Herbouwde St. Laurenskerk werd opnieuw in gebruik gesteld Engeland staat voor groot loonconflict Het N.V.V. over het stakingsrecht Midden-Oosten Onrust in Brazilië is vastgelopen Om de overplanting van organen De Westduitse presidentsverkiezingen Snel praten nodig over beperking van rakettenbewapeningswedloop De maanreis van de Apollo-8 MORRIS De drieledige Boerenpartij O Parlement Brazilië naar huis gezonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Muandug 16 december 1968 125ste jaargang Nr. 20115 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT In dit nummer: Zierikzeese raad achter zwembad plan Plechtigheid te Rotterdam ROTTERDAM, 14-12. De grote Sint Laurenskerk in Rotterdam - tij dens het bombardement in mei 1940 vrijwel totaal vernietigd - is van daag na een wederopbouw van 16 ja ren, opnieuw geopend in aanwezig heid van prinses Beatrix en prins Claus. De Grote of Sint Laurenskerk, in het centrum van Rotterdam, ge bouwd van 1449 tot 1525, is het eni ge grote monument van historische waarde dat Rotterdam thans nog rijk is. De reconstructie kostte 15 miljoen: Er ontbreekt nog een groot barok- orgel, de kosten 1 miljoen, dat Kerst mis 1971 in gebruik kan worden ge nomen. Dr. H. Eykman, voorzitter van ge- commiteerden der Hervormde ge meente te Rotterdam herinnerde in een toespraak aan de verwoesting in mei 1940. Van de kerk stonden na het Duitse bombardement alleen nog de muren voor een deel overeind. De toren bleef grotendeels gaaf in stand. Drie mogelijkheden Burgemeester Thomassen van Rot terdam zei dat men in 1940 stond voor de keus de gehele kerk te laten verdwijnen, de toren te restaureren en er een moderne kerk naast te bouwen of volledige herbouw. De burgemeester was verheugd dat men de laatste oplossing heeft gekozen. Dr. H. Eykman stelde de kerk ter beschikking van de kerkéraad. De bijeenkomst in. de hernieuwde Sint Laurenskerk werd besloteh dGor een te deum laudamus, voor de ze gelegenheid gecomponeerd door Hendrik Andriessen. Het werd uil- geveerd door de cantorij van de Gro te of Sint Laurenskerk. het Leids Kamerkoor, het N.C.R.V. Vocaal En semble. leden van het koor van het Rotterdams Conservatorium, en het orkest van het Rotterdams Conser- LONDEN, 16-12. D eBritse La- bour-regerixig staat voor nieuwe moeilijkheden in haar nogal gespan nen verhouding tot de vakbeweging. Nog geen weck voordat het parle ment op Kerstreces gaat is een loon conflict in het bouwbedrijf in een crisisstadium gekomen. Donderdagochtend komt het La gerhuis bijeen voor een speciaal de bat over een loonbevrieziog, afge kondigd door de minister van werk gelegenheid en produktiviteif, me vrouw Barbara Castle. Waarnemers verwachten dat de regering daarbij harde noten te kraken krijgt. Tet gaat om het uitstel van een loonsverhoging voor anderhalf mil- jden bouwvakarbeiders omdat deze de 'bij het officiële loon- en prijsbe- Russische Middellandse-zee-vloot sterk verminderd WASHINGTON, 14-12. De Russen hebben hun Middellandse-zee-vloot sterk ingekrompen. In een gepubliceerde verklaring van de Amerikaanse marine wordt gezegd, dat 'de Russen in de afge lopen weken twintig van hun veertig gevechtsschepen uit de Middellandse zee hebben teruggetrokken. Zij be gonnen daarmee op 5 november, toen het helikcpterschip „Moskva" naai de Zwarte Zee terugvoer. Toen de „Moskva" op 22 septem ber in de Middellandse zee arri veerde, ontstond in het Westen be zorgdheid over een groei van de Rus sische militaire macht in dit gebied, dat tot dusver aan de Amerikaanse Zesde vloot en andere geallieerde marinestrijdkrachten voorbehouden was geweest. De Amerikaanse marine kan niet zeggen wat de reden van de Rus sische terugtocht is. Verzetsgroepen in Thailand en Maleisië KOEALA LAMPOER, 15-12. Thai- land en Maleisië hebben besloten vliegtuigen in te zetten bij het be strijden van communistische gue- rilla-posities in de oerwouden langs hun gemeenschappelijke grens. Dit heeft vice-premier Toen Ab- dcel Razak van Maleisië zondag be kendgemaakt toen hij terugkeerde van een ministersconferentie van de Economische commissie voor Azië en het Verre Oosten in Bangkok. Tot dusver zijn tegen de guerilla- strijders alleen land- en marine strijdkrachten gebruikt. Volgens Ra- zak heeft Thailand beloofd meer troepen naar zijn zuidelijke grens te zenden. leid gestelde grens met een penny overschreed. „Ebenezer Scrooge had voor Kerst mis niets beters kunnen bedenken", zei een vakbondsleider, doel'end op de vrek uit het Kerstverhaal van Charles Dickenis. vatorium, onder leiding van de diri gent Barend Schuurmanz. Na afloop van de plechtigheid in de Laurenskerk klonken over Rot terdam de klanken van de kerkto rens uit 'alle delen van de stad. UTRECHT, 14-12. „Waar blyft het wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht?" vraagt het N.V.V. in zijn officieel orgaan „De Vakbewe ging" aan de minister van justitie. De Sociaal-Economische Raad heeft in maart van dit jaar advies uitge bracht. Negen maanden zijn sedert dien verlopen. „Moet het nou echt nog langer duren?", aldus het N.V.V. De regering kreeg van de. S.E.R. voor het eerst een advies, waarmee zij naar het oordeel van het N.V.V. uit de voeten kan: grote eensgezind heid over hoofdzaken, wat verdeeld over details. Het wox'dt de hoogste tijd, dat de staking niet meer als wanprestatie en het oproepen daar-, toe niet als een onrechtmatige daad wordt beschouwd, meent het N.V.V. In het algemeen moet de staking ge oorloofd zijn, waarbij de uitzonde ring de regel kan bevestigen. Precies omgekeerd aan de situatie zoals die nu bestaat, aldus het N.V.V. RIO DE JANEIRO, 14-12. - Ver scheidene personen zijn vrijdag avond in Rio de Janeiro gearres teerd, onder wie de journalist Joel Silveira, en de afgevaardigde van de staat, Guanabara Salvador Mandin, een luchtmachtofficier De centx-ale figuur, om wie de cri sis is ontstaan, Marcio Alves, het parlementslid dat de regering wil la ten vervolgen wegens belediging van het leger, heeft op 3 september in het parlement geprotesteerd tegen de „willekeur" van het „militaristische regiem". NEW YORK, 14-12. „Men heeft het recht niet zeventien goede men'- selijke organen te begraven als een mens sterft. Zij dienen beschouwd te worden als een deel van de na tuurlijke hulpbronnen van het land en bewaard te worden teneinde le vens te redden". Dit heeft in New York dokter Adrian Kantrowitz verklaard, een van de Amerikaanse pioniers op het gebied van de hart overplan ting. Hij sprak tot de Ame rikaanse commissie voor de over planting van menselijke organen. Deze. commissie, waarvan rechter- J. Irwin Shapiro, president van het hooggeredhtshof van de staat New York, voorzitter is, wil een nieuwe definitie opstellen voor het „dood- zijn", die sinds he.t in zwang komen van hartoverplantingen noodzake lijk is geworden. DURE DUIVEN APELDOORN, 15-12. Tij dens een in Apeldoorn gehou den verkoop van postduiven heeft de heer A. C. van Ee uit Soest voor 242 door hem ten verkoop aangeboden duiven een fantastische som ontvan gen. De heer Van Ee ging met een bedrag van bijna 50.000 gulden naar huis, en kreeg ge middeld voor zijn duiven een bedrag van f 204,-. De duurste duiven leverde hem het lieve sommetje op van f 2860,-. BONN, 15-12. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Gersten- maïer, heeft zondag gezegd dat er geen sprake is van een veto inzake de bemoeienis va een westerse bond genoot met de plaats van de aan staande presidentsverkiezing. Gersteomaier zei vorige week, dat datum en plaats van. deze verkiezing, die gewoonlijk in West-Berlijn wordt gehouden, neg niet bekendgemaakt konden worden omdat een westerse bondgenoot, die hij niet met name noemde, de regering hiex-over had benaderd. Ondanks een ontkenning van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken dat de Verenigde Sta ten bezwaren zouden hebben geuit tegen de keuze van West-Berlijn uit vrees voor Oostdui'tse maatregelen, houden Westduitse functionarissen rekening met de mogelijkheid dat de bezwaren uit het kamp van de nieu we Amerikaanse president, Nixon, afkomstig zijn. Men gelooft, 'dat Nixon elk risico van een conflict zo spoedig na zijn ambtsaanvaarding wil vermijden. LONDEN, 14-12. Israels minister van buitenlandse zaken ,Abba Eban heeft op een pex-sconferentie in Lon den veiklaard dat men in het mid den-oosten volledig is vastgelopen door de systematische weigering van de Arabische landen, in het bijzon der Egypte, om te reagexen op de initiatieven van. Isx-aël voor een dia loog. Israël, aldus Abba Eban, blijft echter bereid de pogingen te steunen van de V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring óm tot een regeling van 'het conflict te komen. Abba Eban heeft Ln Londen be sprekingen gevoex'd met de Britse regering. WASHINGTON, 14-12. De NASA heeft besloten het aftellen voor de start van de Apollo-8, die een reis naar de man gaat maken, een deg eerder te beginnen, namelijk zondag in plaats van maandag. Alle technische voorbereidingen voor het begin van de beslissende fase zijn drie dagen eex-der gereed gekomen dan het plan was. Een woordvoerder van de NASA zei: „Wij hebben tijd over en zullen die gebruiken". De technici van de NASA worden door het vervroegen van het aftellen in staat gesteld kleine vertragingeii te boven te komen zonder de start - op 21 december - te moeten uitstel len. De drie ruimtevaardei's, Frank Box-man, James Lovell en William Andex-s, die met Kex'stmis tienmaal i'ond de maan willen reizen, hebben vx-ijdag" nog eens de beslissende fa sen van de vlucht gerepeteei'd. Gepakt in tuin van officier van justitie BLOEMENDAAL, 15-12. lil de tuin van de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem is zondag avond een inbreker aangehouden. De inbreker was er, met een maat en een agent van politie, via de muur binnen gereden. Aan de aanhouding was een wilde rit vooraf gegaan, dip begon nadat de Bloemendaalse politie een tele foontje kreeg, dat er 'een grote auto stond voor het huis -vain een inwo ner van Bloemendaal die afwezig" was. Toen de politie aankwam stap ten er juist twee mannen in. De auto werd opgehouden, één van de agen ten stapte irx de auto met de twee mannen, waarna de twee mannen werden uitgenodigd achter de poli tieauto aan naar het politiebui'eau te rijden. De auto ontsnapte echter in de richting Heemstede, later in de richting Zandvoox-t. De rit eindigde tenslotte in de tuin van de officier van justitie, waarna de meerijdende agent één van de in brekers vast ken1 houden. De tweede ontsnapte. De aangehouden man is d'e 48-jarige J. J. V. OUDDORP. De zesjarige Jolanda Kaandorp, uit Alkmaar, is in Oud dorp aangereden door een auto en om het leven gekomen. Het kind stak onvoorzichtig de weg over. WASHINGTON, 15-12. Met grote nadruk heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Clifford, zich zondag in Washington uitgesproken voor een snel begin van onderhan delingen over een beperking van de bewapeningswedloop op het gebied van rakettexx. In een vraaggespi'ek voor de t.v. waarschuwde Cliffox'd, dat „met elke dag die verstrijkt de mogelijkheid (PUTYF1W Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Tram reel etalage in AMSTERDAM, 15-12. Een tram- stel van lijn 10 wipte zaterdagavond in Amstex'dam, na een aanrijding met een pex-sonenauto, in de Van Lim- burg Stirumstraat de rails uit. het trottoir op en kwam tegen de pui van een herenmodemagazijn, waar van de etalage werd vernield, tot stilstand. De 22-jarige bestuurder van de auto. H. W. N., die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeex'de. en een 28-jarige passagier, die ge wond raakten, werden naar een zie kenhuis overgebracht en'daar opge nomen De trambestuurder, de con ducteur en e endei'de inzittende van de auto konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. Auto sloot in: dode en drie gewonden DORDRECHT. 14-12. De 57-jarige mevrouw J. Keizer uit Dordrecht is vex-dronken 'in een in een sloot ge raakte auto. De auto waarin vier personen, zaten, raakte op de Dub- beldamseweg in Dordrecht in volle vaart van 'de weg af doordat de be stuurder een bocht niet opmerkte. Het was bijzonder moeilijk de inzit tenden uit de ondersteboven liggen de auto te bevrijden. Voor mevrouw Keizer kwam de hulp te laat, de drie andere inzittenden werden met min of meer ernstige verwondingen naar het gemeenteziekenhuis van Dor drecht ovex-gebracht. De nieuwe actie: „Glaasje op UTRECHT. 15-12. In de kringen der nationale commissie tegen het alcoholisme heex-st grote vei'bazing en ongerustheid over de nieuwe ac tie „glaasje op. laat je rijden", van het Verbond voor Veilig Verkeer en over hetgeen tijdens een recente pex'sconf eren tie werd opgemerkt over de toelaatbaax-heid van alcohol- gebruik door hen die nog een auto moeten gaan besturen. Dit bleek zaterdag op de vergade ring van de raad van afgevaardigden van de nationale commissie. Men vex'wachtte algemeen dat de „gelukkig veld winnende gedachte", dat alcoholgebruik ontoelaatbaar is voor ihen die aan het verkeer moeten deelnemen, hierdoor meer wordt on dergraven. ZIERIKZEESCH NIEUWSBOD HE E Wij zó^cen per 1 jap een CORRESPONDENT VOOR AENESSE voor de v/rzorglfcg van het plaatselij 1nieuws^-Jtedelijke beheersiij/g van de taal en het beschikken over een telefoon, zijn hijpr voor ei'g prettig. Briefen onder motto „coxa;e.s- poduent" aan de x'edaktie: Ja'iXr n^wekken 11, Zierikzee. WASHINGTON. Hel kabinet Nixon: voorste rij v.l.n.r. David M. Kennedy, financiën; Melvim, R. Laird, defensie, vice-pres.; Spiro I. Agneyj; John A. Volpe, transport; Robert Mayo, 'budget; Robert H. Fine h,gezondheid, onder wijs en maatschappelijk werk. Achterste rij v.l.n.r.: William R. Rogers, bui- tenlandse zaken; Winston M. Blount, posterijen; John N. Mitchell, justitie; Maurice Stans, handel; George Romney, huisvesting en ontwikkeling; Clif ford M. Hardin, landbouw; George P. Schultz, werkgelegenheid en J. Hickel, binnenlandse zaken. Dit nixirunei' bestaat uit 6 pagina's Tracht het noodzakelijke zo licht mogelijk te dragen. voor een topconferentie kleiner wordt". Hij verdedigde de opvatting- dat een dergelijke conferentie niet noodzakelijk door Johnson, en Ko- sygin geopend behoeft te woi'den. Dit zou volgens hem op ministerieel of ambassadeui'sniveau kunnen gebeu- ren. Clifford vond het belangrijkste, dat de bespi'ekingen nog onder de oude Amerikaanse regering tot stand komen, omdat, hij vreesde dat de nieuwe president, Nixon, na zijn ambtsaanvaarding op 21 januari, ex- voorlopig geen tijd voor zou hebben. Veehouder gestikt in hooi BERGUM 14-12. De 45-jaxige ge huwde veehouder A. Vaatstra uit Sux-huizum, vader van vijf kinderen, is op het erf van zijn boerderij om het leven gekomen toen hij bij het voex-en van het vee onder een schui vende hooiberg terecht kwam. Hij wex-d pas enkele ux-en later gevon den toen een melkrijder alarm sloeg omdat de melkbussen niet bij de weg stonden. De man bleek te zijn ge stikt. DEN HAAG, 14-12. De uit de Boerenpartij getreden groep Harm- sen zal onder deze naam in de Twee de Kamer optreden en niet onder de naam „Binding Rechts", zoals de heer E. Harmsen destijds heeft ver zocht. Dit deelde de voorzitter van de Tweede Kalmer, mr. F. J. F. M. van Th isl mee overeenkomstig de con clusie van de commissie werkwijze uit de Tweede Kamer. Voortaan zullen, a'ls het gevolg van het uiteenvallen van de B.P.-fractie, dx-ie fracties optx-eden: 1. de fractie van de Boerenpartij, bestaande uit drie leden, voorzitter de heer Koekoek; 2. de gx'oep Harmsen. bestaande uit drie leden, voorzitter d'e heer Harm- sen; en 3. ais afzonderlijke fractie optre dend: de heer Ki-oneniburg". Rijkspolitie te water heeft vlaggeschip NUMANSDORP. 14-12. Woensdag 18 december zal de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, het vlaggeschip van de rijkspolitie te water officieel in gebx-uik stellen. Het schip zal de andere dag op- begeleiden naar België, waar de vor- dracht krijgen H. M. de Koningin te stini met de koning van België het nieuwe Kanaal van Gent naar Ter- neuzen zal openen. WAT" MT PEr rilt <-<3 Verspreide opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Vex-spx'eide opklai-ingen, maar ook hier en daar een bui; meest matige •wind tussen zuidoost en zuid; van nacht tempei'atux*en om het vries punt, morgen dezelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-tempex-atuur: 0 lot 4 graden boven normaal. Max.-tempei-aluur: van ongeveer nox-maal tol 3 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 px-ocent. Kans op een geheel dx'oog etmaal: 20 procent. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 5.58, onder 14.10. Nieuwe maan: 19 dec. te 19.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 dec. 0.29 v.m. 12.50 n.m. BROUWERSHAVEN 17 dec. 0.15 v.m. 12.40 n.m. Springtij: 22 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 16-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie op de oceaan ten westen van Ierland was er de ooi-zaak van, dat tijdens het weekeinde de vorst in ons land en ook verder in westeuropa naar hel oosten werd teruggedrongenMaan dagochtend liep de vorstgrens langs de westkust van Denemarken via midden Duitsland naar het Alpen gebied. Een oceaanfi-ont dat bij de depi-essie behoort bi-acht in Neder land enige neerslag, terwijl plaat selijk ijzelvorming optrad. Het komende etmaal blijft, de sto- ï-ing bij Ierland het weer bij ons be palen. Met winden tussen zuidoost en zuid ihoudt de aanvoer van oce anische lucht met temperaturen bo ven het vriespunt aan. De lucht is onstabiel van opbouw, zodat naast verspreide opklaringen ook. hier en daar een 'bui wordt verwacht. RIO DE JANEIRO, 15-12. In Bra zilië, waar vrijdag president Arturo da Costa E Silva via een „institutio nele wet" het parlement voor onbe paalde tijd naar huis zoixd eu alle grondwettelijke bevoegdheden tot zich trok, was het afgelopen week einde onheilspellend rustig. Het openbare leven ging nox-maal zijn gang en minister van financiën Netto, die een reis naai- Europa af zegde. verklaarde dat de banken vandaag (maandag) gewoon geopend zullen zijn. De ki-anten, die onder censuur zijn -geplaatst, bevatten slechts summiere berichten over de gebeurtenissen. Deze volgden elkaar op nadat htf parlement weigerde de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van Marcio Alves. die de regering wilde laten vervolgen om dat hij dn het parlement geprotes- teex-d had tegen de „willekeur van het militaristische regiem". De hou ding van het. parlement wordt als een overwinning van de oppositie gezien. Alves heeft het vege lijf we ten te redden door in de ambassade van Ruruguay zijn toevlucht te zoe ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1