„Apollo-8" na volmaakte lancering op weg naar de maan Prins Hugo Carlos uit Spanje gewezen MORRIS Gewapende roofoverval Boerenleenbank De exploitatie van de zeerijkdommen Bemanning van „Pueblo" in vrijheid Ontvoerde miljonairsdochter in vrijheid Ambtenarensalarissen vijf pet. omhoog J°lin Steinbeck overleden Mijnongeluk in Zuid-Afrika Biafra kondigt achtdaags bestand aan Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 december 1968 125ste jaargang Nr. 20119 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Aanleg transportriool Westenschouwen Meest fantastische reis uil geschiedenis begonnen KAAP KENNEDY, 21-12. Na een volmaakte lancering, precies op het vastgestelde tijdstip, is zaterdag de Apollo-8 van Kaap Kennedy gelanceerd met de drie ruimtevaarders Bcrman, Lovell en Anders aan boord. Om ne gen minuten voor twee Nederlandse tijd verhief de Saturnus-5-raket zich van het lanceerplatform, twee minuten en 33 seconden later werd de eerste trap afgeworpen en de tweede trap in werking gesteld. Deze werkte zes mi nuten en zeven seconden, waarna de derde trap tot ontbranding kwam. Deze trap onderging daarmee zijn „luchtdoop", dit instrument was nog niet eerder bij lanceringen gebruikt. Vier seconden voor het vastgestelde tijdstip was de voorlopige parkeerbaan rond de aarde bereikt. Deze parkeerbaan bevindt zich bijna precies op de berekende hoogte van 191 km boven het aard oppervlak. De ruimtereis begon met de gewel dige ontbranding van de motoren van de eerste trap, die in totaal 180 miljoen paarde-kracht leveren. De eerste fase van de reis naar de maan, die zes dagen zal duren, is nu per fect verlopen. Zaterdagmiddag om 16.51 uur Ned. tijd werd de motor van de derde trap opnieuw in werking gesteld om de spreng naar de maan te gaan on dernemen. De motor brandde volgens plan 5 minuten en 12 seconden, waardoor de snelheid werd opge voerd tot iets meer dan 39.000 km per uur, voldoende om zich te ont rukken aan de aardse zwaartekracht De derde trap van de Saturnus-5 werd daarna afgeworpen. Deze ziet men nooit weer, zij komt in een baan om de zon terecht. Kaap Kennedy was zaterdagoch tend door de „maankoorts" gegre pen. Al vroeg hadden zich een kwart miljoen toeschouwers op het strand van Florida verzameld. Op het ter rein zelf waren zesduizend genodig den aangekomen, waaronder honder den regeringsfunctionarissen, sena toren en congresleden. Senator Edward Kennedy zal on getwijfeld aan zijn broer John ge dacht hebben, die als president de stoot gegeven had tot de Amerikaan se ruimtevaart naar de maan. Bij 'een van de bezoekers moet de lancering wel de meeste emoties hebben op gewekt, de echtgenote van Virgil I. Grissom, Betty. Grissom was bij het korps ruimtevaarders gegaan omdat hij naar de maan wilde reizen. Hij verbrandde vorig jaar januari in een Apollo-cabine op de grond. Betty Grissom zag de Apollo-8 vertrekken, zij was met haar twee zoons aanwe zig, nadat zij al in twee jaar niet meer op de kaap was geweest. Ook Charles Lindberg, de eerste man die alleen over de Atlantische Oceaan vloog, in 1927, was onder de toeschouwers. Koers gecorrigeerd Om 00.51 uur zondagochtend vroeg heeft de bemanning van de Apollo-8 de hoofdmotor 2,4 seconde laten wer ken om de koers naar de maan te corrigeren. De motor werkte perfect. Straks zal hij moeten worden ge- Ecu recreaiiegcbouw van een Ne derlandse NAVO-cenheid in Hes- sisch Oldendorf in Neder-Sakscn is zondagochtend vroeg door brand verwoest. De schade bedraagt on geveer 600.000 markt. Het gebouw lag buiten de militaire terreinen. Hollandse molen in Australische alpen COOMA, 21-12. De uit Nederland afkomstige G. Schouten van het mo tel Nebula heeft bi) hel gemeente bestuur van de berg stad Cooma aan de voet van de Australische Alpen plannen ingediend voor een onge veer 30 meter hoge windmolen in hel hart van de stad. Het deel dat de wieken van deze Hollandse molen draagt zal vier ver diepingen hebben met op de tweede verdieping een restaurant. De wie ken van de molen zullen 814 meter lang zijn. De molen zal gebouwd worden in een „weide" met tulpen en hyacin then bedden - bloemen die het in het Alpenklimaat heel goed doen. Men hoopt in februari te beginnen met de bouw, die 320.000 gulden zal gaan kosten. bruikt om de Apollo-8 in en later uit de baan om de maan te brengen. Toen deze eerste van een reeks kleine koerscorrecties, die op het program staan werd uitgevoerd, be vond de ruimtecabine zich op 100.000 km van de aarde. Alles was wel aan boord. Twee uur tevoren hadden de drie ruimtevaarders hun eerste maaltijd. bestaande uit ham, vanillegebak, perziken en grapefruitsap, gebruikt. Zij hadden toen al hun zware ruiin- tepakken uitgetrokken en zaten in hun veel lichtere vliegeroveralls. Na de koerswijziging ging Frank Bor- man als eerste slapen. Daarna zou- d'en zijn twee metgezellen op hun beurt zeven uur gaan rusten. Dinsdagmorgen vroeg wordt de hoofdmotor tot ontsteking gebracht om de cabine met een rembeweging in een baan rond de maan te bren gen. Na tien omwentelingen wordt de motor opnieuw ontstoken voor de terugreis. Commandant Frank Borman mocht zondag als eerste van de drie na een uiterst vermoeiende dag in de ruimte van zijn rust gaan genie ten. Met behulp van twee slaappillen sliep hij zes uur, waarna het de beurt was aan Lovell en Anders om te gaan rusten. Franco breekt met Carlisten MADRID, 21-12. De Spaanse po litie heeft een persconferentie ver boden, die de Carlistenleiders zater dag in Madrid wilden beleggen in verband met de uitwijzing uit Spanje van prins Hugo Carlos, de echtge noot van prinses Irene, die aan spraak maakt op de Spaanse troon. De politie verbood de persconferen tie omdat het een bijeenkomst be trof van meer dan twintig mensen en er geen toestemming voor was gegeven. De regering van generaal Franco brak officieel met de Carlisten door prins Car.el Hugo van Bourbon- Pa rm a over de grens met Frankrijk te zetten en voor diens vader, prins Xavier, de Carlistische troonpreten dent, een verbod af te kondigen om Spaans gebied te betreden. Waarnemers in Madrid zijn van oordeel dat deze maatregelen de of ficiële aanwijzing van prins Juan Carlos, de zoon van Don Juan, als opvolger van Franco kunnen inlui den. Het „verblijfsverbod" dat voor prins Xavier - zijn volgelingen noemen hem „koning" Xavier" - en zijn zoon betekent een zware schok voor de Carlisten, van wie enigen belangrijke Mail pleegde ontucht met kinderen DEN HAAG. 21-12. De 21-jarige fabrieksarbeider C. J. de B. uit Den Haag is door de politie aangehouden, verdacht van ontucht met kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. De man heeft acht gevallen be kend, waarvan sedert begin augustus aangiften bij de politie waren bin nengekomen. De fabrieksarbeider zocht en vond zijn slachtoffers steeds op een speelweide in het Zuiderpark. Stijgend aantal onwettige geboorten DEN HAAG, 21-12. Seilcrt 1950 openbaart zich een duidelijk voort zettende stijging van het percentage onwettig geborenen in Nederland. In 1967 was dit percentage 1,94, in 1950 beliep het nog 1,24. Toch is het Ne derlandse percentage één van de laagste van Europa. Bit blijkt uit cijfers, die voorkomen in het jaarverslag van de sociale raad van Den Haag. Ter vergelijking worden percentages (gegeven van enige andere Europese landen. Grie kenland 1,2, Italië 2,1. België 2,5, Luxemburg 3,7. Zwitserland 3,8, Noorwegen 4,2. West-Duitsland 4,7, Frankrijk 6, Engeland 7,7, Denemar ken 9.5, Oostenrijk 11.2 en Zweden 13,8. De stijgende tendens openbaart zich ook in Den- Haag, waar in 1939 het aantal onwettig geborenen 2,7 bedroeg. In 1955 was het gedaald tot 2.3 en vervolgens steeg het tot vorig jaar 5,5. posten bezetten. Zo behoren de mi nister van justitie, Antonio Oriol Ur- guijo, en de voorbzitter van de Cor tes (het parlement), Antonio Itur- mendi, tot de Carlisten. Van officiële zijde in Madrid is in tussen verklaard dat er tegen het verblijf van prinses Irene in Spanje geen bezwaar bestaat. Het opstijgen van de Saturn-5. Advertentie. -r'rr" QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 AMERSFOORT, 20-12. Vrijdag avond omstreeks negen uur (tegen sluitingstijd), heeft een met een pi stool gewapende omstreeks 35 jaar oude man een roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de Boeren leenbank aan de Van Randwijklaan in Amersfoort. De Zuidvietnamese regering heeft Noord-Vietnam ervan beschul digd, de neutraliteit van Cambodja te schenden door twee militaire ba ses in dat land op te richten. NEW YORK, 21-12. De politieke commissie van de V.N.-assemblee heetf de oprichting bepleit van een permanent internationaal orgaan voor het vreedzaam gebruik van de zeebodem - een belangrijke stap in de richting van internationaal toe zicht op de wereldzeeën. Na verscheidene weken van moei zaam onderhandelen werd met 77 tegen9 stemmen bij 18 onthoudingen een resolutie goedgekeurd waarin slaat dat een lichaam waarin 42 lan den vertegenwoordigd zijn. de ex ploitatie en het gebruik van de zee rijkdommen moet bevorderen. Geen van de gi-ote mogendheden stemde voor. Het communistisch blok stemde tegen en Amerika, Engeland en Frankrijk onthielden zich. In een andere resolutie, die met vrijwel algemene stemmen werd aan- aangenomen, drong de commisise aan op een studie aangaande het steeds groter wordende probleem van de waterverontreiniging. Hij eiste geld van de cassière, die de man ongeveer 5 a 6 duizend gul den overhandigde en hem wijs maakte dat er niet meer geld aanwe zig was. De man geloofde dit, stopte het „geld in een groene kunstlede ren boodschappentas en wandelde het bankgebouwtje uit. Behalve de cassière was er ook een kassier in het gebouw aanwezig. Het signalement van- de overval ler luidt: ongeveer 35 jaar oud, 1,75 meter lang, smal postuur, hij droeg een bril, een groene hoed, donkere shawl, winterjas en handschoenen. Vier dodeu bij autobotsing DALFSEN, 20-12. Bij een ver- keersongeval op rijksweg 31 tussen Zwolle en Dalfsen zijn vrijdagavond omstreeks negen uur vier mensen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn de 21-jarige Rene Dirk Rot man uit Nieuw Amsterdam, zijn on geveer 18-jarige broer Dirk en hun ongeveer 16-jarige zusje Lammie. Een vriendin van de jongelui, de 21- jarige Dina Jeuring uit Noord-Bar- ge (gem. Emmen) kwam eveneens om het leven. Het ongeval gebeurde toen de auto waarin de vier jonge lieden zaten frontaal in botsing kwam met een vrachtauto, die na te zijn geslipt op de linkerweghelft te recht was gekomen. Dochter van Nixon in New York getrouwd NEW YORK, 22-12. Julie Nixon, een dochter van de toekomstige Amerikaanse president Richard Nix on, is zondag in New York in het huwelijk 'getreden met Dwight Da vid Eisenhower, een kleinzoon van de voormalige president. De kerkelijke inzegening van het huwelijk tussen de dragers van twee van de beroemdste namen in de Amerikaanse politiek vond plaats in de schitterend versierde Collegiale Kerk. Een-en-veertig mensen vermist na scheepsramp KINGSTOWN (St. Vincent). 22-12. In Kin'kstown op het Caribische eiland St. Vincent is zondag meege deeld dat 'het aantal vermisten bij de ramp met de veerboot „Federal Queen" 41 bedraagt. De „Federal Queen" blijkt 79 men sen te hebben vervoerd toen zij za terdag op een tocht tussen St. Vin cent en Gernada kapseisde. Tot dusver zijn 27 drenkelingen gered. Vliegtuigen en reddingboten zoeken naar verdere overlevenden. Prinses Magdalena van Bourbon- Parma, moeder van prnis Karei Hu- go, is zondagavond uit Parijs in Ma drid aangekomen. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door prinses Ix-ene en vele leden van de Cax-lis- tenbeweging. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PANMOENDJON-WASHINGTON- PJONGJANG, 23-12. De 82 nog in leven zijnde bemanningsleden van het Amerikaanse oorlogsschip „Pue blo" hébben maandag (vandaag) te Panmoendjon hun vrijheid hex-ki-e- gen. Px*esident Johnson heeft' intussen in een vex-klaring zijn „innige dank- baaxheid" uitgesproken dat de be manning van de „Pueblo" na elf lange maanden van geheel onge rechtvaardigde detentie door de Noox-dkoreanen is vx'ijgelaten". Na een vluchtige medische con- trole in een Amex-ikaans hospitaal bij de Zuid'koreaanse hoofdstad Se oel gaat de bemanning naar de Ver enigde Staten. (Volgens functiona rissen van het ministerie van bui tenlandse zaken zullen de zeelieden met de kex-st bij hun gezinnen zijn. SEOEL, 23-12. De gezagvoerder van het Amerikaanse spionageschip Pueblo heeft in de Zuidkoreaanse hoofdstad verklaard, dat hij en zijn bemanning kort vóór hun vrijlating een week lang „hevig geterroriseerd" zijn geweest. Op een persconferentie, twee uur nadat hij en 81 man werden vrijge- ATLANTA, 21-12. Het dinsdag ontvoerde, 20-jarige Amerikaanse meisje Barbara Jane Mackle is vrij dag levend teruggevonden, „begra ven" in een houten kist. Haar vader heeft de ontvoerders een losprijs van e enhalf miljoen dollars betaald. J t C VTi'w vnttK 91.19 na DEN HAAG, 20-12. De salarissen van het overheidspersoneel zullen den verhoogd. Dit voorschot in het per 1 januari met vjjf procent vvor- kader van het trendbeleid zal een afrekening krijgen, zo mogelijk in september. Deze nabetaling, zo verwacht hel kabinet, zal vaix bescheiden omvang zijn. De ambtenarencentrales hebben zich voox-behouden op de overeen gekomen salax'isvei'hoging terug te komen als de sociaal-economische ontwikkeling in het eex-ste kwartaal van 1969 daartoe duidelijk aanlei ding geeft. Dit resultaat van ovex-leg in amb tenarenzaken met de staatseci-etai'is van binnenlandse zaken rar. C. van Veen is vi-ijdagmiddag bex-eikt. Bo vendien gingen partijen er mee ak koord, dat de vakantiex'egeling wox'dt verbeterd. Voorts zal zo vi'oeg mo gelijk in 1969 het gespx-ek worden vooxtgezet over een verdei-gaande arbeidstijdverkorting, die in fasen zal woi-den ingevoerd en waarmee in 1970 oen begin wordt gemaakt. NEW YORK, 21-12. De Ameri kaanse schrijver John Steinbeck is vrijdag op 66-jarige leeftijd in zijn woning te New York overleden. Steinbeck, een van Amei'ika's gx'ootste auteui's, leed aan een hart kwaal. Hij stiex-f vrijdagmiddag om halfzes plaatselijke tijd. Steinbeck kreeg in 1962 de Nobel prijs voor literatuur. Hij schreef een groot aantal bestsellers. Tot zijn be kendste wei'ken behox-en „Of mice and men" (1937), „Grapes of wx-ath" (1939), „Cannery row" (1945), „The wayward bus" (1947) en „East of Eden" (1952). De kist met het meisje wex*d ge vonden in een bebost gebied 30 km ten noox-doosten van Atlanta in de staat Geoi'gia. F.B.I.-dix*ecteur Hoo ver vex-telde op een persconfex-entie dat de kist 45 cm diep begraven was. 't Deksel zat vastgeschroefd en be vatte 'n kleine ventilator met batterij en 2 luchtslangen die net boven de grond uitstaken Het meisje had in haar benauwde vei-blijfplaats wat voedsel en water meegekregen en er was ook een lampje, dat enkele uren voor ze gevonden werd was uitgegaan. In aanmex-king genomen wat ze heeft doorgemaakt schijnt ze in opmerkelijke goede conditie te verkeren, zei Hoover. Het meisje moet tachtig uur onder de gx-ond hebben gelegen. Ze droeg de nacht japon die ze aanhad toen ze uit een motel in Atlanta was 'ontvoerd, en had van een der kidnappei-s een trui gekregen. De losprijs die haar vader heeft betaald is een van de gx-ootste in de geschiedenis. laten door de Noord-Koreanen te Panmoendjom. ontkende gezagvoer der Lloyd Bucher, dat de Pueblo ooit dichter dan 14 mijl van Noordkore- aans gebied af geweest Is. Vele bemanningsleden vex-keien volgens Bucher in slechte lichame lijke conditie in vei'band met de voeding die zij gehad hebben. Maai de kneuzingen en blauwe plekken die zij opgelopen hebben zouden vrijwel snel genezen zijn. Maar afgezien van de week van intensieve mishandeling was het le- ven in gevangenschap over het al gemeen lang niet zo ellendig 'ge weest, dat men het ondragelijk zou moeten noemen. Wat zijn eigen toe stand aangaat, zei Buchex-, dat hij in het begin veel is afgevallen, maai de laatste weken weer heel' wat bij gekomen was en zich thans „in ver- x-assend goede conditie" voelt. Gehouden aan instructies Gezagvoerder Bucher zei nog. dat hij zich stipt gehouden had aan de instructies van de Amex-ikaanse ma rine-bevelhebber in Japan. Volgens deze instx-ucties moest de Pueblo minstens 13 mijl uit de Noordko- x-eaanse kust en van Nooi-dkoreaans grondgebied verwijderd blijven. Gezagvoei-der Bucher, die er goed uitzag en Nooi-dkoreaanse kleding droeg, verklaax-de voorts dat hij be kend had Nooi-dkoreaanse watex-en. geschonden te hebben teneinde zijn bemanning voor mishandeling te be hoeden. In werkelijkheid echter, aldus Bu cher, had de Pueblo nimmer Nooi-d koreaanse watex-en geschonden en was er ook nooit opdracht door toe gegeven. Maar de Noordkoreanen waren hier niet van te overtuigen geweest. Grote ideeën sterven niet, wanneer zij eenmaal zijn ge worteld in de harten der men sen. Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook enkele ver- spi'eid voorkomende buien: matige, aan de kust af en toé nog krachtige nooi-dwestelijke wind; dezelfde tem- pei-atui-en als vandaag of iets lagei-e. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperatuur: meer dan 3 gra den boven noi-maal. Max.-tempei-atuur: van 0 tot 3 gra den boven normaal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 50 pi*ocent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 20 pi-ocent. 24 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 12.06, onder 22.42. Eei-ste kwai-tier: 26 dec. te 15.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 dec. 6.27 v.m. 18.57 n.m. BROUWERSHAVEN 24 dec. 6.21 v.m. 18.41 n.m. Doodtij: 28 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde trok het centrum van een stormdepi-essie met een minimumwaai'de van 960 millibar van de oceaan dicht langs de Britse eilanden naar het noord westen. Het bijbehorend fi-ontensys- teem bracht ons zondagochtend xe- gen, terwijl een krachtige tot storm achtige wind zachtere lucht aan- voex-de, welke de voi-st geheel ver dreef. maandagochtend was de vorst- gx-ens teruggedrongen tot de omge ving van Wenen-Wax-schau-Stock- holm-Oslo. Na de frontpassage is ons land in meer onstabiele lucht gekomen, waarin naast buien ook opklaringen vooi-komen. Onder invloed van een uit het westen naderende x*ug van hoge druk, welke nog in betekenis toeneemt, ruimt de wind naar het nooi-dwesten en neemt geleidelijk af; De tempex-a turen zullen iets lager worden. JOHANNESBURG, 21-12. Twee Afrikaanse mijnwerkers zijn omge komen en 50 werden gewond bij een steenstorting in een goudmijn op 72 km. ten westen van Johannesburg, zo heeft een woordvoerder van de Engels-Amex'ikaanse maatschappij meegedeeld. Er is een actie onder nomen om drie opgesloten mijnwer kers te redden. Omdat zijn vrouw voor de twaalf de keer een dochter ter wereld had gebi-acht, heeft Salah Hassan Safa uit het dorp Brika in het zuiden van Libanon, het twaalfde meisje door wurging om het leven gebracht. Toen de man gearxesteex-d wex-d, verklaax-de hij, dat de geboox-te van een twaalfde dochter hem in een staat van waanzin had gebracht. In Boi'deaux is zondag de tien de harttransplantatie in Fi-anki'ijk uitgevoex-d. De patiënt, de 28-jarige Barnard Mai-ion, ontving het hai-l van een 30-jarige man, Sei-ge Brune- teau. LAGOS, 23-12. Kolonel Ojoek- woe heeft zondagavond via radio- Biafra aangekondigd dat de Bia fra anse troepen een achtdaags be stand in acht zulien nemen van de avond voor Kerstmis tot 1 januari middernacht. Gedurende die periode zullen de Biafra anse troepen in hun stellin gen blijven en slechts schieten als zij worden aangevallen. Uit Oemoeahia is -vernomen dat de afgelopen achtenveertig uur bij Ni- geriaanse luchtaanvallen 71 mensen omkwamen en 113 wei-den gewond. Volgens Biafraanse mededelingen hebben de Nigeria anse federale ti-oe- pen zatei-dag op alle fronten de aan vallen voortgezet ondanks het door Lagos afgekondigde bestand van vierentwintig uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1