wenst U prettige feestdagen Kerstmis vordert voor ieder mens liet opmaken van de balans Armoede in de V.S. Jongelui maakten rellen in Waalwijk De betalingsbalans van de Ver. Staten Gastarbeiders vieren en de jaarwisseling Kerstmis thuis Treinramp in Hongarije eist tenminste 43 mensenlevens Beloning van werkers en niet-werkers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 december 19655 125stc jaargang Nr. 20120 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bijdragen rond het Kerstfeest Treffende kersttoespraak van prins Bernhard DEN HAAG, 23-12. Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Neder landen, heeft maandag te Apeldoorn de volgende kersttoespraak gehou den: „Wij zijn alweer bijna aan het eind van het jaar en in de zaken wereld begint men te denken aan de jaarbalans, aan het opmaken van de winst- en verliesrekening. In grote en kleine bedrijven wordt vastge steld wat he resultaten van het af gelopen jaar waren. Hoe goed was het jaar, groeide de omzet, enzo voorts, enzovoorts. Aan tiet eind van het jaar zijn er nog meer momenten, waarop allerlei soorten rekeningen worden opge maakt. Voor de kinderen begint het al met Sinterklaas: als ze zoet ge weest zijn krijgen ze een beloning; als ze stout waren wordt gedreigd met de gard of de zak. En dan volgt het kerstfeest - de tijd dat de christelijke wereld het feit herdenkt dat bijna 2000 jaar ge leden Jezus Christus, God's Zoon en onze Verlosser, werd geboren. Balans opmaken Het vieren van 'het kerstgebeuren heeft naar zijn mening geen werke lijke zin, als het niet voor ons men sen die zich christen noemen, een aanleiding is. zelfs een soort uitda ging, om voor ons persoonlijk een balans op te maken. Nu eens niet voor wat betreft onze portemonnee, maar voor wat onze gedragingen als mens. als christelijk mens. aangaat. Wat deden we goed. wat deden we fout; was er groei: wat is de trend van ons leven, bewegen wij ons voor- of achteruit. Zo'n ogenblik van zelfonderzoek, van inkeer hebben wij allemaal hard nodig ten einde ge confronteerd te worden met een aan tal feilen die wij misschien liever niet onder de ogen zouden willen zien. Want als we eerlijk tegenover onszelf zullen zijn, wat lang niet ge makkelijk is, zal dit zelfonderzoek een groot aantal negatieve factoren opleveren, ofschoon er - als het goed is - ook wel positieve zullen zijn. Onbesproken gedrag geen wadi-borg De driftkop die in zijn onbeheerst heid vroeger zijn vrouw of zijn kin deren nogal eens een pak slaag gaf. constateert misschien met voldoening dat hij zich dit jaar beter heeft be heerst. U zult waarschijnlijk zeggen dat het de hoogste tijd was dat die man zijn leven beterde, want je vrouw en je kinderen mag je niet slaan. Inderdaad was dit wel wense lijk. maar er zijn heus wel erger din gen dan een gebrek aan zelfbeheer sing. Misschien is die driftkop ver der wel een beste kerel, die toch erg van zijn vrouw en zijn kinderen houdt en veel voor zijn medemensen over heeft. Een perfecte zelfbeheersing, keu rige manieren, een onbesproken ge drag zijn nog geen waarborg voor het hoogstaand innerlijk van een mens. Iemand die er zich op beroepen kan aan anderen nooit in zijn leven een klap te hebben uitgedeeld, be hoeft zich nog heus niet op de baret te slaan; hij is misschien w:el een vreselijke egoïst, een egocentrische figuur, die zich in zijn leven uitslui tend laat leiden door zijn eigen ver langens, en bij wie de medemens al tijd op de tweede plaats komt. Als zo iemand kan constateren dat het hem in het afgelopen jaar toch wel eens is gelukt zijn eigen ik weg te cijferen in zijn omgang met anderen, dan mag hij wel een beetje trots zijn en zich heel gelukkig prijzen, want door zulk een zelfoverwinning heeft hij bewezen toch ook echte liefde te kunnen 'geven. Boze gedachten Bij anderen huist het grootste kwaad misschien in gedachten die voor de buitenwereld verborgen blij ven omdat zij niet in daden worden omgezet. Gedachten van afgunst, achterdocht, hebzucht, haat, wrok, bijvoorbeeld-gedachten die 'het hart van een mens vergiftigen en di'e ook zeker indirect het geluk van anderen zullen bederven. De succesvolle strijd daartegen zal naar mijn me ning met recht een overwinning ge noemd magen worden. U vindt waarschijnlijk dat ik wel erg aan het moraliseren geslagen ben en dan heelt u wel gelijk ook, maar, ziet u, dit is nu mijn kerst overpeinzing en ik kan u verzekeren dat hij evenzeer geldt voor mijzelf als voor wie dan ook. Zelfkritiek is trouwens iets heel moeilijks. Gver het algemeen zien wij mensen onszelf veel mooier dan wij zijn. Onze deugden worden door ons verheerlijkt, onze fouten worden verdoezeld: ze horen er nu eenmaal bij. We zijn nogal tevreden met ons zelf en geloven dat het zo wel gaat met cns. Voor de fouten van ande ren zijn we niet zo tolerant. In hel zakenleven betekent stil stand achteruitgang en hetzelfde geldt voor het innerlijk van de mens. Als we niet voortdurend werken aan onze geestelijke groei en nooit te vreden zijn met wat we bereikt heb ben. dan gaat het niet goed1 met ons. Zetljvoldaanheid, onverschillig heid, zijn funest, evenals een hou ding van: „Niemand is nu eenmaal ideaal. Ik dus ook niet. Ze moeten me maar nemen zoals ik ben". Kleine fouten groeien Inderdaad behoeft men er zioh niet voor te schamen dat men, zoals ieder ander mens. fouten heeft. Waar jpen Prettige feestdagen worden u toegewenst door I TUINMAN ZOON I woninginrichters Mol 19 Zierikzee De Westduitse natuurkundige prof. Peter Moebius, verbonden aan het instituut voor theoretische fysi ca in Karlsruhe, is naar Oostduits- land gegaan waar hij zaterdag voor de televisie is verschenen. WASHINGTON, 22-12. Het aantal Amerikanen dat in armoede leeft is in de vijf jaren van het bewind van president Johnson gedaald van meer dan 35 miljoen tot even onder de 22 miljoen. Amerika telt 201 miljoen inwoners. Dit meldt een rapport over gezondheid en sociaal welzijn dat door het Witte Huis is gepubli ceerd. De minister van gezondheid, onderwijs en sociaal welzijn. Wil burg J. Cohen, schrijft hierin dat de groep armen de komende vier aar tot 15 of 16 miljoen kan dalen. Hij stelt voor de armen meer gelegen heid voor onderwijs en werk te ge ven. WAALWIJK, 23-12. De Waalwijk- sc politie, later geassisteerd door de oproerpolitie van Den Bosch en van Tilburg, heeft in de nacht van zon dag op maandag tot omstreeks vier uur in de morgen de handen vol ge had met rellen in het centrum van de gemeente. Een dertigtal jongelui - meest Am- bonnezen - had zich om elf uur in de avond voor de deuren van de jongerensociëteit „L'Ecurie" verza meld en daar toegang verzocht. Dit werd geweigerd omdat zij geen lid waren en „omdat de soos al vol was". De jongelui haalden daarop, woe dend omdat enige weken geleden de toegang ook al geweigerd was, fiets- kettingen en knuppels te voorschijn, waarmee zij het onder de sociëteit gelegen café kort en klein sloegen. De plaatselijke politie was op deze aanval niet berekend en moest as sistentie aanvragen. Na afloop van de rellen kon de politie zes personen insluiten. Eén van hen werd na verhoord weer op vrije voeten gesteld. Bij het herstellen van de orde wa ren ongeveer 45 politiemensen be trokken. die overigens niet van wa pens gebruik hebben gemaakt. zich wel voor moet schamen is als men daarin geen verbetering tracht te brengen. Want zelfs de kleinste fouten groeien met de jaren. Wat bij een kind nog wel grappig kan zijn en bij een jong mens nog wel dooi de beugel kan, is vaak bij een ou dere niet meer te accepteren. Het kwaad, groot of klein, is als een on kruid dat doorwoekert en tenslotte alles wat mooi en zuiver is verdringt Zover mag het bij ons niet komen. Niemand wenst op zijn oude dag, als wij die mogen beleven, een bekla genswaardig, uitgeblust, verzuurd mens te zijn. Integendeel, we hopen - en verwachten eigenlijk - door er varing wijs. door strijd gelouterd en door zelfkennis gerijpt te worden. Wel, als we dat zo graag willen, dan moeten we er nu iets aan doen, want dat alles komt niet automatisch met het stijgen der jaren. God gaf ons mensen een verstand en een geweten waardoor wij in staat zijn onze zonden te onderken nen. Ook zond God ons zijn Zoon om -ons te verlossen van die zonden. Dat wil zeggen, die ons kan ver- Lossen van onze zonden als we naar cns geweten luisteren en de kracht en het geloof en de karaktersterkte kunnen opbrengen om de weg die dat geweten ons wijst te volgen. Geen hopeloze strijd Dat betekent een voortdurende strijd. Maar nooit een hopeloze strijd omdat wij niet alleen staan, want door het brengen van Jezus Christus bij ons mensen, hier op aarde, als bemiddelaar, als Heiland, als onze Gids, heeft God ons zijn grote liefde getoond en ons doen weten dat de weg naar zijn genade altijd voor ons open is en blijft. De strijd die van ons mensen wordt gevraagd kan naar mijn me ning niet beter en niet mooier wor den geschreven dan in het volgende gedicht van Guido Gezelle: Het leven is: een krijgsbanier, door goed' en kwade dagen gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloedmoedig voorwaarts dragen Men tuimelt wel en wonden krijgt men dikwijls, dicht' en diepe; t' en vluoht geen weerbaar man. die strijdt, of hem de dood beliepe. Het leven: is geen vreed' alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is: de krijgsbanier tot in Gods handen dragen. Ik wens u allen een gezegend Kerstfeest. WASHINGTON, 23-12. President Johnson van de Verenigde Staten heeft meegedeeld dat hij ook in 1969 zijn programma tot vermindering van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans en tot versterking van de dollar zal uitvoeren. Hij zei dat in 1968 grote vooruit gang is geboekt op de weg' naar een gezond evenwicht op dé betalingsba lans, maar dat meer programma's ten uitvoer moeten worden gelegd om het behoud van de kracht van de doLlar te waarborgen De regering van Richard Nixon zal naar verwachting - op zijn minst totdat zij haar eigen strategie voor verdediging van de dollar tot ont wikkeling heeft gebracht - het pro gramma dat president Johnson in ja nuari j.l. introduceerde, voortzetten. Dat houdt toezicht op de afvloeiing van dollars voor rechtstreekse iftves- teringen in het' buitenland in. Massale uiltoelit FRANKFORT, 23-12. Ruim 300.000 gastarbeiders uit de Westcuropesc landen zullen Kerstmis en de jaar wisseling thuis vieren. Het lecuwe- deel neemt Duitsland voor zijn reke ning: 280.000 van de 1.2 miljoen gast arbeiders, die met 115 extra treinen naar Italië, Spanje, Portugal, Joego slavië, Griekenland en Turkije zijn gebracht. Uit ons land reden slechts twee extra treinen vol Spaanse gast arbeiders. Veel tijdelijke landgenoten mak ten gebruik van de normale trein verbinding of van de extra treinen vanuit Duitsland. Het hoogtepunt van het gaslarbei- dersverkeer viel in het afgelopen weekend. Toen reden vanuit Duits land 60 van de 115 extra treinen. Za terdag vertrok uil Amsterdam de tweede extra trein vol Spaanse gast arbeiders. De Nederlandse Spoorwe gen zorgden daarvoor. Een week eer der vertrok de eerste trein vanuit Amsterdam. Afgezien van de reizigerspiek. be zorgt het vervoer van gastarbeiders rond de kerstdagen extra problemen. De gastarbeidei's zijn gewend met veel bagage naar huis terug te ke ren. Tien koffers, grote dozen, fiet sen en een radio of televisietoestel per persoon zijn geen uitzondering. Vandaar dat in elke extra trein bij zondere bagage voorzieningen moe ten worden getroffen. Soms worden zelfs koelkasten meegenomen. Het gastarbeidersverkeer vanuit Duitsland is dit jaar zelfs aanzien lijk drukker geweest dan vorig jaar. toen rond 100 extra treinen werden ingeschakeld. Op 15 november be gonnen de eex-ste treinen te rijden, maar de piek werd genoteerd tus sen 16 en 22 december. Voor de eer- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Al wie cloor ootmoed i wordt herboren f Is van het Hemelse geslacht, j) Onbestendig ste maal reden in alle extra treinen slaapwagens mee. De Duitse spoorwegen waren tot deze krachttoer slechts in staat dank zij de medewerking van de spoorwe gen uit andere Europese landen, die materieel beschikbaar stelden. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft vanmiddag het voorstel van de regering, ter vervanging van de Centuriontanks in eerste instantie 415 Westduitse Leopardtanks te ko pen, met 56 tegen drie stemmen goedgekeurd. Man aangehouden inzake roofoverval AMERSFOORT, 23-12. In verband met een vrijdagavond gepleegde ge wapende overval op het bijkantoor van de Boerenleenbank te Amers foort is zondagmiddag een 36-jarige man aangehouden. Gezien het feit dat het verhoor van de man nog maar pas is begonnen, is de politie van Amersfoort nog zeer summier in het verstrekken van gegevens. De man pleegde vrijdagavond tegen sluitingstijd, gewapend met een re volver, de overval en nam een be drag van 6.215 gulden mee. De man verdween lopend. Het geld nam hij in een boodschappentas mee. Verwachting tot dinsdagavond 6 ur: Kans op regen of motregen en tem peraturen ongeveer normaal of iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: voor woensdag (le Kerstdag): zon: minder dan 40 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor donderdag (2e Kerstdag): zon: minder dan 30 procent; min. temp.: nul tot vijl' graden boven nor maal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot vijf graden boven nonnaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.33. Maan op 12.17, onder 26 dec. Zon op 8.48. onder 16.34. Maan op 12.27, onder 0.02. 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan' op 12.37, onder 1.18. Eerste kwartier: 26 dec. te 15.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 dec. 7.13 v.m. 19.48 n.m. 26 dec. 7.58 v.m. 20.36 n.m. 27 dec. 8.46 v.m. 21.29 n.m. BROUWERSHAVEN 25 dec. 7.11 v.m. 19.33 n.m. 26 dec. 7.59 v.m. 20.24 n.m. 27 dec. 8.49 v.m. 21.19 n.m. Doodtij: 28 dec. ROME. Het Italiaanse huis van af gevaardigden heeft maandag met 35i tegen 247 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van cen trum-links onder premier Mariano Rumor. MADRID. In Madrid is maandag een man schuldig bevonden aan het verspreiden van geschriften van een klandestiene vakbond in San Sebas tian en veroordeeld tot veertien maanden gevangenisstraf. De minimum-loontrekkers BOEDAPEST, 23-12. Het trein ongeluk dat zich zondagavond ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad Boedapest heeft voorgedaan, heeft volgens voorlopige gegevens van de Hongaarse spoorwegen het leven ge kost aan 43 personen, terwijl 57 mensen gewond werden. Het reddingswerk is de hele nacht voortgezet, ondanks de dikke mist op de plaats van de ramp. Het onge- luk ontstond toen 'n pasagierstrein tussen de stations Mende en Tapio- suely. ongeveer 30 km ten oosten van Boedapest, in volle vaart op elkaar botsten. Volgens berichten in de Hongaarse kranten zijn vele kinderen het slachtoffer geworden. Zij zaten in de eerste wagon van de passagierstrein, die letterlijk overreden werd door de lokomotief van de goederentrein. Alle artsen, chirurgen en verple gend personeel uit Boedapest werden zondagavond ingeschakeld bij het reddings- en hulpverleningswerk. Een 20-tal ziekenauto's en enige au tobussen onderhielden een pendel dienst tussen de plaats van de ramp en de ziekenhuizen. 27 der gewonden konden na te -zijn behandeld naar huis terugkeren. De oorzaak van de ramp, de zwaarste die de Hon- gnarse spoorwegen de laatste jaren is overkomen, is nog niet bekend. HEERLEN, 23-12. „De kroonbe- sluiten inzake de minimumloontrek kers worden niet juist toegepast. Ie mand die werkt moet ook meer ont vangen (maximum f 30,-, variërend al naar gelang gezinsgrootte en huis huur) dan iemand die niet werkt", aldus verklaarde de heer M. G. Her mes op een persconferentie te Heer len als voorzitter van de Stichting N'68. Namens de Stichting' N'68 - welks leden zich ook ombudsmannen noe men en welke stichting als doelstel ling heeft: het belangeloos bevorde- deren van een menswaardig bestaan voor een ieder door het in de prak tijk brengen der naastenliefde - stel de ombudsman Hermes nog: „Het grootste ideaal dat ik momenteel heb, is om degenen die werken en het minimumloon hebben meer fi nanciële armslag te geven en hierbij te bemiddelen". Volgens de heer Her- mes krijgt de stichting gemiddeld 45 aanvragen, per week binnen van mensen die in nood zitten doch die met het invullen van formulieren voor sociaile bijstand geen raad we ten. De voorzitter van de Stichting N'68 meent dat de ambtenaren van de gemeentelijke sociale diensten zich, gunstige uitzonderingen daar gelaten. nog teveel gebonden voelen bij de toepassing van b.v. de alge mene bijstandswet aan het vroegere begrip armenwet en nog teveel uit gaan van een ..gunst" waar tegen woordig sprake is van een „recht". Over de minimumloontrekkers zegt hij „Ik kom aan de hand van de al- menie bijstandswet betreffende kroonbesluiten tot de conclusie dat de minimumloontrekkers afhankelijk van de grootte van het gezin en de huur per week (dit loon kan dan va riëren van f 135 tot f 200. bruto per week) recht hebben, op een aanvul lende uitkering via de algemene bij standswet". Volgens de heer Kermes is alleen maai nodig dat de bij de toepassing van de algemene bij standswet de desbetreffende kroon besluiten juist worden uitgevoerd. De Stichting N'68 streeft ernaar voor haar actie ..minimumloontrekkers" ook de landelijke politieke partijen en de vakbonden te interesseren en za'l zich rechtstreeks tol hen rich ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1