OPNIEUW OOG OM OOG Mosselkwekers van Bruinisse over vóór en tegen Mosselfonds Duizend jaar Cairo BLIK DOOR VENSTER Israël meldt doden door beschietingen LAATSTE NIEUWS Het weer was in 1968 „zeer somber" HET WERELD Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 januari 1969 Nr. 20124 „Algemeen Vissersbelang" Bijeen Of dat nu „lekker zit" wordt er niet bij verteld, maar feit is dat m.etalen kleding een beetje aan de winnende hand is. Zo kreeg de Fransman André Courrèges, de „architect van de mode" voor zijn metalen kleding de onder scheiding: gouden spinnewiel". Het model op de foto is van een Romeins ontwerper Vrachtauto met boeren door trein gegrepen IZMIR, 1-1. In Turkije zijn op Nieuwjaarsdag elf mensen om het leven gekomen en 12 ernstig gewond, doordat op een spoorwegovergang op 30 km van Izmir een vrachtauto met bperen door een trein werd gegrepen. Belastingontvanger bleek ontduiker WASHINGTON, 31-12. Een fede- rale „Grand jury" heeft de hoofd ontvanger der belastingen in de Amerikaanse staat Illinois, Theodore Jones, in staat van beschuldiging ge steld wegensbelastingontdui king. Hij zou tussen 1962 en '65 als inkomen 16.787 dollar te weinig heb ben opgegeven. Jones kan veroor deeld worden tot drie jaar gevange nisstraf en een boete van 20.000 dol lar. Doden in Dacca DACCA, 31-12. In de Oost-Paki- staanse hoofdstad, Dacca, zijn drie doden gevallen toen de politie het vuur opende op een menigte die een winkel met stenen bekogelde en en kele gearresteerde personen probeer de te bevrijden. Dit is in een offi ciële bekendmaking meegedeeld. Over de aanleiding tot de rel werd niets gezegd. Bankrover gevonden Chinese nieuwjaarskaarten MOSKOU, 1-1. De Chinese nieuw jaarskaarten vertonen dit jaar een paddestoelwolk met het onderschrift ,,Een groot succes voor de gedachten van Mao Tse Toeng", zo meldde woensdag het blad van de Russische schrijversbond. „Het cynisme van de Maoïsten kent geen grenzen", al dus het blad. CAIRO, 1-1. De Egyptische minis ter van cultuur, dr. Okasja, zal vrij dag de feestelijkheden openen waar mee dit jaar het duizendjarig bestaan van Cairo wordt herdacht. De stad zou in 969 door de fatimitische gene raal Gawhar Al Kahira zijn gesticht. De festiviteiten bestaan uit cultu rele manifestaties uit landen van zo wel oost als west. Hart van arts overgeplant NEW YORK, 1-1. In het medisch centrum van de Cornell-universiteit in New York hebben artsen het hart en de twee nieren van een collega overgeplant in drie patiënten. De in greep geschiedde onder leiding van dr. Walton Lillehei, die aan de uni versiteit van Minnesota o.a. de leer meester is geweest van de Zuidafri- kaanse hartchirurg prof. Barnard. Over de identiteit van de donor en van de drie ontvangende patiënten en hun toestand werd niets meege deeld. BRUINISSE, 31-12. In de maan dagavond te Bruinisse gehouden ver gadering van de mosselkwekersver- eniging „Algemeen Vissersbelang" was het mossel fonds de hoofdschotel van de agenda. Evenals in andere takken van land- en tuinbouw waar prcdukten worden geveild kent men bij het vrije leveringssysteem voor de mosselen zoals dat in 1967 werd ingevoerd, een opvangfonds waarin die partijen werden geleverd, die op de vrije markt geen koper vinden. De aanvoer was enkele weken ge leden zo overvloedig, dat geregeld partijen geen koper vonden, die dan raison van f 11,- per 100 kilo door het fonds werden afgenomen, totdat op zeker ogenblik het fonds uitge put was. Men heeft teen de heffing die voor geleverde partijen in het fonds moe ten worden gestort verdubbeld. Mo menteel is het bedrag dat in het fonds is gestort gegroeid tot f 112.000 Van de zijde van het Produktschap wordt -gevreesd, dat nadat levering van de Waddenzee weer mogelijk zal zijn. als de winter dus weer heeft plaats gemaakt voor open weer, dat weer in een zo hoog tempo zal wor den aangevoerd, dat weer veel mos selen in het fonds zullen werden ge leverd. Immers zal de behoefte aan mosselen voor dp handel dan sterk teruglopen. De beste maanden voor de handel zijn september, oktober en november. Na nieuwjaar loopt de le vering c.q. de expert van mosselen altijd sterk terug. Komt er nu in de maand februa ri een overvloedige aanvoer, dan is ruim f 100.000 in één week uitgeput. Van de zijde van de handel was er op aangedrongen leveringen aan het fonds na 1 februari niet meer te ac cepteren. Niemand van de kwekers bleek daar echter voor te voelen, maar dan zal er een andere moge lijkheid moeten worden gezocht, om het fonds in stand te houden. Verschillende mogelijkheden wer den bespreken. Deze bestaan uit: a. Verhoging van de kwaliteitseisen, waardoor minder goede kwaliteit mosselen niet meer geleverd kunnen werden. Het mosselfonds, aldus werd opgemerkt, is er niet voor de kwekers met een minder goede kwa liteit, zoals wel eens wordt gedacht, het heeft zeen sociale functie maar, het is om de te ruime aanvoer op te vangen. Verhoging van de heffing voor het fonds is eveneens een mo gelijkheid. om het fonds sterker te maken, dit is reeds eerder gebeurd. Rokende Vliegtuigwrakken op de luchthaven van Beiroet waren Is raels vergelding voor het beschieten van een El-Altoestel op het vlieg veld van Athene. Een vergelding waarvoor Israël niet veel bewonde ring oogst. Militair-technisch was het minstens zo'n knap staaltje als nog maar kort geleden de comman do-overval diep in Egypte, waarmee Nasser werd gewaarschuwd dat zelfs zijn befaamde stuwdammen in de Nijl niet veilig zijn. Dat was overi gens een vermaan waarvoor enige reden bestond, tevoren waren Egyp tische troepen op nogal bedenkelij ke manier in actie gekomen bij het Suezkanaal. Maar met Libanon ligt het anders. Dit land heeft zich zelfs bij het voorspel tot de juni-oorlog van vo rig jaar zo angstvallig afzijdig ge houden. dat in menig Arabisch land er schande van werd gesproken. Dat is een konsekwentie van de merk waardige structuur van het land, waarin de twee hoofdgroepen - mo hammedanen en christenen - angst vallig een evenwicht proberen te be waren, beiden in het besef dat het land voornamelijk rust nodig heeft al was het alleen maar om de ban ken en het toerisme ongestoord te laten bijdragen tot de welvaart. In plaats van tegen Israël op te trek ken beschermden Libanese troepen tijdens de juni-oorlog de joodse wij ken ran Beiroet. Meer activiteit Een andere zaak is dat sindsdien de pressie van Arabische zijde op de Libanese regering sterker is gewor den om wat actiever mee te doen in het front tegen Israël. En naarmate Jordanië daarvoor minder geschikt werd, heeft zich veel van de activi teiten van het Palestijns bevrijdings front en dergelijke organisaties naar Beiroet verplaatst De commando-overval op de lucht haven van Beiroet is daarom ook minder een vergelding voor het feit dat een der schutters in Athene een Libanese student was, dan wel een waarschuwing dat Israël wenst dat de regering in Beiroet wat gaat doen tegen de activiteiten van de Pales- ijns-Arabische organisaties die de terreur niet schuwen. Als zodanig moet men de overval niet onder schatten: daarmee is zonder meer het politieke evenwichtssysteem van Libanon een klap toegebracht die het misschien niet overleeft. Een andere zaak is dat de oog-om oog, tand-om-tand-manier waarmee Israël steeds heftiger werkt, onmo gelijk gezien kan worden als een bijdrage tot de vrede. Geleidelijk ziet men een escalatie van weder zijdse acties die haast mei uit moet lopen op een nieuwe werkelijke oor log in dit gebied. Zonder dat daarbij van tevoren vast staat dat de strijd tamelijk beperkt blijft. Geen illusies Zowel de V.S. als de Sowjet-Unie vrezen dat een conflict in het nabije oosten nog eens de lont zal zijn voor een conflict waarbij zij tweeën ook betrokken raken met alle risico's van dien. En geen van beide maken ze zich al te grote illusies dat ze veel Nog andere mogelijkheden werden overwogen, maar er werd ook naar voren gebracht, dat de winter nog wel even kan duren, zodat aanvoer uit de Waddenzee nog geruime tijd onmogelijk zal zijn. waardoor alle noodmaatregelen ten opzichte van het fends overbodig zouden zijn. Besloten werd daarom eind ja nuari nogmaals over dit punt te ver gaderen en de ontwikkeling van een en ander nauwlettend te volgen, daar toch de Mossel Adviescommis sie voor die tijd niet meer vergadert. Wel werd gesteld, dat men door de kwaliteitseisen niet tijdig te verho gen c.q. het stukstal niet te verlagen in het begin mosselen ten 'laste van het fonds heeft gebracht, die door de handel niet gewild waren, toen heeft het fonds meer een sociale functie vervuld, dan dat het heeft gediend om de te grote aanvoer op te van gen. Ter tafel kwamen verder een te organiseren feestavondje voor mos selkwekers met hun echtgenoten, het feest van Zevibel en het ontwerp wet ex. art. 8 Deltawet. DE BILT, 1-1. Volgens het K.N. M.I. moet het afgelopen jaar 1968 tot de zeer sombere jaren worden gere kend. Dit geldt vooral de zuidelijke provincies. In Vlissingen kan van het somberste jaar sedert het begin der registreringen van de zonneschijn in 1907 worden gesproken, in Zuid- Limburg zijn slechts twee nog som berder jaren bekend. In het noorden en midden van het land is 1966 over het algemeen nog iets somberder geweest dan het af gelopen jaar. In Den Helder is ruim 1450 uur zon geregistreerd, in delen van Gelderland en van Brabant niet meer dan 1230 uur. Van de twaalf maanden waren alleen april en juli te De Bilt wat aan de zonnige kant. De hoeveelheid neerslag bedroeg, gemiddeld over het gehele land ge nomen. ongeveer 850 millimeter te gen 744 millimeter normaal. Vooral in het centrum van het land heeft het veel geregend, Limburg was de minst natte provincie. De natste maand was september, de droogste april. De maanden me>j tot en met oktober waren alle te nat. In De Bilt sneeuwde het in 41 dagen tegen op 24 dagen normaal. De temperatuur was in het afge- voorkomen kunnen. De Russen heb ben zich in vele Arabische landen - overigens met uitzondering van uit gerekend weer Libanon - invloed verworven, onder meer de politieke steun en wapenleveranties. Maar zullen Nasser en zijn collega's op kritieke momenten naar Moskou, luisteren? Dat blijft een vraag. De V.S. po gen zowel met de Arabische landen tot redelijke relaties te komen als Israël te steunen, een vrijwel on mogelijk goochelwerk. De levering van straaljagers aan de Israëlische luchtmacht is zo'n teer punt. Niet leveren zou de Arabische buren overmoedig kunnen maken en dat is gevaarlijk. Wel leveren kan een onwelkom gebruik van die toestellen mogelijk maken en dat is minstens zo gevaarlijk. En naarmate de ge welddaden zich meer en meer ver plaatsen van de reguliere strijd machten naar ongeregelde acties, vervliegt ook de hoop op een oplos sing voor de spanningen in het na bije oosten TEL AVIV, 1-1. In de laatste uren van 1968 z;jn zes Ieraclicrs om het leven gekomen als gevolg van acties van Arabische guerillastrtf- ders, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv bekend gemaakt. Drie slachtoffers vielen 'in het dorp Kirjat Sjmoneh in Opper-Galilea, dat vanaf Libanees gebied met ra ketten werd bestookt. De andere drie doden waren de inzittenden van een militair voertuig dat op 25 km ten zuiden van Ras Soedar aan de Golf van Suez op een mijn reed. De Is raëlische woordvoerder deelde voorts mee, dat ook het dorp Kineret aan de zuidwestpunt van het Meer van Ga- Üiea van Jordaans gebied met ra ketten was beschoten. Hierbij waren echter geen doden of 'gewonden 'ge vallen. Koudegolf in noord-India NEW DELHI, 1-1. Een koudegolf in het noorden van India heeft tot dusver aan 58 mensen het leven ge kost. Israëlisch dorp beschoten TEL AVIV, 31-12. Het Israëlische dorp Kfar Yoeval (Opper-Galilea) is vanaf Libanees gebied met zes ba zookagranaten beschoten, heeft een woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. Er is lichte materiële schade aangericht maar er zijn geen slacht offers. Een Israëlische patrouille ont dekte in het gebied zes kisten mot bazooka granaten die waren achter gelaten door een groep saboteurs d,ie van Libanees gebied waren gekomen. Een ontwerp van de wet kwam ter tafel, maar ook hier werd besloten, dat iedere kweker dit ontwerp nauw keurig zou nalezen en het op zijn eigen situatie zou toepassen. Er schijnen drie mogelijkheden te zijn, a. Schadevergoeding in geld bij algehele opheffing van het bedrijf; b. geen schadevergoeding in geld voor hen die mosselkweker blijven, wel compensatie voor verloren per celen door andere percelen in dé Waddenzee; c. schadevergoeding in geld, voor de Deltaschade die in Zeeland wordt geleden, geen compensatie in perce len, de kweker die deze vorm va$ vergoeding kiest blijft kweker op zijn perceel in de Waddenzee. Hij krijgt er geen percelen bij, want hij heeft voor zijn schade een spm geld geclaimd en ontvangen. Door Zevi bel worden op het punt schadever goeding ex art. 8 van de Deltawet, nogal wat aktiviteiten ontwikkeld, reeds nu heeft men rechtskundige bijstand aangevraagd voor hen die percelen hadden in de Eendracht. Iepen jaar voornamelijk overdag ge middeld een weinig onder de nor male waarde. De koudste maand was december, de warmste augustus. In De Bilt werden 15 zomerse dagen en 79 vorstdagen opgetekend tegen res pectievelijk 23 en 64 dagen normaal. De eerste zomerse dag kwam al in april, daarentegen was de zomer bij zonder arm aan warm zomerweer. Israël bombardeert stellingen in Jordanië TEL AVIV, 2-1. Israëlische vliegtuigen hebben heden (donder dagmorgen, op Jordaans grondge bied positie van de commando-orga nisatie „El Fatah" gebombardeerd van waaruit in het Dal van Beisan een Israëlische patrouille met ba zooka's en automatische wapens was beschoten. De Israëliërs beantwoordden het vuur. Kort daarop drongen Israëli sche vliegtuigen het Jordaanse lucht ruim binnen om aan de beschietin gen een eind te maken. Aan Israë lische zijde vielen geen slachtoffers, aldus een woordvoerder in Tel Aviv. In de afgelopen nacht heeft een andere Israëlische patrouille in het Dal van de Jordaan bij Massada een groep saboteurs onderschept. De Is raëliërs openden het vuur en de sa boteurs sloegen op de vlucht met achterlating van wapens en munitie zo werd meegedeeld. Volgens een communiqué van „Al Assifa", de militaire afdeling van „Al Fatah", is tijdens een gevecht tussen Israëlische parachutisten en Palestijnse commando's een Israë lisch vliegtuig neergeschoten tussen de Dode Zee en de Golf van Akaba. Al drie dagen zijn in dit gebied, on geveer 70 km ten noorden van Aka ba, op Jordaans grondgebied, ge vechten aan de gang. Man schoot op gewezen echtgenote DEN HAAG, 1-1. De Haagse poli tie 'heeft vannacht de 42-jarige chauffeur-koopman L. B. aangehou den wegens poging tot moord c.q. doodslag op zijn gewezen echtgenote. De man had op de Hoefkade, waar de vrouw woont, vanaf de straat drie schoten met een pistool op haar afgevuurd, toen zij voor het raam stond. De vrouw werd niet ge raakt. Het pistool, waarmee de schoten waren afgevurd, werd onder een auto teruggevonden. Er zaten nog drie scherpe patronen in. Om trent de motieven van de man is niets bekend. Hij was zeven jaar ge leden 'bij de vrouw vandaan gegaan. Twee jaar daarna was zij 'hertrouwd. Snids die tijd hadden zij en haar gewezen echtgenoot geen contact meer gehad. Twee «loden bij verkeersongeval HEERLEN, 1-1. Op de autoweg Geleen-Heerlen, onder de gemeente Hoen9broek zijn op nieuwjaarsdag cm ongeveer zeven uur 's avonds bij een verkeersongeluk de 47-jarige weduwe M. Gerards Acampo uit Heerlen en haar 14-jarige zoon om het leven gekomen. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid is haar personenauto aan het einde van de vierbaansweg geslipt en tegen een tegemoetkomende personenauto ge botst. De bestuurder van deze auto werd licht gewond. Uitgegleden en van tanker gevallen ROERMOND, 1-1. De 22-jarige J. van Munster uit Roermond is op Nieuwjaarsdag in de Rijn bij Dussel- dorf verdronken. Hij was op het gladde dek van de olietanker, waar van zijn aanstaande schoonvader schipper is, uitgegleden en in het water gevallen. Hij kon niet zwem men; een schippersknecht is hem nog na'gedoken, maar kon hem niet red den. SPORTBERICHTEN District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 5 januari luidt: 3e klasse D: Zierikzee-DOSKO (half 3); Goes-METO; Steenbergen- Steen; MCC-SC Gastel; Vogelwaar de-Grenswachters; Breskens-Honte- nisse. 4e klasse H: RSC-Renesse; Hans- weertse Eoys-Corn. Boys; Biervliet - Sluiskil; HVV-Kcewacht; Waiche- ren-IJzendijke; Clinge-Oostburg. Reserve 3e klasse C: Middelburg III-Zierikzee II; Alliance II-Axel III; METO II-RSC II; Corn. Boys II- Steenbergen II. Afdeling Zeeland Zcndagccmpetitie Het programma voor a.s. zondag 5 januari luidt: le klasse: Domburg I-DFS I (half 3 scheidr. J. Mondeel); Patrijzen I- Robur I; Luctor I-Noormannen I; Aardenburg I-Zeelandia I; Hoofd plaat I-Lewedcx-pse Boys I; Hulster- loo I-Schoondijke I. Reser\*x le klasse: Renesse II-Zee- lar.d Sport III (half 3, scheidsr. M. N. Krijger); Zeelandia Il-Vlissingen IV; Middelburg IV-Walcheren II; Hon- tenisse II-HVV II; Vogelwaarde II- Terneuzen III; Steen II-Domburg II. 2e klasse B: Dreischor I-Luctor II (half 3, scheidsr. J. P. van Wel); DFS II-Kruiningen I (half 3, scheidsr. J. Tholenaar); 's-Heer Arendskerke III- Zonnemaire I (half 3, scheidsr. J. Lubbers); Goes III-Zierikzee III (11 uur, scheidsr. A. de Bruyne); Hans- weertse Boys II-Domburg II; Kwa- dendamme I-Cortgene I. 3e klasse D: Zonnemaire I-Drei- schor II (half 3, scheidsr. K. Bau- mann); Hansweertse Boys III-SV GWK I (half 1, scheidsr. C. Koe- voets); Robur Ill-Goes IV; RSC III- Patrijzen III; Volharding I-Cort- gene II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 4 januari luidt: le klasse: MEVO I-Hoek I (half 3, scheidsr. J. F. Lauer); Wemeldinge I- Bevelanders I; 's-Heer Arendskerke I-Zeeland Sport V; Meeuwen II-VC K I; Middelburg V-Kats I; Veere I- Arnemuiden II. 2e klasse A: SVD I-Bmse Boys I (half 3, scheidsr. L. Baaijens; 's-Gra- venpolder I-SKNWK I (half 3, sch.- rechter A. In den Bosch); Beren I- WIK I (half 3, scheids. A. J. v. d. Berg); Borssele I-Brouwershaven I (half 3, scheidsr. N. Schot). 3e klasse A: WIK III-MEVO II (half 3, scheidsr. K. Baumann); Brou wersheven II-WIK II (half 3, sch.- rechter J. Eikenhout); SKNWK II- ZSC I (half 3, scheidsr. Th. Sies); Duivelard II-Bruse Boys II (half 3, scheidsr. M. N. Krijger); DFS IV- Brcinvershaven II (half 3, scheidsr. M. Schouten). LONDEN. Vijf en dertig mensen werden gewond, van wie minstens 20 ernstig, toen een trein dinsdag avond Gp een station in een voor stad van Londen, achter op een an dere trein inreed. Nachtelijke explosie van televisietoestel DEN HELDER, 1-1. Vannacht om 04.15 uur is het T.V.-toestel van de 26-jarige heer A. Laan in Den Hel der geëxplodeerd. De heer Laan en zijn vrouw zaten bij de buren toen zij de klap hoorden. Zij renden naar huis. Er bleek een begin van brand te zijn ontstaan. Met een emmer water kon deze worden geblus^. De hele kamer zat onder het roet, de familie had tot half twee naar de uitzending gekeken en had daarna het toestel afgezet. Nog een half uur tevoren was de heer Laan in zijn woning geweest en had toen niets bijzonders ontdekt. Het uitge brande geraamte van het toestel en scherven van de beeldbuis zijn voor een technisch onderzoek naar het hoofdbureau van politie gebracht. Gegijzelde bankfiliaalhouder gedood KARLSRUHE, 30-12. Een bank rover heeft in West-Duitsland een na een roofoverval als gijzelaar mee gevoerde filiaalhouder met een nek schot gedood en bjj Rastatt in Ba den-Württemburg uit een auto ge gooid. Bjj een vuurgevecht met de politie verwendde hjj bovendien een agent. De onbekende man had zich 's middags met getrokken pistool eerst meester gemaakt van een auto, vervolgens in het kuuroord Baden- Wei Ier in het Zwarte Woud bij' een spaarbank 8.000 D-mark geroofd en de fiLiaaihouder meegenomen. De ei genaar van d'e wagen volgde hem een tijdlang met een andere auto en deelde de politie de vluchtrichting mee. De man is nog niet gepakt. Japanner schoot met katapult op keizer TOKIO, 2-1. Een 48-jarige Japan ner heeft vandaag met een katapult een ijzeren kogeltje afgeschoten naar keizer Hirohito, die samen met fa milieleden op een balkon van zijn paleis de nieuwjaarsgroeten van een menigte van 30.000 mensen in ont vangst nam. De keizer noch zijn fa milieleden werden geraakt. Tien mensen uit het publiek stort ten zich op de schutter, die nog meer metalen kogeltjes in zijn bezit bleek te hebben. De man bevond zich op ongeveer twintig meter van het bal kon. Hij werd door de politie inge rekend. Een ooggetuige vertelde de politie dat hij een andere man had horen roepen: „Schiet de keizer neer met een pistool". FREIBURG, 1-1. In west-Duits- land is een einde gekomen aan de jacht op de bankrover die maandag avond na een overval een bankfili- aalhouder als gijzelaar meevoerde, en ervan wordt verdacht deze met een nekschot te hebben gedood. De rover blijkt zich met schotwonden, opgelopen in een vuurgevecht met de politie, te hebben laten opnemen in een ziekenhuis te Hannover. Het is een 35-jarige man uit Frankfort. Hij kon nog niet worden verhoord. Rustige jaarwisseling in Amsterdam AMSTERDAM, 1-1. De hoofdstad heeft de jaarwisseling uitzonderlijk rustig gevierd. Hoewel veel vuur werk werd afgestoken (de brand weer liet de eerste anderhalf uur van het nieuwe jaar constant acht motorspuiten patrouilleren), deden zich nergens excessen voor. Een grondverschuiving te Pave- rana in de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul heeft aan zeker vijf mensen het leven gekost. Er worden nog mensen vehmist. NAPELS. Voor de Amerikaanse zesde vloot in het gebied van de Middellandse Zee is een beperkte staat van paraatheid afgekondigd wegens de mogelijkheid van ernstige ontwikkelingen in het Midden-Oos ten, zo is woensdag van welingelich te zjjde in Napels vernomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Capelle aan de IJssel-' C. J. P. Lam, Putten. Aangenomen naar Schagen c.a. (toez.): M. W. S. Cramer, Ruinen (Dr.); naar Oudeschoot: G. J. Drop pers, Nijbeets; naar Soest: D. H. Bosma, Nijverdal. Bedankt voor Anjum: P. L. M. Sterrenburg, Bjroek op Langedijk. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. Indonesië heeft de veiligheidspx-oblemen in West-Ii*ian, waar meer dan 10.000 opstandelin gen in gewapend verzet zijn geweest, opgelost. Dit verklaarde px-esident Soeharto op oudejaarsavond in een radioboodschap. RIO DE JANEIRO. President Da Costa e Silva van Brazilië heeft op oudejaarsdag een reeks decreten ge tekend die bedoeld zijn tegen dc toenemende inflatie. Zo moet het begx'otingstekort tot één dex-de wor den teruggebracht door bezuinigin gen bij de staatsuitgaven. BRAZZAVILLE. Kongo-IJrazza- ville's hoogste gezagsox-gaan - de Nationale Raad van de Revolutie - heeft legerbevelhebber Marien Ngouabi tot px-esident benoemd. Ka~ pitein Alfred Raoul. die tot dusver als staatshoofd opli'ad. behoudt de functie van premier. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft op nieuwjaai*sdag, door hem uitgeroepen tot wex-eldvredesdag, de hoop uitgesproken dat de huidige conflicten en de recente daden van terrorisme en vergelding het ver trouwen van do wei-eld in het berei ken van vrede niet zullen schokken. Tijdens een mis in de Ara Coeli- basilick te Rome vei'klaarde hij: „Vrede is een plicht". PARIJS. De Fransen mogen van 1 januari af ongeveer het dubbele - 1200 i.p.v. 700 fx-. - in het buiten land besteden. Dit „nieuwjaax-sge- scherïk" van de Fi-anse regering is in de Staatscoux-ant bekendgemaakt. SAN ANTONIO. Pi-esident John son heeft in een brief aan het Con- gx-es meegedeeld dat hij het aan de nieuwe x-egering overlaat voox-stel- lcn te doen voor belastinghervor ming. PARIJS. In een toespraak tot het Franse volk ter gelegenheid van de jaax-wisselixxg, heetf pi'esident De Gaulle gepleit voor voortzetting van de politiek van ontspanning en sa- menwei'king tussen Oost en West.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3