Vice-premier drs. J. A. Bakker naar Suriname en de Antillen De winteropruiming in stijl Staking bij Renault viel mee Het Landbouwschap In Italië lag alles stil Man pleegde 4 jaar chantage Politie te Sail Francisco verwijderde studenten uit universiteit Bagdad (blijkbaar) in de wolken De Ver. Staten niet achter Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 december 1968 125ste .jaargang Nr. 20110 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, posibus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. nummer: De Sint op Schouwen-Duiveland Besprekingen op komst DEN HAAG, 5-12. De vice-pre- mier, drs. J. A. Bakker, zal begin januari, waarschijnlijk 7 januari, naar Paramaribo vertrekken voor een kort bezoek aan Suriname. Hij zal, evenals in februari van dit jaar, met leden van de Surinaamse rege ring diverse projecten doornemen. De minister deelde dit mee tijdens een vergadering van de Tweede Ka mercommissie voor de betrekkingen met Suriname en de Antillen. In an-twoord op vragen van de WD-afgevaardigde Tuynman deelde hij mee dat indien de Surinaamse regering plannen heeft om melk te verstrekken aan de Indianen, Ne derland bereid is diit project te fi nancieren. Het opvangen en 'begeleiden van Surinamers en Antillianen die naar Nederland komen is niet in eerste instantie een zaak die de Nederland se autoriteiten aangaat, maar van de gevolmachtigde ministers, die hier bij nauw samenwerken met het mi- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Overigens zei minister Baloker niet te kunnen ont kennen dat aanpassingsproblemen bestaan. In antwoord op vragen van A. de Goede (D '66) verklaarde de minister dat hij de handhaving van de funda mentele rechten en vrijheden in Su riname tot dusverre geen problemen zijn gerezen die de koninkrijksrege ring tot handelend optreden hebben gehoopt. Verkiezingen Bij verkiezingen, die volgens het statuut van het koninkrijk vrij en geheim dienen te zijn, zijn door tech nische omstandigheden wel eens moeilijkheden ontstaan. Uit de be zwaren die zijn aangevoerd is echter niet -gebleken dat hier sprake is -van een zaak waarmee de koninkrijks regering zich moet bemoeien. Er is alle reden om de toepassing van het artikel van het statuut betreffende de rechten en vrijheden in de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien, aldus minister Bakker. op rijm DEN HAAG, 5-12. Staatssecretaris van Son zal geen gevolg geven aan het vei-zoek om de gebruikelijke op ruimingsuitverkopen in januari bij uitzondering te vervroegen tot na der te bepalen dagen in december. Dit verzoek was de staatssecretaris gedaan door het BP-Kamerlid N. Verlaan, zulks in verband met de in voering van de BTW op 1 januari aanstaande. Noch van de zijde van het bedrijfs leven, noch door enige consumenten organisaties is bij het hoofdbedrijf schap voor de detailhandel op een vervroeging- van de winter-oprui- mingsverkopen aangedrongen. zo blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris aan. de Tweede Ka mer. PARIJS, 5-12. Aan de waarschu wingsstaking van vier uur bij de Franse Renault-automabialfabrieken een staatsbedrijf, is donderdag door velen niet meevedaan. Bij de fabriek in Boulogne-Billancourt bij Parijs, waar 32.000 mensen werken, namen 's morgens aan een stakingsbijeen- kemst op de onderneming maar 5 tot 6.000 werknemers deel. Niet alle produktielijnen lagen stil. Volgens de directie staakte 25 procent en bij de fabrieken in Flins en Le Mans 18 tot 20 procent. De voorzitter van de commissie voor de betrekkingen met Suriname en de Antillen, ma*. Aantjes deed, ge heel in stijl op rijm, een beroep op de leden de nodige kortheid te be trachten, Beperk u tezamen, als u dat kunt, tot gemiddeld vijf minuten per agendapunt, alleen zo komt de hele agenda op tijd tot een eind en blijft uw prestige ongeschokt overeind. Na, eveneens op rijm, alle fracties te hebben duidelijk gemaakt over hoeveel spreektijd zij beschikten, DEN HAAG, 5-12. Het bestuur van hét Landbouwschap heeft zijn eerste openbare vergadering gehouden in zijn nieuwe samenstelling: 27 man, nl. vijf vertegenwoordigers van elk van de drie centrale landbouworga nisaties en vier vertegenwoordigers van elk van de 'drie landarbeiders- organisaties. Tot nu toe had elk van de zes groepen vier vertegenwoordi gers. De afgelopen maanden konden de drie centrale landbouworganisa ties wel reeds ieder een „vijfde man" sturen als waarnemer. Door de in werkingtreding op 17 november van een Kon. Besluit zijn die waarne mers nu in gewone bestuursleden veranderd. UTRECHT, 5-12. Het gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds- organisaties is met de landelijke spe cie lis1enverenïging voor 1969 een verhoging van de netto-honoraria met 6,83 procent overeengekomen. Noorwegen steekt ook meer geld in defensie OSLO, 5-12. Het Noorse parle ment heeft donderdag een regerings voorstel goedgekeurd voor de uitga ve van 247 miljoen kroon, ter ver sterking van de Noorse vliegtuigba ses en kustverdediging en uitrusting ervan met raketten. Dé Noorse minister van defensie, Otto Grieg Tidemand, verklaarde dat de Penguin-raket thans in Noor wegen zal worden vervaardigd. Het goedgekeurde voorstel maakt deel uit van een verruimde defensie begroting van 2.5 miljard kroon - 6.5 procent meer dan de begroting van 1968. Kunstmaan gelanceerd KAAP KENNEDY - NOORDWIJK, 5-12. Met behulp van een Ameri kaanse Thcr-deltaraket is donder dagavond vanaf Kaap Kennedy de derde. Europese kunstmaan, de Heos- A, gelanceerd. Via 'een parkeerbaan om de aarde kwam de satelliet in een sterk ellip tische baan. waarvan het verst ver wijderde punt op 225.000 km van de aarde ligt. De Heos-A is ontwikkeld door het Technisch Centrum Estec te Nccrdwijk van de Europese organi satie voor ruimteonderzoek. Omstreeks anderhalf uur na de lancering werden de eerste signalen van de Heos opgevangen door het grondstation Orroral te Australië, die bevestigden dat de kunstmaan volgens plan in zijn baan was gear riveerd. Pas de komende dagen za'l blijken of de satelliet "P de bevolen vanaf de aarde reageert. volgde nogmaals een vermaan: „Ken u wtijd" is derhalve nu de eerste regel van fatsoen. Dit wil ik niet alleen tot de leden duidelijk zeggen, maar ook aan de bewindsman heel voorzichtig voorleggen. (De spreektijd van ministers in de Kamer is namelijk niet beperkt). Aanvankelijk leek het verzoek van mr. Aantjes nauwelijks resultaat te hebben. Na ruim twee uur vergade ren, toen ca. tweederde van de uit getrokken tijd was verlopen, was ongeveer eenderde van de agenda afgewerkt. In antwoord op een vraag van mr. van Lier (P.v.d.A.) verklaarde minis ter Bakker dat wanneer de herzie ning van het verdrag van Yaounda ter sprake komt, er met kracht naar zal worden gestreefd om de bestaan de aanspraken van Suriname en de Antillen op het E.E.G.-ontwikke lingsfonds te 'handhaven. ROME, 5-12. In Rome lag don derdagochtend nog het openbare le ven stil als gevolg van een door de drie vakbonden uit protest tegen werkloosheid en ter ondersteuning van looneisen uitgeroepen algemene staking. Er reden geen trams, bussen of taxi's. Militaire vrachtauto's pro- beerden het vervoer enigszins op gang te houden. De treinen reden normaal. Winkels en fabrieken, als mede openbare gebouwen waren gesloten. Er verschenen geen kran ten. ,99 Akkoord ziekenfondsen - tandartsen en specialisten De kostenvergoeding wordt met 5,57 procent opgetrokken. De uitga ven van de fondsen zullen door deze verhogingen vergeleken bij vorig jaar mtt ongeveer 16,5 miljoen gul den toenemen. De verhoging van de honoraria is, zoals gebruikelijk, ge baseerd op de ontwikkeling van de ambtenarensalarissen. De tandartsen ontvangen volgend jaar eveneens 6,8 procent meer van de fondsen. Hun kostenvergoeding wordt 7,3 procent hoger. Een en an der komt neer op een gemiddelde stijging van het brutohonorarium met 7 procent. De uitgaven van de ziekenfondsen voor de tandheelkun dige 'verzorging van de verzekerden zullen er met bijna 6,5 miljoen gul den door stijgen. Mishandelingen in Italiaans kindertehuis FLORENCE, 5-12. Vjjf „monni ken" en „nonnen" niet behorend tot een erkende religieuse orde, zijn door een rechtbank in Florence tot gevan genisstraffen variërend van een tot yier jaar veroordeeld. De „nonnen" en andere verzor gers van een tehuis, waar kinderen van acht tot twaalf jaar verbleven, stonden terecht op be'schuldiiginig kinderen o.a. met bezemstelen te hebben afgeranseld. Deze moesten bijvoorbeeld als strafoefening met dé tong een kruis op de vloer maken. De als getuigen gehoorde slachtof fertjes vertelden geëmotioneerd hoe zij langdurig aan hun bed waren vastgeketend terwijl zij met de tenen nog maar net bij 'de vloer konden ko men cf hoe zij in een ijskoud bad moesten gaan liggen. De omstandig heden waaronder de kinderen moes ten leven waren erbarmelijk. Zij gingen schamel gekleed, waren on dervoed en zaten vol ongedierte. De kinderen moesten hun verzorgers „zuster" of „broeder" noemen. MOSKOU. Staande op „Karl Marx Prospekt". voor het „Moskou"-hotel staan hier vier Amerikanen, die naar Noord-Korea hopen te komen om daar te trachten de bemanning van de „Pueblo'' vrij te krijgen. Het zijn v.l.n.r. Robert; Ayling, vader van een van de opvarenden van hel schip. Charles Daniels, Hugh Cline en advocaat Carl McAfee, die indertijd de familie Powers vertegenwoordigde bij het Powers U-2 proces. Betere geldonizetten voor midden- en kleinbedrijf Geiveldige sfeer LONDEN, 5-12. De voormalige Britse ambassadehr in Washington lord Harledh gaf donderdag een staaltje van diplomatie ten beste toen een door de popgroep de Rol ling Stones gegeven banket, waarop hij als hoogste gast aanwezig was, uitliep op een taartengevecht. „Het was een enorm geslaagd banket. Een geweldige sfeer hier", zei hij, klod ders schuim uit zijn haar verwijde rend. Oude vrouw zat dood in liuis SOEST, 5-12. In haar zomerhuisje aan de Bosstraat te Soest is donder dagmiddag de 82-jax-gie weduwe E. G. Bons-Nagtegaal dood achter een patiencespel aangetroffen. De be jaarde vrouw is waarschijnlijk door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een onderzoek heeft uit gewezen dat kachel en schoorsteen pas war enschoongemaakt. De kachel stond echter verkeerd afgesteld. Aan gezien het licht in de woning nog brandde, wordt aangenomen dat de vrouw woensdagavond is overleden. Toen donderdag de gordijnen de ge hele dag gesloten bleven, waar schuwden buren de politie. Een arts constateerde later de dood. Afspraak over de talen op Parijse conferentie PARIJS, 5-12. De Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs 'hebben 'bij hun besprekin gen over procedurekwesties voor de komende vredesconferentie overeen stemming bereikt over slechts een punt van ondergeschikt belang: dat vau de bij deze conferentie te ge bruiken talen. Men sprak af Viet namees en Engels als de officiële ta len te gebruiken en Frans als „werk taal". DEN HAAG, 5-12. De midden- en kleinbedrijven hebben over het al gemeen in de eerste acht maanden van 1968 hogere geldomzetten be haald dan in de overeenkomstige pe riode van 1967, zo blijkt uit een pu- blikatie van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en kleinbe drijf (E.I.M.). Prins Bernhard reikt beker uit DEN HAAG, 5-2. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft het voornemen in zijn hoedanigheid van beschermheer van de Koninklijke Nederlandsche Lawntennis Bond (K.N.L.T.B.) de wereldtennistrofee (the Seagram World Ranking Tro phy) uit te reiken aan de Nederland se kampioen Tom Okker, die voor het jaar 1968 als derde op de we- reldtenn'isranglijst is geklasseerd. De uitreiking geschiedt op donderdag 19 december aanstaande in het hotel De Hoge Vuursche in Baarn. DOORNSPIJK, 5-12. Een schrij ver van anonieme dreigbrieven die vier jaar lang gepoogd heeft tiental len inwoners van Elburg en Doorn spijk te chanteren, is woensdagavond eindelijk gearresteerd. Het is de 23- jarige huisschilder L. H., die door de politie op heterdaad werd betrapt, toen hij een doosje, naar hij dacht met geld, weghaalde van een braak liggend terreintje nabij, de kerk in Doornspijk. Het doosje was daar neergelegd door een inwoner van Elburg, die een anonieme brief had ontvangen waar in gedreigd was dat de afzender iets over zijn privé-leven openbaar zou maken, tenzij een doosje met f 500,- op een bepaalde plek zou worden 'ge deponeerd. Na zijn arrestatie ont kende H. aanvankelijk, doch donder dagmorgen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal vrijdag voor de officier van justitie worden geleid. H. is een bekende figuur in het Doornspijkse verenigingsleven en vader van vier kinderen. Met zijn arrestatie is een einde gekomen aan een affaire, die al vier jaar lang de gemoederen in Elburg" en Doornspijk heeft verontrust. Al sinds 1964 ont vingen verscheidene inwoners ano nieme brieven waarin de schrijver probeerde hen bedragen variërend van 100 tot 750 gu'l'den af te persen. SAN FRANCISCO, 5-12. De po litie heeft donderdag studenten ver dreven uit het gebouw van de uni versiteit van San Francisco waar het universitaire bestuur en de admini stratie is gevestigd. De studenten waren met geweld het gebouw bin nengedrongen. Toen zij weg waren vonden politiemannen een bom bij de deur van een van de vertrekken. Na hun verdrijving trokken de stu denten naar een ander gebouw, waar zij, de ramen met stenen bekogelden. Intussen waren rond 200 leden van de negergemeensehap 'in de stad naar het universiteitsterrein gegaan cm te protesteren tegen het feit dat het bestuur van de universiteit de hulp van de politie heeft ingeroepen. De universiteit van San Francisco wordt verscheurd door rassentegen- .stellingen. Later brak er een gevecht, uit tussen de politie en circa acht honderd studenten die van het uni versiteitsterrein waren gejaagd. De studenten bekogelden de politie met flessen en stenen en verplaatsten ge parkeerde auto's cm de oprukkende politiemannen tegen te houden. Er zijn tientallen arrestaties verricht. De cijfers geven slechts een idi- catie van de omzetontwikkeling, om dat niet alle bedrijven hun cijfers aan de E.I.M. ter beschikking stellen. Bij de voedingsmiddelenbranches week de omzetstijging slechts weinig af van die in geheel 1967 t.o.v. 1966. Binnen de andere sectoren (duur zame consumptiegoederen, genot middelen en overige branches) wa ren daarentegen enige verschillen van betekenis waar te nemen. De omzet.verhoging is echter in vele branches mede beïnvloed door prijs stijgingen. BAGDAD, 5-12. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is donderdag een massademonstratie begonnen. De bevolking beantwoordt hier mee een oproep van de Baath-partij, die „alle patriotten en alle progres sieve organisaties" had verzocht de straat op te gaan „om te protesteren tegen de zionistische imperialistische agressie tegen het Iraakse l'eger in Jordanië en om de heldhaftige po sities van ons leger aan het oost front te steunen". President Nasser heeft via radio Bagdad een groet gericht tot de Iraakse strijdkrachten in Jordanië, daarbij verzekerde hij de bevolking- van Irak van de volledige solidari teit van de Arabische strijdkrachten tegen Israël. Minister Luns in Parijs PARIJS, 4-12. Minister Luns is woensdag in Parijs aangekomen, waar hij donderdag met zijn Franse ambtgenoot, Debré, van gedachten zou wisselen over internationale mo netaire vraagstukken en over Euro pese problemen. Wat dit laatste be treft zal o.a. worden gesproken over de zitting van de E.E.G.-minister raad in Brussel op 9 en 10 december en over een intensievere Europese samenwerking in het kader van de West-Europese Unie, waarvan be halve de zes landen van de E.E.G. ook Engeland deel uitmaakt. PARIJS, 5-12. „Wij hebben ge sproken over Europese kwesties en de huidige toestand na de monetaire besprekingen in Bonn en de moedige beslissing van generaal De Gaulle om de frank niet te devalueren", zei minister Luns donderdag" in Parijs na een onderhoud van vijf kwartier met zijn Franse ambtgenoot Debré. Hij herhaalde dat Nederland bereid was mee te werken aan maatregelen om de frank te steunen. Frank, dol lar, mark en pond sterling vormden deel van één geheel, dat uitwerkin gen kon hebben op alle andere lan den, zei minister Luns. Hij had met Debré ook problemen besproken die op de bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad van begin volgende week in Brussel aan de orde zullen komen. Matige wind Verwachting tot zaterdagavond: Óverwegend droog weer met veel bewolking; meest matige wind tus sen oost en zuidoost; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag". Voor zondag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: 0-5 graden onder normaal. Max.-temperatuur: van 1-6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 7 dec. Zon op 8.34, onder 16.29 Maan op 17.59, onder 11.20. 8 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 19.09, onder 11.54. 9 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 20.24, onder 12.18. Laatste kwartier: 13 dec. te 1.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 dec. 8 dec. 9 dec. 4.33 v.m. 5.03 v.m. 5.37 v.m. BROUWERSHAVEN 7 dec. 8 dec. 9 dec. 4.18 v.m. 4.51 v.m. 5.26 v.m. 16.50 n.m. 17.25 n.m. 18.01 n.m. 16.28 n.m. 17.03 n.m. 17.41 n.m. Springtij: 7 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor de kust van Portugal heeft zich het afgelopen etmaal een lagedrukgebied gevormd. Deze sto ring, die verder naar het zuidoosten trekt, zorgt ervoor dat samen met het hogedrukgebied boven Hongarije, de zuidoostelijke winden zich ook de komende 24 uur blijven handhaven. Dit hogedrukgebied, dat ook de af gelopen dagen een uitgestrekt wol kendek boven onze omgeving" ver oorzaakte, zorgt ervoor dat hierin slechts weinig verandering komt. Het verschil tussen de nacht- en de dagtemperatuur blijft hierdoor ge ring. WASHINGTON, 5-12. De rege ring der V.S. stelt het bewind in Bia fra verantwoordelijk voor dat in het door dit bewind beheerst gebied miljoenen mensen aan de honger dood zijn blootgesteld. In een scherpe verklaring legde het Amerikaanse ministerie van bui- tenlandse zaken donderdag er de na druk op. dat door de nachtelijke wa pentransporten niet genoeg levens middelen naar Biafra overgevlogen kunnen worden. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie juichte het toe, dat de Nigeriaanse regering toegestemd had in levensmiddelentransporten overdag, mits het Rode Kruis ervoor zou kunnen instaan, dat daarbij geen wapens mede vervoerd worden. Bodemvondst BIESSUM (gem. Delfzijl), 5-12. Naar de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort 'het A.N.P. meedeelt, werden bij het leggen van leidingen voor het in 1967 gebouwde landhuis „Oldijk" op de Wierde Biessum scherven ge vonden van kogelpottenaardewerk uit de tweede helft van de 12e eeuw en/of begin 13e eeuw. In de Wierde is eveneens een ver sierd randscherfje aangetroffen van een 13de-eeuws Rijnlands kruikje. i>ij Delfzijl Duitse interesse voor plan-Zeebrugge Delfziil). 5-12. 1 Cc BRUSSEL, 5-12. Tussen het Bel gische „studiesyndicaat voor de ha ven in volle zee" (bij Zeebrugge) en de Duitse onderneming „Salzgitter" is een contract getekend, zo meldt don derdag het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Beide partijen zullen bijdragen aan de verdere ontwikkeling van plan nen voor aanleg van een kunsteiland voor de Belgische kust bij Zeebrugge niet een haven die toegankelijk zal zijn voor reuzentankers tot 500.000 ton, en aanleg van een olieleiding van Zeebrugge via Luik naar het Ruhrgebied, aldus dit bericht. Het plan voor aanleg van een kunsthaven bij Zeebrugge is enkele maanden geleden in België actueel geworden tijdens de discussies rond het project voor een pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1