A Loos alarm om onderzeeboot „Walrus" na uitblijven tijdmelding Bomontploffing in Mexicaanse stad Om de verlaging van leerlingenschalen hij lager- en kleuteronderwijs Maanreis blijft een riskante onderneming Hongkong-griep nu ook in Nederland Koningin Juliana en koning Boudewijn openen nieuw kanaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 december 1968 125ste jaargang Nr. 20116 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01.110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Behandeling gemeentebegroting Br'haven Britst' marine kwam snel in actie DEN IIAAG, 15-12. De Konin klijke Marine is bijzonder goed te spreken ever de Britse Marine we gens de „bijzender snelle en daad krachtige ac.tie" die de Britten maandagavond ondernamen, toen het afgesproken radiocontact met de Ne derlandse onderzeeboot „Walrus" uitbleef. Dit deelde de woordvoerder van de Koninklijke Marine het A.N. F. mede, nadat hij enige uren, nadat er alarm was gemaakt kon melden, dat het radiocontact met de onder zeeboot was hersteld. De „Walrus", die met ongeveer 80 man aan boord in de wateren ten noordwesten van Ierland oefent, had zich volgens de afspraak om 16.51 moeten melden met een opgave van haar positie. Teen deze melding uit bleef, zonden de Britten het sein „Sub miss" uit, hetgeen betekent, dat alle schepen in de buurt van de plaats, waarvan men vermoedt dat de boot zich bevindt, naar de „Wal rus" moesten uitzien. Volgens de procedure, die in dergelijke geval len - het uitblijven van radiografi- Visser - met beklemde voet - verdronken LOWESTOFT, 16-12. De beman- ning van een reddingboot, politie agenten, brandweerlieden en piloten van een helikopter hebben twee uur lang" verbeten gewerkt om een vis ser te bevrijden die met zijn voet tussen metalen platen van een golf breker hij het Britse Lowestoft be klemd zat. Zij slaagden daarin ech ter niet en moesten hun pogingen tenslotte opgeven toen de vloed op kwam en de man door het water werd verzwolgen. Hij was op de golfbreker terechtgekomen toen zijn bootje kapseisde. Medisch onderzoek van Apollo-astronauten CAPE KENNEDY, 1'6-12. De astro- nauten Frank Borman, James Lovell en William Anders zijn maandag li chamelijk geschikt bevonden voor hun voorgenomen vlucht om de maan in de Apollo-8. Het medisch onderzoek duurde vijf uur. MEXICO, 16-12. Bij een bom ontploffing in een aulobusstaticn in Guadalajara, de cp één na grootste stad van Mexico, zijn maandag ne gen mensen gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Een explosie in de hoofdstad Mexico veroorzaakte grote schade in een politierechtbank. De politie schrijft deze aanslagen tce aan ex tremistische studenten, die verbol gen zouden zijn over een optreden van het leger, waardoor vrjjdag j.'l. een protestmars door Mexico-Stad niet kon doorgaan. De studenten ei sen de vrijlating van collega's die bij de bloedige onlusten van enige maanden geleden werden aangehou den. Roofoverval op de Keizersgracht Amsterdam AMSTERDAM, 15-12. Vier man-, nen, mogelijk buitenlanders, hebben in de nacht in Amsterdam op de Keizersgracht een gewapende roof overval gepleegd. Om 4 uur roofden ze uit de wagen van de 30-jarige be drijfsleider R. W. Pelser een koffer tje waar f 830 in zat. De heer Pel ser reed met de barkeeper van zijn bedrijf van de bar in de Kerkstraat naar huis. Onderweg zouden ze het geld in -een nachtkluis deponeren. Sociale uitkeringen in 1969 DEN HAAG, 16-12. Indien het ko mend jaar het prijspeil ,als gevolg van o.a. de invoering van de B.T.W. zodanig zou stijgen dat een verho ging met 1.1 pet. van de uitkeringen krachtens de A.O.W.. A.W.W. en kinderbijslagwetten niet voldoende zou zijn, dan is de regering bereid te overwegen in "hoeverre een cor rectie mogelijk is. Dit heeft de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid, B. Rooivink, meege deeld in antwoord op vragen van Tweede Kamerleden over het wets ontwerp dat voorziet in' de verho ging met 1.1 pet. Dr. Drees geen voorstander van progressieve concentratie LtTRECHT. 16-12. „Ik geloof niet in een progressieve concentratie die in het parlement een meerderheid kan krijgen. Zelfs het tot stan ko men van zo'n concentratie acht ik dubieus". Deze opmerkingen maakte maandagavond dr. W. Drees in Utrecht op een bijeenkomst die in het kader van het politiek café was georganiseerd door de Fed. van jon gerengroepen binnen de P.v.d.A., Politeia en de politieke actiegroep „Cru". Vele priesters hebben trouwplannen DEN HAAG, 16-12. „Omdat vele priesters concrete plannen hebben binnen afzienbare tijd te trouwen en intussen toch hun ambt uitoefenen en omdat wij niet kunnen geloven, dat nog meer collega's mogen wor den opgeofferd aan verouderde ker kelijke structuren, menen wij, met alle begrip voor de moeilijke positie van de bisschoppen, niet verant woord 'te zijn, als wij langer zwij gen". Dit staat in een brief, die ze ventig priesters van de bisdommen Haarlem en Rotterdam aan de bis schoppen van* Haarlem en Rotter dam en hun collega's in het ambt hebben geschreven. Belg gewond in Londen-Sydney-rallye SYDNEY. 17-12. De Belg Lucien Bianchi, leider in de London-Sydney marathon, heeft dinsdag zes km. ten noorden van de laatste controlepost een ongeluk gehad met zijn Citroen. Volgens de eerste berichten is hij met ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht. AMSTERDAM, 16-12. De Vere niging voor Openbaar Onderwijs acht verlaging der leerlingenschalen voor het lager- en kleuteronderwijs ncdig en heeft, omdat deze zaak he den (dinsdag) bjj de behandeling der onderwijsbegroting 1969 in de Twee de Kamer aan de orde komt op een persconferentie haar wensen hier over opgesomd en toegelicht. Russische veroordeelden naar Siberië MOSKOU, 16-12. De vijf veroor deelden van het proces Litwinov- Daniel zijn op 12 december naar hun verbanningsoord Siberië overge bracht. zo is uit welingelichte krin gen in Moskou vernomen. Mevx-ouw Larissa Daniel, echtgenote van de schrijver Yoeli Daniel, en Pavel Lit- vinov, kleinzoon van een oud-minis ter, stonden op 9 en 10 oktober te recht omdat zij "hadden betoogd te gen de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije. Hun beroep werd op 19 no vember door het Sowjet-Russische hooggerechtshof verworpen De gevangenen mochten geen af scheid nemen van hun familie. "Sche melding van de positie van de onderzeeboot - wordt gevolgd ging een uur later, om 17.51 uur dus, toen er nog geen radiocontact was ge maakt, het sein „Sub sunk" uit. Toen werd ook onder leiding van het maritiem hoofdkwartier van de Britten een opsporingsactie dp touw gezet. Vijf onderzeeboten, drie opper vlakteschepen en een aantal vlieg tuigen van de Britse marine werden ingeschakeld om de onderzeeboot te zoeken. Een andere Nederlandse on- dex-zeeboot, de „Tonijn", die even eens ten noordwesten van Ierland oefent, nam aan het zoeken deel. Zes schepen van de Britse marine wer den in gereedheid gehouden om, zo dit nodig mocht blijken, het zoeken naar de „Walrus" uit te breiden. De woordvoerder van de Konin klijke Marine neemt aan, dat de „Walrus" wel degelijk op het afge sproken tijdstip haar positie heeft gemeld'. Naar alle waarschijnlijk heid echter is er iets mis gegaan bij de communicatie tussen het schip en de- wal. In ieder geval is het schip, na zich te hebben gemeld, weer on der water gegaan, menende dat alles in orde was. Onder water moet men via de radio hebben opgevangen, dat er naar het schip werd gezocht, waarop het schip weer naar de op pervlakte is gegaan om zich te mel den. Dit sein, dat om 19.16 uur werd ontvangen, maakte natuurlijk aan alle ongerustheid een einde. Hoe de communicatiestoring mogelijk is ge- we est, woi-dt thans uitgezocht. Het tijdstip van 16.51 uur, waax-op de „Walrus" zich had moeten mel den. is naar de Marine voorlichtings dienst nader px-eciseert het tijdstip, waarop de melding uitex'lijk had moeten geschieden. Volgens de spraak had de melding om 15.51 uur plaats moeten vinden. Als na dit tijdstip een uur is verstreken zonder dat er iets van de betrekken boot is vernomen, zendt de Britse marine het sein „Sub miss" uit. zoals in dit geval ook is gebeurd. In tegenstel ling tot wat Reuter meldde deelde de Marvo voorts mee dat het opge ven van een positie niet is voox-ge- schreven. De onderzeeboot moest zich dus alleen maar melden. Dc Kon. Marine tast nog steeds in het duister over de oorzaak van het uitblijven van de melding. Er zijn volgens de woordvoerder van de Kon. Marine twee mogelijkheden, n.l. dat de melding wel heeft plaatsge vonden, maar niet is ontvangen, of dat de melding niet is gebeurd, om dat de commandant van de onder zeeboot in de mening verkeerde dat hij zich nog niet behoefde te melden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veie mensen zijn als spaarpot ten: Hoe minder er in zit, hoe meer lawaai maken ze.- NEW YORK. De echtgenotes van de drie astronauten, die met de Apollo 8 de ruimte in zullen gaan: v.l.n.r. mevr. Borman, mevr. Anders en mevr Lovell. Het gaal nu spannen KAAP KENNEDY, 15-12. Voor de drie maanreizigers Frank Borman, James Lovell en William Anders gaat het nu ernst worden. Zondag hebben zij hun laatste rustdag gehad voordat zij zaterdag aanstaande ver trekken. Borman en Anders woonden kerkdiensten bij waarin gebeden werd voor behouden terugkeer van dc ruimtevaarders. Maandag zijn.de mannen begonnen aan een drukke week. Deze begint met een ged"egen medisch onderzoek, dat het grootste deel van de maan dag in beslag neemt. De resterende dagen gaan zij nog eens duchtig oe fenen in de simulator om met alle handelingen vertrouwd te raken. De drie ruimtevaarders lopen evenveel gevaar „als een soldaat aan het Vietnamese front", vindt Frank Bonmain. William Anders zegt: „Het is stompzinnig cm te zeggen dat 'een rit op een autoweg veel gevaaxTijkei- is. dat is een plat cliché. Zo den'k ik er niet ovei\ De ruimtevaart is een riskante onderneming en onze vlucht is dat ook". Een fout in de zuui-stofvoorziening zou nu ook veel ernstiger zijn dan bij een vlucht i-ond de aai-de. Om de hoofdmotor Maar van het hoogste belang is het feilloos werken van de hoofd motor van de ApoTlo-8. Er komerf 'drie momenten waarin het pei'soneel op aarde de adem inhoudt omdat dan van die werking het l'even van de ruimtevaarders afhangt. Doet de hoofdmotor het op de avond voor Kei'stmis niet goed, dan bestaat het De nieuwe vereniging, die ontstaan is uit een fusie van de Vereniging Volksonderwijs en de Nederlandse Ouderraad voor het Openbaar On derwijs trad zaterdag jongstleden op een vergadering in Utrecht voor het eerst in de openbaarheid. De vereni ging is voorstander van verlaging der schaal voor het lager onderwijs met 24 tot. 30 leerlingen als grens en vraagt daarom zo spoedig mogelijk invoering" der in september j.l. dooi de regering toegezegde verlaging tot 35. Bij het kleuteronderwijs, waar de 40-schaal bestaat, wil zij in het schooljaar 1969-1970 een 35-schaal en in 1970-1971 een 33schaal. Ook vraagt de vereniging nog geruime toepas sing van de mogelijkheden tot aan stelling van extra kleuterleidsters. Cholera in oost-Pakistan: bijna 1200 doden DACCA, 17-12. In Madaripoer en omgeving, in Oost-Pakistan, zijn al leen al in november 890 mensen ge storven aan cholera. In dezelfde maand stierven in Khoelna ruim 300 mensen aan deze ziekte. DEN IIAAG, 16-12. De eerste gevallen van Hongkong-griep in ons land zijn geconstateerd. Twee leden van één gezin hebben deze griep. De virusziekte, die gemakkelijk een epi demisch karakter krijgt en elders op de wereld levens eiste, heeft men zien aankomen. Tijdig is met de voor bereiding voor de produktie van het vaccin cm de ziekte te bestrijden be gonnen. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verklaarde, dat waarschijnlijk nog deze week het vaccin beschikbaar komt. Vanuit een oogpunt van volksgezondheid acht men het in dit stadium niet gewenst tot massale inentingen ever te gaan. Als voorgaande jaren is de artsen bericht alleen d"e igrote risico-groepen het vaccin toe te dienen. Hiertoe be horen mensen, wier levens eerder en gemakkelijker in gevaar kom^n als Overschot aan onderwijzers en kleuterleidsters DEN HAAG, 16-12. Half novem ber hadden 922 onderwijzers en on derwijzeressen een werkloosheids uitkering en genoten er 321 wacht geld. 152 hadden toen een werkloos heidsuitkering en 38 wachtgeld aan gevraagd. Bovendien is het aantal werkzoe kenden blijkbaar aanzienlijk groter dan het aantal, dat werkloosheids uitkering of wachtgeld geniet. Uit 'een enquête naar de plaatsing van de dit jaar geslaagde kleuter leidsters, is gebleken, dat 1209 leid- sters tijdelijk of vast werkzaam wa ren bij het kleuteronderwijs. Werk loos waren er 844. de overige 385. die hun antwoorden instuurden, werkten ais assistentleidster, in een ziekenhuis, in administratie of win kel. of als kindergartnerin in Duits land. Aan het einde van het lopen de cursusjaar zat opnieuw een „te veel" aan kleuterleidsters, maar ook aan onderwijzers worden afgeleverd. zich een complicatie voordoet, die door griep wordt veroorzaakt. Tot deze groep worden wel gerekend deze groep worden wel gerekend astma-patiënten, suikerzieken, be jaarden en zwangere vrouwen. De Hongkong-griep, die ook wel Mao-griep is genoemd, heeft gewoed in Azië en Australië, beleeft in Ame rika een hoogtepunt, woedt in Enge land en steekt thans zijn kop op op het vasteland van Europa. In de in ons land geconstateerde gevallen is onmiddellijke „besmetting" niet aan wijsbaar. Hoe het virus naar ons land is gekomen is nog een vraag. Het staat niet voor de volle hon derd procent vast, dat de griep in ons land door hetzelfde virus wordt vei'oorzaakt als elders het geval is. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid meent het influenza- centrum in Leiden evenwel te kun nen spreken van de Hongkong-griep. gevaar dat het ruimteschip in een „onstabiele" elliptische baan rond de maan komt en daardoor op het maanoppervlak te pletter slaat. Twintig uur later zou „motorpech" betekenen dat de mannen eeuwig rond de maan blijven cirkelen. En hun zuurstofvooiTaad is binnen acht dagen op. Van de goede werking van de motor hangt het ook af of de ruimtecabine bij terugkeer in de dampkring de juiste landingshoek krijgt. Gebeurt dit niet, dan ver dampt het ruimteschip in de atmos feer of het kaatst terug de ruimte in. In Rotterdam staat weer een Noorse kerstboom ROTTERDAM. 17-12. Oslo heeft ook dit jaar Rotterdam weer een kerstboom geschonken ter onder streping van de vriendschap tussen de twee havensteden. Burgemeester Brynjulf bood maandagavond in de hal van het Rotterdamse stadhuis zijn collega W. Thomassen de boom aan, daarmee een negentien jaar oude traditie voortzettend. De over dracht werd bijgewoond door enkele honderden mensen. Beiaardier Leen 't Hart, het koperkwartet van de Marinierskapel en een koor en mu ziekkorps van "het Leger des Heils zetten de plechtigheid luister bij. Ontploffing in woning eist twee mensenlevens BRUSSEL. 16-12. Een ontploffing in een woning te Zonhoven (bij Hasselt in Belgisch Limburg) heeft aan twee personen het leven gekost en een vijftal mensen gewond. De ontploffing deed zich voor, toen twee zusters geholpen door en kele kennissen, bezig waren hun zo juist gereed gekomen huis te be- ti-ekken. Een der gezusters en een helpend buurman werden op slag gedood. De oorzaak van dë ontplof fing is niet bekend. Het nieuwe huis werd volledig vernield. St. Bernhards worden lui BERN, 17-12. De St. Bernard- honden worden lui en zijn niet meer de onbetwiste meesters in het op sporen van lawineslachtoffers, zo heeft een leskundige in het Zwitser se Andermatt gezegd. Ze zijn vol gens hem te zwaar en te verwend. De tijd van de St. Bernard met zijn tonnetje alcohol om de nek lijkt dan ook voorbij. Duitse en Belgische herders schijnen het beter te doen. WA T nar vi BILT at s_3 Ongeveer dezelfde temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; meest matige, in hoofdzaak zuidoostelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. Voor donderdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperatuur: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 7.34, onder 14.42. 19 dec. Zon op 8.45. onder 16.30. Maan op 9.03, onder 15.32. Nieuwe maan: 19 dec. te 19.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 dec. 1.22 v.m. 13.46 n.m. 19 dec. 2.18 v.m. 14.41 n.m. BROUWERSHAVEN 18 dec. 1.05 v.m. 13.30 n.m. 19 dec. 2.00 v.m. 14.22 n.m. Springtij: 22 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich in oce anische lucht, waarin de tempex-a- tuur in de afgelopen nacht plaatse lijk slechts een enkele graad onder het vriespunt is gedaald. In Frank rijk kwam geen vorst voor, maar in Zuid-Engeland werden door nachte lijke afkoeling plaatselijk minhnum- temperaturen van min 3 graden be reikt. In Oost-Europa en in grote de len van Scandinavië handhaaft zich de vorst. Uit Zweden wordt plaatse lijk nog strenge voi-st gemeld met temperaturen van 10 tot min 15 gra den. In het komende etmaal zal de kern van een depressie van het zeegebied tij zuiden van Ierland via Engeland naar onze omgeving trekken. In ver band hi ex-mee zal de buienaktiviteit bij ons groter worden. In het tempe ra tuurverloop wordt echter weinig verandering verwacht. RUCPHEN. In Etten-Leur werd de heer Jan van Meer (87) uit Ruc- phen door een bi-omfiets aangere den. De man wex-d naar het zieken huis vervoerd en is ovexdeden aan de bekomen verwondingen. Scheepvaartverbinding Teriieuzen—Gent een gigantisch werk GENT-TERNEUZEN, 16-12. In het Zeeuwsch- Vlaamse Terneuzen, maar vooral in het Belgische Gent werdt donderdag a.s. feest gevierd. Op die dag gaan n.l. koningin Julia na en koning Boudewijn van België tijdens een serie officiële plechtighe den de gereconstrueerde en verbrede scheepvaartverbinding tussen deze Nederlandse en Belgische plaatsen officieel in gebruik nemen. De feestelijkheden, die door zeer vele belangrijke Nederlandse en Bel gische functionarissen zullen worden bijgewoond, sluiten een gigantisch werk af dat de laatste 8 jaar door Belgen en Nederlanders is verricht. Ten koste van meer dan 500 miljoen gulden is de voor Gent levensbelang rijke scheepvaartverbinding met de Westerscheide vex-breed en uitge diept, zodat het kanaal nu bevaren kan worden door schepen tot 60.000 ton. In Terneuzen werd een nieuwe zeesluis 'gemaakt( kosten alleen al 200 miljoen gulden) en er zijn brug gen en zelfs een tunnel gebouwd. Rijkswaterstaat kan nu met trots melden dat op het Nederlandse deel van het kanaal (tussen Terneuzen en Sluiskil) de grootste en de op een na grootste draaibrug van de wereld is geconstrueerd. De Belgen hadden voor de reconstructie van het kanaal zelfs een gedeeltelijke vernietiging van het plaatsje Zelzate over. In dit Zelzate werd een volledig nieuw ka naalvak gegraven, wat het slopen vaxx 500 huizen (een kwart van de woon capaciteit) eiste. Voor de Nederlandse belastingbe- talei-s eon misschien interessant de tail: de werken aan het Nederlandse deel van het kanaal Gerxt-Terneuzen hebben 375 miljoen gulden gekost. De Nederlandse staat heeft echter in deze kosten „slechts" voor x-uim 70 miljoen bijgedragen. In het akkoord tussen de twee landien over de re constructie van het kanaal - een ak koord dat na jaren onderhandelen in 1960 werd getekend - kwant men overeen dat België 80 "/o van de kos ten zou dekken op Nederlands ge bied gemaakt. Een nergens betwiste oplossing, omdat de verbeteringen aan hel kanaal voorlopig vx-ijwel uit sluitend ten gunste van Gent komen. Ondanks de voor Nederland aan trekkelijke kostenformule is men in Zeeland en met name in Terneuzen niet helemaal gelukkig met de nieu we situatie. Doordat Terneuzen niet zoals Gent beschikt over havens die de grotere zeeschepen kunnen ont vangen vreest men in Terneuzen niet te kunnen meeprofiteren van de eco nomische voordelen, welke het ver brede en uitgediepte kanaal kan bie den. Ook de Terneuzense midden- denstand kan nog niet onverdeeld enthousiast zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1