Regering voorstander van afschaffing opkomstplicht stemmen „Nigerian Observer": Een miljoen doden Jordaanse Idacht bij Veiligheidsraad Kasloper op stille weg overvallen en beroofd van 20.000 - Dader gepakt De besprekingen in Parijs Schedels van expeditieleden gevonden Vliegtuigongeluk in Alaska: 39 doden Drama in Den Haag Cltr. Nationaal Vakverbond: „Regering schuift moeilijkheden op hals van anderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 december 1968 125ste jaargang Nr. 20108 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zeeuws Laudschap koopt natuurreservaat Nota aan Tweede Kamer inzake Grondwetsherziening DEN HAAG, 2-12. Overeenkom stig het advies van de staatscommis sie inzake de grondwet en de kies wet en overeenkomstig ook de meerderheid van de commissie-Ber ger stelt de regering zich op het standpunt, dat de strafrechtelijke gesanctioneerde opkcmstplicht moet worden geschrapt. Dit blijkt uit een maandag aan de Tweede Kamer ge- zenden nota, waarin de regering voorlopige standpunten ontvouwt met betrekking tot onder meer de afschaffing van het verbod van ver binding van kandidatenlijsten binnen eenzelfde kieskring; de afschaffing van de opkcmstplicht; de vergroting van het effect van voorkeurstemmen en over de verhoging' van het aantal vcGr indiening van een kandidaten lijst vereiste handtekeningen. Nu voorshands moet worden vol staan met een partiële grondwets wijziging heel't de regering de staats commissie Cals-Donner gevraagd m,et speed advies uit te brengen over de klassieke grondrechten, waarbij betrokken zou kunnen worden de financiële verhouding tussen rijk en de kerkgenootschappen. Een spoedig Vonnissen in Rhodesië BOELAWAJO. 2-12. In de Rhode- sische plaats Boelawajo zijn maan dag' drie negers tot levenslang en twee andere tot resp. 15 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij gewapend het land zouden zijn binnengekomen ,.met de bedoeling de- handhaving van orde en rust in gevaar te brengen". De vijf ver dachten verklaarden genoemde be doeling niet te hebben gehad. Vonnissen in Madrid MADRIL. 2-12. In Madrid zijn maandag vier leden van een illegale vakbond: veroordeeld tot gevangenis straffen. Drie van hen kregen één jaar, terwijl de vierde met het oog op vroegere verooxdelingen een von nis van vier jaar kreeg. advies wordt ook gevraagd over de grondwettelijke regeling van het in komen der kroon en van de gelde lijke voorzieningen ten behoeve van de leden der Staten-Generaal, over de grondwettelijke regeling van het kiesrecht en. voor zover daarmee samenhangend, over de verhouding tussen regering en Staten-Generaal. Uit de nota blijkt, dat de regering graag voor 1 juni 1969 over de ad viezen van de staatscommissie zal kunnen beschikken. De staatscom missie is gevraagd haar eindrapport voor 1 januari 1970 uit te brengen. Het zal, zo wordt gesteld, dan mo gelijk zijn bij de opstelling van het regeringsprogramma in 1971 met een en ander rekening te houden. In het voorlopige regeringsstand punt over de afschaffing van de op komstplicht wordt gezegd, dat het niet juist wordt geacht de burger te gen zijn zin te verplichten cm mede te werken aan de samenstelling van de verschillende vertegenwoordigen de lichamen. „De strafrechtelijk ge sanctioneerde opkomstplicht ware daarom te schrappen", aldus het standpunt. Opneming in de wet van een verplichting, zonder sanctie ver dient evenmin, naar de mening van de regering, aanbeveling. Inkomen van <1e kroon In de nota over de herziening van de grondwet zegt de regering dat uitstel van wijziging der grondwet- a De 51-jarige Edouaid Desrivières, die op 26 september in het hartin- stituut van Montreal een harttrans plantatie had ondergaan, is maan dagmorgen overleden aan infectie en h i er compli caties a Bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein vlak bij een station in de buurt van Lugano zijn maandagavond zeventien men sen gewond geraakt, van wie drie ernstig. De oorzaak van de botsing is nog .niet bekend. LAGOS, 2-12. Bijna een miljoen Nigerïanen zijn door de burgeroorlog' of de gevolgen daarvan om het le ven gekomen, schreef maandag het in de Nïgeriaanse stad Benin ver schijnende blad „Nigerian Observer" Het land bevindt zich iin een tota le chaos. Zelfs met het beste econo mische belèid zulten de tien komen de jaren zwarte jaren zijn, aldus het blad. De oorlog kost Nigeria een mil joen Nig. pond per dag. De corrup tie en alle andere kwalen die ken merken zijn voor een republiek in ontwikkeling zijn nog niet bedwon gen en de gebieden van spanning, die talrijk zijn, onvoldoende tot rust gebracht. Het blad vroeg het leger de opstand in Biafra snel te onder drukken en daarna de politiek vaar wel te zeggen. Zo'n gedurfde kritiek is nog maar zelden in de Nïgeriaan se pers geuit. telijke voorschriften over het inko men van de Kroon, over de geldelij ke voorzieningen ten behoeve van de leden van de Staten-Generaal en ever de financiële vérhouding tussen rijk en kerkgenootschappen „wel zeer ongewenst" zou zijn. Zelfs „urgent" noemt de regering de herziening van de grondwettelij ke bepalingen over het inkomen van de Kroon. In de nota wordt gesteld, dat „naar de mate. waarin bij een nieuwe opzet van de grondwettelijke voorschriften inzake liet inkomen der Kroon gegaan zou worden in de richting van de-constitutionalisering, een overeenkomstige opzet voor de bepalingen inzake de geldelijke voor zieningen ten behoeve van de leden der Staten-Generaal eveneens over weging verdient". Over de grondwettelijke regeling van het kiesrecht zegt de nota dat bij dit punt te betrekken zijn de pro blematiek van de evenredige ver tegenwoordiging, de kiesgerechtigde leeftijd, alsmede het voorschrift dat de leden der Tweede Kamer door de ingezetenen worden verkozen. Waterbuis opgeblazen in Wales BIRMINGHAM, 2-12. In de buurt van Birmingham en in heel Wales is de politie op zoek naar saboteurs die in de nacht een buis hebben opgebla zen, waardoor Birmingham van Wa les uit van water werd voorzien. Door de explosie kwam een spoor weg onder water te slaan tussen Birmingham en steden bij de grens met Wales. De 1.50 meter dikke pijp is een van de vier waardoor de stad 90 procent van zijn water krijgt uit dalen in Wales. Na 25 minuten kon op andere watervoorraden worden overgeschakeld, bussen werden in gelegd voor het forensenvervoer. Limonadesiroop tegen de A-griep BRUSSEL, 2-12. Een groep Vlaam se studenten heeft Leuven vele stadgenoten en medestudenten bij de neus genomen met een zg. inentings- actie tegen A-griep. Honderden mensen hebben gedul dig in de rij gestaan bij een geleen de Rode Kruis-tent, die de studenten op een der pleinen hadden opgesla gen en waar zij de liefhebbers als oraal-vaccin een lepeltje limonade siroop toedienden. VER. NATIES, New York, 2-12. Jordanië heeft maandag bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend ever „ernstige Israëlische, vooraf be raamde aanvallen", maar niet om een officieel V.N.-optreden verzocht. PURMEREND, 2-12. Maandag avond rcnd 7 uur is op een polder weg tussen Pu rmerend en Edam een 53-jarige kasloper beroofd van een bedrag van f 20.000,- en ernstig ge wend in zijn gezicht. De man die met een a.uto op weg was niet het geld, ontmoette op de eenzame polderweg een andere auto- tomcbilist d'ie panne met zijn auto had. De kasloper stopte om te kijken of hij enige hulp kon verlenen. Het is niet helemaal duidelijk wat zich teen afgespeeld heeft. In ieder geval is een vechtpartij ontstaan, waarbij de kasloper ernstig werd gewond en is de bestuurder van de wagen met pech in de auto van de kasloper ge sprongen en daarmee vandoor ge gaan. Hij heeft met deze auto niet lang daarna een ongeluk gekregen, in die zin- dat hij in een sloot is te recht gekomen. De auto is dan ook teruggevonden, maar het geld was Hoessein Namer tegen borgtocht vr NEW YORK, 2-12. De 21-jarige Hoessein Namer, een van de drie mannen die beschuldigd zijn van sa menzwering om de toekomstige pre sident Richard Nixon te vermoorden, is maandag' tegen een borgsom van 25.000 dollar vrijgelaten. Hoessein Namer, zijn 43-jarige va der en 19-jarige broer Abdoel wer den de vorige maand gearresteerd. De vader en A'bdoel zijn de vorige maand tegen een borgsom van 25.000 dollar voor ieder afzonderlijk op vrije voeten gesteld verdwenen en de rijkspolitie in Noord-Holland heeft een intensieve speurtocht ipgezet om een man met natte kleren te arresteren. Dit is ook inderdaad gelukt. In de loop' van de avond rond 10.30 uur slaagde men er in een man te arresteren, die nat te kleren aanhad en daar geen dui delijke verklaring voor kon geven.. Verdere bijzonderheden ontbreken nog aangezien de rijkspolitie zeer te rughoudend is met mededelingen. Twee spoormannen door trein gedood BRUSSEL, 2-12. Een internatio nale trein is maandag bij 'het station van Aarlen (Belgisch Luxemburg) met grote snelheid ingereden op een groep spoorwegarbeiders. Twee man nen werden op slag gedood, een der de werd in de berm langs de spoor dijk geslingerd doch bleef onge deerd. De ploeg arbeiders werd als ge woonlijk bewaakt door mannen niet seinvlaggen en signaalhorens, doch mogelijk heeft de trein, die een snel heid had van 130 km. per uur, hen als gevolg van de mist verrast. Reusachtige schildpad MADRID, 2-12. Een Spaanse vis sersboot heeft maandag bij La Co- runa, noordwest-Spanje, een reus achtige zeeschildpad van 500 kg. ge vangen. Het dier had een lengte van 2.30 meter, een breedte van 2.50 en een hoogte van 65 cm. Een debat in de raad over het con flict in het Midden-Oosten lijkt daarmee voorlopig uitgesloten. Israë lische kringen zeiden dat hun dele gatie de kwestie van de Arabische guerilla-aktiviteit alleen bij de raad aanhangig zou maken als Jordanië om een bijeenkomst van dit oigaan verzocht. Volgens de Jordaanse afgevaardig de El-Farra hadden Israëlische troe pen zondag met machinegeweren, tanks, artillerie en vliegtuigen een aanval ondernomen op „bevolkings centra in het noordelijk deel van het Jordaan-dal". Gelijktijdig waren ze in- het zuiden diep Jordanië binnen gedrongen, waarbij ze het gemunt hadden „op verbindingsmiddelen en burgers, met volslagen negering van d'e wapenstilstandsovereenkomst". Tienjarige kreeg baby BRUSSEL, 30-11. Een Antwerps meisje van tien jaar heeft in het me disch en heelkundig instituut Mid- detheim te Antwerpen het leven ge schonken aan een kind, zo meldt de Antwerpse correspondent van het persbureau „Belga". Het kind moest met 'de keizersnede ter wereld wor den gebracht. Het kind heeft geen levenskansen. Drama in oerwoud RIO DE JANEIRO, 1-12. Leden van de Braziliaanse luchtmacht heb ben de schedels en andere beende ren gevonden van leden van de ex peditie in het oerwoud van het ama zonegebied die al een maand worden vermist, zo heeft de Braziliaanse radio zondag gemeld. De schedels en beenderen lagen in een moeras bij een hut, de post van waaruit men een maand geleden voor het laatst iets gehoord heeft van de tien man sterke expeditie. ANCHORAGE. 2-12. In Alaska is maandag een tweemotorig lijnvlieg- tuig met 37 inzittenden in bergach tig gebied neergestort. Het toestel was een Fairchild F-27, eigendom van een maatschappij in Alaska. Het ongeluk gebeurde 160 km. ten zuid westen van Anchorage .De wegen naar het gebied zijn door zware sneeuwval onberijdbaar. Een heli kopter en een transportvliegtuig zijn naar d'e plaats van het ongeluk on derweg. Later is gemeld dat alle 39 inzit tenden om het leven zijn, gekomen. Kerstbomen in Praag PRAAG, 2-12. In Praag en de an dere. gro'te steden van Tsjecho-Slo- wakije wordt dit jaar met Kerstmis een traditie hersteld. In het centrum wordt een grote kerstboom geplaatst, die officieel „boom van de republiek" heet. De burgemeester ontsteekt de lichtjes in aanwezigheid van de vrouwen van de voornaamste partij leiders. Ondier de boom worden ge schenken gelegd, bestemd voor de weeskinderen. Verbod voor wapen fabriek in Zwitserland BERN, 2-12. Het Zwitserse minis terie van defensie heeft aan Oerlikon -Bührle - de grootste wapenfabriek van het land - tijdelijk een afleve ringsverbod opgelegd. Deze maatre gel houdt verband met een onder zoek naar onwettige wapenleveran ties aan Nigeria, Saoedi-Arabië, Zuid -Afrika, Libanon, Israël en Egypte. Er zijn al 'twee hoge functionarissen van de onderneming aangehouden. WASHINGTON. 1-12. De Ameri kaanse minister van 'buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft zondag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd te verwachten dat de uitge breide Vietnam-besprek'ingen in Pa rijs binnen tien dagen zullen begin nen. Voorzover het de Verenigde Staten betreft, zal men trachten tot serieuze besprekingen te komen en onderzoeken of er mogelijkheden zijn voor vermindering van d'e strijd. Rusk zei voorts te menen dat er met Kerstmis „wel weer een bestand in één of andere vorm" zal zijn, maar veegde er aan toe, dat de ervaring ima't bestanden in het verleden niet erg bemoedigend is geweest. UTRECHT, 2-12. De verschuiving van de huurverhoging van 1 januari naar 1 april a.s. betekent volgens het Christelijk Nationaal Vakverbond wel enige verlichting, omdat ze nu niet samenvalt met andere kosten stijgingen zoals de invoering van de B.T.W., maar voor de hoogte van de gezinslasten in de rest van 1969 brengt een opschuiving geen enkele verlichting. Dan blijft het grote bezwaar, dat allerlei lasten op de gezinnen wor den gelegd1, terwijl d'e werkgevers en de regering zelf er steeds weer op LONDEN. Een kijkje in de beroemde Loiulense Regentstreet waar de jaar lijkse kerstverlichting is ontstoken. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De reddingsploeg van de lucht macht heeft echter geen spoor ge vonden van de Atroari, de indianen stam die in dit gebied op rond 250 km ten noorden van Mana.us leeft. De expeditie onder leiding van d:e R.K. priester Joao Calleri vertrok in oktober met de bedoeling de Atroari tot een vreedzame houding te bewe gen opdat er een verkeersweg door hun stamgebied kam worden aange legd. Een lid van de expeditie wordt neg vermist; een ander vluchtte op 31 oktober uit het gebied van. de Atroari toen hij de lijken van twee expeditieleden had zien liggen bij een indianenkamp. Aclu vrouwen herkenden Amsterdamse aanrander AMSTERDAM. 1-12. Reeds acht vrouwen die de laatste maanden in de zuidelijke wijken van Amsterdam werden aangerand, hebben de vrij dagavond aangehouden 33-jarige classificeerder W. W. A. positief her kend als de man die hen aanviel. De man wordt ook verdacht van de aanrandingen waarbij herkenning dubieus is. doordat de aanvaller een sjaal of de col van zijn trui voor het gezichit droeg. A. had bij zijn arres tatie een sjaaltje in z'n zak, terwijl hij ook een coltrui bleek te bezitten. Deze was niet rood zoals enkele vrouwen hadden verklaard, maar zwart met felrode strepen. In de ko mende dagen zullen nog meer aan- ran'dingsslachtoffers met de man worden geconfronteerd DEN HAAG. 30-11. Omstreeks kwart voor een in de vorige macht heeft zich in Den Haag een drama afgespeeld, dat uiteindelijk het leven heeft gekost .aam de 23-jarige uit Su riname afkomstige J. Op dat moment loste hij met een pistool enkele schoten op zijn 22- jarige vrouw E. S., van wie hij ge scheiden leefde, en op de vriend van de vrouw, de 23-jarige F. H. De vrouw werd in de dij, en haar vriend in de zij geraakt. De verwondingen waren echter niet van ernstige aard. Na de schietpartij nam de dader de vlucht. Tijdens de opsporings actie werd hij door de inzittenden van een politiesurveillaneeauto ont dekt in een portiek in de Van der Kunstraait in Den Haag. Bij het zien van de politie schoot de man zich met het pistool dat hij nog steeds bij zich droeg, door het hoofd, met dodelijk gevolg. Goede manieren zijn vaak een gelegenheidskleed, dat uitgetrokken xoordt zodra men thuis komt. WA T HOT PE BIL t Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: Droog en nevelig weer met veel be wolking; zwakke tot. matige zuidoos telijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor donderdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: 0 tot 5 graden on der normaal. Max.-temperatuur: 2 tot 7 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90. procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 4 dec. Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 15.37, onder 8.26. 5 dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 16.11, onder 9.35. Volle maan: 5 dec. te 0.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 dec. 5 dec. 2.47 v.m. 3.25 v.m. 15.04 n.m. 15.43 n.m. hameren, dat de lonen niet te sterk omhoog mogen, zo schrijft het C.N.V. in zijn officieel orgaan „De Gids". Het is het oude 'liedje, zo meent het C.N.V. De regering neemt allerlei kostenverhogende maatregelen en het bedrijfsleven moet dan maar zien hoe het de loonpi-oblemen op lest. Maar wanneer de lonen daar door omhoog moeten, is dezelfde re gering' er als de kippen bij om te zeg gen dat de economie in gevaar wordt gebracht. Zo probeert zij nog steeds om moeilijkheden op te lossen door ze op de hand van anderen te schui ven. BROUWERSHAVEN 4 dec. 2.29 v.m. 14.45 n.m. 5 dec. 3.06 v.m. 15.21 n.m. Springtij: 7 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied hand haaft zich boven oost-Europa terwijl een depressie op de oceaan ten zuid oosten van Groenland maar weinig van plaats verandert. In het over gangsgebied tussen beide druksyste- men stroomt over de Britst eilanden zachte 'lucht in noordelijke richting'. In Ierland werden minimumtempe raturen van ongeveer 10 graden ge meten en in Engeland van ongeveer 3 graden. Op het vasteland met na me in Frankrijk, Denemarken en ons land blijft 'het kwik in het algemeen ook boven nul. In Duitsland en Po len komt gedurende de nacht plaat selijk dichte mist voor. In het 'ko mende etmaal blijft het weer in ons land onder invloed van het hoge- drukgebied boven oost-Europa. Sa menhangend hiermede stroomt iets koudere lucht uit Duitsland binnen. In deze lucht komt veel bewolking voor. GENEVE. De Raad van het Ver bond van Protestantse Kerken in Zwitserland die 3 miljoen Zwitsers vertegenwoordigt, gaat op abortus na akkoord met alle vormen van ge- boortenregeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1