anders dan andere De verdwenen robijn NIEUWE IDEEËN IN WASHINGTON Het Kabinet-Nixon is bekend constante kwaliteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 december 1968 Nr. 20114 BLIK DOOR HET WERELD De eerste belangrijke benoeming voor de regeerploeg van president elect Nixon is die van prof. dr. Hen ry Kissinger. Deze zal officieel fun geren als persoonlijk adviseur voor defensie en buitenlandse politiek. De leiding van die twee taken is eigenlijk opgedragen aan een minis ter en Nixon heeft verzekerd dat hij voor deze posten sterke persoonlijk heden zal kiezenzodat schijnbaar de invloed van Kissinger niet zo erg groot kan zijn. In feite echter is die adviseurspost al een traditie gewor den en hoeveel invloed vandaar uit gaat op het algemene beleid is onder Kennedy en Johnson gebleken met McGeorge Bundy en Walt Rostow: zij waren de grote bepalers van de buitenlandse en militaire politieke lijnen. Het ligt voor de hand te ver wachten dal Kissinger dit in de toe komst niet minder zal doen. Enige ervaring in dit vak heeft hij wel. Zo is bekend dat het vredes plan voor Vietnam, waarmee Nelson Rockefeller indertijd zijn streven naar de republikeinse presidentskan didatuur trachtte te versterken, uit de koker van Kissinger kwam. Hel was een vrij vaag document, waarin de voornaamste conclusie was dat vechten er geen zin meer had omdat niemand kon winnen. Hoe men dan uit de misère moest komen, viel niet. uit het stuk op te maken. Dat mag men Kissinger niet regelrecht ver wijten, want zo simpel is die zaak ook niet. Bovendien was dit stuk ook minder een reële basis voor politiek dan weleen documentatie ten be hoeve van een verkiezing. Niet zo tam Wel kan men'uit Kissingers boe ken hel een en ander lezen over de algemene gang van zijn gedachten. En dan blijkt hij niet bepaald de tamste onder de duiven te zijn. Hij is - en dat is ivellicht een les van Vietnam - er wel van overtuigd dat de V.S. het zich gewoon niet meer kunnen permitteren te proberen met hun macht orde (of wat *V als zoda nig beschouwen) op zaken te stellen. Hij weet dat de beslissingen zowel in het binnenland als voor de ive- reldopinie verkocht moeten kunnén worden. Misschien dat Nixon daar om enige van de reclamevaklui die hem bij zijn verkiezingsstrijd zo ge holpen hebben, meeneemt naar Was hington. Kissinger is er daarom ook voor dat de V.S. meer dan tevoren met hun partners gaan overleggen, wat dan ook inhoudt dat niet zoals John son doet, elk geval op zich bekeken wordt en telkens naar het bevind- van zaken van het ogenblik ivordt gehandeld, maar dat oen plan met een doel op langere termijn wordt opgesteld. Dat houdt wezenlijk in een versterking van de N.A.V.O. als opsteller van plannen en als machts politieke organisatie. Twee aspecten die zo langzamerhand volkomen zijn verwaterd. Kissinger zal ook meer aandacht willen besteden aan Euro paIets wat trouwens geheel in Nixons straatje past. Zwakke schakel Het zwakke punt zal voor Kissin ger zijn dat het opstellen van een grote conceptie voor de buitenlandse politiek ook vraagt om een man die het kan uitdragen. Kennedy kon dat en had er enig succes mee. Johnson wilde het wellicht ook, maar had er gewoon de postuur niet voor. En Nixon is in deze, naar hel schijnt, ook niet de ideale figuur. Bovendien is er de akelige hebbe lijkheid dat ideeën van hoogleraren vaak uitstekend zijn voor de colle gezaal, maar daarom nog niet bij uitstek geschikt blijken voor toepas sing in de harde, praktische politiek van alledag. En een reactie uit Moskou - ivaar- schijnlijk nog tot op zekere hoogte gemeend - zal zijn dat Nixon door zijn nieuwe raadsman die nog spreekt met hel accent van zij nvroegere va derland, zoiets als een Duitse in vloed binnen zijn kabinet heeft ge haald „Flitsen" uit het buitenland DJAKARTA. Vier vertegenwoor digers van de verzetsleider, die in het gebied van de Arfak-stam in West-Irian ageert, hebben president Soeharto gevraagd, drastische maat regelen te treffen tegen onjuist op treden van Indonesische militairen in West-Irian. De vier mannen bren gen een bezoek aan Java, waar zij op het ogenblik militaire installaties en landbouwprojecten bezichtigen. PRAAG. Het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij is bijeengekomen voor het ne men van belangrijke beslissingen over veranderingen in de regering en partijtop en economische hervor mingen. BILBAO. In het industriegebied Bilbao zijil een tiental socialisten en leden van een geheime vakbond ge arresteerd. Onder hen bevinden zich de advocaat Eduardó Lopez en de impressario Ramon Ruibai. LAGOS. Biafra verwerpt nieuwe vredesonderhandelingen tenzij het daaraan als soevereine en onafhan kelijke staat kan deelnemen. I-Iet zal ook geen enkele vorm van associa tie met Nigerië aanvaarden, zelft niet op hel economische vlak. Dit heeft radio-Biafra bekend gemaakt. MEXICOSTAD. De Olympische Zomerspelen hebben de Mexicaanse regering naar een eerste schatting 227,7 miljoen gulden gekost. De Na tionale Bank van Mexico berekende dat de totale kosten 574,5 miljoen gulden bedroegen. Hiervan vloeide na de verkoop van de huizen in het Olympisch dorp weer 346.8 miljoen terug in de kas. LONDEN. Het derde kwartaal van dit jaar heeft de Britse betalingsba lans op de lopende rekening en de langlopend - kapitaalrekening een overschot van 102 miljoen pond ster ling opgeleverd, zo heeft het minis terie van financiën in Londen don derdag bekend gemaakt. PRAAG. In de Tsjechoslowaakse stad Pribram zijn drie voormalige officieren van1 de veiligheidsdienst voor een militair tribunaal versche nen, op verdenking in de stalinisti sche tijd betrokken te zijn geweest bij de liquidatie van twee „lastige functionarissen". MANILLA. Op alle agenten van het politiekorps van de Philippijnse hoofdstad zullen bloedproeven geno men worden om te weten te komen hoe het is gesteld met de verslaafd heid aan verdovende middelen in het korps. SAIGON. In de periode van 1 tot 7 december is het aantal gesneuvel de Amerikanen sinds het begin van de vijandelijkheden in Vietnam (1 januari 1961) boven de 30.000 geste gen. In deze periode werden 192 Amerikanen gedood. Een week daar voor was het officieel opgegeven aantal 228. PISTOJA. In het stadje Quarrata, op vijftien kilometer van Pistoja in Toscane, is een meubelfabriek door brand verwoest. Er werkten 4.000 arbeiders. De schade wordt op en kele honderden miljoenen lire ge raamd. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. DJAKARTA. Vorige week is er ge vochten tussen militairen en com munistische aanhangers in het dorp O uw óp het Molukse eiland Sapa- roea. Dit meldt het Indonesische persburtau Antara. WASHINGTON. De nieuwe Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken wordt William Pierce Rogers, een persoonlijke vriend van Richard Nixon en oud-minister van justitie. ISTANBOEL. De twee Amerikaan se torpedobooljagers, die maandag de Zwarte Zee binnenvoeren, zijn donderdagmorgen door de Bosporus gegaan in de richting van de Mid dellandse zee. Het zijn de Deyss en de Turner, die nu in de Zee van Marmora varen. Pierre Pal la overleden HEERLEN, 12-12. In een zieken huis te Heerlen is op 66-jarige leef tijd de pianist Pierre Palla overle den. De heer Palla was sinds 1931 in dienst bij de AVRO als pianist, bege leider en organist. Na zijn afscheid in '67 vestigde de heer Palla, die tot dan in Hilversum had gewoond, zich in het Limburgse Simpel veld. WASHINGTON, 12-12. De ge middelde leeftijd van de leden van het nieuwe Amerikaanse kabinet, waarvan de pasgekozen president Nixon woensdagavond de samenstel ling bekendmaakte, is 53 jaar, d.w.z. ongeveer dezelfde als die van de le den van het huidige kabinet-Johnson en zes jaar meer dan die van de le den van de regering-Kermedy. Het oudste lid van de regering- Nixon is de minister van financiën, David Kennedy, die 63 jaar is. De benjamin is Robert Finch, de minis ter van volksgezondheid en onder wijs. Hij is 43 jaar. Het kabinet van Nixon bestaat ge heel uit republikeinen. Br zijn geen democraten in opgenomen, noch ne gers. Wat hun bekendheid aangaat is de bekendste nog de gouverneur van Michigan. George Romney. die is be noemd tot minister van woningbouw en stedelijke ontwikkeling'. Romney danig aanvankelijk mee naar de repu- blikeise kandidatuur voor het presi dentschap, maar trok zich later terug' toen hij in zag, dat Nixons kansen veel beter waren. Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie DEN HAAG, 11-12. De algeme ne verkeersdienst rijkspolitie, die door een wijziging van de politiewet in het leven zal worden geroepen, zal bij de aanvang omstreeks 240 man bevatten, aldus hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken, mr. C. H. F. Polak en mr. H. K. J. Beernink, in antwoord op opmerkin gen van Eerste Kamerleden over het wijzigingsvoorstel meegedeeld. De huidige sectie bijzondere ver- keerstaken van de rijks politie, die 237 man bevat, kan als voorloper van de nieuwe dienst worden be schouwd. De dienst zal. gezien de krappe personeelsbezetting van de rijkspolitie, slechts geleidelijk kun nen worden uitgebreid. (De organie ke sterkte van de sectie bijzondere verkeerstaken is sinds 1 oktober 328 man). DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 14-jarige C. de Winter uit Doorn is in het acade misch ziekenhuis in Utrecht overle den aan de verwondingen, die hij op Sinterklaasavond opliep bij een ver keersongeluk in Doorn. WARMOND. Door het geen voor rang verlenen aan een vrachtwagen, bestuurd door A. Ch. uit Warmond kwam de 67-jarige A. Bosma uit Vo gelenzang woensdagmiddag om het leven. N AARD EN. Op rijksweg 1 onder Na arden is bij een autobotsing 'n 40- jarige mevrouw uit Apeldoorn op slag gedood. Bovendien werden drie personen ernstig gewond in het Dia- conessenhuis te Naarden opgenomen, van wie een in zorgwekkende toe stand. MEPPEL. De 65-jarige houthan delaar J. Nijland uit Meppel is, toen hij met zijn fiets rijksweg 31 nabij de Pijlerbrug ten noorden van Mep pel wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto en op slag' gedood. EIBERGEN. De 56-jarige B. F. Nijenhuis uit Eibergen is dodelijk gewond bij een verkeersongeval aan de Borkulose weg te Eibergen. UTRECHT. De politie in Utrecht heeft de 66-jarige Utrechtse drogist. L. C. van Ree dood in zijn woning in Utrecht aangetroffen. Waarschijn lijk is de man overleden aan kolen dampvergiftiging. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND Ncd. Herv. Kerk DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG AMSTERDAM. Door een breuk in de hoofdbuis van de waterleiding is een deel van de Volendammerweg in Amsterdam-Noord onder water ko men te staan, ook enkele straten in de omgeving ondervinden water overlast. UTRECHT. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, acht de mogelijkheid van een be stuurlijke samenwerking tussen Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht niet uitgesloten. UTRECHT. Eén rijbaan b van de rijksweg Utrecht-Den Bosch is ge stremd geweest na een ongeluk met een vrachtwagencombinatie die ge laden was met 23 ton aardappelen. UTRECHT. De Utrechtse ontwerp gemeentebegroting, die bij de ge meenteraad is ingediend, vertoont een tekort van 13.7 miljoen gulden. Dat is 4.3 miljoen gulden meer dan in het bijna afgelopen jaar. UTRECHT. In de aanbiedings brief bij de ontwerp-gemeentebegro- ting hebben b. en w. van Utrecht de restauratie aangekondigd van vijf grote hervormde kerken in de bin nenstad. te weten de Dom-, Jans-, Jacobi-, Buur- en Nicolaikerk. UTRECHT. De botsing van twee goederentreinen bij het perron in Susteren heeft ernstige vertragingen in het reizigersverkeer van en naar Susteren veroorzaakt. In verband met de opruimingswerkzaamheden moest de bovenleiding ontkoppeld. AMSTERDAM. Vele bekende figu ren uit de Nederlandse filmwereld, onder wie de cineast Bert Haanstra en de filmregisseur Fons Radema kers, hebben de receptie bezocht, die de leerlingen van de Nederlandse Film Academie in Amsterdam de ci neast Joris Ivens in de Brakke Grond in de hoofdstad hebben aan geboden ter ere van zijn 70e ver jaardag. DEN HAAG. De Nederlandse vrij- gezellenbond viert 28 december zijn vijftienjarig' bestaan. De bond, die ongeveer 6000 leden telt, behartigt de belangen van de Nederlandse onge- huwden en streeft met name naar belastingverlaging en verbetering van huisvesting voor deze groep. AMSTERDAM. De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, dr. Marga Rlompé, heeft aan dr. Willem J. H. B. Sandberg (71) in de erezaal van het stedelijk museum te Amsterdam, waarvan hij van 1945-1963 directeur was, de staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1968 uitgereikt. Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. G. J. Voortman, Oud-Vossemeer; 7 uur ds. M. v. d. Bosch, Goes. Luther se kerk: 19.00 uur ds. Assendorp. Kcrkwervc: 2 uur ds. Schoneveld (viering H. A.). Serooskerke: 10 uur ds. Assendoi-p; 11.30 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing; 10.15 uur jeugdkerk (de heer Van Dienst). Renesse: 9.30 uur ds. M. van den Bosch, Goes; 11.00 uur zondags school. Scharcndijke: 11 uur ds. M. van den Bosch. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes; 11.00 uur zondags school. Noordgouwe: 11 uur ds. Scho neveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Scho neveld. Ouwcrkerk: 11 uur ds. Fa- ber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 uur ds. Otome- ring; 6 uur ds. D. J. Baars, 's Heer Arendskerke. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Verboom, Benschop. Bruinis- sc: 10 uur ds. De Meij, Woerden; 5 uur ds. Quai-tel. Rotterdam. Noord- welle: 9.30 uur ds. Faber. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Hage, Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Nawijn; 6.30 uur ds. Nawijn (afscheid). Haamste de: 10 en 5 uur ds. J. Keizer.Scha- rendyke: 10 en 2.30 uur ds. G. Op- pendijk. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer. Zonne maire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur candidaat Put. ber. pred. te Scharcndijke. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Blok land. Roosendaal. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 8.30 en 7 uur ds. Triemstra. Vrouwenpolder (viering H. A.). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. S. v. d. Molen, em. predikant te Mid- delburg. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. Roos, Mid- del'hamis. Nieuwerkerk: 10 uur lees- dienst, 3 uur ds. Op dén Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst Renesse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur mevr. ds. A. B. Pool-Bast. Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur veribssi ngssamenkom s t Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur. zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 uur. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 14 en zondag 15 december Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter II. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Bcvcren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutel en zr. Werk man. Zuster J. Compagnc, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster Risseeuw. DIERENARTS Dierenarts W. A. M, Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Blijkens een onderzoek van het Franse nationale instituut voor de statistiek (Insee) heerst in Frank rijk grote economische bedrijvigheid en wijst alles erop dat de orderboe ken vol zijn en de investeringen in produktiemiddelen op een hoog peil staan. een myslcrie-roman door Frank van Falckenoort Een kwartier later was Koks op het Roosendaalse politiebureau, al waar hij verslag uitbracht van zijn verhoor in 'het ziekenhuis. Voor zo ver het voor de Roosendaalse politie van belang was, werd er van een en ander proces verbaal opgemaakt en toen Koks dit getekend had, vertrok hij definitief uit de stad. Het duurde geruimetijd, voor Koks sprak en Jopie vond het onder de gegeven omstandigheden maar het beste om niets te vragen. Hij be greep wel, dat Koks onder de in druk moest zijir van het gebeurde', zelf was hij er ook nog wat van overstuur. Maar toen men Dordrecht gepas- seerd was, vertelde Koks het relaas, zoals dat gekomen was uit de mond van Van Brantenaar. „Ik kan daar nog aan toevoegen, dat ik een onderzoek heb ingesteld, nadat we in die kamer, waar Said docd werd aangetroffen, zo'n vreem de lucht roken. Weet ,1e nog, dat ik je adviseerde om die middag naar Artis te gaan en speciaal de apen te bezoeken?" „Jawel, mijnheer". „Wel, jij besrhouwde dat als een grap, maar toen jij het had over die vreemde lucht, schoot het me op eens te binnen, dat ik eens in Artis een apenkooi had bezocht., waar het precies zo rook. In die kamer moest dus een aap geweest zijn. En toen vermoedde ik ook al, dat een aap de dood van de zangeres en haar kame nier op zijn geweten moest hebben. Ik ging toen van de conclusie uit, dat zoiets gebeurd moest zijn door een aap, die terdege gedresseerd was. Diezelfde avond heb ik alle dieren tuinen in Nederland opgebeld maar nergens had men een dusdanig ge dresseerde aap en bovendien was er nergens de laatste dagen een dezer dieren weg geweest. Ik ging toen verder denken. Waar konden, behal- ver uit dierentuinen, gedresseerde dieren vandaan komen?" „Uit een circus!" riep Jopie eens klaps uit.. „Juist, dat dacht ik ook. Ik liet door het gehele land informeren, waar circussen waren en het was al na middernacht, dat ik bericht kreeg dat er nabij Den Haag een circus was, waar iemand optrad met een gedresseerde aap. Het was onmoge lijk om 's nachts om half twee dat circus aan de telefoon te krijgen, maar ik ver-zocht de Haagse recher che poólshoogte te nemen. Om half vier kreeg ik eindelijk bericht, dat de aap er was. maar dat de dresseur ontbrak. In de beide af gelopen avondvoorstellingen had het nummer met de gedresseerde aap ook niet kunnen doorgaan. Ik be greep, dat Said degene was, die met 37 de gedresseerde aap optrad, want hij lag immers dood in Haarlem?" De oplossing lag toen voor de hand. Van Brantenaar was er op de een of andere manier achter gekomen, dat Said in dit alles de hand had. Juist één dag eerder is hij Said op 'het spoor gekomen, of liever gezegd: door een toevallige omstandigheid zag hij hem. Ik begreep, dat niemand anders dan Van Brantenaar Said had vermoord om zich in het bezit van de ring te kunnen stellen. Maar hoe dat te bewijzen? Ten slotte vond ik het 't beste om maar een bericht in de kranten te laten zetten, dat het onderzoek op een dood punt was aangekomen en Van Brantenaar zodoende in de waan te laten, dat hij het spel ge wonnen had. Ik liet hem ogenschijn lijk vrij gaan, maar mijn mensen hebben hem geschaduwd vanaf hei ogenblik, dat hij vanmorgen zijn hotel verliet, tot op het moment, dat hij in de Pullman uit Amsterdam vertrok. En ook in Den Haag en Rotterdam waren rechercheurs op het perron, om te controleren, of hij de trein niet verliet". „En als dat nu eens gebeurd was?" „Dan was hij zonder vorm van proces gearresteerd", antwoordde Koks droogjes. (Slot volgt). Advertentie caballero 25 STUKS 1.50 EEN LAURENS PRODUKT Toneelspeelster en TV-ac.trice Pelra Laseur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5