WENST U EEN GOED 1969 Prins Bernhard opent „iab" van Rijksverdedigingsorganisatie Libanon en Israël Nederland keurt Israëlische actie af Theeverbruik in Nederland blijft gelijk „Vuurwerk-afsteken" een milj oenenzaak Nieuwjaarsrede koning Constanlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 december 1968 125ste jaargang Nr. 20123 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, fel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Schoiiiven-Duiveland in 1968 Duur gebouw in Den Haag DEN HAAG, 30-12. Op 2 januari cpcnl prins Bernhard in Den Haag het nieuwe fysisch laboratorium van de - rijksverdedigingsorganisatie T.N. O. Het ruim 250 man tellend perso neel krijgt dan officieel de beschik king over een gebouw van 14 mil joen gulden dat volgestouwd is met apparatuur en dat onder meer be schikt over „snufjes" als een vijf meter diep bassin voor gcluidsproe- ven onder water, een 65 meter lange en volledig donkere gang voor op tische proeven, een absoluut „akoes tisch stille" ruimte voor geluïdsproe- ven in lucht en een speciaal voor magnetische metingen gebouwde ruimte. Het nieuwe gebouw geeft optimale gelegenheid om wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van defensie te verrichten. Die research is brood nodig. vindt de voorzitter van R.V.O. -T.N.O., prof. dr. G. J. Sizoo. Jaar lijks besteden we drie miljard'gulden om een defensieapparaat in stand te houden. Om dat apparaat op de meest doelmatige wijze te laten functionei-en is wetenschappelijk on derzoek onontbeerlijk, zo verklaar de hij maandag in Den Haag, toen hij zijn nieuwe laboratorium toonde aan journalisten. Een procent van zijn begroting be steedt defensie aan research. Daar van gaat tachtig pfocent naar R.V.O. -T.N.O. Het resterend deel gaat naar instituten die incidenteel onderzoek veor de krijgsmacht verrichten, zo als bijv. hel nationaal luchtvaartla boratorium. In het laboratorium houdt men zich met vier terreinen speciaal be zig. Het zijn die van de detectie van vliegtuigen, schepen, tanks etc., van de communicatie, van de informatie verwerking en van wat genoemd wordt „operationele research". Onder dat laatste verstaat men voorname lijk het geven van advies bij aan schaffingen en het evalueren van apparatuur. Zendertje Een van de vindingen waarop het fysisch laboratorium (toen heette het nog laboratorium voor physische strijdmiddelen) met trots terugkijkt is in 1939 de radar. Enkele van de laatste successen is een klein zend- entvangertje dat, aan boord van bij voorbeeld een reddingssloep, rea geert op een radarbundel. Het maakt hét zoeken naar zo'n sloep met be hulp van radar een stuk gemakkaflj- Advertentie ke.r Een ander succes is eenklein zendontvanger die gebruikt wordl bij reddingswerk met helicopters. Het aparaat stelt de redder (die aan een lijn onder de helicopter hangt) in staat duidelijk met de piloot te spre ken ondanks het intense lawaai dat de rotor van de helicopter veroor zaakt. Op het ogenblik experimen teert men ook druk met de „les 5" de door de Amerikanen gelanceerde Lincoln experimental satellite 5. Het fysische laboratorium van R.V.O.- T.N.O. bouwde een vast en een mo biel zendstation voor deze kunst maan die van de 11 dagen er vier boven de „Nederlandse horizon" is{ Nederland was aldus een der eerste' NAVO-landen die met de Verenig de Stalen via deze kunstmaan ver bindingen onderhielden. BEIROET, 30-12. Premier Abdoel- lah El Yafi van Libanon heefl maandag verklaard dat de Israëli sche aanval op het vliegveld van Beiroet geen wijziging zal brengen in Libanons houding tegenover de Palestijnse commando's. De premier zei dit tegen journalisten na afloop van een bijeenkomst van de parle mentaire commissies voor defensie, en buitenlandse zaken, waarop van gedachten was gewisseld over de Is raëlische aanval. Premier El Yali achtte de actie van de commando's gerechtvaardigd Mensen wie men. hun land heeft af genomen, moeten dit met alle moge lijke middelen terug zien te krij gen, zei hij. „Air France" leent toestellen aan Libanon BEIROET, 30-12. De Franse lucht vaartmaatschappij „Air France" zal waarschijnlijk enkele van haar toe stellen. uitlenen aan de Libanese maatschappij „Middeleast Airlines" om de door de Israëlische vergel- dingsaanval verwoeste vliegtuigen te vervangen. Uit officiële bron is vernomen dat de Franse ambassadeur in Libanon de regering In Beiroet heeft laten weten dat de Franse regering die mogelijkheid onderzoekt. Air Fran ce bezit 37 procent van de aandelen van de Libanese maatschappij. DEN HAAG, 30-12. Naar aanlei ding van de bijzondere zware Isra ëlische vergeldingsactie op ihet vliegveld van Beiroet, verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de Ne derlandse regering van oordeel is, dat acties van deze aai-d slechts kunnen leiden tot een verhoging van de toch al zo grote spanning in het midden oosten en ook om die reden moeten worden afgekeurd. Uiteraard keurt de regering de Ara bische terreuracties eveneens af. Een van de weinige, zo niet het enige Nederlandse plaatje, dat de ivereldpers publiceerde. Het prinsje Johan Friso, Bernhard, Chrisliaan, David, tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus. ROTTERDAM, 30-12. Het Ne derlandse theeverbruik geeft nog steeds geen aanleiding tot optimis tische geluiden. 1-Iet blijft zich in grote lijnen op een vrijwel onver- anderend niveau bewegen. „New York Times" keurt Israëlische actie af NEW YORK, 30-12. Ui- New York Times schrijft vandaag in een com mentaar op de Israëlische vergel dingsactie dat Israël dit keer ten volle verdient cm veroordeeld te worden door de Veiligheidsraad, en dat Libanon recht heeft op schade vergoeding. De aanval kon niet op een slechter moment komen wat betreft de Ame rikaans-Israëlische betrekkingen. Aan de vooravond van de aanval had Washington aangekondigd akkoord te gaan met de verkoop van 50 Phan- tom-straal jagers aan Israël. Deze verkoop vindt zijn rechtvaardiging in de verplichting die de V.S. op zich hebben genomen om in het Midden-Oosten een bewapenings- evenwicht te handhaven teneinde Is raël bij te staan bij 'de gerechtvaar digde verdediging van haar veilig heid. Maar die verplichting houdt geen onvoorwaardelijke steun in van de Verenigde Staten voor elike Isra ëlische daad tegen de Arabische buurlanden, wier rechten eveneens door de V.S. worden gerespecteerd. Aldus de New York Times, die de Israëlische aanval een manifestatie van een escessieve oorlogsgeest noemt. Van een toename is geen sprake. Wel heeft de wijziging-in het ver- bruikspatroon zich sterker gemani festeerd in die zin, dat het verbruik van theebuiltjes z'ich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Uiteraard zijn hieraan bepaalde consequenties ver bonden voor de kleine en middel grote pakkers. Het is te betreuren, dat de pogingen de kwaliteit van de melanges te verbeteren, bij .sommige categorieën verbruikers' op een ze kere onverschilligheid afstuiten. Dit zegt het verschenen jaaroverzicht van de firma W. van Bochove te Rotterdam. De feiten wijzen uit, dat de markt omstandigheden gunstig zijn geweest om de betekenis van de Nederlandse theemarkt (in ieder geval voor zover het de omzetten betreft) opnieuw te onderstrepen. De thans beschikbare gegevens tonen aan, dat de her-uit voer van Nederland wederom in vrij belangrijke mate is toegenomen. Exacte gegevens over het aandeel van Indonesische thee in de totale Nederlandse consumptie zijn niet be schikbaar. Ned. r.k. geestelijke aangehouden in Brazilië RIO DE JANEIRO, 30-12. Een Nederlandse R.k. geestelijke is za terdag in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro aangehouden, zo wordt van kerkelijke zijde in Rio verno men. Zijn naam en de reden van de arrestatie zijn niet bekendgemaakt. De geestelijke was verbonden aan de universiteit van Rio. 'Enige tijd geleden zijn in Beio Horizonte en Santos buitenlandse geestelijken aangehouden op be schuldiging van ondermijnende ac tiviteit. Na de fatale brand Amsterdamse Renibrandtplein mist een fraai hoekje AMSTERDAM, 30-12. Vier geheel verwoeste panden, waaronder één met een monumentale eeuwenoude gevel („het schip"' zoals de binnen stadbewoners het noemen), plus drie door water ernstig aangetaste ge bouwen geven thans een trieste blik op het Rembrandtplein, waar vele Amsterdammers zwijgend stilstaan om het nablussingswerk van de brandweer gade te slaan. Nog' steeds kringelen er rookwol ken uit de zwartgeblakerde gaten in de gevel, waar gisternacht nog' de ramen zaten. De plafonds zijn ingestort en heb ben op de begane grond een puin hoop achtergelaten, waardoor alle sporen vap het ontstaan van de brand zijn uitgewist. Uit de verklaringen van de jon gens, die de brand het eerst ontdek ten leidt de Amsterdamse politie af. dat de haard van het vuur gezocht moet worden in het meest linkse pand van ..Riche". Maar met zeker heid valt er niets vast te stellen. „Over de oorzaak tasten wij volledig' in het duister en gezien dn ruïne, die de brand heeft achtergelaten, zullen wij er nooit achterkomen", aldus de hoofdinspecteur D. Lagerwaard van het bureau Singel. UTRECHT, 31-12. De twee grote vuurwerkfabrieken in Nederland (de één in Leiden, de ander in Leeuwar den) doen het de komende tijd kalmpjes aan. Ze hebben hun top drukte gehad en zijn volledig door hun voorraden heen. De heer P. A. de Bruin, directeur van de Eerste Nederlandse kunsl- werkfabriek N.V. J. N. Schuurmans uit de Friese hoofdstad, taxeert dat het Nederlandse publiek een slordige zeven miljoen gulden heeft uitgege ven voor de aanschaf van vuurwerk. Hij spreekt dan ook van een record omzet dit jaar. Topartikelen in deze DEN HAAG. Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden heeft het voornemen op donderdag 2 januari aanstaande het nieuwe gebouw van het fysisch laboratorium van dè rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O. in Den Haag te openen. branche zijn nog altijd het rotje en de vuurpijl. De heer De Bruin slaat aan het hoofd van Nederlands grootste „knalfabriek". Er zijn hier dit jaar ruirn 80 miljoen stuks vuurwerk af geleverd, waarvan het overgrote deel uit eigen produktie afkomstig is. Vele miljoenen stuks vuurwerk - de zogenaamde fire-crackers (in Neder land noemt men ze kortweg' rotjes) - worden echter geïmporteerd uit China. De kwaliteit van dit vuur werk is bijzonder goed en nu aange past aan de voor Nederland gelden de wettelijke voorschriften, aldus de heer De Bruin. Sprekende over de ongelukken, die ieder jaar weer met vuurwerk ge beuren, zei hij dat iedere verwon ding voorkomen kan worden. „Op ieder stuk vuurwerk, of het nu een rotje is of een vuurpijl, staat een ge bruiksaanwijzing". Indien men zich daaraan houdt, kan er niets gebeu ren". aldus de heer De Bruin, die nog opmerkt dat de meeste narig heid met vuurwerk hot gevolg is van baldadigheid. Niets gespaard Het vuur heeft in de getroffen panden niets gespaard, behalve - en dat is een bijzonder gelukkige om standigheid - de mensen die in de woningen erboven en de hotelkamers boven „Riche" in hun nachtelijke rust de brand niet hadden opge merkt. Door voorbijgangers werden zij gewekt. Was dit niet gebeurd, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, omdat de brand zeer snel om zich heen greep. Van hun bezit tingen hebben de bewoners niets kunnen meenemen. Een van de brandweerlieden kreeg het verzoek uil. de hoek van zijn kamer een kist met geld en juwelen te halen. Op het laatste moment moest de spuitgast zich terugtrekken wegens vallend puin. De kist kon niet gered worden. LONDEN, 31-12. De in balling schap levende koning Konstantijn heeft in een nieuwjaarsboodschap aan het Griekse volk gezegd dal hij „de toekomst en het komende jaar met vertrouwen tegemoet ziet". O.ver een terugkeer sprak hij echter niet. De koning ontvluchtte zijn land ruim een jaar geleden na een mislukte poging om het militaire bewind omver te werpen. Hij riep nu zijn volk op in de huidige moei lijke omstandigheden „in eenheid voort te gaan op de weg naar zijn bestemming binnen een gelijkmati ge ontwikkeling' van ons nationale leven". Wij weten allen, aldus de vorst, hoeveel het kan bereiken „wanneer harmonie en geestelijke eenheid de boventoon voeren" DJAKARTA. Meer dan 1.000 dor pelingen zijn. gewond geraakt in de buurt van Tjeribon in West-Java nadat een storm ongeveer 200 wo ningen 'had vernield. MEXICO. Hei 6.260 Ion metende Nederlaiidse schip ..Rotte" dat vori ge week woensdag op verzoek van El Salvador door de marine van Ni caragua werd aangehouden en werd opgebracht naar Puerto Somoza is donderdag na storting van een borg som van 125.000 dollar vrijgegeven. In het schilderij van „De Vermoeide Reiziger" van Jan Steen, zien wij de symboliek van de jaarwisseling. Lang en moeilijk was de tocht in het jaar 1968, met vele teleurstellin gen en gevaren onderweg. De reizi ger 1968 echter geeft zijn bagage over aan zijn opvolger. Die zal de tocht voortzetten. Dat ooic hij aan het einde van de baan schuilen mag in de herberg van de vrede en cle voorspoed, is de weris van de Re- daktie. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een jaar is maar een brokje a tad, Maar ook een stukje a eeuwigheid. J Hel gaal als in een zucht. i voorbij a Voor iedereen, voor U, voor I ma: Wisselvallig winterwee Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig winterweer met af en toe neerslag en minder lage tempe raturen, vooral in de kustgebieden. Voor donderdag: Zon: 10-50 procent. Min.-temperatuur: 0 tot 6 graden on der normaal. Max.-temperatuur: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 1 jan. Zon op 8.48. onder 16.39. Maan op 14.10, onder 7.26. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.40. Maan op 14.54, onder 8.28. Volle maan: '3 jan. te 19.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1.33 v.m. 2.20 v.m. 1 jan 2 jan. v.m BROUWERSHAVEN 1 jari. 1.22 v.m. 2 jan. 13.56 n.m. 14.43 n.m. 13.42 n.m. 2.07 v.m. 14.24 n.m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1