J Sr Gemeente Zierikzee achter de plannen voor overdekt zwembad MANSH0LTS DIAGNOSE THT V P R1SMA Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool te Zierikzee Handen en Lippen ruv£?PUROL Raadslid J. R. de Boer nam afscheid van Zierikzeese raad Raad aarzelde niet ZIERIKZEE, 13-12. Zierikzee doet mee aan het zvvembadplan. Op de vrijdagavond gehouden raadsverga dering, onder voorzitterschap van burgemeester D. VV. Kastelein, werd besloten in principe deel te nemen in het plan, dat - naar het exploi tatie-overzicht toont - neerkomt op f 2,25 per inwoner als participatie in het nadelig saldo. Verschillende raadsleden spraken hun waardering uit voor het werk van de voorbe reidende commissie, dat met voort varendheid tewerk is gegaan. Eén ven hen was de heer De Boei-, die opmerkte dat de streekcommis- sie goed werk heeft gedaan. Zij het met enkele afwijkende meningen op detailpunten van de andere leden, verklaarde de heer De Boer dat de P.C.-fraktie achter de plannen staat. De heer Van Weelden wilde toch wel onderzocht zien of twee voor zieningen - in plaats van één - niet toch nog aantx-ekkelijker zou kun nen zijn. Hij informeerde verder hoe veel de meerkosten zijn, door gebruik van het bad voor de recreatie. Hij drong er verder op aan dat de com missie ingeschakeld blijft, als een vastere vorm van organisatie is ge vonden. Verder vroeg hij of men ge bonden is aan de Heide Mij. De heer Doeleman herinnerde aan het minimum-aantal inwoners van 40.000, waarop een zwembad kansen maakt. Mevr. Van der Werve-Schouls vroeg of de gemeente Duiveland uit eindelijk toch niet mee zou doen, ge zien het feit dat leerlingen uit die gemeente (en ook andere) gebruik gaan maken van het bad. De heer Den Boer had gedacht aan het fonds voor het rampmonument (dat maar wegblijft) om tegemoet te komen in de kosten van het bad. Uitvoerige toelichting Op verzoek van de voorzitter gaf wethouder mr. K. A. Keuning een uitvoerige toelichting. Hij deelde mede dat slechts enkele firma's zijn ingespeeld op de onderwerpelijke materie, w.o. de Heide Mij. Deze kon reeds baden tonen aan de commissie. Bovendien bestaat er een goede rela tie tussen de Heide Mij. en de in stantie die moet adviseren in de sub sidiëring. Tenslotte kon met deze maatschappij in zee worden gegaan op basis van „no cure, no pay". Een betaald ontwerp had anders vele tienduizenden guldens, gekost. Thans is er de morele verplichting met de Heide Mij. verder te gaan. Mr. Keuning zag niets in enkele kleine baden als vervanging van het centrale bad. maar misschien is het niet uitgesloten dat elders aanvul lend nog een eigen bad komt. De maten van het bad waren aan vankelijk 8 bij 20 meter. Voor wed strijden zijn echter de maten 8 bij 25 nodig, zodat deze werden aange houden. Achteraf is gebleken dat de oppervlakte voor het examenzwem- men 250 m- dient te zijn, krachtens een nog maar kort vigerende rege ling. Op het totaalbedrag van het bad zullen deze meerkosten echter niet veel uitmakèn. De christen-democraat Mariano Rumor heeft een regering gevormd van christen-democraten, socialisten en republikeinen. Rumor (53) is premier. Minister van buitenlandse zaken is de 77-,ja rige socialist Pietro Nenni. RECHTZAKEN Nederlander doodde meisje in Bremen BREMEN", 14-12. In Bremen is de 44-jarige Nederlander Wierd K. voor een reohtbanik verschenen in ver band met de dood van zijn 15-ja- rige vriendin Ingrid1 Radtlke. Volgens de tenlastelegging had de verdachte op 23 maart jl. in zijn woning te Bre men op haar verzoek het meisje doodgeschoten. Daarna zou hij zelf moord ihebben willen plegen,, doah het wapen ketste. Het tweetal zou tot de wanhoopsdaad hebben besloten, omdat de ouders van het meisje een einde aan hun relatie wilden maken. 'Getuige van het doodschieten van het meisje was een politieman die via een balkon het huis van de verdachte wilde bin nenkomen. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis van vrijdag 13 december Op de veiling was er weer enig aanbod van uien klasse I, met daar naast 13 ton klasse II. Gezien het koude weer vielen de diverse note ringen tegen. Over het algemeen was er wel een kleine opleving, maar niet in die mate zoals dit enkele weken terug het geval was. Voor klasse I zijn geen vergelijkingsprijzen van Middelharnis beschikbaar, doch wel van Zeeland. De middel I noteerde daar donderdag f 19,92 en f 20,10. Vrijdagmorgen was dit f 20,04. De grove waren met f 20,10 op dezelfde prijshoogte. De drielingen I werden te St. Ann aland afgemijnd voor f 16,51 en vrijdagmorgen voor f 16.54. Vervolgens kwam de klasse II aan bed. De middel ging in één koop voor f 16.56. Zeeland lag met f 17.20 don derdag iets hoger; de oorzaak ligt mogelijk in de mindere vrachtkosten bij uitvoer bv. naar Frankrijk. De drielingen waren vrijdag f 15,65. een notering welke gelijk staat met de Zeeuwse. In St. Annaland werden de picklers afgemijnd voor f 15,50; hier vonden ze een koper voor f 15, Indien de klasse I zich op het hui dige prijsniveau zou kunnen hand haven, zal het aanbod hiervan onge twijfeld toenemen, zeker na do feest dagen. De gemeente Duiveland Mr. Keuning hoopte dat Duiveland inderdaad nog zal meedoen. „We hebben nog' wel hoop, inderdaad mede gelet op de kinderen uit die gemeente, die in het centrale bad komen zwemmen. Anders zou hier een aparte x-egeling voor moeten komen". De subsidie staat niet vast, maar is wel hoogstwaarschijnlijk, gelet op de adviezen van de zwemtechnische afdeling van de Vex-eniging van Ned. Gemeenten. Over de beheersvorm moet nog worden beraadslaagd. Het toekomstige bestuur ware uit te brei den. met deskundigen, w.o. een zwemieraar. In antwoord op een vx-aag van de heer Sprengelmeijer deelde mr. Keu ring mede daf het bad stellig ook op de zondagmiddag zal wox-den open gesteld. Andei's dei-ft men in de sec tor van het i-ecreatief gebruik een belangrijk deel van de iixkomsten. Het bad is gedacht in het Zierik- zeese plan-West, naby een daar te bouwen school. Overdag zal het bad door de scholen zijn bezet, met uit zondering van de avonduren. Elk kind zal 80 lessen krijgen en - als het gaat - beëindigt het de cursus met het diploma geoefend zwemmer. Veel waardering sprak mr. Keu ning uit voor de van partikuliere zijde verder ondex-noxnen initiatieven, om mede te helpen aan de finan ciering. Van het rampmonument is zijnerzijds niets bekend. De raad ging hiex-na akkoox-d met het desbetreffende voorstel vair b. en w. BLIK DOOR HET WERELD Vijf miljoen boeren in de Euro pese Economische Gemeenschap zul len in de komende tien jaar hun bedrijf moeten verlaten. Dat is de kern van een memorandum dat vice- president Mansholt van de Europese Commissie heeft gepresenteerd als de basis voor een plan. Doel van dat plan is de E.E.G. af le helpen van een zorg die steeds zwaarder wordt: de agrarische bedrijfstakken te sa neren, die nu door een enorm stelsel van hoog oplopende subsidies soci aal in stand wordt gehouden ook al zit er economisch niet zoveel per spectief meer in. Dat aantal van vijf miljoen af- vloeiers klinkt vrij grof. Maar ook in de afgelopen tien jaar is een der gelijk aantal werkers in de agra rische sector naar de industrie over gestapt. Het verschil is alleen dal het toen voornamelijk ging om landar beiders, terwijl het nu in wezen gaat om de eigenaars en exploitan ten van minieme bedrijven, waar van vooral Duitsland en Frankrijk er nog onnoemelijk veel bezitten. Hun bedrijf is eigenlijk te klein om tegen reële marktprijzen te kunnen concurreren en daar komen de eer ste subsidies op het toneel. Om allerlei belangen is men in de E.E.G. lang doorgegaan met dit be leid, dat in feite een camouflage was van de realiteit. Iets wat met bit terheid geconstateerd wordt door menige ambachtsman die door ge brek aan een dergelijke bescherming zijn bedrijf wel gedwongen moest sluiten. Dc boterberg De konsekwentie van hel subsidie beleid is ook dat op velerlei gebied een produktie xverd gestimuleerd van allerlei zaken waarom de ge meenschap niet zo erg zat te sprin gen, de beruchte boterberg is er een voorbeeld van. Hier weer tast de gemeenschap in de beurs om van deze overschotten verlost te worden. Ook al. erkent men dat het gevolgde systeem om menselijke redenen (en tevens om politieke redenen, want de agrari sche sector is ook een stemmenle- verancier) bestaansrecht had, het lijkt onmiskenbaar dat men op deze wijze niet door kan gaan. Mansholts memorandum zal daar om moeten toegroeien naar een re gelrecht plan om inderdaad te be reiken dat de landbouiv en veeteelt in de eerste plaats gaan iverken in grotere eenheden zodat een soort iïi- dustriële aanpak mogelijk xvordt met grote investeringen in machine rieën en in de tweede plaats zich met name gaan toeleggen op die produkten die op die basis concur rerend afgezet kunnen worden bin nen en buiten de E.E.G. Een rem Een dergelijk plan vereist, een aan pak die rekening houdt met liet feit dat men vele agrariërs leed zal be rokkenen, wat op zijn minst gelde lijk verzacht behoort te worden. Voorts zal ook een groot bedrag ver eist zijn om de omzwaai bijvoorbeeld van melkveebedrijven naar slacht- veebedrijven te stimuleren. En ook om de schaalvergroting te bereiken zal de overheid in de beurs moeten tasten. Juist, het feit dat de kosten van het toekomstige plan enorm moeten zijn, is al een rem bij de ver wezenlijking. Men kan bovendien er- zeker van zijn dat bijvoorbeeld Duitsland er niet voor voelt, om vlak voor de verkiezing op dit punt be slissingen te nemen. Waarbij dan het ongeluk komt dal zodra het uit „ver kiezing stechnisch" oogpunt de Duitsers wel gelegen komt, vermoe delijk de Franse regering liever eerst een stembusgang afwacht. Dat zijn de factoren waarom men niag verwachten dat Mansholts plan niet zo vlot door de regeringen zal worden overgenomen. Op zijn minst ?ullen de ministers wel akkoord gaan met de grote lijn maar dan speciaal op de diverse regionale problemen ■wijzen die er inderdaad bij de vleet zullen zijn. Al was het alleen maar dat nu afvloeiende agrariërs waar schijnlijk juist diegenen zullen zijn in ivier omgeving nu juist geen in dustrieën zijn die schreeuwen om arbeidskrachten. De diagnose lijkt wel duidelijk gesteld: voortgang op deze manier lost niets op en vreet alsmaar geld. Maar voor het tot da den komt zullen er nog vele veld slagen in de conferentiezalen gevoerd moeten worden. -h v P R1 SM A in goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- f i A/y Pil 2) I 3) w/ gsigj 88? KERKNIEUWS Ned. Herv. Kex-k Beroeper* te Zuidbroek (Gx-oxi.): J. G. Bos, kand., Haax-lem. Bedankt voor Andel (N.B.):J. Nol- tes, Ridderkerk. Gex-ef. Kerken Examens. De classis Haax-lem heeft px-ep. geëxamineerd: kand. A. V. de Mooij te Haarlem, die i.v.m. verdere studie nog niet beroepbaar is, maar wel bereid 's zondags de kerken te dienen. Beroepen te Heemse: H. Makkinga, Koudekerk a/d Rijn. Chr. Geref. Kerken Bex'oepen te Murmei-woude: P. van Zonneveld, Papendrecht. Gex-ef. Gemeenten Aangenomen naar Den Haag-zuid: F. Harinck, Benthuizen, die bedankte voor Veenendaal. Bedankt voor Almelo en voor Weerden: J. Weststrate, Meliskexke; voor Seherpenisse: Chr. van den Poel, Yerseke; voor Oud-Beijex-land: J. Kax-ens, Nieuwexkerk. Evang. Luthex-se Kex-k Bex-oepen le Den Haag: J. A. Ros kam. Amstex-dam. Bedankt voor Den Haag: dr. G. J. Lindijex-, pred. voor b.w. (px-ed.-gods dienstleraar aan de „Europese school" voor de Europese gemeenschappen te Brussel). Ger. Gemeente in Nederland Nieuwerkexk. Dinsdag 17 decem ber. ds. M. van Beek te Opheus- den (7 uur). HEUSDEN. Het Vérolme concern heeft opdracht ontvangen voor de bouw van marine-fregatten 'voor Brazilië. Dit heeft de heer C. Vex-ol- rne, pas terug van een tbezoek aan dit land. in Heusden (N.B.) meege deeld bij de tewaterlating van een bevoorradingsschip voor „Tidewa- ter-Halcyon 'Service'' N.V. ZIERnCZEE, 13-12. Het algemeen bestuur' van de Beatrixschool kwam vrijdagmiddag in openbare vergade ring bijeen in het schoolgebouw aan de Mulockstraat. Voorzitter: burge meester D. W. Kastelein, heette in het bijzonder welkom het hoofd der school, de heer W. B. van Leeuwen, en het lid van het dagelijks bestuur, de heer M. de Moor, die in verband mte ziekte enige vergaderixxgen had moeten missen. In deze bestuux-svex-gadex-ing kwa men in hoofdzaak een aantal be- stuux-stechnische en administx-atieve zaken aan de oi'de. In verband met het bedanken van de heer S. van Klinken te Nieuwexkerk, vond ver kiezing plaats van een lid voor het dagelijks bestuur. Benoemd werd de heer M. Boogert (plv. A. van Klin ken). De aftredende hex-en D. W. Kas telein en S. Francke wex-den herko zen. De eex-ste wijziging van de begro ting 1967 wex-d vastgesteld. Voox-lo- pig vastgesteld werd de x-ekening 1967. De vex-gadering gaf voorts haar fiat, aan de begroting voor 1969. In vex-band met de kosten voor het zwemonderwijs, d'ie aanleiding ga ven tot enige discussie, wex-d door de voorzitter en het hoofd der school gewezen op het karaktervox-mende aspect, vooral wat betreft het aan kweken van zelfvertrouwen, van het zwemmen. Op de begx-oting is een pest opgenomen groot f 2.403,voor dit noodzakelijk onderdeel van het onderwijs. Van dit bedx-ag is f 1584, gex-aamd voor kosten van vervoer van de leerlingen met een klein autobusje naar het zwembad „De Val". Schoolgebouw is „een woning" Na afloop van het huishoudelijk gedeelte van deze vlot vex-lopen be stuursvergadering, maakte de heer Van Leeuwen gewag van een aantal prettige contacten die tot stand kwa men, o.a. met het dagelijks bestuur en met de dienst openbax-e werken, sedert hij per 1 mei jl. wex-d belast met de leiding van de school. De heer Van Leeuwen bx-acht vex-der onder de aandacht van het bestuur, de noodzaak van een vex-vanging van het schoolgebouw aan de Gracht/weg. Het gebouw is in feite helemaal geen school maar een woning; een slechte woning bovendien. „Een opeenstape ling van kamers", aldus het school hoofd. Verkeex-de beoordeling De heer Van Leeuwen gaf ook uiting aan een wens op meer ideëel terrein de school betreffende, name lijk een zo snel mogelijk meer aan de werkelijkheid aangepaste vex-be- tering van het „mexkwaax-dige image" dat de Beatrixschool van buitenaf nog al te dikwijls wordt opgelegd. „Deze reputatie is bepaald onver diend en berust vooral op emotiona liteit, maar dan van de slechtste soox-t", aldus het schoolhoofd. Een ex-nstige kant van deze zaak is dat ouders en kindex-en met dit ver keerde beeld werden geconfronteex-d. Dit heeft nadelige invloeden en kan zelfs leiden tot conflicten. Ovex-igens wordt deze verkeex-de beoordeling van het b.l.o. niet alleen aangetrof fen bij het „gx-ote publiek", maar soms ook bij het ondex-wijs en bij x-aadslieden van sommige ouders. Het gaat er echter bij het b.l.o. toch om dat de leerlingen een eigen identieke plaats in de maatschappij verwer ven. De heer Van Leeuwen kreeg van bestuux-szijde alle medewerking toe gezegd om te komen tot een zo wer kelijk mogelijke beeldvorming van de school. Eindelijk succes WEST-BERLIJN, 12-12. Een 19-jarige Oostduitser die drie keer vergeefs gepoogd heeft naar het westen te vluchten en dit telkens met gevangenis straf heeft moeten bekopen, heeft de vierde keer succes ge had. Een woordvoerder van hel anticommunistische comité van vrijg juristen zei donder dag dat de Oostdxiitser veilig in het westen is aangekomen. De eerste keer probeerde de' jongeman het in maart 1964. Hij xverd gegrepen en veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf. Na zijn tweede mislukte poging kreeg hij IS maanden en na zijn derde 2 jaar. De onhygiënische toestanden in het Binnengasthuis AMSTERDAM. 15-12. De Amster- damse wethouder voor openbare ge zondheid en ziekenhuiswezen, de heer A. A. Verheij, heeft tijdens een discussie over de veiligheid en hy giëne aan de universiteit van Am sterdam een verwijt gericht aan twee oud-patiënten van het Binnen gasthuis, wier klachten over de on hygiënische toestand in dit gemeen telijke ziekenhuis in een rapport van de commissie gezondheidszorg van de civitas van de universiteit waren vex-vat en waax-over twee 'da gen geleden vragen wax-en gesteld aan het college van bux-gemeester en wethouders, toen zij in de publici teit kwamen. De wethouder vroeg zich af waarom 'beide patiënten, die zelf hij de discussie aanwezig wa ren, zich niet rechtstreeks tot de ge meente hadden gewend. Hij wilde niet twijfelen aan de juistheid van hun klachten, maar als ze oprecht de bedoeling hadden verbetering in de situatie te brengen, hadden ze hun grieven beter aan het gemeentebe stuur kenbaar kunnen maken, die „ten alle tijden bereid is een onder zoek in te stellen en de eventuele slechte toestanden wil verbeteren". Voor de feestdagen Poularde a la Sabine Brigitte Recept voor vier personen: I kip van lVz kg kruidenmelange nr. 1 100 gram paté 4 stangen prei 1 wortel 2 blaadjes laurier beetje foelie Vs liter room. De kip kruiden met kxmidenmelange ni\ 1. Doe kip zonder boter in een ovenvaste schotel met de gewassen stukjes gesneden prei en wortel lau rier en foelie. Doe het deksel op de schotel en zet deze in een hete oven. Laat de kip zo in plrh. één uur gaar wox-den. Neem de kip daax-na uit de pan en maak van de verkregen bouillon een saus door er paté door te roeren met enkele druppels citroen. De saus ze ven en over de kip schenken. Serveren bij gekookte witlof met kaas en gekookte aax'dappelen. UTRECHT, 14-12. Het Nedex-lands Katholiek Vakverbond zal waar schijnlijk na de verbondsraadver gadering van april 1969 'de andere twee vakcentrales uitnodigen voor het overleg over een verdergaande bundeling van krachten van de ge organiseerde werknemers in Neder land. De voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. J. Mertens, zei dit op een pex'sconferentie in "Utrecht waar op de beliedsconcliusies van het ver- bondsbestuur m.b.t. de confessio- naliteit van het N.K.V. en de nood zaak tot een nauwere samenwer king tussen de verschillende valk centrales - en zo mogelijk ook met de categorale vakbonden - werden toegelicht. Advertentie 'r'/? ï*-"#' Een verhuizing „echt met spijl" ZIERIKZEE. 13-12. „In 1962 bent li hier gekomen. Al eerder had u daarover gedacht, maar u bent echt geen „fantasie-lid" geweest. U hebt veel het woord gevoerd, maar er is altijd met aandacht naar u geluis terd", aldus burgemeester D. W. Kas telein tot het scheidende raadslid de heer J. R. de Boer van de P.C.-frak tie, die - in verband met zijn vertrek naar Goes - zijn funktie moet neer leggen. Tijdens de vrijdagavond ge houden raadsvergadering is op sym pathieke wijze blijk gegeven dat col lege en raad dit uitstekend raadslid node zien gaan. De voorzitter wees er op hoezeer de heer De Boer het x-aadslidmaat- schap heeft geambieerd. Hij onder lijnde de prettige samenweiking en dankte de heer De Boer voor de wijze waax-op hij de belangen van de gemeente heeft gediend. De voox'zit- ter concludeerde dat men - als raads lid aan de tafel zittend- de zaken in de gemeente beter kan beoordelen. „In een belangrijke periode hebt u de belangen van de raad mee helpen behartigen", aldus de voorzitter, die het scheidende x-aadslid te Goes alle goeds toewenste, in de hoop dat hij daar px-ettig zal kunnen wexken. De nestor van de x-aad, de heer J. G. L. Simmers, sloot zich bij de woorden van de bux-gemeester aan. Namens de raad bood mevx\ Van der Werve-Schouls de echtgenote van de ■heer De Boer een bloem stukje aan: „Eén kleine vex-goeding voor de vele tijd dat u uw man voor de gemeente moest missen". Dankwoorden In zijn dankwoord stipuleex-de de heer De Boer het raadslidmaatschap geen sinecure te vinden. Het legt een zware last op, „maar het is me niet te veel geweest. Ik zag het als een opdracht te woekeren met de mij ge geven talenten. Zevenmaal ben ik in mijn leven verhuisd, 'maar ditrnaal is het echt met spijt. Ik ben bijzon der dankbaar voor de wijze waarop ik onder u mocht verkeren en voor de ondervonden collegialiteit", aldus de heer De Boer, die in zijn dank- woord ook het personeel van de ge meente, met name de gemeentese cretaris de heer Van Ommeren be trok. Hij hoopte tenslotte dat de raad het werk voor de gemeente met kracht en enthousiasme zal voort zetten. Bij het afscheid waren ook de da mes van de raadsleden aanwezig. Na sluiting der vergadei-ing werd in intieme kring afscheid genomen van de heer De Boer en diens echt genote, onder het genot van een glaasje. HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT LANDBOUW EN VEETEELT Jaarvergadering Zeeuwse Gezondheidsdienst De jaarlijkse vergadering van de Zeeuwse Gezondheidsdienst voor Dxe- ren zal worden gehouden op donder- dag 9 januari a.s., in „De Bx-asserie" te Middelbux-g. In deze vergadering worden ver schillende belangrijke inleidingen ge houden. o.a. dcor de directeur van de Gezondheidsdienst, dr. J. Tesink, die zal spreken over het onderwerp „Kwaliteitsonderzoek van de melk en de mastitisbestrijding". 8. „Wees gegx-oet, edele heer!" x-oept de man met een poging tot een zwierige bui ging. „Sta mij toe op uw fx-aaie bux-cht de nacht, door te bx-engen. Ik ben een reizend zanger en ik kan u en de uwen- vanavond vermaken met mijn liederen!" „Een minstreel!" roept Px-esto opgewon den. „Toe, heer Aram, laat hem blijven! Om uw terugkeer te viex-en!" Lachend geeft Aram zijn toestemming. ..Laat hem naar de bediendenvertrekken gaan en zeg dat men hem een maaltijd geeft!" beveelt hij Presto. ..Vanavond op het binnenplein kan hij zijn liederen ten beste geven!" Hij springt uit. het -zadel en gooit zijn nieuwe stalknecht de teugels toe en schrijdt dan naar binnen, terwijl zijn gedachten nog steeds bezig zijn met de geheimzinnige vreemdeling. Presto heeft zich over de minstreel ontfermd en niemand ziet hoe de stalknecht de oude man staat na te kij ken met een vreemde, peinzende blik in de ogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6