777 Ernstige bezwaren tegen overname door Rijk van hoogwaterkering langs Noordzee STREEKNIEUWS automobielen bromfietsen J. VAN DER WEKKEN Boer heeft niets aan schimmig beeld van zijn positie in 1968 G.S. beantwoorden vragen over Streekplan Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 december 1968 Nr. 20109 Gedeputeerde Staten van Zeeland: ZIERIKZEE, 4-12. Tegen het overnemen in beheer en onderhoud door het rijk van de hoogwaterke ring tegen de Noordzee, zoals dat in het rapport van de interdepartemen tale werkgroep waterschapsfinanciën wordt bepleit, bestaan bij Ged. Sta ten van Zeeland ernstige bezwaren: Advertentie LYON. In een koelhuis in de Fran se stad Lyon zijn twee personen ge dood door ammoniakgas dat uit een lekke buis ontsnapte. Negen anderen werden naar het ziekenhuis ge bracht. LONDEN. De federale Nigeriaanse regering is bereid op „redelijke" voorwaarden in te stemmen met een staakt-het-vuren, maar de houding van de Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe heeft een akoord daarover tot dusver in de weg gestaan, zo ver klaarde de Britse premier Wilson dinsdag in het Lagerhuis. Het college is van oordeel dat de uitoefening van de hier bedoelde taak dient te blijven plaatsvinden door de thans bestaande grote wai- terschappen, welke in het aUgemeen, bewezen hebben deze taak op doel matige, deugdelijke en efficiënte wij ze te kunnen'vervullen. Aldus delen Ged. Staten mee naar aanleiding van den desbetreffende c-pmlerking in het verslag van de af delingen van Prov. Staten m.b.t. de geleidebrief bij de begroting der provincie voor 1969. Immers,aldus G.S., de streek zou door een dergelijke overneming, haar bestuurlijke inspraak en zeggenschap verliezen, welk punt wij zeer belang rijk achten, daar ini het bijzonder op het stuk van het waterschapswezen aan de lokale kennis veel waarde dient te worden toegekend. Een overneming van de taakuitoe fening als hier bedoeld zou naar de mening van G.S. een onnodige en on gewenste uitholling betekenen van 't water scha psbestelzoals dat na de concentratie van polders en water schappen tot stamid is gekomen. De verlichting van de financiële lasten, welke een gevolg van: deze overneming zou zijn, dient naar het oordeel van G.S. op een andere wijze te worden verkregen. In dit verband denkt het college aan een zo hoog mogelijke rijksbijdrage. CAIRO. President Nasser heeft ge zegd dat de Egyptische overheid een spionage-organisatie heeft, ontdekt die voor Israël werkte en waaraan ook enkele Egyptenaren deelnamen. Zij waren vorige week „op heter daad" betrapt. Een van hen was ge pakt terwijl hij aanstalten maakte het land te verlaten.. Hij had films bij ziöh. OOSTERLAND Bejaardensociëteit vierde Sint-feest Dinsdagmiddag vond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw alhier de jaarlijkse Sint Nicolaasviering plaats van de bejaardensociëteit, waarvoor grote belangstelling bestond. Het zo goed als gehele damesco mité was aanwezig, terwijl de lei ding berustte bij mevr. Ommering- Korpel. Op zeer gezellige wijze wer den, ma die opening, als naar ge woonte, de verschillende spelen be oefend, totdat na de theepauze de kadootjes op de proppen kwamen, nadat men het bekende sociëteitslied had gezongen en nog enige Sinter klaasliedjes. Niemand werd verge ten, en hoewel Sinterklaas en zwarte Piet wel niet in levende lijve aanwe zig waren, deed dit aan de algemene feestvreugde geen afbreuk. De heren werden meestal bedacht met rook gerei en nog enige „aardigheidjes" die de lachlust opwekten, en de da mes-bezoeksters met verschillende huishoudelijke gebruiksvoorwerpen. Sommige kadoos waren vergezeld van een toepasselijk gedicht. De heer W. Kloote was de tolk van alle be jaarden toen hij een woord1 van op rechte dank uitsprak voor deze ge zellige feestviering' en niet minder voor de geschenkjes. „We geloven wel niet meer aan Sinterklaas", was zijn commentaar, „doch we krijgen nog graag een verrassing". Nadat met orgelbegeleiding van mevr. Ca- pelle-Beije nog enige liederen gezon gen waren, besloot mevr. Hoe'kman- Jumelet de zeer geslaagde feestmid dag der bejaarden. Plattelandsvrouwenbond Duiveland In het verenigingsgebouw te Oos- terland, had een bijeenkomst plaats van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze avond gaf mej. Roest, le rares tuinbouw, verbonden aan de Huishoudelijke Voorlichting ten Advertentie. Vrijdagavond 6 december en zaterdag 7 december verkoop van gebruikte GARAGE Nu nog vrij van B.T.W. dus voordelige Driekoningenlaan 1 Zierikzee prijzen Telefoon (01110) 2212 Ir. .1. Prins in algemene vergadering Z.L.M.: ZIERIKZEE, 4-12. „Mijn verzet te gen het E.E.G.-memorandum komt, wanneer zou blijken, dat men dit soort structuurbeleid als zalig ma kend ziet, zonder dat het zeker is, dat het de wezenlijke problematiek oplost. Aan het schimmig en wazig beeld van zijn positie in bjjv. het jaar 2.000 heeft de boer anno 1968 niets. Met eenzijdige nadruk op de structuur wordt bovendien de aan passing onmogelijk en de afvloeiing onmenselijk gemaakt, dit laatste on danks het feit dat we in een land le ven met prachtige sociale maatrege len". Aldus stelde maandagmiddag ir. J. Prins, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, in zijn ope ningsrede bij de aanvang van de te Goes gehouden algemene vergade ring. Na een uitvoerige uitweiding over wat de landbouw bezig houdt ten aanzien van de landbouwstructuur stond ir. Prins stil bij een enkel meer algemeen aspect van de pro blematiek binnen het eigen gewest. Hij noemde in dit verband o.a. het Brabantse Moerdijkplan en het feit dat in de kring van het Provinciaal Bestuur verontrusting bestaat over de stagnatie in de industriële ont wikkeling van Zeeland. De strijd ten aanzien van de bestemming van dit gebied als industrieterrein, is van landbouwzijde inmiddels gestreden, nu in overleg met de betrokkene be sloten is de bezwaren tegen dit be stemmingsplan niet bij de Kroon aanhangig te maken. Ir. Prins ves tigde i.v.m. de industrialiisatieplan- n'en voor het gebied Moerdijk op het grote verzütingsgevaar dat voor het Zeeuwse Meer gaat dreigen. Er zijn intussen ook geen zekerheden dat een kanaal door de Hoekse Waard er niet zal komen, alhoewel van rege ringswege geen aanleiding tot deze onzekerheid is gegeven. Het is dui delijk dat een dergelijk kanaal een groot gevaar zou betekenen mede voor iand- en tuinbouw in het gehe le zuidwesten van Nederland. De Zeeuwse bedrijven Wat betreft de situatie op de Zeeuwse bedrijven. In het midden van dit jaar leden de vooruitzichten in akkerbouw en fruitteelt niet on gunstig. De stand van de gewassen was toen redelijk tot goed. In de zui vel had de landbouw intussen al een crisis overleefd. Het herstel naar normalere verhoudingen in deze sec tor heeft zich vooral de laatste maanden voltrokken. In de rund veehouderij ziet het er naar uit dat we wat bruto inkomsten betreft, toch nog in de buurt van vorig jaar zullen komen en we zijn in de Agra rische sector al zo vei", dat we dan zeggen niet ontevreden te zijn, aldus ir. Prins, 'die het weer opgeklaarde beeld niet wilde versomberen, maar toch wees op de berekening van het Landbouwschap over de te verwach ten uitkomsten dit jaar en voorts op het feit, dat als dit mocht meevallen, het in feite een relatieve achteruit gang betekent. Het sterkst afhankelijk van weer en klimaat zijn de akkerbouw, fruit teelt en groenteteelt in de open grond. Het oogstjaar 1968 was er één. op het kantje af. Over het algemeen was het mindere kwaliteit, een min dere opbrengst - voornamelijk bij de gerst - en dit alles met hogere kos ten. Het weer maakte later in het jaar de situatie t.a.v. de aardappelen wel bijzonder kritiek. De voortgeschreden mechanisatie en lage arbeidsbezetting maakte de hedendaagse akkerbouwer bij de ab normale regenval dit najaar mach teloos. Dezelfde mechanisatie echter maakte het samen met een dag en nacht wenkende boerenstand moge lijk om toen weersverbetering uit eindelijk toch kwam. in korte tijd nog veel te redden. Ook bij de bie- tenoogst kon in een later stadium de achterstand weer ingehaald worden. Plattelande, een demonstratie van het opmaken van kerststukjes van verse en gedroogde bloemen. Ook vlas blijkt zich daar goed voor te lenen. Tijdens het opmaken vertelde ze over fijne kneepjes van het schik ken. Bepaalde blokken dienen hierbij als hulpmiddel, maar ook op kope ren kippengaas is het goed werken. Een grote verscheidenheid van kaar sen werd getoond. Mej. Roest ge bruikte voor de gedroogde bloemen die met tere kleursoorten, daar zij dit beter bij Kerstmis passend vond. Zelfs op glazen met hoge voet tover de zij fraaie stukjes. Een goed ge slaagde avond zodoende. Mevr. Zeij- ler dankte mej. Roest voor het ge- bodene. Zij deelde mede dat de Kerstviering zal plaats vinden op 17 december te Nieuwerkerk. Deze zal door de eigen leden worden ver zorgd. Het kerstspel: „O, wonderlijke kernstnacht" zal worden opgevoerd. Nieuwe beatband... Pink Elephant ZIERIKZEE, 4-12. Internationaal, landelijk, maar zelfs ook plaatselijk is de weg van de „beat" gemarkeerd met mijlpalen „Full of Soull" was er één, maar er komt nu weer iets heel nieuws. De groep „Pink Elephant" staat aangetreden, een vers samengestelde groep, al zitten er - insiders weten dat meteen - ook „soultjes" tussen. „Pink Elephant" gaat het dadelijk groot aanpakken en debuteert met een optreden op 7 december a.s. in de Graan- beurs. Belangrijke man dn de nieuwe beatband is Marien Verkalk, van elders ingekomen en thans woonachtig te Zierikzee. Het is uiteraard een beatlief- hebber, maar ook een zeer bekwaam illustrator, dite op dit punt reeds zijn sporen heeft verdiend. Tijdens de voorstelling van „Pink Elephant" zullen films van hem worden vertoond. Het ligt in de 'bedoeling dat de première gepaard gaat met een lichtshow, waaraan veel werk' is besteed. Enkele Zierikzeese zaken verleen den hieraan hun medewerking n.l. fa. W. J. Weltevreden en kledingmagazijn P. M. van Geesbergen. De mensen van „Pink Elephant" beschikken over uit stekend materiaal en ook op het punt van muzikaliteit zijn er capaciteiten. Natuurlijk is er voor dit eerste optreden hard gerepeteerd en in de kring van de band is men gespannen hoe het nieuwe reportoire zal vallen. De band bestaat uit de heren (v.l.n.r.): Foort Verbrugge, Marien Verkaik, Ronald Hulshof, Jan de Jonge en Wim Klippel. Straiidcapaciteit mogelijk vergroten door aanzet ol' opspuiting bij aansluitpunteii van de dammen ZIERIKZEE, 4-12. De in de par- tiële herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland voorziene nieuwe strandtoegangen bieden een goede verdere ontsluiting van ruime strandgedeelten. Voorts bestaan er op grond van recente onderzoekingen van de rijkswaterstaat goede voor uitzichten dat de strandcapaciteït, hetzij door aanzet hetzij door opspui ting, bij de aansluitpunten van de dammen zal toenemen, zodat ook hier een belangrijk gedeelte van de recreanten naar toe zal kunnen wor den geleid. Aldus delen Ged. Staten mee in antwoord cp de vraag van dé sta tencommissie voor de ruimtelijke or dening hoe het college de te ver wachten grote toestroming van re creanten denkt te verwerken, da het aanleggen vain ïdie dammen. De com missie vraagt verder of de tellingen, genoemd in het advies van de pro vinciale planologische commissie niet van te oude datum en nog wel re presentatief zijn. Het college deelt n.a.v. deze vraag mee dat bij het op maken van de tellingen rekening is gehouden met alle factoren dienaan gaande, zoals slecht of buitengewoon goed1 weer, feestdagen e.d. Verder hesft men ook gebruik gemaakt van vaste cijfers, zoals het aantal slaap plaatsen en het aantal overnachtin gen. Weliswaar is de telling van het dagbezoek enkele jaren oud. doch wanneer rekening wordt gehouden, aldus G.S., enerzijds met cle sedert 1962 tot stand gekomen vaste ver bindingen met Schouwen-Duiveland en anderzijds met de sedert dat jaar gerealiseerde aanmerkelijke uitbrei ding van de verblijfsaccommodhtie kan als werkhypothese worden aan gehouden., dat het percentage van dit dagbezoek ten opzichte van het tota- Jcugd toonde belangstelling: Bekroonde naam voor hertenkamp: „Cau-weitje" ZIERIKZEE, 4-12. De aan de vroe gere „Cau-brug" ontleende naam „Het Cau-weitje" is door een jury en het bestuur uit een groot aantal inzendingen gekozen als de mooiste naam voor het nog jonge Zierikzee se hertenkampje op de hoek Drie- koningenlaan-Touwbaan. „Het Cau-weitje" is een vinding van de twaalfjarige Evelien Meier, SINGAPORE. De minister van fi nanciën dr. Goh Keng Swee van Sin gapore heeft bij de indiening van de begroting in het parlement een ster ke uitbreiding van de strijdkrachten in de komende tien jaar in het voor uitzicht gesteld, als de terugtrek king van 'de Britse strijdkrachten is voltooid. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis In de laatste verslagweek liep de totale uitvoer sterk terug'en kwam deze maar juist boven vier miljoen kg. Hoewei West-Duitsland met, 1400 ■ton nog de grootste afnemer was, was ihet aandeel in onze uien-afzet belangrijk minder. Frankrijk was met 1178 ton de tweede afnemer. En geland was derde met 625 ton. Afri ka bracht het miet verdér dan 489 ton en ook de uitvoer naar West-In- dië liep sterk terug. Voor het overige waren' er geen afnemers van enige betekenis. 'Voor 'het eerst was er dinsdagmor gen een partijtje uien van kiassel, afkomstig uit een bewaarcel. De prijs viel niet tegen, de middel werd afgemijnd voor f 19.50 en de grove voor f 22,50. Voor klasse II was de middel lager in vergelijking met jl. vrijdag', zij daalde van f 16,70 naar f 15.60. Ook 'de grove liepen terug, zij vonden een koper voor f21. In de drielingen was weinig verschil, vrij dag noteerden deze f 16,52, dinsdag morgen f 16,70. De picklers vonden een koper voor f 19,60. Dc totale aanvoer was 22 ton. Mol 15 alhier. Met deze naam won de jeugdige inzendster de eerste prijs in deze originele namenwedstrijd, waaraan door niet minder dan 87 jongelui, die kennelijk hun hart aan de hertjes hebben verpand, werd deelgenomen. Er was ook een tweede en een der de prijs beschikbaar gesteld. Rudi Stoel, Slabbers werf 16, won met de naam „Hoornrijck" de tweede prijs en Rudi de Weerdt, Moggestraat 31, werd met de derde prijs beloond voor zijn inzending „Dartellust". Als eerste prijs was een fraaie dubbele leren schooltas beschikbaar gesteld, als tweede prijs een, leren portemonnee. Voor de 'derde prijs winnaar is een ijstaart beschikbaar. Intussen is het bestuur van „Het Cau-weitje" in een gisteren gehou den vergadering samengesteld als volgt: de heren F. J. van Aken (voorzitter), C. Kloet (secretaris) en F. C. Hanse (penningmeester). Het bestuur is bijzonder dankbaar voor de door de jeugd betoonde grote be langstelling voor deze geslaagde wedstrijd en dankt allen die spon taan hebben, meegewerkt. Duur handschrift LONDEN-, 4-12. Eén van de mooiste bekende middeleeuw se handschriften heeft op een veiling bij Sotheby in Londen ruim 750.000 opgebracht. Het „Speculum Historiale" werd in de veertiende eeuw door Vincent de Beauvais gemaakt, voor Karei V van Frankrijk. Het bestaat uit een soort strip van 708 miniaturen, die episo den uit de wereldgeschiedenis uitbeelden van Genesis tot en met het leven van Christus en de moord op Julius Caesar. Een aiionieme koper werd voor 88.000 pond sterling eigenaar van het werk. Ie strandbezoek momenteel in de zelfde orde van grootte ligt. Aan de hand van dat percentage, aldus het college, kan dus voor elk jaar het aantal dagbezoekers worden afgeleid uit het gemakkelijk uit de gasten- statistieken te bepalen aantal ver- blijfsrecreanten. Kop van Schouwen Naar aanleiding van het bezwaar schrift van Staatsbosbeheer wordt in de commissie de vraag geopperd of het streven van G.S. niet teveel is gericht op het ontsluiten van de ge hele kuststrook van de kop van Schouwen. Indien dit juist is aldus de vraag van de commissie, wordt de werkelijk rustzoekende recreant dan niet te kort gedaan? Ged. Sta ten geven hierop ten antwoord dat de ervaring heeft geleerd, dat de grote massa, eenmaal op het strand aangekomen, zich niet verder dan 400 a 500 meter van de diohtsbijzijn- dle overgang verwijdert, hetgeen wil zeggen dat bij elke overgang sléchts ongeveer 1 km druk zal zijn bezet. Cp deze wijze blijft een groot deel van het uitgestrekte strand voor de rust- of stiltezoekende recreant over. In dit verband wordt in het bijzon der de aandacht gevestigd op het grote stille strand voor het Zeepe en de dominiaie bossen. Een volgende vraag van de com missie luidt: indien de recreatie-druk nog verder zou toenemen, zal men een en ander dan nog op de juiste wijze kunnen opvangen: m.a.w. vreest men dan geen boulevardach tige ontwikkeling, welke de commis sie zeker niet zou toejuichen? „Ook door ons college wordt een ontwikkeling als in de vraag bedoeld, in de Schouwse Westhoek niet voor gestaan. Dit standpunt is naar onze mening duidelijk in het streekplan neergelegd", aldus antwoordt het college, dat er op wijst dat de on derhavige herziening daarop geen wijziging vormt. Het college stelt opnieuw dat er goede vooruitzichten bestaan op nieuw strand bij de aan sluitpunten bij de nieuw aan te leg gen dammen, alwaar men zo nodig een belangrijk gedeelte van de re creanten zal kunnen opvangen. Te- zijnertij d kan worden bezien, of wel licht op deze twee plaatsen moderne recreatievoorzieningen van allure voor het massatoerisme zijn i.n te passen, zonder schade te doen aan het karakter van de Westhoek. In het in 1963 door de staten vast gestelde streekplan zijn bij Zierik zee en Bruinisse industrieterreinen aangegeven. Aldus stellen Ged. Sta ten in antwoord op de door de com missie gestelde vraag of de ontwik keling van Schouwen-Duiveland niet teveel wordt gezocht in de recrea tieve sfeer. Verder, aldus het colle ge, bieden de gebieden, welke zijn aangeduid als stads- en dorpsbe- bomving' plaats voor ambachtelijke bedrijven en ateliers. „Hieruit blijkt dat in het plan wel degelijk rekening is gehouden met een ontwikkeling in andere dan uitsluitend de recreatie ve richting. Het college wijst er op dat de toe komstige ontwikkeling van Schou wen-Duiveland in al zijn facetten opnieuw in volle omvang aan de or de komt bij de tweede herziening, welke een algemene herziening zal inhouden. Daarbij zal het streekplan, teneinde het te doen aansluiten bij de nieuwe wetgeving op de ruimte lijke ordening, geheel worden her schreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9