OLGA Rond Kerstmis vertrekken drie mannen voor reis rond de maan Extra vlucht naar Biafra De Zuid-Molukken De Europese kunstmaan Minister Lardinois verwacht geen netto-effekt van kosten v Verkouden of griep mogelijke bedreiging voor Amerikaanse maanreis Ford komt met kleine auto Russische troepen weg uit Tsjecho-Slowakije El Fatah en de pelgrims Hans van Z.: Nog een moord? Toch nog vredeskansje in Midden-Oosten? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 december 1968 125ste .jaargang Nr. 20113 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Oclitman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. I nummer: Uitspraak Kroon in zaak Centrale Dienst Wordl Jules Verne's droom werkelijkheid? KAAP KENNEDY, 10-12. Waar Jules Verne neg van droomde, zal enige dagen voor Kerstmis werke lijkheid worden - drie mensen gaan op reis naar de maan. Op 21 decem ber, kwart voor twee Nederlandse tijd, vertrekken de ruimtevaarders Frank Borman, James A. Lovell en William A. Anders met hun kostbare ruimteschip „ApolIo-8" van Kaap Kennedy. Hun reis begint met het ontbran den van vijf machtige motoren van de Saturnus-5-raket, die samen een stuwkracht van 3.375.000 kilo leve ren en daarmee het 110 meter hoge gevaarte van de lanceerplaats tillen. Twee en een halve miinuut later i's het ruimteschip al op 61 kilometer hoogte en heeft het een snelheid van 9600 km per uur. Elke sekonde van die twee en een halve minuut zijn dan 13.000 liter stuwstof, een meng sel van petraleum en vloeibare zuur stof, in vlammen opgegaan. Tweede trap Na volbrachte taak haakt de eerste trap automatisch af en komt de tweede trap in werking. Zes en een halve minuut branden de vijf moto ren van deze trap, die el'k een stuw kracht van 100.000 kilo leveren. Zij voeren de snelheid van het ruimte schip op tot meer dan 22.000 lun per uur en brengen het lot 189 km hoogte. Nadat de tweede trap is uitge brand en afgeworpen komt de motor van de derde trap voor korte tijd in werking. Het ruimteschip krijgt daarmee dan-een snelheid van 28.000 km per uur en komt in een baan om de aarde. SCHIPHOL. 11-12. Heden (donder dagmiddag vliegt een DC-9 van Martinair van Schiphol naar Stock holm om daar levensmiddeler, re serve-onderdelen voor vliegtuigen en startaggregaten aan boord te ne men, die vervolgens via Schiphol naar het eilandje Fernando Po bij Biafra zullen worden gezonden, 'in opdracht van het Zweedse Rode Kruis. NEW YORK, 11-12. Een uit drie leden bestaande delegatie, die zegt \Vz miljoen bewoners van de Indo nesische eilandengroep Zuid-Moluk ken te vertegenwoordigen, 'heeft woensdag in een telegram aan secre taris-generaal. Than't steun gevraagd voor haar streven naar onafhanke lijkheid. 'De delegatie richtte een op roep tot de veiligheidsraad om .,in naam van de menselijkheid.... het recht van. de Zuid-Molukken om vrij te zijn" in overweging te nemen. De derde trap blijft voorlopig aan de Apollo-8 vast zitten. Terwijl dit geheel in een tijdelijke ..parkeerbaan" rond de aarde draait, gaan de ruimtevaarders nog eens na of alles goed functioneert en of er door de lancering niets is ontregeld. Ontdekken zij een fout en kunnen zij die ndet repareren, dan blijven zij in de baan rond de aarde of zetten met een de landing in. Werkt alles goed, dan treffen zij de voorbereidingen voor de vuurstoot die hen naar de maan zal brengen. 40.000 km/uur Deze controle en voorbereidingen duren ongeveer drie uur en aange zien elke omloop rond de aarde an derhalf uur duurt, wordt de motor van de derde trap pas tijdens de tweede of derde omwenteling weer ontstoken. De nodige berekeningen voor het vaststellen van de precieze richting en het juiste tijdstip zullen de ruimtevaarders met behulp van de computers in de controiesta lions op de aarde uitvoeren. Hun ruimte schip moet worden afgeschoten naar een punt in de ruimte waar de maan dan nog niet is, maar over twee en een halve dag zal zijn. De deide trap geeft het ruimteschip een snelheid van 40.000 km per uur. Het ruimte schip lean nu in geval van nood niet mïeer rechtstreeks naar de aarde te rugkeren. De uitgebrande derde trap wordt afgeworpen. De reis naar de maan is definitief aanvaard. KAAP KENNEDY. 10-12. De ver antwoordelijke functionarissen van het Amerikaanse ruimtevaartbureau de NASA, zijn bezorgd over een eventueel uitstel van de met kerst mis voorgenomen reis rond de maan en een vertraging van het maanlan- d'ingsprogramma tengevolge van een simpele verkoudheid of griep. Het is niet ondenkbaar, dat de griepepide mie uit Hongkong zich verder zal uitstrekken en ook de mensen die aan het ruimtevaartprogramrna wer ken zal treffen. Veel erger nog is het DARMSTADT, 11-12. De derde Europese kunstmaan „Heos-A". heeft de eerste volle omwenteling om de aarde voltooid en bewezen volledig bruikbaar te zijn. De kunstmaan volgt precies de berekende baan, volgens de jongste berekeningen met een laagste punt 430 km. en een hoogste van 244.500 km. van de aar de. De ellips maakt een hoek van ongeveer 28 graden met de evenaar. Zes van de zeven experimenten die de kunstmaan tijdens een perio de van maximale zonne-aktiviteit moet uitvoeren, zijn op radiobevel van Darmstadt voor proef ingescha keld. Alles werkt goed. Vrouwemnars naar Bern ZURICH, 11-12. De vrouwen in Zurich willen een mars naar Bern organiseren. Hun woede is gewekt doordat' d'e Zwitserse regering de Europese conventie voor de rechten van de mens „met een bepaald voor behoud' wil ondertekenen. Tot dit voorbehoud behoort onder andere, dat de Zwitserse vrouwen, in tegen stelling tot de vrouwen in bijna al le andere landen ter wereld, het ac tieve en passieve kiesrecht voor het parlement ook voortaan ontzegd blijft. Het plaii-Manslioll DEN IIAAG, 11-12. Minister Lar dinois toonde zich dinsdagmiddag ncgal sceptisch tegenover diepgaan de saneringsplannen voor de E.E.G.- landbouw in de periode 1970-1980, waarvan dr. Mansholt dinsdagoch tend in de Europese ministerraad in Brussel de grote lijnen en algemene doelstellingen had geschetst. Een wezenlijk plan kon dr. Mansholt niet indienen, aangezien de Europese Commissie zelf tot op heden nog niet tot een volledig akkoord erover is gekomen. Mansholls denkbeelden gaan in de richting van een politiek die tot 1980 tot gevolg moet hebben dat het tota le aantel van circa tien miljoen boe ven. die de E.E.G. in 1970 zal tellen, in 1980 zal -zijn teruggelopen tot vijf miljoen. Voorts zou men voLgens hem tot 1976 zeker drie miljoen melkkoeien moeten slachten, tot 1980 vijf miljoen hectare grond aan de landbouw onttrekken ten behoeve van recreatie, en door middel van pensionering van oudere boeren, stu diebeurzen voor jonge boeren die de landbouw wil'len verlaten en een uitkoopregeling mogelijkheden moe ten scheppen voor het onstaan van grote boerenbedrijven, o.a. door sa menwerking van boeren die eikaars buren zijn en die op basis van vrij- williiigheid tot taakverdeling en een rationalisering van hun werkzaam heden willen komen. Mansholt stelt zich voor de periode na 1980 E.E.G.-boerderijen voor van bijv. 80 tot 120 hectare voor graaxi- produktie, boerderijen voor metkpro- cluktie met minimaal 40 tot 60 koeien vLeesfokkerijen met 150 tot 200 bees ten, kippenfarms met 100.000 kippen en var kensmes ter ij en met 450 tot 600 dieren. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zün de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: F.A.C. cle Vries sr., Van Dortstraat 38, Haarlem. T. Venneer. Donkerstraat 9, Amerongen. F. Horjus, Pinkstei'bloemstraat 2, Dokkum. W.H. Kramer, Domi neesweg 33c. Urk. Mevr. G.J. Heuren, Rel 30a, Raalte. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. gevaar, dat ook de x*uixntevaax-ders die op 21 december de tocht gaan on dernemen door ziekte zullen worden getroffen. Zelfs in het geval, dat zij een zeer gex-inge vei'koudheid oplo pen zal de maanx-eis voor onbepaalde tijd moeten worden uitgesteld. DETROIT, 11-12. Ford Motor Com pany heeft woensdag bekend ge maakt dat zij volgend jaar april een kleine auto op de Amex-ikaanse markt zal brengen onder de naaxn „Maverick". De wagen moet con curreren met de buitenlandse kleine auto's die in steeds grotere aantal- len in de Verenigde Staten worden ingevoerd. Er gingen al lange tijd gex-uchten dat Ford bezig was met de ontwikkeling van een kleine auto. Hij zal worden gebouwd in St. Tho mas (Ontario) en Kansas City. PRAAG, 11-12. De Sowjet-Unie heeft de Tsjechoslowaakse leiders op de geheime conferentie van het af gelopen weekeinde in Kief uitdruk kelijk beloofd, dat zij al haar nog in Tsjecho-Slowakije gelegerde troepen voor 9 mei van het volgend jaar zal terugtrekken. Dit is woensdag in Praag uit welingelichte kringen ver nomen. De Russische partijleider Brezjncv heeft naar verluidt tevens toegezegd dat de publikatie van het Russische blad „Zpravy", dat sinds de inval der Warschaupacttroepen op 21 augustus in Tsjecho-Slowakije is verspreid, onmiddellijk wordt stopgezet. Maar wie verzekert me, zo merkte minister Lardinois in een eerste re actie op, dat we zonder die kostbare plannen van dr. Mansholt in 1980 of 1982 toch al niet zouden hebben be reikt dat circa vijf miljoen boeren de E.E.G.-landbouw hebben verlaten Voor hem stond helemaal niet vast of het netto-effect van de Mansholt- politiek in een reële verhouding zou staan tot de enorme kosten ervan. De vorst houdt aan en het gaat er op lijlcen dat ook in het „zoele" Zeeland de schaatsen uit het vet moeten. Er is nog meer koude op komst en er kan nog van alles ge beuren! BEIROET, 11-12. De Palestijnse nationale bevrijdingsbeweging El Fatah heeft gewaarschuwd dat zij geen verantwoording neemt voor de veiligheid van buitenlandse pelgrims en toeristen die met Kerstmis Jeru zalem en Bethlehem bezoeken. El Fatah kan met het oog op de zio nistische bezetting en het gewapend verzet van onze mensen niet voor de persoonlijke veiligheid van deze pplgrims instaan, aldus een vei'kla- x;ing van de beweging. UTRECHT. 11-12. De 26-jai-ige Utrechtse moox-denaar Hans van Z. zal tijdens zijn omvangx*ijke berech ting in februari van het volgend jaar ook van de moord op de 26-jarige Rottex-damse lerares ELly Hagex-s worden beschuldigd. De verklarin gen, die de Utrechter in de loop van dit jaar over deze moord in de Maasstad heeft afgelegd, 'zijn van dien aax-d, dat de officier van justi tie in Utx-echt voldoende aanleiding zag hem ook deze viex-de moord ten laste te leggen, zo zei vanmox-gen mr. W. H. Ovex'beek, hoofd axu-cxndisse- mentspax-ket van de Utrechtse x-echl- bank. De rechtbank zal op kox*le ter mijn beslissen of deze verklaringen als bekentenis kunnen gelden. Het Zuidvietnamese bevi'ijdingsfront in Parijs PARIJS 12-12. Het Zuidvietname se bevrijdingsfront heeft woensdag laten weten dat zijn acht man ster ke delegatie naar het vredesovex-leg in Parijs geleid zal worden door Ti-an Boe-oe Kiem, lid van het pre sidium van het centx-ale comité van het front en hoofd van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van het centrale comité. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, die tot nu toe als leidster van de afvaardiging van het fx-ont in Pax-ijs is opgetreden, zal nu verder als plaatsvex-vangend hoofd i'ungex'en. Zij is ook lid van het cen trale comité van het front. Terschelling op (le hres voor zijn schoonheid AMSTERDAM, 11-12. In een open brief aan b. en w. van Ter schelling heeft de Stichting „Ons Schellingerland" haar grote veront rusting uitgesproken over de plan nen van rederij Doeksen tot vergro ting van de vervoerscapaciteiten op de dienst Harlingen-Terschelling en over de dan te verwachten grote toe neming van gemotoriseerde voer tuigen. Volgens de stichting zal dit zeer nadelige gevolgen hebben voor de levcixsomstandigheden op het ei land. Ook over de plannen voor nieuwe verkeerswegen met bijbe- horeixde werken is men verontrust. Het aanleggen van meer wegen zou in het badseizoen tijdelijk enig soe laas geven maar permanent het landschap degraderen. Bovendien trekken meer wegen maar auto's aan zodat, aldus de stichting in haar brief, eeix ongelukkige vicieuze cirkel ontstaat die tot onoplosbare moei lijkheden zal leiden. Man slak een vrouw met kris DEN HAAG. 11-12. De politie heeft in de Van Ravesleijnstx'aat in Den Haag de 34-jaxüge chauffeux* H. van 't H. aangehouden. De man is ingesloten, vex-dacht van poging tot doodslag op de 36-jarige vrouw W. J. H.. met wie hij samenleefde. Vol gens de politie verkeerden de man en de vrouw gisteravond onder in vloed van sterke drank. De man heeft de vrouw enkele malen gesto ken met een kris, die later in de wo ning werd gevonden. De vrouw liep niet ernstige verwondingen op aan hals, box'st en rug. Zij is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Het is nog niet bekend wat de aanleiding is geweest voor de steekpartij. Verhoging sociale uitkeringen in 1969? DEN HAAG. 11-12. Indien na ver loop van ten hoogste eexi half jaar blijkt dat de verhoging van AÓW- en AWW-uitkeringen en de kinder toeslag met 1,1 px'ocent niet voldoen de is om de prijsstijgingen ten ge volge van de invoering van de BTW op te vangen dient de regering, naar het ooi-deel van zeer veel leden van de Tweede Kamer-commissie voor sociale zaken, nadere voorstellen te doen. Dit blijkt uit het woensdag avond gepubliceerde verslag van de commissie over het vooi-stel de uit keringen te verhogen. De regering moet daarom de prijs ontwikkeling, in het bijzonder van artikelen die voor hen die sociale uitkeringen ontvangen, nauwlettend in het oog te houden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Om vrienden te willen via- f f ken moet men beginnen met i f i er zelf een te zijn. i Té blauwe oefening HAMBURG11-12. Bij een mi litaire oefening op de Lune- burger heide, ten zuiden van Hamburgzagen Westduitse officieren tot hun ontzetting talrijke reservisten geheel be schonken uit, tie speciale trein klauteren waarmee zij naar het oefenterrein waren geko men. De codenaam van de ma noeuvres „Blauwe Jeneverbes" was kennelijk door de betrok kenen verkeerd opgeval. Toch toonden de officieren begrip voor de situatie. Zo spraken zij krant eb e richt en tegen, als zouden de betrokken reservis ten in de trein vernielingen hebben aangericht. Tot de re servisten werd gezegd: Wij behoren weliswaar tot de blau we oefenbrigade en wij strij den onder de blauwe vlag, maar men mag het niet rui ken". ROTTERDAM. Ongeveer een kwart miljoen gulden aan entreegelden is in de afgelopen jai-en bij zeven ge meentelijke badhuizen in Rotterdam verdwenen in de zakken van een aantal personeelsleden. Een onder zoek naar deze verduistering heeft dit thans uitgewezen, aldus de jus titie. Malige tot strenge vorst Verwachting tot vrijdagavond: Di-oog weer met plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; overwegend matige, in de nacht en ochtend plaatselijk strenge vorst. Voor zaterdag: Zon: Minder dan 50 procent. Min.-temperatuur: 3 tot 9 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 5 lot 10 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 px'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 0.15, onder 13.11. Laatste kwartier: 13 dec. te 1.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 dec. 8.22 v.m. 21.05 n.m. BROUWERSHAVEN 13 dec. 8.25 v.m. 20.55 n.m. Doodtij: 15 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Roemenië, met een uitloper tot over Denemarken, beheerst nog steeds het weer èn ons land. Ons land bevindt zich aan de zuidflank van deze uit loper, zodat met zwakke oostelijke winden koude 'lucht wordt aange voerd. Hierin daalden de temperatu ren in de afgelopen nacht op vele plaatsen tot 10 'graden onder het vriespunt. In deze lucht, waarin vrijwel geen bewolking voorkwam, ontstond in de nacht in het zuiden van het land mist. Ook het komende etmaal moet 'met droog en koud weer rekening gehouden worden, waarbij een toenemende kans op mistvor- ming aanwezig is. TEL AVIV, 11-12. William Scran- ton, persooixlijk afgezant van de ko mende Amerikaanse president, heeft in Tel Aviv gezegd de kansen op een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten min der kiein te achten dan negen dagen geleden toen hij in het gebied aan kwam. Na besprekingen met de Israëli sche x-egeruxg' zei Scranton op een persconferentie woensdag haar de Verenigde Staten terug te keren om Nixon verslag uit te brengen. Scranton. die besprekingen voerde in Pex-zië. Egypte. Saoedi-Arabië. Jox-danië. Libanon en Isx-aël, zei dat zijn voornaamste indruk is dat alle leiders waarmee hij sprak een vreedzame regeling wensen. Daar was hij voor zijn bezoek niet van overtuigd geweest. Op een vx-aag of een nieuwe oor log in het gebied dreigt, antwoord de Nixons afgezant: „We behoeven niet noodzakelijk die kant uit te gaan". Hij voegde hieraan toe dat verscheidene mensen hun bezoxgcl- bei'd hadden geuit over „de enonne spanningen hier".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1