DAAROM IS GILIJAMSE ST MERCEDES-BENZ DEALER 7 l O De gemeenschapsschadevergoeding is er niet in opgenomen omdat bij een KERSTDINER KERSTD Hans van Z. komt op 11 februari voor Teleurstelling over Delta-schade wet YERSEKE, 19-12. Het niet opne men van gemeenschapsschadever goeding in de door de regering inge diende Deltawet heeft in Zeeland tot teleurstelling geleid. „Het valt ons zwaar tegen", zo zei burgemeester C. Pijl Hoge weg van Yerseke. „De gemeenschapsschadevergoe ding is, naar ik meen, net zo be langrijk als de schadevergoeding aan individuelen en wij hebben er dan ook op gerekend dat de gemeen schapsschadevergoeding ook in de Deltaschadewet opgenomen zou wor den. Ik neem echter aan dat er in de Tweede Kamer wel het een en ander over gezegd zal worden". Drs. Th. J. Westerhout, lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A., zegt over het niet opnemen van de gemeen schapsschadevergoeding in de Delta wet: „Ik denk het niet opnemen van de schadevergoeding in de Deltawet zeker in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Het is zeer belangrijk dat niet al leen individuele schadevergoeding betaald wordt, maar dat ook de ge meenschappen, die schade lijden door de uitvoering van de Delta werken, een schadevergoeding krij gen. Ik denk hier in het bijzonder aan de gemeenten Yerseke en Bruinisse. Ten gevolge van het verlies van de mossel- en oestercultuur gaan deze Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 22 DECEMBER. NED. I. hi het middagprogramma van de NTS het journaal voor ge hoorgestoorden en de rubriek „Mo nitor". Dit omvat o.m. een Bosbri- gadiersverhaal, Nattehis, de voetbal uitslagen, de wegeninformatie en het interview met Marian Berk. Het fabeltje opent ook op zondag, ge volgd door „Woord voor Woord". In „Kruisverhoor'' spreken drie jonge mensen met profdr. H. Berkhof over „een nieuwe hemel en een nieuwe aarde". Na NTS-sport een KRO-programma dat begint met de zesde aflevering van het televisie feuilleton „Ritmeester Buat". De held gaat op jacht naar de ruiters van de bisschop van Munster, die plunderend en brandstichtend door Brabant en over de Veluwe trekken. Aansluitend aan dit stuk historie een uitzending die wordt verzorgd door het Zwarte Theater uit Praag. „De gestreepte droom" is een poëti sche uitbeelding van droefheid en vreugde in het huwelijksiepen, weer- gegeven in zwart-wit tonen: een happy end met een vleugje ironie. Tot slot een kerstviering in de kerk „De Duif" in Amsterdam waar een Anglicaanse avond wordt gehouden door het St. Johns College Choir uit Cambridge. NED. II. „De Vrijbuiters'' is aan het slot van het tweede deel toe. Kolonel Buchan slaat toe. In het voorprogramma dan nog de tweede aflevering van „Old Time Movie Club". Jan Keja zoekt wat filmpjes bij elkaar van Laurell en Hardy, die in een passende omlijsting worden gedraaid. Aansluitend Kiroshi,. een film met Patrick Mc Goohan, die ditmaal een Japanse misdadigers- bende opruimt. Vervolgens muzikale hoogtepunten-uit de musical „Ana- tevka", geregistreerd tijdens de laatste voorstelling in Theater Or pheus in Apeldoorn. De avond xoordt besloten met „De gevolgen van een dineetje", een werkstuk van de Am sterdamse schrijver Gerben Hellin- ga dat hij zelf een „farce" noemt. Het moet nogal een opzienbarend geval worden, gegrepen uit de we reld van de publiciteit. MAANDAG 23 DECEMBER. NED. I. Ter gelegenheid van de kerstvakantie een middagprogram ma dat bestaat uit „Abbott en Cos- tello", een Russisch circusfilmpje, een optreden van de Bach Boys en een herhaling van de aflevering van „Swiebertje". De avond begint met een aflevering van „Rinaldo Rinal- dini", die op z'n laatste benen loopt. Hij heeft het nog altijd aan de stok met Cavalcanti, die de allerliefste Rosalia heeft gegrepen. Na het jour naal „Tweekamp", waarin een team van de theologische school in Kam pen een ploeg van de Rijksuniversi teit in Leiden ontmoet. Daarna de mannen van „Bureau Bristol", die een goede vangst hebben gedaan. Na een bankoverval hébben ze de daders gegrepen. Dan verschijnt een man uit Londen. Daarna brengen Nico van Vliet en Piet Pons het program ma „Voedsel voor miljoenen". Als uitgangspunt nemen zij een Ameri kaanse film over het voedselgebrek op de aardbol.. Ze vragen zich af of er werkelijk voedselschaarste zal blijven en zo ja, wat de rijke lan den daar dan tegen kunnen doen. De dagsluiting wordt verzorgd door een Indonesisch koor. NED. II. In de serie Geen blad voor de mond" een internationale jeugddiscussie met jongeren uit Bel gië, Italië, West-Duitsland en Neder land. Na het journaal wordt het pro gramma voortgezet met twee afle veringen van het nog altijd succes volle feuilleton „Peyton Place". Een geweldige reeks nieuwe problemen, waarvan zowel de Schuster familie als Claire Menton hun deel krijgen. Het tweede deel van het AVRO pro gramma bestaat uit een reportage van het kerstconcert, dat onlangs werd gegeven in de Rotterdamse Doelen. Medewerking wordt ver leend door verschillende koren en gemeenschappen ten gronde". Ook burgemeester C. H. van der Linde van Bruinisse gai' blijk van teleurstelling. „Wij willen niet het kind van de Deltawerken worden", zo zei hij. „En naar mijn mening lag het ook niet in de bedoeling van de wet dat de gemeenschap schade heeft van de Deltawerken. Onze ge meenschap bloedt dood en de ge meenschapsschadevergoeding is ze ker zo belangrijk als de individuele schadevergoeding". orkesten. Solisten zijn Jennie Vee- ninga en Caroline Kaart. Televizier shüt de maandagavond af. ZATERDAG 21 DECEMBER. NED. I: Teleac: 9.30 Export; 10.00 Noten en tonen; 10.30 Kijk. eens wat ik zeg; 11.00 En France avec Nicolas; 11.30 Einde; 13.15 Apollo 8 (kleur); 14.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Voor lezen een tien; 17.00 Stuif-es-in; 17.35 Einde; 18.50 Fabelteskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Vaders tegen wil en dank (kleur); 19.31 Allicante (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Keer kwis; 20.50 Run for your life (kleur); 21.40 Lou van Burg-show (kleur); 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Later; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Maandelijks; 21.20 Maar die 't niet weet, die ziet 't niet; 21.40 Blik opener; 22.20 Journaal. ZONDAG 22 DECEMBER. NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Week journaal; 15.30 Monitor; 16.55 Einde; 18.55 Fabeltjeskrant (kleur); 19.00 Woord voor woord; 19.05 Kruisver hoor; 19.30 Sport; 20.30 Journaal; 20.35 Ritmeester Buat; 21.15 Het zwarte theater; 22.00 Kerstviering in „De Duif"; 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Journaal; 19.05 De vrij buiters; 19.30 Pro gramma-over zicht; 19.33 Old-binne Movie Club; '20.10 Danger man (kleur); 21.25 Anatevka; 21.50 De gevolgen van een dineetje; 22.30 Journaal. MAANDAG 23 DECEMBER. NED. I: 15.00 Abbott en Costello; 15.25 Gevaarlijke partners; 15.50 The Beach Boys; 16.10 Kop op Swie bertje17.00 Einde18.50 Fabeltjes krant' (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Rinaldo Ri- naldini; 19.31 Kenmerk; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Tweekamp; 20.45 Bureau Bristol; 21.35 Voedsel voor miljoenen (kleur); 22.20 Onze Vader; 22.25 Journaal; 22.30 Pauze; 23.00 Export; 23.30 Ein- NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant, (in kleur); 18.56 Ster: 19.00 Nieuws; 19.03 Nog één verhaaltje dan(kleur); 19.08 Geen blad voor de mond; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Peyton Place; 21.05 Kerstconcert 1968 in de Doelen in Rotterdam; 21.55 Televi zier; 22.25 Journaal. OIRSOBOT. De 79-jarige heer J. van Zeeland uit Oirschot is het slachtoffer geworden van een ver keersongeval. Hij stak op de Spoor- donikseweg in zijn woonplaats plot seling vlak voor een auto op de fiets de weg over. De bestuurder van de auto kon hem niet meer ontwijken. De heer van Zeeland overleed ter laatse. Kopen in „landbouwwinkels" AMSTERDAM, 19-12. „Cebeco, nationale coöperatieve aan- en ver koopvereniging voor land- en tuin bouw, gaat in Deventer een distribu tiepunt inrichten voor de voorziening van „landbouwwinkels". De raad van toezicht heeft de hiervoor door 'het bestuur vastge stelde plannen gisteren (woensdag) goedgekeurd. De heer F. de Wit, plaatsvervan gend algemeen directeur van Cebe- co, vertelde dit op de donderdag ge houden algem'ene vergadering. Het distributiepunt komt in een deel van het silocomplex dat „Cébeco" in het afgelopen boekjaar in Deventer heeft gekocht. Men hoopt dat de outillage per 1 april a.s. gereed' zal zijn. Bij zeer vele landbouwcoöperaties, zo vertelde de heer De Wit, is er de laatste jaren een sterke ontwikke ling van de venkoop via landbouw winkels. AMSTERDAM. Guus Hermus als de Man van La Mancha, de nieuwe mu sical van Dale Wasserman, die over enkele dagen in Carré te Amster dam in première gaat. De ramp met de Diane AMSTERDAM, 19-12. In de laat ste zitting van de gemeenteraad van Amsterdam heeft burgemeester Samkalden namens de raad zijn deelneming betuigd met de nagela ten betrekkingen van de slachtoffers van de brand op de tanker Diane bij Mobil Oil, in de nacht van 12 op 13 december jl. Dr. Samkalden ver klaarde, dat het onder-zoek naar de oorzaak van de ramp nog niet is af gesloten. Over de oorzaak van de brand, waarbij 13 doden te betreuren waren, kunnen in dit stadium nog geen mededelingen worden gedaan. Van de twee gewonden, die in het Wilhelmina Ziekenhuis worden ver pleegd is de toesstand van één nog steeds zorgwekkend. Nederlands, schip opgebracht door Nicaragua SAN SALVADOR, 20-12. Het 6.260- ton metende Nederlandse schip „Rotte" van de rederij Vinlke en Co. in Rotterdam is woensdag op ver zoek van El Salvador door de mari ne van Nicaragua aangehouden en opgebracht naar Puerto Somoza. Volgens El Salvador is de Salvado- riaanse vissersboot „San Rafaël" in de Golf van Fonseca door een aan varing met de „Rotte" vergaan. De vissers konden door collega's van een andere boot worden gered. El Salvador verwijt de Nederlandse zeelui naast de aanvaring, dat ze niet genoeg hebben gedaan om de drenkelingen hulp 'te bieden. Het zal Nicaragua om uitlevering van schip en bemanning vragen. Weer vliegtuig ontvoerd naar Cuba HAVANNA, 20-12. Een neger heeft donderdag de piloot van een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Eastern Airlines" met 149 mensen aan boord gedwongen naar Havanna te vliegen. Het wa pen" dat hij bij zich had was vol gens de Cutoaanse autoriteiten een kinderpistool. Met een vierjarig meisje op de arm stapte hij in Ha vanna uit het toestel, dat hij tussen Philadelphia en Miami van koers had laten veranderen. Het was het 26ste vliegtuig dit jaar dat op deze wijze in Cuba te recht- kwam en het vierde Ameri kaanse toestel deze maand. Nog nimmer was een vliegtuig met zo veel inzittenden „ontvoerd". Onder de passagiers bevonden zich enkele Amerikaanse militairen in uniform. De algemene vergadering van de V.N. heeft donderdag met 111 tegen één stem (Zuid-Afrika), zonder ont houdingen racisme, nationaal-socia- lisme, apartheid en dergelijke ideo logieën veroordeeld als grove schen dingen van de rechten van de mens, welke de vrede en veiligheid' in de wereld dn gevaar kunnen brengen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Onder zeer grote belangstelling zijn bij de kunstvei ling Paul Brandt in Amsterdam elf etsen van Rembrandt geveild. Top stuk was de prent „De dood van de heilige maagd", die voor 10.300 gul den werd verkpcht. De andere pren ten haalden ook hoge prijzen. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft drie Joegoslaven aan gehouden op verdenking betrokken te zijn geweest bij de gewapende roofoverval die in de nacht van za terdag op zondag op de Keizers gracht in Amsterdam werd gepleegd EINDHOVEN. De 20-jarige mili tair M. Flintrop uit Eindhoven is op de Oorsdhotsedijk verongelukt. De militair kwam met zijn auto in bot sing met een tegenligger, een mili taire vrachtauto VENLO. De raad van de gemeen te Venlo heeft op voorstel van bur gemeester en wethouders besloten tot het bouwen van een nieuw mu seum waarin de collectie, geschon ken door 'de familie van Bommei- van Dam uit Amsterdam zal worden ondergebracht. OUDESLUIS. De 68-jarige F. Kos, wonende in de bejaardenflat te Schagen, is met zijn personenauto op de weg aan de oostzijde van de Grootsloot bij de spoorwegovergang in de nabijheid van Oudesluis door het opvriezen van het wegdek ge slipt en te water geraakt. De be jaarde man is door verdrinking om het leven gekomen. BROEK OP LANGENDIJK. De voorraad stapelgroenten 'bij de Noordhollandse veilingen is dit Jaar belangrijk minder groot dan die van het vorige jaar december. AMSTERDAM. De twintig chauf feurs en bijrijders van Caret's Bak kerijen in Amsterdam die na een staking op staande voet werden ont slagen zijn inmiddels weer aan het werk. DEN HAAG. Voor de inrichting van een drukkerij, bestemd voor de opleidingen tot zetter, drukker en binder, te Lenteng Agung, 25 km, ten zuidwesten van Djakarta gele gen, heeft Nederland in het kader van het Drogramma voor medefinan ciering van 'partiqudjiere projec'ten ruim 180.000 beschikbaar gesteld. DEN HAAG. Het bestuur van de Carnegie-stiöhting heeft besloten de Wateier Vredesprijs voor het jaar 1968 toe te kennen aan mevrouw Martin Luther King jr., op grond van de bijzondere wijze waarop zij heeft,bijgedragen aan de bestrijding van het geweld in deze wereld. UTRECHT. De werkbezetting voor 1969 mag l>ij Werkspoor Utrecht met' redelijk vertrouwen tegemoet wor den gezien.Dit zegt de 'directeur Vti.n het bedrijf in een jaaroverzicht in het'kerstnummer van het perso neelsblad. ZEIST. Volgens ramingen van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zal Nederland dit jaar waar schijnlijk een produktie van 186.000 ton slachtkuikens (panklaar gewicht) bereiken, ruim 8.000 ton meer dan in 1967 en bijna 33.700 ton meer dan in 1966. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water Amsterdam heeft het onder zoek in de zg. loodsenaffaire bijna voltooid. In de afgelopen maanden zijn 'in deze omkopingszaak meer dan honderd in IJmuidën en Am sterdam gestationeerde rijksloodsen aangehouden en verhoord. DEN HAAG. De Tweede Kamer leden Oele en van Thijn (beiden P. v.d.A.) hebben de ministers van ver keer en waterstaat en van justitie schriftelijk gevraagd, wanneer de indiening van het wetsontwerp tot wijziging van bepalingen van de we genverkeerswet inzake het gebruik van alcohol voor verkeersdeelne mers kan worden verwacht. WOERDEN. De 17-jarige W. A. Papiilaja uit Woerden 'is met zijn bromfiets te water geraakt en ver dronken. De jongen was op weg naar school. Het ongeluk gebeurde op de smalle Rijnkade, waar hij in bot sing gekomen moet zijn met een achteruitrijdende personenauto. AMSTERDAM. De 50-jarige boek houder L. den B. wordt ervan ver dacht de afgelopen maanden bij zijn werkgever, een Amsterdamse aan nemingsmaatschappij, tenminste 10 duizend gulden te hebben verduis terd. De man, die maandagavond werd aangehouden, zou met kwitan ties hebben geknoeid. WIJDE WORMER. Een inhaalma noeuvre op de provinciale weg Zaan- dijk-Purmerend in Wijde Wormer is de 64-jarige heer J. van der Velde uit Purmeren.d noodlottig geworden. Op de linker weghelft botste hij met zijn auto frontaal tegen een tegen ligger. De heer van der Velde werd op slag gedood. Café-restaurant „Grevelingen'^ midden op de Grevelingendam - Tel. (01113)462 -409 MENU'S a 12,50 - 15,00 en f 17,50 Reserveer tijdig uw tafel, want ook vorig jaar was het in ons uniek gelegen restaurant gezellig druk. Het diner zal worden opgeluisterd door hammond-organist-enter- tainer M. BOSCH, met rytmische begeleiding. Ons menu a 15,(exclusief 15 °/o service) Gerookte paling op toast Heldere ossestaart met Madeira Gestoofd konijn, met appelmoes, fijne compote, stro-aardappeltjes Kerstpudding met slagroom Onze andere menu's op aanvrage De foto toont het bijna 250 jaar oude „middagskanon" uit Parijs. Ten tijde van Lodewijk XV ban Frankrijk verzorgde deze originele zonnewijzer voor de juiste tijd in de hoofdstad. Als het precies twaalf uur 's middags was, concentreerden zich de zonnestralen door een brandglas op het zundgat van het kleine kanon, dat zich dan met een luide knal ontlaadde. Bij gele genheid van een tentoonstelling te Hamburg wilde een jongedame het ook eens proberen. Echt precies om tioaalf uur, maar de knal bleef uit. Het bleke winterzonnetje was te zwak. Rechtszaken Snelle, attente vakmensen..uitstekende outillage met de modernste apparatuur... Mercedes-Benz speciaalgereed- schapalle (originele!) onderdelen altijd in voorraad dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE Renesse, Lange Reke2, tel. 01116-370 UTRECHT, 19-12. De 26-jarige Utrechtse moordenaar Hans van Z. zal op dinsdag 11 februari voor zijn rechters in Utrecht moeten verschij nen. De bejaarde Utrechter R. (bijge naamd „Ouwe Nol"), die Van Z. tot enkele misdrijven zou hebben aange zet moet op dinsdag 18 februari voorkomen. De officier van justitie in Utrecht, mr. A. Somerwil, die is belast met de berechting van beide verdachten, heeft de zes pagina's tellende dag vaarding van Van Z. uitgebracht en donderdagochtend die van R. De rechtbank hoopt de zaak van de Utrechtse moordenaar in een week rond te hebben. In de dagvaarding wordt Van Z. ten laste gelegd de moord' op de 37- j ariige Coby van der Voort uit Am sterdam (op of omstreeks 29 april 1967). De moord op de bejaarde win kelier in feestartikelen j. A. Donsé uit Utrecht (op 31 mei 1967), de moord op de alleenwonende veehou der Reijer de Bruijn uit Heeswijk bij Montfoort (op 12 augustus 1967) en de moord op de 26-jarige Rotterdam se lerares Elly Hagers (op 12 augus tus 1967). Bovendien wordt Van Z. beschuldigd 'van een poging tot dood slag met voorbedachte rade op de 66-jarige weduwe W. Woortmeijer- Nikkel uit Utrecht op 17 december 1967. n In Amerika zijn 31 mensen aan gehouden, die gepoogd zouden heb ben door middel vani vervalste pa pieren aan de militaire dienstplicht te ontkomen. De Vakcentrales en de P.T.T.-tarieven UTREOHT, 19-12. De drie vakcen trales hebben de minister van ver keer en waterstaat laten weten, dat zij zich volledig achter het stand- pun van het Consumenten Contact orgaan (C.C.O.) scharen inzake de verhoging van de P.T.T.-tarieven. Zoals bekend 'heeft het C.C.O. de minister deze week een brief gezon den, waarin het protesteert tegen de verschillende tariefsverhogingen bij de P.T.T. na 1 januari aanstaande door middel van Koninklijke Be sluiten. Het C.C.O. noemt dit „een veronachtzaming van de taak en een aantasting van de democratische rechten van de volksvertegenwoor diging" en 'acht de gevolgde proce dure ten enenmale onaanvaardbaar. Voor de zaken Donse en de Bruijn worden Van Z., behalve moord sub sidiair doodslag, gepleegd om diefstal mogelijk te maken, diefstal met ge weldpleging, de dood ten gevolge hebbende, ten laste gelegd. Voor de zaken Van der Voort en HageTS wordt Van Z. naast moord ook sub sidiair van doodslag beschuldigd. De 75-jarige Utrechter R. is uit lokking of medeplichtigheid aan de misdrijven Donse en De Bruijn en de weduwe Woortmeij er-Nikkel ten laste gelegd. Voor 55 jaar.... RENESSE- Onder de honderden spreeuwen die in de eendenkooi 's avonds hun verblijf houden is door de kooiker een witte spreeuw gezien. ZIERIKZEE. In de vergadering van de ijsvereniging is heftig gedis cussieerd over de al of niet toetre ding van dames in het bestuur. In de bestuursvergadering zal het nog nader besproken worden. ZIERIKZEE. Er is hier onder de naam „Bouwkring" een Zierikzeese Patroonsvereniging opgericht. ZIERIKZEE (Adv.). Een spekslage rij in Delft vraagt een flinke dienst bode voor dag en nacht. Van goede getuigen voorzien. Loon f 3,per week. KERKWERVE. Voor een vergade ring van landbouwers is gesproken over het nut van het stichten van een coöperatieve suikerfabriek te Middelburg. ZIERIKZEE (Adv.). Het. Rijks Krankzinnigen Gesticht te Grave vraagt een adspirant-verpleegster. Aanvangssalaris f 120 per jaar, met voeding, verpleging en dienstkle ding. BRUINISSE. i Door middel van aanplakbiljetten zijn ernstige be schuldigingen geuit met volle onder tekening van naam, tegen de ge meenteveldwachters en tegen de edelachtbare heer burgemeester. Ho pelijk worden deze beweringen door de bevoegde autoriteiten onderzocht. BRUINISSE. Een schot van één der heren die nabij deze gemeente aan het jagen waren is in de ruiten van een woning terecht gekomen. Door een glasscherf werd een jonge tje ernstig in het gezicht verwond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6