Griep? Chefarine „f doet wonderen! Kilo-opbrengst bedroeg dit jaar 70 procent van de normale Vakmanschap is meesterschap Bronchi letten Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 december 1968 Nr. 20116 Afdeling Duiveland N.F.O. ZIERIKZEE, 14-12. In het „Huis van Nassau" te Zicrikzee hield de Nederlandse Fruittelers Organisatie, afdeling Duiveland haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer J. Stoutjesdijk uit Oos- terland. De heer Stoutjesdijk kon in zijn openingswoord een behoorlijk aantal leden verwelkomen en daarnaast in het bijzonder de heren ir. H. Sytstra, de "onlangs benoem dp Rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland alsmede de hoofd-assistenten P. Huissen uit Kraibbendijke en J. A. van der Weel uit Haamstede. De voorzitter gaf een korte terugblik op het afgelopen sei zoen. waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de kilo-opbrengst niet groot was en in feite neerkomt op 70 van normaal. Voor de vroege zomerrassen zoals o.a. de James Grieve werd een redelijke prijs ge maakt. De voorzitter stond ook stil bij de toekomst van de kwekers in de E.E.G. en was hierbij enigszins bang voor een zekere overproduktie in de toekomst. Aan de andere kant dient men echter ook niet uit het oog te verliezen, dat kleine oogsten soms ook geen uitzonderingen zijn en dan valt toch weer een gunstige prijsontwikkeling te verwachten. Vanwege het klimaat in Nederland zitten de Nederlandse kwekers n,u niet zo gunstig' doch wat betreft kwaliteit en smaak van de vader landse prcdukten, zit men hier nog altijd goed. Door besluiten Van de E.E.G. in de naaste toekomst moet worden verwacht, dat door de stren ge selectie en groeiende problema tiek diverse kwekers af zullen val len. Eisen aan Brussel stellen In zijn openingswoord wilde de heer Stoutjesdijk toch ook' wel en kele eisen aan Brussel (zetel E.E.G.) stellen en wel in de eerste plaats een gunstige regeling bij eventuele be- drij fsproblemeri van de kwekers en als tweede hulp bij ontwikkeling van bestaande bedrijven zoals bijvoor beeld de 5 "/o regeling, zoals deze ook geldt in verkavelingsverband. Ver der zou spreker in bepaalde gevallen nog graag de mogelijkheid open hou- - den voor het vragen van bijdragen Advertentie j fi' f Bierkenners vragen bij de .verwerking en verhandeling' van de diverse tuinbouwprodukten. Jaaroverzicht Uit het jaarverslag bleek dat de groei van de peren zich in het af gelopen voorjaar 'gunstig ontwikkel de, doch dat zich daarna helaas een weersomslag voltrok, waardoor bij de appels vrijwel geen dag met gun stig bl'oeiweer voorkwam. Ook de zo mer was te nat en te koud, zodat ook de voorwaarden om een gunstig kli maat te krijgen ontbraken, temeer omdat het grootste deel aan 1-jarig hout zat. De oogst, en dan vooral van de late rassen, verliep onder bij zonder ongunstige omstandigheden, zodat noodgedwongen heel wat fruit nat geplukt moest worden. Ook het inbrengen in de cellen stagneerde daardoor, zodat weer over een (lange 'periode ingeslagen moest worden met alle bewaarrisico's, daaraan ver bonden. Hagelschad'e van enige om vang beperkte zich gelukkig tot slechts enkele bedrijven. Bij de pe ren werd een abnormaal zware zet ting geconstateerd, die weliswaar van ras tot ras wat schommelde, maar toch leidde tot een opbrengst, dig ruim het dubbele van de voor gaande jaren bedroeg en die de kwe kers van de ene perecrisis in de an dere bracht. Bij de appels was het heel wat minder; de verwachtingen liepen hier uiteen van zeer matig tot goed. Afzet en prijsvorming- Om te beginnen met het bewaar- fruit van d:e vorige oogst, dan moet worden opgemerkt, dat de bewaring' door de veiling Z.H.E. voor vrijwel alle deelnemers op een grote teleur stelling is uitgelopen. De versprei de opslag op 18 verschillende plaat sen, tot zelfs in de vemen toe, sluit een nauwkeurige controle vrijwel uit. Het mag d'an zijn dat de opslag in groter verband kostenbesparend kan werken, doch de kwaliteit wordt er niet beter op. Ook van lagere opslagkwekers hebben de Duivelandse kwekers niets gemerkt, en dit ondanks het feit, dat de veilingkoelhuizen vrijwel afgeschreven zijn. Toen dit fruit tenslotte ook nog tegen interventie prijzen geruimd moest worden wa ren er weinig telers blij. Was het in de vrije afzet dan allemaal geen „Botertje tot de boom", in de Pool was het nog veel minder. Een uitzondering hierop vormden de pools van Conference en Winston, die goede prijzen noteerden. Bij Cox's, Jonathan en Golden Delicious was men al blij als men tussen de centen nog eens een dubbeltje vond. Men is bij de N.F.O.-Duiveland wel de mening toegedaan, dat men tot een aktievere en meer gebundelde afzet zal moeten komen want zo kan het niet langer doorgaan. De pool 1968 zal dus moeten bewijzen, dat het ook anders kan. In verband met het bovenstaande kan men wel be grijpen. dat er van de huidige oogst veel op het hout is verkocht, tegen prijzen waarvoor men toch in elk geval wel: fruitkweker kan blijven. Iets minder leden In de afgelopen periode daalde het aantal leden van de Duivelandse N. F.O.-afdeling van 53 tot 49, deels door vertrek en deels door bedan ken. Er konden geen nieuwe leden worden ingeschreven. De oppervlak te fruit bij de leden bedraagt naar schatting zo'n 160 hectare, verdeeld over 37 bedrijven. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het aftre dende lid J. Klompe uit Dreischor met algehele stemmen herkozen. De heer Jac. Bouwman uit Oosterland was aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer W. van den Berge te Nieuwerkerk. De heer A. van Leersum te Zonne- maire werd benoemd als afgevaar digde naar de N.F.O.-kringvergade ring terwijl de voorzitter, de heer J. Stoutjesdijk te Oosterland de alge mene vergadering te Utrecht za'l bij wonen. Als lid van het Krinkbes tuur werd herbenoemd de heer P. Flik- weert te Nieuwerkerk. Ir. H. Systra, de in de plaats van ir. L. Vellekoop benoemde Rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, maakte voor het eerst kennis met de Duivelandse N. F.O.-leden. Vanwege het feit, dat spreker een zeer bekwaam voorgan ger heeft gehad vond de nieuwe con sulent het moeilijk om zioh te in troduceren. Spreker bepaalde zich vooral bij de kostprijs van de ver schillende plantsystemen. Hieruit ontstond een geanimeerde discussie met de vergadering, waardoor spre ker een algemene indruk kon krij gen van datgene wat er bij de le den leeft terwijl het contact hierdoor in mime mate vergemakkelijkt werd- Tot slot sprak de heer P. Huissen nog over enkele praktijkopbrengsten en cijfers van moderne nauwe be plantingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. WESTERSCHOUWEN, 16-12. Wie de naam dierenarts noemt en eens wat nadenkt zal misschien tot de conclusie komen dat de praktijk in de loop der laatste 25 jaren toch wel in omvang is afgenomen. Er zijn immers praktisch geen paarden meer, doch dit is slechts schijn, want, zijn de werkpaarden zo goed als van de boerderijen verdwenen, het rijpaard deed zijn intrede. Er is bijna geen boerderij meer of er loopt een klepper of een pony, waar de zoons en dochters zich mee verma ken. Wie in de agrarische sector even nog maar het verleden aanroert komt bij de Vele veeartsen die Schouwen heeft gekend namen tegen die veel herinneringen op zal roepen. Davidse, Stevense, Hoogstra en nog anderen. Ongeveer 10 jaren geleden vestig de zich in Renesse de heer W. A. M. Kalkman als veearts. Hij assisteerde daar eerst bij wijl'en de heer J. Ste vense en nam diens praktijk over. Een dezer dagen is de heer Kalkman benoemd tot adj-directeur van de Keuringsdienst in Zut-fen, een rayon Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en,,.doen wonderen t De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Dierenarts W. A. M. Kalkman vertrek naar Zutphen Misschien is er een revolutie in de wegenbouw op komst, door de uitvinding van kunststeen, dat zo hard is als diamant. De uitvinding is van een grond- stoffenexpert te Frankfort. Het resultaat van een jarenlange research is het zg. sinteritdat druk en vorstbestendig is, slijtvast en geschikt om in ver schillende kleuren uil Ie voeren. Op de foto loont de uitvinder de hardheid van het materiaal op glas. Een weg-proeftrajekl is ï?i voorbereiding. van 90.000 inwoners. Voorlopig en mogelijk blijvend, zal zijn praktijk worden overgenomen door de heer T. van Roon, dierenarts te Zierikzee. Dokter Van Roon krijgt er echter een assistent bij. Als apothekerszoon uit does stu deerde de heer Kalkman te Utrecht en na de voltooiing 'assisteerde hij op een paar plaatsen om dan defi nitief naar Schouwen te komen. In de gemeenteraad van Westerschou- wen had hij zitting voor de V.V.D. Het zal zeer veel landbouwers en trouwens iedereen die vee en huis dieren bezit, ten zeerste betreuren, dal deze populaire figuur hen niet langer meer van dienst kan zijn bij een spuitje voor 'de keu, een onder zoekje bij de poes of bij de controle van het vee in de stallen of in de wei. De Ilongkong-griep heeft vol gens gegevens uit 122 Amerikaanse steden in de week eindigend op 6 de cember 672 doden geëist. Het natio nale centrum voor besmettelijke ziekte is van mening dat de epidmie nog niet haar hoogtepunt heeft be reikt en dat de ziekte in januari nog verder om zich heen zal grijpen. DODELIJKE ONGELUKKEN KRUISLAND. Een automobilist heeft op de Langeweg in Kruisland de 63-jarige heer P. D. Gelten over reden. Het slachtoffer lag op de donkere weg naast zijn rijwiel. Ver moedelijk is de man al fietsende onwel geworden. ASSEN. De 31-jarige heer H. Po lak uit Groningen is om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto le gen een links van de weg staande boom was gereden. Zijn vrouw en twee kinderen werden gewonÖ. OSSENDREOHT. De 26-jarige mej. A. Kot vis uit Zuidzande is om het leven gekomen toen de door haar bestuurde auto nabij Ossen- drecht uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Haar verloofde, de 24-jarige P. van Dijke uit Steenber gen is zwaar gewond. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis in Ber gen op Zoom. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 23 uur. DEN HAAG. Op de Groot Herto- ginnelaan-Conradkade in Den Haag vond een aanrijding' plaats waarbij de G8-jari'ge mevrouw M. A. van Loon uit Den Haag aan het hoofd zo ernstig gewond raakte dat zij in het ziekenhuis Zuidwal is overleden. ZUNDERT. De 25-jarige H. Ha- vermans is om het leven gekomen bij een ongeluk in zijn woonplaats. Hij zat in één van de twee auto's die op het kruispunt Prinsesstraat- Veldstraat - Nachtegaalstraat door onbekende oorzaak met elkaar in botsing kwamen. ANGERLO. Op de RLvierweg in Angerlo (Gld.) is een personenauto gebotst tegen een voor hem rijden de aanhanger van een tractor. De echtgenote van de bestuurder, mevr. M. Y. Jongans-Bliek (29) uit Doetin- chem kwam bij 'hei, ongeluk om het leven. Haar man liep hoofdwonden op. Flitsen" uit het buitenlatul HOBART. Een 16-jarige jongen, die gedurende meer dan 30 uur in een bij Hobart, Tasmanië, gelegen grot opgesloten heeft gezeten, is na genoeg ongedeerd bevrijd. Hij had enkele lichte beenwonden. NEW YORK. De Israëlische minis ter van defensie Moshe Dayan, heeft van de komende president Nixon de verzekering gekregen dat onder diens bewind geen grote verande ring in de Amerikaanse politiek ten opzichte van het midden-oosten zal worden gebracht. PARAMARIBO. Onbekenden heb ben een poging gedaan de consul van Brazilië in Suriname te vermoorden. De consul, die in bed lag, hield zich bewusteloos tot de daders veronder stelden dat hij dood was en vertrok ken. Men neemt aan dat zij op roof uit waren. De consul is in een zie kenhuis opgenomen. DJAKARTA. De tweede secreta ris van het verboden communistische Boerenfront, Soekarna, is in Ban doeng gearresteerd. Hij had zich als bedelaar vermomd, aldus het Indo nesische persbureau Antara. SAN JUAN. Een Boeing 707 van „Pan American" met 109 passagiers aan boord keerde zondag tien minu ten na het opstijgen naar het vlieg veld van San Juan op Porto Rico te rug met een brandende motor. LUXEMBURG. Bij dOt parlements verkiezingen in Luxemburg zijn de liberalen als de grote overwinnaars uit de bus gekomen. Ze behaalden volgens de definitieve uitslag 16.58 procent van de stemmen, en ver hoogden daarmee hun zeteltal van zes tot elf. MADRID. Twintig personen zijn gewond geraakt, van wie zeven vrij ernstig, bij een botsing tussen een tram en een autobus in een voorstad van Madrid. AMMAN. Israëlisch artillerievuur heeft 'Ln Ihet gebied rond Ghor Al- Safi ten zuiden van de Dode Zee een vrouw gedood en vijf mensen ge wond. Twee huizen werden vernield, aldus een Jordaanse woordvoerder. Of de Jordaniërs hebben terugge schoten vermeldde hij niet. TOKIO. Op Okinawa hebben 14 duizend betogers met de omsinge ling van de Amerikaanse basis Ka- dena te Naha betoogd voor het ver trek van de B-52-borrimenwerpers van de Amerikaanse strategische luchtmacht. SAIGON. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft ge- zegt dat zijn regering nooit een communistische organisatie op haar gebied zal aanvaarden als prijs voor vrede. SAIGON. Volgens een Amerikaan se militaire woordvoerder hebben Amerikaanse strijdkrachten 22 guer rilla's gedood tijdens een gevech-t dat zes uur duurde tussen de Cambod jaanse grens en Saigon. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Makkum: C. van Wijngaarden, Zwaagwesteinde; te Lienden: I. Boot, Wijngaaixlen. Bedankt voor Maassluis: B. C. Juckema, Marknesse; voor Wad- dinxsveen: L. Kievit, Leiden; voor Bennekom: M. van den Bosch. Goes. Ger. Kerken Bedankt voor G. Sinia, Ee. Ger. Gemeenten Beroepen te Tholen: A. Hooger- land, Werkendam, die bedankte voor H. I. Ambacht. Hai-kema-Opeinde Voor 25 jaar.... (oorlogsjaar 1943) HAAMSTEDE. Mededeling distri- buliedienst: extra rantsoenen een- heidszeep en waspoeder worden ver strekt aan hen die vuilen arbeid ver richten en aan melkers. Vooraf aan vraagformulieren invullen. DREISCHOR. De voeibalvereni- ging „Noordgouwe" gaf op de bo venzaal bij De Keizer een gezellige avond voor de jongelui. Opgevoerd werd o.a. het twee-adertje „Henkie" ZIERIKZEE (Adv.). Zend ons bon R 14 van de tAbakskaart tegelijk met 5 oude, niet. roestige mesjes. Daarna zorgen wij voor nieuwe mesjes. NIEUWERKERK. Op de in de Meehaat'' gehouden jaarvergade ring van de ijsvereniging Nieuwer kerk waren 90 leden aanwezig. Ver gunning is verkregen voor het ge bruik van het Steenzwaan. ZIERIKZEE (Adv.). Visbroodjes. Gemaakt in de oudste palingbakke rij. Smaakt als palingbrood. Bereid met echte peper. BURGH. De harmonie „Witte van Haemstede" herdacht met haar do nateurs en genodigden haar 60-ja- rig jubileum in de geheel gevulde zaal van hotel „De Koster". BRUINISSE. Bij het afhalen van distributiebescheiden ontstond on enigheid tussen enkele personen uit het publiek en de marechaussee. De 69-jarige M. v. R. kreeg klappen op het hoofd en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. BRUINISSE. Vorige week werden door de hier wonende handelaren ongeveer 200 ton mossels verzonden. Aangevoerd werden ongeveer 55.000 kg. zeebliek. Advertentie /•- _.f Hoestdrank in tabletvorm.95ct SAIGON. De Amerikanen hebben maandag zeven Noord-Vietnamese zeelieden vrijgelaten die meer dan een jaar geleden in de Golf van Tonkin gevangen waren genomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Saigon bekend gemaakt. Oplevering bejaardemvoningen te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 16-12. Eind deze week zullen de sleutels aan de toe komstige bewoners van de bejaar denwoningen aan de Burg, Bouw manstraat worden uitgereikt. Het gaat 'hier om een veertiental wonin gen voor bejaarden, een aanvullend contingent van een onderdeel van de bouwstroom „Bejaardenwoningen op Schouwen-Duiveland". Evenals de eerste dertien andere tehuizen voor ouden van dagen te Nieuwerkerk, die in het voorjaar '68 van de grond in d'e Magnoliastraat verrezen, zijn ze naar ontwerp van architectenbureau P. Roelands uit Hazerswoude. Namens de Stichting Prij ijzen bekendgemaakt van Sinterklaasactie middenstandsvereniging Burgh-Haamstede HAAMSTEDE-BURGH, 16-12. Met de bekendmaking van de prijzen die te halen waren in de verschil lende onderdelen van de Sinter klaas-actie van de middenstands- vereniging „Burgh - Haamstede" kwam zaterdagmiddag voor het ge meentehuis te Haamstede een einde aan deze actie. Na 'een 'kort welkomstwoord dooi de voorzitter, de heer D. de Jonge, verrichtte burgemeester Everwijn de verschillende trekkingen. „Voor de vuist weg", een rebus met tallo ze mogelijkheden doch met maar één goed antwoord, waarvan er 54 foutloze werden ingeleverd, werd gewonnen door G. Slager te Burgh. Vervolgens M. de Voogd, Haamste de; J. Straaijer, Vuurtoren; mevr. D. C. Verton-Verhage, Haamstede; M. Barendse, Burgh; Joke Felius, Haamstede; L. D. Kik, Haamstede; J. v. d. Bijl, Haamstede; C. J. v. d. stede; H. Kosters, Burgh; G. A. Fe- Lius, Haamstede; mevr. Goudswaard- Quaak, Haamstede en mevr. J. Han- se-Boot. Haamstede. De uitslag van „Kent u de ge meente Westerschouwen?" was als volgt: 1. H. Kooman, Blomshoeve; 2. I. Bakker, Haamstede en 3. L. 'J. Bauman, Beatrixlaan, Haamslede. Van de fotowedstrijd: 1. mevr. C. H.Bakker-de Fouw. Burgh; P. de Muninik, Haamstede; L. Thijsse, Haamstede; mevr. 'de Voogd-v. Don gen, Haamstede en H. Slager, Lage- weg, Burgh. „Bent u prijsbewust?" werd ge wonnen door Gerry van Damme, te Haamstede rndt als tweede: Babs van Oord, eveneens Haamstede. Uitslag kleurwedstrijd In he kleurenwedstrijd werd een aantal kinderen verblijd met een prijsje. Het waren: Corrie Verton, Marleen Walhout, Leo v .d. Kreeke. Kees de Feiter, Bram Landman, Dick Poortman, Koert Walhout. Els van Driel (Nieuwerkerk), Eljo Han- se, 'Maartje Oosse (Noordwelle), Fransisca Boot. Nella v. d. Berge, Leny MaLipaard, Marina Rouw, Els Zorge (Serooskerke), Els Tuinman. Menno Slager, Steef Groenleer, Rina van Diest en Ghrisje Hoek. Toen steeg de spanning ten top: de pony moest „er uit".. Er waren hiervoor 2267 goede inzendingen met een foutloze rebus. Het bestuur had deze in 23 pakjes ondergebracht, elk van 100 inzendingen en één van 67. Uit deze pakjes trok de burgemees ter één inzending en de 23 gingen in de grote bus. Na goed schudden trok de burgemeester de naam van de heer A. D. de Bruine, bakker op de hoek Zuidstraat te Haamstede. („Weer een middenstander", fluis terde een omstander). Een volkomen regelmatige en fame uitslag overi gens. Natuurlijk 'ging het midden- standsbestuur de reeds aanwezige pony even bezorgen, doch niet voor dat de heer de Jonge eens iedereen uitdrukkelijk had bedankt voor de medewerking aan dit geslaagde mid- denstandsfeest. De ijspret miniseer- de de belangstelling wel wat, en bo vendien was het koud om in de open lucht staan. „Woningen en woongebouwen voor bejaarden op Schouwen-Duiveland" te Zierikzee, werd de bouw van deze aanvulling' onderhands aanbesteed aan het aannemersbedrijf Fa. F. den Hartog te 's-Gravendeel. Voor de realisatie van de bouw der woningen creëerde men een nieuwe straat, in het verlengde van de Burg. Bouwmanstraat, met een wijde bocht uitlopend naar de Del tastraat. De naam hiervoor hield de raad van Duiveland aan als Burg. Bouw manstraat. Voorheen diende het. nu bebouwde terrein als bouwland. Het vroeger doodlopende „Schildersslop" een verbinding met de Kerkring. geeft du doorgang aan de Nieuwer- kerkers naar de Bouwanstraat. De nieuwe blokken huizen zijn alle vier aangesloten op één ketelhuis voor centrale verwarming, in vaktermen: blok ver warm in gssys teem' geno em d De woningen hebben reeds bewoners gevonden. Door de realisatie van het bejaardenwoningen-plan is te Nieu werkerk een ware „volksverhuizing" op gang gekomen. Bejaarden trek ken uit de 'na-rampse „nieuwbouw woningen" Ln de voor hen gereed staande huizen. Het aannemersbe drijf A. W. Wandel uit Nieuwerkerk egaliseerde 'dezer dagen met een grijiperkraan de grond voor de voor tuintjes. De aanleg der trottoii-s is reeds in een zeer vergevorderd sta dium.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9