25- Algemene beschouwingen gemeentebegroting Brouwershaven Kabel sluk te Zierikzee door dragline Aanvaring op Westerschelde Bellofast 2 stuks /V EL-MIOR Pensioen in zicht NUTSSPAARBANK UWJAARS- WENSEN AGENDA STREEK NÏEUWS Wens van de P.C.G.: Eén gemeente op Schonwen-Dniveland Advertentie BROUWERSHAVEN, 17-12. In de maandagavond gehouden vergade ring van de raad der gemeente Brou wershaven, merkte de heer J. A. v. d Bijl n.a.v. het punt structuurschets voor de ontwikkeling van het Gre- velingenbekken op, dat deze schets beter eferst in de recreatiecommissie behandeld had kunnen worden. liet is bezwaarlijk dat de gronden bui tendijks werden aangewezen lot na tuurgebied. Burgemeester mr. Boersma zei hierop dat dat ongelooflijk kostbaar gaat worden cm deze platen, de Veermansplaat en Hompelvoet, te vrijwaren tegen afbrokkeling. Eerst zullen de randen van het Grevelin- genbekken tot ontplooiing moeten komen. „We zullen dit aan het nage slacht moeten overlaten en de na tuurlijke ontwikkeling dienen af te wachten. Laat het voorshands na tuurgebied blijven", aldus de voor zitter, „en de bestemming verleggen naar de toekomst". De heer L. C. Braber was bevreesd dat het „een grote troep" gaat wor den met zandverstuivingen, waarop de voorzitter repliceerde dat er be planting op komt om dit tegen te gaan en de oevers zullen, worden be veiligd tegen afkalving. Riolering en persleiding Meegedeeld werd dat de riolering en persleiding in Brouwershaven zijn aanbesteed aan de firma De Ruiter voor-f 113.700,en de installatie aan de firma Stouten voor f 155.600, De gunning voor negen woningwet woningen te Brouwershaven is bin nen. Be prijs inclusief de grondprijs bedraagt 1' 241.655,waarbij de huur is bepaald op 1' 112,20 per maand. De raad ging verder akkoord met een voorbereidingsbesluit in zake de bouw van 20 woningen op de camping in Den Osse te Brou wershaven, door KAVERO. Het ligt in de bedoeling dat deze huisjes dit voorjaar klaar zijn. Een bestem mingsplan daartoe is in de maak. Akkoord ging de raad met de ver hoging der havengelden, waarbij mr. A. Gast opmerkte het een rigoureuze verhoging te vinden. De outillage is niet ideaal te noemen, aldus mr. Gast. Mi*. Boersma stelde daar te genover dat de ligging midden in de stad wel ideaal is. Hierna ging een aantal forme\è agendapunten onder de hamer door. De heer L. C. Braber vroeg inzake het bezoeken van een leerling uit Zonnemaire aan de LOM-school te Goes, wat de ouders op hoge kosten brengt, of er een mogelijkheid is dit kind een pasje te geven. De voor zitter zei een nader onderzoek toe. Te Brouwershaven werd een stuk grond verkocht aan de P.T.T., op de plaats van de oude kleuterschool, voor de bouw van een nieuw post kantoor, zijnde 250 m-, voor de prijs van f 30,per m-. Begroting 1969 Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1969 hield de heer M. Matthijsse namens de P.v.d.A.- fraktie een 'algemene beschouwing, waarbij hij allereerst zijn dank uit sprak jegens de gemeentesecretaris en het personeel voor de keurige verzorging van het lijvige boekwerk. De heer Matthijsse stelde dat zijn fractie niet verheugd is met belas tingverhogingen, maar voerde aan dat zij wel reëel genoeg is om te beseffen dat er niet altijd van on deruit te komen is. Wat de bezuini gingen van de dienst gemeentewer ken betreft, merkte spreker op dat, wanneer aoor bezuiniging een kern verwaarloosd zou worden, zijn frac tie onmiddellijk aan de bel zou trek ken. Met het plan scholenbouw kan onze fractie zich geheel verenigen, daar goed onderwijs een punt van de allergrootste orde is in een goed gebouw. Toch ware het toe te juichen dat de tegenstemmers van één scho lengemeenschap in de toekomst hier over heen zouden stappen, vooral nu de bevolking ieder jaar achteruit gaat, aldus de heer Matthijsse. Ten slotte informeerde deze naar de aan leg van een nieuwe ijsbaan te Brou wershaven. Standpunt van de P.C.G. De heer J. A. v. d. Bijl, sprekend namens d'e P.C.G.-fractie vond het moeilijk een beschouwing te houden, daar dit stuk een werkbegroting is, waaruit (gelukkig) geproefd kan worden een begin van bezuiniging. Er is echter niet in aangegeven waar de financiën vandaan moeten komen. Wel had de P.C.G.-fractie geconsta teerd', dat „we er niet best voof staan". Toch mogen niet ongestraft de plaatselijke belastingen worden verhoogd. „We zullen een gunstig klimaat moeten scheppen om inwo ners aan te trekken en ze niet af te stoten". Inzake het subsidiebeleid stelde de heer v. d. Bijl hoe het col lege de vraag hoe kortelings nog voorstellen konden worden gedaan voor subsidie aan V.V.V. en het iin- slructiezwembad. Waar moet die f 7G00,- vandaan komen???, aldus de heer v. d. Bijl. Wanneer men hier .gebruik van wenst te maken moet men er zelf ook maar iets voor over hebben (de inwoners). „Wat het reoreatiebeiéid betreft moeten we het in de richting sturen dat dit zichzelf kan bedruipen. De randstadbewoners moeten dan zelf maar betalen", meende de P.C.G.- w oordvoerder. Verder merkte de heer v. d. Bijl op dat de rioolbelasting voor de klei ne zelfstandigen een grote last gaat betekenen. De heer v. cl. Bijl vond het nood zakelijk tot regionale bestuurswer- king te komen. Om hiertoe te gera ken zal de hele staatsrechtelijke structuur op de helling moeten. Voor de gemeente Brouwershaven is het niet meer doenlijk zelfstandig en on afhankelijk haar beleid te voeren. Daarom ware het wenselijk op be stuurlijk niveau van Schouwen-Duï- veland één gemeente te maken en hiertoe is in de eerste plaats inter gemeentelijke samenwerking in streekgewesten geboden. De heer v. d. Bijl stelde in zijn betoog dat de gemeentelijke autonomie zo zachtjes aan een overleefd begrip is gewor den. Wat de begroting betreft: „Zij biedt 'geen enkel soulaas, we zitten danig aan de grond. Bezuinigingen zullen we vooral moeten toepassen OP openbare werken, terwijl hl de komende jare% niet geïnvesteerd dient te worden". De heer v. d. BijJi wenste het college veel' wijsheid toe in haar beleid en sprak de hoop uit dat de gemeente spoedig uit de im passe zal geraken. Namens de V.V.D. sprak mr. A. Gast een woord van waardering voor de samenstel.lei*s van de begroting. Hij stelde enige vragen over de mammoetwet, de liquidatie van de Centrale Dienst, de restauratie van het stadhuis en invoering van toe ristenbelasting. (Slot volgt). Zeeland zonder telefoonverkeer ZIERIKZEE, 16-12. Een dragline die maandagmiddag omstreeks 15.00 uur in Zierikzee bij werkzaamheden een bundel telefoonkabels stuk trok heeft daarmee veroorzaakt dat het telefoonverkeer tussen Zeeland en de rest van Nederland goeddeels uitviel. Ook het plaatselijke net werd ge deeltelijk gestoord. De dragline sneed drie kabels door, waarvan twee draaggolfkabels. On- INGEZONDEN STUKKEN Kleine reünie R.S.G. „Professor Zeeman" Cp zaterdag 28 december 1968 ho pen oud-leerlingen van de R.S.G. ..Prei'. Z'eeman", een reünie te hou den in „Concordia" te Zierikzee (8 uur). Omdat het een eerste stap is in die richting, ligt het. in de bedoeling" te beginnen met de oud-leerlingen, die de afgelopen vier jaar de school verlaten hebben; natuurlijk zijn alle oud-leerlingen, die zich tot deze „be- gin"-groep aangetrokken voelen, van 'harte welkom. Het zou prettig zijn in verband met zaalruimte, dat die oud-leerlingen, die van plan zijn te komen en geen uitnodiging hebben gehad (wegens gebrek aan adres sen), even een berichtje naar onder staand adres sturen. Er wordt een zo laag mogelijke entreeprijs gevraagd ter bestrijding van de ikosten. Deze reünie wordt gehouden mede in verband met het eeuwfeest van toet Prof. Zeeman-lyceum, waarover reeds in deze krant geschreven is. Met dank voor de plaatsing, SANDER FLIKWEERT. Dr. Wortmanstraat 15, Noor dgo uwe. geveér 1400 kanalen voor toet ver keer met de rest van Nederland vie len daardoor uit en enkele tientallen verbindingen voer het verkeer bin nen de provincie. Ook vielen een 1G0 a 150 verbindingen met Engeland uit. Het telefoonverkeer tussen Zeeland en de rest van Nederland werd maandag omstreeks half acht her steld. Men heeft gebruik gemaakt, van de ingebouwde mogelijkheden van „cmrouteringen", d.w.z. het te lefoonverkeer via andere routes te laten lopen, i,n cH.t geval via Schel- luinen en Breda. Ook bet telefoon verkeer tussen de verschillende de len van Zeeland is inmiddels her steld. gebruik makend van extra straa 1 verb indingen. ROTTERDAM. De rijkspolitie le water heeft tien lichamen van ver dronken bemanningsleden van de Liberiaanse tanker Diane geborgen. De laatste twee zijn nog niet ge ïdentificeerd. Er worden nu nog drie zeelieden vermist. H'ANSWEERT, 16-12. Het Duitse motorschip „Meulenthor" (765 ton) is maandag bij het verlaten van de haven van Hansweert in aanvaring gekomen met de Nederlandse „Scheldestroom" (300 ton) van schip per Joh. Meints uit Rotterdam. Het Nederlandse schip werd zwaar be schadigd en sloeg lek. Sleepboten haalden de vrouw en de vier kin deren van de schipper van boord en zetten de „Scheldestroom" voor een provisorische reparatie op de slik ken voor Hansweert. Profiteer tot de Kerst van onze tijdelijke y witte overhemden ciktie... I DEURLOO ZIERIKZEE, HAVENPLEIN 11, TEL. 01110-2890 DIVERSE BERICHTEN LISSABON. De Nederlandse kust vaarder „Hera" van de scheepvaart maatschappij „Hera" te Groningen is bij de Portugese haven- en bad plaats Figueira da Foz op toet strand' gelopen en wordt als verloren be schouwd. Alle opvarenden zijn ge red. AMSTERDAM. De Boekenweek 1969 wordt gehouden van 1 t.m. 8 maart. Voor de .eerste keer is het gratis boek (bij aankoop van ten minste f 7;50), geschreven door een Vlaamse auteur. In opdracht van de commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek C.P.N.B. schreef Hubert Lampo „De goden moeten hun getal hebben". Geheel kosteloos en op een tijdstip dat U verkiest, kunt U beschikken over uw pensioen en AOW. Laat dan de NUTSSPAARBANK de U toekomende bedragen incasseren Telefoon (01110)2310 voor Zierikzee en geheel Schouwen-Duiveland De reddingboot President Jan Leis'' uil Burghsluis, onder commando van schipper Schot, bracht maandagmiddag een jacht binnen, dat half vol water ivas aangetroffen bij de laatste boei van het Westgat. Het was de „Thelliel" uit Brisbane (Australië), een ongeveer zeven meter lang kombuisjacht, voor zien van een buitenboordmotor. Het jacht was zeewaardig en zou op weg zijn geweest naar een eilandengroep tussen India en Australië, via de Kaap. HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT 9. Het is een prachtige avond. De bewo ners van de bui*cht hebben zich verzameld op het binnenplein, waar zij een grote kring gevormd hebben om de liedjeszan ger. Deze is onvermoeid. In het ene vers na het andere verhaalt hij van verre lan den, van grootse heldendaden en vreemde avonturen. Aram staat op het balkon van zijn ka mer en kijkt met welbehagen op dit vro lijke tafereel neer, als plotseling zijn aan dacht gelrokken wordt door iets anders. In het heldere maanlicht ziet hij een gestalte die een kleine bundel in de hand draagt, de poort uitsluipen. „Dat is vreemd", flitst he door zijn hoofd. „Wie kan dat zijn, die op dit uur en onder deze omstandigheden de burcht verlaat? Daar wil ik meer van weten. Hij staat cp het punt naar beneden te gaan, als hij plotseling een klein fi guurtje ziet, dat eveneens door de poort naar buiten verdwijnt. Dit laatste heeft hij direct herkend. Het is Presto! ieuwjaar.' In ons nieuwjalarsnummer van J 31 december a.s.N Intuinen weer nieuwjaarswensen Worden ge- plaatst tegen efii speciaal ta- rïef. pervoor dienen rlylfc zijn uiterlijk. 18 X De administratie SCHIPHOL. De K.L.M. begint komend voorjaar een wekelijkse dienst per DC-8 naar Entebbe in Uganda, Nairobi in Kenya en Dal es Salaam in Tanzania. LONDEN. Inbrekers hebben dit weekeinde in een gieterij van edele metalen in Londen voor meer dan honderdduizend pond (f 880.000) aan goud- en zilverstaven gestolen. AMSTERDAM. De „Melania" is teruggekeerd van zijn technische proefvaart, afgemeerd bij de werf van Verolme op Rozenburg. Men is begonnen met een controle van de machine. Sportvissersbootje omgeslagen; man vermist WEMELDINGE, 16-12. Even bui- ten de haven van Wemel'dinge is maandag! op de Oosterschelde een jacht gekapseisd met twee ma,n aan boord. Uit het water gered werd de 43-jarige H. Lettanie uit Antwerpen die naar een ziekenhuis werd over gebracht, maar zijn toestand is niet ernstig. D'e tweede man, die nog wordt vermist, is de eveneens uit Antwerpen afkomstige J. B. De om geslagen boot bleek een polyester spertvissersboot te zijn. Het vaar tuigje is in Yerseke binnengebracht. BRUINISSE Vergadering IJsvereniging In de vrijdagavond gehouden ver gadering van de ijsvereniging „Nooit Gedacht" te Bruinisse in ho tel Storm, deelde de voorzitter, de heer M. K. Krepel mede dat de ge meente het huurbedrag van de ijs baan met f 200 had verlaagd. Hij moest echter constateren, dat de ijs- vereniging in vergelijking met de voetbalvereniging „Br use Boys" toch nog genoeg betaalt. Kritiek had hij ten opzichte van de gemeente ook, wat betreft het onderhoud van de ijsbaan. Het lange gras van de bodem was door het ijs heen ge groeid, waardoor de baan een min der goede conditie had verkregen. Hij hoopte dat dit verzuim door de gemeente nog zal worden hersteld. Uit het verslag van de secretaris, de heer B. de Haan, bleek dat de ver eniging thans 437 leden telt, terwijl de penningmeester de beer A. Ju- melet, eveneens verslag gaf. De af tredende bestuursleden de heren M. K. Krepel en, mevr. van Leeuwen- Sieling wensten geen herbenoeming. Als bestuursleden werden gekozen de heren G. de Jonge en Joh. de Ko ning. In de later gehouden bestuurs vergadering werd de heer Joh. de Koning tot voorzitter gekozen. Bij de rondvraag werd gevraagd' of op korte termijn wanneer het zou blij ven vriezen, een kinder ijsfeest kon worden gehouden. Hierop werd be vestigend geantwoord. Dinsdag 17 december Zierikzee Openbare lagere school Niieuwe Boo- gerdstraat, 7.30 uur, „ikijk"-avond. Huis van Nassau, koffiekamer, 13.30 uur, B .T. W.-voorlichtings veigad'erin g Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 2.15 uur afd. Schouwen Plattelands vrouwen Bond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur kerstavond Plattelandsvrouwen. Haamstede Geref. Kerk, 7.45 uur, kerstviering N.C.V.B. Nieuwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur, kerstsamen komst Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland. „Rehoboth", 7.30 uur, kerstavond Herv. Vrouwenvereniging. Scharendijke Herv. verenigingsgebouw, Kerstvie ring bejaarden Ellemeet-Scharendij- ke. Woensdag 18 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, kerstmiddag N.C.V.B. voor de bejaarden. Ned'. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur Kerstavond N.C.V.B. m.m.v. koor. Serooskerke Dorpshuis, 2.30 uur, kerstviering voor de bejaarden. Verenigingsgebouw, 8 uur, kei*st- avond Plattelandsvrouw, afdeling Noor dwe lie. Verenigingsgebouw, 7.45 uur, geza menlijke kerstviering N.C.V.B., Herv. en Chr. Geref. Vrouwenvereniging. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, kerst avond afd. Noordgouwe, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Nieuwerkerk Gereformeerde Kerk, vergaderlokaal1 7.45 uur, Kerstviering Gereformeer de Vrouwenvereniging. Haamstéde Winterkerk, 7.30 uur, kerstviering Herv. Mannen- en Vrouwen-vereni ging. Donderdag 19 december Zierikzee Concertzaal, 8 uur, optreden Ned, Marionettentheater van Bert Brug man (Z.V.U. en Nut). Dreischor „De Drie Schorren", kerskmddag voor de bejaarden. Idem, 8 uur, „Nut en Genoegen". UZEN Het verhaal moet wel in vroeger tijd spelen. Met „vroeger" - hoorde ik - moet je voorzichtig zijn. Ér zijn een heleboel mensen die een stijve nek hebben gekregen van het ach teruit zien, terwijl ze vooruit zouden moeten kijken, want da.t is levens opdracht. Maar goed, dit speelt dan vroeger en gaat eenvoudig (nu ja, zo eenvoudig was het niet) over een Schouwse jongeling, die was aange slagen door de liefde, maar zijn emoties liet stoelen op rationele overwegingen. Hij had een meisje op het oog, maar zelfs voor een jon gen - maar omgekeerd nog meer - kan het belangrijk zijn dat de aan gebedene, niet helemaal verstoken is van (enig) aards goed. Liefde kan ook stranden in armoede. Maar met het meisje bleek het wel goed te zit ten, hetgeen de jongeman op een avond ervoer. Nadat hij uiting had gegeven aan zijn tederste gevoelens, leek hem de grond goed geploegd voor een voorzichtige informatie naar de economische kanten van het liefdesavontuur dat hij was begon nen. Het meisje lachte stralend en zei dat het wel goed zat. „K'ê zeven uzen", fluisterde ze haar a.imant in het oor en die was daar knap ou derwets Schouws beduusd van. „Ze ven uzen" dat is heel wat. Zeven huizen in de familie; dus pa - zeg het maar zo - zat er gewoon warmp jes bij. En het is met die twee tot een trouwpartij gekomen. Maar - aanziet hoe primitievelijk hef een maal ging - na enkele stukjes van het ivittebrood, begon de kersverse pa toch eens naar die huizen te in formeren. Hij wilde die hitizen wel eens zien. Vraagt het meisje opgelucht: ,die zeven uzen?". Da binne waarkuzen (werkhuizen) en die êk op ezeit". Terwijl doorgaans toch iets later de grote oceaangolven van het le ven het huwelijk gevaarlijk gaan overspoelen, vraagt men zich of hoe dat is gegaan met zo'n kanjer vlak na de huwelijksdag. Ik weet niet hoe het afgelopen is. Misschien wel slecht! SCHIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2