DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe spanningen in Nabije Oosten en acties in en om Israël Veiligheidsraad veroordeelt Israël na commando-actie vliegveld Beiroet Boodschappen van regeringsleiders Tsjecho-Slowakije met nieuwe jaar federatie van twee republieken geworden De Gaulle betuigt steun aan Libanon Naar een centraal antennesysteem Posterijen stellen klantenservice in Politie houdt bende schapendieven aan Haagse politiemannen gewond bij rellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20124 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M. i. Sij' de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. dit nummer: Rustig verlopen jaarwisseling TEL AV1V-BEIROET-AMMAN, 1-1. Een aantal incidenten in en om Israël heeft de spanning rond de jaarwisseling in het Nabije Oosten verder doen toenemen na de beschie ting in Athene van een Lsraëlisch vliegtuig en de Israëlische revanche actie tegen het vliegveld van Beiroet in het weekeinde. Nadat Israël dinsdagochtend mel ding maakte van de beschieting met bazookagranaten van een dorp door Arabische commando's die van Li banees gebied waren gekomen, meld- de de Libanese premier dat vier for maties Israëlische vliegtuigen later boven Libanees gebied waren 'ver schenen. Er werd geen melding van beschietingen gemaakt. Een besloten vergadering van het Libanese parle ment over de Israëlische actie tegen het vliegveld van Beiroet waar der tien Arabische vliegtuigen weiden vernield, werd geschorst. Libanon ortkent de actie tegen het Israëli sche dorp en zegt dat Israël een voorwendsel ncdig had voor de schending van het luchtruim. Ook vanuit Jordaans gebied werd Israël onder vuur genomen, met mortieren werd in de nacht van maandag op dinsdag een installatie van een kopermijn bij Timna be schoten, Later op de dag verschenen Israëlische hefschroefvliegtuigen bo ven Jordaans gebied tussen de Dode Zee en de Golf van Akaba en be stookten onder bescherming van jachtvliegtuigen een auto van de Jordaanse veiligheidsdienst. Er zaten vijf mensen in de auto die in brand vloog. In Jeruzalem werden in een win kel en in een autobus tijdbommen mtdekt. die echter onschadelijk kon den worden gemaakt. In Hebron schoot een Israëlische patrouille een Arabier dood die bij zijn aanhouding wilde vluchten. Een Arabische vrouw die in de vuurlijn kwam werd eveneens gedood en en kele andere mensen liepen verwon dingen op. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat maatregelen zijn ge- treffen om eventuele sabotage aan Israëlische schepen in buitenlandse havens tegen te gaan. Volgens een gerucht zou getracht zijn aanslagen op Israëlische sche pen op Cyprus en in een Zuidame- rikaanse haven te doen. De veroordeling van Israël door de Veiligheidsraad heeft in Tel Aviv grote verontwaardiging gewekt. Men beschouwt de houding van de raad als eenzijdig en vindt dat de resolu tie de Palestijnse commando-orga nisaties aileen maar kan aanmoedi gen hun terroristische activiteit op te voeren, terwijl daarnaast de posi tie van de voorstanders van een har de lijn in Israël wordt versterkt zo dat van een verslechtering van de situatie kan worden gesproken. NEW YORK, 31-12. De Veilig heidsraad heeft Israël met algemene stemmen veroordeeld voor de aanval op het vliegveld van Beiroet, zater dag uitgevoerd door Israëlische com mando's. In de resolutie waarin de voor- oerdeting is vervat, waarschuwt de raad Israël dat de volkerenorganisa tie bij een herhaling van een derge lijke actie als in Beiroet, „nieuwe stappen zal moeten overwegen om haar besluiten uit te voeren". De raad meent dat Libancn recht heeft cp een passende vergoeding voor de geleden schade. De Amerikaan James Russell Wig gins zei dat de V.S. zich grote zorgen maken over de toeneming van de ge welddaden in het Midden-Oosten en herinnerde er aan dat zün land be reid is samen met andere mogendhe den maatregelen te treffen om de le vering van wapens aan de landen in dit gebied te beperken. De Israëliër Joseph Tekoah achtte de door de raad aangenomen resolu tie in strijd met het handvest van de V.N. Deze resolutie, aldus Tekoah, weerspiegelt het morele, politieke en juridische bankroet van de Veilig heidsraad wat het Midden-Oosten betreft. Biafra heeft voorgesteld een deel van de rivies de Niger te neutrali seren voor de aanvoer van hulp goederen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM. Maandagochtend vroeg zijn vijf panden aan het Rembrandt- plein in vlammen opgegaan. De Richo-Bodega is verloren, alsmede het Su rinaamse café van Max Woiski en de café's OK-bar en VerwoestHotel Schiller is gespaard gebleven. PRAAG, 1-1. Tsjecho-Slowakije is met ingang van het nieuwe jaar een federatie geworden, bestaande uit twee gelijkgerechtigde socialisti sche republieken, een Tsjechische en een Slowaakse, en met twee staats- Indonesisch vijfjarenplan burgerschappen. Met de federalisering is een oude DJAKARTA, 31-12. Dinsdag heeft prof. Widjojo Nitisastro. voorzitter van de Indonesische nationale plan- raad een uiteenzetting gegeven van een vijfjarenplan, dat erop is ge richt Indonesië wat zijn voedsel voorziening betreft onafhankelijk te maken. Men wil met de uitvoering van het plan 'beginnen nu de positie van de roepia - althans voorlopig - stabiel is. De regering zal voor de uitvoering van het plan in vijf jaar 1.420 miljard roepia, een bedrag dat gelijk is aan 4,4 miljard dollar, uit geven. Vietcong laat drie Amerikanen vrij LCNG BINH, 1-1. De Viet Cong heeft op Nieuwjaarsdag drie Ameri kaanse gevangenen vrijgelaten na een bijeenkomst met Amerikaanse officieren nabij Tay Ninh, ongeveer 80 km ten noordwesten van Saigon. Het eerste overleg, op eerste kerst dag. had geen resultaat opgeleverd, maar de zaak was nu in twee uur beklonken. De drie Amerikanen, in grijze pija- ma's en uiterlijk in goede conditie, werden naar de Amerikaanse mili taire basis in Long Binh, bij Saigon, overgebracht. In verband met het overleg was een kort bestand in het gebied van kracht. Doden bij jaarwisseling in Italië ROME. 1-1. In Italië hebben on gelukken bij het afsteken van vuur werk aan twee mensen het leven ge kost, terwijl er ruim 100 werden ge wond. In Napels kwam een voetzoe ker terecht in een vertrek vol vuur werk. Een man werd gedood en hon derd gewond. In Marina di Peitrasansa, bij Via- reggio. gingen enige honderden links georiënteerde jorgeren'een menigte te lijf die in een nachtclub de jaar wisseling vierde. Dc jongelui wilden protesteren tegen de ..burgerlijke traditie en de geldverspilling die hiermee gepaard gaat". Er vielen 21 g-.u'Gnden. onder wie enige politie mannen die de orde wilden herstel len. wens van de Slowaken in vervul ling gegaan. Een van de eerste concrete stappen was eind december het for mele aftreden van de regering van premier Cernik. Deze is met de vor ming van de nieuwe bondsregering belast. De toekomstige regering van de Tsjechische republiek komt onder leiding van Stanislav Razl, tot dus ver minister voor de chemische in dustrie. Wie de Slowaakse regering zal leiden staat officieel neg niet vast. Met de woorden „het afgelopen jaar was geen gemakkelijk voor ons allen" opende president Svoboda woensdag zijn nieuwjaarstoespraak tot het Tsjechoslowaakse volk. „On danks sommige zwaarwegende fou ten. ondanks een onjuiste beoorde ling van de samenhang der interna- Een Amerikaanse legerofficier die gedurende meer dan vijf jaar door de Vietcong krijgsgevangen is gehouden, is er in geslaagd te ont snappen. Hij werd dinsdag door Zuidvietnamese troepen in veilig heid gebracht, aldus een Amerikaan se woordvoerder. tionale politiek" moest Tsjecho-Slo wakije de in januari 1968 ingeslagen koers voortzetten. Svoboda bepleit te ..een zo groot mogelijke normali sering van de betrekkingen" met de andere socialistische landen en spe ciaal met de Sowjet-Uie. Hij sprak de hoop uit dat „de Tso'echen en Slo waken en de leden van de andere nationale minderheden.in staat zullen zijn, voor allen in dit land een beter leven te scheppen". BONN, 31-12. President Lübke van de Westduitse Bondsrepubliek heeft in zijn nieuwjaarsboodschap opgeroepen tot vrede in binnen- en buitenland. Hij zei dat de Bondsre publiek zich zal blijven inspannen voor een duurzame vi-ede, algemene ontwapening en voor opheffing van de spanningen op het oude conti nent (Afrika). Erkenning van een blijvende verdeling van Duitsland zou niets oplossen, zei hij. Het Oostduitse staatshoofd Wal ter Ulbricht zei in een boodschap dat „iedere regering die geen nor male diplomatieke betrekkingen mat de Duitse Democratische Republiek onderhoudt de wraakgierige politici van West-Duitsland aanmoedigt". De veiligheid in Europa zou slecht gediend zijn door erkenning van de status quo. LONDEN. Premier Wilson van het Verenigde Koninkrijk vroeg de Britten opnieuw om soberheid om de economische moeilijkheden te boven, te kunnen komen. Hij noem- Benzine (door B.T.W.) belangrijk in prijs omhoog ROTTERDAM, 1-1. Als gevolg van de belasting over de toegevoegde waarde (B.T.W.), zgn de prijzen van aardolieprodukten voor partikulier gebruik op 1 januari, ondanks de af trek van de bestaande omzetbelas- tingdruk, hoger geworden. Overleg tussen het ministerie van economische zaken en de aardolie- industrie en de handel in aardolie produkten, heeft tot de volgende ma ximal e verhogingen van de publieks prijzen geleid: autobenzine, super en gewoon 5 cent autogasolie autogas (L.P.G.) petroleum huisbrandoliën motoroliën 0,3 cent 2,2 cent 1 cent circa 0,5 cent circa 0.5 cent (per liter) PARIJS, 1-1. President de Gaulle heeft woensdag in een gesprek met de Libanese ambassadeur in Parijs, Takla. de verzekering gegeven, dat Frankrijk Libanon volledig steunt in de kwestie van de Israëlische Toespraak van Thieu SAIGON, 31-12. In een televisie toespraak ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft president Ngoe- jen Van Thieu van Zuid-Vietnam verklaard dat de Zuidvietnamese strijdkrachten er naar zullen, stre ven om in 1969 een begin te kunnen maken met de aflossing van een deeJ van de geallieerde troepen in Zuid- Vietnam. Het Zuidvietnamese volk, aldus de president, is verantwoord6- lijk voor de verdediging van het land. DEN HAAG. 2-1. In zijn nieuw jaarsrede vcor vertegenwoordigers van het personeel, heeft de direc- teur-gereraal der P.T.T., de heer H. Reinoud. donderdagochtend het cen traal antennesysteem (C.A.S.) ter sprake gebracht en opgemerkt, dat hernieuwd zorgvuldig beraad tot de overtuiging heeft geleid, dat 't Cas- systeem. zoals door dc P.T.T. is ont worpen en dat ook op uitstekende wijze lokale, regionale en educatieve uitzendingen mogelijk maakt, in hel belang van het publiek veruit de voorkeur blijft verdienen en ook praktisch binnen redelijke tijd te verwezenlijken is. Eerder had hij gezegd: het Cas- systeem berust op jarenlange expe rimenten en op zorgvuldige afweging van alle alternatieve technische mo gelijkheden, inclusief die welke on langs door een Delftse hoogleraar in discussie zijn gesteld. aanval op de internationale lucht haven van Beiroet. Tevoren had het staatshoofd in een rede tot de buitenlandse diplo maten die hem hun beste wensen kwamen brengen voor het nieuwe jaar, het Israëlische optreden ver oordeeld als een „overdreven ge welddaad van geregelde strijd krachten van een staat tegen de bur gerluchthaven van een vredelieven de en traditioneel met Frankrijk bevriende mogendheid". Bekentenis in steekzaak te Weert WEERT, 31-12. Dc 39-jarige C. II. uit Weert heeft tegenover dc ge meentepolitie van Weert bekend de dodelijke messteken te hebben toege bracht aan de 31-jarige woonwagen bewoner Jcf Lutgcns tijdens een ru zie op dc avond van tweede kerst dag in een café aan de Roermondsc- weg tc Weert. Deze 39-jarige man werd na de steekpartij samen met zijn 19-jarige zoon Gerard in arrest gesteld. Bei den ontkenden hardnekkig, tot dat aan het begin van deze week zoon Gerard de schuld op zich nam en bekende de dodelijke steken te heb ben toegebracht. De/." bekentenis trok hij maandagavond in. waarna de vader toegaf dat hij het slachtof fer heeft doodgestoken. Vader en zoon worden dinsdag aan dc officier van justitie in Roermond voorgeleid. De benzineprijzen aan de pomp zullen naar gelang van de zone waar geleverd wordt, variëren van maxi maal 60 tot 62 cent per liter voor superbenzine en van maximaal 56,7 tot 58,7 cent voor gewone benzine. Voor autogasolie aan de pomp zal 21,7 cent per liter moeten worden be taald, terwijl autogas (L.P.G.) 24,3 cent per liter gaat kosten. Voorraden wegenzout zijn voldoende HENGELO. 31-12. De gladheid en sneeuwval van de laatste weken heeft een groot verbruik van wegen- zout tot gevolg gehad. De instanties, belast met de glad- heidsbestrijding beschikken over ruime voorraden die worden aange vuld uit de voorraden van de Kon. Ned. Zoutindustrie, aldus een mede deling. Gezien de steeds stijgende vraag naar wegenzout 'heeft de K.N.Z. op 7 plaatsen in Nederland depots in gericht. De laatste dagen wordt hieruit op volle capaciteit afgele verd. Dit betekent dat per dag de voor raden van Rijkswaterstaat, provin cie en gemeenten met ongeveer 10 duizend ton per dag worden aange vuld. Zo nodig kan deze capaciteit neg worden opgevoerd. De aflevering van het normale keukenzout verloopt normaal. De roeping van de mens is: J De mens te zijn. WAT UQT VI 61 IT de het afgelopen jaar „zwaar en moeilijk". Oppositieleider Edward Heath zei dat de conservatieven zich gereed moeten houden voor algeme ne verkiezingen, „die weieens in 1969 kunnen worden gehouden". Het Britse volk is de incompetentie van de socialistische ministers moe, zei hij. DEN HAAG, 2-1. Binnenkort zal de P.T.T. een telefonische klanten service gaan inrichten. Door het (gratis) bellen van nummer 0017 zal sti'aks iedereen in het land inlich tingen kunnen krijgen over de pos terijen, de postcheque- en girodienst en de rijkspostspaarbank. Tevens kunnen over dit nummer eventuele klachten over deze diensten onmid dellijk worden doorgegeven. Dit heeft de directeur-generaal der P.T.T., de heer H. Reinoud, meege deeld in een donderdagochtend ge houden nieuwjaarsrede voor de ver tegenwoordigers van het personeel. In Wageningen weer het capitulatiemuseum WAGENINGEN, 31-12. De gemeen- teraad van Wageningen heeft een voorstel van b. en w. aangenomen, om een aanloopkrediet te verschaf fen ten behoeve van de voorberei ding van de heroprichting van het capitulatiemuseum in hotel „De Wereld". Het ligt in de bedoeling aan de hand van een schetsplan te onderzoeken welke de financiering5" mogelijkheden zijn tot restauratie van het thans bouwvallige voorma lige hotel, opdat het op 5 mei 1970 wanneer het 25 jaar geleden zal zijn dat in „De Wereld" de overeen komst werd' getekend die ons land bevrijdde van de Duitse bezetting, in de herdenking van dit feit 'een centrale plaats kan innemen. Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijdelijk ook enkele op klaringen; overwegend matige wind tussen noord en west; weinig ver andering in temperatuur. Vcor zaterdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 15.51, onder 9.18. Volle maan: 3 jan. te 19.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 jan. 3.03 v.m. 15.25 n.m. BROUWERSHAVEN 3 jan. 2.48 v.m. 15.02 n.m. Springtij: 6 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de jaarwisseling viel de dooi in. Rond een krachtig hogedrukgebied, waarvan het cen trum bij de zuidwestpunt van Ier land ligt, stroomde zachte lucht van de oceaan via Schotland en de Noord zee naar ons land. Het front, dat de voorste begrenzing van de zachte lucht vormde, trok nieuwjaarsmor gen met regen over ons land. De zachte lucht is nu gevorderd tot de lijn die van noord-Denemarken over Berlijn naar Parijs loopt. Aan de noordflank van het hogedrukgebied bevindt zich in het zeegebied tussen Gi*oenland en Noorwegen een de pressie. Tussen beide druksystemen staat op de Noordzee een krachtige noordwestelijke stroming, waarmede de aanvoer van tamelijk zachte lucht naar ons land aanhoudt, waardoor de kans op enige regen weer gaat toe nemen. Achter het front zal vrijdag iets drogere lucht binnenstromen, zo dat dan enkele opklaringen mogelijk zijn. Premie vrijwillige ziekenfondsverzekering in 1969 AMSTERDAM, 31-12. Nagenoeg alle ziekenfondsen hebben met in gang van 1969 de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering verhoogd. De gemiddelde premie per verzekerde van 16 jaar en ouder stijgt daardoor van f 30,30 per maand in 1968 tot f 35,33 per maand in 1969, een stijging van 16,6 pet. WOLVEGA, 31-12. De politic van Wolvcga heeft drie inwoners van Hoogcvccn aangehouden die hebben bekend zich te hebben schuldig ge maakt aan een serie schapendiefstal- icn in verschillende plaatsen in de noordelijke provincies. De politie van Wolvega vond langs de weg een onbeheerde auto met wol vlokjes en nam deze mee naar het bureau. Toen de mannen zich aan het bureau vervoegden om de auto op te halen, werden ze aan de tand gevoeld over de aanwezigheid van de wolvlokken. Zij bekenden drie schapen van een inwoner van Wolvega te hebben gestolen. Dc die ren werden in Hoogeveen in het huis van een van de daders in beslag ge nomen en later door de eigenaar herkend. De schapendieven hebben o.m. ook hun slag geslagen in Mus- selkanaal (Gr.). Zuid-Wolde. Beilen, Schoonoord. Hardcnberg en andere plaatsen. In totaal zijn plus minus 25 dieren door hen gestolën. De scha pen werden op de markt in Zwolle van de hand gedaan tegen gemid deld 200 gulden per stuk. De mannen zullen voor de officier van justitie in Leeuwarden worden geleid. De premie loopt bij de onderschei dene ziekenfondsen uiteen van f 28.- tot f 41,50 per maand, (in januari 1968 van f 25,07 tot f 33.20). Evenals in vorige jaren is de pre mieverhoging noodzakelijk gebleken als gevolg van het toenemend ge bruik van de verstrekkingen en van de stijging van lonen en prijzen, waarbij de kosten van verpleging en behandeling in ziekenhuizen - in het bijzonder in de nieuw gebouwde - een belangrijke rol spelen. De ziekenfondsraad heeft de pre mieverhoging goedgekeurd. KAIRO. Bij een botsing tussen een volle autobus en een met stenen ge laden vrachtauto, bij de Egyptische stad Ismailia. zijn woensdag 14 men sen omgekomen en 35 gewond. De twee chauffeurs bleven ongedeerd. DEN IIAAG, 1-1. Twee politic mannen zün woensdagavond in Den Haag bij rellen in dc schildcrsbuurt gewond. Ze liepen beiden door glas scherven verwondingen in hun ge zicht op doordat stenen door dc voor ruit van hun surveillance-auto wer den gegooid. Een van hen kreeg let sel aan zün ogen. De Haagse politie zette een deta chement van dertig man in om op te treden tegen groepen bewoners van de schildci*sbuurt, die vernielin gen plegend door hun buurt trokken. De groepen variërden van 40 50 tot een kleine honderd man. De bal dadigheden begonnen met het sto ken van vuurtjes en hel krombuigen van verkccrspalen, waardoor ver keersongelukken werden veroor zaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1