6.95 Israël zal geen V.N.-commissie toelaten in bezette gebieden Këïstmeiiu f/10,- ,Aubergc Oosterlandse bejaarden vierden kerstfeest De Raiffeisenbank is goed voor uw geld. Met verzekerd sparen bijvoorbeeld. RAIFFEISENBANK STREEKNIEUWS Bejaarden vierden kerstfeest UIENSOEP MET KAAS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 december 1968 Nr. 20118 Eerst onderzoek naar Joden in Arabische landen NEW YORK, 19-12. De algeme ne vergadering van de V.N. heeft donderdag met 60 tegen 22 stemmen, bij 37 onthoudingen besloten een spe ciale commissie in te stelïen, die een onderzoek moet instellen naar de levensomstandigheden van de Ara bieren in de door Israël bezette ge bieden. Het voorstel was afkomstig van elf Afrikaanse en Aziatische sta ten plus Spanje en Zuid-Slavië. De voorgestelde commissie zou uit ver tegenwoordigers van drie lid-staten mceten bestaan. De Israëlische afgevaardigde liet direct weten, dat de commissie geen toegang tot het bezette gebied zal krijgen, omdat de V.N. niet willen weten van een onderzoek naar het Jot van de joden in de Arabische lan den, die er volgens Israël slecht aan toe zijn. lüaderJdanken-Meuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kiemen. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan bet Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verlcrggbaar öy alle plalenliandelaren D.e assemblee riep in een tweede resolutie Israël op. tot doeltreffende en onmiddellijke stappen voor de te rugkeer van de naar schatting 200.000 Arabieren die de westelijke oever van de Jordaan ontvlucht zijn. Honderd landen stemden voor, een (Israël) tegen bij zes onthoudingen. Tct de voorstemmers behoorden Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk. De algemene vergadering verlengde h'et mandaat van de hulp organisatie Unrwa iin het Midden- Oosten met drie jaar, tot 30 juni 1972. Daarbij werd gewezen op ide kritieke financiële positie van de or ganisatie. en om bijdragen van alle lid-staten gevraagd. Verklaring Hoessein Intussen verklaarde koning Hoes sein van Jordanië donderdagavond in een radio- en televisietoespraak dat zijn land, als het oorlog krijgt ongedrongen, die niet uit de weg zal gaan ..ondanks het weinige dat wij bezitten De Jordaniërs zouden ech ter ook de eersten zijn om herstel van de vrede toe te juichen. Het be zette land moest worden teruggege ven. „Wij zijn bereid ervoor te ster ven". aldus Hoessein, die hulde bracht aan het verzet van de Jorda niërs op de bezette westelijke Jor- daan-oever en ze verzekerde dat „de overwinning onvermijdelijk komt". Iru Tel Aviv deelde donderdag avond een militaire woordvoerder mee dat vijf km ten zuiden van de Damia-brug Israëlische troepen van af Jordaans gebied met bazooka's en mortieren waren beschoten. De Isra eli's hadden teruggevuurd en er was anderhalf uur lang een artillerieduel geleverd. Er waren geen slachtoffers gevallen. De Zierikzeese weekmarkt van don derdag 26 december 1968 is ver plaatst naar dinsdag 24 december 1968. Het gemeentebestuur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haaf ten P. Alblas te Hardinxveld. Bedanks voor Kesteren (toez.) en voor Randwijk S. de Jong te Houten (Utr.) - voor Rotterdam-Zuid G. Juckema te Enschede - voor Wier den T. Langerak te Veenendaal. Geref. Kerken, Beroepen te Maasland G. Iiaaks- ma te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Haulerwijk J. A. Kwast te Nieuw-Weerdinge, die bedankte voor Boskoop - de benoe ming tot hulp in het pastoraat te Doorn W. P. Kramer, em, pred. al daar. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Enschede-Oost G. Bij kerk te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer A. Hoo- gerland te Werkendam. Een kerstdrankje ZURICH19-12. Een Zürich.se apo theek had voor alle goede klanten een verrassing: een fles versterken de ivijn als kerstgeschenk. Woensdagavond evenwel bevon den zich reeds vijftien van deze mensen in het ziekenhuis met ver schijnselen van min of meer ernstige vergiftiging. Kerstschip voor Biafra vertrekt zaterdag AMSTERDAM, 19-12. Het Kerst- schip voer Biafra, de Forra, zal za terdagmiddag omstreeks vier uur uit Amsterdam vertrekken. In Nederland zijn nu circa 250.000 kilo goederen verzameld en zaterdag arriveren neg ongeveer 300.000 kilo uit Engeland in Amsterdam, waar alle goederen die dag in het schip zullen worden geladen. De opbrengst van de inzamelingsactie via de post girorekening (55500) toedraagt nu twee ton en dit is ongeveer voldoen de om de charterkosten van het sohip; te betalen. De gelden, die nu neg op de girorekening binnenkomen zullen worden gebruikt voor de charterkosten van de vliegtuigen, die de goederen van het eiland Sao Tho me overvliegen naar Biafra en nog; voor eventuele aankopen van goede ren. Maiiinioetskelet gevonden ARNHEM, 19-12. Werd in Huis- sen bij Arnhem enige tijd geleden al een mammcetkaak gevonden, bij baggerwerkzaamheden in verband met de aanleg van een nieuwe weg tussen beide gemeenten heeft men nu ook aanwijzingen gevonden dat er zich naar alle waarschijnlijkheid een vrij compleet mammoetskelet op de bodem van de tien meter diepe baggerkolk bevindt. Bij het.baggeren werd het geraam te door de zandzuiger uit de mod der opgezogen. Toen het skelet bo ven water kwam, viel het echter door de zwaarte van de zuiigmiomldl en verdween het weer in d'e diepte. Men zal de zeker voor ons land unie ke vondst vermoedelijk laten liggen, omdat de baggerwerkzaamheden be zwaar! ijilc kunn enworden onderbro ken en de berging van het mam.-, mioetskelet veel geld zou kosten. Schrijfster Sanne van Havelte overleden DEN HAAG, 19—12. In het alge meen ziekenhuis te Zeist is donder dag op 79-jarige leeftijd overleden de schrijfster Suzanna Alida Maria van Hamersvelt, die onder het pseu doniem Sanne van Havelte tal van kinder- en meisjesboeken heeft ge schreven. Geboren te Zoetermeer, waar haar vader notaris was, heeft zij in later tijd vele jaren gewoond in Huis ter 'Heide. Hoge kindersterfte in Peru LIMA, 19-12. Elk jaar sterven er in Peru rend 40.000 kinderen tenge volge van ondervoeding of verkeer de voeding, zo heeft dr. Juan. Beartl, verbonden aan hltfc instituut voor volksvoedsel in Lima, woensdag op een. conferentie meegedeeld. Twee procent voor „moderne armen" ARiNHEM, 19-12. Twee procent van het jaarinkomen van de her vormde gemeente in Arnhem zal be stemd worden voor ontwikkelings hulp. Hiertoe heeft de centrale ker- keraad op voorstel van de diaconie besloten. De „moderne armen" moe ten volgens de diaconie worden ge zocht 'in Afrika, 'Zuid-Amerika en Azië. In eigen omgeving zijn ze in aantal sterk verminderd. Rotterdam heeft „kristallvoningen,, ROTTERDAM, 19-12. Drie grote aannemingsbedrijven in Rotterdam C- hebben belangstelling getoond voor een ontwerp van een 6-zijdige wo ning die in verband met de kristal vorm, voorlopig kristalwoning is ge noemd. De zeszijdige plattegrond en opbouw levert waarschijnlijk goede mogelijkheden op voor de industrië le bouw. Men kan een zekere afwis seling bereiken door de woningen steeds met een andere zijde van de zeshoek tegen elkaar te plaatsen. Wethouder Polak (stadsontwikkeling Rotterdam) onthulde deze plannen vandaag in een begrotingsvergade- rrng van de gemeente. Hij zei dat hij zeer ernstig de mogelijkheden wil onderzoeken om door middel van experimentele bouw d'e stad eer: afwisselend gezicht te geven. t sxuveruenue le en 2e kerstdag Cocktail zeebanket Helder élpsseslaartsoep Gebraden gans vrujÉhtencompöte divierie aardappelen ZIERIKZEE Telefoon 2885 Man poogde vrouw neer le schieten UTRECHT, 19-12. De Utrechtse pclitie heeft donderdagavond even na zeven uur de 24-jarige B. zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats gearresteerd. De man wordt A'erdacht van poging tot dood slag. Hij trachtte in de afgelopen nacht de 24-jarige mejuffrouw A. de Jong zonder beroep in haar woning aan de Zwammerdamstraat in Utrecht met een vuurwapen, vermoedelijk een geweer, neer te schieten. De vrouw werd licht gewond. Het on derzoek is nog in volle gang. Vannacht omstreeks half drie deed mejuffrouw De Jong van de aan slag aangifte bij de politie. Ze ken de de dader en ook bij de Utrechtse politie bleek de man geen onbeken de te zijn. Na onderzoek in de wo ning van het meisje bleek er zowel in het raam van haar woonkamer als in het plafond een rond gat te zit ten. Ook veroorzaakte een kogel een gat in het raampje van de voor deur. Het meisje verklaarde tegen over de politie dat ze tweemaal had horen schieten. Bij de voordeur von den rechercheurs later twee lege pa- troonhulsen van het kaliber 635. Een der kogels is zo dicht langs het ge zicht van de vrouw gevlogen dat zij verwondingen opliep aan haar keel door springende glassplinters. De man werd ge-arresteerd. Prinses Christina in Nederland DEN HAAG, 19-12. Prinses Chris- tina is donderdagmorgen uit Mon treal op Schiphol gearriveerd', in gezelschap van Ihaar particulier se cretaresse mejuffrouw N. M. de Vlieger voor een kort verblijf in Ne derland. H.M. de koningin was ter verwelkoming op de luchthaven aanwezig. Vader steekt zes kinderen dood (VS) NAPA, Califomië, 20-12. De 40- jarige Charles Bray in de Califor- nische plaats Napa heeft zes van zijn kinderen doodgeschoten, zijn huis in brand gestoken en zich daarna van kant gemaakt. Hij was somber ge stemd omdat zijn vrouw echtschei ding had aangevraagd. Medisch team naar Gabon VOORBURG, 20-12. Van Schiphol zal maandag 23 december een twee de medisch team naar Gabon ver trekken, uitgezonden door de Stich ting Terre des Hommes Nederland. De Nederlandse arts en vier. ver pleegsters sluiten zich in Gabon aan bij de reeds daar verblijvende Ne derlandse ploeg, werkzaam voor Bi- afraanse kinderen! Uit de twee dan in Libriville verblijvende Neder landse medische teams zal een klei ne equipe gevormd worden, die naar Biafra zal gaan om in de di'ie Terre des Hommes kampen aldaar werk zaam te zijn Door èen grote brand in een bergplaats van d'e Keulse opera zijn rekwisieten en decors voor teen waarde van 100.000 mark verloren gegaan. Volgens de politie kan brandstichting niet uitgesloten wor den geacht. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH. 19-12. Aanvoer 231 dieren, waaronder 115 veulens. Prijzen per stuk: voljarige f 1075- 1475; jonge werkpaarden f 1225- 1650; 1 Va-jarige tuigpaarden f 875- 1075; 1 Va-jarige trekpaarden f 950- 1175; veulens 'fcuigpaard f 500-675; veulens trekpaard f 650-850; hitten f 650-925; S'hetlandse ponies (ruins) f 250-450; Shetlandse ponies (mer ries) f 575-1375. Prijzen per kg. gesl. gew.: jonge slachtpaarden f 3,35-3,50; oude slachtpaarden f 2,45-2,55; slacht- veulens f '3,75-3,90. DIVERSE BERICHTEN De Sjah van Perzië en premier Demirel van Turkije begeven zich 25 december naar Karatsji voor top- overleg met president Ajoeb Chan van Pakistan, zo heeft een Paki staanse woordvoerder meegedeeld. De besprekingen, die drie dagen du ren, zullen gaan over „internationale kwesties". Ivan Tellier, correspondent van „Newsweek" in Tsjechoslowakije, moet onmiddellijk dat land verla ten. Er is geen reden opgegeven. De Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft donderdag de wetsvoorstellen aangenomen die voorzien in de vorming van een fe derale regering en president Svobo- da het sein gegeven om een nieuwe regering te benoemen. Een Russische onderzeebootjager is donderdag de Bosporus in de rich ting van de Zwarte Zee gepasseerd. Het met raketten uitgeruste vaartuig was het zesde Russische marineschip dat sinds begin december dte Mid dellandse Zee heeft verlaten. De Franse regering heeft don derdag besloten het „Lycee Chaptal" in Parijs, dat twee dagen geleden ge sloten werd in verband met de agi tatie onder de studenten en middel bare schoolleerlingen, weer voor de leerlingen open te stellen. De A.G.I.P., een dochteronderne ming van de Italiaanse staatsolie- maatschappij E.N.I., heeft donderdag te Rome een akkoord gesloten, waar bij zij voor de Indonesische staats- oliemaatschappij Pertamina voor tien jaar het recht krijgt bij Noord-Bor- neo aardolie te zoeken en te winnen. b President Johnson heeft ver klaard, dat er volgens de huidige ra mingen in het begrotingsjaar 1969 een „klein overschot" op de Ameri kaanse begroting zal ontstaan. De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalië heeft voor donder dag en vrijdag in' totaal 27 interma- tionale vluchten, waaronder tusseri Italië en Amsterdam, afgelast in verband met een 24-uursstaking van het grondpersoneel. Een vliegtuig van „Olympic Air ways", waarmee Jacqueline O nasis en haar twee kinderen John en Ca roline naar Griekenland zouden ver trekken, is donderdagavond in New York vier uur opgehouden door een anoniem telefoontje d'at er een bomj aan boord was. Het toestel en de bagage van de 79 pasagiers werden grondig- doorzocht. David Jacobs, de Britse advocaat van de Beatles, Margot Fonteyn en andere Engelse artiesten, heeft zelf moord gepleegd, omdat hij zijn be lastingschuld niet kon betalen, zo heeft zijn broer donderdag verklaard' bij een gerechtelijk onderzoek. De algemene vergadering heeft donderdag Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië beschuldigd van voortdu rende schending van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heid. In Santa Monica is donderdag de echtscheiding uitgesproken tussen de Joodse negerzanger Sammy Davis jr. en de Zweedse filmactrice May Britt. n De Israëlische luchtmacht heeft vrijdagochtend posities van de be vrijdingsbeweging El Fatah in Jor danië gebombardeerd, zo is in Tel Aviv vernomen. Ook het politiebu reau van Addassya zou zijn gebom bardeerd. a Het Witte Huis heeft bekendge maakt, dat de gezondheidstoestand van president Johnson, die woens dag in ihet marinehospitaal Bethes- da werd opgenomen, is verbeterd. De president die waarschijnlijk aan griep leed, 'heeft geen koorts meer. KAAP KENNEDY. Van de basis - Kaap Kennedy is vannacht om 01.32 uur Ned. tijd met behulp van een Thor-Deltaraket de „Intelsat 3" ge lanceerd, een sterk geperfectioneer de verbindingssatelliet. Zij kan 1200 telefoongesprekken of vier verschil lende televisie-uitzendingen tegelijk doorseinen. Overstromingen in Italië ROME, 19-12. Overstromingen in verscheidene provincies van midden Italië hebben tot dusver aan drie mensen het leven gekost. In de pro vincie Campobasso kwamen een vrouw en een kind om doordat een huis instortte. In de provincie Ca- serta werd een man onder een m,uur bedolven. In het dal van de Volturno zijn afgelegen boerderijen door het water van de buitenwereld afgesneden. In de getroffen gebieden is veel schade aan landerijen en wegen aangericht. OOSTERLAND, 19-12. Donder dagmiddag vierden de bejaarden-so- ciëteitsbezoekers(sters) het Kerstfeest in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Er bestond zeer goede belangstelling voor deze feestmiddag, waarvan de leiding be rustte bij ds. Ommering, Herv. pre dikant. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waaronder ook het damescomité, de serveersters en de heer A. Stoutjesdijk. Nadat ds. Om- mening een Kerstgedicht had voor gelezen zong men Gezanig 10 en ging de predikant voor in gebed'. Hierna volgde voorlezing van het kerstevan gelie uit Lucas 2 door d'e predikant, die hierover mediteerde. In d'e pau ze werd thee met gebak aangeboden. Gezamenlijk zong men het bekende „Stille Nacht". Verder droegen mej. A. Boot en mevr. M. Kloote-van 't. Hoff isder een Kerstgedicht voor, het laatste getiteld: „KerstUeis". Na Om steeds in de behoeften van de spaarders te blijven voorzien streeft de Raiffeisenbank naar nieuwe aantrekkelijke spaar- vormen. Vandaar dat de Raiffeisenbank u thans de mogelijkheid biedt van verzekerd sparen. Gaarne geven wij u nadere inlichtingen. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor- Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee, Zonnemaire. Kerstmiddag Chr. Nijverheidsschool De kerstmiddag van de Chr. Nij verheidsschool voor Meisjes werd ook 'dit jaar weer tot een sfeervolle 'bijeenkomst. De liturgie hadden de leerlingen zelf opgesteld. Het ge stencild programma stak in een 'kunstzinnige omslag naar eigen ont werp. De gebrachte zang en dekla- matie werd tot een mooi sluitend geheel geregisseerd. Ook de kerst boomversiering was eigen werk. Dq leerlinge Ineke v. d. Have, zorgde voor de muzikale begeleiding. De leiding was in handen van de direc trice mej. Quan't en de leraar de heer Reingoudt. De kerstviering werd bijgewoond door een aantal be stuursleden. Musical op meisjesschool He lerarenkorps van de 'Chr. Nij verheidsschool voor Meisjes te Brui nisse is bijzonder vindingrijk om het voor de leerlingen gezellig te maken als bijzondere feiten daartoe aanlei ding geven.. En zo'n' feit was deze week het huwelijk van de lerares mejuffrouw Klaassen met de heer J. Schooff. Natuurlijk moest - dat ook op de school worden gevierd en het werd door costumering en door het opvoeren van een musical in drie delen, een dol gezellig feest. De mo- sical werd gemaakt en op muziek gezet door de heer Reijngoudt, leraar aan de school. De grootscheepse jacht die de Amerikaanse federale recherche heeft ingezet naar de ontvoerders, van Barbara Jane Mackfle, dochter van een grootgrondbezitter in Flori da. heeft nog geen resultaat opgele verd. BRUINISSE, 19-12. De kerstvoe ring voor bejaarden te Bruinisse is geworden to'b een bijzonder geslaag- 'de middag en avond. De bijeenkomst werd geopend dooi de heer J. M. de Waal, met het lezen van Lukas 2, nadat eerst psalm 98 vs. 1 was gezongen. De middag werd gevuld met .éigen werkzaamheden van de bejaarden en veel samen zang. De chocolademelk en andere versnaperingen werden later ge volgd door een zeer goed verzorgde koffietafel. Hierna volgde nog thee, waarna de heer A. Moelijker gele genheid kreeg een fraaie serie dia's 'te vertonen, betrekking hebbend op de feestelijkheden ter gelegenheid ■van het 500-jarig bestaan. De dia's waren zeer origineel gerangschikt, zo was het voor de aanwezigen bij voorbeeld echt een verrassing om na een snapshot uit de kinderop- toch't (de kleine omroeper Han de Groot) op een volgende 'dia hét beeld te zien van de echte omroeper (thans reeds vele jaren in Duinoord), de oude Arie (Aai- van Vessem. De leiding berusttte bij mevrouw Van de Linde-Bezemer; mevrouw Jumelet-van Ree zorgde voor een zinvolle dagsluiting. Als herinnering kregen alle deelnemers en helpsters een fraaie kerstkandelaar met kerst kaars. VOOR DE VROUW verschillende gezangen te hebben ge zongen declameerde ds. Ommering het gedicht „Gebed op de Kerstdag". Hierna volgde weer tractatie op cho colademelk met gebak, waarna weer verschillende Kerstliederen werden aangeheven. Het. Kerstverhaal, met als titel „Die zijn schuld bekent. werd' voorgedragen door mevr. Hoekman-Jumelet. Ook hiervoor be stond grote aandacht. De muzikale begeleiding op het harmonium was in handen van mevr. J. Stoutjesdijk- Borst. Op het einde van deze sfeer volle middag sprak de heer W. Kloo- te. namens alle bejaarden een woord van oprechte dank, tot allen die aan het welslagen hun medewerking verleenden. Kaarslicht en een kerst boom zorgden voor de nodige kerst sfeer. Ds. Ommering 'sloot deze mid dag mtet dankgebed. Bij het naar huis gaan kregen de heren een ro kertje en de dames een zak sinaas appels. Bereidingstijd: 15 minuten. RECEPT voor VIER personen: Twee tabletten goudvleesbouillon, 1 liter water, VS kg uien, 1 stukje boter, geraspte kaas. Maak de uien schoon en snijd ze aan ringen. Fruit de uien in de boter. (Voeg thijm toe, indien gewenst). Breng het water met de twee tabletten goudbouillon aan dé kook. Doe hierbij de gefruite uien en laat het geheel ongeveer vijf minuten zachtjes doorkoken. Serveer met geraspte kaas. UIENSOEP IN DE OVEN: Giet de hierboven vermelde soep in een ovenvaste schotel. Leg de sneetjes witbrood zonder korst erop, zodat de hele schotel bedekt is. (Brood besme ren met een beetje boter). Strooi er ruim. geraspte kaas or>er en. laat het geheel in de oven goudbruin worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5