De verdwenen robijn Wankele economie Goed üsweekentl Op Schouwen-Duiveland was 15 ha aardappelen onrooibaar Tsjecho-Slowakije Haamstede en Burgh kwam op de schaats Mosselvisserij op de Wadden liep fout I gillij! „Hongkong-griep' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s Maandag IC december 19G8 Nr. 20115 Vergadering „C. et C.' BURGII, 12-12. In hotel Bakker te Burgh, heeft de direkteur van het: Boekhoudbureau van de Z.L.M. de heer G. Paauwe uit Goes op de ver gadering der Coöp. Landbouwvere- niging „C. et C." de nieuwe omzet belasting, beter bekend onder de naam B.T.W. uit de doeken gedaan. Spreker werd welkom geheten door de C. et C.-voorzitter de heer M. O. Hanse Sr., die daar tevens de voorzitter van Pomona de heer J. C. de Feiter, de voorzitter der Land- bouwver. „Noordwelle", de heer M. J. Steur, de voorzitter van de N.F.O. afd. Schouwen de heer J. v. d. Ber ge en de assistent van de Landbouw voorlichtingsdienst de heer J. Zwart in betrok. De voorzitter gaf in het 'kort een overzicht vain het afgelopen oogst jaar. Veel regens haddien tof gevolg dat het graan met moeite en geduld en hoge kosten binnen moest ge haald. Veel erwten verregenden en verdwenen in de voersector. Begin sfeptember begon de aardappeloogst en deze „vroegers" zaten goed, want later werd' een zwiare strijd 'gevoerd om ze uit de grond te krijgen, zo zwaar zelfs dat 15 ha op Schouwen- Duiveland- in de grond bleef zitten. De suikerbieten waren goed, alleen het gehalte lag 1 a IMj °/o lager dan vorig jaar. In de fruitteelt waren er niet minder kilo's doch de prijzen Waren niet om tevreden over te zijn, vooral niet in de peren- en pruimen- sector. Aanpassen aan de tijden en elkaar helpen met machines en nog wat recreatie zullen hier dringend noodzakelijk worden. De recreatie zal in de Westhoek grote verande ringen deen ontstaan. De Dammen- weg zal helaas een aantal mooie ka vels grond doorsnijden. In Brussel wordt verder in het groot over ons gedacht doch het huidige plan Mans- holt wordt 'gelukkig niet door één man gemaakt. De concurrentie zal echter met onze huidige middelen iin het algemeen doorstaan moeten wor den". De duivenbestrijding1 zal weer ter hand genomen moeten worden. De secretaris de heer W. Quaak zeide d'at de kas verdere afschotvergoedin- gen niét meer dragen kan. Op een volgende vergadering zal mogelijk gepraat worden over een hectare heffing. De heer M. J. Steur meende dat het niet louter trekduïven zijn, die schade doen. Er zijn zelfs veel „torenduiven" bij die in de torens dei- kerken nestelen en voor goed zou de gemeente deze vogels moeten voeren, meende de heer Steur. Als nieuwe leden -gaven zich op d'e heren C. J. Boot en L. Klompe. De Z.L.M. vragenlijsten zullen behan- Flitsen uit het buitenland OEMOEHIA (Biafra). Straalvlieg tuigen van federaal Nigeria hebben de Biafraanse stad Oemoehia bescho ten, zo meldt de militaire overheid van Biafra. Door deze aanval hebben 27 mensen het leven verloren en meer dan honderd liepen verwon dingen op. BOEDAPEST. De Hongaarse com munistische partij heetf drie intel lectuelen, het echtpaar Gyoergy Mar kus en Vilmos Kos, uit de partij ge zet, omdat zij kritiek hadden geuit op de invasie in Tsjecho-Slowakije door de landen van hét Warschau pact. MARSEILLE. Bij de medische fa culteit in Marseille zijn groepen stu denten slaags geraakt, toen 80 stu denten een bijeenkomst van eerste en tweede jaars wilden verstoren. Op straat ontstonden hevige gevech ten. De politie wist de orde te her stellen. Twee studenten en een com missaris van politie werden gewond. SAN FRANCISCO. Darrel Ham- marley (56), de eerste mens op wie tweemaal een harttransplantatie is uitgevoerd, is in< het universiteits ziekenhuis van Stanford "(Calif ornië) overleden aan hersenembolie (ver- stopping van bloedvaten door klon- tex-ing van het bloed). PRAAG. Een krijgsraad heeft de in 1949 wegens verraad verooi-deelde en terechtgestelde generaal Heliodor Pika gerehabiliteerd. Volgens de rechtbank zijn alle beschuldigingen in de toenmalige aanklacht onwaar. CARACAS. De 42 passagiei's en 9 bemanningsleden van de Boeing 707 van de „Pan American Aii-ways", die vrijdagmorgen vroeg voor de kust van Venezuela in-zee stortte, zijn al len om het leven gekomen. LUSAKA. Bij een vliegtuigongeluk in de buui-t van Lusaka (Zambia) zijn vijf mensen, onder wie de Italiaanse acteur en regisseur Antonio Cifa- riello, om het leven gekomen. MÜNCHEN. De 12-jarige Neder- landse zanger Heintje Simons heeft in München tien gouden grammo foonplaten ontvangen. Het was de eerste keer in de geschiedenis van de Westduitse platenindusti-ie dat een zanger deze eer te beurt viel voor de verkoop in één jaar. BRUSSEL. In gespannnen atmo sfeer heeft in Brussel de algemene vergadering van de Eui-opese orga- nisatie van boex*enbonden (COPA) een uiteenzetting van di\ Mansholt aangehoox-d over diens dx-astische sa- nerings- en modernisex-ingsplannen voor de landbouw in de E.E.G. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland gaat in 1969 een half miljax-d mark (f 430 miljoen) meer aan de ver dediging besteden. Het uitgetrokken bedx-ag is 6,3 miljard max-k, tegen 5,8 miljard over 1968. Dit is respektieve- lijk 9,8 en 8,7 procent van de totale begroting. deld worden door de heren C. G. Blom, J. Dalebout, J. Fridleri'chs en W. de Vxiieze. „Het" onderwerp van de winter noemde de heer Paauwe de nieuwe B.T.W.-wet, ons opgedrongen door de E.E.G. Wie de wet goed door neemt komt nog al wat vrijstellin gen tegen vooral in de 'land- en tuin bouw, doch er zijn onzekerheden zo als het kopen van vee op de markt en het schonen en drogen van 'gra nen, omdat daar over nog geen be slissing is -genomen. De B.T.W. vraagt een massa administratieve verplichtingen van de landbouwer- tuinder. De controle moet nC zo ge makkelijk mogelijk worden gemaakt voor de betreffende ambtenaar. Een groot verschil wordt gemaakt in de gewone regeling en in de landbouw- regeling. In deze laatste regeling wordt het mogelijk niet - ondernemer te zijn, zodat deze dan niet hoeft te betalen, doch ook niets terug krijgt. Toch wel factoren die -terdege van te voren behandeld moeten worden want men kan elke maand van het jiaar zich als ondernemer bij de be lastingen opgeven doch dan zit men er ook 5 jaar aan vast. Prijsafspra ken zijn dan ook zeer belangrijk in dien iets ge- of verkocht wordt. In dien een particulier dan facturen gaat schrijven wordt hij als onder nemer beschouwd. De heer Paauwe wees op de ver doorgevoerde boek houdingen in Nederland. In andere landen, zoals Duitsland, Italië, Bel gië en Frankrijk ziet dit er heel' an ders uit. Er zijn daar praktisch geen boekhoudingen en daarom worden daar speciale regelingen getroffen om de B.T.W. uit te voeren. Op grote schaal wei-d van de mo gelijkheid om vragen te stelten ge bruik gemaakt. Toch schijnt het dat met h'et blauwe boekje over de B. T.W. dat gratis bij de belastingen is te krijgen, men al een eind komt. ZIERIKZEE-BRUINISSE, 14-12. Door het voorkomen van ijs op de Waddenzee en het optrekken van dé betonning is een eind gekomen aan de mosselaanvoeren van de Wad denzee. De ingetreden vorst maakte ook de mosselhandelaren voorzichtig met de aankoop en vele schepen ble ven onverkocht en moesten worden doorgezonden naar het opvangfonds. Feitelijk ontstond' donderdag en vrijdag een situatie die tot dusver nog niet was voorgekom'en. De kwe kers kwamen met hun vracht in Yerseke aan, maar de -aangeboden mosselen vonden geen koper vanwe ge de weersgesteldheid. Vorige jaren toen d'e oude regeling nog werkte, moest een handelaar al tijd de door hem bestelde mosselen accepteren. Nu vaart niemand op be stelling, zod'at men arriveerde en MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluwse eierveiiling Bame- veld. Aanvoer 745.931 stuks, stem ming rustiig. Prijzen dn guldens per 100 stuks: eieren van. 52-53 'gram f 16,76-17,10; 56-57 gram f 17,12- 17,17; 60-61 gram f 17.41-17,74, 64-65 gram f 17,61-17,77. Eierveilirnjg BaraeveUd. Aanvoer 470.550 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eie ren van 52-53 gram f 16,86-17,30, 57- 58 igram f 17,46-17,73, 62-63 gram f 17,61-18,15, 66-67 gram f 17,82-18,11 Belgische eieren: aanvoer 226.800 stuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52- 53 gram f 16,61-16,82, 57-58 gram f 17,01-17,10, 62-63 gram f 17,28-17,32. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel redelijk. Eie- i'en van 50-58 graan f 16,50-17,20 per 100 stuks, kg-prijs f 3,30-2,97; eieren- van 59-65 gram f 17,40-18,00 per 100 stuks, kg-prij's f 2,95-2,77. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 17 DECEMBER. NED. I. Na de dagelijkse fabel en het journaal een avontuur van Julia en haar zoontje Corey. De laatste maakt het niet zo best op school. Koen Verhoef en Bob Bremer zullen in Sportpanoramawaarschijnlijk een kijkje gaan nemen in de Am sterdamse RAI, waar de zesdaagse in volle gang is. Dan is het tijd voor het journaal, Avro's Televizier en '„De Saint". Op het Eiland der Kan sen ziet Simon Templar hoe een van zijn oude vrienden plotseling komt te overlijden. Als Simon gaat onderzoeken wordt hij zelf ook: bij na het slachtoffer van een moord aanslag. Het volgende programma is honderd procent Nederlands en komt uit Spanje. Pia Beek heeft daar (in Torremolinos) nl. een eigen nachtclub, waar ze voor een Neder landse cameraploeg haar zilveren jubileum wilde vieren. Na het laat ste nieuws in de Teleaccursus „No ten en Tonen" de dertiende les. NED. II. „Scala'' tussen zeven en acht met informaties op allerlei ge bied. Na het nieuws een aflevering van de „Dubbelganger" onder de ti tel „In de klauwen van de kleine tij ger". Die tijger is dan een heel mooi meisje, dat er een geweldige kostba re verzameling kunstvoorwerpen op na houdt. Ze heeft heel snode plan nen met Mark. In „Denk-Beeld" het actuele onderwerp: moeten vrou wenbonden ontploffen. Behalve de politieke is ook. de vrouweneman cipatie een zaak uit het verleden. Dus geen feministische clubs meer. Maar toch allerlei vrouwenbonden. Men discussieert erover. In de N.T.S.-uitzending „Amateurs ac tief' wordt een midwinterpsalm uitgevoerd. De avond wordt afge sloten met een gedeeltelijke uitzen ding van een Franse televisie-docu- vtentaire onder de titel „Regie vier Het gaat over een man, die onschul dig in de gevangenis heeft gezeten. De reacties van de omgeving op zijn vrijlating worden gefilmd. DINSDAG 17 DECEMBER. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Julia (kleur); 19.31 Sportpanorama; 19.56 Ster: 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier 20.45 De Saint (kleur); 21.35 Pia Beek-show (kleur); 22.15 Journaal 22.20 Pauze; 23.00 Noten en tonen; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Dubbelganger (kleur); 20.45 Denk-beeld; 21.35 Amateurs actief; 22.00 Verbinding met-- (kleur); 22.20 Journaal. maar moeilijk een koper kon vinden, of in het geheel niet .aan bod kwtaan. De voorraden van de handelaren op de verwaterpercelen zijn zeer 'groot. IJs kan op de volle vex-waterplaatsen enorme schade aanrichten vandaar de aarzeling om te kopen. Hierbij kwam ndg de mist, waardoor het niet mogelijk was op de percelen te komen zodat verschillende kwekers meer dan drie dagen op Yerseke moesten dooi-brenigen eer het pro- dukt kon worden gelost. Levering uit Zeeland blijft voorhands nog moge lijk. Laaste wedstrijd bij „Levensstrijd" A.s. zaterdag 21 december zal de laatste clubwedstrijd van het sei zoen plaats vinden. De wedsti'ijd heeft plaats bij „Levenstrijd", aan vang 13.00 uur. De.prijzen voor deze wedstrijd bestaan uit ikippen, terwijl voor de eerste prijs een kalkoen be schikbaar is. iDeze wedstrijd zal 'de uiteinde lijke beslissing om het kampioen schap brengen. In de wedstrijd om de grootste vis werden weer enikele flinke vissen gevangen. Deze -meldingen waren van C. van Schelven, 3 kabeljauwen met gewichten van 3450 gram, 2700 gram en 1775 gram; C. de Vrieze, een kabeljauw van 3200 gram en G. Bakker, een kabeljauw van 2875 gram. DACCA. In Chittajong (oost-Pa- kistan) heeft de politie elf mensen uit een oproerige menigte doodge schoten, die tegen het bewind van president Ajoeb Chan demonstreerde. De betogers vielen een trein met graan aan, een bus en een jeep van de politie. DEN HAAG, 14-12. De Rijksvoor lichtingsdienst verstrekt de volgende bijzonderheden over de doop van prins Johan Friso op zaterdag, 28 de cember a.s. in de Domkerk te Utrecht. De doop zal worden be diend door ds. H. J. Kater, Neder lands Hervormd predikant te Am sterdam. Als peten zullen hierbij aanwezig zijn: koningin Juliana, Christina von Amsberg, prins Harald van Noor wegen, dr. J. H. van Royen en Johan Christian Baron von Jeniscli. PRjAAG, 16-12. Tsjecho-Slowakije wil zijn wankele economie door een 'krachtig anti-inflatiöbeleid en een langdurig consolideringsprogram vei-stexken. Dat is het kernpunt van een zondagavond bekendgemaakte resolutie van het Cen trale Partij- comité, dat vorige week donderdag en vrijdag bijeen is geweest. Het Centrale Comité bereikte voorts overeenstemming over de nieuwe federalistische structuur van het liarxd, 'die per 1 januari zal in gaan. Een resolutie hierover bevatte echter geen aanwijzingen over de bezetting van de voornaamste rege ringsposten. Zuid-Afrika blijft nog in Unctad NEW YORK, 14-12. De algemene vergadering heeft een Afrikaans- Aziatisch voorstel Zuid-Afrika uit de V.N.-organisatie voor handel en ontwikkeling '(Unctad) te stoten van de hand gewezen. De stemverhou ding was 55 voor en 33 tegen. De vereiste tweederden meerderheid werd niet gehaald. Achtentwintig landen onthielden zich van stem ming. De tegenstemmers vreesden dat bij aanvaarding van het voorstel Portugal, Israël en nationalistisch - China 'hetzelfde lot zouden onder gaan. DEN HAAG. Minister Lardinois van landbouw en visserij acht het voorshands niet noodzakelijk een minimumprijs voor de koelhuisboter vast te stellen, die binnen afzienbare tijd op de markt zal woi-den ge bracht. EL PASO (Texas). President John son en president Diaz Ordaz van Me xico hebben met het laten ontplof fen van een dam een oud grensge schil tussen beide landen geregeld. Zij dr-ukten samen op de knop, waar door de dam bezweek en het water van de grensrivier een nieuwe loop nam. WILLEMSTAD. Het 450 ton me tende motorschip „Adija", geladen met bieten, dat wegens de dichte mist voor anker -lag in het Hollands Diep tussen Willemstad en Klundert, is overvaren door het Belgische mo torschip „Subleme", komende uit de Volkeraksluizen en varende in de richting Dordrecht. D'e opvarenden werden gered. ASSEN. In de bossen bij Stuifzand in Drenthe is zaterdagavond een wachtmeester van de rijkspolitie door twee stropers neergeslagen. De stropers zijn ge-arresteerd. II11II11II11111111111111111111111 f 11111 I STEUNT 1 de akfie Overdekt zwembad' E Stort uw' bijdrage op giro 137677 jf t.n.v. Zieribzeesche 5 E Nieuwsbode met vermelding E vair het motto! Ook kasstor- E (jhgen zijn welkom! ÏÏiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Scheepvaartberichten Aludra, 1'5-12 van Port Soedan naar Bavangar. Kelletia, 14-42 van Panamakanaal naar Curacao. Vijf jaar bejaardengymnastiek te Ouwerkerk OUWERKERK, 14-12. Tijdens de vorige week gehouden wekelijkse 'bijeenkomst van d'e bejaardensocië- teiit werd herdacht, dat het juist vijf jaa-r geleden was, 'dat de heer Roks leiding 'kwam geven aan de bejaar dengymnastiek. In een hartelijk speechje dankte de leidster van het bejaardencomité, mevrouw Bolijn- Engel'brecht, mede namens de cur sisten, voor de 'bijzonder prettige wijze, waarop de heer Roks zijn taak vervult. Er is een trouw clubje van bejaarden gevormd en in stand ge bleven, dat het belang van voldoen de lichaamsbeweging begrijpt en in toepassing brengt. Namens* allen overhandigde.. mevrouw Bolijn de heer Roks een -blijvend aandenken. Het Groene Kruis, waarvan de provinciale vereniging de cursus hoofdzakelijk financiert, bracht bij monde van de heer Romeyn zijn ge lukwensen. Hij vertelde, dat de aan loop -tot de cursus is geweest een le zing met film door mevrouw Gaar- landt van 'het landelijk U.V.V., op een bijeenkomst in dezelfde zaal, waar 'de vier sociëteiten van de ge meente Duivel-and aanwezig waren. De sociëteit Ouwerkerk vond de heer Roks bereid, de cursus te ge ven. 'Het Provinciaal Groene Kruis stelt ons naast een kleine bijdrage van 'de cursisten in staat de kosten te dragen. 35 plaatsen in Zeeland met 700 cursisten maken van de Zes ton voor ziekenhuis dat niet wordt gebouwd HOOFDDORP, 12-12. Tijdens de begrotingsbehandeling van de ge meente Haarlemmermeer heeft drs A. L. J. Koenen, wethouder van so ciale zaken en volksgezondheid me degedeeld dat er geen streekzieken huis zal worden gebouwd in de Haar lemmermeer. Dit ondanks het feit dat de voorbereidende werkzaam heden gedurende de afgelopen ne- den jaar reedn 'n bedrag van 600.000 gulden hebben gevergd. door het Prov. Gx-oene Kr*uis gebo den gelegenheid gebruik, aldus de heer Romeyn. De heer Roks, zichtbaar verrast, dankte voor alle vriendelijkheid, 'hier ondervonden en zei steeds gaarne de woensdagen naar Ouwer kerk te komen BURGII/HAAMSTEDE, 14-12. Er werd zaterdag in Burgh en Haam stede een ware rush ondernomen op zaken die schaatsen in voorraad had den, want zaterdlagmiddag werd de baan van de ysvereniging Ilaant- stede-Burgli geopend. Na ongeveer vier jaar verstoken te zijn geweest van ijs, was het logisch dat de schaatsen niet meer pasten: speciaal betrof dat de jeugd. Het bestuur van de ijsvereniging keui'de in de loop van zatex-dagmor- gen het ijs goed. In de namiddag werd door velen het ijs geprobeerd en in keurige conditie bevonden. Het kon ook niet andex-s, want de water vlakte achter de W .G. Bootlaan was bij windstil weer dichtgevroren. Vele leden passeerden de kassa, terwijl zich tevens een groot aantal nieuwe ij si ief hebbers opgaven. Zondagmiddag was het nog veel drukker op de baan. Ook het aantal toeschouwers was groot, waaronder talrijke oud-liefhebbei-s. Jammer dat zich enige ongelukken voordeden. Zaterdag verzwikte de heer N. T. uit Burgh zijn enkel en moest per auto naar huis worden ge bracht, Zondag viel mevr. S.-J. uit Haamstede dusdanig dat ze met een lichte hersenschudding naar huis ver voerd moest worden. Verder moest de heer D. H. uit Noox-dwelle zich onder geneeskundige hulp laten stel len toen bij een botsing een schaats in een been drong. De wond werd gekramd. (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). Opgewekte uitvoering „Witte van Haemstede" BURGH, 14-12. In hotel „Het wapen van Burgh" gaf de Kon. Har monie „Witte van Haemstede" voor een volle zaal de eerste van de twee voorbereide uitvoeringen. Het verheugde de voorzitter, de heer H. P. Verton ten zeerste dat een zo groot aantal aanhangers van de muziek hun schreden naar de warme zaal had gericht om te ko men genieten van muziek en toneel. Spreker heette die beschermheer, de heer H. P. Everwijn (wat later ver- LONDEN, 14-12. Gezaghebbende medische kringen in Engeland heb ben vrijdag de verwachting geuit dat de „Hongkong-griep", die op het ogenblik in de Verenigde Staten woedt, binnen enkele weken Europa zal bereiken. Meer dan dertig Amerikaanse sta ten zijn al door de ziekte aangetast. In Philadelphia zijn negen personen die griep hadden, door complicaties overdeden. De actrice Tallulah Bank- head bezweek aan dubbele longont steking, nadat zij de „Hongkong- gi-iep" had gekregen. Een woordvoerder van de Bx-itse medische onderzoekingsraad zei, dat deze epidemie echter niet zo ex-nstig is als de „Aziatische griep" van 1957. Schipper verongelukt: Hoogte brug fout geschat OSNABRUCK, 15-12. De schipper van het uit Rotterdam afkomstige tanksdhip „Bx-uno", M. Poss, is za terdag verongelukt toen hij de door- vaarthoogte van een brug over het Mittellandkanaal in Hille (Noord- rijn/Westf al en) verkeerd schatte. Hij sloeg met het hoofd tegen de onder kant van de brug en viel overboord. Een achter hem varend schip haalde de man uit het water, doch hij was al overleden. schijnend) en echtgenote van harte wel'kom. Ook h'et ere-lid, de heer J- D. Lindhout werd in dit welkomst woord betrokken. De heer Verton gaf een kort ovex-zicht van het wel en wee der harmonie in het afgelopen jaar waarbij hij vooral de jeugdop leiding aantipte en de oud-papierac ties, bitter nodig om aan alle finan ciële zaken het hoofd 'te 'kunnen bie den. Onder leiding van de tijdelijke di- ri'gent, de heer E. A. de Looff zorgde de harmonie voor een goed stuk mu ziek. Het was duidelijk te horen dat het goed gaat in de muziek. Een 4-tal pittige marsen Waai-onder The Yel low Rose, de bekende Lusüspiel ou verture van Kéler-Belia, een keurige fantasie van BiSselink: „Een schone meimorgen" genaamd en een walsen potpouri van Strauss completeerden het muzikale 'gedeelte van de uit voering. In de pauze de niet meer weg te denken verloting van een groot aan tal consumptie- en gebruiksartikelen. De Zeeuwse Comedie Gehooi'd en gezien het succes van 1967 werd opnieuw een beroep ge daan op het inmiddels van naam veranderde toneelgezelschap uit Vlissingen-Middelburg. „De Zeeuwse Comedie" is nu de naam en de da mes en heren tonelisten brachten een bijzonder goed geslaagde uitvoering van de kl'ucht: „De rare familie" van Arnold en Bach. Het stuk wei'd in dertijd met Johan Kaartin de hoofd rol voor de t.v. opgevoerd'. Mar ja Cardon, Mientje de Leeuw, Willy Leijinse bijgestaan door de heren Rcnny de Koning, Piet d'e Leeuw, Bram Kwekkeboom en Frans Pries ter waren de mensen die dit stuk met vaart en op uitstekende m'anter op de planken brachten. Zij oogst ten dan ook een welverdiend applaus en hartelijke dankwoorden van de voorzitter. Het bal werd deze avond geleid door de Boerenkapel o.'l.v. de heer JBraamse. Eens wiaf anders en vooral voor de wat bezadigde men sen „een l'ekker muziekje". Vrijdag avond a.s. volgt de tweede uitvoe ring, opnieuw in „Het wapen van Bungih". een mysterie-roman door Frank van Falckenoort „Maar," vroeg Klein, „alles is mij toch nog niet duidelijk, Want na al les, wat U mij' verteld heeft over de ontvoering van juffx-ouw Boomsma door die aap, begrijp ik niet, waar om zij U liet vallen, toeni U naar be neden wilde lopen. Herinnert U zich nog, dat zij haar voet onder het. deui-matje zette?" „Ja, wat dit punt aangaat, kun nen we slechts gissen. Mijn veron derstelling is, dat zij wilde verhin deren, dat Saïd gegrepen werd. Zij dacht: als Saïd de imitatiesteen heeft, zal hij wel tevreden zijn en zo gauw mogelijk verdwijnen. Waar schijnlijk heeft 'het meisje gedacht, dat Saïd niet zou ontdekken, dat de ring een imitatiesteen had. De ech te steen bevond zich immers in de doos In haar bed. Misschien heeft zij het plani gehad om later de echte robijni aan de politie te overhandi gen. Veigeet. niet, dat het meisje op dat ogenblik door de gewelddadige dood van haar meestei-es, d'ie zij al zoveel jaren trouw gediend had, ge heel ovex'stuur was. Enfin, zij is dood en kan niet meer spreken. Laten we het beste exvan denken." Het was een tijdje stil. Slechts het eentonige geronk van de motor klonk en de 'beide mannen waren elk met hun eigen gedachten bezig. „Misschien heb ik één fout ge maakt," eiikende Koks. „Ik had van het begin af ook aan de achtei-zijde van de woning bewaking moeten plaatsen. Dan zou Saïd onherroepe lijk -in onze armen zijn gelopen en had de laatste moord waai-schijn- lijk voorkomen kunnen worden." „Maar mijnheer Koks, nog wat an ders," x-iep Jopie uit. „Hoe kreeg Sa id iedere 'keer die aap in Haarlem? Des avonds moest hij opti-eden, maar des nachts was dat beest hier. Hoe zit dat?" „Ook dat ben ik via de Haagse ï-echerche te weten gekomen," ant- wooi-dde Koks. „Saïd had permanent een kleine bestelauto gehuurd. Zijn nummer was voor negen uur al af gelopen. Dan bracht hij de aap van uit zijn 'kooi in 'de bestelauto en reed weg, naar de achterzijde van de wo ning in Haarlem. In het donker had 'geen mens daar erg in. Vóór het aanbrelcen van de dag was hij met het dier weer terug en niemand van de circusmensen is 'dat opgevallen. Het gebeurde wel meer, dat één der employé's 's nachts een slippertje maakte. En dat de aap gedux-ende de nachtelijke uren ook niet in zijn kooi was, viel evenmin op, want Said verzorgde het dier geheel en al." „En diat van die schoen, mijnheer. Bij die inspecteur zei U, dat U al wist, waar Van Bx-antenaar de steen verbox-gen had. Wist U toen al, dat die in de geheime bex-gplaats in de hak van de linkerschoen zat?" „Ja," antwoordde Koks. „Toen Van Brentenaar uit. de trein kwam en het kantoor van de inspecteur 'be trad, hoorde 'ik, dat zijn voetstap pen twee verschillende geluiden maakte: dof en hol. zal ik maar zeg gen. Ik dacht daar over na en kwam tot de slotsom, dat één der schoe nen een iholte moest bevatten. In een schoen kan men zo'n grote robijn slechts op één plaats verbergen, na melijk in de hak. Mijn veronderstel ling was dus, dat in een der schoe nen een holte moest zijn. Toen hij naar het. visitatievertrek ging, luis terde ik nog eens goed en kwam tot de ontdekking, dat het de linker schoen moest zijin. Een gokje, maar je hebt :het zelf gezien: het kwam uit!" „Daar zou ik nu nooit op geko men zijn," bekende Jopie verbluft. „Dat hindert niet. 'De 'douanier, die hem visiteerde, zal waarschijnl,k ook wel de schoenen onderzocht hebben. Hem is het toch ook niet op gevallen?" „Nee," gaf Jopie toe. „Dat is zo." Toen de auto de Hazepaterslaan indraaide, wees het kleine klokje op het dashboard ruim drie uur. „Dat wordt een korte nacht, Klein. Kom morgenochtend om een uur of elf maar even op het hoofdbureau, dan krijg je van mij wel te horen, wat je publiceren mag. Welterus ten."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5