imuMiï 6.95 STREEKNIEUWS Zierikzeese familie won 500,- in foto-actie Middenstand Kers,feest Le9e'des Heils Nederland en de vluchtelingen Herinneringen uit het rijke leven van jubilerend „D.F.S." AGENDA Sint liet „geldhotn" na ZIERIKZEE, 6-12. Slierten rock van cle weer naar Spanje varende stoom boot, waren - by wijze van spreken - neg aan de einder van de Oosterschelde te zien, of een zacht en liefderijk ontploffende „geldbom" - door de Sint hage- laten is ontploft in de woning van de heer en mevrouw A. v. d. Wekken- Viergever aan de Breestraat 4. De echtelieden (maar mevrouw paste en mat het meest) kregen de St. Lievensmonstertorcn compleet in de rebus-actie van 'de Zierikzeesche Middenstandscentrale. Die goeierd van een oude toren bleek fotc-gewijs goed voer f 501),(zegge en schrijve vijf honderd gulden). In het juweliershuis „De Twaalf Apostelen", (ook de jongste zoon was meegenomen), werd de prijs - vijf „bankjes" van f 100,heden (vrij- dag)-morgen uitgereikt door de se cretaris van de centrale de heer D. v. d. Doel. uiteraard in een vrolijk gestempelde sfeer, want men be- hcei't geen materialist te zijn om een Mevrouw van der Wekken vertel de dat zij - zoals achteraf bleek - de half duizend gulden „leuk" te vinden, ontbrekende fotosnipper (rechtson der) al enkele dagen in huis had, maar het „kwam er nog nd'et uit". Zij zocht de oplossing links. Buurman is er ook nog even aan te pas gekomen en toen bleek het gced te zitten met het laatste frag mentje. De heer van der Wekken zeil' bevestigde deze gang van zaken en daar heeft hij nu natuurlijk geen spijt van. Het wordt voor de familie van der Wekken geen reisje naar Parijs, maar het gel'd komt in het kinderrijk gezin 'goed van pas in de huishou ding. Mevrouw speelt al met de ge dachte aan vloerbedekking en voor „beven" moet ook nog het een en ander worden aangeschaft. Zo gaat dat. als men een stel jonge „koters" over de vloer heeft. Intussen iis de fotopret nog niet ten einde, want de actie gaat door tot en met zaterdag. De secretaris deelde mee dat er nog prijzen in de actie steken: n.l. één van f 100,twee van f 50.vier van f 25.en vijf van f 10.We hebben thuis ook nog (on geopende) zakjes. Toch eens kijken. U wellicht ook! Revisie kleine fuik Scholier overleden na val uit trein UTRECHT. 5-12. De 13-jarige scholier P. J. H. Zwerts uit Oister- wijk is tussen Oisterwijk en Boxtel uit de trein gevallen en korte tjjd daarna aan zijn verwondingen over leden. De trein was onderweg' van Am sterdam naar Ven-lo. De scholier was met enkele kameraadjes in Oister wijk ingestapt. Hij is op een gege ven mement het gangpad ingelopen en heeft vermoedelijk met de deur- sluiting van een der portieren ge speeld. Toen zijn vriendjes hem ver geefs zochten is de politie in Boxtel gealarmeerd. Bij onderzoek trof men het slachtoffer dood langs de spoor baan aan. De spoorwegrecherche heeft een onderzoek ingesteld, waar uit is gebleken, dat de deursluiting geen mankement vertoonde. RECHTSZAKEN Verliefde Turk schoot op een vrouw BREDA, 5-12. De rechtbank in Breda 'heeft de 35-jarige Turk M. C., die op 20 mei in Kaatsheuvel een aanslag pleegde op een wouw op wie hij verliefd was, maar die van zijn liefde niets wilde weten, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De Turk loste vijf scho- ten uit een pistool, maar de vrouw werd niet ernstig gewond. De offi cier van justitie achtte de Turk sterk verminderd! toerekeningsvat baar en had een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist, met aftrek van het voorarrest. Na zijn straf zal de Turk ons land uit worden gezet. Met 't voortschrijden van de maand december, maakt de mensheid zich op om straks het kerstfeest weer te vieren. Er is veel uiterlijk vertoon rond de diepste betekenis van kerst. Toch is het weldadig aandoend dat iets van kerst naar buiten wordt uit gedragen. In de Bondsrepubliek - uit dat land stamt de kerstboom - is m,en in vele delen overgeschakeld op eenvoudige, vrijwel niet opge tuigde sparren met elektrische kaar sen. De sparren staan in tuinen balkons en openbare pleinen als zichtbare symbolen van het licht van de vrede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 5-12. Nederland heeft als 28ste land het V.N.-protocol van 1S67 over de status van vluchtelingen onderschreven, zo heeft het bureau van de hoge-ccmmissaris voor vluch telingen donderdag bekend gemaakt. Het protocol vormt een aanvulling op d'e V.N.-conventie van 1951, die de wettelijke status en de rechten van vluchtelingen omschrijft. De be palingen van deze conventie waren echter uitsluitend van toepasing op personen die vluchteling waren ge worden als gevolg van gebeurtenis sen die zich voor 1 januari 1951 had den afgespeeld. De status van vluch telingen is nu ni'et meer aan een da tum gebonden. te Perkpolder MIDDELBURG, 5-12. Rijkswater staat begint 9 december a.s. met een revisie van de kleine fuik - ponton en brug - van d'e aanleginrichting van de provinciale -stoombootdien- sten te Perkpolder. Dit betekent dat gedurende ongeveer twee weken de veerboten van het type „Koningin Juliana"' en „Prins Bern-hard" niet zullen kunnen varen. De dienst Kruiningen-Perkpolder zal worden onderhouden door de dubbeldekker, de „Prinses Christina" en door het. m.s. „Oosterschelde". Een Israëlische piloot is door Iraakse strijdkrachten gevangenge nomen. Hij sprong met een parachu te uit zijn vliegtuig, dat door lucht doelgeschut was getroffen, aldUs is- van officiële zijde in de Iraakse hoofdstad vernomen. ia De Russische acteur-pro* lucer Ruben Simonov is in Moskou op 69- jarige leeftijd overleden, zo meldt Tass. Simonov is verscheidene malen met een staatsprijs onderscheiden. voor bejaarden en kinderen (Ingezonden) Het Leger des Heils te Zierikzee organiseert ook dit jaar weer het jaarlijkse Kerstfeest voor de bejaar- Het ligt in de bedoeling dat er on geveer 150 bejaarden, ruim 300 kin deren en ruim 100 minder-validen aanwezig zullen zijn. Bovendien zullen er 150 fruitman den of kerstpakketten uitgedeeld worden aan gebrekkige bejaarden en zieken. Voor dit Kerstfeest zullen wij gaarne weer willen rekenen op de bijdrage van de gehele bevolking van Zierikzee. Als u ons helpt, kun nen wij anderen helpen. Mocht u geen collectant aan de deur krijgen, zie dan uit naar onze kerstpot die ook dit jaar weer op het vertrouwde plaatsje in Zierikzee komt te staan. ZIERIKZEE Kerstsamenkomst in Grote Kerk Op de dag voor kerstmis, dinsdag 24 december, wordt in de Grote Kerk een gemeenschappelijke kerstbijeen komst gehouden. Algemene jaarvergadering N.F.O. De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie afdeling Duiveland houdt op dinsdag 10 december a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee de algeme ne jaarvergadering. Naast de diverse uit te brengen verslagen vindt be stuursverkiezing plaats. Aftredend en herkiesbaar z.ijn de heren Jac. Bouwman (Oosterland) en J. Plom pe (Dreischor). Als tegenkandidaten zijn gesteld de heren H. v. d. Zande (Oosterland) en A. van Leersum (Zonnemaire). Tevens zullen af»| vaardigden worden benoemd voor de alg. ledenvergaderingen van. de Kring alsmede van de N.F.O. te Utrecht Na de pauze zullen 'de leden kennis kunnen maken met de nieuwe rijks- tuinbouwccnsulent, de heer ïr. H. Sytstra. die een lezing zal verzorgen. KERKWERVE Bejaarden vierden feest De j.l. woensdagmiddag 'gehouden bijeenkomst voor de bejaarden te Kerkwerve stond in het teken van de Sinterklaasviering. De bejaarden van Noordgouwe waren voor deze middag te gast in het verenigings gebouw aan de Beatrixs tra-at. Een hoogtepunt van deze middag was wel het opvoeren van een toneel stukje. genaamd „Rik Vogelschrik door de leerlingen van de openbare legere school „Prinses IreneNa af loop hiervan oogstten de kinderen een luid applaus. Zij ontvingen een tractatie voor hun moeite. Tevens was er voor elk der aan~ wezigen een paikje zodat een iedei tevreden naar huis terug keerde na deze geslaagde bijeenkomst. Een 40-jarige (i) BURGH, 6-12. Zcals bekend is, gaat de sportvereniging „D.F.S." na het weekeinde de feestweek in. Veertig jaar lang heeft het West- hoekse publiek met geve el voor sport de jongens bezig gezien. Deze kijkers zijn meestal zelf begonnen om een balletje te trappen als lid van „de Voorwaarts", want zo was de eerste club in Burgh beter bekend. En dat moet gezegd werden: het Burgh-pu- bliek is een volkje dat goede sport weet te waarderen doch danig ver velend kan zijn als het niet goed gaat. Het is jammer dat het aantal sup porters langzaam maar zeker af neemt. In. de 30-iger jaren was er geen andere afleiding dan een voet- ba lweds tr ij dj e zien. Tegenwoordig zijn het de laaie volhouders die aan de lijn gekluisterd staan te kijken naar de verrichtingen van de thuis club. Gaan we nog eens terug naar de oris is-j'aren tussen 1930 en 1938 dan zien we dat de voetbalsport in de Westhoek en feitelijk op geheel Schouwen-Duiveland van die crisis geen last had en floreerde. Steeds meer ploegen werden opgericht en er werden veel wedstrijden gespeeld. Meestal vriendschappelijke doch. weldra lcwam het competitieverband op de proppen met alleen ploegen van Schouwen en reserve-elftallen uit Zierikzee. Deze stedelingen speel den al „over water". Eén beruchte ploeg in dit competitieverband was het elftal van de P.Z.E.M. dat thuis lag in Brouwershaven. Menig zware strijd is geleverd tegen deze gedeel telijk uit Zeeuws-Vlaanderen afkom stige potige jongens. Andere bekende tegenstanders waren S.D.O. (Noord- gouwe) en Dcsko uit Noordwelle be kend van de yell: „Dosko in storm pas". Kampioenschappen Het ging 'goed bij Voorwaarts. Ei- werden kampioenschappen geboekt en er waren drie elftallen. In 1933 kampioen geworden kreeg Voor- Hoog bezoek aan de kleuterschool Donderdagmiddag werd door Sin terklaas en zwarte Piet een bezoek gebracht aan de openbare kleuter school te Kerkwerve. In afwachting van de goedheilig man en zijn knecht werd door de kleuters de voor deze middag passende liedjes gezongen, onder aandachtig gehoor van de voor deze gelegenheid uitgenodigde ouders. Hoewel enigszins verlaat werden Sint en Piet hartelijk verwelkomd door de hoofdleidster mej. 'Berre- voets. Hierna onderhield Sinterklaas zich enige tijd met de kleuters en toen alle kinderen hun cadeautje in ontvangst hadden genomen (zelfs het marmotje werd niet vergeten door Sinterklaas), was weer het tijdstip van vertrek aangebroken. Door de ouders werd hierna nog een kepje koffie genuttigd en bracht mej. Berrevoets dank aan de ouder- ccmmissie voor de vele steun die zij hiervan had ondervonden. Het lokaal van de school was ver sierd met toepasselijke tekeningen en dergelijke, terwijl ook op het bord een mcoie tekening was aangebracht. Jammer dat de ouders dergelijke middagen benutten voor het over brengen van dorpsrieuwtjes en hier door hinderlijk zijn voor iemand die het woord voert. Laat men een voor beeld aan de kleuters r.emen! BURGH -'V -ü "-"i ét, és».,. waarts het recht om in de 3e klasse K.N.V.B. uit te komen. Om nooit te vergeten is de eerste wedstrijd tegen Hansweertse Boys i-n Hansweert. Een druilerige regen en spekglad terrein. Slechts één man „publiek" die nog door de scheidsrechter van het veld werd verwijderd. Uitslag 3-2 in het voordeel van Voorwaarts. De naam Voorwaarts werd door dé K.N.V.B. niet geaccepteerd doch moest veran derd worden in Burgh. In déze eer ste competitie der K.N.V.B. speelde ook Zierikzee. Met auto's, hoewel nog maar weinig, en veel fietsen werd in het najaar de strijd in Zie rikzee aangebonden, nog op het oude terrein aan de Zandweg. Zeker drie dagen heeft Burgh ge jubeld want het won met 2-1. Scheidsrechter was de toen bekende juwelier uit Goes, Piet Koster. Geen Zierikzeeënaar waagde zich na die dramatische zondag waarbij de tafels in de kleedkamer pootloos werden van het dansen, in Burgh. Iedereen was ©r vol van. In de in het voorjaar gespeelde return won Zierikzee. De verste reizen Burgh maakte in die eerste K.N. V.B. jaren de verste reizen van alle ploegen uit ons land. Furore maakte toen de bekende bus van wijlen de heer Blom uit Haamstede, genaamd „Witte van Haemstede". Ongeveer alle ploegen kwamen uit Walcheren twee uit Goes en een uit Te-rneuzen. Des morgens vertrok de bus al om .halif neigen over Zijpe, Steenbergen, Bergen cp Zoom. Goes naar Walche ren waar gespeeld moest worden te gen Eiland Boys. E.M.M., Vlissingen II. R.C.S., Middelburg II (achter de Meelfabriek en Zeeland;a II, Terneu- zen werd via Antwerpen bereikt. Over deze reis kunnen nog diverse oud leden sterke verhalen vertellen. De bus was altijd .vol. Veel echte supporters reden mee om de groen zwarten aan te moedigen. Vlak bij de Vlakebrug stond in die tijd één der eerste patatkraampjes van Zee land. Voor de Schouwenaars een tractatie die onbekend was. In de heenreis werden de zakjes al besteld voor de terugreis, want er kon niet al te lang gewacht worden. De boot in Anna Jacoba (stcom-zijlader) wachtte niet. Eens liepen van de bus toen al van de fa. v. Oeveren in de bocht achter Bergen op Zoom beide achterwielen af. Het gehele elftal heeft toen gezocht naar de verloren m-: aren waarbij er net genoeg wer den terug gevonden cm de reis naar Eiland Boys te kunnen vervolgen. Algemene vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene vergadering van de afdeling Burgh-Haamstede van de Z.L.M. zal gehouden worden op woensdag 11 december a.s. in hotel Bakker te Burgh. De heer C. Paauwe zal spreken over de B.T.W., de nieu we omzetbelasting. DREISCHOR Algemene vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene vergadering van de afdeling Dredschcr van de Z.L.M. zalL gehouden worden op donderdag 12 december a.s. in „De Drie Schorren" De heer C. Paauwe zal spreken over d'e nieuwe omzetbelasting, de B.T.W. NIEUWERKERK Uitslagen „gewicht raden" Woensdagavond werden de win naars bekendgemaakt, door het win kelweek-comité in het kader van de dag-a kt ies. Het 'betreft hier het -raden van het gewicht van- opgestelde goe deren in 21 etalages in Nieuwerkerk. Vele jeugdige enthousiasten dachten in de haast de deelnemers af te lo pen, en het juiste aantal kilogram men te noteren. Helaas voor de lie den die ér zo over dachten. In dit geval komt „meer gelu-k dan wijs heid" meer le pas dan „een juiste kijk er cp hebben". Voor mevr. Stou- ten-Folmer, toevalig een dagje op het dorp bleek het een „geluksdag". Zij won de eerste -prijs. Joke Stout- jesdijk raadde 130 kg. en Kees van Westenbrugge 126 kg. en 25 gram. Beiden gingen met de tweede en derde prijs strijken. Mevr. Stouten noteerde 127 kg. Niemand bleek het juiste gewicht geraden te hebben, dat 128 -kg. 645 gr. was. Totaal 103 kinderen -deden met het „raden" mee Vrijdag en zaterdag worden in plaats v-an drie, vijf prijzen beschikbaar gesteld. Aanstaande dinsdag worden •in „Ons Dorpshuis" de nummers be kend gemaakt van de door speciale personen gemaakte lijst, als prijzen der uitgeloofde winkelweekbonnen. OOSTERLAND Excursie naar suikerfabriek Onder auspiciën van de landbouw- verenigingen van Oosterland en Bruinisse heeft een 20-tal landbouw- jongeren een excursie gemaakt naar de bekende beetwo-rtelfabriek „Din- -teloord". Met een vijftal auto's van bestuursleden van genoemde vereni gingen werd- de ,reis gemaakt. Om ongeveer half één vertrok men van ihet dorp.- Vele van de jongelui had den nog nimmer een suikerfabriek in werking gezien, zodat het begrijpe lijk is dat zij hun ogen uitkeken. Wie nog nimmer een dynamisch bedrijf als een suikerfabriek in -volle wer king heeft gezien kan onmogelijk be vroeden wat hier omgaat. Het was dan ook voor de jongelui een zeer leerzame excursie. Sint op de o.l.-school Het Ned. Herv. Verenigingsgebouw was donderdagmiddag stampvol, toen de leerlingen van de openbare lagere school alhier het Sinterklaas feest vierden. Er waren niet al-leen ouders bij tegenwoordig, maar ook grootouders, zomede de oudercom missie en ds. en -mevr. Ommering. Het geheel stond onder leiding -van de onderwijzeres, mej. Krijger, om dat het feest, ofschoon alle leerlin gen aanwezig waren, in hoofdzaak was geconcentreerd op de leerlingen van klasse 1 en 2. Kwart voor drie arriveerde Sint en Pief in het ge bouw, waar zij spontaan- door de kinderen een welkomstlied werden toegezongen. Sint nam plaats temid den 'der kinderen en deelde waar no dig vermaningen uit maar ook lof uitingen en tractatie. Ook het on derwijzend -personeel werd door Sin-t aan de tand gevoeld en moest een Sinterklaasliedje zingen voor de goedheiligman. Om het humoristisch deen en laten van zwarte Piet heb ben de kinderen veel gelachen. Ver der maakte Sinterklaas bekend wie van de kinderen in- aanmerking kwam voor een prijs, verdiend met het oplossen van de -kruiswoord-puz zel uit de schoolkrant. Een drietal leerlingen kwam bij loting in aan merking voor een prijs. Tenslotte hebben de 'kleinste leerlingen op het podium nog enige spelletjes, dansjes en een toneelspelletje gebracht. b Uit protest tegen de terdoodver oordeling in Seoel van beweerde spionnen, die voor een deel met ge weld uit west-Duits'land naar hun land waren teruggevoerd, hebben studenten de Zuidkoreaanse ambas sade in Bonn bezet. Vrijdag 6 december Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, alg. ver gadering C.A.V. „De Lichtboei", 4 uur en 8 uur, film voorstelling („Abbott en Costello bij de politie"). Vergaderzaal Chr. Geref. Kerk, 8 uur verg. A.R.-Ki'esvereniginjg. Maandag 9 december Zierikzee Mondragon (bovenzaal), 8 uur, leden vergadering Nutsdepartement. Dinsdag 10 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur vergadering Rode Kruis Zierikzee. Woensdag 11 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Vrijdag 13 december Zierikzee Beatrixsohool, 2 uur, vergadering al gemeen bestuur. Ned. Herv. verenigingsgebouw, ou deravond padvinderij. Bruinisse 7.30 uur vergadering van de 'ge meenteraad. Goes Land-bouwcentrum, alg'. ledenverg. Oudleerlingenver. R.M.L.T.iS. i£>( Kinder-klanken-Meuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten. 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kiemen. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan bet Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verkrijgbaar by aUeplatenhandetarsn ÏJMUIDEN. Het Panamese vracht schip „Amalia", dat op 27 november op de Noordzee ter hoogte van Eg- mond aan Zee in bi-and raakte en door de bemanning tussen Egmond en Bakkum op het strand werd ge varen, is donderdagavond vlot ge bracht door de sleepboten „Utrecht", „Hector" en „Nestor". FINF Nu, dat was het dan to eer. De uit gekristalliseerde resultaten van be tere tijden (helaas niet werkelijk voor alles en iedereenzijn al zo'n beetje gesorteerd en ontzettend een zaam staan in schuurtjes de volge propte wasmanden met pakpapier. Zo'n mand ontroert me altijd diep, want dan wordt het besef zo indrin gend, het is alweer Sinterklaas geweest. De decembermaand zal snel verdwijnen als het brandende laatste snoepje in de broekzak van een kind. Gaan we weer 1968 bijzetten in die lange rij van jaren, ondenkbaar lang en eindeloos bijna., Maar het is nog oppassen met Sint hoor. Sommige gedichtjes slaan (soms) niet aan, hoewel er een uur tje rijmzweet in is verwerkt. Som mige cadeau's ook niet; soms bij de jeugd niet; de welvaartskindertjes van 1968, die natuurlijk niet kunnen loeten, dat hun ouders met een sui keren hart, een handvol peperbollen en een paar warme sokken zo he- melsblij waren, dat ze er niet van konden slapen. Maar soit, maar soit. Sint is „goedheilig'' en kan bijna alles vergeven. Toch nog even in de stad wezen kijken gisteravond. Mooi stil en sfeervolhelemaal Zierikzee, zon der mensen, maar alleen twee gil- kleine zwarte Pietjes, die op de Dam strooigoed omhoog wierpen naar een open raam. Heel mooi (pikant) gedicht gehad bij een repro van Picasso. Ach, die Sint heeft de eeuwige jeugd en in zijn rijmdrift doet hij openbaringen en bekentenissen, die zorgen voor een glasheldere reflektie. Intussen nu al een wens voor volgend jaar Sint Nicolaas. Allemaal evenveel be steden op basis van gelijkgeschakel de lonen; een vakbondsutopie die nu maar eens werkelijkheid moet wor den. Alle lonen, bonussen en inkom sten bij elkaar optellen en dat delen door het aantal werkers. Als men deze stelling op tafel gooit zijn er altijd mensen, wier oogjes gaan twinkelen, maar anderen spre ken bedenkelijk van „nee, niet juist en onmogelijk". Ach wat geeft het, alles op een hoop en dan een heel jaar Sinterklazig delen. Zien hoe het dan wordt op 5 december 1969. U merkt het wel als het doorgaat. In ieder geval is het feest van dit jaar fini SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2