Metaalbonden hielden landelijke demonstratieve bijeenkomsten Geen gesprek A. R.-P.v.d.A. Kabinet-Nixon bijr )ijiia gereed Binnenkort beslissing verwacht over mogelijke reis van Johnson naar Europa Onwerkwilligen in Noord-Brabant mogelijk van bemiddeling uitgesloten Tankschip ..Melania" (21.000 ton) naar zee MORRIS Twee Amerikaanse torpedoboot jagers op weg naar de Zwarte zee Kloos over de prijsontwikkeling in 1969 &lU ËSS3KètfJÊ Amerikaanse troepen naar West-Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 december 1968 125ste jaargang Nr. 20111 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. r. Algemene vergadering C.A.V. UTRECHT, 7-12. „U verkeert in de eervolle, maar niet benijdens waardige omstandigheid dat u het spits moet afbijten. Met arendsogen volgt iedereen het verloop van de besprekingen in de bedrijfstakken. Wat er bij de metaal uitkomt, is richtinggevend voor de rest", dit heeft de heer A. H. Kloos, voorzit ter van het N.V.V. zaterdag opge merkt in een toespraak op de kader dag van de metaalbedrijfsbond N.V. V. in de Margriethal van de Jaar beurs in Utrecht. „We hebben het gevoel", zo zei de heer Kloos verder o.m. „dat u zich deze verantwoordelijkheid bewust bent naar twee kanten. In de eerste plaats naar da kant van de mensen waarvoor u onderhandelt: de werk nemers in de metaalindustrie. U vecht voor het behoud van de koop kracht in. een periode dat de prijs ontwikkeling gevaarlijke vormen kan gaan aannemen. Maar u vecht ook voor een stukje welvaartsverbe tering waarop de werknemers recht hebben in een periode dat de econo mie zich bijzonder gunstig ontwik kelt". De heer Kloos ging verder: „Uit uw voorstellen leid ik af dat u ook het oog gericht houdt op de grote betekenis die de metaalindustrie als belangrijkste van onze bedrijfstak ken in het totaai heeft. Niemand kan op dit moment voor spellen of er een botsing met werk gevers aanstaande is. Als het kan, zullen we die moeten vermijden. Als het moet, zullen we de strijd niet schuwen. De andere bonden in het N.V.V. voelen zich ten nauwste be trokken bij deze onderhandelingen: Verscheidene bestuurders hebben me in de afgelopen weken aangesproken en tot uitdrukking gebracht dat op hun solidariteit, wanneer het tot een conflict komt, gerekend kan worden. Daarmee is het gevecht in de me taalindustrie het gevecht van het N. V.V. geworden en ik twijfel er niet aan dat het bij de andere vakcentra les die vandaag zoals wij in eigen kring vergaderen, niet andex-s zal liggen". ARNHEM, 7-12. „Er zou de chris telijke vakbeweging veel aan gelegen zijn, een conflict te vermijden. Wij DEN HAAG, 6-12. Mr. B. W. Biesheuvel, vooi'zitler vaa de A.R.- fractie in da Tweede Kamer, heeft het aanbod van drs. J. M. den Uyl tot een gesprek over samenwerking met de PvdA van de Hand gewezen. In het AR-weekblad „Nederlandse gedachten" herinnert mr. Biesheuvel er aan. dat drs. Den Uyl nog zeer recent opmerkte: „Wij zien niets in een gesprek met de KVP. Als de ARP echter bereid is tot eén gesprek over samenwerking met de PvdA. zouden wij dit zeker niet weigeren"' De AR-fractievoorzitter zegt dat de politieke betekenis van deze ver klaring hem ontgaat. geven van oudsher de voorkeur aan het overleg. Maar dat niet ondanks alles en tot elke prijs. Als het con flict ens wordt opgedrongen, gaat ook de christelijke vakbeweging de strijd niet uit de weg". Dit verklaarde de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer J. van Eibei-gen, za terdagmorgen op de buitengewone vei-gadering van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektronische Industrie in Arnhem. De C.M.B. hield zaterdag evenals de bij het N.V.V. en het N. K.V. aangesloten metaalbonden een landelijke vergadering in vei-band rnet de moeilijkheden die zijn ont staan bij de onderhandelingen ovec de metaal-C.A.O. De heer Van Eibergen constateer de een duid'elijke verscherping vaii de strijd tussen de organisaties van werkgevers en werknemei-s. UTRECHT, 6-12. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Va'k- vex-bond, de heer P. J. J. Mertens, heeft bekend, dat bij een ongewij zigd beleid van i'egering en wex-k- gevers, de reële besteedbax-e lonen van 1968 tot 1971 ruim 11 px-ocent achter zullen blijven bij de stijging van de ax-beidsproduktiviteit. Hij ba seert zich daai'bij op de ramingen van september j.l. De heer Mertens noemde dat op een demonstratieve bijeenkomst van de bij het N.K.V. aangesloten me- taalbond St. Eoioy in de Mei-wede- hal in Utrecht volkomen dwaas en in strijd met elk gevoel voor rede lijkheid en rechtvaardigheid. „Wie meent dat de welvaart zo zou kunnen worden vei'deeld is gespeend van elke zin voor x-ealiteit. Behalve dwaas, onredelijk en onx-ealistisoh is een dexgelijke houding ook in hoge mate sociaal gevaarlijk", zo zei de heer Mex-tens. Hij meent, dat daar mee conflicten worden opgex'oepen. die de spanningen kunnen opschroe ven tot een moment waarop sociale explosies onvermijdelijk zijn. De Melaniahet grootste schip dat ooit in Nederland werd gebouwd (210 duizend ton), werd zondag van Amsterdam naar zee gesleept. Via hef Noord zeekanaal passeerde de „Melania" de Noordersluis bij IJmuiden. WASHINGTON, 8-12. In de Ame rikaanse hoofdstad wordt hardnek kig gespeculeerd op de mogelijkheid dat px-esident Johnson voor de be ëindiging van zijn ambtstermijn op 20 januari naar Europa zal komen voor topoverleg met de Russische leiders. Ook wordt niet uitgesloten geacht dat hij in dat geval enige Westeuropese landen zal bezoeken, met name Frankrijk. Hel belangrijkste doel van zo'n reis zou echter zijn het overleg met het Kremlin over de beperking van de rakettenwedloop weer op gang te brengen, nadat dit door de Russische inval in Tsjecho-Slowakije in het slop was gex'aakt. Tijdens het top- ovex'leg zou kunnen wox'den vastge steld waar en wanneer dei-gelijke cndex-handelingen, waai-toe beide partijen zich reeds voor „Pi-aag" in beginsel bei-eid hebben verklaard, zouden kunnen beginnen en waar over gespi-oken moet worden. De on- dei-handelingen over vermindering van de raketbewapeningswedloop zouden volgens deskundigen wegens Vier kinderen bij brand omgekomen LIVERPOOL, 7-12. Bij een brand in een huis in Livei-pool zijn vier kinderen, van wie 'drie uit één gezin, omgekomen. Een ikind; Mep lichte brandwonden op. Di-ie kindei-en ont snapten ongedeerd aan het vuurJ| hun zeer ingewikkeld karakter ver- moedelijk jai-en dui-en. Alle speculaties over een Europese reis van pi-esident Johnson rusten op twee vei-onderstellingen -Jonhson wil gaarne nog een grote diplomatieke actie ondernemen al vorens het pi-esidentschap aan Nixon over te dragen. u De Russische bereidheid om nog vóór de aflossing van de wacht in het Witte Huis te beklinken dat on- dei-handelingen worden geopend over de bepei-king van zowel offensieve als defensieve kernwapens. Mail met nieuw hart overleden MONTREAL. 7-12. De 45-jarige Yvon Therrien die op 20 oktober in een ziekenhuis te Montreal een nieuw hart kreeg, is vrijdag ovexfe- den. Maandag was hij in verband met afstotingsvex'schijnselen in het ziekenhuis opgenomen'. Men heeft het afstotingspi-oces nie t'tot stilstand kunnen brengen. DEN BOSCH, 7-12. In Noord-Bra bant zullen waarschijnlijk reeds vanaf januari a.s. ingeschrevenen bij de gewestelijke arbeidsbureaus, die door eigen optreden en houding in onvoldoende mate medewerken om via de G.A.B.'s passende arbeid te verkrijgen, van verdere bemiddeling worden uitgesloten De hoofdinspecteur-directeur ir. De 'Wildt gaat rul. gebruik maken van de door de dh-ecteur-genex-aai voor de arbeidsvoorziening verleen de bevoegdheid tot deze uitsluiting. Deze bevoegdheid is op de eex-ste plaats gegeven in het kader van het streven naar meer duidelijkheid met betrekking tot de wex-kelijke stand vairx de werkloosheid. De onduide lijkheid die thans hierover bestaat, resulteert herhaaldelijk in de vraag stelling hoe het mogelijk is dat on danks een vrij aanzienlijke werk- loosheid er toch voor allerlei be drijfstakken niet aan pex-soneel is te komen. Bovendien zijn het deze on werkwilligen, die de G.A.B.'s bij het bedrijfsleven hun gezicht doen ver liezen. daar zij een telkens tex-ugke- x'ende bron van teleurstelling blij ven, die na enkele dagen of weken steeds weer op het G.A.B. terugko men. Het G.A.B. kan na invoering van deze maatregel meer aandacht besteden aan de bemiddeling van de bonafide werkzoekenden, en tenslot te wordt hieimee voox-komen dat men zich alleen als werkzoekend QUALITY FIRS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 a/b „MELANIA", 8-12. Onder be langstelling van hier en daar duizen den mexxsen langs het Noordzeeka naal en in IJmuiden bij de Noorder sluis, is zondag het grootste in Ne derland gebouwde vaartuig, het 210.000 ton metende tankschip „Me lania", van de bouwwerf van de N.D. S.M. in Amsterdam naar de Noord zee gesleept. Die belangstelling was soms zo groot dat het wegverkeer vast liep. Het 325 m lange en 47,2 m bx-ede schip werd om halfnegen zondag ochtend met behulp van sleepboten NEW YORK. 9-12. Richard Nixon is zo goed als gereed met het opstel len van een regering. Nixcns pei'schef Herbert Klein heeft dit zondagavond voor de tele visie verklaard. Volgens' hem komt de kabinetsformatie in de loop van de Week gereed en zal zeker een de mocraat op een hoge regeringspost werden benoemd. Zegslieden uit de omgeving van Nixon hebben beweerd dat nog twee of drie kabinetsposten" open staan, waaronder die voor buitenlandse za ken en defensie. Agent uit stelen PARIJS. 8-12. Een 29-jarige Pa- rij se politieman die jeugddelinquen ten weer op het goede pad moest helpen brengen, zit nu z©lf achter de tralies. Hij woi'dt -ervan beschuldigd met drie jongens van tussen de 15 en 17 jaar uit stelen te zijn gegaan. Ze hebben me beïnvloed, zei hij. Turkse bezorgdheid WASHINGTON, 7-12. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft vrijdag een Russische beschuldiging van de hand gewezen, als zou de reis van twee onderzce- bootjagers van de Amerikaanse zes de vloot naar de Zwarte Zee in strijd zijn met de uit 1936 daterende con ventie van Montreux betreffende de vaart van oorlogsschepen door de Dardanellen. Woordvoerder McGloskey ver klaarde dat de „Dyess" en de „Tur ner" die in de komende dagen de Bosporus zullen passex-en, voldoen aan de bepaling, dat niet aan de Zwarte Zee gelegen mogendheden UTRECHT. 7-12. De voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, heeft „over de hoofden van de ka- dervergadex-ing" van de metaalbe drijfsbond N.V.V. in de Margx'iethal in Utrecht heen, de waarschuwing geuit, dat als de prijzen straks uit de hand lopen omdat, ondernemers zich niet gedragen zoals het kabinet ver wacht dat ze zullen doen, een situ atie van overmacht, kan worden ge schapen. Daardoor zouden we ons wel eens niet meer aan de collectie ve arbeidsovereenkomsten kunnen houden, zo zei de her Kloos. Zijn mededeling werd met luid ap plaus begroet. Hij herhaalde dat in de bespreking die op 17 december aanstaande tus sen het kabinet en de Stichting van de Arbeid wordt gehouden over het dertiende halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische Raad, van de kant van de vakcentrales een ex tra verhoging per 1 januari aan staande van het minimum inkomen aan de orde zal worden gesteld. alleen schepen van minder dan 10.000 ton en met geschut van ten hoogste 203 mm naar deze zee mogen sturen. Hij zei dat de reis een rou tine-aangelegenheid was en dat in juni twee Amerikaanse ond'erzee- bootjagers een dexgelijke tocht van vier dagen door de Zwai'te Zee heb ben gemaakt. Hij wilde niet zeggen of de „Dyess" en de „Turner" uitge rust zijn met raketten, die van kern ladingen kunnen worden voorzien. CANAKKALE (Dardanellen), 8-12. De Amerikaanse torpedobootjagers „Dyess" en „Turner" zijn zondag middag de Dardanellen doorgevaren in de richting van de Zwarte Zee. De correspondent in Istanbul van het. Russische i'egexfngsblad „Izves- tia" heeft inmiddels bericht, dat hij de twee Amerikaanse oorlogsschepen door de Bosporus de Zwarte Zee heeft zien binnenvax'en. ISTANBUL, 8-12. Het nieuws ven de aanstaande binnenkomst in de Zwarte Zee van twee Amerikaan se oorlogsschepen houdt de Turkse pex's voortdurend in beroering. Het Turkse ochtendblad Yeni Gazete, dat voor conservatief doorgaat, spreekt bezox-gd'heid uit over de houding van de Vex-enigde Staten ende Sowjet- Uniie, die elkaar de hegemonie xn het Midden-Oosten betwisten en zich aan machtsvertoon te buiten gaan. „gezwaaid", door het eex'st met de achtersteven de Mercurius-haven in te brengen en daarna met de boeg in de richting IJmuiden te leggen. Het eerste obstakel op de vaarweg "naar de Noordersluis was de 53 m bx-ede doorgang in de Hembrug. Zes sleepboten van de redex-ij Goedkoop, dx-ie voor en drie achter, tx-okken het tankschip door die doorgang. Met minder dan 3 meter ruimte aan weerszijden wex-d het schip uiterst behoedzaam daar doox-heen gebracht, waax-bij een beschoeiingsbalk van een meter doorsnee aan d'e zuidelij ke pijler door een lichte aanraking met het schip sneuvelde. De verf van het vaartuig liep daai'bij een kras op. Het schip, dat onder commando vaart van kapitein W. de Vries, was eerder dan verwacht in IJmuiden en koxd na half één lag het in de Nooi"- dersluis afgemeerd. Omstreeks half twee tx-okken de sleepboten Simson, Hector en Nestor van N.V. Bureau Wijsmuller het tankschip uit de Noox-dersluis; ze zouden het tot de uitertoix brengen waarna de proefvaart «en aanvang kan nemen. Na die px-oefvaart komt het schip naar Europoort en vandaar gaat het naar een dokmaatschappij in Lissabon om de oneffenheden on der water aan de scheepshuid te la ten verwijdex-en. Het ontslag van Don Mazzi (Florence) FLORENCE. 7-12. Parochianen van Don Mazzi, de pastoor in Flo rence die woensdag door kardinaal Florit werd ontslagen omdat hij zijn kritiek op de R.K. kex-k niet wilde intrekken, zijn in hun kerk bijeenge komen en willen daar voorlopig blij ven. Voor de kathedi-aal van Flox-en- ce hadden zich intussen rond 1.000 mensen verzameld die stukken gin gen citeren uit de vex-boden cate chismus van Don Mazzi. Ook baden zij het Onze Vader „opdat God de conservatieve kardinaal mag ver- Mchten". Drie scholen zijn gesloten uit pro test tegen hel ontslag van Don Maz zi. De pastoor heeft verklaard dat hij de mis „op straat en in winkels" zal opdragen nu het hem verboden is dit in zijn kerk te doen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t f Wordt ook de hoop beschaamd f Laat nooit af om te hopen. f f Eén deur is dicht gedaan, f f Maar duizend deuren staan f f nog open. f WA T w vt 1 laat inschrijven om naast een uitke ring zijn inkomen met „zwarte" ar beid te kunnen verdienen. Toegang tot Bethlehem D C met Kerstmis beperkt TEL AVIV, 7-12. De Israëlische autoriteiten hebben besloten het aan tal toeristen dat met Kerstmis tot Bethlehem wordt toegelaten, tot 12 duizend te -beperken. 8.000 plaatsen worden gereserveerd voor Rooms- kathoMeke pelgiims uit Israël en het bezette deel van Jordanië, waarin ook Bethlehem ligt. Om eventuele moeilijkheden te voorkomen zullen alleen Rooms-katholieken en geen Joden of mohammedanen van bui tenaf tot de stad 'worden toegelaten. Wereldraad van Kerken doet beroep op Israël GENEVE, 6-12. De Wereldraad van Kerken heeft vrijdag een bex-oep ge daan op Israël, de onmiddellijke te rugkeer toe te staan van vluchtelin gen en ontheemden naar hun haard- stex-en op de westelijke oever van de rivier de Jordaan. In een boodschap aan de Ver. Na ties en de Isx-aëlische delegatie in New Yox-k zegt dr. Eugene Cax-son Blake, serx-etaris-generaal van de Wex-eldraad, dat dit de beste manier is om aan de noden van de vludhte- lingen tegemoet te komen. Veel mensen verdronken LA PAZ, 7-12. In Bolivia zijn min stens - 50 mensen verdronken toen drie vrachtauto's door het water van de buiten haar oevers getreden ri vier Conapaya werden meegevoex-d. Dit gebeurde op 80 km. van de pro vinciale hoofdstad Potosi. De E.E.G.-kem in de NAVO BRUSSEL, 7-12. De NAVO-mi- riisterraad zou de regexingsleiders van de vijf staten die de kerm van de E.E.G. vormen en van Engeland. N ooi-weg en en Denemarken moeten uitnodigen een gezamenlijke bijeen komst te houden. Op die conferentie moet het opzetten van een Europese autoriteit voor gezamenlijke defen sie-inspanning besproken worden. Deze suggestie doet de Duitse chris- ten democraat Erik Blumenfeld in een rapport dat hij heeft uitgebracht namens de politieke commissie van het Noordatiantisch parlement. In het rapport staat dat de Fran se regering welkom moet zijn. Vier doden hij explosie MADRID. 8-12. Bij een explosie in de haven van de Spaanse stad San Sebatisan zijn zaterdag vier arbei- dei's gedood en een ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op een punt waar aan de verbi'eding' van een ka naal wordt gewerkt. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Plaatselijk opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met plaatselijk opkla ringen; matige tot vrij krachtige oos telijke wind en ovex-wegend lichte VOl'St. Voor woensdag: Zon: minder dan 50 px-ocent. Min.-tempei'atuur: 2-7 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 3-8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pi'ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 70 pi'ocent. 10 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 21.41. onder 12.35. Laatste kwai'tier: 13 dec. te 1.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 dec. 6.11 v.m. 18.35 n.m. BROUWERSHAVEN 10 dec. 6.05 v.m. 18.19 n.m. Doodtij: 15 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Scandinavië heeft zich over Finland uitgebreid, terwijl boven Rusland een depressie aanwezig is. Tussen belde systemen stroomt 'met wind tussen oost en xioordoost het komen de etmaal koude lucht uit noord- Rusland langzaam in de richting van ons land. In deze lucht kunnen en kele opklaringen voorkomen. terwijl de tempei-aturen in het algemeen iets lager zullen worden. Oceaan fronten dringen wel naar west-Euro pa op maar hebben op het weer in ons land geen invloed. s De Engelse banketbakker Chris topher Fiords die koningin Elizabeth onder zijn klanten telt, is vrijdag nacht bei'oofd van juwelen ter waar- de van ongeveer 185.000 gulden. Bij een vechtpartij Lussen, de po litie en studenten te Banaras in de Indische staat Oetar Px'adesj zijn vrijdag 25 politiemannen gewond ge raakt. Tweehonderd tijgertjes ROTTERDAM. 6-12. In dier- gaarde Blijdorp in Rotterdam is de 200ste tijger geboren se dert 1948. Volgens de Rotter damse diergaarde is deze lij- gerfok uniek in de wereld, want geen enkele dierentuin heeft ooit een dergelijk resul taat bereikt. Van deze 200 Blij- dorptijgers zijn er 165 in leven gebleven en het grootste ge deelte van dit aantal heeft zijn weg gevonden over de hele wereld. De meeste van de beesten gingen naar dierentui nen in o.a. Nederland-, Duits land, Zwitserland, Finland, Denemarken, Italië, Engeland, de Verenigde Stalen en naar Zuid-Afrika. WASHINGTON. 7-12. De Verenig de Staten zullen in januari 15.500 militairen en 96 Phantom-jachtbom- m:enwerpers naar west-Duitsland zenden voor een grote militaire oefe ning in de buurt van de Tsjechoslo- waakse grens, zo maakte het Ameri kaanse ministerie van defensie vrij dag bekend. De manoeuvres zullen in januari en februari worden ge houden in de omgeving van Grafen- wö'hr, ruim 30 km. van de grens. In de bekendmaking werd erop gewe zen dat minister van defensie Clark Clifford vorige maand tijdens de bij eenkomst van NAVO-ministei'S in Brussel had meegedeeld dat de oefe ning oorspronkelijk later in 1969 zou worden gehouden maar was ver vroegd om de paraatheid van de NAVO te verflagen. Volgens een raming van Pentagon - functionarissen is met de eifening en de overbrenging van een eenheden, die juist de afgelopen zomer uit west-Duitsland wax'en ternuggetrok- ken om het tekort op de Amerikaan se betalingsbalans te vermindei'en, een bedrag gemoeid van 15 miljoen dollar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1