Vergadering Departement Zierikzee Mij. Nut van 't Algemeen ZIERIKZEE Dreigende staking in lampenfabriek AGENDA Ballonvluclit boven Haïti STREEKNIEUWS j LAATSTE NIEUWS D.N.A. Ledental iets teruggelopen "Commissievoor statuten en huishoudelijk reglement ZIERIKZEE, 10-12. In de boven zaal van „Mcndragon" vond giste ren (maandag) onder voorzitterschap van mr. J. Ligthart de ledenverga dering plaats van het Departement Zierikzee van de Maatschappü tot Nut van 't Aigemcen. In deze ver gadering. werd de heer M. Vaarzen Merel geïnstalleerd als secretaris van het Departement. De heer Vaarzon Morel zal speciaal werden belast met het regelen van de evenementen. De tweede secretaris, ir. Nieuwendjjk, zal zich voornamelijk toeleggen op de verslagen en notulering. De voor zitter dankte nogmaals de vorige se cretaris, de heer II. G. C. Heringa, die reeds eerder als zodanig afscheid had genomen in verband met drukke werkza amheden. De heer Vaarzon Morel werd voorts benoemd als bestuurslid van de Nutskleuterschool. De heer Heringa werd in de plaats van de heer C. J. H. Scheuerman benoemd in de sta tutencommissie. Het nieuwe commis sielid wees in deze vergadering op nieuw op de onbevredigende situ atie dat het Departement Zierikzee nog steeds niet beschikt over statu ten en een huishoudelijk reglement. Een reeds 'bestaande commissie zal dit probleem nader gaan bestuderen en mogelij'k zal een concept voor de eerstvolgende ledenvergadering ge reed kunnen zijn. Lange tijd - maar dat kon niet anders - heeft Zierikzee het moe ten doen met een extra versmalling van de flessenhals op de vier sprong Poststraat - Korte St. Jan straat - Dam - Appelmarkt. Het hoekpand ter plaatse werd ver nieuwd en vaak reeds keken wij nieuwsgierig door de kieren van de beschermingsplanken, wat het ging worden in het intiemste klok huis van Zierikzee, het hart van de oude stad. Erg blij kan men zijn dat de houten schutting is afge-i broken en het verkeer daar weer wat normaler passeren kan. Vooropgesteld dit: het winkel pand ter plaatse zal bouwtechnisch stellig aan alle eisen voldoen en we kunnen er nog wel inkomen ook dat betrokken firma het zo heeft gemeend te moeten doen. De drang tot efficiency kan heel sterk zijn, want de tijd is er niet naar om inconveniënten te laten be staan, als het tot nieuwbouw moet komen. Niettemin vinden wij de intimiteit van Zierikzee op de tref- baarste plaats vennoord, zoals reeds zoveel om zeep is geholpen, omdat het overal schort aan begrip voor hetgeen werkelijk van waarde is in een oude stad, die zich als toeristenstad pousseert. Iiet „words, words, words" komt ons in gedachten. Sentimentele ge legenheidspraat hier en daar over de mooie oude stad, met zijn uniek centrum, maar telkens weer wordt er schade aangericht, die nimmer meer kan worden hersteld. Wat zijn dat voor architecten, die ge woon in het hart van deze stad ge bouwen neerpoten, die ook in Oss, in Hengelo of in Hilversum zouden kunnen staan? Hoe lang buigen schoonheidscommissies zich eigen lijk over de plannen en wat doen de gemeentebestuurders er mee? Men zal weer wel „ach en wee" roepen, maar moeten dan persé al le beschuitbussen en - breidt het uit - alle pakken koffie en matras sen op honderd meter afstand van de straat zichtbaar zijn. Moet Zie rikzee een glazen vitrinestad wor den en moet alles ge-offerd aan de alles gladstrijkende en naar kleur loze uniformiteit leidende verlelij- king? Eén zo'n misser - en daarin steekt het gevaarlijke - doet niet zoveel, maar telkens één voert naar het tijdstip dat men deze stad niet meer herkent, ondanks de miljoe nen, die voor de oude cultuurmo numenten zijn neergeteld. Het proces is trouwens nog maar goedweg begonnen. Er komt nog veel meer; doorbraken, saneringen, vernieuwingen zonder begrip voor de omgeving, open plekken, par- keerterreintjes, vervallen huizen, die zo nodig mpeten worden af gebroken en schuttingen. Als deze stad architectonisch niet verfijnder wordt benaderd, als niet alles wordt gedaan een for mule te-vinden, die het eigentijdse weet te combineren met het histo risch gegroeide, dan zal het in een verdere toekomst met Zierikzee zijn gedaan. Wie ons van journa listieke overdrijving beschuldigt, hij beschuldige ons, maar wij me nen dat deze dingen moeten wor den gezegd. Er staat veel meer op het spel dan men denkt. De be trokken firma behoeft het, wat ons betreft, zich niet aan te trekken. Het is veel meer een algemene uit val tegen de gang van zaken in Zierikzee. Hoeken van glas in do intiemste delen van de stad; het kan eenvoudig de juiste oplossing voor Zierikzee niet zijn. In het jaarverslag, uitgebracht door de 'heer Nieuwendijk, word een overzicht gegeven van het winter seizoen en van de activiteiten van de Nutsspaarbank, de leesbibliotheek en de commissie voor tuingrondver- huring. Het ledental liep het afgelo pen jaar met 14 B- en 24 A-leden terug tot 289. De samenwerking met de Z.V.U. kwam in het verslagjaar nog sledhts moeizaam van de grond. Het aantal lezers bij de bibliotheek nam toe, er werden 12.500 boeken uitgeleend. lm verband met uitbrei ding van de werkzaamheden werd de commissie tuingrondverhuring uitge breid met de heren Der Weduwen en Vos. Be financiën De penningmeester, de heer C. Koopman Cz., verstrekte een uitvoe rig financieel overzicht. De financi ële uitkomsten waren dit jaar iets minder goed: bij de aanvang van het verenigingsjaar werd gestart met een voordelig saldo groot f 860, maar dat jaar werd afgesloten met een voor delig saldo van f 451,96. De penning meester raamde het voordelig saldo- voor de begroting '68-'69 op f 13,46. De ontvangsten in het. jaar '67-'68 waren f 5.439,07, de uitgaven bedroe gen f 4.987,11. De rekening was ge controleerd en in orde bevonden door de kascommisie bestaande uit de heren R. P. Hogerheijde en L. J. Korstanje. In de plaats van de af tredende 'heer Korstanje werd in de kascommissie benoemd de heer J. C. van der Voo. De 'heer van der Voo gaf verslag van de door hem als af gevaardigde van het Departement bijgewoonde algemene vergadering van het Nut die in mei in Amers foort werd gehouden. Winterprogramma De heer Vaarzon Morel gaf een overzicht van de evenementen die voor dit seizoen (nog) op het pro gramma staan. Op 19 december treedt voor het Departement op het marionettentheater van Bert Brug man met de voorstelling Porgy en Bess. De avond van de 21ste januari a.s. zal worden verzorgd door een vertegenwoordiger van het Bureau Weismuller, (spreker met film). Fe- bruaxü wordt voor het Nut „Antwer- pen-maand", want op een nog nader vast te stellen datum gaan de leden gezamenlijk naar een opera of ope rette. Op 22 maart volgt de toneel avond (M. Sacrum) en voor 18 april wordt een interessante causerie aan gekondigd te houden door dr. Adri- ani over het onderwerp „Conflict mens en natuur". Wat betreft de samenwerking met de Z.V.U. merkte mr. Ligthart neg op dat zowel het Nut als de Z.V.U. er in feite niet zo heel veel voor voe len om „alles samen te gaan doen". De lezingen zullen voor een belang rijk deel zoveel mogelijk in samen werking worden georganiseerd. „We moeten er toch wel naar streven om ens eigen karakter te behouden", al dus de voorzitter. De heer Heringa vond het noodza kelijk dat door het Departement van alle mogelijkheden om in aanmer king te 'komen voor subsidie gebruik wordt gemaakt. Instructie-zwembad Bij de rondvraag herinnerde de heer Korstanje aan stimulerende ac tiviteiten op sportgebied die door het Nut reeds in de vorige eeuw aan de dag werden gelegd. Hij deed dat met de bedoeling te attenderen op een actuele zaak: de plannen om te komen tot de bouw van een overdekt instructie-zwembad voor Scjiouwen- Duiveland te Zierikzee. De suggestie van de heer Korstan je om toch „vooral iets te deen" re sulteerde in een besluit van de ver gadering cm een rcndschrijven te deen uitgaan aan alle leden om te kernen tot een financiële bijdrage voor dit plan. De op deze wijze te realiseren bijdrage zal door het be stuur, vcor zover de financiën dit mogelijk laten, naar boven worden afgerond. KERKWERVE, 9-12. De jaarlijkse Sint Nicolaas-avond werd gehouden voor de kinderen van de openbare lagere school „Prinses Irene" dn het gemeentelijk verenigingsgebouw. Zoals gebruikelijk was de zaal goed gevuld met ouders en andere belangstellenden. Het hoofd der school, de heer A. H. Schipper, heet te allen hartelijk welkom, in het bij zonder burgemeester S. Francke en zijn eohtgenote, en wenste allen een prettige avond. Hierna was het woord aan de leerlingen .Door hen werd een toneelstukje opgevoerd dat getiteld1 was „Rik Vogelsdhrik". Bijna alle leerlingen hadden 'hierin een rol toe bedeeld gekregen en het stuk werd aardig op de planken gebracht. Ze kregen dan ock een gul applaus van de aanwezigen na afloop. De heer Schipper sprak hierna woorden van dank tot do onderwijzer, de heer Provily, die de leiding had bij het toneelstuk en de decors had ver zorgd. Ook de (heer R. Soesman werd dank gebracht voor het schrijven van het toneelstuk. Gedurende de hierna volgende pauze werd een groot aan tal loten verkocht. Na die pauze was het zover, dat on der het zingen van toepasselijke liedjes, Sint in de deur verscheen, gevolgd door zwarte Piet, die bela- Bediende stak hotel in brand LONDEN, 9-12. In Brighton is maandag een proces begonnen tegen een 18-jarige hotelbediende, James Casey, die in de nacht van 17 op 18 novemlber het hotel waar hij werkte in brand s'tak uit wrevel over een feestje dat volgens hem te lang had geduurd. Om de deelnemers aan de ze rijkelijk met drank besproeide partij weer uit bed te halen, stak hij een gordijn aan. Het vuur ver spreidde zich echter zo snel, dat ze ven mensen om het leven kwamen en het hotel in de as werd gelegd. AALTEN, 9-12. De directie van de Dutch Button Works te Brede- voort bü Aalten moet zeer binnen kort met de vakbonden het overleg herepenen over de nieuwe C.A.O. die reeds enige tijd van kracht had moe ten z(jn. Geeft de leiding van het bedrijf hieraan geen gehoor dam zal het per soneel zich genoodzaakt zien tot ac tie (eventueel staking) over te gaan. Dit is meegedeeld in een verklaring die maandagavond na een perso neelsvergadering van de fabriek werd uitgegeven. De vergadering die emotioneel verliep werd in aanwe zigheid van vakbondsbestuurders gehouden in zaal Goldewijk te Bre- devoort. De eis wordt door de vak- benden ondersteund, aldus de woord voerder van, het personeel. Gewezen werd op een toenemende arbeidsonrust in het bedrijf. De ou de C.A.O. die op 31 maart j.l. afliep werd nog immer niet door een nieu we 'in de praktijk vervangen. De di rectie is niet overgegaan tot het uit betalen van de landelijk overeenge komen loonsverhoging van 5 u/o. Op grond van de bedrijfsresultaten werd dit beperkt tot 3% °/o. Dit ondanks het feit dat individuele werknemers aanzienlijk hogere loonsverhogingen kregen. De rentabiliteit zou dus een hoger loon mogelijk maken, aldus de verklaring. Verschenen is de brochure: Watervervuiling en waterzuivering in de Eem- vallei, luaarin de ontstellende gevolgen van industriële watervervuiling zijn neergelegd voor een in dit opzicht „teer" gebied. Overigens blijkt het pro bleem van de watervervuiling niet van vandaag of gisteren. Bijgaande te kening is uit „Punch". Faraday - de neus dichtknijpend - geeft zijn kaartje af aan „Vadertje Theems, met het verzoek maar eens bij hem langs te komen voor consult. Sint Nicolaasfeest leerlingen o.l.-school te Kei kwerve den was met cadeautjes en strooi- goed. Verschillende kinderen moes ten bij Sinterklaas 'komen om een vermaning aan te horen. Anderen werden door hem geprezen. Sommi gen moesten natuurlijk ook hun zangkunst lener, door het zingen van een versje. Teen alle kinderen hun cadautje in ontvangst hadden genomen moesten Sint en Piet weer vertrekken. Hierna volgde de trekking van de verloting, waarvoor een aantal mooie prijzen beschikbaar was gesteld. De opbrengst van de verloting was f 172,50. Zo was weer het eind gekomen aan een geslaagd Sinterklaasfeest. Voorstel Oe Thant tot viering 25-jarig bestaan V.N. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft het voor stel gedaan cm het 25-jarig bestaan van de organisatie der Verenigde Na ties te vieren met een buitengewone zitting van de algemene vergadering te New York op 26 juni 1970, waar voor alle staatshoofden en regerings leiders in de hele wereld uitgenodigd zouden moeten worden. WILLEMSTAD, 9-12. De Neder landse ballonvaarder Jan Boesman, heeft een geslaagde ballonvlucht ge maakt boven Haïti. Het was zijn 250ste vlucht. Behalve de heer Boes man hebben mevr. Nini Boesman en de Antilliaanse fotograaf Fred Fisher de 40 km-, lange vlucht meegemaakt. Na een succesvolle vlucht van twee uur landde de ballon vlak bij de grens van de Dominicaanse repu bliek. De vlucht ging over de vlakte van Cul de Sac op Haïti, daar men oodracht had ontvangen niet over de bergen te gaanMen vloog over afgelegen dorpen en gehuchten en landde in een afgelegen maisveld. Aanvankelijk kon men de ballon- vaarders niet vinden en de Haïtiaan- se president Duvalier, die zich ern stig bezorgd begon te maken over het lot van de ballonvaarders, gaf opdracht aan de politie voor een uit gebreide opsporingsactie. Spoedig hierna had men de ballonvaarders gevonden en 's avonds was men in Port au Prince, met de ballon ach terop de jeep. De Haïtiaanse autori teiten hebben veel publiciteit gege- ven aan de vlucht, aangezien het hier tevens de eerste ballonvlucht betrof in centraal-Amerika. Men heeft onder andere in Tahiti een speciale postzegel uitgegeven ter ge legenheid van de vlucht. Voordat de ballonvaarders in Port cu Prince op stegen, hebben de Haïtiaanse minis ter van handel en verkeer en de bur gemeester van Port au Prince een vlucht met de ballon gemaakt aan een kabellijn. De P.T.T. en de nieuwjaarscorrespondentie Van de zijde van de directie van het P.T.T.-kantcor verzoekt men ons te willen mededelen, dat veel nieuw- jaarsccrrespcndentie ter machinale stempeling en sortering zal worden toegezonden aan de postkantoor te Goes. Mitsdien is het dringend nood zakelijk dat de volledige plaatsnaam in het adres van de te verzenden cor respondentie staat vermeld. Aanwijzingen als „alhier", „ter plaatse", „En ville", enz., kunnen tot gevclg hebben dat de corresponden tie öf eerst na veel gepuzzel öf in het geheel niet kan worden bezorgd. ZONNEMAIRE Sint en Piet op scholen Sint Nicolaas en Zwarte Piet heb ben bij hun bezoek van dit jaar aan Zcnnemalre de plaatselijke scholen niet vergeten. Vooral de kleintjes van de kleuterschool waren pnder de indruk toen de Sint arriveerde en zij verwelkomden de bejaarde kin dervriend met een lied en een ge dicht. Alle kleuters werden met een geschenkje en snoepgoed bedacht. Cp de Chr. lagere school maakten Sint Nicolaas en zijn knecht hun en tree in een versierde klas. Alle kin deren werden één voor één voor de klas geroepen, er werden gedichtjes opgezegd en liedjes gezongen. Piet hielp de aanwezige mcsdlers met het serveren van de koffie. Er werden geschenken uitgedeeld, gevolgd door een vrolijk afscheid. De leerlingen van de openbare school waren voor het Sinterklaas feest bijeen in h'et versierde gymna stieklokaal, met velie ouders en be langstellenden. Vier muzikantjes be geleidden de gezongen liederen, de heer Mandemaker las een verhaal voor. De kinderen moesten zich per soonlijk melden bij de goede Sint, terwijl Zwarte Piet de jeugd trac- teerde. Hun kadootjes kregen de kinderen uit handen van de Sint en daarbij behoorden uiteraard de no dige lekkere snoeperijen. NIEUWERKERK Ongeval bij brug aan de Loensweg De gemeentewerkman J. Folmer kwam zaterdagavond met zijn brom fiets te slippen op de Loensweg na bij de brug, op weg naar Zierikzee. Bij het passeren van de brug nader den enige tegenliggers die door niet te dimmen hem het uitzicht op de weg ontnamen. De heer F. dimde zelf wel maar bij het omdraaien van de schakelaar viel zijn licht uit. Hij reed toen mogelijk over iets heen en slipte. Bij het remmen sloeg de heer F. over de kop. Hij slaagde er dn op eigen gelegenheid naar huis te rij den. Een arts te Zierikzee hechtte de door de heer F. opgeiopen verwon dingen aan het gelaat Afluisteren met laserstraal LONDEN, 10-12. Een laser straal kan op grote afstand gesprekken die in een gesloten ruimte gevoerd worden opne men en is daarmee een geniaal en nauwelijks te ontdekken spionagetuig. De directeur van een Britse glasfabriek, dr. Lawrence Pïlkington, heeft donderdag in Londen de moge lijkheden van een laserstraal op dit gebied gedemonstreerd. De straal werd door de ruiten van een zaal teruggekaatst. Doordat het glas door de ge luidsgolven in het lokaal in trilling komt, kunnen deze trillingen door de straal wor den opgenomen en daarna doorgevoerd naar een ontvan ger. Deze kan ergens aan de kim worden opgesteld. De ont vanger registreert de geluids golven en versterkt ze zodanig dat het gesprek in het gesloten lokaal net zo goed als door de radio kan worden beluisterd. De gla-zen ruiten werken daar bij als een gevoelige micro foon. Pilkington demonstreer de het systeem door een laser straal op een telefooncel te la ten richten waarin hij een ge sprek voerde. Het ontvangap paraat gaf elk gesproken woord feilloos weer. Pilking ton zei dat "zijn firma het sys teem bij toeval heeft ontdekt maar dat het waarschijnlijk al in de spionage wordt toege past. Vergaderingen in mili taire hoofdkwartieren of in conferentiezalen van grote maatschappijen kunnen op elk ogenblik worden afgeluisterd. KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Op woensdag 11 'december a.s. wordt weer een begin gemaakt met de wekelijkse bijbel lezing door ds. J. Karens in het kerk gebouw 7.30 uur). Dinsdag 10 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur vergadering Rode Kruis Zierikzee. Huis van Nassau, 7.30 uur, afd. Dui- vel'and N.F.O. Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Partij van de Arbeid, afdeling Zie rikzee. Burgh Hotel „Het wapen van Burgh", 8 uur „De middenstand viert feest". Idem, 4 uur, groot kinderfeest, ge organiseerd door de middenstand. Woensdag 11 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Ccnccrdia, 8 uur, voorlichtingsavond B.T.W. Burgh Hotel Bakker, 7.30 uur, gecombineer de vergadering Z.L.M.-Pomona. Donderdag 12 december Dreischor „De drie schapen", 2 uur, afd. Drei schor van de Z.L.M. Haamstede Restaurant „De Duinrand", L. J. Blom, 8 uur, feestavond 40-jarig be staan sportvereniging DFS. Burgh Hotel „Het wapen van Burgh", 7.45 uur, Nuts- en Vogelwachtavond. INGEZONDEN STUKKEN Het „ingezonden" over het zand- strcoien te Nieuwerkerk was van de heer J. Folmer S.zn. Ten onrechte heeft men een familielid vaini betrok kens dit stuk toegeschreven. Red. Mijnheer de redakteur, Langs deze weg zou ik met name dames willen verzoeken zich met mij in verbinding te willen stellen om te komen tot een actie, die ten deel heeft de op gang zijnde parti- kuliere inzameling ten behoeve van een overdekt zwembad, te stimule ren. Hiervoor is reeds in grove lij nen een plannetje bedacht, maar het gaat om hulp. Daarom deze dringen de vraag: vrijwilligsters voor! J. Flikweert-Verwoerd, Kapellestraat 14, Zierikzee, tel. 3224 Een intiem hoekje uit het Zierikzee van 1920. Misschien is het voor deze keer interessant het aan.de lezers over te laten, ivaar precies het plaatje is geschoten. Aarde schudde oj» Sicilië MESSINA, 10-12. Heden (dinsdag) morgen hebben zich twee krachtige aardbevingen voorgedaan te Patti, een haventje aan de noordoost-kust van Sicilië en ongeveer 50 km. van Messina. Een groot deel van de circa 15.000 inwoners rende in paniek naar bui ten. Van slachtoffers of schade is echter geen melding gemaakt. Chemisch worden de mensen op de „slachtbank" gelegd, als U het nog niet wist. Toch even gauw ver tellen, want men is op zoek naar de diepste existentiële essentie van het leven. De chemici - naar ik pas ver nam - weten er al zo verschrikkelijk veel van en de leken zo verschrik kelijk weinig, dat het een beetje wit om de neus dreigt te worden. Het gaat om twee lettercombinaties van drie, nl. D.N.A. en R.N.A., waarmee voor het leven de allerbelangrijkste verbindingen worden aangeduid. We zijn nu toch aan het verklappen. De letters zijn goed voor het desoxyri bonucleïnezuur en „gewoon'' ribon- nucleïnezuur. Dat komt dus nog al aan de ribben. Nu wil het geval dat D.N.A.-moleculen - voorkomend in de celkernen van de mens - opge bouwd zijn uit lange ketens van hon derden nucleotiden, waarvan weer verschillende types bestaan. Hel D. N.A. is de stof, die de erfelijke eigen schappen van een organisme be- plaat. Preciezer nog: de rangschik king van de nucleotiden in het D.N. A. zijn verantwoordelijk voor het ontstaan van de verschillende vor men van leven, planten, dieren, men sen. Er zit dus in ieder mens een soort genetische chemische computer en wat er vroeger werd ingestopt komt op een gegeven moment aan het licht in de vorm van een bepaald patroon van eigenschappen ,de uitwerking en toepassing waarvan wel in banen kunnen geleid, maar die in hun diep ste wezen niet kunnen worden aan getast. En zo wordt er al verschrikkelijk veel verklaard van de verschillen tussen de mensen. We kenden een Jaap, die altijd zo kwistig goochelde met zijn wiskundesommen. Hij goo chelde door en is nu prof. in Gro ningen. Maar Anton (overigens een juweel van een knul) moest cl op zijn geestelijke tenen gaan staan om de stelling van Pythagoras te snap pen. Kwest ie van aanleg en be gaafdheid'' zeiden en zeggen de men sen. Ja, ja dat is „toevallig" wel waar, maar het heeft echt ook allqs te maken met de rangschikking van de nucleotiden in het D.N.A. En daar staan we te wein'g bij stïl. Angstig perspektiefje intussen: mvs- scliien zit het er nog in dat de mens deze rangschikking kan gaan beïn vloeden. Kunnen we louter beeld schone mensen of monsters, halve engelen of duivels „maken". Maar dat hoeft voor ons niet, want de we reld is al gek genoeg. De chemici echter kijken in hun kolfjes en) dat gaat allemaal maar door, zonder dal we het wisten. Maar nu „weten" we liet dan! SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2