Kerstdiner? neem betere wijn 1MB dOSfe? mee de verdwenen atoomformule De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! (hij is een echte wijnkenner!) ONRUST IN FRANKRIJK EENMANSWEIDEBEDRIJF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 december 1968 Nr. 20119 'Advertentie BLIK DOOR HET WERELD SEN Als er iets is wat president de Gaulle nu niet kan gebruiken dan is het onrust. En dat is toch precies wat weer aan het ontstana is vol gens een patroon dat griezelig veel lijkt op dat van mei. De aanleiding tot dis grote revolte van studenten en later ook van ar beiders was een reeks bomaanslagen op gebouwen van allerlei Ameri kaanse instellingen met vervolgens een demonstratie en nogal hardhan dig ingrijpen van de politie. De bom aanslagen zijn er ook ditmaal weer en net als toen beginnen de studen ten van Nanterre zich boos te maken - ditmaal omdat een studente wordt vastgehouden die bevriend ivas met een meisje dat gewond is aangetrof fen op straat nadat weer een bom was ontploft. Zozeer rommelt het in Nanterre dat daar al weer een staking van de studenten wordt overwogen, die zich dan mede richt legen de versoberin gen in het regeringsbudget waardoor ook de universitaire hervormingen worden getroffen. Trouwens een deel van die her vormingen is helemaal niet naar de zin van vele studenten die behoren tot allerlei anarchistische, trotskisti sche en castroïstische clubjes, die anders dan in mei kennelijk de on derlinge strijd even hebben opge schort. En aan andere universiteiten wordt het voorbeeld van Nanterre weer gevolgd, met name in Marseil le, in Clermont-Ferrand en op enige hogescholen in Parijs zelf. Ook in industrie Daar komt dan bij dat het even zeer broeit in menige industrie. Wel- isivaar is deze zomer door de stakers verbetering in lonen en arbeidsvoor waarden afgedwongen, maar intus sen is de crisis met de franc geweest RECHTSZAKEN Jaar voor man die meisje doodde ARNHEM, 21-12. Het gerechts- hof te Arnhem heeft de 39-jarige textielarbeider A. D. uit Dedems- vaart veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en onvoorwaardelijk terbe schikkingstelling van de regering. Het arrest is overeenkomstig de eis van de procureur-generaal en van het vonnis van de Zwolse recht bank. Verdachte zou op 23 november 1967 te Balkbrug de 15-jarige Nel- leke de Haan in een bietenveld met een baksteen hebben gedood. en in diverse bedrijven gaat men de rekening van de mei-revolutie bij nader inzien te hoog achten. Zo dreigt bij Renault - ook in mei toon aangevend voor de stakingsbeweging - weer een staking over de vernieu wing van contracten. Het voornaamste verschil is dat het weer minder meewerkt en wat de universiteiten betreft dat het kerrstreces nadert. Bovendien heeft de Franse politie intussen wel het begrip gekregen dat al te straf op treden nu de zaak alleen maar kan verergeren: ze houdt zich kalm. Maai de regering weet niLuit ervaring dat - zeker na de feestdagen - het totale oproer der studenten dat zo aanste kelijk bleek voor de arbeiders, zich verrassend snel kan ontplooien. Een kleinigheid kan genoeg zijn om de misère weer te laten beginnen. Een griezelig' idee. Een dubbeldeksbus is op een reis van Mexico naar Acapulco van een helling gekanteld, waardoor dertig van de 48 inzittenden om het leven kwamen en zestien ernstig werden gewond. Alleen een echtpaar 'dat op de huwelijksreis was, bleef onge deerd. ia De. pasgekozen Amerikaanse pre sident, Richard Nixon, heeft de di plomaat Charles Yost tot ambassa deur der V.S. bij de Verenigde Naties benoemd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Demmer: J. Rebel te Waspik. Bedankt voor Gouderak: P. Kolijn te Scherpenisse; voor Spijkenisse: W. W. Verhoef te Hoenderloo. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Diemen-Water- graafsmeer-Bijlzer: J. C. Baumfalk te Groningen. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Gorinchem: M. de Boer te Amsterdam-Noord. MARKTBERICHTEN De eicrveilingen Coöp. Veluwse eierveiling Barne veld. Aanvoer 688.148 stuks, stem ming traag. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 15.41-15,50; 56-57 gram f 15,40-15.86 60-61 gram f 16,17-16,54; 64-65 gram f 16,15-16,69. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 555.960 stuks, stemming kalm. Prij zen in 'guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 15,62-15,92; 57-58 gram f 16,53-16,84; 62-63 gram f 16,78 -17,21; 66-67 gram f 17,04-17,23. Belgische eieren. Aanvoer 212.760 stuks, stemming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52- 53 gram f 15.19-15,24; 57-58 gram f 15,60-15,84; 67-68 gram f 16,31. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel redelijk. Eie ren van 50-58 gram .f 15,10-15,70 per 100 stuks, kg-prijs f 3,02-2,71; eieren van 59-65 gram f 15,80-16,60 per 100 stuks, kg-prijs f 2,68-2,55. Volgende veiling, dinsdag 24 dec. Uienveiling Middelharnis Wanneer gespreken wordt over de donkere dagen voor Kerst, heeft men het over de natuur. Met een kleine variant kan men echter ook spreken over de donkei'e dagen voor Kerst wanneer men het heeft over de da gelijkse consumptie goederen als groenten en aardappelen. Veelal is in deze dagen weinig vraag en is het aanbod van bewaarprodukten klein. Tengevolge hiervan is in Middelhar nis deze week alleen op donderdag geveild en ook voor die veiling was er slechts een aanbod van 12 ton, waarvan 7 ton klasse I en 5 ton klas se II. De prijzen konden zich behoor lijk handhaven. Voor middel I was dit f 20,25 en voor de middel II f 16,54. In Zeeland waren de middel I j.l. dinsdag eveneens f 20,25 doch de middel II was f 0,50 per 100 kg hoger. De grove I werden afgemijnd voor f 20,54 en de grove II voor f 18,29. Beide noteringen waren praktisch gelijk aan vorige week vrijdag. De expert was in de laatste ver- slagweek 4.600 ton. West-Duitsland bleet met een afname van 1600 ton ver achter bij zijn import van de laatste weken. Een grote afnemer was Afrika, waarheen bijna 1.000 ton werd verzonden. Frankrijk was derde met 745 ton, gevolgd door on ze Beneluxpartners met 438 ton. Naar Engeland werd 371 ton ver laden en de rest ging naar diverse bestemmingen. Eén man met 40 melkkoeien? Sociaal gezien een moeilijk vraagstuk! I.AND- EN TUINBOUW Het nut van de computer £Iet laboratorium voor grondon derzoek te Gosterbeek maakt, zoals bekend is, gebruik van een compu ter. Alle gegevens van elk onder- Advertentie Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zeits ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. zocht monster worden ingevoerd in de computer en deze vergelijkt ze met het „schema" van de landelijke Adviesbasis, reeds in het instrument aanwezig. Een snelschrijver vult dan, eveneens electronisch, het be kende formulier in en dit gaat, in een keurig mapje met opdruk „Dit is uw rapport" naar de inzender terug. Deze weet dan waar hij moet be mesten. En met hoeveel. Een bijkomend nut is, dat de ge gevens van die vele monsters, inge zonden uit alle delen van het land, in de computer blijven en, in bepaal de volgorde, er ook weer uit kunnen worden gehaald. Zo kan men bijv. de computer opdracht geven: zoek streeksgewijs de cijfers bij elkaar van het onderzoek op magnesium. Men heeft dit onlangs gedaan, voor grasland op zandgrond. Van de uit komst is men geschrokken. Van alle monsters, uit het noorden van het land, wees meer dan de helft een magnesium-toestand „laag" aan; uit het midden en zuiden zelfs 80 Dit afgelopen jaar was weer een echt „kopziekte-jaar" en de ernstige ge vallen deden zich juist daar voor, waar geen enkele voorzorg was ge nomen. De eenvoudigste voorzorg is: een magnesiumbemesting met kiese- riet, in februari-maart. Daarmee kunnen, zeker op het zand, grote ri sico s worden voorkomen. De com puter denkt niet, hij waarschuwt al leen. Dat is zijn nut. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur, Een actie voor een actie; dat was ditmaal de actie statiegeld lege fles sen voor de actie Overdekt Zwembad Deze actie is een succes geworden en heeft in totaal f 353,- opgebracht. Hieruit blijkt wel duidelijk dat Zie- rikzee best mee wil doen. We we ten dat een collecte gemakkelijker zou zijn geweest, maar dit was veel leuker. Het werd eigenlijk een soort sport. Mijn dank gaat uit naar de dames Lookerse en Schot en niet te vergeten de firma's Weltevreden, Deurloo en Van der Wekken (trans port). Zij allen hebben spontane me dewerking gegeven. Natuurlijk ook dank aan de huisvrouwen en de kin deren, die ook enorm hebben gehol pen; Misschien hebben wij ergens nog wel een gereedstaande fles ver geten, maar het werd stilaan koud en te d'cnker voor de kinderen om verder te gaan. Daar was niets aan te doen. Intussen kan de volgende, die een actie op touw wil zetten voor het zwembad, op onze volle steun rekenen. Fam. J. FLIKWEERT, Kapelstraat 14, Zierikzee, tel. 3224 (Slot). Wat dit laatste betreft is het' goed er op te wijzen dat wij in Nederland proefboerderijen hebben waarvan de melkkwaliteit bedroevend slecht is. Dat daarmee én de leiding én hel hele onderzoek veroordeeld is, wordt nog te weinig ingezien. Een prak tische boer kan zich nl. geen slechte melkkwaliteit veroorloven. Dat kost hem wekelijks handen vol geld. Nieuwbouwplannen zijn er bij de vleet. Wij weten thans namelijk pre cies hoe wij een stal voor melkvee kunnen bouwen die bijzonder wei nig arbeid veroorzaakt. Het is, dat spreekt vanzelf, de loopstal met automatische of althans gemechani seerde voedering. Wanneer men er echter naar toe wil werken, dat zul ke typen stallen algemeen worden, dan zal men toch ook de financie ring daarvan terdege moeten rege len. De meeste veehouders zien niet met onverdeeld genoegen op 1968 te rug, omdat juist in de drie voor jaarsmaanden de melkprijs bijzonder laag was. Toen werd juist de grote plas geleverd. En wie durft thans veel te investeren, als hij niet zeker is van redelijke opbrengslprijzen? Een andere, klemmende vraag is deze. Hoe denkt men zich de verwe zenlijking van de bouiv van „moder ne" stallen, juist in onze grote wei degebieden? Daar zijn zeer veel boe renerven die er zich niet voor lenen, hetzij door ligging en breedte, hetzij door de xvaterstand en de grond eigenschappen. Natuurlijk kan men die gebigeden vol met populieren poten en ter recreatie aan de niet- agrariërs aanbieden, maar gezien onze grote uitvoer van zuivelproduk- ten verdient het toch wel aanbeve ling om daarmee te wachten tot a. andere E.E.G.-landen hetzelfde doen en b. er geld teveel is in ons land. In ernst: wie van de E.E.G.-landen vertrouwt de ander als het gaat om beperking van de produktie? Want juist dan zijn hoge prijzen en grote uitvoermogelijkheden in het vooruil- zicht. Sociale nood Men kan niet ontkennen, dat tal van veehouderijbedrijven dringend gemoderniseerd moeten worden, zelfs de grote! Er moet nog veel ge daan worden aan het leefbaar ma ken van deze bedrijven, die 52 we ken arbeid per jaar vergen. De loon werker kan méér doen; de samen werking kan beter van de grond ko men. De bedrijfsverzorgingsdiensten moeten veel meer betekenis krijgen. Op die wijze kan men ertoe bijdra gen dat een melkveebedrijf geen so ciaal onding wordt of blijft. Kern van het vraagstuk blijft ech ter de melkprijs. Als wij letten op punten als melkkwaliteit, uierge zondheid, individuele aandacht voor de koe, aandacht voor de fokkerij, de veevoeding enz. dan dient de melkprijs zo te zijn, dat een boer met 40-50 koeien royaal een volwassen arbeidskracht betalen kan. Kan hij die betalen, dan is het mogelijk om de beurt een weekend vrij te nemen, hetgeen toch bepaald geen iveelde is. Wat men in de nabije toekomst ook met de weidebedrijven gaat doen: er is heel veel wijsheid en voorzichtigheid nodig om ze in de goede richting te stuwen. Het land bouwkundige onderzoek kan nagaan of de kostprijs van de melk op de zeer grote bedrijven inderdaad lager is dan op de kleine bedrijven. Hel kan ook nagaan hoe het staat met de uiergezondheid, de melkkwaliteit en de fokkerijresultaten. Het dient ook aandacht te besteden aan de mense lijke kant van de zaak. Maar daarnaast zal men toch moe ten beseffen, dat melk en zuivel een redelijke opbrengstprijs moeten blij ven geven, willen de pogingen tot verbetering en sanering succes heb ben. Op het ogenblik leeft bij de veehouders de gedachte, dat zij én sociaal én economisch het kind van de rekening zijn en blijven .Dat is een gedachte die verdwijnen moet, zelfs wanneer inperking van de mellcproduktie noodzakelijk is. Er is ook een menselijke kant aan de zaak! Kerstviering op 't Loo HILVERSUM, 20-12. De N.R.U. zal maandagmiddag 23 december om plusminus 17.00 uur via Hilversum een reportage uitzenden van het Kerstfeest van de koninklijke fami lie met het paleispersoneel op paleis „Het Loo". WEEKMARKT ZIERIKZEE De Zierikzeese weekmarkt van don derdag 26 december 1968 is ver plaatst naar dinsdag 24 december 1968. Het gemeentebestuur. De sociale uitkeringen DEN IIAAG, 20-12. Er wordt naar gestreefd om de verhoogde uitkerin gen ingevolge A.O.W., A.W.W. en de W.A.O., waarmee de Tweede Kamer donderdag j.l. akkoord ging, nog in de loop van de maand december b(j wyze van voorschot te doen plaats vinden. Daarbij zal zoveel mogelijk ook de achterstallige verhoging over de maand november 1968 worden uitbetaald, welke verhoging werd toegekend als aanpassing aan de loon-index. Met ingang van 1 januari zullen de verschillende welvaartsvaste uit keringen er als volgt uit zien: A.G.W. voor gehuwde bejaarden, die per terugwerkende kracht van af 1 november j.l. op f 413 per mnd. was gesteld, f 417,50 voor ongehuw de bejaarden wordt de maandelijk se uitkering gebracht van f 290,50 op f 294,-. A.W.W.weduwen met kinderen ontvangen met terugwerkende kracht vanaf 1 november f 413 per maand en m.i.v. 1 januari a.s. f 417,50, weduwen zonder kinderen i-esp. f 290,50 en f 294,-. Wezen tot 10 jaar f 92,- en f 93,-; wezen van 10 tot 16 jaar f 137,- en f 138,50; wezen van 16 tot 27 jaar f 178,50 en f 180,50. De kinderbijslag: Voor een eerste kind van f 110,76 tot f 112,32; voor een tweede en der de kind van f 126,36 tot f 127,76; voor een vierde en vijfde kind van f 169,26 tot f 171,60; voor een zesde en zevende kind van f 187,98 tot f 190,32; voor een achtste en elk daarop volgend kind van f 208,26 tot f 210,60. Eerstgenoemde bedragen waren met ingang van 1 oktober 1968 vast gesteld. De Russen hebben vrijdag hun 261ste Kosmos-kunstmaan gelan ceerd. Een 40-jarige arbeider uit Parijs, Joseph Car tier, is bij aankomst op het vliegveld Kennedy bij New York aangehouden, toen werd ontdekt dat hij in zijn kleding 3,5 kg heroïne had verstopt. Financiële bijdrage afdeling Brouwershaven Rode Kruis voor mobiele hulpverleningseenheden BROUWERSHAVEN, 20-12. Het bestuur van de afdeling Brouwers haven van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor de Kring Zeeland van het Rode Kruis als bijdrage voor het instellen van mobiele hulpverleningseenheden. Het Gewestelijk Commando heeft het voornemen met deze bedragen mobiele hulpverleningseenheden aan te schaffen. Per eenheid is een be drag van f 7000 nodig. Ook heeft het bestuur van de afd. Brouwershaven een bedrag van f 1000 geschonken aan de Bloed transfusiedienst op Schouwen-Dui- veland om hiermee een financiële bijdrage te geven voor het goed blij ven functioneren van deze dienst. Dank zij de steeds in ruime mate verleende steun van de bevolking in Brouwershaven, Zonnemaire, Drei- schor en Noordgouwe was het moge lijk deze voor het Rode Kruiswerk zo belangrijke bedragen beschikbaar te stellen. door b. j. ten wesepe Tijdens de middagmaaltijd-vertel de hij zijn ouders, dat hij een paar dagen met vakantie ging, omdat zijn vinding vrijwel geheel voltooid was. Daarna zou hij proberen die aan de man te brengen, wat natuurlijk zou slagen. Maar eerst wilde hij wat rusten en de beide oudjes vonden 'het opperbest. Na het eten omhelsde hij ze en reed nagestaard door het tweetal, naar de. Vel uwe. Hij had geen bepaald doel. Ergens, waar het hem beviel, zou hij wel een pension opzoeken. Oe weg van Weesp naar Hilver sum was spoedi'g afgelegd en van daar reed hij naar Baarn. Zou hij over Amersfoort gaan, of recht streeks ever de nieuwe weg? Hij koos het laatste en was een uur later al op de straatweg naar Apeldoorn. Juist, hij zou een plekje opzoeken, waar veel heide was. Misschien kon hij hier toch een geschikt terrein vinden voor een tweede experiment. Je kon nooit weten. Maar voorlopig wilde hij eerst een paar dagen rus ten. Bij Ni'euw-Millingen zwenkte hij rechtsaf in de richting van Kootwijk. Daar moest het erg rustig1 zijn, had hij wel eens gehoord. En niet druk. In de namiddag kwam 'hij in het stille dorp aan en hij reed er even rond. Het léék hem hier wel en dus reed hij weer een eindje terug om in de nabijheid van het dorp een pension te zoeken. Daarin slaagde hij al spoedig, want het was nog voorseizoen en de meeste gasten kwamen pas zo ongeveer half juni. Nu, eind mei, was er ruimte genoeg'. Het hing er maar van af, hoe lang mijnheer bleef. „Mijnheer" zei, dat het hoogstens voor een week was en de pensionhoudster was al blij met dit buitenkansje. Over de prijs was men het spoedig eens en Gijs zette zijn bromfiets in de schuur naast een andere. Hij keek eens met een vragende blik naar de pensionhoud ster. „Nog meer gasten?" Ze schud de lachend het 'hoofd. „Nee, die an dere plof is van mijn oudste dochter. Die heeft een jaar in Apeldoorn ge werkt en hier komen geen bussen, zodat ze cp de fiets moest. Daarom heeft ze een bromfiets gekooht, dat gaat wat gauwer en is gemakkelij ker. Zo, dacht Gijs, dus de moderne techniek is zelfs tot dit afgelegen dorp doorgedrongen. „Ja", vervolgde de spraakzame pensionhoudster, „verleden jaar hadden we enkele zomergasten, die ook elk zo'n ding hadden. Eefje modht er eens een ritje op maken 'en toen heeft ze de smaak te pak ken gekregen, dat ze net zo lang aan ons 'hoofd heeft gezeurd, tot we er voor haar ook een gekocht hebben". Gijs knikte. Dat was te begrijpen. De vriendelijke vrouw ging hem voor naar zijn kamer en die stond Gijs ook wel aan. Hij ging zijn koffer uitpakken en nam een boek. Daar mede gewapend ging hij weer naar beneden en installeerde zich in de schaduwrijke tuin, waar hij heerlijk in' een luie stoel ging zitten lezen. Maar al spoedig dommelde hij in. Tijdens de avondmaaltijd maakte 'hij kennis met de andere tijdelijke 'huisgenoten. Dat was de heer des huizes, een gemoedelijk Veluws boertje, en de beide dochters: Jan- nie die zeventien was en Eefje, de bezitster van de bromfiets, die een en twintig was. Het waren vrolijke meisjes, helemaal niet verlegen en zij informeerden, belangstellend naar Gijs' functie en woonplaats. Gijs zei, dat hij scheikundige was en dat hij in Weesp woonde. „Niet in de stad zelf, een eindje er buiten. Ook heer lijk rustig". En Gijs kwam te weten, dat Eefje deze week vakantie had genomen, omdat ze dinsdag in Am sterdam ging werken. „Op kantoor", voegde ze er aan toe. „Leuk", antwoordde Gijs beleefd', maar verder besteedde ihij al zijn aandacht aan de heerlijke maaltijd. Nou, dacht hij, het mag hier dan een boerengezin zijn, de vrouw kan beslist heerlijk koken. Hij had het maar weer best getroffen en hij be loofde zichzelf, dat hij hier een volle week zou blijven. Als het weer nu ook imaar mooi bleef. Terwijl Gijs de volgende dagen genoot van de stilte en rust, kwam Eefje nog wel eens een praatje ma ken. Hij luisterde dan beleefd be langstellend naar hetgeen ze over haar werk in Apeldoorn vertelde, dat ze daar niet meer kon verdie nen en dat ze daarom had uitgezien naar wat anders, op een advertentie had geschreven en uit een aantal sollicitanten gekozen was. Nu begon ze dinsdag in een geheel nieuw kan toor. 'Soms zag Gijs haar op de brom fiets wegrijden. Dan bleef zé éen paar uur weg en kwam tegen etens tijd stoffig, maar altijd vrolijk la chend weer thuis. Op een van de laatste dagen van zijn verblijf in Kootwijk nodigde ze de gast uit om mee'te gaan een tochtje over de Ve- luiwe te maken. Dat leek Gijs wel en zo reden ze samen weg. Eefje kende ieder paadje en iedere buurtschap in de wijde omtrek en ze voerde Gijs langs de mooiste plekjes van de Veluwe. Hij genoot met volle teu gen van de tocht en kreeg ook wat meer oog voor z'n tochtgenote. Tot nu toe had hij maar één hartstocht gehad1: dat was zijn uitvinding, waar hij bijna twee jaar aan had gewerkt. Voor meisjes had hij geen tijd ge had en hij had er ook tot nu toe nimmer oog voor. Maar Eefje, die was toch wel een beetje anders dan de meisjes in zijn buurt. Veel vlot ter, ongedwongen. Een echt leuk ty pe, dacht Gijs, toen ze die dag tegen de avond weer naar huis reden. (Wordt vervolgd)*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5