Nestor van de vereniging is vijftig jaar lid van de Z.LM. STREEKNIEUWS Burgemeester Thomassen sprak voor NVV Bronchi letten Vreemde annoncering Coöp. Lamlbouwverriliging Aller Belang OUVVERKERK, 3-11. De Coöpera tieve Landbouwvereniging „Aller Belang" hield de eerste algemene vergadering in het winterseizoen, on der voorzitterschap van de heer J. v. d. Stolpe. De voorzitter zei, dat het een kou de zomer is geweest met veel lange regenperioden. Voornamelijk aan de peulvruchten is veel schade aange richt; ook de' aardappelen hebben bijzonder veel moeilijkheden gege ven. „De vrije prcdukten zijn goed van opbrengst en e.e.a. iaat zich aan merkelijk vriendelijker aanzien dan vorig jaar. Wij mogen hierover te vreden zijn." In West-Europa zijn 'grote over schotten van boter, suiker en ver schillende granien. Dit is een moei lijke kwestie. In d'e landbouw stape len zich de moeilijkheden op. Het ziet er naar uit, dat het juiste woord nog niet gesproken is. De conclusie is: wij zullen moeten trachten, zo goedkoop en economisch mogelijk te werken. Spreker had verder een verblij dende taak te vervullen: de heer Jo- zi'as Verton (81), ter vergadering aanwezig, is 50 jaar lid van de Z.L.M. De voorzitter feliciteerde hem hartelijk met dit heuglijke feit, overhandigde hem de oorkonde en speldde hem de zilveren speld op. Dit betekent, dat hij nu lid van ver dienste van. de Z.L.M. is geworden. De jubilaris sprak hierop een har telijk dankwoord pit. De C.A.V. heeft een goed jaar af gesloten met een netto overschot van 38.500.00. F 20.000,00 hiervan zal worden toegevoegd aan de belasting reserve. Er wordt getracht, tot grotere een heden te komen door samenvoeging en fusie. De Cebecc heeft een ont- vverpnota opgesteld en er is in alge mene zin begrip in de diverse be sturen. Ei- zal een uitspraak worden ge vraagd .De bedoeling is. dat er sa menwerking tussen de- Cebeco en de verenigingen komt, het zal een be- leidscoöperatie worden. Men wil reeds nu het nieuwe sy steem gaan toepassen op de peul vruchten. Verder zijn er van d'e Z.L.M. vraagpunten ingekomen en wel over de toekomst va.n de land- en tuin bouw. Een zestal heren nam op zich, deze vraagpunten te gaan behande len, n.l. W. Vijverberg, W. Kuyper, D. Boogerd, C. W. Romeyn. Adr. Bo- lijn en J. v. d. Hamer. De heer J. Markusse sprak op de ze vergadering over:. „Ondernemer schap in de Landbouw". In c'.e industrie deen zich dezelfde verschijnselen voor als in de land bouw: de één verzet zich tegen de nieuwe ontwikkelingen, de ander probeert zich. op zijn eigen manier aan te passen. „Onze boeren en tuin ders hebben steeds gezegd: Wij gaan door. Men mag niet zeggen: Wij zul len alles maar over ons laten ko men". Spreker vroeg zich af: Welke ont wikkelingen zijn er te anderschei den? In 15 jaar .liep de agrarische bevolking terug met. 30 procent. In dezelfde periode is de produktie ver dubbeld. Er is een machtige schakel tussen landbouw, industrie en de werkgelegenheid. Thans vindt 1 /.-i a Va gedeelte van de totale beroepsbe volking zijn bestaan in de landbouw en niet 8 procent, zoals zo vaak fou tief wordt' gezegd. De landbouw is neg wel degelijk een belangrijke pei ler, waar onze welvaart op rust. SAN FRANCISCO. Bij een vecht partij tussen de politie en stakende studenten on de terreinen van de universiteit van San Francisco zijn dinsdag tientallen mensen gewond geraakt en 20 gearresteerd. NIEUWERKERK Aktiviteiten in kader winkelweek Voor de plaatselijke jeugd is re kening gehouden door deelname aan de dagelijkse aktiviteiten, uitge schreven door het ..Winkelweek-co mité Nieuwerkerk". Maandagavond werden de winnaars van het raden van de totale lengte van 21 linten, 23.67 meter, verspreid over evenveel winkels, bekend gemaakt. Het zijn: Mieneke van der Male, Herman Kik en Marieke van Westenbrugge. De eerste prijswinnaar kreeg een beste dingsben van f 10, terwijl de andere twee met f 6,25 naar huis konden gaan. Vermeld zij dat aan deze wed strijd 198 kinderen hebben meege daan. Het comité maakt voorts nog bekend dat. het programma enigszins gewijzigd is; vrijdag het raden van erwten, in 21 potjes uit de etalages der deelnemende middenstanders. Zaterdagavond wordt ten aanschou- we van het aanwezige publiek, de totale lengte van de middenstanders, op het Dorpsplein 'gemeten en be kend gemaakt. Vandalisme te Nieuwerkerk De laatste tijd is het enkele malen voorgekomen dat onbekenden zich vergrijpen aan het eigendom van anderen. Daarbij is men zélfs zover gegaan om de banden van de invali- denwagen van de heer J. H. alhier leeg te laten lopen. Het wagentje was. onzichtbaar voor iedereen maar kennelijk niet voor de betrokken on verlaten. gestald onder een afdak naast het kerkgebouw van de Ger. Gemeenten aan de Molenstraat. De ventielen van (het met een motortje uitgeruste wagentje werden uit de banden losgeschroefd en weggegooid, zodat de heer H. zondag niet van zijn voertuig gebruik kon maken. Enkele dagen geleden werd een krat met lege melkflessen wegge haald uit een opslagplaatsje van melkboer M. Kik. De flessen werden voor zijn winkel in de Molenstraat stukgegooid. De afvloeiing Bij afvloeiing zijn twee categorie- en te onderscheiden: 1. igeen opvol gers; dit is een groot percentage en verdwijnt geruisloos; 2. zij, die het niet meer bolwerken. Nooit wordt echter de mens centraal gesteld. De jongens, die boer willen worden, moeten een goede opleiding ontvan gen, die hoger ligt dan de lagere tuinbouwschool. De opbrengsten zijn in negen jaar niet in dezelfde mate gestegen dan de kosten. Om onze zelfstandigheid te bewaren zullen wij naar nog gro tere samenwerking toe moeten. Het persoonlijke in de onderne mingen werpt toch steeds goede vruchten af. De Iconwerker zal een onmisbare faktor blijven. De samen werking met deze man zal zeker be ter moeten worden en de loonwerker meet niet beschouwd word'en' ail's een ..brandblusapparaat". Verschillen van be werkingskosten Iepen van bedrijf tot bedrijf uiteen; het kan wel l' 1.000,- per ha sche len; dat is veel te veel. De onderne mer moet beschikken over juiste mentale instelling en economisch in zicht. Men meet kunnen organise ren, ook met anderen. Alg eenling zijn wij niets meer waard. Wij zijn echter onverbeter lijke individualisten. Dit moeten wij laten varen en ons commercieel in stellen. Weinigen volgen d'e nascholings cursussen, in het landbouwbedrijf moeten wij blijven leren. De eisen, die de consument stelt zijn veel groter dan vroeger; hij gaat vragen naar luxe produkten. Wij moeten steeds bedacht zijn op bun deling van krachten en zullen de za ken positief moeten blijven benade ren, da«t is een levensnoodzaak ge worden. De financiering Het vraagstuk van de financiering speelt ook een grote rol. Er zal meer met geleend geld moeten worden ge werkt. De „drempelvrees" overwin nen is hierbij een eerste vereiste. Om zelfstandig ondernemer te blij ven zal een vaste wil nodig zijn en voorts: zich aanpassen aan de om standigheden. de beschikbare uren zo nuttig mogelijk besteden, gebruik maken van technische middelen, een goede verkaveling en de bakens op tijd verzetten. „Wij moeten het pes simisme laten varen en trachten rea listisch te zijn", aldus de heer Mar kusse in zijn slotwoord. Hierna volgde nog uitgebreide en geanimeerde diskussie over het be sprokene. ZIERIKZEE, 3-12. Burgemeester VV. Thomassen van Rotterdam heeft zaterdagmiddag tijdens de te Zierik- zee in het Huis van Uassau gehouden kaderdag van de N.V.V.-Bcstuur- dershend Schcuwen-Duiveland in een speech van bijna twee uur lang gespreken over de havens van Rot terdam en over de fabelachtige ont wikkeling van de containervaart, mammoettankers cn tankvaart. Advertentie Braiul door gasaansteker NAARDEN, 4-12. Een van de oude panden van de vesting Naarden is geheel uitgebrand: een negentiende eeuws huis, waarin de heer J. H. B. Wissenburg een groothandel in luxe, huishoudelijke en rokersartikelen had. De heer Wissenburg was bezig met het repareren van een gasaan steker. toen een vonk van het vuur steentje plotseling een steekvlam deed ontstaan, welke in luttele ogen blikken het gehele pand in lichter laaie zette. De heer Wissenburg kon zich ternauwernood ibuiten in veilig heid stellen. Het ligt onmiddellijk te genover het politiebureau, van waar uit de Naarder brandweer werd ge alarmeerd, die even later ook die van Bussum te hulp moest roepen. DJAKARTA. Eén en dertig schip breukelingen van een motorboot die veertien dagen geleden met 72 pps- sagiers in de baai van Kendari in tien minuten zonk, zijn op afgelegen eilanden in de baai gevonden. Hoe wel reddingsploegen het opsporings werk voortzetten, vreest men dat de overige opvarenden zijn omgekomen. Muisje niet staartje TOKIO, 4-12. In Japan had den woensdag vijf supersnel- treinen (200 km./u.) twee uur vertraging doordat een muis zen elektrische draad had door geknaagd waarmee het sein- stelsel wordt geregeld. Niet bekend is of het muisje zijn euvele daad overleefde. Rietsuiker hart voor minister DEN HAAG, 4-12. Sint Nicolaas heeft samen met de organisator avn de „Rietsuikeractie 1968", Paul van Tongeren uit Amsterdam, op het Binnenhof aan minister de Block van economische zaken een rietsui kerhart overhandigd. Paul van Ton geren voegde daarbij de wens, dat morgen, wanneer in de Tweede Ka mer zal worden gesproken over de werel'dsuikerovereenkomst, die niet door Nederland en de andere E.E.G.- landen is ondertekend, zal worden overwogen de overeenkomst alsnog te tekenen. Minister de Block antwoordde, dat de wensen van de deelnemers aan de rietsuikeractie in overweging zouden werden genomen. Gedeeltelijke bekentenis in aanrandingszaak AMSTERDAM, 4-12. De 33-jarige classificeerder W. W. A. die vrij dagavond werd aangehouden ver dacht van de reeks aanrandingen die de laatste maanden in de zuidelijke wijken van Amsterdam werden ge pleegd is in de loop van gisteren gaan bekennen, zij het alleen de „lichtere" gevallen. De zwaarderen waarbij de aanvaller zijn slachtof fer ook beroofde en de aanrandingen in woningen 'heeft hij niet toegege ven. Bij de zedenpolitie zou men echter niet verbaasd zijn als de ver dachte zou mededelen aan alle ze denmisdrijven schuldig te zijn. Wat de tankers betreft: in 1949 werd door prinses Beatrix de 16.000 ton metende Vassuum te water gela ten. Iedereen vond het een grote tan ker, maar al in 1850 ging men tot 30.000 ton en in 1953 werd het 45.000 ton. Tijdens en na de Suezcrisis zelfs 65.000 ton in 1864 en niet minder dan 175.000 ton in 1968. Er zijn 225 tankschepen in aan bouw en daarbij zijn exemplaren die 300.000 ton zullen gaan meten. Op papier wordt zelfs gerekend met schepen van 500.000 ton. De oliegeul in de Noordzee om de tankers in Europoort te loodsen wordt dan ook geen 12 km lang, maar 20 tot 22 km. Als 'het moet zal men gaan tot een diepte van 85 meter. „Proces-industrie" Een „sprookje" is ongetwijfeld ook de ontwikkeling van d'e zg. proces industrie, de petro-chemi'sehe indu strie met als voornaamste eindpro- dukten plastics, kunstmest e.d. In 1870 hoopt men in Rotterdam-Euro poort 62.000.000 ton olie te raffine ren. De proces-industrie beslaat 87 procent van de in de laatste jaren uitgegeven terreinen. Burgemeester Thomassen vertelde verder over het harde gevecht dat geleverd moest worden met andere steden ever de pijpleidingen, de ontwikkeling op Roozenburg waartegen grote oppo sitie werd gevoerd. De ontwikkeling van Rotterdam ging de laatste 20 jaar harder dan in alle voorgaande jaren en eeuwen. De aanvoer van goederen was in 1968 160 miljoen ton in 1952, na de verwoestingen van de oorlog", ruim 40 miljoen ton. Tegen deze hoeveelheden steken de resul taten in de zuidelijke Delta wel wat armzalig af: Vlissingen 2 miljoen ton, Terneuzen 1% milj. ton. Burge meester Thomassen noemde in dit verband de studie- en piancommis- sies en werkgroepen die studeren en plannen maken met ir. Ferguson als coördinator. Moerdijkgebied Om het gebied rond de Moerdijk tot ontwikkeling te brengen zijn er twee mogelijkheden: bevaarbaar ma ken van de Dordtse Kil voor schepen van 7.000 ton of het graven vao een kanaal door de Hoekse Waard voor schepen tot 20.000 ton en later tot 40.000 ton. Voordat het zo ver is zal het Westerscheldebekken in volle ontwikkeling zijn. Anders is het in Voorne-Putten. Het zinnetje in het zg. „groene boek je" d'at Vcorne Putten ongemoeid zal werden gelaten is beslist fout maar is het nu zo dat een fout zinnetje een burgemeester van Rotterdam tot een niet zo eerlijke partner moet worden verklaard, zo vroeg burge meester Thomassen zich af. Want Voorne-Putten, dat staat wel vast, krijgt autobanen over het eiland. Daarvoor moeten verkavelingen worden uitgevoerd. Aan Heltevoet- sluis wordt in sommige plannen ge dacht als een toekomstige stad van tienduizenden inwoners. Voorne- Putten zal mee moeten in die ont wikkeling zonder dat Rotterdam de grote zondebok zal kunnen worden genoemd. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 8 december luidt: le klasse: Luctor I-DFS I (half 3, scheidsr. N. A. G. van Giezen); Pa trijzen I-Schoondijke I; Noormannen I-Robur I; Aardenburg I-Lewedorp- se Boys I; Hoofdplaat I-Zeelandia I; Hulsterloo I-Domburg I. Res. le klasse: Hontenisse II-Re- nesse II (half 3, scheidsr. E. van Daele); Middelburg IV-Zeelandia II; Vlissingen II-HW II; Zeeland Sport III-Walcheren II; Terneuzen III- Steen I; Vogelwaarde II-Oostburg II 2e klasse B: Dreischor I-'s Heer Arendskerke III (half 3, scheidsr. J. J. de Kooning); Luctor II-DFS II (half 1, scheidsr. B. C. Leijnse); Hansweertse Boys II-Zonnemaire I (half 1, scheidsr. H. Heede); Dom burg II-Zierikzee III (half 3, L. G. Markies scheidsr.); Cortgene I-Krui- ningen I; Kwadendamme I-Goes III. 3e klasse D: Zonnemaire II-SVO- WK I (half 3, scheidsr. G. Korsuize); Robur III-Dreischor II (half 3, L. J. Raas scheidsr.); Goes IV-Patrijzen III; Hansweertse Boys III-Kwaden- damme II; RCS III-Cortgene II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 7 december luidt: le klasse: Meeuwen II-MEVO I (half 3, sdheidsr. A. Mollet); Kats I- Veere I; 's Heer Arendskerke I- Middelburg V; VCK I-Bevelanders I Zeeland Sport V-Arnemuiden II; Hoek I-Wemeldinge I. 2e klasse A: WIK I-Kapelle II (half 3. scheidsr. D. Schipper); SK- NWK I-Brouwershaven I (half 3, J. Sqhipper scheidsr.!); Nieuwdorp I- Bruse Boys I (half 3, scheiJsr. W. J. Boeije); Beren I-DFS III (half 3, J. W. Elvé scheidsr.); Borssele I-Dui- veland I (half 3, Scheidsr. J. Baart); 's Gravenpolder I-SVD I. 3e klasse A: Brouwershaven II- S'KNWK II (half 3, scheidsr. M. N. Krijger); ZSC I-MEVO II (half 3, scheidsr. C. Koevoets); Duiveland II- Brouwershaven III (half 3, scheidsr. J. P. van Wel); Bruse Boys II-WIK III (half 3. scheidsr. J. D. v. d. Linde) DFS IV-WIK II (half 3, scheidsr. M. J. C. Kloet). Ju n i rencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Middel burg A I (half 3, scheidsr. R. v. d. Wateren); Vlissingen A I-Goes A I; Zeeland Sport A I-Arnemuiden A I; Axel A I-Terneuzen A I; Stéen A I- HVV A I. Groep A V: DFS A I-Bruse Boys A I (half 3, scheidsr. J. Juffermans); Kapelle A I-Renesse A I (3 uur, J. Louwerse scheidsr.); Robur A I-Goes A II; Wolfaai-tsdijk A I-Wisseniker- ke A I. Groep B XV: WIB B I-DFS B I (1.25 uur); Brouwershaven B I-Re nesse B I (1.25 uur); ZSC B I-Zon- nemaire B I (1.25 uur, scheidsr. K. Baumann). VOETBAL Duiveland I-'s Gravenpolder I 1-2 Op het sportterrein „De Saële" is het zaterdagmiddag de thuisclub niet gelukt de beide punten in de wacht te slepen. Men moest toestaan dat de bezoekers een kleine, maar kostbare zege behaalden. Duiveland nam in de tiende minuut de leiding door invaller W. van der Hulle, die met een fraaie 'kopbal een aarzeling in de 's Gravenpolder-defensie af strafte (1-0). Deze voorsprong was echter van korte duur. Na 15 minu ten spelen was het de linksbinnen M. Huizer, die een onverwachte kans uitstekend wist te benutten (1-1). Hierna een gelijk opgaande strijd. De Duiveland-voorhoede zocht het deze middag teveel in individuele acties, die strandden op de verdedi ging van de bezoekers. Deze namen nog vrij onverwachts de leiding, toen de overigens uitstekend spelende keeper van der Hulle zich verkeek op een niet onhoudbare boogbal, via de rechts-binnen (1-2). Na de rust hetzelfde spelbeeld, waarbij echter het spel vaak te hard werd. De ver dediging van beide ploegen bleven in het verdere verloop van de wed strijd de aanvalslinies de baas, zodat de ruststand ook de eindstand bleek te zijn (1-2). Duiveland I a.s. zaterdag tegen Borssele I Op zaterdag 7 december a.s. gaat de voetbalvereniging Duiveland I op bezoek te Borssele voor een ont moeting met de v.v. Borssele I. De ze Zuid-Bevelandse ploeg staat mo menteel op de tweede plaats van de ranglijst. De geel-zwarten zullen der halve in goede vorm moeten steken om een gunstig resultaat te behalen, hetgeen bij een volledige inzet van alle spelers zeker niet is uitgesloten. BADMINTON Jong Ambon I-Zierikzee I 6-2 Zierikzee heeft zaterdagavond 30 nov. een wat hoog uitgevallen doch verdiende nederlaag geleden tegen het Ambonese Jong Ambon. Het sterkste krachtsverschil 'kwam tot uiting in de gespeelde herenenkel- partijen, waarbij de Zierikzeese he ren A. Wijsman en L. de Hooge dui delijk de mindere wai-en, terwijl het herendubbel ook een bekeken zaak was voor de Ambonezen. De twee winstpunten kwamen dan. ook van de dameszijde, nil. mej. Berrevoets - zij won gedecideerd haar enkelpar tij - en mej. Simmers, waarbij de laatste in haar enkelpartij net iets te kort schoot. Het damesdubbel werd ook een winstpunt. De 2 ge mengde dubbelspelen moesten dus de beslissing brengen en zij werden dam ook na felle tegenstand ook bei den door Jong Ambon gewonnen. Einduitslag dus 6-2 voor Jong Am- bon. Woensdagavond 4 dec. volgt de re turn te Zierikzee en het moet wor den uitgesloten dat Zierikzee revan che kan nemen. Hooguit kan Zierik zee een 4-4 gelijk spel halen, wat dan al een uitstekende prestatie zou wezen! DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" De wegens mist uitgestelde dans wedstrijd in de le klasse van de Zeeuwse Dambond tussen Zierikzee I en Ouddorp I wordt op vrijdag avond 13 december a.s. in het Herv. Verenigingsgebouw aan het Vrije gespeeld. Goes II-Zierikzee I Het tiental van de Damvereniging „Zierikzee" speelt op maandag 9 de cember a.s. voor de le klasse van de Zeeuwse Dambond te Goes tegen Goes II. SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Uitslagen onderlinge competitie: C. J. M. Nolet-J. J. v. d. Ende 0-1; J. M. Bevelander-dr. J. J. Westen dorp Bcerma afgebroken; A. de Spirt -M. C. Berman 1-0; M. C. Berman- R. v. d. Veken afgebroken. Voor de ladderwedstrijd werden de volgende partijen gespeeld: J. Blom-P. C. Tak 0-1; A. v. d. Westen jr.-J. Scheele 1-0. De wedstrijd Vlissingen I-Zierik- zee I eindigde in een 5-5 gelijk spel. Bij het ingaan van de laatste ronde is de stand: 1. Terneuzen 6 2. Zierikzee 5 3. Goes 5 4. Vlissingen 5 5. Middelburg 3 6. Sluiskil 0 Om bij de laatste drie te eindigen moet Zierikzee in de laatste ronde winnen van Middelburg. De laatste drie gaan vervolgens de strijd aan binden cm 'het clubkampioenschap van Zeeland. Hoestdrank in tabletvorm.95ct LONDEN. De Sowjet-Unie heeft de Britse regering het verwijt ge maakt, dat zij „onder het voorwend sel van de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije" de betrekkingen tus sen beide landen bemoeilijkt en af breuk doet en een „vijandige propa- ganda-caimpagne tegen de Sowjet- Unie" begonnen is. SYRACUSE. Op Sicilië heeft een woedende bevolking het werk neer gelegd uit protest tpgen de dood van twee landarbeiders, die de dag tevo ren tijdens een betoging voor meer loon door de politie waren doodge schoten. VEEL GRAAN VOOR AMSTERDAM AMSTERDAM, 4-12. Mevrouw J. H. Hoegen-van 't Hoff drukte de startknop van een der nieuwe graan elevators van het graanoverslagbe- drijf im Amsterdam in en enkele ogenblikken later blies de drie mil joenste ton graan (in dit 'geval Ame rikaanse mais) van de bulkcarrier „Strathearn" in een langszij .liggend binnenvaartuig en in de Amsterdam se haven was een nieuw record ge vestigd. Drie miljoen ton op 3 december, met rond Kerstmis nog een komst van de 100.000 ton metende „Skhu- fast" in het verschiet, welke in één keer 80.000 ton graan zal aanvoeren (ook al weer een record) zijn de fei ten die de basis vormen van een ver antwoord optimisme. Op zaterdag 7 december wordt in Egmond aan Zee de voltooiing gevierd van de landelijke over schakeling op aardgas in Neder land. Het is - volgens de officiële mededelingen - niet helemaal de voltooiing, want in Gorinchem stroomt ook nog stadsgas door de leidingen en Egmond zelf dan komt feitelijk - maar op enkele da gen valt niet te zien - eerst op 9 december voor gas uit de bel van Slochteren aan de beurt. Deze wijze van annoncering vin den wij knap misleidend. Het kan wel niet anders of het publiek gaat thans menen, dat overal op het va derlandse erf kachels, geisers en kookhaarden worden gevoed met aardgas. Daarbij wordt vergeten dat nog hele streken - w.o. Schou- wen-Duiveland - van dit gas zijn verstoken. Er is wel „enige bewe ging" rond het gas voor deze streek, maar toch geen andere, dan dat eerst in 1970 Schouwen-Duive- land aan de beurt zal zijn. En dan moet nog alles meezitten. Een vreemde annoncering dus van een voltooiing, die in wezen geen voltooiing is, maar een ner veus vooruitgrijpen op iets wat nog komen moet. Het herinnert „aan de kwade dagen van het „ver geten eiland" en al de dwaasheden die daaruit voortvloeiden. We herinneren ons uit de ramptijd van die staaltjes. Als er op een droog stukje bij Kruiningen een handvol gerst werd uitgezaaid, schreeuw den kranten en radio, dat de drooglegging goeddeels was gevor derd. We zitten nu met het gas weer ongeveer in het zelfde schuitje. Egmond maandag pas; voorlopig Gorinchem nog, maar de rest van Nederland heeft aardgas. Dat men aan de top niet zou weten dat o.m. Schouwen-Duivè- 'land en Tholen nog zonder zitten, valt moeilijk aan te nemen. Maai er is zo'n drift om iets te vieren, dat met deze kleinigheid geen re kening behoeft te Worden gehou den. Het is er mee als met Sloch teren zelf, dat toch minimaal had gedacht van die verschrikkelijk grote gasbel onder de grond - in dit geval financieel - wat wijzer te worden, maar het is daar armoe gebleven. Slochteren heeft er niets van gemerkt en Schouwen-Duive- land ook niet, maar zaterdag ko men toch de zwarte gelegenheids sprekers aan het woord cn gaat een met stadsgas (het „laatste" restje) gevulde ballon omhoog in Egmond aan Zee ad majorem glo- riam van de Gasunie en Gascon N.V., de top waarvan wel zal me nen te weten dat Zierikzee op Walcheren ligt. En daar is toch aardgas; wat wil men dan! LONDEN. De romanschrijfster Mary Borden is in haar buitenhuis bij Londen overleden. Haar eerste roman verscheen in 1923. Hij werd gevolgd door vele best-sellers. Haar laatste boek „The Hungry Leopard" zag in 1956 het Licht. BOEKAREST. Jongelui die in Roe menië tot een universiteit toegelaten willen worden moeten een belofte ondertekenen dat zij zich goed zul len gedragen. Deze bepaling is ver vat in een nieuwe onderwijswet. WELTERUSTEN... UTRECHT, 3-12. De 24-jarige Amsterdammer B. (zonder be- f roep) heeft de vorige nacht i' met straatstenen acht ruiten i' van het Utrechtse hoofdbureau van politie ingegooidAls mo- tief gaf hij op, dat hij een nachtverblijf wilde hebben. Hij kreeg inderdaad zonder 1 verder aandringen een cel toe- gewezen HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT 2. Lachend volgt Aram de knaap naar de stallen. „Wat zal de jongen nu weer uit gehaald hebben?" Maar Presto is reeds vooruit gehold en bij de ingang van het gebouw komt hij zijn meester alweer tege moet, een man van een jaar of dertig aan de hand meesleurend. „Mijn nieuwe vriend, heer Aram!" roept hij en blijft dan in spanning staan wachten wat Aram zal zeggen. Onmiddellijk is Aram getroffen door het uiterlijk van de man. Hoewel zijn kleren geenszins fraai zijn, heeft zijn gezicht toch iets voornaams. Regelmatige trekken, een eerlijke oog opslag, nemen Aram direct voor hem in. De man heeft met een hoofdknik gegroet, doch Aram steekt zijn hand uit. „Zo, een nieuwe stalknecht, vermoed ik. Hoe is uw naam?" Er valt een gedrukt zwijgen, dat Presto eindelijk verbreekt met een schuch ter gemompel: „Dat weet hij niet!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10