OLGA Israëlische actie tegen het vliegveld van Beiroet (Libanon) Veiligheidsraad veroordeelt Israël Reacties vol bewondering over grote technische prestatie Zware brand aan Rembrandtplein A'dam MORRIS De verhogingen van A.O.W., A.W.W. en de kinderbijslagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maamla" 30 december 1963 125ste jaargang Nr. 20122 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vergadering afdeling S.-D. „Schuttevaern Een ü-jjeldinasiuaatregel BEIROET-TEL AVIV, 28-12. Een Israëlische commando-eenheid heeft zaterdagavond met hefschroefvlieg- tuigen een aanval uitgevoerd op het internationale vliegveld van de Li banese hoofdstad Beiroet. De aan val was een vergeldingsaetie voor de aanslag cp een Israëlische vliegtuig op het vliegveld van Athene, aldus een Israëlische militaire bekendma king. Verscheidene gebouwen van de Libanese maatschappij „Middle East Airlines" raakten in brand en twaalf vliegtuigen werden vernield. Alle Israëlische soldaten die aan de verrassingsaanval hebben deel genomen zijn behouden terugge keerd, zo werd meegedeeld. De Ara bische regeringen, die sabotageda den vanaf hun grondgebied toestaan, zijn verantwoordelijk voor aanslagen zoals die or het vliegtuig van de Is raëlische maatschappij El Al in Athene door uit Beiroet afkomstige Arabische terroristen, aldus de be kendmaking. Van de Israëlische actie werd het eerst melding gemaakt door de ra dio van Beiroet. De helicopters kwamen van zee uit aanvliegen en wierpen brandbom men op het gedeelte van het vlieg veld waar zich de brandstoftanks en de kantoren van „Middle East Air lines" bevinden. Ook werd het vliegveld beschoten. De helicopters kwamen enkele malen terug. Er brak een hevige brand uit. Alarm toestand In Libanon is na de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet de alarmtoestand afgekondigd. Ver loven voor militairen en politie zijn ingetrokken. Gemeld wordt dat geen buitenlandse vliegtuigen Zijn ge raakt. De schade bedraagt meer dan honderd miljoen dollar. De vier Is raëlische hefschroefvliegtuigen wa ren cp het vliegveld van Beiroet ge land. waarna Israëlische comman do's uitstapten en de vliegtuigen in orand staken. Zij trokken zich terug- te en zij onder vuur werden genomen. Tijdens de aanval waren bijna 1500 mensen op het vliegveld. Uit de hef schroefvliegtuigen werd terugge- vuurd. waarna de Israëliërs vertrok ken. Uit Washington wordt vernomen dat do V.S. scherp hebben geprotes teerd tegen de Israëlische vergel- dirgsaanval. NEW YORK, 30-12. Afgevaardig den van Amerika, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Engeland, India, Honga rije en Algerië hebben zondagavond in de Veiligheidsraad de vergeldings actie van Israël tegen Libanon ten sterkste veroordeeld. Dit zijn, bui ten Libancn en Israël, alle landen die aan het woord zijn geweest. Nieuwe „Queen Elisabeth II" heefl pech LONDEN, 2-12. Het nieuwe vlag- gescliip van Cunard, de „Queen Eli sabeth 2", zal niet, zoals in de be doeling lag, op 17 januari zijn eerste officiële reis kunnen beginnen. Ook een vijfdaagse rondvaart, waarvoor het 65.862 ton metende luxueuze passagiersschip op 10 ja nuari zou vertrekken, is uitgesteld. De oorzaak Ligt fay mankementen aan de scheepsmotoren. Om deze te verhelpen gaat het schip naar de werf in Southampton. De president-directeur van Cunard Line, sir Basil Smallpiece, zei zon dag op een persconferentie, dat zijn maatschappij met het oog op de moeilijkheden met de machines wei gert het 30 miljoen pond sterling kostende schip van de bouwers te aanvaarden. Hij was ook niet tevre den over de passagiersaccommodatie. De zitting is tot maandagavond pl. tijd verdaagd om de leden gelegen heid tot overleg te geven. Libanon heeft sancties tegen Is raël en schadevergoeding geëist. Is raël vroeg de raad om de uitspraak, dat de Arabische oorlogvoering on der hel mom van terroristische ak- tivile.t niet langer kan worden ge duld. De vergeldingsactie is volgens Tsraël een daad van zelfverdediging. Amerika sprak van een ongerecht vaardigde daad van arrogantie van de kart van Israël, die duidelijk meest werden veroordeeld. Israël diende toe te geven feut te hebben gehandeld. De Sowjet-Unie noemde het Itraëlische optreden monsterlijk. Na de geslaagde Ajjol lo-vlucht AMSTERDAM, 31-12. „In dc 24 jaar dat ik politieman ben, heb ik nog nooit zo'n zware brand meege maakt". Met deze woorden typeerde de wachtcommandant van het poli tiebureau Singel een brand, die een flink gat sloeg in de facade van het Rembrandtplein hoek Thorbecke- plcin in Amsterdam. De brand ontstond rond 5 uur in de Riche-Bodega en ontwikkelde zich in korte tijd zodanig, dat de brandweer „groot alarm" gaf, wat betekende dat alle beschikbare ma terieel en mankracht ingezet werd. Rond half zes was de Riche-Bode ga verloren, evenals het Surinaamse café van Max Woisky aan het Rem brandtplein en de café's „O.K.-bar" en „Verwoest" aan het Thorbecke- plein. Luchtmachttoestelleii vliegen voedsel naar Biafra DEN HAAG, 28-12. Twee F-27 troopships van de Kon. Luchtmacht hebben van de vliegbasis Soester- berg een zending van 5Vz ton medi camenten en voedingsmiddelen - be stemd voor de zieke en gewonde kinderen uit Biafra - naar Parijs overgevlogen. Vandaar zal de lading door Franse vliegtuigen naar Gabon worden getransporteerd. Dit is de tweede maal, xdat de Kon. Lucht macht is ingeschakeld bij het ver voer van goederen voor Biafra. De eerste maal - 25 november j.l. - be trof het een lading van zeven ton, die geheel door de minister van de fensie ter beschikking was gesteld. Ditmaal zijn de medicamenten en voedingsmiddelen geleverd in op dracht van de ministers van land bouw en sociale zaken en volksge zondheid, benevens door de geza menlijke huisartsen van Beverwijk en door een aantal particulieren. Het stuk tussen hotel Schiller aan het Rembrandtplein én de Moulin Rouge aan het Thorbeckeplein. vijf panden omvattend, moet als verlo ren worden beschouwd. Volgens de geneeskundige dienst van Amster dam hadden zich tot half zes geen persoonlijke ongelukken voorgedaan het Israëlische optreden monsterlijk. Ondanks het vroege uur trok de brand zeer grote belangstelling. De onderhandelingen KAAP KENNEDY, 28-12. Talrijk zijn de reacties in de wereld geweest op de geslaagde landing van de Apollo-8, het ruimtevaartuig, dat een reis rond dc maan maakte en veilig op aarde terugkeerde, na een succesvolle landing in zee in de verre omgeving van Hawai. De drie. ruimtevaarders Frank Bor- man, James Lovell en William Anders bleken in uitstekende conditie. De. maanreis werd met grote precisie be-eindigd en feitelijk was de capsule maar enkele minuten achter op het tijdschema, een onbegrijpelijke techni sche meesterprestatie na een reis, die de mensheid heeft gebracht aan de poort van een nieuwe ontwikkeling, de verevering van de ruimte. Dc cap sule kwam dicht terecht bij het bergingsvaartuig „Yorktown" in de Stille Oceaan. Dit vliegdckschip nam dc ruimtevaarders en later de capsule aan boord. 111 PARIJS, 28-12. Vertegenwoordiger van -de regering in Saigon heeft vrij dag op een pex-sconferentie in Parijs opnieuw verklaard dat het Nationale Bevrijdingsfront door Saigon niet wordt aanvaardt als gelijkgerech tigde onderhandelingspartner. „Een conferentie van vier is voor ons on aanvaardbaar", zei hij. „Wij zijn de wettige regering van Zuid-Vietnam, het Bevrijdingsfront is een groep re bellen. President Johnson heeft de drie kosmonauten gelukgewenst met de woorden: „U hebt gezien wat geen mens vóór u ooit heeft gezien. U hebt ons doen voelen wat de bewo ners van Europa vijf eeuwen gele den hebben moeten voelen toen ze hoorden spreken over de „nieuwe wereld." Wij verheugen ons er over u in goede vorm te weten en zenden u met onze gelukwensen die van uw medeburgers en van alle vreedzame volken ter wereld". DEN HAAG. De leider van het Britse radio-observatorium Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, he^ft de QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 27-12. Nu de Twee de Kamér het wetsontwerp tot ver hoging van de uitkeringen van de A.O.W. en de A.W.W. en de kinder bijslagwetten met ongeveer 1,1 pro cent per. 1 januari a.s. in verband met de B.T.W. heeft aanvaard, zul len de uibkeringen er per 1 januari 1969 als volgt uitzien: A.O.W. voor gehuwde bejaarden, die met terugwerkende kracht van af 1 november '1. op f 413 per maand was gesteld, f 417,50. Voor onge- 2 en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: M W F. Broertjes-Uivel, Woonark Clendorra, Slapershaven 3, Hoorn. W. van Gelder, Zandpad 56, Middelharnis. B. de Hoop, Potgieterslaan 16, Uithoorn. B.W. ten Bras. Dorpsstraat 21, Zieuwent. J. van Oudheusden, van Wesembe- kestraat 179. Vlaardingen. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. huwde bejaarden wordt de maande lijkse uitkering gébracht van f 290,5Ü op f 294. v A.W.W.weduwen met kinderen ontvangen met terugwerkende 'kradht vanaf 1 november f 413 per maand en m.i.v. 1 januari a.s. f 417,50. Weduwen zonder kinderen resp. f 290,50 en f 294. Wezen tot 10 jaar f 92 en f 93. Wezen van 10 tot 16 jaar 137 en f 138,50. Wezen van 16 tot 27 jaar f 178,50 en f 180,50. De Kinderbijslag: Voor een eerste kind van f 110,76 tot f 112,32. Voor een tweede en derde kind van f 126,36 tot f 127,92. Voor een vierde en vijfde kind van f 169,26 tot f 171,60. Voor een zesde en zevende kind van f 187,98 tot f 190,32. Voor een achtste en elk daarop volgend kind van f208,26 tot f 210,60 Eerstgenoemde bedragen waren met ingang van 1 oktober 1968 vast" gestéld. Er wordt naar gestreefd deze verhoging van de A.O.W.- en de A. W.W.-uitkeringen, in afwachting van de aanvaarding van het wets ontwerp door de Eerste Kamer bij wijze van voorschot in de maand januari uit te betalen. De verhoging van de kinderbijslagen zal op de normale tijd worden uitbetaald, dat wil zeggen in het algemeen eerst na afloop van het eerste kwartaal 1969. geslaagde Apollovluchl een „glans rijke en verbazende bijdrage aan de tegenwoordige vergevorderde stand van de Amerikaanse technologie" geroemd. Dit succes laat nauwelijks twijfel bestaan of volgend jaar een maanlanding zal worden geprobeerd. De moed en het gedrag van deze drie mannen op hun opmerkelijke reis is nauwelijks in woorden uit te druk ken, aldus Lovell. De aartsbisschop van Canterbury dr. Michael Ramsey, noemde de reis een „manier om het afhankelijk heidsgevoel van de mensen van God als de schepper van het heelal te versterken". Premier Harold Wil son heeft president Johnson telegra fisch met het succes geluk gewenst. Sowjet-Unie In Polen is de landing van de Apollo-8 met grote belangstelling gevolgd. Radio Warschau onderbrak het programma om het bericht over de landing door te geven. De maan- vlucht en de daaraan verbonden ri sico's zijn in de afgelopen dagen in Polen de hoofdthema's op de voor pagina's van de kranten geweest. De Sowjet-Russische president Podgornv en de Italiaanse president Saragat hebben eveneens gelukwen sen gezonden. Podgorny noemde de vlucht een „nieuwe verworvenheid in het menselijk streven om de ruimte te veroveren". Hij verzocht de beste wensen over te/brengen aan de drie ruimtevaarders. Ook de Britse premier Wilson en de Westduitse Bondskanselier Kie- singer stuurden gelukwensen. De Franse president, generaal De Gaulle, heeft presidten Johnson eveneens met de (geslaagde landing geluk gewenst. Koning Boudewijn van België noemde in een telegram aan het Amerikaanse staatshoofd de maan- vlucht een „daad zonder precedent in de geschiedenis der mensheid". Gelijktijdig bracht minister van bui tenlandse zaken Harmei zijn geluk wensen over aan zijn ambtgenoot Rusk. Hij prees daarbij de techni sche precisie bij de vlucht en de moed van de drie ruimtevaarders. Koningin Elizabeth van Engeland sprak bij het overbrengen van haar geluKwensen, enkele minuten na de landing, aan president Johnson, haar bewondering uit voor de „historische vlucht" en de dappere ruimtevaar ders. Oppositieleider Edward Heath noemde in zijn gelukwens aan John son de vlucht een „fenomenale pres tatie'. Ook uil Japan kwamen geluk wensen. Premier Sato telegrafeerde zowel aan president Johnson als aan zijn opvclger, Nixon. De Duitse Bondspresident Lübke gaf i n een telegram aan Johnson uitdrukking aan zijn diepe bewon dering voor de prestaties van allen, die aan het welslagen van de vlucht hebben bijgedragen. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties wenste in een te legram aan Johnson de drie astro nauten, de Amerikaanse "regering en het Amerikaanse volk geluk met het succesrijk besluit van de vlucht, die hij een meesterlijke technologische prestatie noemde. Paus Paulus de zesde heeft pre sident Johnson telegrafisch geluk gewenst. „God dankend voor de suc cesvolle voltooiing van de schitte rende onderneming van de Apollo- reis, wensen wij u en het .volk van de Verenigde Staten van Amerika geluk en. in het bijzonder de onver schrokken ruimtereizigers. Wij roe pen de goddelijke zegen op voor al len die aan dit grootse resultaat heb- bijgedragen", aldus het telegram. Als eerste staatshoofd van een communistisch land heeft de Tsje- choslowaakse president Swoboda president Johnson geluk gewenst met de maanreis. Radio en televisie hebben de landing direct uitgezon den. BRUSSEL. In Brussel is een taxi uit Antwerpen met acht inzittenden in botsing geweest met een tankau to uit Luxemburg. Zeven mensen kwamen om. Wijziging pachtvei'lengingsrecht DEN HAAG, 28-12. De minister van landbouw en visserij heeft een voorontwerp van wijziging van de pachtwet voor advies toegezonden aan het Landbouwschap, de Fede ratie van Landeigenaren en de Bond van Landpaohters en Hypotheek- boeren. In dit voorontwerp wordt voor gesteld het verlengingsrechl te wijzi gen in gevallen waarin de pachter de leeftijd van 65 jaar heeft be reikt, aldus een mededeling van het ministerie van landbouw en visse rij. In de bijbehorende memorie van toelichting wordt o.m. vermeld, dat de uit 1958 daterende pachtwet ge leidelik zal moeen worden aange past aan de ziöh wijzigende struc tuur van land- en tuinbouw. Von Braim over ruimtevaart in lie toekomst PARIJS, 28-12. De Amerikaanse raketceskundige van Duitse afkomst prof. Wernher von Braun heeft dinsdag in een vraaggesprek met de Franse staatsradio „France Inter" een fantastisch toekomstbeeld ge schetst. „Ik denk dat ik het nog zal meemaken dat op de maan vaste stations worden ingericht, net zoals we die nu aan de polen van de aar de hebben. Bovendien zullen er ver- soheidene vaste stations in banen rond 'de aarde komen". De 56-jarige professor zei verder dat „omstreeks 1985-1990 de mens voet op Mars ge zet zal hebben". „Wij kunnen al zeggen hoe de bewoonbare ruimte- séhepen er uit moeten zien. die de mens naar andere planeten brengen en het hem mogelijk maken op ze kere dag het zonnestelsel te ver laten". Een foto die historie maakte. Astro naut William Anders - toen nog met zijn twee collega's - dicht bij de maan liet zijn tandenborstel dooi de Apollo S zweven. Een t.v.-uitzen ding maakte het mogelijk, dat de wereld er getuige van was. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onstoffelijk op slechts liet schone. aarde WAT 1EQT Dl BILT Aanhoudende vorst Verwachting tot dinsdagavond: Lichte tot matige vorst, in de nacht en ochtend in opklaringsgebieden strenge vorst; morgen overdag hall tol zwaar bewolkt met in de kust provincies later kans op sneeuw buien; tot matig toenemende zuide lijke wind. Voor woensdag: Zon: 10 tot 60 procent- Min.-temperatuur: meer dan 4 gra den onder normaal. Max.-temperatuur: 5 Lot 10 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 13.39, onder 6.15. Volle maan: 3 jan. te 19.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 dec. 0.43 v.m. 12.59 n.m. BROUWERSHAVEN 31 dec. 0.32 v.m. 12.54 n.m. Springtij: 6 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het week einde trok een opvullende depressie van Denemarken via de Duitse Bocht en ons kustgebied naar noord-Frank rijk. Hij veroorzaakte plaatselijk flinke sneeuwval, met name in het zuidwesten van ons land, in België en noord-Frankrijk, terwijl een rand- storing. vergezeld van krachtige tot stormachtige winden, in oost-Enge- land 30 tot 50 cm sneeuw bracht. Vanuit de Ardennen wordt 20 tol 40 sneeuw gemeld, terwijl in het westen en zuiden van ons land sneeuwhoog ten van 10 tot 15 cm voorkomen. Vrijwel geheel Europa bevindt zich thans in de greep van de winter. De komende weersontwikkelingen zul len geen einde aan het winterweer maken. Tussen een hogedrukgebied boven de oceaan en oost-Groenland en een depressie, die zich over Scan dinavië naar het zuiden uitbreidt, wordt met een noordelijke stroming opnieuw lucht uit de poolstreken naar onze omgeving gevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1