wtmwit Raadslid J. R. de Boer sprak over vraagstukken rond N.A.V.O. BIFORA STEEDS BIJ DE TIJD STREEK M KI VVS Burgemeester W. Thomassen sprak op kaderdag van het N.V.V. agendjT C.H.U. Zierikzee Advertentie ZIERIKZEE, 30-11. Op de ver gadering van de Christelijk Histori sche Kiesvereniging Zierikzee, vrij dagavond in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw, is gesproken over „De 225 miljoen van de NAVO". Spreker vyas de heer J. R. de Boer, gemeen teraadslid van Zierikzee. Hij verving de heer G. van Weelden, die ver hinderd was zijn inleiding „Werken de mens in samenleving en bedrijf" te houden, wegens plotselinge werk zaamheden in het buitenland. De heer De Beer schetste de ont- .wikkeling die leidde tot de oprich ting van de NAVO. In de crisistijd werd op de defensie-uitgaven bezui nigd. Te veel, zoals later bij het uit breken van de Tweede Wereldoorlog bleek en we plukten er de wrange vruchten van. De les uit deze erva ringen geleerd hebbende werd na de oorlog door de geallieerden de NA VO opgericht. Het is een strikt mili tair verdrag met het doel in het mi litaire vlak samen te werken. Het verdrag heeft dus geen politieke strekking. Het werd gesleten voor 20 jaar: 4 april 196S kunnen mo gendheden uittreden en kan ook d'e 9tructuur van de NAVO veranderd worden. Daarna kwam ook de atoombewepeningswedloop lussen Amerika en Engeland enerzijds, en Rusland anderzijds. Intussen hadden China en Frankrijk zich ook ais üan- Bewoiiers sloten straat af ROTTERDAM, 1-12. Negen bewo ners van de Josephlaan in Rotter dam hebben zaterdagmiddag eigen machtig de straat voor het verkeer afgesloten als onderdeel van een ac tie om deze straat tot speelruimte voor de kinderen te reserveren. Ook een politieauto belemmerden zij de ■doorgang. Met borden voorzien van opschrif ten en een kartonnen verbodsbord „Verboden voor alle verkeer" ston den zij zaterdag bij de ingang van deze straat aan de Westkruiskade in het oude deel van het Rotterdamse centrum om het 'daar geldende een richtingsverkeer te belemmeren. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 12-12. Aangevoerd 1758 dieren, t.w.: 1320 stuks runde ren en 438 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen extra f 4,80-5,20, le f 4,20-4,65, 2e 3,75-4,05, 3e f 3,40-3,65; stieren f 4,40- 4,95; worstkoeien f 3,30-3,45; slacht- varkens le f 2,54-2,58, 2e f 2,51-2,54, 3e f 2,48-2,51; slachtzeugen f 1,90- 2,05; zware varkens f 2,10-2.25. Runderen: aanvoer iets kleiner; handel redelijk; prijzen iets hoger. Varkens: aanvoer minder; handel vlot; prijzen iets hoger, enkele pri ma's boven, notering. den met atoomwapens aangekondigd. Het werd steeds gemakkelijker voor de landen zich atoomwapens aan te schaffen. Dat wekte onlustgevoelens op. Dat leidde to,t de „flexibele re- ponse"-af spraak om te voorkomen dat dipect naar de atoomwapens werd gegrepen. „Be Tsjechische invasie heeft de zaak weer scherp getekend", aldus de heer De Beer, die niet in de libe ralisatie van het communisme ge leefde. „De Russen meten steeds de krachten van de tegenstander". Wanneer zij beseffen dat zij rede lijke kans van slagen hebben, zulilten zij onherroepelijk toeslaan. De heer De Boer vervolgde: „Het parlement beseft toch 'goed dat 225 miljoen ex tra nodig is", hetgeen hij afleidde uit de geringe tegenstand die het voor stel in de Kamer ontmoette. Zierikzeese zaken Het raadslid herinnerde ook nog aan de tentoonstelling door de ge meente Zierikzee ingericht op We reldstedebouwdag'. Zierikzee is aan gewezen als ontwikkelingskern, maar moeten wij streven naar een ontwikkeling waardoor Zierikzee een grote industriestad gaat wor den?", vroeg spreker zich af. Hij was van mening dat Schouwen-Dui- velnda zich meer leende voor woon- en leefgebied. De voorzitter van de Zierikzeese kiesvereniging, de heer H. IJssel, dankte de heer De Boer voor zijn in leiding. Het betekende ook het af scheid van de heer De Boer, die bin nenkort naar Goes vertrekt. De heer IJssel dankte hem voer al het werk voor de Unie gedaan. „We hebben u leren kennen als iemand die de zaken goed bestudeert en ingescho ten is op velerlei terrein. U was voor ons een bekwaam raadslid". De heer De Boer verklaarde met een beetje weemoed van Zierikzee afscheid te nemen. Hij hoopte de Unie 'echter nes een tijdje te dienen. Nog een afscheid op deze avond en wel van de heer H. Uyl, die 40 jaar in vele funkties de Unie heeft gediend. „We zullen U node missen", aldus de heer IJsseil, die de heer Uyl dankte voor zoveel tijd, energie en arbeid die hij de Unie gaf. „Daar bij hebt u ook financiële steun ge geven en dat mag nu best eens wor den gezegd". Tenslotte wenste de voorzitter mej. M. Beye veel sterkte in haar nieuwe funktie van gemeenteraads lid. Mej. Beye volgt de heer De Boer op. De volle agenda op deze vrijdag avond liet zich in deze bijeenkomst wel gelden: het resultaat was een zeer gering aantal belangstellenden. Het huishoudelijk gedeelte van de vergadering w.o. uitbreiding van het bestuur met enkele ileden, vaststel ling nieuw rooster van periodieke af treding bestuursleden, moest daar om uitgesteld tot een volgende ver gadering. Sinterklaas dacht toch nog aan de Smalstad BROUWERSHAVEN, 30-11. Zater dagmiddag heeft Sint Nicolaas met een drietal zwarte Pieten een onver wacht bezoek gebracht aan Brou wershaven. Daar de grote boot was vastgelopen toog de heer J. v. Schel ven met zijn motorjacht buitengaats om het hoge gezelschap af te halen. De komst van Sint werd via een geluidsinstallatie in de muziektent bekend gemaakt, zodat een grote schare ouders met ikinderen aanwe zig was op de Dwarskade om hem te begroeten. Hier was ook burgemees ter mr. J. P. Boersma die Sint naar de muziektent begeleidde en hem namens de gemeente verwelkomde. „We vinden het verheugend, dat U de Smalstad met een bezoek wilt vereren, wat eerst niet in de bedoe ling lag. Dank zij het initiatief van diverse ingezetenen, die hadden ver nomen, dat van andere zijde geen plannen waren gemaakt om St. Ni colaas uit te nodigen, kon deze feest middag gelukkig toch dtoor gaan". Sint zei de een moeilijke reis le heb ben gehad, maar gaarne aan het ver zoek van het actiecomité te willen voldoen. Hij noemde het verheugend dat sedert verleden jaar nu nieuwe woningen voor de bejaarden ajn in chroom - staal - doublé - goud Horloger JAC. MOURER Zierikzee Sinterklaas bezocht opnieuw Haamstede en Burgh HAAMSTEBE-BURGH, 2-12. Op nieuw arriveerde zaterdagmiddag Sinterklaas in Burgh en Haamstede. Ais een echte vorst stond de goede man vergezeld van 3 Zwarte Pieten in zijn mcbiele motorboot en werd op deze manier door het hem al be kende Westhoekse vervoerd. De Sint begon zijn bezoekrit in Westenschouwen, waar hij in de winkel van de heer C. v. d. Klooster even zijn opwachting maakte. Om stuwd door de Westschouwenaars sprak hij daar zij,n voldoening uit ever hetgeen hier in dit gehucht op middenstandsgebied wordt gepres- teerd.. Vandaar ging het weer terug naar Burgh en bracht de guli'e vriend zo bezoeken aan winkels. Achter de boot huppelde weer die pony, bere den door een Zwarte Piet. Deze po ny is beschikbaar als hoofdprijs voor de oplossing der rebus. Op de oude „Korenmarkt", nu ge meenteplantsoen, hield de Sint een korte toespraak tot het veelkoppige publiek en onthulde mat medewer king van de jeugd een spreuk die nog eens kwaliteiten van de midden stand uit Haamstede en Burgh on derstreepte. Natuurlijk maakten eni ge heel jeugdigen hun microfoon- debuut met een liedje. Voordat het duister inviel was Sinterklaas weer vertrekken naar zijn tijdelijk ver blijfadres in Haamstede. van 22,50 tot 39,75 verrezen. Jammer is het dat er nog niemand in woont, zodat we geen geschenken konden brengen. Hij sprak de hoop uit, dat bij zijn be zoek volgend jaar de eerste steen zal zijn gelegd voor de nieuwe scho len. De kinderen mochten bij Sint komen, die met vermanende, maar ook prijzende woorden de kleintjes toesprak. Ied'er kind kreeg een zak je snoep, waarbij ook dapper werd gezongen. Jammer was ihet dat, om meer cachet aan het geheel te geven, men het plaatselijk muziekgezel schap niet had uitgenodigd. Niette min een zeer geslaagde middag voor de jeugd van Brouwershaven. ZIERIKZEE Tweede tuinbouwmiddag In het Huis van Nassau kwamen vrijdagavond vertegenwoordigers bij elkaar va,n de N.F.O. afd. DuiveJand, N.F.O. afd. Schouwen, de Ver. van Oudleerl'ingen Pomona uit Haamste de en de Ver. van GudieerlinJgen Zie rikzee. In principe werd besloten om op deze middag 2 sprekers naar Zierik zee te krijgen, t.w. een der E.E.G.- specialisten, de heer G. Opstelten en ir. A. Groot, secretaris der Ned. Fruitteelt Organisatie. De eerste spreker zou een lezing houden over: De handelspolitiek en E.E.G.-vraag- stukken, ir. Groot over: Ontwikke ling van de fruitteelt in d'e E.E.G. en de betekenis daarvan voor de afzet. Kampioen-kanarie De bekende vogelkweker H. J. Be velander te Zierikzee, behaalde op de nationale tentoonstelling te Ar- nemuiden uit circa 300 vogels het kampioenschap met citroengele ka narie, in 'de rubriek „overjarige eigen kweek". Afdeling P.v.d.A. Op dinsdag 10 december a.s. wordt in het Huis van Nassau de leden vergadering gehouden van de afde ling Zierikzee van de P.v.d.A. WESTERSCHOUWEN Hengelen bij „De Krabbe" Zaterdagmiddag werd aan de Punt te Westenschouwen een Sinterklaas- hengelwedstrijd gehouden, georgani seerd door de H.S.V. „De Krabbe". Er waren ongeveer 30 deelnemers die allen in de prijzen vielen want er was voor ledereen een banket- staaf. De gelukkigen die zich prijs winnaars konden noemen kregen er nog een boterletter bij, terwijl num mer 1 verrijkt werd met nog een taart. DEURLOO ZIERIKZEE. HAVENPLEIN 11, TEL. 01110-2890 Deze nummer één was J. Tuinman 329 pnt.; 2. W. de Jonge. 301 pnt.; D. de Rijke, 300 pnt.; 4. Jb. Speelman, 181 pnt.; 5. P. de Jonge, 178 pnt.; 6. J. v. d. W'erf, 123 pnt.; 7. N. Tuin man, 120 pnt.; 8. A. J. Deurloo, 110 pnt. en 9. A. v. d. Bos, 39 pnt. BURGH Vergadering IJsclub De ijsvereniging Haamstede-Burgh houdt a.s. dinsdag (3 december) des avonds in hotel Bakker te Burgh de jaarvergadering. Op de agenda de gebruikelijke punten. De mogelijk heid bestaat om contributie te beta len. ELLEMEET De reizende bibliotheek Na lange tijd is de reizende bibli otheek weer te Ellemeet ge-arri- veerd. Elke vrijdagmiddag (4-4.30) werden boeken uitgereikt in de openbare lagere school. Er is een keus te maken uit tweehonderd boeken, waaronder vele moderne. Bovendien is er een vijftigtal boe ken voor jeugdigen. ZONNEMAIRE Bouw douchecellen gegund De Dienst Gemeentewerken van Brouwershaven heeft het bouwen van douchecellen in zes woningwet woningen te Zonnemeire onderhands opgedragen aan W. Stouten te Zon- nemaire voor de som van f 12.043,58. NOORDGOUWE Bouw bedrijfswoning Namens de heer L. J. Dalebout werd het bouwen van een bedrijfs woning alhier onderhands opgedra gen aan Aannemer J. G. van Maa- nen te Noordgouwe. NIEUWERKERK Uitslag raadwedstrijd winkelweek Zoals gemeld is per 28 november de Nieuwerkerkse winkelweek van start gegaan. De eerste actie voor de jeugd was een raadwedstrijd naar het totale gewicht der deelnemende winkeliers. 'Na zes uur zaterdagavond' jl. heeft, het. comité de 185 inzendingen ge controleerd in hotel De Meebaal aan de Kerkstraat, alvorens het te raden gewicht te bevestigen door de 21 middenstanders langs te gaan. Onder grote belangstelling van jeugd en ook ouderen werden de uitslagen genoteerd en bij elkaar opgeteld. Het totale gewicht was 1603,5 kg. Onder de inzendingen waren vier opgaven van 1604 kg., resp. van Ti neke Vane, Jan-Willem Kesteloo, Carla Bom en Mar. Rentier, die ieder een bestedingsbon van het co mité in ontvangst konden nemen. Als vertrouwensman trad, zoals van ouds de heer J. L. v. d. Have op. Collecte Dankdag De op dankdag gehouden dankdag- ccllecte in de Gereformeerde Kerk te Nieuwerkerk heeft opgebracht f 2064,80 voor de kerk en voor de diakenie f 332,-. Ir de Gereformeerde Gemeenten bracht deze collecte voor de diako- nie f 1278,36 en voor de kerk f 4734,40 op. Collecte Het Hooge Land Het orgaan van de stichting „Het Hooge Land", „Helpende Handen", meldt, dat te Nieuwerkerk in de pe riode 1 februari tot en met 6 septem ber voor het werk onder thuislozen, rrjaatschappelijk onaangepasten, enz. een bedrag van f 50,21 is bijeenver- OOSTERLAND Sint Nicolaasfeestjes De Sinterklaasvieringen hier ter plaatse zullen zijn: voor de openba re lagere school en voor de chr. kleu terschool „Radda Barnen" op don derdagmiddag 5 december, waarbij Sint en zijn knecht beide scholen zullen bezoeken. De viering voor de bejaardensociëtei't zal plaats vinden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk op dinsdag middag 3 december a.s. De viering der kleuters zal plaats hebben in hun school, terwijl de viering van de leerlingen van de openbare lagere school zal plaats vinden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de St. Joostdijk. Winkels langer open Als .naar gewoonte zullen ook de middenstandszaken hier ter plaatse in de avonduren, tot en met 4 de cember, de dag voor het Sinterklaas feest, geopend mogen blijven tot 9 uur. Hoofd Chr. School Tot hoofd van de christ. school al hier werd met ingang van 1 maart 1969 benoemd de heer D. J. Bart, momenteel onderwijzer aan de Eben Haëzerschool té 's-Gravenzande. De Bedrijven bepalen de vestiging, niet de gemeente (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 2-12. Even leek het er op, dat burgemeester W. Thomas sen van Rotterdam zich in het hol van de leeuw had gewaagd, door naar Zierikzee te komen om op de door het N.V.V. georganiseerde ka derdag, in het Huis van Nassau ge houden, om daar te spreken over de ontwikkeling van de havens in het Deltagebied en de plaats van de vak beweging in die havenontwikkeling. De heer Huijbregt uit Terneuzen vuurde een aantal vragen op de heer Thomassen af, die zeer concreet wer den gesteld, namelijk waarom werkt Rotterdam niet mee aan het tot ont wikkeling brengen van het Wester- scheldebekkken? En waarom wordt er geen natio naal havenschap ingesteld? Waarom wordt het containerver voer, waarvoor Vlissingen en Ter- neuzen toch uitermate geschikt zou den zijn, niet naar deze havens ver wezen? Het gunstigst Maar burgemeester Thomassen pa reerde deze aanval door duidelijk te stellen dat het niet het gemeente bestuur van Rotterdam was dat had aan te wijzen waar industriële on dernemingen zich wilden vestigen, maar dat het de leiding van deze ondernemingen is dat bepaalt waar men zich wil vestigen. Dat zal in de meeste'gevallen zijn waar men het gunstigst zit. De N.V.V.-leiding had zelf terecht vastgesteld dat het ge bied rond de Nieuwe Waterweg aan de belangrijkste eisen tot vestiging voldoet. Burgemeester Thomassen voorspelde echter ook voor het Wes- terscheldebekken een gunstige ont wikkeling. Boos was hij op de kant lijnschrijver van een Zeeuwse krant, die feitelijk niet anders doet dan Zee land tegen. Rotterdam opjutten. 't "Gehele betoog van de heer Tho massen was een lofzang op Rotter dam, waarop de eerste burger van deze stad terecht trots mocht zijn, want de cijfers waarmee hij zijn cau serie lardeerde logen er niet om. Dat Rotterdam eigenlijk slordig met zijn grond omging, zoals in de discussie was gesteld, weerlegde spreker, met er op te wijzen dat Rot terdam geen.grond verkocht en al leen grond verhuurde, terwijl wan neer een onderneming 200 ha huurde om daar vooreerst maar 50 ha van te gebruiken, dit alleen maar ge tuigde van een vooruitziende blik van deze onderneming. Wat Europoort, betreft, ging de ontwikkeling in een richting en met een vaart zoals zelfs de meest op timistische futoroloog nooit had dur ven voorspellen. De goederenomslag in Rotterdam zal in 1968 plm. 160 miljoen ton bedragen. De Europoort was vlugger volgebouwd dan waar ook. En Rotterdam was op tijd klaar om het containervervoer op te van gen. Sheil-Chemie Maar waarpp de gehele vergade ring en zeker de aanwezige journa listen op zaten te wachten: het defe- nitieve bericht van de al of niet-ves- tiging van Shell-Chemie aan de Moerdijk, dat kwam er nu net niet uil. Wel de gunstige ligging van het Mcerdijkgebied ten opzichte van Rot terdam. Toen het daarvoor gelegen heid kreeg meest Rotterdam wel ex pansie zoeken in de richting van Moerdijk. Want men kan wel een tweede Maasvlakte aanleggen, maar dat geeft tcch zijn bezwaren. Wie iets goeds doet (vestiging van indu striegebied en werk en welvaart ver schaffen aan duizenden), doet óók altijds iets verkeerds (het vernielen van de natuur). De vergadering, die door de heer C. Heek, districtsbestuurder van het N.V.V.. was geopend, werd door de heer Witteveen, districtsbestuurder voor' Zuid-Holland, gesloten. De ka derdag was belegd voor leden uit Schouwen-Duiveland en Gocree- Overflakkee. heer Bart komt de vakature vervul len die zal ontstaan door het vertrek van het huidige schoolhoofd, de heer A. J. Cromwijk, die met ingang van 1 februari van het volgend jaar is benoemd aan die School met den Bij bel te Gameren in de Betuwe, een school met zes leerkrachten. Rode Kruis-filmavond Vorige week werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier de Rode Kruis- filmavond gehouden, waarvoor goe de belangstelling bestond. In de middaguren had reeds een kinder voorstelling plaa'ts gehad', waarbij ongeveer 120 schoolkinderen aanwe zig waren. In de avondvoorstelling heeft de penningmeester van de af deling Oosterland, de heer A. Stout- jesdijk, een welkomstwoord gespro ken tot de aanwezigen, daarbij wij zende op verschillende facetten van het Rode Kruis. Speciaal een woord van oprechte dank bracht spr. aan de dames uit onze gemeente, die jaarlijks weer bereid zijn de collecte te houden. Hierna werden verschil lende films gedraaid, waarna de hoofdmoot, de rolprent: „Spencers Mountain" op 't doek verscheen. De verloting, die in de pauze werd ge houden, bracht flinlk wat in kas. SINT PHILIPSLAND Nieuwe telefooncel Op 27 november werd in de zelf- bedieningsruimte van het hulppost kantoor te St. Philipsland een open bare telefooncel in dienst gesteld. Met de in deze cel aangebrachte apparatuur kunnen de gebruikers zelf de lokale gesprekken tot stand brengen, terwijl voor interlokale- en internationale gesprekken de tus senkomst van een PTT-telefoniste nodig is. Maandag 2 december Zierikzee Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 7.30 uur, U.V.V.-Sint Nicolaasfeest voor de bejaarden. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afd. Noordgouwe Plattelandsvrouwen Bond (Sint Nicolaasavond). Goes Prins van Oranje, 2 uur, algemene vergadering Zeeuwse Landb. Mij. Dinsdag 3 december Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. Ver. van Oud-leerlingen TuinbouWwintercur- sus. Burgh Hotel Bakker, vergadering IJsclub. Z. V. v. „Met man en muis Anders dan and'ersdat is het wel met die mengeling van cabaret en musical van Annie M. G. Schmidt's: „Met man en muis", die vrijdag over het toneel (zóveel mede- werkers(sters)dat ze er allemaal op kondefi?) van een volle en goedlach se Concertzaal wervelde. Annie M. G. Schmidt wilde eerst niet. Beetje moe waarschijnlijk na „Heerlijk duurt het langst", maar heeft toch nog kans gezien het over grote deel van de teksten te leveren voer een geheel, dat duidelijk up to date genoemd en gestempeld is door d'e wat kritische, relativerende en sceptische sfeer, die rond de mensen van deze tijd pleegt te hangen. Maar er is een ruime marge voor gewoon goede humor en krachtcentrale hier van :i's Conny Stuart, niet met Hein- zelmann, maar wel weer even on gelofelijk goed als met Heinzelmann, een formidabele routinière; een Mis- tinguette van de vaderladnse Bühne en dan twee grootmeesters met een kleine „g" vlak in haar buurt; Ton Lensink, het type van een „heer van de wereld" uit 1912 en d'e gladde en charmante Freddy ALbeck, die on danks de slinkende handicap van de taal, toch helemaal Deens blijft en mooi honig Engels zingen kan: „I am a homing pigeon". Conny Stuart dan in de zich door het programma heen herhalende en verhevigende scène: „Als een ouwe schoen"; zalf voor de zielen van oudere dames, wier huwelijk al lang" is ontsnapt aan de spanning van het. eerst beginnen en die het met (netjes gestapelde) overhemden compleet met knoopjes na 23 jaar toch echt niet meer kunnen redden. Ton Lensink in zijn „hondje Len- nie", een telefoonscène subtiel en overtuigend en met een fraai geti mede climax, identiek aan het (al tijd mogelijke) spel der menselijke vergissingen. Nog een ster in „Met man en muis" Elsje de Wijn, die spot met de regels van „de lijn", maar wat een reeds rap en bruikbaar talent in het we reldje van de „showbizz". Sex ook in deze show, maar dan mannensex, van het bodybuilding soort („Oorspronkelijk"), waarin Elsje mooi dolt met Peter van' der Wouw. En wat de dames betreft; we houden het op de oude tour, met to neel robe's en niet die trutjurken, die de meisjes (meestal) droegen, met uitzondering van Conny, maar die werd gekleed door Holthaus. Er is veel te schrijven over zo'n spekta kel; maar het gaat hier maar om een indruk. Heel bij-de-tijds „Psy chedelisch", gebracht door Conny Stuart en het koor, dat zich ook in andere nummers voortreffelijk liet horen. Mede dank zij geraffineerde accoustische hulpmiddelen, welk bij- voegelijk naamwoord ook geldt voor de belichting. Het geheel werd ondersteund door het orkestje van Harry Bannink, die de muziek schreef voor „Met man en muis". Bloemen aan het slot voor Conny Stuart en Elsje de Wijn en ovaties van een publiek, dat zich deze avond plastisch liet bespelen. Bij elkaar een „leuk" avondje uit, waaruit ieder maar pikt wat hij of zij „in de zes daagse van het teven", zonder lam pen, décors en versterkers gebrui ken lean. B.d.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2