ONZE PUZZELRUBRIEK Engeland bezorgd over Midden-Oosten De zelfmoorden in West-Duitsland Om gelijkmaking van bepaalde interventieprijzen in de E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 6 december 1968 Nr. 20110 Plan-Mansholt ter sprake tijdens vergadering Ring van Raiffeisenbanken ZIERIKZEE, 4-12. Woensdag middag vergaderde in het Huis van Nassau te Zierikzee de Ring van Raiffeis)cnibanken Schouwen-Duive- land onder leiding van de heer J. J. van de Zande te Nieuwerkerk. Deze haalde in zijnopeningswoord de E.E.G.-nota van oud-minister Manshalt aan, met de langzamerhand berucht geworden bedrijf sgrootte van 80-110 ha. De heer Van de Zan de meende echter dat de verwezen lijking van het pl'an-Mansholt nog in het verre verschiet ligt en waar schijnlijk nooit zal worden uitge voerd. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over november Geboren: 1: Rober-Alexander, zoon van Rober Udrich Silfert Alexander van Oudheusden en Sonja Verhoef (Haamstede, geboren te Zierikzee); 4: Jacob Marinus, zoon van Jan Adrianus Marinus de Meij en Maar- tje van den Houten (Burgh); 7: Wil- helmina, dochter van Gerrit Cornel is van Doom en Marian van der Wal (Haamstede); 22: Marten Berniard Robert, zoon van Miehiel Adriaan Bartel Klop en Lijdia Cornelia Steen- dijk (Haamstede); 23: Christine Eri ca, dochter van Mari Adriaan Frans Kik en Hendrika de Blonde (Haam stede); 30: Pieter Paul, zoon van Pe trus Paulus Langendijk en Yvonne Annemarie Hulsbos (Delft, geboren te Renesse). Overleden: 9: Leendert Fritzius, 94 jaar, weduwnaar van W. P. Thijsse (Haamstede); 12: Stoffelina de Vos, 87 jaar, weduwe van L. Kik (Haam stede, overleden te Zierikzee)16: Cornelia van Felius, 90 jaar, weduwe van S. de Feiter (Renesse); 19: Ma rinus Oosse. 64 jaar, zoon van D. Oosse en C. de Rijke (Noordwelle, overleden te Goes); 25: Marretje van den Born, 77 jiaar, gehuwd met J. Bos (Huizen, oevrled'en dte Wester se houwen). Gehuwd: 1: Pieter van der Linde, 19 jaar en Janna Johanna Vierge ver, 20 jaar (Haamstede); 1: Johan nes Adriaan Deurioo, 26 jaar en Maria Jacomina Overbeeke, 20 jaar (Burgh-Haamstede)15: Eduard Leo pold de Graaf, 21 jaar en Johanna Joziina Davida Quaak, 21 jaar (Delft- Haamstede); 15: Dirk Johannes van der Linde, 22 jaar en Janny Wester- beke, 20 jaar (Burgh); 28. Marinus Leendert Everaers, 22 jaar en Lena Johanna Hart, 22 jaar (Renesse). De heer G. F. I. Roetering van de Centrale Bank te Utrecht hield een causerie over vijf punten die bij de Raiffeisenbank momenteel in het centrum van de belangstelling staan. Het rente-advies per 1 januari 1969, de renteregéling van de Centrale Bank 1969, de herziening van de statuten en het reglement der plaat selijke banken, de resultaten van de enquête over de persoonlijke lening en de werking van de Stichting Kre- dietgaramtie. Natuurlijk bleef ook de strijd om de spaargelden, die momenteel tus sen banken en verzekeringsmaat schappijen wordt gevoerd niet onbe sproken. Franse gangstersbende aangehouden GERONA, 5-12. Op een boerderij bij het Spaanse dorpje Massenet- Massanas, in de provincie Gerona, zijn zes Franse gangsters, onder wie een vrouw, gearresteerd. Vermoed wordt dat de boerderij als basis dien de voor een bende die roofoverval- len pleegde in Frankrijk en andere Europese landen. De politie trof er een aantal auto's met Franse ken tekens aan en legde de hand op en kele pistolen. Verrassende Sint UTRECHT, 5-12. Sinterklaas heeft verrassingen uitgedeeld in 20 van de 20.000 school klassen die dit jaar hebben meegedaan aan de actie „Voor het kind door het kind". De geschenken waren onder de 20.000 klassen verloot, het aan tal kaarten en kinderpostze gels dat de leerlingen hebben verkocht, speelde er geen en kele rol bij. De cadeautjes va rieerden van een vakantie van veertien dagen tot een radio. De zesde klas van de School met de Bijbel in Moerdijk mag twee weken op vakantie. Klas 5a van de St. Bonifaciusschool in Wassenaar werd verrast met een vakantie van een week. Een tweedaagse school reis was voor de zesde klas van de Prinses Beatrixschool in Wemeldinge. Ondanks de St. Nicolaas-puzzel die er tussen kwam, was er voor de we kelijkse kennelijk toch ook nog goe de belangstelling, een prestatie van de denkers, gelet op deze drukke tijd. -v De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: de heer J. Schoonaard, Weeldeweg 7, Burgh De tweede prijs gaat naar: De heer L. Plouvier, Anjelïerstraat 5, Goes De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1 banket; 6. tijdbom; 11. oog; 12. dek; 14. koe; 15. alom; 17. motor; 19. elan; 21. karbies; 22. keelgat; 23. es; 24. eigen; 26. re; 27. wite; 29. set; 30. bas; 32. basta; 34. wants; 36. weg; 37. hatelijk; 38. rif; 39. nobel; 41. decor; 44. nar; 45. lijk; 47. roe; 49, I.M.; 51. beker; 53. Lt.; 54. kanarie; 56. parodie; 58. knot; 59. Tunis; 61. node; 62. rum; 64. wee; 65. eng; 66. rommel; 67. ineens. Verticaal: 1. blaker; 2. Noor; 3. kombuis; 4. eg; 5. hèt; 7. ijk; 8. doel man; 9. Belg; 10. mantel; 12. dosis; 13. koket; 16. 'las; 17. mee; 18. ren; 20. aar; 25. gemelijk; 27. wagon; 28. ether; 30. baker; 31. Stroe; 32. ben.; 33. aal; 34. wijd; 35. sir; 40. balatum; 42. colonne; 43. kikker; 45. leeuw; 46. kepie; 48. steeds; 50. Man; 51. bit; 52. ras; 53. lid; 55. norm; 57. doge; 60. net; 63. me; 65. en. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt ials volgt: Horizontaal: 1. denkbeeldige be waarplaats van 's lands gelden; 8. dicht gekruld (van 'hoofdhaar); 12. talisman; 13. met gretigheid; 14. voorzetsel; 16. bal van week mate riaal'; 17. terras op een huis; 18. Technische Jiogeschool '(afk.); 19. uit einde v. e. n'iet rechtopstaand rond hout; 21. verfrissende lekkernij; 22. vergoeding voor werk; 23. mannet jeshond; 24. staatsiezetel voor een vorst; 26. telwoord; 27. schuine balik v. e. dak; 29. inhoudsmaat; 30. d'eel van de voet; 32. fijn weefsel; 34. muziekteken in die psalmen; 36. che misch symbool; 38. aanwijzend voornaamwoord; 39. onbepaald hoofdtelwoord; 41. sleuf in een hoef ijzer; 42. deel v. e. fiets; 44. de ou dere (afk. Latijn); 45. vlaag van ei genzinnigheid; 47. lidwoord; 49. fa milielid; 51. twee personen die bij elkaar passen (figuurlijk)53. zich zelf voortstuwend projectiel; 56. boom; 58. verkregen voordeel; 60. scheepsvloer; 61. torenomgang; 63. hectogram; 64. niet gesloten; 66. volksnaam van de kauw; 67. voor zetsel; 68. muzieknoot; 69. landbou wer; 70. hemellichaam; 72. per adres Neger-raadslid in Birmingham (V.S.) BIRMINGHAM (Alabama), 5-12. - De stad Birmingham, in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, heeft voor het eerst in haar geschiedenis een neger in de gemeenteraad. De raad koos de 56-jarige advocaat Ar thur Shores als opvolger van een lid dat overleden is. Shores is lid van de „NAACP", de „Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden", die in 1963 actief deel nam aan de campagne tegen rassen scheiding op de universiteit van Ala bama. Op Shores is tweemaal een bomaanslag gepleegd. LONDEN, 5-12. Engeland heeft donderdag tegenover Israël en Jor danië bezorgdheid uitgesproken over de incidenten die deze week tussen laatstgenoemde landen zijn voorge komen. Een ambtenaar van de Isra ëlische ambassade in Londen werd op het miniisterie van buitenlandse zaken ontboden waar hem werd me degedeeld dat naar de mening van Engeland schendingen van de be standsovereenkomst te betreuren vielen en de vooruitzichten op een vreedzame regeling in het midden oosten. slechts konden verslechteren. De Britse ambassade in Amman kreeg opdracht ditzelfde onder de aandacht van Jordanië te brengen. Moskou schiet weer uit naar Engeland MOSKOU, 5-12. De Sowjet-Unie heeft donderdag opnieuw een felle aanval op Engeland gedaan, ditmaal in verband met de kwestie-Rhode- sië. Irt een door het officiële persbu reau Tass verspreide verklaring werd de Britse regering beschuldigd van „rechtstreekse medeplichtig heid" aan de onderdrukking van de rechten en vrijheden van Rhodesië's Afrikaanse bevolking en „haar wet tig streven naar zelfbestuur en on afhankelijkheid". Volgens de Russen was Engeland van .al zijn eerdere verplichtingen teruggekomen. De nieuwe besprekingen die door de premiers Wilson en Smith op gang waren gebracht hadden kennelijk tot doel „de macht van de racistische blanke minderheid te legaliseren" ten koste van de zwarte bevolking. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede kandidaat D. Jansma te Zonnemaire Kandidaat D. Jansma uit Zonne maire zal zondagmiddag 8 december a.s., om half drie, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door dr. J. H. Becker te Nieuwerkerk, in trede doen als predikant van de Ge reformeerde kerk van Zonnemaire, welke hij sinds 19 december 1965 reeds bijna drie jaar als hulppredi ker heeft gediend. De Geref. kerk van Zonnemaire is vakant geweest sinds 29 augustus 1965, toen ds. Q. Huijser naar Barendrecht is vertrok ken. Daniël Jansma werd op 30 decem ber 1915 in de voormalige gemeente Aengwirden (thans de gemeente Hee renveen) geboren. Hij was eerst vele jaren in de mijqstreek in zuid-Lim burg werkzaam als elektro-monteur en had daar ongeveer 15 jaar de lei ding van het evangelisatieweik te Treebeek. Daarna was hij van 1 juli 1959 tot 18 december 1965 (bijna 6V2 jaar) werkzaam als evangelist onder de schippers te Lobith en op 19 de cember 1965 werd hij door door dr j. H. Becker te Nieuwerkerk, onder wiens leiding hij naderhand nog theologie heeft gestudeerd, ingeleid tot hulpprediker van de Geref. kerk van Zonnemaire. Nadat de heer Jansma door de partikuliere synode van Zeeland op grond van art 8 van de kerkorde (singuliere gaven) was toegelaten tot het ambt van predi kant in de Geref. Kerken van Ne derland en hij na praeparatoir exa men door de classsis Zierikzee was beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken in Nederland, werd hij op 20 november jl, door de classis Zie rikzee peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der sakramenten in genoemde kerken. HAAMSTEDE-BURGH, 5-12. Het was bijna niet te geloven maar Sint. Nico- laas slaagde er donderdagmiddag te Haamstede en Burgh in om op enkele plaatsen tegelijk te zijn. In het bijzonder bezocht hij op zijn verjaardag de scholen, zowel te Haamstede als te Burgh. Vooral de kleintjes van de kleu terschool stalen bij het. Sinterklaas bezoek de show. Er werd volop gezongen en „op de knie" gezeten. Hel was voor de schooljeugd een zeer geslaagde dag die in de avonduren met de groten thuis nog werd voortgezet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Sinterklaasfeest te Zierikzee voor Zeelandia-jeugd ZIERIKZEE, 6-12. Het was giste ren (donderdag) een bijzonder druk ke dag voor Sint Nicolaas, maar niettemin slaagde de bejaarde kin dervriend er in om ook nu weer in eigen persoon en in gezelschap van zijn trouwe knecht een bezoek te brengen aan de kinderen in de leef tijd tot tien jaar van het personeel van de N.V. Kon. Zeelandia, die dankzij de inspanning van de be- drijfspersoneelsvereniging op de ver jaardag van de goede sint weer ge noten van een bijzonder gezellige middag in de foyer van „Mondragon" Zoals ieder jaar werd het lang* verwachte hoge bezoek aangekon digd aan het eind van de middag, dat wil zeggen nadat een feestpro gramma was afgewerkt, dat ditmaal werd verzorgd door de heer Henk Polder uit Rotterdam die zorgde voor een boeiende poppekastvoor- stsllilng. Assistentie werd verleend door de heer John de Vries, die aan de vleugel bovendien tekende voor een aantal leuke liedjes en daarbij afwisselde met de heer J. Jong- schaap. Na een bijzonder spannend poppekastverhaal, werden nog een aantal leuke goocheltoeren vertoond door „Oom Henk", waarmee de jeugd zich opperbest amuseerde. Intussen vloog dit gezellige uurtje voorbij en werd nog vrij onverwacht de komst aangekondigd van Sint Nicolaas. Het was mej. M. Boogerd die. na eerder deze middag een wel komstwoord tot allen te hebben ge sproken, de hoge gast en zijn zwarte knecht hartelijk begroette. Zij deed dat namens de ontspanningsvereni ging' en feliciteerde Sinterklaas daarbij met de viering van zijn ge boortedag. Het was overigens mej Boogerd zelf die deze feestmiddag wel de grootste verrassing ten deel viel want de goed heiligman was bij zonder goed op de hoogte met het feit dat zij vijf-en-twintig jaar lang met veel succes het Zeelandia-jeugd- sinterklaasfeest had georganiseerd. Op verzoek van de Sint las Zwarte Pret een proclamatie voor waarin dit feit bekend werd gemaakt en mej. Boogerd hartelijk werd gehuldigd. De voorzitter van de ontspannings vereniging, de heer- J. Willemse voegde hier woorden van lbf aan toe. Hij dankte Sint Nicolaas voor het feit dat méj. Boogerd deze mid dag een hege Spaanse onderscheiding ten deel viel: „het ridderschap in de orde van het Zilveren Suikerbeest". De goed heiligman bepaalde zich hierna uitsluitend tot de jeugd, waarbij uit het grote boek weer heel wat over de kinderen te leren viel. Zoals elk jfiar liep alles ook deze keer weer goed af en kregen allen een geschenk, waarvoor natuurlijk op z'n tijd gezongen moest worden. BONN, 5-12. Aan het aantal zelf moorden van Westduitse ambtenaren komt geen eind. Naar het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekendmaakte, heeft in Den Haag de 54-jarige Rüdiger He- rcld de hand aan zichzelf geslagen. Sinds 1965 werkte hij op de con sulaire afdeling van de Westduitse ambassade daar. Herold, die volgens een' woordvoerder in Bonn al ca. twee jaar aan depressies leed, was drie weken geleden uit een kliniek in Bonn ontslagen maar had het werk nog niet hervat. Even tevoren was nog een zelf moordgeval bekendgemaakt. Dat be trof de 47-jarige bode Bernhard Du- d'ek, werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, die dinsdag dood in zijn woning was aangetroffen. Ook hij werd zwaar moedig genoemd. Het aantal zelf moorden van Westduitse ambtenaren in de afgelopen twee maanden is daarmee tot negen gestegen. b Van officiële zijde in Bagdad is meegedeeld dat een „groep opstan dige huurlingen" tussen Karkoek en Ar bil in noord-Irak een trein tot stilstand heeft gebracht en een aan tal passagiers, onder wie vrouwen en kinderen, beroofd en vermoord heeft. b Van de 1000 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders die bij Da Nang zijn ingesloten door 7000 man Ame rikaanse en Zuidvietnamese troepen, is nu de helft gesneuveld, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. De strijd zou nu in een slotfase zijn. b Het proces tegen de 24-jarige Jor- daniër Sirhan Sirhan, die beschul digd wordt van de moord op senator- Robert Kennedy, is opnieuw uitge steld, en wel tot 7 januari, om twee vooraanstaande advocaten de gele genheid te geven zijn verdediging over te nemen. Bespreking minister en Landbouwschap DEN HAAG, 5-12. - Tijdens de maandelijkse bespreking tussen de minister van landbouw en het Land bouwschap heeft de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knott- nerus, er bij de minister weer op aangedrongen in de E.E.G.-minister- raad te pleiten voor gelijkmaking van de interventieprijzen voor boter en magere melkpoeder in de E.E.G.- landen. SPORTBERICHTEN SCHAKEN Kersllournooi Zeeuwse Schaakbond Op zaterdag 21 december 1968 wordt het Kersttournooi vara -de Z. S.B. gehouden te Zierikzee in het ..Huis van Nassau", georganiseerd door de schaakvereniging Zierikzee. Er zal een 3-ronden tournooi worden gespeeld in groepen van 4 personen. De eerste ronde begint om 10 uur, de derde ronde eindigt om 19 uur. De prijsuitreiking vindt plaats ma de laatste ronde. Per groep zijn 2 prij zen beschikbaar. Bovendien is er- een schoonheidsprijs voor de mooi ste partij en een prijs voor de kort ste partij welke gewonnen wordt. Aanmeldingen vóór 14 december bij: A. de Spirt. Banninklaan 4, Zie rikzee en C. J. M. Nolet, Evertsen- straat 2. Zierikzee. Ook huisscha kers zijn bij dit tournooi van 'har te welkom. Minister Lardinois bevestigde te zullen streven, naar het egaliseren van de nu tussen landen bestaande verschillen, maar voegde hieraan toe dat de voorstellen inzake het markt en prijsbeleid van de Europese com- b De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken heeft geprotes teerd tegen Amerikaanse luchtaan vallen op de provincie Quang Binh en e enbeschiebing van de gedemili tariseerde zone door een Amerikaans oorlogsschip, aldus een bericht van radio-Hanoi. fl De Tsjechoslowaakse vice-pre mier Peter Colotka is ontheven van zijn functie als 'hoofd van de rege ringsraad voor pers en voorlichting, zo is in Praag bekend' gemaakt. Hij wordt vervangen door de vice-mi nister van onderwijs, Jaroslav Ha- velka. LONDEN. De Vietcong hecl'l don derdag bekendgemaakt dat zij twee bestandsperioden van drie dagen in acht zal nemen: een kerst- en een nieuwjaarsbestand, aldus een bericht van de EngelSe B.B.C. De Engelse radio-omroep noemt als bron van het bericht de radio van het Natio nale bcvrijdingsfront. 0 Twee Nederlandse molorkotters zijn door een Deens marinevaartuig uas Esbjerg opgebracht toen zij vol gens de 'Deense lezing vier zeemijlen binnen de Deense wateren en ter- hoogte van Roemoe visten. missie zullen moeten worden afge wacht. De te verwachten voorstellen kunnen ingrijpende wijzigingen van het thans geldende systeem inhou den. De boteroverschotten De minister bracht het Landbouw schap op de hoogte van de laatste besprekingen in Brussel over de bo teroverschotten. Hij zei nog steeds van mening te zijn, dat van de circa 48.000 ton boter, die zich op het ogen blik nog in de koelhuizen van het Voedselvoorzienings In- en Verkoop bureau (V.I.B.) bevindt, in de loop van de winter zoveel mogelijk moet worden afgezet. De minister toonde zich gematigd optimistisch over de marktontwikkeling voor de andere zuivelprodukten. Hij deelde mede, dat de 20 miljoen gulden, beschik baar gesteld voor de aankoop van - in hoofdzaak - mager melkpoeder ten behoeve van de ontwikkelings landen, een bestemming heeft ge vonden. Het Landbouwschap pleitte bij de minister voor het in leven roepen van een aanvullende regeling voor beëindiging van in financiële moei lijkheden verkerende tuinbouwbe drijven. Het Landbouwschap heeft hiertoe al een voorstel aanhangig ge maakt bij het bestuur van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds. In dit verband herinnerde de minister- er aan dat de Europese commissie begin volgend jaar met voorstellen omtrent het gehele tuinbouwbeleid zal komen. (afk.); 73. herkauwer; 74. malie v. e. veter; 76. deel v. e. effect; 77. deel van Europa. Verticaal: 1. de buitenste, nog niet rijpe jaarkringen v. e. boom; 2. uit roep; 3. eenheid van elektrische stroomsterkte (afk.); 4. stad in Ita lië; 5. langwerpig houtrölletje voor garen; 6. boem; 7. sint (-afk.); 8. in elkaar gevlochten ring van bloemen enz.; 9. tocht te paard'; 10. voeg woord; 11. schietvereniging; 13. soort onderwijs (afk.); 15. richtsnoer; 17. stand v. e. model; 18. tak van sport; 20. kledingstuk; 22. grondsoort; 23. advies; 25. rivier in Duitsland); 26. zuster (afk.); 28. maat voor het ar beidsvermogen van machines (afk.); 30. vloeistof; 31. eerste gevechtslinie v. e. strijdend leger; 33. harlekijn; 35. gewricht; 37. vlaktemaat; 40. plant; 43.' wending; 46. mogelijkheid; 48. stad in Duitsland; 50. inwilliging; 52. Ned. Spoorwegen (afk.); 54. bloedvat; 55. eerstkomende (afk.); 57. beginsel van blad of bloem; 59. boosheid; 61. kcrte spijker met bolle kop; 62. ma nier waarop iemand staat; 65. hoofd deksel; 66. meubelstuk! 69. vogel; 70. d'eel v. h. jaar; 71. troefkaart bij di verse kaartspelen; 73. 100 liter (afk.); 74. op het ogenblik; 75. muzieknoot. Twee stille plaatjes uit het Zierikzee van het begin der twintiger jaren. De Korte Nobelstraat en de buurt van de Wevershoek. -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9