OLGA SHELL CHEMIE KIEST NIEUWE VESTIGING BIJ MOERDIJK Mr. J. van Aartsen over Shell Chemie Ontsluiting gebied rond Wolphaartsdijk De Nederlandse hulp aan Nigeria/Biafra Harrimaii meldt aanzienlijke terugtrekking Noordvietnamezen Golf van demonstraties over Italië 1 RILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave* N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Dondcida" 5 december 1968 125ste jaargang Nr. 2010!) WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1889 In dit nummer: G.S. over Streekplan Schouwen-Duiveland Kogel is door de kerk ROTTERDAM, 4-12. Na uitvoerige bestudering van de mogelijkheden van een 30-tal nieuwe vestigingsplaatsen heeft Shell Nederland Chemie N.V., na overleg met de regering, besloten een nieuwe vestiging van haar bedrijf te realiseren bij de Moerdijk op een terrein dat haar te koop is aangeboden door het „Industrieschap Moerdijk" van de gemeenten Zevenbergen, Klun- dert en Iicoge- en Lage Zwaluwe. Het betreffende terrein is gelegen aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep. Het ligt in de bedoeling' dat het Industrieschap in de jaren 1969 en 1970 een grondoppervlak van circa 150 ha bouwrijp maakt. De uiteinde lijke grootte van het Shell-terrein zal circa 500 ha bedragen. Shell Nederland Chemie N.V. vèr- waoht de eerste fabriek omstreeks 1973 'iin bedrijf te kunnen nemen, De investeringen voor fabrieken en in stallaties zullen over een periode van 10 tot 15 jaar naar verwachting 600 tot 900 miljoen gulden gaan bedra gen. De mate van investering zal sterk afhangen van de ontwikkeling van het economisch klimaat. Naar 3000 man In dit stadium kunnen neg geen mededelingen worden gedaan over de aard van de installaties die zul len worden gebouwd.' Waarschijnlijk zullen het dezelfde typen fabrieken zijn als thans in Pernis in bedrijf zijn. Voor het bouwen van de fa brieken zullen circa 600 tot 1.000 mensen nodig zijn. Het aantal ar beidsplaatsen in de nieuwe fabrieken zal in de beginfase liggen in de or de van grootte van 300 tot 500 man. Bij voortgaande realisering zal dit aantal geleidelijk kunnen toenemen tot circa 2.000 a 3.000 man. Bij de beoordeling van de vele in het geding zijnde factoren, heeft ook de medewerking van de overheid een rol gespeeld. Zo heeft de beslissing lot het uitdiepen van de Dordtse Kil tot 8 m N.A.P. een belangrijke in vloed op de besluitvorming gehad. Als gevolg; hiervan zullen schepen tot 20.000 ton voor 70 "/o beladen d'e Moerdijk kunnen bereiken. De keuze van het Moerdi. gebied en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn dc winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: M. van Leeuwen, Fabristraat 60, Schiedam. P. Tromp, Oosteinderweg 313, Aalsmeer. H. Bouwhuis, Tulpstraat 19. Winterswijk. Mevr. J. Roelofs, Fazant- straat 3, Oss. Mej. C. van Zwol, Creutzberglaan 28, Beverwijk. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. MIDDELBURG, 4-12. De medede ling, dat Shell chemie zich aan de Moerdijk gaat vestigen, is voor de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeiand, mr. J. van Aartsen, niet onverwachts gekomen. Al gerui me tijd was duidelijk geworden, zo deelde mr. van Aartsen mede, dat het bedrijf andere vestigingsplaatsen niet meer in aanmerking wilde doen komen. Nu de kogel door de kerk is, wilde mr. Van Aartsen nogmaals onderstre pen. dat het provinciaal bestuur van Zeeland zich nooit heeft verzet tegen de vestiging van een bedrijf als dit bij Moerdijk maar dat het zo'n vesti ging toejuicht. Hij heeft er dan ook geen moeite mee de gemeenten in het betrokken gebied met deze ves tiging geluk te wensen. Een vraag, waarop mr. van Aart sen op dit moment nog geen ant woord weet, is, of de vestiging van het Shell bedrijf al dan niet het be gin is van een volwaardige zeeha venontwikkeling. Tegen een zodanige ontwikkeling bestaan aan Zeeuwse zijde overwegende bezwaren. Zij zou namelijk de zo gewenste en ook door regering' en partners in het zeehaven overleg zuidwest Nederland onder- Riclderkerk heeft er ook 40.000 RIDDERKERK. 4-12. De veertig duizendste in Ridderkerk heet Eli zabeth Hendrika. Zij is de dochter van de bouwvakker D. Lodder (27) én zijn vrouw P. Roos (25). De vader deed officieel aangifte. Hij werd door he*- gemeentebestuur ontvangen en op kandeel getracteerd. Bij de plech tigheid waren de 20.000ste en de 30- duizendste inwoner van Ridderkerk (beiden meisjes) ook aanwezig. schreven zeehavenontwikkeling van het Westerscheldebekken alleen maar achterop kunnen brengen. Van de gedetailleerde voorwaarden, die de rijksoverheid aan Shell Chemie heeft gesteld, heeft mr. vani Aartsen nog geen kennis kunnen nemen. Hij veronderstelt dat bij de overwegin gen die tot het besluit hebben ge leid een zeer evenwichtige afmeting van belangen heeft plaats gevonden. Concreter gezegd: dat niet alleen economische factoren maar ook de belangen van de ruimtelijke orde ning, de waterstaatkundige aspecten en zaken van milieuhygiëne een ade quate rol hebben gespeeld. V uncialen vernielden kerkpaneel ETTEN-LEUR, 4-12. De rijkspoli tie in Etten-Leur speurt naar enkele inwoners uit deze gemeente die ver antwoordelijk zijn voor de veimie- ling van een 350 jaar oud beschilderd paneel in de plaatselijke Nederland se Hervormde kerk. In de nacht van zaterdag op zondag' drongen de on gewenste bezoekers na intensief ca fébezoek het in restauratie zijnde gebouw binnen. Zij wekten midden in de nacht de halve plaats met een langdurig iklokgelui. Tijdens ihun tocht in de duistere kerk trapten de indringers op 'n oud schild dat deel uitmaakte van een drieluik en ter restauratie van de muur van de kebk was gehaald. De schade wordt op duizenden guldens geraamd. FLORENCE. Drie nonnen, die te rechtstonden wegens kindermishan deling-,zijn dinsdag door een recht bank in Floi-ence tot gevangenis straf veroordeeld. DEN HAAG, 4-12. Door de Delta dienst van Rijkswaterstaat is aanbe steed het maken van een weg, wa tergangen, duikers en bijkomende werken op en nabij de drooggeval len gronden in de omgeving van „de Middelplaten" in de gemeente Wol phaartsdijk. Laagste inschrijver was het N.V. Aannemings- en Wegenbouwbedrijf Offrdnga te Vught voor een bedrag van f 1.488.200 met verrekening van wijzigingen in sociale lasten en lo nen of f 1.490.000 zonder verrekening daarvan. De hoogste inschrijving kwam van de N.V. Loeve te Pijn- aoker, namelijk resp. f 2.064.000 en f 2.069.000. houdt ook verband met de geringe afstand tot de bestaande vestiging van Shell Nederland Chemie N.V. Ie Rotterdam, waardoor van verschil lende faciliteiten die in Pernis reeds aanwezig zijn, gebruik kan worden gemaakt. Zoals bekend heeft gebrek aan ruimte Shell Nederland Chemie N.V. genoopt naar terreinen elders uit te zien. De Dordtse Kil De vergunning van de Dordtse Kil ten behoeve van Shell-Chemie hoeft volgens het ministerie van verkeer en waterstaat maar enkele miljoe nen extra te kosten, omdat zij aan sluit op werken, die toch al word'en uitgevoerd in het kader van het Del taplan en de verbreding van de ri vier voor de binnenvaart, dié al in het voornemen laig. Het ministerie deelt voorts de vol gende bijzonderheden mede over de verruiming van de Dordtse Kil: De Dordtse Kil is met zijn diepte van 6,5 a 7 m N.A.P. tijdens hoog water bevaarbaar voor schepen met een diepgang van omstreeks 6 a 6,5 meter (circa 4000 ton dw.)de breed te is plaatselijk echter zeer gering' (75 meter). Als 'gevolg van de door uitvoering der Deltawerken te verwachten wij zigingen in de stromingstoestand bij het splitslngspunt te Dordrecht (Ou de Maas - Malle Gat - Dordtse Kil) zal dit punt in de jaren 1969 tot en met 1971 een aanzienlijke verbete ring ondergaan. Daarbij zal ook het smalle traject bij 's-Gravendeel worden verbreed. Met het oog op het drukke binnen scheep vaartverkeer langs de Dordtse Kil en de te verwachten toeneming daarvan, is het de bedoeling de vaar weg in de komende tien jaar nog verder te verbeteren door de voor de scheepvaart niet ongevaarlijke. smalle bocht halverwege de rivier te verruimen en recht te trekken. De Kil zal dan, evenals de Oudé Maas. overal een breedte hebben van circa 250 meter. Internationaal onderzoek in verkrachtingszaak BAD HOMBURG, 4-12. De West- Duitse politie heeft het onderzoek in een zaak van een Franse hande laar ydie is gearresteerd onder ver denking van het bedwelmen en ver krachten van liftende meisjes woens dag uitgebreid tot Nederland, Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Via In terpol wordt ook in Frankrijk, Bel gië en Engeland naar mogelijke slachtoffers gezocht. De verdachte, de 36-jarige Didier Tourres, weigert iets te zeggen, al dus de justitie. Hij werd gearresteerd nadat negen meisjes hem maandag uit beschrijvingen van zeven man nen van ongeveer dezelfde leeftijd hadden herkend al's degene die hen had aangerand. SOESTDIJK. Prins Bemhard heeft dinsdag in zijn Junctie van president van het Wereld-Natuurfonds een cheque van 100.000 gulden in ontvangst geno men. Deze werd aangeboden door jhr. B. Ch. J. M. van Lanschot (links) en A. M. Bergers jr., bestuursleden van de stichting uitvoering financiële actie. Het Wereld-Natuurfonds was een van de participanten bij de gehouden voorjaarsloterij van deze stichting. DEN HAAG, 4-12. Nadat de Ne derlandse regering op 29 november had besloten uit dc begrotingsmid delen voor ontwikkelingshulp een bedrag van f 2.000.000,- te schenken aan het Nederlandse Rode Kruis be stemd voor de hulpacties van het In ternationale Rode Kruis aan de oor logsslachtoffers in Nigeria en Biafra heeft overleg plaatsgevonden met het Nederlandse Rode Kruis. „Brigade des doods" eist slachtoffers SAO PAULO, 4-12. Drie' figuren uit de onderwereld van de Brazili aanse stad Sao Paulo zijn vermoord aangetroffen langs een verkeersweg. Het waren een handelaar in verdo vende middelen, een inbreker en een autodief. Vermoed wordt dat zij het slachtoffer zijn geworden van een „brigade des doods", die zich bezig houdt met de terechtstelling van misdadigers die moeilijk voor het gerecht te 'brengen zijn. Paus waarschuwt vrijzinnige katholieken VATICAANSTAD. 4-12. Paus Pau- lus heeft woensdag vrijzinnige pries ters en theologen gewaarschuwd, dat zij bij pogingen om de Rooms katho lieke leer in moderne vorm te ver kondigen geen afbreuk mogen doen aan de leerstellingen. Hij noemde het gevaarlijk om naar eigen voor keur bepaalde delen van de leer uit te zoeken en de rest te verwaarlozen of te verdraaien naar eigen denk beelden. Het resultaat hiervan is. dat deze geldschenking" 'in het bijzonder zal worden gebruikt voor het transport bij de hulpacties en voor de verster king van de infrastructuur in de vervoerssector. De grootste moeilijk heden en noden bij de hulpverlening in Nigeria en Biafra liggen namelijk in de vervoerssector, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mede. Ter ondersteuning van de hulpac ties, welke terzake door het Inter nationale Rode Kruis worden geor ganiseerd. zal het Nederlandse Rode Kruis deze gift verder geleiden. De regering heeft in de loop van dit jaar reeds een geldschenking van f 300.000,- aan het Nederlandse Rode Kruis gedaan voor voedsel hulp aan de oorlogsslachtoffers in Nigeria en Biafra en voorts werd voedselhulp in natura ter waarde van circa f 5.000.000.- verstrekt. WASHINGTON. Vice-president Hubert Humphrey heeft bevestigd dat de toekomstige Amerikaanse pre sident. Richard Nixon, hem een re geringspost heeft aangeboden, maar dat hij het aanbod heeft afgeslagen. Vogels tegen vliegtuigen BONN, 4-12. In 1966 zijn in totaal 1.801 botsingen tussen vliegtuigen en vogels voorgekomen in 31 landen. Deze getallen zijn woensdag genoemd op de eerste jaarlijkse vergadering van de Westduitse vereniging voor luoht- en ruimtevaart. Driekwart van de botsingen geschiedde niet ho ger dan 150 meter. In 56 gevallen werden de getroffen vliegtuigen ern stig beschadigd. De bedoeling van de aanbestede werken is om te komen tot ontslui ting van de drooggevallen gronden, waardoor o.m. 'landbouwgrond' zal ontstaan, die in cultuur kan worden gebracht. Daarnaast zullen de wer ken de recreatie dienen: de aan te leggen weg zal o.m. een verbinding tussen Wolphaartsdijk en Walcheren tot stand brengen. Verder moet op d'e gronden het grote reoreatiegebied van de gemeente Arnemuiden ver rijzen. Afgescheiden van dit gebied komt er ook een natuurreservaat, hetgeen voor de natuurliefhebbers zeer aan trekkelijk wordt geacht. WASHINGTON, 4-12. Averell Har- riman, leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Parqs, heeft woensdag te Washington mee gedeeld dat Noord-Vietnam zijn troe penmacht in de gedemilitariseerde zóne en het noordelijk deel van Zuid- Vietnam „aanzienlijk verminderd" heeft. De Noordvietnamese troepen <ijn echter nog niet geheel uit de gede militariseerde zóne verdwenen, zo zei Harriman na afloop van het ka binetsberaad in het WitteH uis, waar aan hij ook had deelgenomen. Hij wees er op dat president Johnson bepaald heeft dat geen „serieus ge sprek" kan worden gevoerd met Ha noi zolang zich Noordvietnamese mi litairen in de gedemilitariseerde zóne ophouden. Een andere voorwaarde tot serieuze onderhandelingen is volgens Harri man het staken van de beschietingen op Zuidvielnamese steden. De onderhandelaar, die donderdag de toekomstige president, Nixon, en diens belangrijkste adviseurs voor veiligheidsaangelegenheden zal ont- Onrust in noord-Ierland BELFAST, 5-12. Te Dungannon in noord-Itallë heeft de politie donder dagmorgen vroeg ingegrepen om een einde te maken aan een vechtpartij tussen strijders voor gelijke burger rechten - voor het merendeel katho lieken die zich ten achter gesteld voelen - en protestantse extremisten. Verscheidene mensen, onder wie twee politiemannen, raakten gewond moeten, sprak de hoop uit dat de procedurekwesties die uitbreiding van het gesprek in Parijs nog in de weg staan, binnenkort worden opge lost. De procedurekwesties zijn woens dag in Parijs ter sprake gekomen in een drie uur durend onderhoud tus sen Harriman's plaatsvervanger Cy rus Vance en de Noordvietnamese plaatsvervangende hoofdonderhan delaar, H. Van Lau. Noord-Vietnam nam de gelegenheid te baat om te protesteren tegen Amerikaanse bom bardementen op het noordelijk deel van de gedemilitariseerde zóne en het zuiden van Noord-Vietnam. die op 1, 2 en 3 december zouden heb ben plaatsgevonden. Amerikaanse zegslieden hebben het onderhoud „nuttig" genoemd. Tijdens de kabinetsvergadering in het Witte Huis kwam ook de toege nomen spanning in het Midden-Oos ten ter sprake ROME, 4-12. Een golf van pro testdemonstraties overspoelde dins dag Italië naar aanleiding van de dood van twee landarbeiders, op Si cilië door de politie neergeschoten. In Genua 'gebruikte de politie dinsdagavond traangas tegen 3.000 studenten en arbeiders die onder het roepen van „moordenaars" het hoofdbureau en het plaatselijk rege ringsgebouw bestormden.De beto gers, die spandoeken meevoerden en leuzen schreeuwden ais „arbeiders en studenten één", versperden 'latei- een straat met autobussen om de op rukkende politie tegen te houden. MU'hfCHEN. Arndt von Bohlen und Halbasch, erfgenaam van het Krupp -fortuin, heeft een rechtbank te München verzocht, het dezer dagen verschenen boek „Twaalf generaties Krupp" van de Amerikaan Wiliam Manchester te verbieden. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's a Een woordje op de goede i plaats f i Is meestal beter dan veel t i praats, t i WAT ZEGT PE Ook in Milaan probeerden beto gers bet hoofdbureau van politie te bestormen. Een menigte van 2.000 personen bekogelde de afzetting voor het gebouw met stenen, knikkers en potten rede verf. Ook hiér 'gooide dè politie traangasgranaten. Er werd een groot aantal arrestaties verricht. Overwegend droog Verwachting tot vrydagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost; wei nig verandering in temperatuur. Voor zaterdag: Zon: minder dan 50 procent. Min.-temperatuur: 1-5 gbaden onder normaal. Max.-temperatuur: 3-8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 16.58, onder 10.34. Volle maan: 5 dec. te 0.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 dec. 4.00 v.m. 16.18 n.m. BROUWERSHAVEN 6 dec. 3.42 v.m 15.55 n.m. Springtij: 7 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hoge dru kg eb i e d boven oost Europa met. een kern- druk van 1029 mb. en een lagedruk gebied ten westen van Ierland, met een kerndruk van 972 mb.. wordt met zuidoostelijke winden koude lucht naar west Europa getranspor teerd. In d'eze stroming kwam dins dag overdag de temperatuur niet bo ven de twee graden, terwijl in de nacht de temperatuur in ons land bijna niet onder het vriespunt kwam. Een front boven Engeland dat d'aar enige regen brengt, verplaatst zich nauwelijks in onze richting. In het circulatiepatroon komt slechts weinig verandering, zodat ook voor het komende etmaal op rustig weer met veel bewolking kan worden ge rekend. Bosbranden in Australië door regenval geëindigd SYDNEY, 4-12. Door regenval is dinsdag een eind gekomen aan ge vaar voor verdere bosbranden in de Australische Blauwe bergen, die aan zes mensen het leven hebben gekost. In de bergen ten westen van Syd ney duurt de bestrijding van gelo kaliseerde brandhaarden voort; el ders zijn wachtposten uitgezet om oplaaiing van 'het vuur in verkoolde boomstammen te voorkomen. Weer vliegtuig gekaapt MIAMI, 4-12. Een gewapende man heeft de piloot van een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaat- „National Airlines" op weg van New York naar Miami, gelast koers te zetten naar Havana. Het toestel, dat 28 passagiers en zeven, bemanningsleden aan boord heeft, is in Key Wést in het uiterste zuiden van Florida gel'and om brand stof in te nemen voor dé vlucht naar Cuba. Na de 'landing spoedden zich poli tiemannen en agenten van de Fede rale Recherche naar het vliegtuig. Zij konden echter niets doen omdat de piraat tijdens het innemen van de brandstof een revolver tegen het hoofd van de piloot 'gedrukt hield. De Boeing is inmiddels van Key West naar Havanna vertrokken. Jongen stal vliegtuig en NEW YORK, 4-12. Een jongen van 19 heeft op het vliegveld van Lakewood in de Amerikaanse staat New Jersey een eenmotorig vliegtuig gestolen waarmee hij, na urenlang boven New York te hebben gevlogen, in dc Atlantische Oceaan is gedoken. De jongen zou huiselijke moeilijk heden hebben er. onder 'behandeling van een psychiater zijn. De verkeerstoren van Kennedy Airport heeft tot viermaal toe ge tracht de onervaren vlieger te be- vloog boven New York wegen op het vliegveld te landen, maar elke keer als hij boven de lan dingsbaan kwam, scheen hij niet te durven en trok hij het toestel weer op. Tenslotte zette hij koers naar zee, gevolgd door een vliegtuig van de kustwacht. Het gestolen toestel, een Cherokee, raakte boven de oceaan zonder brandstof. De piloot van de kust wacht gaf per radio instructies voor een noodlanding op zee. Hij kon niet dadelijk zien of de jongen erin ge slaagd is het vliegtuig te verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1