Gaat u op visite? Geschenkidee neem iets dliïfe? mee (in fraaie geschenkverpakking) Nog altijd onder indruk van prestaties van boeren en tuinders NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE ONZE PUZZELRUBRIEK EENMANSWEIDEBEDRIJF Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 A. M. Geluk voor „Cebeco'' AMSTERDAM, 19-12. „De miljar- dendans verbonden aan het struc tuurplan van de heer Mansholt komt ons wel eens wat onrealistisch voor als we in eigen land, in eigen om geving zien waartoe een flinke on dernemende boer of tuinder steeds weer in staat is". Aldus de heer A. M. Geluk, voorzitter van de nationa le coöperatieve aan- en verkoopver eniging vcor land- en tuinbouw „Ce- beco", op de algemene vergadering in Amsterdam. Door het opstellen van dergelijke plannen, maar ook door een voort durende eenzijdige wijze van presen teren van d'e land- en tuinbouwperi- kelen, wordt volgens de heer Geluk te veel de indruk gewekt dat het met de landbouw maar een hopeloze zaak is, diile veel geld kost en waar aan snel een einde mioet komen. Natuurlijk, zo ging hij verder, ook wij geloven dat het 'afvloeiingspro- ce.$ in land- en tuinbouw nog zal doorzetten. Het is al jaren aan de gang en we zijn er al een heel 'eind mee op weg: Veel bedrijven hebben momenteel zelfs geen opvolger. Bij die afvloeiing zal volgens cle heer Geluk gestreefd moeten worden naar een aantal eenvoudige, praktisch aanvaardbare oplossingen. Hij dacht daarbij vooral aan hen die zich b.v. wegens hun leeftijd, niet meer kunnen omscholen. Daar naast dienen we als volk, sociaal ge zien, de financiële gevolgen van de ze afvloeiing te dragen. Maar, zo vroeg de heer Geluk, ver geten we niet te dikwijls om ook eens aan de andere kant te beginnen, namelijk bij de bedrijven die goed zijn, die ontwikkelingskansen heb ben? Verzuimen we niet te veel na te gaan wat boeren en tuinders pres teren en welke kant zij uitmoeten? Zelf was de heer Geluk, in dit jaar waarin hij van landbouw, veehoude rij en tuinbouw iin ons land meer had' kunnen waarnemen dan tevoren, onder de indruk gekomen van dat gene waartoe boeren en tuinders" in Vreemd geld Reis- en Bagageverzekering Dagelijks geopend van 9.00-12.30 en 13.30-16.00 uur. Donderdag (koopavond) van 19.00-20.00 uur De puzzeldrift zit er blijkbaar nog flink in, want ook de puzzel van vo rige week trok de nodige belangstel ling en dat na de enorme explosie van inzendingen rond 5 december. De eerste prijs 'is ditmaal bestemd voor: de heer E. Scheele, Verseputseweg 14, Kerkwerve De tweede prijs gaat naar: mevr. I. van Eck-Constandse, Stieltjesplein 13a, Rotterdam (20) De oplossing van de puzzel is d'e volgende: Horizontaal: 1. slome; 5. walvis; 9. de; 11. kartel; 13. telg; 15. over; 17. pen; 19. r.d.; 20. Ie; 21. kaas; 23. stroop; 25. ar; 26. rente; 28. agent; 29. eens; 32. in; 33. to; 35. knikt; 36. da; 38. kneuter; 41. s.s.; 42. regel; 44. ir; 46. tij; 47. aren; 49. liege; 50. le lie; 53. r.m.; 55. narwal; 57. knus; 58. e.a.; 60. dg; 61. git; 63. tent; 65. taai; 67. hoepel; 70. mm; 71. einder; 72. kring. Verticaal: 1. stola; 2. oke; 3. mar kies; 4. er; 5. we; 6. alp; 7. venten; 8. stropen; 9. d'l; 10. ego; 12. taai-ten; 14. edo; 16. veranderen; 18. est; 22. se; 24. pinksteren; 27. naturel; 30. eis; 31. st; 34. ot; 35. kr; 37. alge; 38. kl; 39. ei; 40. ellende; 42. ra; 43. ener gie; 45. venster; 48. klagen; 51. eli; 52. ik; 54. matig; 56. ada; 59. atm; 62. the; 64. eli; 66. a.m.; 68. or; 69. p.k. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel' luidt als volgt: Horizontaal: 1. tochtje; 5. niet ge sloten; 9. onderkoning; 11. vorm van roken; 12. omroepvereniging; 14. meisjesnaam; 15. vogel; 16. lofdicht; 19. vogelprodukt; 20. verlaagde toon; 21. meisjesnaam; 23. voorzetsel; 25. geogr. aanduiding (afk:)26. steekwa pen; 28. rijwiel; 30. tijdperk; 32. moesplant; 34. vogel; 36. de dato (afk.); 37. sierlijk; 40. voorzetsel; 41. bcom; 42. voorzetsel; 43. nummer (afk.); 44. zelfzuchtigheid; 48. pers- voornaam w.; 50. dunne; 52. jongens naam.; 55. gast; 57. duivel; 60. Euro pese hoofdstad!; 62. goud (Fr.); 63. pers. voornaam w.; 65. luchtstrij d1- krachten (al'k.); 66. d'e onbekende (afk.); 67. verlaagde toon; 68. meis jesnaam; 70. gek, dwaas; 72. plaats op de Veliuwe; 74. gesleten; 75. in1- houdsmaat; 77. nog niet gezien; 79. oorlogswapen; 80. gedroogde halmen. Verticaal: 1. Technisch Natuurwe tenschappelijk Onderzoek (afk.); 2. rondhout; 3. vogel; 4. kledingstuk; 5. vrouwelijk zoogdier; 6. sport; 7. maanstand (afk.); 8. netto (afk.); 10. zeeinham; 11. venster; 12. deel van een bloem; 13. meisjesnaam; 17. on vruchtbaar; 18. geestdrift; 20. boom.; 22. ongevuld; 24. keukengerei; 27. be scheiden; 28. hevig; 29. vreemde munt; 31. uitgaven; 33. zout water; 35. wondvooht; 38. ik (Lat.); 39. l'ok- spijs; 45. verlaagde toon; 46. klein beetje; 47. mens; 49. uurwerk; 51. water lin Utrecht; 53. (elektrisch ge- iaden deeltje; 54. Meur; 56. vreem de munt; 58. geen uitgezonderd; 59. plaats in Duitsland; 61. jongensnaam; 64. paradijs; 66. luizenei; 69. Euro peaan; i71. zwaardvis; 73. diner; 74. Engels telwoord; 76. kindergroet; 78' plaats der oudheid. staat zijn. Hij geloofde ook dat juist de jonge ondernemers goed beseffen dat zij zioh in deze hoogontwikkel de maatschappij moeten kunnen me ten met de goeden om zich heen om staande te blijven. LAND- EN TUINBOUW De teelt van graszaad Gedurende de laatste 15 jaar heeft het Nederlandse graszaad een uit stekende naam opgebouwd op de wereldgraszaadmai'kt. Vooral van de gazongrassen werd een hoogwaardi ge kwaliteit geteeld. De graszaad teelt past bijzonder goed in het bouwplan. De- financiële uitkomst van de graszaadteelt behoeft voor vel© andere Inadbouwprodulrien niet onder te doen. Hierbij komt nog de struktuurver- beterendè waarde van de graszaad stoppel, die in deze tijd van ver doorgevoerde mechanisatie op ieder bedrijf van onschatbare waarde is. Het laat zidh aanzien, dat de gras zaadteelt een goede toekomst tege moet gaat. Met de nieuwe EEG-re- gelingen in zicht, ziet 'het er naar uit, dat er zeer goede afzetmoge lijkheden komen in de EEG voor het in Nederland geteelde graszaad. Naar het zich laat aanzien, zal er straks geen graszaad uit derde lan den onibeperkt in de EEG ingevoerd kunnen worden. In het verleden werd graszaad uitsluitend geteeld op participatie-ibasis zonder bodemprijs. Thans zijn verschillende graszaad firma's ertoe overgegaan hieraan aantrekkelijke minimum prijzen te verbinden. Hierdoor wordt de teelt van graszaad voer de teler aantrek kelijk. Een bekend zaadteeltbedrijf iheeft minimumprijzen ingesteld voor Pra- to Veldbeemdgras a f 2,25 per kg., Golf rood Roodzwenkgras a T 2,65 per kg., .en Dawson. Roodzwenkgras uitlopervormend a f' 1,90 per kg. Hieruit .blijkt, dat degraszaad firma's, het volste vertrouwenheb ben'in de gr&szaa'dteelt en da 'deze teelt weer mogelijkheden bietit. Flitsen uit het buitenland SAIGON. Bij Tsjoe Lai, iZuid- Vietnam, is een C-123 transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht verongelukt. Het toestel had 44 mensen aan 'boord van.1 wie zeker veertien zijn omgekomen. WASHINGTON. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft donderdag gemeld signalen te heb ben geregistreei-d die afkomstig wa ren van het gebied van Semipal'a- tinsk en die vermoedelijk veroor zaakt zijn door een SoWj etrussische ondergrondse atoomontploffing met een kracht van ongeveer 20.000 ton TNT. BOGOTA. De Columbiaanse bis schop Gerardo Valencia1, 46 Colum biaanse priesters, twee Argentijnse geestelijken en "een pastoor uit Ecua dor hebben een tien pagina's tellend „revolutionair document" gepubli ceerd waarin zij oproepen tot strijd tegen „het imperialisme en de neo- kolcnialistische bourgeoisie" en diep gaande hervorming van de structu ren van staat en kerk eisen. PNOM PENH. Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft be kendgemaakt dat hij elf Aim'erikaan- sie militairen, die sinds juli in zijin land gevangen zitten, zaOi vrijlaten. NEW YORK. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Sargent Shri- ver, heeft de functie geaccepteerd van permanent gedelegeerde bij de Verenigde Naties, hem aangeboden door de komende president Niixon. BAGDAD. Een Iraaks£ oud-pre mier, dr. Abdel Rahman Sal Bazzaz en een gepensioneerde generaal-ma- jaar, Abdel Aziz Al Gquaily, oud-mi nister van defensie, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionage. Dit is in de Iraakse hoofdstad bekend gemaakt. FURTH (West-Duitsland). Voor een rechtbank in Fürth is verklaard, dat een huisschilder voor zijn eigen' huisdeur stierf doordat zijn vrouw hem in zijn beschonken toestand de hele nacht buiten liet liggen. BONN. Rusland en West-Duits- land hebben woensdag hun vorige week begonnen besprekingen over een geregelde luchtverbinding Frankfort-Moskou verdaagd. BRUSSEL. De Belgische kamer heeft, in eerste lezing, een wetsont werp goedgekeurd dat de BRT-RTB machtigt een lening van ruim 110 miljoen "gulden op te nemen onder Staatsgarantie, zulks voor 'die voor bereiding van de invoering van M'eu- rentelevisie. PARIJS. De Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky heeft zich op een receptie te zijner 'ere in Parijs bitter beklaagd over de tegen werking die hij van de Amerikanen ondervindt. Eén man met 40 melkkoeien? Sociaal gezien een moeilijk vraagstuk! d) Reeds enkele jaren kan men de stelling horen verkondigen, dat één volwassen arbeidskracht toch op zijn minst 25 melkkoeien moet verzorgen. Dergelijke bedrijven zijn er. Later is dat aantal opgetrokken en in het be kende plan Mansholt wordt aïweer gesproken over weidebedrijven met 40-60 melkkoeien. Er wordt niet bij gezegd, dat dit eenmansbedrijven dienen te zijn, maar dat is wel de bedoeling. In veehouderskringen heerst t.a.v. de Mansholtplannen veel meer te genstand dan in de kringen van ak kerbouwers. Dat is begrijpelijk. De laatsten kunnen naar keuze een in tensief of een extensief bouwplan voeren. Zij kunnen naar believen veel of weinig aan de loonwerker overlaten. Zfj kunnen 's winters uit rusten van de vermoeienissen van zomer en herfst en dat gebeurt ook. Het weidebedrijf vraagt echter het hele jaar door werk, handwerk wel te verstaan. Die 40 koeien zou nog wel gaan Men kan heel gemakkelijk d.m.v. proeven aantonen, dat één man best 40 melkkoeien voor zijn rekening kan nemen (of dat beter is dan me chanische uitmesting is de vraag, maar het is in elk geval arbeidbe- sparend!), een melkleiding en met biks in de silo en ruwvoeder op ge rieflijke afstand, dan kan één man best 40 koeien melken en voeren. Hij kan er ook wel 60 melken en voeren, maar dan wordt het, tijd om aan de loopstal te denken, d.iv.z. aan enige voorraadvoedering (al of niet geme chaniseerd) en een doorloopmelkstal. Tot zover is de zaak gezond. In de praktijk zien wij echter het volgende. Die 40 melkkoeien (of die 60) dienen eenmaal per jaar te kal ven. Dat kost 30 maal een stuk nachtrust, óók wanneer alles nor maal verloopt! Wie regelmatig 40 BRUSSEL. D© Belgische minis ter van landbouw Heger heeft in de kamer van volksvertegenwoordigers in Brussel beloofd, dat hij d'e ge zinsbedrijven in de 'landbouw zal verdedigen, als de plannen van dr. Mansholt in behandeling komen bij de Europese ministerraad. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat program ma's voor hulp aain Brazilië in het op 1 juli a.s. beginnende begrotings jaar opnieuw worden bekeken. Nor maal beloopt de Amerikaanse hulp aan Brazilië 250 tot 350 miljoen dol lar per jaar. De gelden voor de hulp in het 'lopende begrotingsjaar zijn al toegewezen door het congres. koeien wil houden, dient toch onge veer de helft van dat aantal in de vorm van aangefokt jongvee in re serve te houden. En ook dat vraagt, arbeid. Tenslotte is er het landwerk voor die 40 of 60 koeien: het winnen van hooi en kuilvoer, de gehele gras landverzorging inclusief het uitrijden van de mest, het strooien van kunst- ment en het bestrijden van onkrui den, het schoonmaken van de sloten en zo nog het een en ander Wat er bijkomt Wat het denkwerk betreft noemen wij: de belastingen en de boekhou ding, maar ook de fokkerij en de prodiLktiecontrole, de bemesting en het grondonderzoek, de gezondheids zorg voor het vee en hel winnen van eerste klas melk en zo nog het een en ander. Het behoeft wel geen beloog, dat één man op een weidebedrijf met 40 koeien èn lichamelijk èn geestelijk Door mededelingen in de raad, kwam'het stadhuis'van Brouwer s- havien weer ïri het nieuws. Hierbij 'een historische foto van dit histo rische bouwioerk. Hij' stamt uitl903. zeer zwaar belast .is. Moeilijkheden of ziekte in het gezin kan hij zich niet veroorloven zonder zélf patiënt te wordenDat is de harde werke lijkheid en men vraagt zich af of de veehouders van 196S bereid zijn het zo ver te laten komen dat zij alle maal in zo'n dwangpositie worden gerangeerd. In Nederland wordt bijzonder veel landbouivkundig onderzoek verricht, óók t.b.v. de weidebedrijven, dat is ivaar. Helaas is dat onderzoek altijd deelonderzoek. Over de geestelijke belasting die een weidebedrijf, 52 iveken per jaar, met zich meebrengt, leest men zelden. Ze is nl. niet meet baar! Proeven over bepaalde xoerk- methoclen in de veehouderij zijn veelal kortlopend en als ze al lang lopend zijn, zijn ze veelad onvolle dig .Hoe staal het met de individu ele gezondheid van mens en dier (en wat het laatste betreft: met name de uier gezondheid) bij al die werk wijzen waarbij één man zoveel koei en per uur kan melken? Hoe staat het met de melkkwaliteit, die de boer, als hij niet terdege oppast, han den vol geld kost?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7