Oudejaarsfeestje... cadeau-idee neem Iets eflffite? mee de verdwenen atoomformule (In fraaie geschenkverpakking) Financiering transportriool Westerschouwen nog niet rond OPNIEUW GOUDKOORTS Vakmanschap is meesterschap Mededeling in raadsvergadering: HAAMSTEDE, 24-12. Aan het slot van de gehouden gemeenteraadsver gadering van Westerschouwen heeft burgemeester Everwijn tot z(jn spijt mededeling moeten doen van het feit dat de financiële kant van de tran- sportrioleringsplannen nog niet rond is. Het enorme op stapel staande karwei - onlangs door Sinterklaas voorgefinancierd met een cheque van marsepein - is in werkelijkheid nog slechts voor vijftig procent ge dekt. Bovendien is er een zware post bij gekomen, namelijk voor een voor- zuiveringsfabriek, die ca. f 2.000.000,- zal gaan kosten. De steun van het ministerie is nog steeds niet toege zegd. „Maar ik blijf optimistisch en hoop dat na het seizoen 1969 met het werk begonnen zal kunnen worden". De reinigingsrechten igaan omhoog van f 23,70 per emmer naar f 25,- per emmer. In de berekening die naar de f 25,- leidt zijn de kosten berekend van zes keer per jaar ophalen van grof vuil. De heer Hendrikse was hel hier niet mee eens. Dit raadslid was verder niet te spreken over de hui dige manier van ophalen van huis vuil. Ook andere sprekers waren het niet eens met deze berekening. De heer BaJJbout meende dat slechts 25 procent van de bevolking grof vuil meegèeft en hiervoor 100 procent moet betalen. De heren Hoogerhuis en Steur za gen meer in een apart tarierf voor grof vuil en mogelijk de omzet ver groten door route uitbreiding. De burgemeester zei dat in deze prijs berekening geen afschrij ving en geen administratiekosten zijn berekend. Wethouder v. d. Klooster (P.v.d.A.) meende dat de grof vuil-dienst ook in andere gemeenten wel bevredigt. Er is veel meer vuil, vooral weg werpverpakking, gekomen en daar door is de auto te klein geworden. Volgend jaar echter komt er een an dere regeling. In de nieuwe rekening zoals de heer Hendrikse voorstelde blijven de bedragen f 25,- en f 12.50 (voor zomeremmer) gehandhaafd, met dien verstande dat de afschrij vingskosten bijberekend. worden en de kosten grof vuil uit andere mid delen betaald worden. In verband hiermede vroeg de heer Klooster man aandacht voor de „verschrik kingen der openbare stortplaatsen". „Kunnen deze weg?". „Neen" zeide wethouder v. d. Klooster. „De bur gerij moet meer netheid betrachten op deze plaatsen en het vuil in de containers gooien imiplaats va,n er naast". In verband met het tekort in het Zweeds Roode Kruis ziekenhuis, dat de gemeente f 4,55 per inwoner gaat kosten, zei de burgemeester dat een tariefsverhoging in het vooruitzicht ligt. Verkoop bouwgrond Geen bezwaar had de raad tegen verkoop van bouwgrond aan de Stichting Woningen en Woongebou wen voor bejaarden op Schouwen- Duiveland. Het betreft hier 2275 m2 voor de bouw van 13 bejaardenwo- ninigen in de Kromme Reke te Re- nesse voor f 50.050 en 26 m~ voor de bouw van een ketelhuis, prij's f 1300,- De grond komt hier dus op f 22,- zo als de heer Goossens opmerkte, doch dit komt omdat de algemene opslag iets minder is. Tevens werd door de gemeente overgenomen de blote eigendom van een gedeelte van het perceel sectie C no 835 van de heer J. A. van Wa- veren „Zomerzorg" te Haamstede. Het betreft hier de afkoop van erf- paohtsrecht. De prijs bedraagt 30 maal de jaarlijkse canon ad f 31,68 of in totaal f 950,40. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid voor de V.V.D.- fractie, de heer E. C. Priester wer den in orde bevonden. Enkele meer administratieve zaken betreffende spaarregelingen en tege moetkoming in bovenmatige kosten bij ziekte van het gemeentepersoneel waren hamerstukken. De garantie die de raad op 14 au gustus gaf voor de financiering van 28 bejaardenwoningen, een bedrag, groot f 838.029,- bleek te laag te zijn. Een extra garantiebedrag van f 34.750 werd aanvaard. De voorlopige uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1967 en over het vijfjarige tijdvak 1963 t/m 1967 werden vastgesteld. Voor 1967 bedroeg dit bedrag f 104,75 ter wijl over d'e gestelde vijf jaren het bedrag per leerling met f 86,20 werd overschreden. Van 1 mei tot 1 oktober is de Kromme Reke tijdens de weekmarkt tussen 8 en 14 uur op de woensda gen voor alle voertuigen gesloten. Hier dient echter aan toegevoegd te worden: fietsers, bromfietsen en be spannen wagens, dus alle verkeer be halve voetgangers. Haven Burghsluis Met de Deltadienst .is een overeen komst gesloten betreffende het ge bruik van de haven Burghsluis ten behoeve van de afsluiting der Oos- terschelde. De haven zal voor dit doel aangepast worden met de aan leg van steigers, het uitdiepen, ter wijl ook het ten westen der haven O IS kaas uit het vuistje de t van twee vuistjes een gedachte Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 30 DECEMBER. NED. I. In het middagprogramma van de KRO eerst een filmpje van Charlie Chaplin en vervolgens een aflevering van de Flintstones. Fred wint een prijs en krijgt voor een dag een belangrijke filmster in huis. Daarna de beroemde film „Louisia na Story" van Robert J. Flaharty: Aan de hand van de belevenissen van een jongetje van twaalf worden hierin de geweldige veranderingen geschetst, die zich voordeden toen in een bepaald stukje van Amerika olie werd aangeboord, 's Avonds het voorlaatste deel van „Rinaldo Rinal- diniVrienden van Cavalcanti pro beren hem een voet dwars te zetten. In het voorprogramma dan nog de kerkelijke actualiteiten in „Ken merk". Na het journaal de vierde aflevering van Joop ter Heul. Joop gaat in deze aflevering haar verlo ving bekend maken. Daarna een in gewikkelde zaak uit de politiedos siers van de meest rumoerige stad ter wereld „Politie New York". Een vol uur krijgt tenslotte Hans Keiler toegemeten om een portret te teke nen van een van 's werelds belang rijkste filmmakers: de Nederlander Joris Ivens. NED. II. In „Coronation street" zal Ena met haar vriendinnen naar de biscoop, maar raakt verzeild bij de hondenrennen. Na het journaal „Achter het nieuws'' met actualitei ten, gevolgd door de consumenten rubriek „Koning Klant". Hoofdscho tel van het VARA-programma is Kroniek van een hofnar", een Tsjechische fil mvan de vermaarde cineast Karei Zeman. Het is het ver- matie via radio, televisie en pers ge- van de boerenknecht Peter, zijn meisje Lenka en zijn vriend Mat thias uit krijgsgevangenschap tij dens de Dertigjarige oorlog. In deze film is op een poëtische en komi sche wijze gebruik gemaakt van filmtrucages. DINSDAG 31 DECEMBER. NED. I. De middag begint met de „wereldsuccessen" die John Wood- house op z'n magie accordeon speelt. Het programma is o-l eerder uitge- gezonden evenals trouwens „Four Jacks and a Jill", een optreden van een Zuidafrikaanse popgroepje. Al vorens we gaan kijken naar nog eens een herhaling van de beroem de Franse zanger Enrico Mascias, een aflevering van „Honey West". De avond begint met „Tweekamp", ivaarin teams van de Economische Hogeschool in Rotterdam en van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen tegenover elkaar staan. Alles heeft zijn uur" is de titel van een programma van woord en toon op de oudejaarsavond in de Janskerk te Utrecht. Na het journaal Robert en Elisabeth", e enromantische mu sical, gebaseerd op het ware ver haal van de liefde tussen de dich teres Elisabeth Brrett en de dichter Robert Brouwer in het Londen van 1845. Waar bleven de 28 miljoen" is een programma van Jan van Hillo over de „Kom over de Brug"-actie van vorig jaar. Tijdens het „Harte- wensconcert" tredental van arties ten op, zoals gebruikelijk zowel uit het klassieke als het populaire gen re. Het wachten op de klokslag van twaalf uur wordt verzacht door Joan Remmelts, die een meditatief kwartiertje verzorgt. Dan is er een kwartier champagne- en zoenpauze en om kwart over twaalf schiet de NTS het nieuwe jaar in met hoog tepunten uit de amusementspro- gramma's van 11)68. liggende opslagterrein gelijk ge maakt wordt. Hier komen diverse directiegebouwen. De binnenkomen de vaartuigen met lading voor de betreffende werken zijn vrijgesteld van havengeld. Uiterlijk 6 maanden na voltooiing der werken zal de nieuwe afmeergelegenheid door het Rijk worden verwijderd, tenzij de gemeente of het Waterschap deze wil overnemen. Aan de N.V. Waterleiding Mij; „Midden Zeeland" wordt met ingang van 1 januari 1969 concessie ver leend om water uit de duingebieden te halen ten behoeve der drinkwa tervoorziening. De gevraagde con cessie loopt tot het jaar 2000. De vergoeding van reiskosten der kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden naar de z.g. l.o.m.- school te Goes werd door de raad ingewilligd. Tot nu toe bezoekt nog geen leerling uit de Westhoek deze school. Het voorstel om met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten overeen te ko men dat het krediet in rekening cou rant voor het jaar 1969 wordt vast gesteld op f 400.000,- werd door de raad aanvaard. Aan het verzoek der oudercommis sie der 0.1. school te Noordwelle om1 les- entreegelden voor zwemlessen van 5e en 6e klasse in het zwembad „De Val" te wilden vergoeden, werd door de raad voldaan. Er zal echter slechts vergoed worden tot het af zwemmen van diploma A. De heer Steur merkte op dat de kinderen pas geoefend zijn bij het diploma B. Dé voorzitter: „Wat kan het kind dan bij A?" De heer Steur: „Het zinkt niet zo direct". Het college zal de di ploma B-kosten nader bekijken. BLIK DOOR HET WERELD De goudkoorts is weer opgelaaid, dankzij een opmerking van de heer David Kennedy, bankier te Chicago. Hij is echter ook de man die in ja nuari het Amerikaanse departement van financiën gaat beheren, zodat naar deze partirulier in beurskrin- gen iets aandachtiger geluisterd wordt. Hij heeft terloops o peen perscon ferentie gezegd dat hij nog niet wist of hij er wel zo voor was om de of ficiële goudprijs van 35 dollar per MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluwse eierveiling Barne- veld. Aanvoer 412.339 stuks, stem ming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 53-54 gram f 14.91-15.15; 57-58 gram f 15,78- 15,81; 62-63 gram f 16,00-16,30; 66-67 gram f 16,10-16,61. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 313.320 stuks, stemming redelijk, prijzen in guldens per 100 stuks: eie ren van 52-53 gram f 15,00-15,58; 57-58 gram f 15,53-16,06; 62-63 gram f 15,94-16,58; '66-67 gram f 16,49- 16,87. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.350.000 stuks, handel vlug. Eie ren van 50-58 gram f 15,10-15,90 per 100 stuks, kg pr. f 3,02-2,74; eieren van 59-65 gram f 16,10-16,85 per 100 stuks, kg pr. f 2,73-2,59. troy ounce te handhaven. En dat prijstarief is nu juist de basis waar op het hele internationale geldver keer is gebaseerd. Prompt steeg in diverse kringen de hoop dat Ken nedy namens Nixon wel eens zou kunnen besluiten de goudprijs te verhogen en op de vrije goudmark- ten steeg de prijs van de staven on middellijk, mede trouwens doordat het aanbod nogal gering was. Er zijn kennelijk landen die menen dat de prijs nog wel iets verder stijgt en dat geduld derhalve rijkelijk be loond zal worden. Nieuwe crisis De konsekwenties van een verho gen van de goudprijs zouden ogen blikkelijk zijn dat in wezen de dol lar devalueert en daardoor tevens een aantal andere. Misschien met uitzondering van de Westduitse mark. De Bondsrepubliek heeft het ui gemerkt: de buiteiilandse tegoeden bij de Duitse banken stegen weer enorm en de situatie is alweer be nauwend veel gaan lijken op die van de periode toen een devaluatie van de Franse frank in het verschiet scheen. Kortom: volop onrust in de geldwereld, met uls gevolg ook een moeilijker verloop van allerhande handelstransacties. Dat is geen gun stige ontwikkeling, dat weet men van vorige gelegenheden. De vraag is alleen waarom Ken nedy en Nixon zich ertoe leenden om deze onrust op gang te helpen. Het liefst zou men aannemen dat hun onbekendheid met de konse kwenties van wat regeerders doen en laten hen per ongeluk in deze situatie heeft geloodst, al is dat dan geen reclame voor het staats manschap binnen het nieuwe Ame rikaanse kabinet. Ommezwaai Maar de mogelijkheid bestaat ook dat Niron en Kennedy inderdaad het voornemen hebben een eind te maken aan de ellende die de V.S. ermee hebben dat hun belofte goud te verkopen - aan circulatiebanken dan - tegen een vastgestelde prijs tot gevolg heeft gekregen dat Was hington nu vrijwel de hele monetai re wereldmisère op de schouders heeft te torsen. Dat er aan het internationale mo netaire stelsel een en ander schort is voor niemand nieuws en er zijn o.m. in het Internationaal Monetair Fonds al tal van voorstellen gedaan om tot genezing te geraken, zonder dat men het echter over de therapie eens werd. Een oplossing zuiver en alleen, van Amerikaans standpunt uit b'ekeken echter - en dat moet men vrezen dut Kennedy beoogt - kan voor de V.S. zelf wellicht soe laas bieden, maar moet dan nood zakelijkerwijs vele anderen wel zeer zuur opbreken. O.m. de Fransen, die in het I.M.Fvoornamelijk het ver zet hebben geleid, tegen een oplos sing die het leed een beetje eerlij ker verdeelde. Maar dat was in de tijd dat de frank er nog fier bij stond. Leedvermaak is hierbij echter ze ker niet op zijn plaats, want een de- valuatiegolf - ingeluid door een Amerikaans besluit over de goud prijs - kan niet veel landen onge rept laten. NED. II. Ook op deze laatste dag van het jaar „Scala" met de beken de rubrieken. Na het journaal een aflevering van „Dubbelganger", ge titeld ..Lipstick en microfilm"Voor de laatste „Denk-Beeld" van dit jaar heeft gespreksleider-samensteller W. L. Brugsma gesprekken met een viertal gasten, die door hun functie en hun publicistische arbeid, nauw bij de actualiteit van 1968 waren betrokken. Daarna waarschijnlijk een kleurenfilm die de bemanning van de Apollo 8 tijdens de kerst ruimtereis heeft gemaakt. Als extra oude jaar s-attractie zendt de NTS een aflevei'ing uit van de populaire serie „Dubbelspion". Het duo beleeft weer een even bizar als spannend avontuur. MAANDAG 30 DECEMBER. NED. I. Charlie als avonturier; 15.20 De Flintstones (kleur); 15.45 Louisiana story; 17.00 Einde; 18.40 BTW; 18.50 Fabeltjeskrant; 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Rinaldo Rinaldini (kleur); 19.31 Ken merk; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Flitsen uit het dag boek van Joop ter Heul (kleur); 21.10 Politie New York (kleur); 21.35 Joris Ivens 70; 22.25 Journaal; 22.30 Pauze; 22.50 Teleac: BTW; 23.00 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Coronation street; 19.52 Koning Klant; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Ko ning Klant; 21.10 Kroniek van een hofnar; 22.40 Journaal. DINSDAG 31 DECEMBER. NED. I: 15.00 John Woodhouse wereldsuccessen; 15.28 Four Jacks and a Jill; 15.43 Honey West; 16.05 Enrico Mac[as tour; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Twee kamp; 19.31 Alles heeft zijn uur 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Robert en Elisabeth; 22.20 Waar zijn ilw 28 miljoen gebleven (kleur); 22.50 Journaal; 22.55 Harte- wensconcert; 23.45 Meditatief kwar tier (kleur); 24.00 Pauze; 0.15 Ge prolongeerd 1968; 1.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala: 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelganger (kleur); 20.45 Denk-beeld; 21.35 Operatie maanvlucht (kleur); 22.00 Dubbel spion (kleur),; 22.50 Einde. Prinses Irene en echtgenoot bij doopplechtigheid SCHIPHOL, 27-12. Vrijdagavond om omstreeks tien uur zijn prinses Irene en haar echtgenoot prins Hugo de Bourbon Panna uit Parijs op Schiphol aangekomen. Het prinse lijk paar werd op de luchthaven verwelkomd door opperstalmeester kol. W. F. IC. Bischoff van Heems- kerek en jonkvrouwe C. E. B. Roell, particulier secretariesse van de ko ningin. Zonder de op Schiphol verzamelde schrijvende pers te woord te hebben gestaan begaf het paar zich na aan komst onmiddelijk in een gereed staande hofauto naar paleis Soest- dijk. Prinses Irene en prins ICarel Hugo woonden zaterdag in de domkerk te Utrecht de doop bij van prins Johan Friso. Een foto van de moteleenheid annex restaurant in aanbouw bij de R.K.- strandkerk „De Ark" te Renesse. Het projekt betreft de tweede fase van het totale plan. Met de uitvoering van dit onderdeel is een bedrag gemoeid van f 380.000. Met het werk is belast het Aannemingsbedrijf C. Prinse te Haam stede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bierkenners vragen door b. j. ien wesepe De Vecht was voor hem niet on bekend. Hij had er reeds verschei dene malen langs gereden en hij wist, dat er hier en daar woonschui ten lagen, mooie grote moderne drij vende woningen, en wrakken, die in half zinken'de toestand verkeerden. Maar hij had er nooitbijzondere aandacht aan geschonken. Wel had hij zioh er aan geërgerd, dat die dingen er lagen, want zij bedierven het natuurschoon. Waarschijnlijk was er niets aan te doen, want die woonschuiten lagen er al jaar en dag. Doch nu had Gijs bijzondere be langstelling voor de schuiten, die er aan de waterkant gemeerd lagen. E'1, wel voor één in het bijzonder. Eén waarop afvalmateriaal lag en de eigenaar of bewoner van die schuit moest hij hebben. Met een kalm gangetje reed hij over het dijkje langs het water en keek naar de woonschuiten, die er lagen. Hij was zeker al enlkele kilo meters buiten de stad, toen hij, he lemaal achteraan, een soort platte schuit ontdekte, die dienst bleek te doen als woning en als bergplaats. Want op het dek lagen bergen ver roest meiaal en en'kele balen, die vermoedelijk papier of vodden be vatten. En achter op het schip was een soort bouwwerk, dat met enige fantasie een woning genoemd kon worden. Er steeg rook uit de pijp van het bouwsel, dus naar alle waar schijnlijkheid was er iemand aan wezig. Gijs stopte en zette zijn fiets te gen een meerpaal, waarna hij over de gammele loopplank aan boord stapte. Meteen begon er een hond te blaffen en die kwam uit het woongedeelte naar buiten. Het bleek een kwaadaardige foxterrier te zijn, die alles behalve gesteld was op hot bezoek. Datzelfde was waarschijnlijk het geval met de bewoner van de schuit, want kort daarop kwam een smerige, ongekamde haardos naar buiten en daaruit keken twee boze ogen naar de onverwachte bezoeker. „Wat is er?" vroeg deze, Gijs wan trouwend aankijkend. „Goeie avond, mijnheer", begon Gijs op beleefde toon, „ik „Ik heb nog nooit een goeie avond gehad", antwoordde de bewoner op nijdige toon, „en ik ben ook geen mijnheer. Wat moet je op mijn schuit?" „O, als het niet anders is, dan wil ik er ook wel af gaan", zei Gijs ont nuchterd, die het bovendien hele maal niet begrepen had op de ra zend keffende hond. Met een sprong keerde de jongeman teruig op de wal en zei toen: „Door een samenloop van omstandigheden is er een oude tas van me in de vuilnisbak terecht gekomen. Een vrijwel waardeloos ding, maar het was voor mij een aandenken van iemand, begrijpt u?" „Nee", antwoordde de man, ,,ik begrijp er niets van". „O, juist, nu ja. dat is niet erg. Maar ik hoorde, dat uw beroep is om zo'n beetje te snuffelen op de vuilnisbelt en nu dacht ik. dat u misschien die tas gevonden hebt. Ik heb er wel een paar centen voor over, ziet u?" Toen Gijs het over geld had, wer den de trekken van de schuitbewo ner minder bard. Hij snauwde even tegen de hond, die onmiddellijk zweeg en rustig op het dek ging zit ten, zonder de jongeman uit het oog te verliezen. „Wacht even", zei hij, „ik ben zo terug". De man dook weer in zijn woning en keerde even later terug met enkele oude actetassen. Waar schijnlijk de oogst van enkele we ken. Gijs stapte opnieuw aan boord, terwijl de hond begon te brommen. Hij bekeek de tassen, die de man tevoorschijn had gehaald, maar de zijne was er niet bij. Bovendien wa ren ze allemaal leeg. „Ik heb er vanmorgen één verkocht", zei de man, toen hij de teleurgestelde blik op Gijs' gezicht zag. „Verkocht?" herhaalde Gijs. „Aan wie?" De man haalde zijn schouders op. „Weet ik veel, hoe die mensen he ten?" Hij haalde zijn pijp uit de mond en wees er mee ergens in de verte. „Daar staan een paar arbei dershuisjes; een vrouw -'ie daar woont, kocht het ding. Maar zijn de ze soms niet goed genoeg?" voegde de man er aan toe, wijzende op de oude tassen aan zijn voeten. „Jawel, heel mooi natuurlijk. En prima", verzekerde Gijs haastig, toen bij het 'betrokken gezicht van de scharrelaar had gezien, „maar ik moet juist die éne tas hebben, ziet u? Een herinnering". „Nou, probeer je geluk", bromde de ander, de tassen weer bij elkaar zoekend. „Dank u voor de inLichtingen'1, zei Gijs, terwijil hij weer van boord ging". „Daar geeft de bakker ook geen brood op", smaalde de koopman, maar Gijs hoorde het al niet meer, want hij was op zijn bromfiets ge sprongen en weggereden in de rich ting van 'de arbeiderswoningen. Missohien had hij daar meer geluk. Als die vrouw de tas gekocht had, zou hij haar gemakkelijk terug kun nen krijgen, als hij een paar gulden gaf. Die formule zat wel veilig tus sen de dubbele wanden van het leer» maar hij zou pas gerust geweest zijn als hij de tas weer in zijn bezit had. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6