien te vuur en te zwaard bestreden worden door jagers, jachtopzieners en zij die be voegd zijn met een vuurwapen op schadelijke vogels te schieten. Ingevolge de bepalingen van de Vogelwet 1936 hebben zij daar het recht toe. In deze wet worden de G.O. welke ontmoeting door de on zen met 6-3 werd gewonnen. All- Ready. ZSC, NO AD, WIK en DOSKO slaagden erin uitstekende successen te boeken op seriewedstrijden te Middelburg en Middelharnis. Ver schillende teams namen met succes deel aan de microkorfbalcömpetitie van de K.B.G.O., in de fraaie sport hal te Oude Tonge. Microccmpetitie Ook de S.D.K.B. organiseerde weer een microcompetitie te Zierikzee en ,te Haamstede. Als eerste vereni ging op Schouwen-Duiveland neemt All-Ready dit seizoen deel aan de competitie van de Zeeuwse Korfbal Bond, waarbij het uitkomt in de 2e klas en het momenteel een goede plaats in de middenmoot bezet. Po gingen van verschillende zijde om ook op Schouwen-Duiveland het winter korfbal in te voeren liepen begrijpelijker wijs schipbreuk, daar het, op de Zierikzeese vereniging All Ready na, het einde zou betekenen van de korfbalsport. Atletiek De Schouwen-Duivelandse atle tiekvereniging Delta Sport deed ook in 1968 zowel in als buiten Zeeland weer van zich spreken. Een welkome versterking voor de vereniging be tekende ongetwijfeld de Renessenaar Harry Dost, instructeur aan de Out ward Bound school, zowel als trai ner als aktief lid. Harry Dost wist te Leeuwarden beslag op het kam pioenschap van Nederland op de 200 m horden te leggen. Dat hij een veel zijdig atleet is bewees hij door te Vlissingen beslag te leggen op het Zeeuwse kampioenschap tienkamp met 5822 punten. Hoewel hij gedu rende het atletiekseizoen geruime tijd werd geplaagd door een bles sure wist hij naast een aantal andere successen het Zeeuwse record zowel op de 200 m als op de 400 m horden te verbeteren. Een belangrijk verlies voor Delta Sport betekende onge twijfeld het vertrek van Jopie Stout jesdijk naar Duitsland. Talrijk zijn de successen welke Jopie in de af gelopen jaren op atletiek toernooien c. Het verloop van de ziekte kan een chronische vorm aannemen. De ze derde soort is de meest gevreesde. Wat er aan to doen? Hoewel het ontstaan van uierontsteking door een juiste werkwijze bij het melken voor een belangrijk deel kan worden voorkomen, zullen er zich steeds om standigheden voordoen waardoor de ze ziekte zal optreden. Het verdient aanbeveling in zul ke gevallen of het Vermoeden ervan, de dierenarts te raadplegen. Geneesmiddelen Voor elk del* drie aangegeven ge vallen van uierontsteking zijn spe ciale injectoren ontwikkeld. Reke ning is gehouden met het economisch belang van de veehouderij doordat elke soort injector een aangepaste uitscheidingstijd heeft waardoor do melk niet nodeloos lang behoeft te worden achtergehouden. Het is echter aan de dierenarts te beslissen welke injector bij welke soort uierontsteking toegepast zal worden. Door een juiste behandeling kan veel kwaad worden voorkomen. bovengenoemde soorten vogels als ..schadelijk" voor de land- en tuin bouw en de jacht aangemerkt. Voor wat de ekster betreft zou deze scha delijkheid dan bestaan uit het leeg roven van nesten van gevederd wild. Dit geldt eveneens voor de Vlaamse gaai die bovendien veel schade kan toebrengen in fruit boomgaarden. De zwarte kraai ten slotte is niet alleen een eierrover maar kan op pas gezaaid land scha de toebrengen. Als de Wetgever heeft bedoeld dat eksters, gaaien en kraaien moeten worden uitgeroeid, dan zijn we wat Schouwen-Duiveland betreft daar wel aan toe. Het is al een zeldzaam heid geworden als men één der ge noemde vogels ziet. We hebben ons overal in ons land en ook daarbui ten heeft weten te boeken. Dit jaar bracht zij nog het Zeeuwse record op de vijfkamp op haar naam met 'een puntentotaal van 4202. Zij eindigde met de puntentotaal bij de Neder landse kampioenschappen te Vlaar- dingen op de eervolle 4e plaats. Naast de talrijke successen welke zij dit seizoen nog wist te boeken werd zij ook Zeeuws kampioene op de 80 m hox-den. Een uitstekend resultaat behaalde ook Esther Goedhart-Schot op de nationale kampioenschappen te Groningen waar zij op het num mer discuswerpen op de bronzen medaille 'beslag wist te leggen. In totaal slaagden de atleten(tes) van Delta Sport er op de Zeeuwse kampioenschappen in op acht titels beslag te leggen. Op de ranglijst categorie „kleine verenigingen" van de K.N.A.U. staat Delta Sport op de tweede plaats met een puntentotaal van 7.202. Voor het damesteam van Delta Sport, dat onlangs naar de tweede klas is gepromoveerd, komt het ver trek van Jopie Stoutjesdijk bijzonder hard aan. Daar het momenteel ont breekt aan atletes die dit verlies kunnen opvangen is het nog zeer de vraag of het in het volgend seizoen mogelijk zal zijn in de tweede klas uit te komen. Wedstrijden Op het sportpark Bannink te Zie rikzee organiseerde Delta Sport weer geslaagde atletiekwedstrijden, hoewel de deelname iets geringer was dan in de voorgaande jaren. Aandacht werd ook aan de toekomst besteed door o.m. het organiseren van z.g.n. instuif wedstrijden. Als de jeugd zich de nodige opofferingen wil getroosten en het nodige door zettingsvermogen aan de dag legt moet het onder goede leiding moge lijk zijn dat binnen afzienbare tijd Delta Sport weer een duchtig woord je bij de junioren gaat meespreken. Gymnastiek Naast een aantal gymnastiekvere nigingen op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland. die alle bij zonder goed werk verrichten, Wordt er door de gymnastiekafdeling van Delta Sport georganiseerde ZEBRA- kringkeurkampioenschappen te Zie rikzee kon een prachtig resultaat worden geboekt. Ria Kosters slaagde er hier bij de jeugdturnsters in be slag op de kampioenstitel te leggen voor haar clubgenote Saar Beije, ter wijl I. Coventon voor Delta Sport op- de 4e plaats beslag legde. Ook op de open kampioenschappen voor Zee land en West-Brabant, welke door de gymnastiekvereniging Astrow te Souburg werden georganiseerd, kwa men de meisjes van Delta Sport keu rig voor de dag met o.a. een eervol le tweede plaats van Anke Hoog- strate. BEIROET. In Bagdad is woens dag rpet een grote militaire parade het feit herdacht, dat vijf jaar ge leden de Palestijnse verzetsbeweging El Fatah werd opgericht. BEIROET. De Libanese regering heeft woensdag alle demonstraties in het land verboden en de veilig heidstroepen cn het leger opdracht gegeven eventuele samenscholingen uiteen te drijven. wel afgevraagd of het evenwicht in de natuur niet wordt verstoord door een al te grote opruiming van deze eierrovende vogels, gezien het steeds- toenemende aantal houtduiven. Deze eveneens schadelijke vogels hebben nu weinig vijanden meer die het op hun eieren hebben voorzien. De grote toename van houtduiven heeft er zelfs de laatste jaren toe geleid dat een afschotpremie werd ingesteld! We onderkennen geenszins de schade die genoemde vogels kunnen toebrengen, maar zijn tegen algehele uitroeiing. Dit gaat tenslotte ten na dele van de vogelstand in Nederland, waarin ook eksters, vlaamse gaaien en zwarte kraaien thuis horen. Een oude foto van hotel Bom te Haamstede, met ervoor een interes sante groep dorpsjeugd. Duidelijke aanwijzingen zijn er niet, maar de foto laat zich wel dateren eind twintiger, begin dertiger jaren. Scheepvaartberichten Abida, 30-12"t.a. rede Singapore. Atys, 30-12 200 m. Beira naar Port Sudan. Aludra, 30-12 700 m. ZO Seychelles naar Kaapstad. Ampenan, 30-12 150 m. ZO Muscat naar Kuwait. Camitia, 30-12 30 m. W Mossamedes naar Angoango. Esso Rotterdam, 30-12 1000 m. NO Guadeloupe naar Amuay. Esso Amsterdam, 30-12 75 m. NW Tunis naar New York. Gulf Swede, 30-12 van Whangarei -naar Perzische Golf. Kara, 30-12 650 m. WNW Manilla naar Balikpapan. Koratia, 31-12 aank. Bandar Mashur. Advertentie. 9 „Wacht eens", herinnerde de man zich, „laatst heeft bij zijn kaartje gegeven. Toen had hij geen geld bij zich om te betalen. Ja, ik heb hem toen op de pof maar z'n litertje ge geven, maar hij heeft het een paar dagen later netjes betaald. Dat moet ik zeggen. Ik moet nog ergens dat kaartje van hem hebben...." De man liep naar zijn hokje en zocht in een stapel paperassen. Gijs wachtte geduldig en zag tot zijn vx-eugde, hoe de man met een klein kaartje kwam. „Dat is 'm", zei hij, Gijs het kaartje ovex'handigende. Bevend van blijdschap nam Gijs het adreskaartje aan en las: Hey- koop's veevoederfabrieken N.V., Rotterdam. En daaronder met klei ne lettertjes: Vertegenwoordiger L. van Helsdingen, Plompertstraat 130a Rotterdam-Zuid. Gijs diepte een pakje sigaretten op en zei tegen de man: „Steek eens op voor de moeite". „Dank je wel, mijnheel'. Nou, ge luk. Misschien heeft die snuiter de tas nog wel". „Laten we het hopen", antwoord de Gijs, het kaartje zoi'gvuldig weg bergend. „Nou, aju, en nogmaals bedankt!" En tei-wijl Gijs wegreed, naar huis, bedacht hij, dat er in ieder geval weer een spoor was. Het beste zou zijn, om de volgende dag maar vi'oeg naar Rotterdam te gaan. Daai'voor was het nu te laat; ge worden. Bovendien was hij doodop van alle emoties en verlangde naar bed. Hoofdstuk 4. Een pakje geheimzinnige tabak. De volgende dag was Gijs al voox* dag en dauw op. Hij keek in zijn spoox'boekje naar een geschikte trein, maar zag dat er haast ieder kwartier een ti'ein naar Rotterdam ging. dus lang zou hij op het Ccn- OOSTERLAND, 30-12. Vorige week werden, vanwege de Techni sche Commissie van de Zeeuwsch- Brabantse Turnkring, de vaardig- heidsproeven voor jongs- en meis- jesadspiranten, en dames cn heren afgenomen. Aan deze proeven waren tevens de onderlinge wedstrijden om het vere nigingskampioenschap verbonden, waarbij de destijds door de heer Noox'dam 'geschonken wisselbeker in het geding kwam. De pi'oeven be staan uit zeven onderdelen, t.w.: AMSTERDAM. De tentoonstel- lign „Fx-esco's uit Florence" in het Rijksmuseum in Amsterdam heeft de eerste week reeds 10.000 bezoekers getrokken. KERKNIEUWS Ned. Hexw. Kerk Beroepen te Kampen: T. Lange- x'ak te Veenendaal. Bedankt voor Leex'sum: P. C. 't Hooft te Kollum erzwaa gvoor Amersfoort: Ph. J. Stoutjesdijk te Hellendoorn. Gex'eformeerde Kerken Bex'oepen te Twijzel, Warffum en te Zweeloo: W. F. Fokkema, kand. fee Groningen, die het bei'oep naar Zweeloo heeft aangenomen; te Oost en West-Souburg: D. Passchier te Hocgezand-Sappemeer. Aangenomen naar Hardenberg: H. W. Husselder te Almkerk; naar Zwijndrecht-Groote Lindt: H. Moll te Rotterdam-Overschie. Geref. Kex-ken Vrijgemaakt Beroepen te Blija en te Zuidwolde (Gron.): D. T. Vreugdenhil, kand. te Zwolle; te Delfzijl: H. W. Ophoff te Sneek. Bedankt voor Den Ham, Gouda en voor Rijnsburg: P. Schelling te Wet- sinige-Sauwerd. Gerefox-meerde Gemeenten Bedankt voor Patex'son (U.S.A.): G. J. van den Noort te Capelle aan de IJssel. Oud-Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Doorn: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. tx-aal Station niet behoeven te wach" ten. Hij schoor zich zorgvuldig en kleedde ziah aan. Op de vraag van zijn moeder, antwoordde hij, dat hij achter de bewuste tas aanging. Ze pakte wat brood voor hem in en Gijs reed naar het station, waar hij zijn bromfiets stalde. Hij nam een retourtje Rotterdam en stapte in de stampvolle trein. Enfin, tot Am- serdam was maar een zuohte; lam andex's dat je haast altijd moest staan. Weesp was in dit opzicht wel een stiefkind, vooral in de spits- ux'en In Amsterdam keek Gijs naar de dienstx-egeling op het bord naast de trap .O, hij moest van het eerste perron. Vlug liep hij via de trap pen naar het aangegeven perron en zag daar een lange elektrische trein staan met bestemming Roosendaal en aansluiting voor Antwerpen en Brussel. Nou, zover hoefde hij niet te gaan. Aan het einde van de trein zag hij een lege coupé en die betx-ad hij. Hè, het wei'd lekker weer vandaag. De zomer begon al vi'oeg: nog niet eens juni. Ba, wat rook het bedompt in deze. coupé. Hij zou het raampje maar een poosje openzetten, dan kwam er wat frisse lucht binnen. In zijn zak zocht hij naar siga- i'etten, Waoht eens ,hij had immers gistex-en een pakje x-ooktabak ge kocht? Eens even kijken, of hij de pijp niet vergeten had.... Nee,hier zat hij. Voor de verandering maar eens een lekkere pijp tabak opste ken. Gijs leunde uit het. raampje en vex'brak het zegel van het pakje to- bak, waarna hij zijn pijp begon te stoppen, terwijl hij keek naar de reizigers, die geleidelijk aankwa men. Terwijl Gijs zo bezig was zijn pijp te stoppen .dook eensklaps uit een hoek van het perron een man op, die langzaam naar hem toe kwam. Voor het open raam van de trein Voor meisjes-adspiranten en da mes: vrije oefening, brug. brug onge lijk, evenwichtsbalk, ringen, lange mat en paax*dspi"ong. Voor jongens-adspiranten en he ren: vx-ije oefening, laag- of boog brug, laag- of hoogrek, ringen, lange mat, paardvoltige en paardesprong. De uitslagen, in volgorde van de i'angschikking voor het verenigings kampioenschap. waren als volgt: Meisjes A: Jolanda Vermaas. Nel- leke de Latei", Matty de Jonge, Ber tha van den Berg, Jacqueline van der Maas, Martijn van der Maas en Ria Zwager. Turnsters 3de graad: mej. L. BaL Turnsters 2de grad: mej. A. D. Bakker, mej. D. L. Stouten en me vrouw A. Waasdorp-Walraven. Jongens A: Ad. van den Berg, Hans van der Have, Eugène Waas dorp, Rien Beije, Henk Capelle, Han Steenpoorte en Rinus van den Ber ge. Heren 3e graad: Wim Stouten, Henk Stouten, Leo Stouten, Daan van der Have en Leen Steenpoorte. Na afloop van de wedstrijd kon de voorzitter, de heer Jac. van der Maas Pz„ mededelen, dat alle deel neemsters en deelnemei"s waren ge slaagd, waarmede hij hen geluk wenste. De hoogstgeplaatsten in el ke categorie ontvingen een medaille. De wisselbeker voor het vereni gingskampioenschap kon. rxa een zeer spannende strijd tussen Jolanda Ver maas en Nelleke de Later (totaal vei'schil 0,1 punt) worden uitgereikt aan Jolanda Vermaas. Het was wel jammer dat de bezitster van de wis selbeker, Elly Rotte, niet in de ge legenheid was deze te verdedigen. RECHTSZAKEN Jongeman stak zijn a.s. schoonvader dood ROTTERDAM, 31-12. De 20-jarige Schiedamse reclame adviseur Theo van D. - die op 15 mei van dit jaar zijn a.s. schoonvader de 58-jarige W. van der Spek met een dolkmes doodstak - is door de rechtbank in Rotterdam, overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroor deeld tot een gevangenissti'af van 2Vz jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Volgens een psychiatrisch onder zoek is hij in sterke mate vermin- dex-d toerëkenbaar. door b. j. ten wesepe bleef hij staan en keek toen naar links en i'edhts. Maar er was op dat ogenblik niemand in de buurt. Vlug haalde de man eenzelfde pakje ta bak uit zijn colbert en drukte dit in Gijs' handen en Gijs hoorde tot zijn stomme verbazing, dat de man tot hem zei: „Je weet je instructies: zo- dx'a je in Roosendaal de douane de coupé binnenkomt, maak je dit pakje open en ga je rustig je pijp stoppen. In Brussel staat iemand op het Stationsplein, die hetzelfde doet. Aan hem overhandig je dit pakje weer. Meer niet. „Ja, maarbegon Gijs, die er geen laars van snapte, doch de an der beet 'hem toe: „Geen vragen verdei'. Orders van de baas. En wees niet zo stom als de vorige keer". En voor Gijs van zijn verba zing was bekomen, zag hij de man alweer weglopen. Binnen enkele se conden was de man tussen de an dere mensen op het perron verdwe nen en Gijs stond daar met twee dezelfde pakjes tabak. „Ik zal een aap worden, als ik hier iets van begrijp", zei Gijs tot zichzelf, terwijl hij op de zitting neerplofte, om zich er van te over tuigen, dat hij nog geen aap was geworden, dus begreep hij er niets van. Van vei'bouwereei'dheid vergat Gijs zijn pijp op te steken. Hij keek maar naar het pakje tabak, dat 'hem zo juist in de hand was gedrukt en schudde zijn hoofd. Wat had die vent niet zijn ongure gezicht ook alweer gezegd? Laat eens kijken. Had-ie 't niet over instructies? O ja, in Roosendaal, als de douane in de coupé kwam, moest hij zijn pijp stoppen uit dit pakje. En in Brus sel, op het Stationsplein staat een man, die hezelfde doet. En aan hem moet ik dit pakje geven .Is die ke- ï'el helemaal belatafeld? Ik moet niet naar 'Brussel, maar naar Rot- lei'dam! En wat moet. ik met die tabak? Die 'heb ik toch zelf? (Wordt vervolgd). Advertentie Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. Vaardigheidspi-oeven Sportvereniging „hniveland" LAND- EN TUINBOUW Hoe voorkomt men uierontsteking?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4