Interpellatie in Tweede Kamer over Shell-vestiging Moerdijk Man stak vrouw met zakmes Nog vredeskans in Midden-Oosten? Vliegtuig in zee gestort Bouwterrein te Terneuzen opgespoten met „volstrekt onbruikbare grond" Gesprek Johnson-Nixon Oudere boeren in de E.E.G. laten afvloeien Veerboot „Prinses Beatrix" beschadigd bij binnenvaren veerhaven te Vlissingen "NIEUWJAARS- Felle brand aan boord van tanker in havengebied Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 december 1968 125ste jaargang Nr. 20114 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Slot winkelweek Renesse Slenn van Nederlandse regering 12 V2 mil joen gulden DEN HAAG, 12-12. De regering heeft aan Shell I2V2, miljoen gul den toegezegd als steun aan de in vestering van dit bedrijf bij de ves tiging van een petrochemisch bedrijf in het Moerdijkgebied. Dit heeft minister L. de Block van economische zaken donderdagmid dag in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op een interpellatie van de heer Nypeis (D'66), die o.m. van de regering inlichtingen wilde ont vangen inzake deze tegemoetkoming, evt. andere toezeggingen en over de toezegging dat de regering de kosten van verbreding van d'e Dordtse Kil op zich zal nemen. De Shell, aldus de bewindsman, verwacht in deze vestiging 600 a 900 miljoen gulden te investeren. Drie kwart van dit bedrag zal door de Nederlandse industrie worden gele verd. Ook voor de werkgelegenheid is dit een zeer belangrijk project. Di rect zullen al 300 a 500 arbeidsplaat sen beschikbaar komen, in fi'en a vijftien jaar oplopen tot twee a drie duizend, nog afgezien van de werk gelegenheid in de bedrijven die dooi de petrochemische vestiging zulten worden aangetrokken. Minister De Block sprak de ver wachting uit 'dat binnen redelijke termijn een aantail andere gegadig den voor vestiging in het Moerdijk- gebied zal aanmelden. Naast de financiële tegemoetko ming en 'd'e verbreding' en uitdieping van de Dordtse Kil is de Shell een aantal toezeggingen gedaan inzake de aanleg van een industrieterrein, verbetering van wegen en het aan leggen aan het Hollands Diep van voldoende breed en diep vaarwater voor laad- en losdoeleinden, de aan leg van een spoorwegemplacement en een persleiding voor de afvoer van vuil water. Weer vijf Biafraanse kinderen in Nederland SCHIPHOL, 12-12. Donderdagoch tend' zijn door de stichting Ter-re" des Hommes in samenwerking met de stichting Luchtbrug Biafra per Boe ing 707 van Transavia opnieuw vijf Biafraanse kinderen naar ons land gebracht. Ze wei-den na aankomst op Schiphol terstond per ambulance naar het Irene kinderziekenhuis in Arnhem vervoerd. De vijf kinderen, in leeftijd v Ti erend tussen 21 maanden en 6 jaar, zijn afkomstig van het Queen Eliza beth Hospital in Umuahia, waaraan dr. H. J. Middeelkoop is verbonden. DELFT, 12-12. De 33-jarige Haag se straatmaker E. de G. heeft in het Delftse resaurant De Prinsenkelder zijn twee jaar oudere echtgenote met een zakmes tweemaal in de borst gestoken. De vrouw verkeert niet in levensgevaar. De steekpartij was het resultaat van een echtelijke ruzie. In maart is de straatmaker met de vrouw ge trouwd. Al spoedig-leed'het huwelijk sdhi-pbreuk en liep de vrouw, moe der van vijf kinderen, weg. Ze werk te sinds 'kort als werkster -in het res taurant. Donderdagmorgen wilde de straat-maker zich met haar verzoe nen. Hij -vroeg haar mee te gaan naar huis. Toen zij weigerde werd hij zo kwaad' dat hij zijini zakmes greep en haar i-n de borst stak. Na zijn aanval vluchtte hij met de tram naar Den Haag. Het mes wierp hij -in een grac'ht. De snel gealar meerde politie 'hield, -alle trams, trei nen en bussen -naar Den Haag aan voor controle. In een van de H.T.M.- tra-ms werd de man aangehouden en overgebracht naar het politiebureau, Bij de keuze van Moerdijk waren uit 35 mogelijke vestigingsplaatsen overgebleven: Antwerpen, Maasvlak te, Eemshaven en Moerdijk. Bergen op Zoom was al eerder afgevallen aangezien het niet voldeed aan de eis van bereikbaarheid voor schepen en het Sloe lag te excentrisch. De Eemshaven viel af op economi sche overwegingen' terwijl de Maas vlakte uit bestuurlijke overwegin gen ongeschikt werd geacht. D'aar- naast zou niet voldoende -gebruik werden gemaakt van het zeer die pe vaarwater waarvoor de Maas vlakte geschikt wordt gemaakt. De heer Nypeis wees de vier bij deze interpellatie betrokken be windslieden: mr. De Block, drs. Bak ker (verkeer en waterstaat), ir. Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) en staatssecretaris Kruisin- ga (volksgezondheid) er op dat de uitgroei tot een industriële -agglome ratie -niet in overeenstemming is m'et d'e tweede nota inzake de ruimtelijke ordening. De verbreding Van het ka- n-aa-l door d'e Hoekse Waard zou z.i. leiden tot industrievestiging op beide oevers. Het 'gevolg zal zijn één groot industriegebied van Maasvlakte tot Moerdijkgebied. Hiertegen 'heeft de fractie van D '66 ernstige bezw-aren als dit niet wordt begeleid door een geheel nieuw ruimtelijke ordenings beleid voor zuidwest Nederland. Hij vroeg van de regering de toezegging, dat in geen geval wordt begonnen met het graven van een kanaal en de aanleg va:n een zeehaven ter plaatse, alvorens de kamer zich over dit beleid zal hebben uitgesproken. Vervolgens bepleitte hij met klem de Russen niet erg pro-pil MOSKOU, 11-12. De Russische mi nister van volksgezondheid, Boris Petrovsky, heeft woensdag verklaard dat de contraceptiepil in de So wet- Unie niet on grote schaal zal worden ingevoerd, en te kennen gegeven dat de Russische artsen de voorkeur ge ven aan „het spiraaltje", dat perma nent in de baarmoeder wordt gedra gen. In een brief aan de literairt ge zant schreef prof. Petrovsky dat de gezondheidsautoriteiten tegen groot scheepse toepassing van hormoon preparaten als de pil gekant zijn „omdat ze onplezierige bijverschijn selen en soms ernstige complicaties kunnen véroorzaken". NEW YORK, 12-12. Wiliam Scran- toru die als speciale afgezant van Nixon een reis door het midden oosten heeft gemaakt, heeft woens dagavond- bij aankomst i-n New York gezegd, 'dat vrede naar zijn mening in het -gebied mogelijk is. Scranto-n verklaarde te geloben dat zijn reis zowel 'in. de Arabischt landen als in Israël een positief effect heeft ge had. Hij voegde er aan- toe dat hij er in was geslaagd de Arabische lei ders ervan te overtuigen dat d'e Ver. Staten van plan zijn samen te wer ken met de V.N.. om een vreedzame oplossing te zoeken. CARACAS, 13-12. Een boeirug van de maatschappij „Pan American Air ways" is heden (vrijdag) voor de kust van Venezuela ontploft en in zee gestort. Het toestel was met tweeenveertig passagiers en acht be manningsleden aan- boord 'onderweg van New York naar Caracas. Vlieg tuigen en helicopters van de Vene zolaanse nationale garde zijn boven de vermoedelijke plaats van het on gelijk op zoek naar eventuele over levenden. TERNEUZEN, 12-12. „Een gedeel te van de „Serlipenspolder" te Ter neuzen, waarop mettertijd enkele duizenden woningen worden ge bouwd, is opgespoten met volstrekt onbruikbare grond". Dit deelde de wethouder van openbare werken donderdag mede op een vraag van een raadslid, tijdens de algemene be schouwingen. „Het gaat cm een hoeveelheid van enkele honderdduizenden kubieke meter", zo deelde de heer De Vos de verbaasde raadsleden mede. Deze z,g. „specie" "i-s afkomstig uit het ver grote kanaal Gent-Terneuzen. Daar bij komt dat een groot gedeelte van deze 'gronden in het bestemmings plan „Serlippens-polder" is verkocht aanleg van een groenstrook van. 1 a 2 km, teneinde d'e gewenste beveili ging van de bevolking tegen explo sies en brand tot stand te brengen. Ook op dit punt vroeg' hij de toe zegging dat niet met. de uitvoering van die onderdelen van de plannen, in het Moerdijkgebied zal worden begonnen. d<ie de aanleg van een gr O en-zone van voldoende omvang zullen verhinderen. WASHINGTON, 13-12. President Johnson van de Ver. Staten en zijn' opvolger, Richard Nixon, hebben in de afgelopen nacht op het Witte Huis een gesprek van twee uur ge had over de crisis -in- -het Midden- Oosten, de -kwestie-Vietnam en an dere niet nader aangeduide inter nationale problemen. De woordvoer der van het Witte Huis zei na af loop dat Johnson opnieuw had ge zegd met Nixon te willen samen werken. De president heeft Nixon aangeboden allt leden -van zijn ka binet voor een onderhoud in het Witte Huis te ontvangen. De eerste die hieraan gevolg zal geven zal waarschijnlijk de toekomstige minis ter van buitenlandse zaken, William Rogers, zijn. Kerstpakketten voor Amerikaanse gevangenen O C WASHINGTON, 12-12. De leider van de Noordviatn-a-me^t delegatie bij de besprekingen in Parijs, Xöëah Thoey, 'heeft donderdag ambassa deur Harr-iman laten weten dat de Noord Vietnamese regering erin -heeft toegestemd dat de gevangen Ameri kaanse piloten post en kerstpakket ten uit de VS. ontvangen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van 'buitenlandse zaken- donderdag mee gedeeld. De Amerikaanse regering „heeft d'it aanbod met blijdschap ontvangen", zei hij. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Japannees Yasuhari Kawasata ontvangt de Nobelprijs voor literatuur uit handen van koning Gustaaf Adolf van Zweden. Op de achtergrond prinses Christina en prins Berlil. Ir. Knottnerus: AMSTERDAM, 12-12. Als de ge middelde leeftijd van de boeren in de E.E.G. zo hoog is - volgens dr. Mansholt 57 jaar -, dan moet de po litiek van Brussel er vooral op ge richt zijn die ouderen plaats te laten maken voor de jongeren, ook al om dat de industrialisatie, die volgens de heer Mansholt alternatieve werk gelegenheid zal' moeten bieden, maar moeilijk op gang kan komen. Dat vindt ir. C. S. Knottnerus, die in Amsterdam in. de vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw een inleiding hield over ..De landbouw in een wisselend ge tij". waarin hij ook een aantal op merkingen maakte over de gisteren bekendgemaakte structuurnota van de Europese commissie. MIDDELBURG, 12-12. Het mo torschip Prinses Beatrix dat de veerdienst tussen Vlissingen enBres- kens onderhoudt, is donderdagmid dag omstreeks twee uur tijdens zwa re mist bij het binnenvaren van de veerhaven te Vlissingen tegen de lange fuikwand gebotst. Door de schok liep een der passagiers in een van de salons een hoofdwond op. Een andere passagier maakte met het achterlichaam een wat ongeluk kige val. tegen prijzen „die er nilet om liegen". De gemeente Terneuzen ziet zich thans -genoodzaakt deze ongeschikte bouw 'grond te verbeteren. „Dit zal enorme bedragen vergen", zo deelde de wethouder van openbare wenken mede. Voorts zei hij dat het nu nag' te vroeg i's om in het openbaar na dere mededelingen te doen over de juiste hoeveelheid, de financiële kon- sekwenties en de schuldvraag. Hij zei voorts dat het niet bij voorbaat vaststaat dat de te verwachten kos ten van schadeloosstelling en grond verbetering voor rekening van dé gemeente zullen komen. Hij zegde de raad toe binnenkort opening van za ken te zullen geven. Reeds lang deden in Terneuzen dergelijke geruchten de ronde. A.s. weekend: Hongaarse maaltijd a 6,50 Tweede kerstdag: Variaf 18.00 uur zal in onze foyer een uitgebreid kerstdiner worden geserveerd. Het ensemble LAJOS HORVATH zal met vioolspel en cymbaal de juiste snaar bij U weten te bespelen, terwijl U tevens een gezellig dansje zult kunnen maken. Reserveert reeds nu uw tafel! RESTAURANT „MONDRAGON" OUDE HAVEN 13 ZIERIKZEE Telefoon (01110)2670 Tengevolge va-n de botsing werden aan dek een 9-tal auto's licht be schadigd. Ook werd een aantal palen van de fuikwand ernstig beschadigd. Doordat het mechonisme van de grote rijdijkdeu-r onklaar raakte, was het niet mogelijk deze deur te ope nen. De veerboot is in verband' hier mede de fuik weer uitgevaren en na te zijm -gedraaid met de onbescha digde rijdekdeu-r naar voren weer binnengekomen. De personenauto's konden aan dek draaien en vertrek ken. De vrachtwagens hebben ach teruitrijdend de veerboot moeten verlaten. Voorlopig wordt de aanva ring verklaard uit een ongelukkige samenloop van omstandigheden. De vaart waarop het ongeval gebéurde geschiedde bij laag water, toen er geen stroom voor de veerhaven liep. Hoewel kort daarna door die nog toenemende mist de veerdienst moest worden ges-taakt, as onmiddellijk het. motorschip Koningin Juliana vaange- reed gemaakt. De heer Knottnerus, die voorzitter is van het Landbouwschap en van. het Koninklijk. Nederlands La-nd- bouwcomité, gaf alleen zijn eigen mening'. Aan Landbouwschap en or ganisaties wil hij de gelegenheid la ten zelf hun standpunt te bepalen. Men zal tot het afvloeien van ou deren uit de landbouw moeten ko men om andere bedrijven te kunnen saneren, meende ir. Knottnerus. Met premies op het slachten van melk koeien is ook wel iets te doen, maar het is volgens de heer Knottnerus niet zeker of men daarmee het bo- tercverschot kan wegwerken. De Europese commissie wil de bo ter goedkoper maken, de magere melkpoeder duurder. De vraag rijst dan echter wat men moet doen met de magere melkpoe der 'die dan geproduceerd wordt. Ir. Knottnerus gelooft niet. dat er een varkensboer zal zijn die d'it produkt voor een prijs van f 2,57 per kilo wil kopen. Het 'nu door de Europese Commis sie voorgestane systeem is volgens 'de berekeningen van deskundigen veel duurder dan het bestaande; waarom gaat men er dan op over, vroeg ir. Knottnerus zich af. Hij vond dat de landbouworganisaties hun adviezen erop zulten moeten ba seren dat het zo goedkoop mogelijlc moet. k In ons nieu\T^jgjj rammer van 31 december a unnen weer nieuwjaarswen .worden ge plaatst tegen,Speciaal ta rief. Opgaven ^hiervoor die ens bezi.i te zijn uite per a.s. De administrati -• Borgen geefi zorgen. WA T ZEG T VI BILT Mal ige vorst Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zonnig en droog weer; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost; overwegend matige vorst. Voor zondag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: 2 tot 8 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 3 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 14 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 1.34, onder 13.21. 15 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 2.56, onder 13.33. 16 dec. Zon op 8.43. onder 16.29. Maan op 4.24, onder 13.49. Laatste kwartier: 13 dec. te 1.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 dec. 9.20 v.m. 15 dec. 10.34 v.m. 16 dec. 11.48 v.m. 22.08 n.m. 23.18 n.m. n.m. 22.00 n.m. 23.08 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 14 dec. 9.24 v.m. 15 dec. 10.34 v.m. 16 dec. 11.43 v.m. Doodtij: 15 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukge- bied boven oost-Europa en een lage drukgebied boven zuid-Italië, stroomt met zwake oostelijke winden koude lucht over ons land. Hierin daalden de temperaturen in de afgelopen nacht weer plaatselijk tot min 12 graden. De mist, die zich gisteren in het zuiden van het land gevormd had, breidde zich nog iets verder uit naar het noorden. Bij de Golf van Biscaje vormt zich een nieuw lagedrukgebied, waardoor 'de luchtdruk boven Spanje en Frank rijk begint te dalen en de oostelijke winden in onze omgeving wat toe zullen nemen. Hierdoor worden de mistkansen kleiner. De aanvoer van koude lucht uit zuidwest-Duitsland. waarin matige vorst voorkomt, houdt aan. ZAANDAM. Drie kringen va-n de Zaandamse brandweer moesten donderdagavond in actie komen voor een hardnekkige brand die woedde in het graansilo en eleva- torbedrijf van gebroerders Gort in fabriek ..De Vrede" in Zaandam. Twee ernstig gewonden en grote scliade Langa f stan dz went nier verdronken KAI'RO, 12-12. De bekende Egyp tische langeafstandzwemmer Ham-afi Mahmoud is donderdag verdronken, toen hij aan het trainen was bij Salioum aan de Egyptisch-Lybisohè grens. Mahmo-ud, een luitenant bij de Egyptische marine, won in 1965 de Capri-Napels race en enkele andere grote internationale zw'em-mara- thons. AMSTERDAM, 13-12. Twee ver moedelijk ernstig gewonden en een schade aan schip en installatie, die wat het laatste betreft op 600.000 a 1 miljoen gulden wordt geschat, is de voorlopige balans van de felle brand die donderdagavond omstreeks kwart over elf uitbrak aan boord van de 33.759 brt. metende Libe riaanse tanker „Diane" in het wes telijk havengebied in Amsterdam. Metershoge vlammen stegen op van het schip, dat langs de steiger van de raffinaderij van Mobil Oil gelost werd. De directeur van de raffinaderij, de heer B. Akker, gaf als mogelijke oorzaak van de brand 'n breuk van de pij-pverbinding tussen de waf en het schip. Vermoedelijk is daarbij de on der hoge druk staande olie bij het in aanraking komen met de buitenlucht spontaan ontbrandt. Het vuur steeg over naar een of meer tanks van het schip, waarvan de luiken op h'et tamkdek open stonden. Er waren meldingen van een serie kleine ex plosies, waarschijnlijk door de ont branding van boven de tanks han gende verdampingsgassen. Binnen enkele ogenblikken stond het gehete middenschip in- itehter laaie. De door de vlammen verraste bemanningsleden zochten -naar alle kanten een veilig heenkomen. Velen van hen sprongen in het ijskoude water. Zij werden door h'et zich op de wal bevindende personeel van Mobil Oil aan de kant gehaald. Voor zover omstreeks twee uur vannacht bekend was, wordt één man vermist en zijn twee zeelui met ernstige brandwonden, va-n wie een -met een shock, in het Wilhelmina Gasthuis in. Amsterdam opgenomen. Volgens on bevestigde berichten zoudien er ook lichtgewonden zijn. Toen de brand uitbrak, was onge veer een derde van de lading van de gisteravond, afgemeerde tanker ge lost, Er bevond zich toen nog ca. 40.000 ton olie in het schip. Onmid dellijk werd door het dichtdraaien van de afsluiters de verbinding met de wal verbroken en begon- de be drijfsbrandweer, later bijgestaan door de Amsterdamse brandweer hel vuur in te kapselen. Van blussen was nog geen sprake, de eerste zorg was de brandende olie van de buitenlucht- af te sluiten. Daarna werden ook de brandslangen op het schip gericht om door koeling mogelijke nieuwe spontane ontbrandingen te voorko men. Om drie uur woedde het vuur nog i-n de- machinekamer, zodat het. gevaar nog niet is geweken. Volgens de heer Akker is geen ogenblik een kans geweest, dat de brand naar het terrein kon overslaan. De opslag tanks staan ongeveer zestiig meter van de aanlegsteiger, waarvan de kop met de laad- en losinstallaties ook in brand vloog. Rond vier uur vannacht was er bij het bedrijf nog steeds geen zeker heid ever het lot van een aantal be manningsleden. Er gaan geruchten, dat er thans 14 vermisten zijn. De kans is echter groot, dat deze in Amsterdam aan het passagieren zijn. De mannen die uit het water wer den gered zijn onmiddellijk naar de stad vervoerd en in een hotel onder gebracht. In het gewondencijfer is geen verandering gekomen. Naar de geneeskundige dienst mededeelde, is een van hen in levensgevaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1