Grote drukte in prijzencentrum middenstand te Haamstede SPORTTOTO Strenge koude in Rusland Scheepsongeluk op de Mississippi STREEKNIEUWS Zilveren jubilaris bij Kon. Zeelandia N.V. AGENDA Advertentie HAAMSTEDE, 7-12. Op de uren van openstelling, zaterdag in de na middag o.a., beleefde het prijzencen trum van de middenstandsvereni- gings-Sinterklaasactie een onge kende drukte. Op deze plaats, de winkel van de heer D. Groenewege, konden de volle zegelboekjes worden ingeleverd. Na inlevering kwam het grote mement van het trekken van een enveloppe. Daarin zat het num mertje dat weer correspondeerde met de duizenden prijzen die hier opge steld waren. In een lange rij stonden de nieuws gierigen opgesteld voor de winkel, ler,wijl binnen zich lange rijen vorm den die geduldig hun beurt afwach ten. Wie een der eerste dagen dit prijzencentrum binnentrad, kwam onder de indruk van het aantal ge schenken dat er lag te wachten op de toekomstige eigenaars. Zaterdagavond tegen sluitingstijd zat de hoofdprijs - de bromfiets - er nog in. Dus eerst dinsdag op de laat ste dag, zal iemand zich eigenaar kunnen noemen van een gloednieuwe brommer. Hoe een loterij of prijzenspel ook draait, er blijven wanklanken. De middenstand heeft gezorgd dat voor SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klasse D: Bres kens-Zierikzee 4-1 Steenbergen-S.C. Gastel 0-3; Steen- Grenswachters 0-2; MOC T7-METO 0-1; Vogelwaarde-Hontenisse 2-3; Goes-DOSKO 3-1. 4e klas H: RCS-Oostburg 5-1; Clinige-Corn. Boys 1-1; Bie.rvliet- IJzendijike 3-1; Walcheren-HVV '24 1-1. Res. 3e klas C: Zierikzee II-RCS if 0-2; Middelburg Ill-Goes II 7-3; Vlissingen Ill-Alliance II 3-3. Afdeling Zeeland Zomdagcompetiitie le klas: Luctor-DFS 3-8; Aarden- burg-Lewed. Boys 7-2; Iioofdplaat- Zeelandia 1-4; Hulsteiioo-Domburg 1-0; Noormannen-Robur 8-1; Patrij- zenSchoondijke 0-3. 2e klas B: Dreischor 's H. Arends- kerke II 2-3; Domburg Il-Zierikzee III 4-1; Hansw. Boys Il-Zonnemaire 4-2; Luctor II-DFS II 4-2; Cortgene- Kruiningen 4-2; Kwadendamme- Goes III 5-1. 3e klas D: Zonnemaire II-SVOWK 1-6; Robur III-Dreischor II 2-1; Goes IV-Patrijzen III 4-2; Hans. Boys III -Kwadendamme II 3-0. Zaterdagcompet itie l'e klas: Meeuwen II-MEVO 1-4; 's H. Arendslc.-Middelburg V 2-0; Hoek-Wemeldinge 7-1; Kats-Veere 1-3; Zeelandi Sport V-Amemuiden II I-2. 2e klas A: SKNWK-Brouwersha ven 0-5; Beren-DFS III 2-5; Borsse- le-Duiveland 2-4; Nieuwdorp-Bruse Boys 1-0. 3e Mas A: Brouwershaven II-SK- JSTWK II 6-1; Bruse Boys II-WIK III 5-2; DFS IV-WIK II 0-5; Duiveland II-Brouwershaven III 4-2; ZSC- MEVO II 2-0. Junioren Grfoep A I: Zierikzee A I-Middel burg A I 3-0; Axel A I-Terneuzen A I 0-1; Steen A I-HVV '24 A I 2-1. Groep A V: DFS A I-Bruse Boys A I 1-3. Groep B XV: ZSC B I-Zonnemaire B I 4-0; Brouwershaven B I-Renes- se B I 2-3. M.V.V.-Volendam X D.VV.S.-D.O.S. X P.S.V.-Ajax X X A.D.O.-Sparta G.V.A.V.-N.A.C. X N.E.C.-Go Ahead X Den Bosch-Vitesse X Haarlem-R.C.H. X S.VV.-D.F.C. X Willem II-Hcraeles X Limburgia-Z.F.C. X Gooiland-Fortuna X Heerenv.-Excelsior X iedere in te leveren kaart een prijsje beschikbaar is. Voor de mevrouw die, na voor f 100,boodschappen ge kocht te hebben, in het prijzencen trum en zakje zoute drop won, was het wel wat sneu, doch deze dame moet bedenken dat ze de kans had om een andere enveloppe te kiezen met een belangrijke prijs. Mei-kwaar- dig voor de omstanders was het' te zien een dame, die twee enveloppen vlak naast elkaar nam, twee fluit ketels te zien krijgen. Nog vrolijker werd het toen een fruitkweker met drie zegelboekjes twee zakken ap pels kreeg en een plastic emmer om ze in te doen. Het bestuur van de middenstand deelt nog mede dat indien de brom mer er niet uitkomt, deze zaterdag middag voor het gemeentehuis toch op verrassende wijze, evenals de pony, een nieuwe eigehaar zal krij gen. Erwten tellen en mensen nieten te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 7-12. Over deel name aan de wirtkelweek-dagaktivi- teiten viel de laatste twee dagen van de Sint Nicolaasweek niet te klagen. 103 deelnemers streden om de prij zen in de wacht te slepen, bij het erwten-tell'en. Televisie-uitzending uit de „Apollo-8" WASHINGTON, 7-12. Op 24 de- cember tegen 14 uur Ned. tijd komt er een wereldpremière op de televi sie: de ruimtevaarders in de Apollo- 8 zullen dan beelden doorseinen van de maan, waar zij dan vlak bij zijn, die rechtstreeks in de V.S. zullen zijn te ontvangen. Dat heeft de leider van het Apollo-8-project, dr. Willi am C. Schneider, op een persconfe rentie meegedeeld. Elf uxlt later zul len Frank Borman, Jim Lovell en Bill Anders een tweede uitzending verzorgen, eveneens van een hoogte van ongeveer honderd kilometer bo- ven het maanoppervlak. Op de beeld buis zullen onder meer van de mo gelijke landingsplaatsen voor het eerste menselijk bezoek aan de maan worden getoond, nl. het oostelijke deel van de Mare Tranquilitatis. De kans is echte groot dat deze beelden vaag zijn door de hoge snelheid, bij na 5760 km./u„ waarm.ee het ruim teschip op deze geringe hoogte over het maanoppervlak schiet. De beel den van de aarde zullen veel specta culairder zijn. MOSKOU, 9-12. Het vroor in de Russische hoofdstad twintig graden, aldus de Russische radio. In het noorden en noord-oosten van Eure- pees Rusland en ook in het noorden van de Oeral en in Siberië 'vriest het meer don 35 graden. In Gost-Siberië en in Kazachstan is het kwik zelfs tot onder de veertig graden Celcius ond'er nul gezakt. Daarentegen is de temperatuur aan de Zwarte Zeekust rpinstens 12 graden boven nuf. Geheimzinnige epidemie bij kinderen in Columbia BOGOTA, 8-12. In het Colum- biaanse dorp Mapiri heeft een onbe kende epidemie het leven geëist van 32 kinderen. De ziekte gaat gepaard met braak neigingen. flauwtes en neusbloedin gen. Mapiri is tot dusver verstoken van medische hulp. Rafael Caldera, kandidaat van de christen-democratische partij „Co- pei", is zondag uitgeroepen tot win naar van de presidentsverkiezingen d'ie op 1 december in Venezuela zijn gehouden. In elke etalage was een bakje of doosje opgesteld met genoemde peul vruchten. Els Clarisse, raadde 4508 stuks en won hiermee de eerste prijs. Zij was het dichtst bij het werkelij ke aantal, dat 4511 bedroeg. Carla Bom, Sarie Matthijsse, Nel Clarisse, Rinus Matthijsse en zijn zusje Jopie Matthijsse streken met de daarop volgende prijzen. Zaterdag klom een ieder in de pen om te raden de totale lengte van de deelnemende winkeliers. Onder toe zicht van de heer J. L. van der Have, hanteerde d eheer W. Flikweert de meetlat, in de hal van „Ons Dorps huis". Groot was het aantal aanwe zige kinderen, die de lijst vergeleken met hun eigen oplossingen. Als eer- ste-prijswinnares kwam uit de bus mevr. Wandel. De heer L. Stouten kreeg een tweede prijs. Kees Ren tier, mevr. Stouten-Folmer, Jan Fclmer, L. van Klinken, Hans Ka rens en Piet van Blooijs kregen de overige prijzen. Het aantal deelne mers was 192. Van de zijde van het winkelweek comité werd medegedeeld dat de Nieurwerkelkr.se winkelweek, weer in oude luister hersteld1, werkelijk een succes is geworden. Dinsdag a.s. zal de trekking der nummertjes plaats vinden in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" aah de Stationsstraat. Scheepvaartberichten Calamraes, 8-12 aank. Corinte. Ganymedes, 8-12 verw. Santa Marta. BATON ROUGE, 8-12. Op de ri vier de Mississippi is in de nacht van zaterdag op zondag een kotter van de Amerikaanse kustwacht na een aanvaring met een Panamees vracht schip gezonken. Gevreesd werdt dat alle 17 opva renden zij;n omgekomen in het ijs koude water. Slechts drie opvaren den konden na de aan/varing worden gered. Doordat zich op de plaats van de ramp olie op het water ligt, durf den de reddingsploegen 's nachts geen gebruik te maken van fakkels, uit angst dat brand zou ontstaan. DEN HAAG, 8-12. Zondagavond hadden 14 deelnemers aan sporttoto 17 zich gemeld met dertien goede uitslagen. De cijfers van deze toto zijn: aantal deelnemers 861.412. in leg f 1.878.508, prijzenbedrag f 845.329 le en 3e prijs f 253.599. 2e en 4e prijs f 169,066. Dinsdag, 10 december 1968, begint de verkoop van twee nieuwe series RENTESPAARBRIEVEN BNG bij alle bankiers en commissionairs in effecten in Nederland. Nieuw reglement A.R.-kiesvereniging te Zierikzee ZIERIKZEE, 6-12. Onder voor zitterschap van de heer A. Fluyt vergaderde in de zaal van de Chr. Ger. Kerk de A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Naar aan leiding van een gelezen Schriftge deelte, sprak de voorzitter over het gezag, dat heden ten dage zo gemak kelijk tct verzet aanleiding geeft. Hij wees ih, dit verband op de houding van Jezus tegenover Zijn ouders, waarin zelfs sprake is van onder worpenheid. Zeer uitvoerig behandelde hierna de vergadering het nieuwe ontwerp reglement van de kiesvereniging. Het oude reglementstamde nog' uit de twintiger jaren en was dringend aan vernieuwing toe. Eerder werd uit de vergadering een commissie benoemd, die zich de afgelopen maanden met de samenstelling van een nieuwe reglement heeft bezig gehouden. In grove lijnen ken de vergadering zich met het nieuwe reglement ver enigen. Een artikel evenwel, waar in" dé mogelijkheid wordt open ge laten dat zittende raadsleden, ook deel kunnen uitmaken van het be stuur. werd afgewezen. Zittende raadsleden zullen het bestuur wel van advies kunnen dienen. Aange drongen werd op nauwer contact tussen het bestuur en degenen, die het A.R.-volksdeel in de gemeente raad vertegenwoordigen. In verband met het aftreden van de heer A. Fluyt. werd tot voorzit- ZIERIKZEE Kringkeurturnkampioen- schappen 1969 Te Zierikzee zal op zaterdag 14 de- vember a.s. een bijzonder gymnas- tlek-evenemen;t plaats vinden. In de Maltagymzaal zullen dan namelijk, uitgaande van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van toet K.N.G.V., de Kringkeur turnkampioenschappen 1969 gehouden worden voor jeugd- furners, turners, jeugdturnsters én t/umsters. De wedstrijden worden door de ZEBRA georganiseerd in sa menwerking met de Zierikzeese gym nastiekvereniging „Delta Sport". De wedstrijden voor de heren zul len gehouden worden dn een tijdsbe stek van 14.10-16.00 uur. De dames wedstrijden beginnen om 17.10 uur. Op het programma staan de volgen de onderdelen: paardspringen, rin gen, brug, rek, paardvoltige, vrije oefeningen en evenwichtsbalk. ter gekozen de heer L. Izeboud. De vakafcure ontstaan door aftreden van de secretaris de heer Jansen; werd vervuld door verkiezing van de heer N. W. de Jonge. NIEUWERKERK Sterke stijging geslaagden middelbaar onderwijs DEN HAAG, 7-12. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zo juist de uitkomsten gepubliceerd van een onderzoek naar de groei van het Huhliging van tie heer L. A. Schouls Man lag vijf dagen dood in pensionkamer ZÉIST, 7-12. Iii een pension te Zeist zaterdagavond het lijk aange troffen van; de alleen wonende 57- jarige horlogemaker B. A. Barwe. Verontruste medebewoners, die de heer Barwe vanaf maandag niet ge zien hadden, belden de politie, die het slachtoffer ruggelings op de grond liggehd in zijn kamer vond. De heer Barwe was door een hart infarct getroffen en overleden. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, S-12. Totaal aan gevoerd 1939 stuks vee. t.w. 1473 runderen en 466 varkens Prijzen per kg: slachtrunderen: prima f 4.80-5.25, le f 4.20-4,65, 2e f 3,75-4,05, 3e f 3,45-3,70. Stieren f 4,40-4,95. Worstkoeien f 3,30-3,45. Varkens: prima geen notering, le f 2,56-2,60, 2e f 2,53-2,56, 3e f 2,50- 2,53. Slachtzeugen f 1,95-2,10. Zware varkens f 2,10-2,25. Runderen: aanvoer groot, handel redelijk, goed prijshoudend. Varkens: aanvoer iets grote, handel vlot, prij zen iets stijver, enkele prima's bo ven notering. ZIERIKZEE, 7-12. Tijdens een intieme bijeenkomst in de Mondra- gon-foyer is de heer L. A. Schouls, werkzaam bij de Kon. Zeelandia N. V. hartelijk gehuldigd, in verband met zijn zilveren jubileum bij dit stedelijk bedrijf. He heer Schouls is de man van de expeditie en heeft in die hoedanigheid bij Zeelandia be langrijk werk verricht. De algemeen directeur van het bedrijf de heer M. Dooleman H.J.zn. Liet in zijn toespraak tot de jubilaris de groei met name van de expeditie in de afgelopen 25 jaar, de revu'e passeren. Hij roemde de post waarop de heer Schouls staat een zeer verantwoor delijke. „U bent geen man die er lang over praat, wat u van plan bent te gaan doen, maar die 't meteen ook doet", zo schetste de direkteur de jubilaris, die vervolgde: „zouden vrachtwagens net zoals vliegtuigen namen hebbèn, dan zou uw naam ze ker verbonden worden aan de nieu we trailer, die juist dezer dagen op de weg kwam", aldus de direkteur, die daarop de heer Schouls de gou den Zeelandi a-insi gne op de borst spelde en hem tevens een geschenk aanbóod. Gcede verhoudingen Woordvoerder van het personeel was de heer J. Willem se. die da goe de verhouding van de jubilaris tot de collega's afleidde uit het groot aantal dat van hen aanwezig was. Hij dankte de heer Schouls voor de sympathie en vriendschap en de prettige samenwerking in verschil lende Zeelandia-verbanden. Wcorden van lof werden ook ge sproken door de heer K. E. Rasmus sen, direkteur van Emulsion Holland1 N.V. het vervoer waarvan loopt via de Zeelandia-expsditie. Ook hij bood een geschenk aan. De heer J. Gcumou sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van de Wo ningbouwvereniging „Beier Wonen". De heer Schouls maakt reeds jaren lang deel uit van het bestuur dezer vereniging. Hem werd dank gebracht voor zijn waardevolle inbreng in het bestuur. De heer Coumou bood een boekenbon aan. De heer C. Kloet dankte de heer Schouls voor de bestaande zakelijke contacten, maar ook voor de sinds lange tijd bestaande vriendschaps banden. Dankwoorden De jubilaris dankte - mede na mens vrouw en gezin - voor d!e vele gcede woorden en geschenken. Hij hoopte nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf te mogen geven en met direktie en personeel te mogen samenwerken. Nadien kregen allen gelegenheid om de jubilaris en, zijn familie persoonlijk geluk te wensen. wetenschappelijk onderwijs en daar bij met name aan de regionale as- peeten aandacht geschonken. Het aantal gediplomeerde gym nasiasten en H.B.S.-ers is in de af gelopen tien jaar sterk gestegen, n.l. van ca. 8000 in 1955 tot 17.500 in 1965. De grootste bijdrage tot deze toeneming leverden de H.B.S.-ers-A, de kleinste de gymnasiasten-A. Van .deze V.H.M.O.-abituriënten ging voorts een steeds groter deel bij het wetenschappelijk onderwijs stu deren. De toeneming van het aantal ge diplomeerden en hum toenemende trek naaf het wetenschappelijk on derwijs weerspiegelde zich in een zeer sterke vermeerdering van het aantal eerste jaarsstudenten met een VHMO-diploma. Hun aantal is in de periode 1955 tot 1566 2Vz maal zo hoog geworden en bedroeg in het laatstgenoemde jaar rond 11.000. Sint en Piet bezochten G.J.V.'s In een gezellig met slingers en lampionnen versierd vergaderlokaal van de Gereformeerde Kerk werd door de Gereformeerde jeugdvereni ging Nieuwerkerk het Sint Nicolaas- feest gevierd. Als gasten waren de leden van de C.J.V. Zonnemaire aan wezig'. Vorig jaar waren de Nieuwer- kerkers in Zonnemaire van de par tij. Aan het begin van de avond heette alg, adjunct mej. Ella Talen de aanwezigen van harte welkom. Na haar speech stapten Sinterklaas en zwarte Piet de zaal binnen. De bejaarde bisschop verklaarde slechts een paar minuten tijd te hebben voor dit bezoekje aan de Nieuwerkerkse C-J.V. Béide Spaanse lieden stelden zich op en riepen een ieder ter ver antwoording. Velen hadden wel iets gedaan in het afgelopen jaar wat eigenlijk niet door de beugel kon, maar ach, dit keer bleek de Sint niet zo streng, zoals dikwijls werdt ge zegd. Pakjes werden uitgedeeld, on-! der genot van koffie met speculaas en peperbollen. Haris Becker, lid van de plaatselijke C.J.V. zorgde voor een leuk stukje, genaamd: „Rede voering van een hoogleraar in de Sinterclasologie". OOSTERLAND Vergadering Coöp, Boerenleenbank In het interieur van het kantoor van de Coöp. Raiffeisenbank (vroe ger Boerenleenbank) werden enige veranderingen aangebracht. Tussen het zgr.. kleine kantoor 'en de wacht kamer werd een soort rasterwerk aangebracht, waarin een tweetal lo ketten. Ze hebben tot doel de cliën ten een vlotteré' bediening te kun nen geven en tevens 'is deze veran dering aangebracht uit veiligheids overwegingen. Tot op heden heeft men veel succes met deze verbetering. In de maand november brach ten de collecten in de Herv. kerk al hier de volgende bedragen op: kerk voogdij f 457,42, diaconie f 215,08; najaarszendingsweek f 289,82 en cen trale verwarming f 137,62. Botsing tussen tractor en auto Vrijdagamiddag wilde de heer A. B. uit Brutinisse, rijdende op een tractor op de rijksweg bij „Even Bui ten" en komende van de richting „Blauwe Keet", afslaan naar het dorp Ocsterland. Doordat hij ver moedelijk niet voorsorteerde kon een hem achterop komende Volkswagen 1500 dit niet constateren zodat er een hevige botsing ontstond. Da perso nenauto, die werd bestuurd door de hieer J. II. uit Amsterdam, werd ern stig beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig wiet voor. De rijkspolitie heeft de zaak in. onderzoek genomen. BRUINISSE Autobotsing Zaterdagnamiddag botste de bak ker M. B. u'it Sirjansland, komend uit de Molenstraat, op een vrachtauto bestuurd door de chauffeur J. H. van de firma A. J. IJzelenberg, rij dend in de Noordstraat. Voor de auto van de heer B. betekende dat een belangrijke blikschade. De beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Maandag 9 december Zierikzee Mondragon (bovenzaal), 8 uur, leden vergadering Nutsdepartement. Dinsdag 10 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur vergadering Rode Kruis Zierikzee. Huis van Nassau, 7.30 uur, afd. Dui- vel'amd N.F.O. Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Partij van de Arbeid, afdeling Zie rikzee. Burgh Hotel „Het wapen van Burgh", 8 uur „De middenstand' viert feest"'. Idem, 4 uur, groot kinderfeest, ge organiseerd door de middenstand. Filmvoorstelling jeugdcomité Een niet onbelangrijk deel van de werkzaamheden voor de viering van het 500-jarig bestaan werd verricht door het zg. jeugdcomité. Na afloop van dit feest werd besloten het jeugdcomité le lalten voortbestaan teneinde van tijd tot tijd aktiviteien te ontplooien die de jeugd zouden aanspreken. Het eerste experiment op dit gebied was het vertonen van een film in het Ned .Herv. Vereni- gigsgebouw te Bruinisse, waar werd vertoond „Straatterreur". Aan de vertoning van deze hoofdfilm gin gen enkele bij- of tekenfilmpjes vooraf. De belangstelling was bevre digend, maar had belangrijk groter kunnen zijn. Pakhuis werd woning Enige maanden, geleden berichtten wij' dat door de heer Verton 'n oud' pakhuis (vroeger woning) was aan gekocht op de havendijk te Bruinis-' se. om dat tot woning te verbouwen. Deze verbouw is Ohans voltooid. Het is een riant huis geworden, dat in middels door de bewoners is be trokken. Vereniging voor openbaar onderwijs AMSTERDAM, 7-12. De vereni ging Volksonderwijs, met ruim 150 duizend leden verdeeld over circa 850 afdelingen, en de Nederlandse Ouderraad voor het Openbaar On derwijs, waarbij circa 2.000 ouder commissies, ouderraden en schoolra den bij het openbaar Meuter-, la ger- en voortgezet onderwijs zijn aangesloten, hebben besloten per 1 januari 1969 te fuseren. De naam der nieuwe organisatie wordt: Vereni ging voor Openbaar Onderwijs. Geen verschil van mening tussen de metaalbonden ARNHEM, 7-12. De voorzitter van de christelijke metaalbedrijfsbond, de heer C. van Dijk, heeft zaterdag middag op de ka derbij eenkomst van de C.M.B. in Arnhem nadrukkëlijk verklaard, dat er geen enkel ver schil bestaat tussen de opvattingen van de christelijke bond en d'ie van de bij het N.V.V. en het N.K.V. aan gesloten metaalbonden. Hij zei dit nadat een van de kaderleden toad ge vraagd, waarom de drie organisaties afzonderlijk er. niet gezamenlijk ver gaderden over de moeilijkheden met de werkgevers in de metaalindu strie. Inbrekers door veiligheidsruit UTRECHT, 8-12. Ondanks een Pliexi-veiligheidsruit achter de eta lageruit, heeft juwelier F. Baauw aau de Oudegracht in Utrecht in de nacht van zaterdag op zondag niets gemerkt van een inbraak in zijn eta lage. De etalageruit en die veilig heidsruit werden met 'een hard voor werk aan diggels geslagen. De in dringers gingen 'er vandoor met twee tableaus vol ringen, ongeveer 60 in getal. De politie heeft daders en rin gen nog niet kunnen achterhalen. Vooral in de laatste weken voor het vredesfeest ts er een hausse in kerst stukken en kunstzinnige attributen. De foto toont een kunstenaar, af komstig uit de Baltisclie landen, aan het werk. Onder zijn handen ont staan: sterren, engelen, Mariabeeld- jes, kribbefiguren, kandelaars en klokken. m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2