Koningin Juliana en koning Boudewijn verrichten de opening Nixon voorjaar '69 naar Europa Andere koers van Moskou tegenover Israël Twee miljoen extra voor Biafra Aanpassing sociale uitkeringen Raffinaderij op waterstof Drie-honderd doden bij bombardement op Biafra Europese commissie keurt Mansholts miljardenbegroting goed Pers gebreideld in Brazilië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 december 1968 125ste jaargang Nr. 20118 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 7938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Allerlei kerstvieringen op Sch.-D'land Gemoderniseerd kanaal Temeiizeii-Geiit TERNEUZEN, 19-12. Koningin Juliana en koning Boudewijn hebben donderdag rond het middaguur in de Zeeuwschvlaamse stad Terneuzen het gemoderniseerde kanaal van deze plaats naar het Belgische Gent officieel in gebruik gesteld. De ceremonie, die acht jaren werk aan het ruim dertig kilometer lange kanaal afsloot, vond plaats in het bedieningshuisje van Ter- neuzens nieuwe zeesluis. Koning Boudewijn drukte daar op een kop, waar door de verkeersbrug ever de enorme zeesluis langzaam open draaide. Ko ningin Juliana voltooide de ceremonie door de veertig meter brede zeesluis door een druk op de knop te laten openschuiven. De moderniseringswerkzaamheden aan het kanaal Gent-Terneuzen heb ben acht jaar geduurd. Voor een be drag van meer dan f 500 mllln. werd het kanaal d'e levensader van Gent naar de Westerscheld'e - uitgediept en verbreed, waardoor de vaarweg thans gebruikt kan worden door schepen tot 60.000 ton. Het belang rijkste onderdeel van het gigantische werk is 'de aanleg geweest van het nieuwe zeesluizencomplex in Ter- neuzen, een karwei dat jaren werk heeft gekost en dat eep. investering van ongeveer 200 miljoen gulden heeft gevergd. De sluis heeft een. 'l'engte van bijna 300 meter en een breedte van 40 meter. Nieuwe binnenvaartsluis Voorts werd in Terneuzen een nieuwe binnenvaartsluds gebouwd, die is aangepast aan de eisen van de d'uwvaart. Op het Nederlandse deel van het kanaal, bij Sluiskil en Sas van Gent, kwamen twee nieuwe draaibruggen die tot de grootste van de wereld behoren. Bij Zelzate bouwden de Belgen een tunnel onder het kanaal. WASHINGTON. 19-12. De nieu we president van de Verenigde Sta ten, Nixon, wil tegen het eind van het komende voorjaar een uitgebrei de reis naar West-Europa maken al vorens hij eind mei of begin juni zijn voorgenomen topconferentie met de Sowjetrussische ministerpresident Kosygin houdt, zo heeft de corres pondent van. A.F.P. in goedingelichte kringen in Washington vernomen. Het programma van de nieuwe president is-nog niet in details vast gesteld. maar in particuliere ge sprekken maakt deze er geen ge heim van dat hij de westerse bond genoten wil raadplegen alvorens tot besprekingen met de Russen over te gaan. Nixo.n zou van plan zijn Lon den, Rome, Bonn en Brussel aan te doen. Ook een bezoek aan het Vati- caan zou in zijn bedoeling liggen. Waar het gesprek met Kosygin zou plaatsvinden is nog niet vastgesteld. Men denkt aan een plaats „ergens in Europa". V.S. namen enorme ondergrondse A-proef LAIS VEGAS (Nevada), 19-12. De Verenigde Staten hebben een van de grootste kernproeven verricht, die ooit ter wereld tot stand1 zijn ge bracht. Dit geschiedde ondergronds op een terrein bij Las Vegas van de AJmerikaanse commissie voor kern energie. De bom was vijftig keer krachti ger dan de eerste kernbom, die in de tweede wereldoorlog op Hiroshi ma werd neergeworpen. De kracht ervan is gelijk aan die van een mil joen ton t.n.t. De proef is genomen ondanks krachtige protesten van omwonen den in wijde omgeving, die vreesden dat de ontploffing schade zou kun nen veroorzaken tot op vele kilo meters van het proefterrein. Op 160 km. afstand van het proef terrein schudden grote gebouwen op hun grondvesten. Zelfs op meer dan 400 kilomeier afstand wei-den nog schokken waargenomen. De explosieve lading bevond ziih op een diepte van 1.402 onder de grond. Moskou doet Israël vredesvoorstel TEL AVIV. 19-12. De Sowjet-Unie heeft, volgens het Israëlische avond blad Maariv, Israël een vredesrege ling voorgesteld. De Israëlische troe pen zouden eerst de bezette gebie den. moeten verlaten. De Sowjet- Unie zou dan zorgen dat kwesties als vrije scheepvaart en beëindiging van de staat van oorlog worden op gelost. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Semjonov zou het voorstel onlangs hebben ge daan aan het hoofd van de Israëli sche delegatie bij de V.N. Komt „Pueblo"- bemanning vrij? TOKIO, 19-12; De 82 bemannings leden van het Amerikaanse veiken- nings'schip „Pueblo" zullen volgens in Tokio uit diverse Zuid-Koreaanse bronnen ontvangen berichten bin nenkort worden vrijgelaten. In Pan- moendjon, waar de Amerikaans- Noordkoreaanse 'bestandscommissie zelet, zouden al voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst van d'e Amerikanen, die in Noord- Korea gevangen worden gehouden. Een Zuidikoreaans blad meldt dat Amerikanen en Noordkoreanen in Panmoendjon praten over de vrij- latingsprocedure. V.S. waarschuwen Hanoi PARIJS, 19-12. De Noordvietna- mese delegatie bij de vredesconfe rentie over Vietnam in Parijs heeft donderdag verklaard, dat de Ameri kanen hen gewaarschuwd hadden, dat een Vietcong-aanval op Saigon een zodanige situatie zou scheppen, dat het onmogelijk zou zijn ernsti ge besprekingen te voeren en het staken van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam te handhaven. AMERSFOORT. Luitenant-gene raal F. van der Veen, de scheidende bevelhebber der landstrijdki-achten en chef van de generate staf, heeft vanmiddag op het oefenterrein „De Vlasakkers" in Amersfoort afscheid genomen van de landmacht. TEL AVIV, 19-12. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft donderdagavond in een vraaggesprek voor de radio be richten bevestigd, dat de Israëlische vertegenwoordiger bij de V.N. Te- kcah drie weken geleden in New York heeft gesproken met de Russi sche onderminister van buitenland se zaken Semjonov. Volgens de minister kan uit dit contact wellicht blijken dat de Rus sen een ander standpunt ten aan- Het EEG-landbouwfonds BRUSSEL, 19-12. De Europese Commissie heeft besluiten genomen voor verdeling van 34 miljoen dol lar uit de afdeling „oriëntatie" van hëü E.E.G.-landbouwfonds over 161 projecten ter verbetering van de landbouw. Dit bedrag is 36 procent 1968 beschikbaar zijn. In totaal wa- 1968 besrhikbaar zijn. In totaal wa ren 725 projecten bij de commissie aangemeld, waarmee in totaal in vesteringen van ruim 840 miljoen dollar gemoeid zijn. Voor april a.s. zal de commissie beslissingen nemen over de verdeling van het resteren de bedrag voor oriëntatie uit het fonds voor het jaar 1968 Van de ruim f 500 min. welke de modernisering van het kanaal heeft gevergd, neemt de Belgische rege ring veruit het grootste deel voor haar rekening. De Belgen betalen namelijk 80 procent van de ruim f 370 min. welke de reconstructie van het kanaal en de bijkomende werken op het Nederlandse deel hebben gekost. De kosten, verbon den aan de modernisering van het Belgische kanaal gedeelte, komen helemaal voor rekening van de Bel gische regering. Olifantenwee in India COlMBATORE. INDIA. 10-12. De 300.000 inwoners van Coimbatore in Indië kregen geel modderwater uit de kranen van de waterleiding, doordat olifanten een bad genomen hadden in het kanaal dat het water uit de nabijgelegen heuvels aan voert. De dieren zijn nog in de buurt. Bij Dar es Salaam (Tanzanië, Afri kabotste woensdag een goederen trein op een kudde olifanten. De trein ontspoorde, vijf spoorweglie- den werden geivond en twee olifan ten schoten hel leven er bij in. Dode ratten op gedekte tafel HAMBURG, 19-12. Met de uitroep „Wij hebben onze kerstgans, Biafra zijn ratten" wierpen woensdagavond deelnemers aan een feesteij'lk diner in het Niigeriaanse consulaat in Hamburg een paar dode ratten op de kostelijk gedekte'tafel. Achter- vol'gd door andere gasten renden de daders daarop de zaal uit en ont kwamen. De politie1 kon volgens eigen zeggen niet meer ingrijpen. DEN HAAG, 19-12. De regering heeft besloten nogmaals twee mil joen gulden beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan1 de bevolking van Biafra, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns in de Tweede Kamer mee gedeeld. Hiermee komt het totaal van dé hulpverlening op 14,2 miljoen gulden. ï25£ïSNSsSïS5£5Si£NS5S5SN£vSïS5S5SvSv£vS5S5SNS5£ Hobbelige weg LONDEN, 20-12. Een in de buurt van Chertsey, 15 km. van Londen, in dichte mist rijdende automobilist verbaas de zich er donderdagavond over dat de weg zo hobbelig was - tot hij achter zich een trein zag naderen. Deze kwam door snel reageren van de ma chinist enkele centimeters van zijn achterbumper lot stil stand. De automobilist bleek op een onbewaakte overweg de spoorlijn te zijn opgedraaid. Iemand van de spoorwegen zei, dat het grootste gevaar nog elektrocitfie was, nl. als de wagen in aanraking zou zijn 95 gekomen met de onder stroom (5 staande geleiderail. w ^.,-1 - Dit nummer bestaat uit 14 pagina's i Hoe lang geleden kan hel (I OEMOEAHIA, 19-12. De Bia- fraanse regering heeft donderdag in Oemoeahia laten weten, dat er bij gevechten en bombardementen in de buurt van Ibadan in het westen van Nigeria ruim 300 mensen om het le ven zijn gekomen. Duizenden gewapende leden van de stam der Voroeba's hadden het vliegveldje van Ibadan aangevallen. Zij wisten de „noordelijke troe- TWEEDE KAMER DEN HAAG* 19-2. De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke 'Stem ming akkoord gegaan met een wets ontwerp. dat beoogt de uitkeringen van A.O.W., A.W.W. en Kinderbij slagwetten per 1 januari a.s. aan te passen aan de stijging der kosten van levensonderhoud ten gevolge van de invoering van de B.T.W. De uitkering voor gehuwde bejaar den en weduwen met kinderen, die sinds 1 april 4794 .gulden bedraagt, wordt met 54 gulden per jaar ver hoogd. die voor ongehuwde bejaar den en weduwen zonder kinderen, sinds april 3372 'gulden, met jaar lijks 42 gulden en die voor wezen tot tien jaar (1068) met 12 gulden, die voor wezen van 10 tot 16 jaar (1590) met 18 gulden en die voor wezen van 16 tot 27 jaar (2070) met 24 gulden. Waarom potje thee duurder DEN HAAG. 19-12. Het Eerste Kamerlid mr. J. A. W. Burger (P.v. d.A.) heeft de minister van econo mische zaken gevraagd of hij zich inderdaad in staat acht prijsopdrij ving over het brede gebied van de detailhandel en het horecabedrijf te gen te gaan. Is - bij wijze van voorbeeld - de minister bij machte voorzieningen te treffen tegen de recente prijsver hoging door Theesalon Cecil in Den Haag van een potje thee - van een gulden op een gulden en vijftien cent - welke verhoging plaats vond onder motief van de (nog niet inge voerde) belasting toegevoegde waar de, en zo ja, is hij bereid dit te doen. aldus mr. Burger. zien van het conflict in het Midden- Oosten gaan Innemen. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Tel Aviv hebben Franse en Canadese diplomaten de ontmoe ting georganiseerd. Het besprokene wordt nog ernstig door Israël bestu deerd. Het zou het eerste diploma tieke contact zijn geweest sinds Mos kou vorig jaar naar aanleiding van de z.g. zesdaagse oorlog de betrek kingen met Israël verbrak. „De Sowjet-Unie is misschien tot de slotsom gekomen, dat zij ten aan zien van het Midden-Oosten geen politiek kan voeren als zij Israël' blijft negeren", aldus minister Eban. Tweede Kamer op reces DEN HAAG, 19-12. De jarige voor zitter van de- Tweede Kamer, rnr. F. J. F. M. van Thiel heeft donderdag middag, voordat d'e Kamer op reces gaat tot 21 januari, de hoop uitge sproken dat de leden althans in hun huisgezin de kerstvrede zullen bele ven die in de wereld niet is te vin den. „Bezinning op de afschuwelijke situatie in de wereld - getuige de oorlog in Nigeria - zal hopelijk lei den tob nog meer inspanning om een einde te maken aan deze toestand". BRUSSEL, 19-12. Dr. Mansholt heeft op' een conferentie in Brussel medegedeeld, dat de Europese com missie woensdag zijn miljardenbe groting heeft goedgekeurd voor het ingrijpende plan ter sanering van de E.E.G.-landbouw in de jaren 1970-'80. HAARLEM, 19-12. Middle East Fluor S.A., dochtermaatschappij van The Fluor Corporation Ltd. te Los Angeles - moedermaatschappij van Fluor (Nederland) N.V. te Maarlem - heeft de bouw voltooid van ,,'s werelds grootste raffinaderij, die haar energie krijgt uit waterstof". De raffinaderij heeft een produktie- eijfer van 95.000 vaten per dag. Het complex is gebouwd in opdracht van Kuwait National Petroleum Compa ny (KNPC). Het vertegenwoordigt een waard evan 150 miljoen dollar. De financiële consequenties van zijn plan omvatten: in de jaren 1970- 1972 jaarlijkse uitgaven van 9 mil jard gulden voor de E.E.G.-marktpo- litiek en nog eens 7,2 miljard gulden voor d'e structuurpolitiek en de so ciale begeleiding. Het jaar 1973 zal een topjaar moe ten worden, met totale uitgaven van 21,5 miljard gulden (waarvan de helft voor de marktpolitiek). Daarna lopen de jaarlijkse kosten geleide lijk aan terug om in 1980 een niveau te bereiken van 7,2 miljard gulden, waarvan 2,7 miljard voor de markt politiek. Spoorwegstaking in V.S. NEW YORK, 19-12. De Bond van seiners bij de Amerikaanse spoor wegen heeft zijn 13.000 leden opge roepen op 16 januari het werk neer te leggen. De seiners willen een ho ger loon. De onderhandelingen hier over met de spoorwegmaatschappij en zijn mislukt en ook de bemidde ling van hogerhand heeft gefaald. t schijnen sinds gisteren! WAT ZEGT PE 6ILT SASEBO (Jaijan). De Amerikaanse atoom-onderzeeër Plungeris in de haven van Sasebo aangekomen - zeer tot ongerustheid van vele Japanners die zich zorgen maken over de aanwezigheid van een radioactieve bron in hun stad. Op de foto zien ive het schip voor anker liggen, terwijl op de voor grond een bootje, uitgerust voor de controle op radioactiviteit, naar de onderzeeboot toevaart. pen" van het vliegveld te verdrijven, maar werden daarna op hun beurt weer verjaagd door in allerijl naar het vliegveld gebrachte eenheden uit Ibadan. Bij de felle gevechten waren min stens 50 mensen gesneuveld. 100 werden gearresteerd en doodgescho ten omdat zij.in het bezit waren van „gevaarlijke wapens". Inmiddels wa ren vele leden van de stam der Yo- reba's de rimboe ingevlucht. Het Ni- geriaanse opperbevel had toen de Luchtmacht bevolen d'e vluchtelingen op te sporen en te vernietigen. Klachten over uitvoering W.A.O. DEN HAAG, 19-12.' DeTweede Kamerleden Krosse en Maenen (bei den KVP) hebber, minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) gewezen op de klachten over de uit voering van de Wet Arbeidsonge- schüktiheidsverzeMring,, zoals die voorkomen in het jaarverslag 1967 van de Sociale Verzekeringsraad. Zij informeren er naa rol' het juist j.s, dat na 1 juli 1967 in het algemeen weinig of geen herzieningen meer hebben plaatsgevonden van de ruim 150.000 gevallen van personen, die tot die datum een uitkering hebben genoten van de inter!mwet invalidi- teitsrentetrekkers en de toen nog van .'kracht zijnde ongevallenwetten. Voorts willen zij vernemen of ook in de revisie van de ruim 75.000 nieu we uitkeringsgevallen van de W.A. O., die na 1 juli 1967 werden inge diend, een zeer grote achterstand ■is ontstaan. Indien deze vragen be vestigend worden beantwoord drin gen beide Kamerleden aan op zoda nige maatregelen, eventueel door een decentralisatie van de medische controle, dat binnen een redelijke termijn de bestaande omvangrijke achterstand wordt ingelopen. Si Advertentie Zachl weer Verwachting tot zaterdagavond: zacht en zwaar bewolkt weer met tijdelijk regen: matige tot krachtige nu en dan harde, zuidwestelijke wind. Voor zondag: Zon: minder dan 30 procent. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 11.01, onder 18.13. 22 dec. Zon op 8.46. onder 16.31. Maan op 11.31, onder 19.47. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 11.51, onder 21.18. Eerste kwartier: 26 dec. te 15.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 dec. 4.06 v.m. 16.30 n.m. 22 dec. 4.53 v.m. 17.21 n.m. 23 dec. 5.39 v.m. 18.12 n.m. BPOUWERSHAVEN 21 dec. 3.48 v.m. 16.07 n.m. 22 dec. 4.38 v.m. 16.59 n.m. 23 dec. 5.27 v.m. 17.51 n.m. Springtij: 22 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht passeerde een rug van hoge luchtdruk ons land. Daarin daalde de temperatuur op enkele plaatsen nog tot min 5 graden. Ook vormde zich op uitge breide schaal mist. Intussen voltrek ken zich belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdelingen. Er strekt zich nu een gordel van lage luchtdruk uit van. het zeegebied! ten westen van Noorwegen via de Britse eilaaiden tot ver over de oce aan. Langs de zuidflank hiervan voeren zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naai- west Europa. De voorste begrenzing hiervan had vrijdagmorgen Ierland en zuiuwesl Engeland bereikt. Hetgeen van een uitgebreid regengebied vergezeld ging. De temperaturen liepen daar op tot omstreeks 10 graden. Ver wacht moet worden dat de zachte lucht zaterdagmorgen reeds tot over ons land tot in Duitsland zal zijn doorgedrongen. Onder invloed van nieuwe oceaanstoringen zal het. weer daarna een wisselvallig karakter krijgen. Naast deze directe landbouwkosten zullen volgens Mansholt ook nog uit gaven van circa 7,2 miljard gulden per jaar nodig zijn voor het schep pen van nieuwe werkgelegenheid ten behoeve van boeren en boerenarbei ders die uit de landbouw vertrekken. De kosten van het scheppen van één nieuwe arbeidsplaats komen volgens zijn berekeningen op circa 72.000 gulden. Bedriegelijk 't maanmannetje j CREMA, Noord-ltalië, 19-12. t Cesare Piacentini in de Noord- f Italiaanse plaats Crema keek f met een tevreden glimlach de f onberispelijk geklede heer na f die juist voor 15.000 lire (f 80) f aan kledingstukken bij hem f had gekocht- De glimlach ver dween toen hij nog eens naar de cheque keek, die de man hem had overhandigd. Op de achterkant stond namelijk „alleen geldig op de maan" Maar wat erger was, dat de cheque waarop verder stond „een som van.niet betaal baar aan houder", een bedrag van 50.000 lire (f 300) vermeld de. Piacentini had het verschil namelijk in contanten aan de „koper" uitbetaald. RIO DE JANEIRO, 20-12. Presi dent Costa e Silva. van Brazilië heeft donderdagavond een aanvullend de creet uitgevaardigd dat een nieuwe zuivering inluidt. Hij kan op grond daarvan politie ke rechten voor tien jaar opschor ten, leden van vertegenwoordigende lichamen hun mandaat ontnemen en overheidspersoneel /aan de dijk zet ten. Intussen is een tweede groep of ficieren, twaalf kolonels en luite nant-kolonels en een kapitein, van hun bevel ontheven. Eerder was dat al met tien kolonels gebeurd. De journalisten in Rao de Janeiro, gesteund door sommige krantedirec teuren. overwegen voor onbepaalde tijd in staking te gaan uit protest te gen de strenge perscensuur. Een re geringswoordvoerder zei donderdag dat de censuur „zolang als nodig is" zou worden gehandhaafd. Dit hing geheel af „van de medewerking van de pers". DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1889 WAARIN OPGENOMEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1