HOLS DONAKAT Ruimtevaarders - na reis om maan - stormen op de aarde af Gesprek China-V.S. Albanezen betogen in Macedonië Ook prins Xavier moet Spanje uit Drama in India Moet Smrkovsky toch liet veld ruimen: wordt voortgezet Tariefsverhoging kentekenbewijzen Beschonken man doodgestoken te Gouda Hongeren met kerst uit solidariteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 december 1968 125ste jaargang Nr. 20121 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bruinisser VVV en hel gemeentebestuur De vlucht van de Apollo-8 Landing in zee heden (vrijdag)iniddag verwacht HOUSTON/KAAP KENNEDY, 27-12. Ruimtepioniers Frank Borman, Ja mes Lovell en William Anders bevonden zich vanochtend (vrijdag) om 4.54 (Ned. tijd) na hun omwentelingen rond de maan, nog op een afstand van 130.236 kilomter van „moeder aarde" die zij op dat ogenblik met een snel heid van 8.053 kilomter per uur naderden. Als alles naar wens blijft verlopen zuilen zij precies zes dagen en drie uur na hun vertrek naar de maan vanaf Kaap Kennedy tussen Hawaii en Samos in zee terecht komen waar een bergir.gsvioot onder leiding van het vliegdekschip „Yorktown" voor het op pikken van bemanning en capsule zorgdraagt. De gehele nacht hebben ruimte vaarders en de deskundigen op aarde gewerkt aan de voorbereidingen voor de laatste zeer riskante fase als de Apoilo-8 door de precies 23 kilomter brede landingscorridor niet een snel heid vain 40.000 kilometer per uur op een vuurbal gelijkend op de aarde zal afschieten. Hel tijdschema Het tijdschema is als volgt: 14.51 (ned. tijd) koerscorrectie (zo no dig') met raketmotor om de cabine in het centrum van de corridor te brengen. 16.22 afscheiding dienstcabine van de kegelvormige cabine waarin de be manning zit. Daarna ontsteking klei ne raketmotoren om 'het hitteschild naar de aarde te keren. 16.37 de Apollc-8 komt op een hoog te van 120 kilometer in de atmosfeer van de aarde. De cabine is dan boven het westen van de Stille Oceaan. Vrijwel onmiddellijk daarna zal het hitteschild gaan glceien en valt de radioverbinding voor drie minuten uit. 16.45 twee kleine remparachutes moeten zich ontplooien voor de eer ste sn el heidsv ermind e ring. 16.46 afstoting kleine remparachutes en ontplooiing drie grote parachutes. Ontsteking flitslicht dat op 12 kilo meter afstand zichtbaar is. 16.51 landing. Geelgroene markeer- kleurstof verspreidt zich op het wa ter en een automatisch baken zendt seinen uit. Als de Apollo-8, evenals met de Apollo-7 het geval was, omgekeerd in het water terecht komt, zullen'ba- loonen de cabine in. de goed positie brengen. Dit duurt echter ongeveer 12 minuten gedurende welke tijd ra diocontact onmogelijk is doordat de antennes dan onder water liggen. Verlangen naar huis KAAP KENNEDY, 27-12. De Ame rikaanse astronauten hebben er in gespr-ekken met de aarde blijk van gegeven dat de lange reis naar de maan hen toch op z'n minst wel een beetje heimwee heeft bezorgd. Kij kend vanuit zijn venster naar moe dertje aarde zei William Anders zondag in een gesprek met de conr troie: ..ik geloof dal ik het gevoel moet hebben wat de reizigers op de oude zeilschepen hadden, van thuis weggaan op een lange reis en nu we op de terugreis zijn voel ik me trots op de reis. maar toch gelukkig om naar huis te gaan. Terug naar onze thuishaven en dat is, dat is machti ger dan hier te zijn". WASHINGTON, 27-12. De Vere nigde Staten hebben ingestemd met een Chinees voorstel om op 20,.fe bruari in Warchau weer een gcsi" verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak.1 SKOPLJ'E, 24-12. Verscheidene honderden mensen van Albanese nationaliteit hebben gedemonstreerd in de Macedonische stad Tetovo, zo meldt radio Skoplje. Zij gooiden winkelruiten in en riepen leuzen tegen het bewind. De militaire po litie greep in en enkele betogers en twee politiemannen raakten licht gewond. Macedonië is een Zuidsla- vishhe deelstaat. Eind november hebben in het autonome Zuidslavische gebied Kos- sovo ook Albanezen gedemonstreerd Zij eisten een eigen staal in Zuid- Slavië of aansluiting bij Albanië. Doden bij afsteken van vuurwerk te D jakarta DJAKARTA, 26-12. Bij het afste- ken ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vasten maand ramadan zijn vier mensen ge dood en 273 gewond, zo is donderdag door het Centrale Ziekenhuis van Djakarta meegedeeld. Door revolver- en geweerschoten die uit pure vreugde werden gelost zijn nog eens 19 mensen gewond. Deze liggen in ernstige toestand in het ziekenhuis. Verscheidene perso nen hebben hun gezichtvermogen of vingers verloren. Nadat de regering op 18 december het verbod op het af steken van vuurwerk had opgeheven is slapen door het voortdurende knallen in de avond en nacht haast onmogelijk geworden. Vooral het uit China afkomstige vuurwerk maakt veel lawaai, sommige soorten geven een knal als een ontploffende gra naat. MADRID, 26-12. De Spaanse auto riteiten hebben prins Xavier van Bourbon Panna, de Carlistische pre tendent naar de troon van Spanje, en zijn familie gelast binnen 24 uur het land te verlaten. Prins Xavier, vader van prins Ca- rel Hugo, de echtgenoot van prin ses Irene, is het uitwijzingsbevel donderdagmiddag ter hand gesteld toen hij zich in het huis van Carel Hugo in Madrid bevond. Dit hebben Carlisten, die in nauw contact met prins Xavier staan, donderdagavond bekendgemaakt. Het uitwijzingsbevel heeft voorts betrekking op de echt genote van prins Xavier en zijn twee dochters. Prinses Irene, de echtgenote van de al eerder uitgewezen prins Carel Hugo, vertrok donderdagochtend uit Madrid met bestemming Parijs. Van Parijs is zij door gereisd naar Nederland. Acht en twintig vrouwen en kinderen verbrand MADRAS, 26-12. Bij gevechten met communisten in een dorp in het Tanjore-district in de Indische staat Madras zijn woensdagavond 28 vrou wen en kinderen in hun' huizen le vend verbrand. De gevechten begonnen nadat een landeigenaar enige arbeiders' uit een nabijgelegen dorp had gehaald om zijn -rijst te laten oogsten. De plaat selijke communistische arbeiders, die opgewekt hadden tot h'et eisen van hoger loon. vielen de vreemde ar beiders aan en doodden er een. On geveer 200 niet-communistische ar beiders gingen daarna op wraak uit en staken enige hutten van de com munisten in brand waarin de 2Z slachtoffers waren gevlucht. In het district hebben zich al meer inciden ten voorgedaan naar aanleiding van de oogstfonen. WENEN, 27-12. Het vertrek van Jcsef Smrkovsky, voorstander van de vernieuwing, als voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement schijnt vrijwel zeker. De Slowaakse ccmmunistenleider Gustav Ilusak gaf daar eerste kerstdag blijk van toen hij in een televisietoespraak zei dat de voorzitter van het parlement in de nieuwe federale vorm een Slo- waak zou zijn. Volgens het persbureau „Ceteka", zei Husak: ..Het Centrale Partijco mité heeft met algemene stemmen een voorstel goedgekeurd waarbij de voorzitter van de federale vergade ring van de Tsjechoslowaakse socio- te houden, zo hebben Amerikaanse functionarissen donderdag gezegd. Peking" deed het voorstel 26 no- vmfoer na een beschuldiging aan het adres van Washington een bijeen komst in november te hebben willen uitstellen tot 5 of 11 februari. Het zal de 135ste bijeenkomst op am bassadeursniveau zijn. De laatste werd gehouden op 8 januari. In het Chinese voorstel, dat op 26 november via Radio-Peking werd gedaan, werd opgeroepen tot „vreed zame coëxistentie", welke uitdrukke lijk met betrekking tot de Verenigde Staten in jaren wiet door Peking ia gunstige zin is gebruikt. Waarnemers in Washington zien in de aanvaarding van het Chinese voorstel de wens van Richard Nixon, de komende president, van de Vere nigde Staten, de dialoog met China voort te zetten. listische republiek een vertegen woordiger van de Slowaakse natie zal zijn". Naast president Svoboda en pre mier Cernik (Tsjechen) zal de op twee na hoogste post in de staats- hierarehie - die van voorzitter van het parlement - in het vervolg wor den bezet door een Slowaak. Smrkovsky, de huidige voorzitter van het parlement in zijn oude vorm is een Tsjech. Hij heeft gezegd niet van plan te zijn al te treden en ar beiders. studenten en intellectuelen hebben met staking gedreigd als Smrkovsky van het politieke toneel zou moeten verdwijnen. Eén jaar leven onder ruimtecondities MOSKOU. 26-12. Drie Russische deskundigen hebben een jaar afge zonderd doorgebracht onder om standigheden die voorkomen bij een langdurige ruimtevluchl. zo meldt het Russische persbureau „Tass". Het -zijn de arts Gherman Manovt- sey. de bioloog Andrie Bozcbo en de technicus Boris Olybysjev die van 5 november 1967 tot 5 november van dit jaar leefden in een lucht dichte kamer. Zij waren slechts via een videofoon met de buitenwereld verbonden, In hun vertrek werden planten gekweekt om de nodige vi taminen aan hun voedsel toe te voe gen. Urine werd geregenereerd tot water en ook de uitgeademde lucht werd weer zuurstofrijk gemaakt. Uit de resultaten van de proef is gebleken dat de psychologische bar rière tegen een langdurig verblijf onder kosmische omstandigheden niet onoverwinnelijk is, aldus Tass. DEN HAAG, 24-12. Het tarief voor de afgifte van deel 1 van het kentekenbewijs voor motorrijtuigen (dat is het deel waarop de gegevens van het voertuig zijn vermeld en dat wordt afgegeven bij eerste re gistratie) za'l met ingang van 1 ja nuari 1969 worden verhoogd 'van 10 gulden tot 12,50 gulden en op 1 januari 1970 tot 15 gulden. Het tarief voor de afgifte van deel 2 van het kentekenbewijs voor motorrijtuigen (dat is het deel waar op de tenaamstelling plaats vindt en dat wordt afgegeven bij eerste re gistratie en vervolgens telkenmale bij wijziging van de tenaamstelling) zal met ingang van 1 januari 1969 worden verhoogd van 3,50 gulden tot 4,50 gulden en met ingang van 1 januari 1970 tot 6 gulden. Ook de tarieven voor de afgifte van bijzondere kentekenbescheiden zullen op eerdergenoemde data met een gelijk percentage worden ver hoogd. Overstromingen Turkije ANKARA, 26-12. Zeker 25 men sen zijn omgekomen bij overstro mingen als gevolg van hevige re genval in ket gebied Adana in Zuid Turkije. In verscheidene duizenden woningen staat water en wegen zijn geblokkeerd. Met hefschroefvlieg- tuigen worden arbeiders van levens middelen voorzien die in fabrieken zijn geïsoleerd. GOUDA, 26-12. De 25-jarige Jo- rinus Dikhooff, siroopwafelbakker in Gouda, is in de nacht van eerste op tweede kerstdag door de kostganger van zijn moeder in Gouda met mes steken om het leven gebracht. Het slachtoffer, dat bij zijn moeder, wie weduwe is, woonde, kwam volgens de politie regelmatig zwaar beschon ken thuis. Hij gedroeg zich dan zeer agressief, waarbij vooral de 46-ja- rige kostganger J. A., die. taxichauf feur is, het zwaar moest ontgelden. Ook in de namiddag van de eerste kerstdag kwam de siroopwafelbak ker dronken thuis en begon weer ru zie te maken. Intussen kwamen een dochter van mevrouw Dikhooff met haar man op bezoek. De schoonzoon lukte het tenslotte Jorinus naar bed te brengen, van waaruit het slacht offer bleef schelden en vloeken. Om half elf vertrok het jonge echtpaar, waarna ook mevrouw Dikhooff naar bed ging. De kostganger bleef nog even op om een sigaret te roken. Even later hoorde de vrouw de taxi chauffeur naar boven komen, zich naar haar beschonken zoon begeven en daarna hel huis verlaten. Toen de vrouw naar haar zoon ging kij ken vond zij hem bloedend in bed. De snel gewaarschuwde politie kon alleen nog constateren dat het slacht offer door twee messteken, die waar schijnlijk de longen hebben geraakt, overleden was, De dader was intus sen in zijn auto verdwenen. In de loop van de tweede kerst- Door sneeuw geïsoleerde O dorpen in Zwitserland ZERMATT, LONDEN, 26-12. Het Zwitserse wintersportcentrum Zer- matt is van de buitenwereld afge sneden doordat de enige verbinding, de spoorlijn, wegens lawinegevaar is gesloten. Voor noodgevallen worden hef- sch roef vliegtuigen gebruikt. Onge veer 20 dorpen in het kanton Wallis zijn geisoleerd. vooral in het Loet- schenlal. waar enige wegen door la wines zijn geblokkeerd. Het gevaar voor lawines wordt in andere delen van de zuidelijke Zwitserse Alpen steeds groter. Engeland had donderdag veel te lijden van ijs en sneeuw, waardoor 'spoor- en wegverkeer werden ont wricht. In het Westen van het land, waar overstromingen geweest zijn. kunnen verscheidene sportwedstrij den niet doorgaan. Brand op schip viel mee BARCELONA. 26-12. Naar kapi tein De Beer van het m.s. „Arends- kerk" van de Verenigde Nederland se Scheepvaartmaatschappij telefo nisch van Barcelona uit meedeelde, valt een gemelde brand aan boord van het schip erg mee. Er is totaal geen sprake van zinken of direct ander gevaar voor opvarenden en of schip, zo zei hij. De ..Arendskerk" ligt langszij de kade van' de haven van Barcelona en heeft op tweede kerstdag) zelfs normale lossings- werkzaamheden verricht. dag heeft A. zich gemeld aan het politiebureau Warmoesstraat te Am sterdam, waar hij in verzekerde be waring werd gesteld. HAARLEM, 26-12. Gedurende 48 uur hebben acht jongens en meisjes - en één meisje gedeeltelijk - nabij de Grote Markt in Haarlem een hon gerstaking ondergaan uit solidari teit met het hongerende deel der mensheid. Om acht uur dinsdagavond namen zij plaats in een martkraam. Een jongen uit Amsterdam wilde ook aan de aktie deelnemen, maar de orga nisatoren hadden hiertegen bezwa ren. Daarom nam hij vlakbij de kraam plaats. Eén der meisjes moest woensdagmiddag wegens verkoud heid op doktersadvies naar huis en werd de Amsterdamse jongen in de gelegenheid gesteld haar plaats in te nemen. Vooral in de eerste nacht hebben de jongens vele gesprekken gevoerd met voorbijgangers. In de kerkdien sten was dank zij de regionale raad van kerken van Haarlem, die zich solidair met de aktie had verklaard, op de hongerstaking de aandacht ge vestigd en gecollecteerd voor het kerstschip Biafra, waarvoor de jon gelui ook een bus bij hun kraampje hadden geplaatst. Auto tie bocht uil. Twee doden WEERT, 24-12. Op de rijksweg Weert-Roermond t er hoogte van Grafhem is dinsdagmiddag een per sonenauto uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. De twee inzitten den uit Amsterdam, de 71-jarige mevr. Swaay en de 67-jarige mevr. Rademakers, werden zeer ernstig gewond overgebracht naar het zie kenhuis in Weert, waar zij in de loop van de namiddag overleden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper van een hoge- dru'kgebied, waarvan de kern zich boven Groenland bevindt, strekt zich over IJsland naar het zuiden uit. even ten westen van de Britse eilanden. Op de oostflank hiervan staat een noordelijke luchtstroming, waarmee koude lucht uit de pool streken naar onze omgeving wordt gevoerd. In deze lucht vormen zich boven het relatief warme Noord zeewater gemakkelijk sneeuw- of hagelbuien, zodat vooral de kust provincies hierdoor beïnvloed wor den. In deze noordelijke stroming bewegen zich storingen naar het zuiden. Ëen van deze storingen ver plaatst zich hel komehde etmaal van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. Als gevolg van deze ontwikkeling neemt de kans op sneeuwbuien verder toe. Het verse spoor van een kinderslee tje stond vanmorgen aarzelend afge tekend in de verder nog vrijwel ongerepte witte sneeuw tapijt dat als een late kerstverrassingop de dag na Kerstmis lag uitgespreid over stad. en omgeving. De omgeving van Slingerbos en Touwbaan was omge toverd in een indrukwekkend win ters landschap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is niet genoeg grote deugden te hebben, men moet ze ook weten te beheren. Nu en clan sneeuwbuien Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan sneeuwbuien; vannacht lichte verst, morgen overdag tempe raturen om het vriespunt: zwakke tot matige, langs de kust af en toe krachtige tot harde wind, in hoofd zaak tussen west en noord. Voor zondag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperatuur: 2 tot 8 graden be neden normaal. Max.-temperatuur: 3 tot 8 graden be neden normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog" etmaal: 40 procent: 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 12.48. onder 5.01 29 dec. Zon op 8.48. onder 16.36. Maan op 13.01, onder 3.47. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 13.17, onder 5.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 dec. 9.42 v.m. 29 dec. 10.54 v.m. 30 dec. 12.01 n.m. BROUWERSHAVEN 28 decv. 9.46 v.m. dec. 30 dec. 10.56 v.m. 12.00 midd. 22.31 n.m. 23.41 n.m. n.m. 22.23 n.m. 23.31 n.m. n.m. Doodtij: 28 dec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1