ARTILLERIEDUEL AAN DE JORDAAN Hamersveld wordt stad Komt er een ontmoeting tussen Johnson en Russische leiders? MORRIS Heinenoordtunnel wordt nu afgewerkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 december 1968 125ste jaargang Nr. 20107 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE £N ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Burgemeester W. Thomassen te Zierikzee TEL AVIV, 1-12. Israëlisch artil lerie heeft zondag Jordaanse posten onder vuur genomen, nadat twee Is raëlische dorpen dcor Jordaans ge schut waren beschoten, zo deelt een Israëlische legerwoordvocrder mee. Teen later het dorp Tel Katzir door de Jordaanse artillerie ender vuur werd gelegd, brak een nieuw duel uit, dat zondagavond nog voort duurde. Ir. een bekendmaking is gezegd dat de Israëlische artillerie zondagavond de Jordaanse stad Irbid heeft bescho ten tijdens een duel dat volgde nadat twee Israëlische dorpen door de Jor- Weer een bekentenis in vergiftigingszaak SCHIJNDEL, 1-12. De 45-jarige Schjjndelse vrouw M. II. die reeds eerder in het nieuws kwam door haar bekentenissen van moord en poging tot moord door middel van thalliumvergiftiging, hee.ft aan het einde van het afgelopen weekend, na een uitvoerig verhoor, tegenover de officier van justitie mr. Booster be kend dat zij één week voor haar ar restatie (die plaatsvond op vrijdag 15 november) tot tweemaal toe ge poogd heeft haar tweede man te ver giftigen. Twee weken geleden bekende zij dat zij al in 1960 tot driemaal toe geprobeerd had haar eerste man te vergiftigen en in 1962 doodde zij daadwerkelijk haar toen 35-jarige echtgenoot met thallium. In 1964 voligd'e haar toen 82-jarige vader en ongeveer te zelf der tijd probeerde zij haar tweede echtgenoot eveneens te vergiftigen. Deze pogingen herhaal den zich in het begin van november van dit jaar. Op fast van de officier van justitie van Den Bosch, mr. Booster, wordt thans in het gerech telijk laboratorium in Den Haag on derzocht of zij misschien eveneens geprobeerd heeft één of meer van haar vijf kinderen door vergiftiging- om het leven te hebben willen bren gen. Roemenië en de Tsjechen NEW YORK, 30-11. De aanwezig heid'van militaire bases en troepen in vreemde landen heeft een schade lijke invloed op de internationale si tuatie, zo heeft de Roemeense ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Ecobescu vrijdag gezegd in de eerste politieke commissie van de al gemene vergadering. De Roemeense delegatie roept op deze bases te li quideren en de troepen terug te trekken, aldus Ecobescu. Hoewel de naam Tsjecho-Slowakije niet ge noemd werd waren diplomaten er van overtuigd dat de woorden tegen de Sowjet-Unie waren gericht. De gevluchte Duitse jongen OOST-BERLIJN, 29-11. Günter Opperman, de 16-jarige Westberlijn- se jongen die zondag in een mijnen veld aan de grens met Oost-Duits- land gewond raakte, is volgens het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. bui ten levensgevaar. Zijn rechterbeen moest beneden de knie worden ge amputeerd. De jongen ligt in een zie kenhuis in Sonneberg, Oost-Duits- land. Hij heeft vrijdag bezoek van zijn vader gehad. De burgemeester en Zierikzee ZIERIKZEE, 30-11. Burge meester W. Thomassen van Rotterdam, sprak zaterdag middag op de N.V.V.-kader- dag te Zierikzee. Met betrek king tot Zierikzee deed: de eer ste burger van de Maasstad enkele treffende opmerkingen eneen bekentenis. Hij bleek een groot vriend van on- ze stad en toonde zich ver heugd dat alle planologen Schouioen-Duiv e land tenmin - ste groen laten, tussen de zich opdringende industrie rondom. Hij hoopte dat de oude stad zijn rustieke schoonheid en zijn oude gevels zal mogen behou den en wekte de aanwezigen op Zierikzee als historische stad ongeschonden te bewaren. Toen kwam de bekentenis. Toen de heer Thomassen 55 jaar was, had hij het heime lijk verlangen gehad- om bur gemeester van Zierikzee te oorden. Maar „men" had hem tezegd: „je bent. gek". Toen hij deze kwalificatie hoorde,, was hij maar van zijn voor ne tten afgestapt en had gezegd: ,dan maar niet, ivant gekken cunnen ze in Zierikzee niet jebruiken". De burgemeester zreeg met deze opmerking we] le lachers op zijn hand. daniërs onder vuur waren genomen. Latei; werd nog een Israëlisch dorp ten zuiden van het Meer van Galilea beschoten en daar duurde de strijd nog voort. In de mededelingen over de com mando-actie worden twee sabotoge- acties vanaf Jordaans gebied met name genoemd, namelijk de beschie ting met vijftien raketten vrijdag van Israëlische potasbedrijven in So dom en de beschieting van twee dor pen zondagavond. Een Israëlische commando-eenheid is zondagavond die op Jordaans ge bied doorgedrongen en heeft onge veer 60 km ten oosten van de Dode zee een verkeersbrug en een spoor brug opgeblazen. Naar een Israëli sche woordvoerder meedeelde was de actie'een represaille „voor de voort durende sabotage-acties van Jor daanse zijde". De verkeersbrug die werd opgeblazen ligt in de weg van Amman naar het zuiden. De Arabische verzetsgroep „El Fa tah" heeft meegedeeld de beschieting van de potasbedrijven te hebben uit gevoerd. Den Haag niet blij met verplaatsing rijksdiensten DEN HAAG, 30-11. Het Haagse gemeentebestuur mag dan goede nota hebben genomen van de herhaalde verzekering, dat bij de verplaatsing van een aantal rijksdiensten de func tie van de stad als regeringszetel on verkort wordt gehandhaafd: de ge volgen van het spreidingsbeleid kun nen ondanks dat ingrijpend zijn. Daarop heeft de Haagse wethouder van economische zaken, de heer B. Bol, met nadruk gewezen,- toen hij vrijdagmiddag de begrotende ge meenteraad van antwoord diende. Hij zag gevolgen voor de aantrekke lijkheid van Den Haag als vesti gingsplaats; een inboeten aan attrac tiviteit die nieuwe vestiging van be drijven en kantoren afremt en be staande bedrijven sneller tot verhui zing brengt als zij toch voor de nood zaak van uitbreiding staan. Dode door mist HARDENBERG, 30-11. Op rijksweg 36 in Hardenberg zijn twee vracht auto's met elkaar in botsing geko men. Daarbij 'kwam de expediteur H. N. de Vrij uit Emmen, die een der vrachtauto's bestuurde, om het le ven. Door 'de dichte mist raakte ook nog een derde' vrachtauto ibij de bot sing betrokken. Deze liep alleen ma teriële schade op. De ravage op de rijksweg was groot. De bosbranden bij Sydney SYDNEY, 29-11. Volgenys een eer ste balans zijn er bij de bosbranden in de omgeving van Sydney vijf mensen omgekomen, 200 gewond ge raakt, 600 dakloos geworden en 126 huizen verwoest. De schade wordt geschat op bijna 800 miljoen gulden. Een brigade van 1.000 brandbestrijders staat nog steeds klaar om in te grijpen waar het nodig mocht zijn, maar het koe lere weer en de minder sterke wind hebben enig respijt gebracht voor deze mannen. Biafraanse kinderen naar Lamharene WASSENAAR, 30-11. Op verzoek van prof. dr. Katchpool, d-ocent in de tropische geneeskunde aan de uni- versitèit te San Fransisco (Callfor- nië) heeft de directie van het Al- bert Schweitzer ziekenhuis te Larn- barene 20 ha van haar terrein be schikbaar 'gesteld voor de hulp aan 500 kinderen uit Biafra, aldus een mededeling van d's. D. A. Werner te Wassenaar, mededirecteur' van het ziekenhuis in Lambarene. Tito maakt zich zor: gen JAJCE, 30-11. President Tito van Zuidslavië heeft verklaard dat het volk van Zuidslavië zich grote zor gen maakt over de verslechtering van de internationale toestand in de laatste tijd. De 76-jarige Tito, die sprak op een bijeenkomst in het Bosnische stadje Jajce ter herden king van het feit, dat het communis tische Zuidslavië 25 jaar geleden werd gesticht, zei dat het niet-eer- biedigen in deze tijd van de grond slagen van de soevereiniteit en on schendbaarheid van de landen deze zorgen een speciaal accent geven. Als deze principe niet ge-eerbie- digd werden dan zouden er in de toekomst nieuwe crises en nieuwe haarden van conflict ontstaan en zcu de internationale toestand niet gestabiliseerd kunnen worden. UTRECHT, 30-11. In een ontwerp- streekplan is ruimte gereserveerd voor de uitgroei van Hamersveld bij Amersfoort tot 40.000 inwoners, zo hebben gedeputeerde staten van Utrecht medegedeeld naar aanleiding van de schriftelijke behandeling van de ontwerp-begroting. Deze omvang zal naar verwachting omstreeks 2000 worden bereikt en past in het door het provinciaal be stuur van Utrecht voorgestande to taal-conceptie van de structuur rond Amersfoort. Arabieren lopen niet hard met teruggaan JERUZALEM, 29-11. Tot dusver hebben slechts zes Arabische vluch telingen gebruik gemaakt van het Israëlische aanbod, terug te keren naar hun woningen op de westelijke Jordaanoevcr die zij tijdens de zes daagse oorlog moesten verlaten, zo is meegedeeld door het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken. Het aanbod, vorige week 'gedaan, had betrekking op ongeveer 7.000 Arabieren die vorig jaar toestem ming voor repatriëring hadden ge kregen maar daar geen gebruik van hadden gemaakt voordat het oor spronkelijke aanbod op 31 augustus 1967 afliep. Het nieuwe aanbod geldt tot 31 januari 1969. Repatriëringspermissies waarvan geen gebruik is gemaakt zullen daarna aan andere vluchte lingen worden gegeven. Heilige plaatsen vrij TEL AVIV, 30-11. „Zonder een in ternationaal akkoord af te wachten, heeft Israël besloten ter gelegenheid van de komende grote christelijke en mohammedaanse feesten vrije toegang tot de heilige plaatsen te verlenen aan allen, Arabieren of niet, of zij nu uit een bevriend of een vijandig land komen". Dit heeft de Israëlische premier, Levi Eshkol, vrijdag gezegd op de 21e verjaardag van het besluit in de Verenigde Na ties om Palestina te verdelen. Brutale overval op administrateur AMSTERDAM, 30-11. Twee onbe- kende mannen hebben de 54-jarige administrateur J. de Ruyter van het café-restaurant 't Hof op het Roelof Hartplein in Amsterdam in een wo ning boven de zaak overvallen en beroofd van f 2000,-. De administrateur, die in Hilver sum woont, sliep bij uitzondering in de op de tweede etage gelegen wo ning. Nadat het restaurant om 1 uur was gesloten had hij boven de kas opgemaakt, het geld in twee loon zakjes opgeborgen in .een stalen kast en was vervolgens naar bed gegaan. Omstreeks vief uur werd hij gewekt, door geklop op de buitendeur. Toen hij opendeed drongen twee mannen gewapend met een revolver en een mes naar binnen en vroegen hem in het engels om geld. Hun gezicht was onherkenbaar doordat zij elk een ny lonkous over het hoofd droegen. De administrateur overhandigde hen de f 2000 uit de stalen kast, waarmee de overvallers niet tevre den waren. Nadat zij nog vergeefs naar meer geld hadden gezocht bon den zij de administrateur de handen op de rug en een hemd voor het ge zicht. Hij moest op bed gaan zitten en kreeg opdracht daar voorlopig te blijven. De indringers sneden ver volgens het telefoonsnoer door en vertrokken. Het slachtoffer wist door schreeuwen de aandacht te trekken van de huisknecht van het restau rant, die op de vierde etage woont. Deze bevrijdde hem tenslotte. Offensief op komst in Vietnam SAIGON, 30-11. De radio van het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront heeft een bevel van het militaire commando van het natio nale bevrijdingsfront omgeroepen, de regeringstroepen overal aan te vallen. De dagorder is gedateerd op 25 november en moest op 30 novem ber worden verspreid. De laatste drie dagen zijn aan de grens met Cambodja sterke infiltraties van de Vietcong en Noordvietnamese een heden waargenomen. Het Zuidviet namese opperbevel verwacht het vierde algemene offensief. OUDE WIJN WASHINGTON, 1-12. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in een te levisievraaggesprek de mogelijkheid van een ontmoeting tussen president Johnson en Russische leiders over beperking van de raketbewapening niet uitgesloten. Er zijn echter geen plannen voor een dergelijke topbij eenkomst, zei hij. Advertentie. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Europa-raket niet in baan ADELAIDE, 30-11. De Europa-1 raket van de Eldo die zaterdag vroeg van de lanceerbasis Woomera in Au stralië werd gelanceerd, is niet in de voorgenomen baan gekomen. Kolo nel J. Dutton, vertegenwoordiger van de Europese Organisatie voor de Ontwikkeling van Draagraketten, zei dat de resultaten van de proeflance- ring zeer goed zijn hoewel niet alle doelen zijn bereikt. Prijsstijgingen in Frankrijk MOSKOU. 30-11. Bij graafwerk zaamheden in de omgeving van Go mel in wit-Rusland zijn zestig fles sen van drie liter Bordeaux-wijn uit het jaar 1812 te voorschijn gekomen, zo meldt het Russische persbureau Novosti. PARIJS, 30-11. President de Gaul le, de Franse premier en de Franse minister van financiën hebben zich beraden over maatregelen ter voor koming van prijsstijgingen. Dit en kele luren nadat de minister van fi nanciën had bekend gemaakt, dat de kosten van levensonderhoud in Frankrijk in oktober met 1,1 procent zijn gestegen. Zo krachtig als in. ok tober zijn deze kosten tot dusverre dit jaar in nog geen enkele maand gestegen. Naar in de Zeelandbrug-„Nieuws brief" wordt meegedeeld verloopt de bouw van de Heinenoordtunnel bij zonder voorspoedig. Inmiddels iverd de afwerking van de ruwe beton, het wegdek en de zinksleuf met voorvar endheid voltooid. Vergeleken met de overige reeds in Nederland gebouwde tunnels heeft de Heinenoordtunnel een zeer een voudig en goedkoop dwarsprofiel. Dit was mogelijk omdat het overdekte gedeelte zo kort is (614 m.), da<t bij rijdend verkeer geen kunstmatige ventilatie nodig is; het verkeer zorgt dan zelf voor de nodige luchtbewe ging. Vervuilt de tunnellucht, door dat het verkeer stagneert, dan worden autoviatisch opjaagvenfilatoren in geschakeld. In elke buis zijn 20 van deze ventilatoren aan het plafond gemonteerd. Een voor Nederland geheel nieu we voorziening is voorts een lift aan weerszijden van de tunnelbuis. Hier van kunnen zowel fitesers als voet gangers gebruik maken en daardoor hel grootste gedeelte van de opgaan de helling vermijden. Nu ook aan de aansluitende weg ten noorden van de tunnel met veel voortvarendheid gewerkt wordt be staat er gegronde hoop, aldxis de Nieuwsbrief, dat uiterlijk medio 1969 de nieuive verbinding door het ver keer gebruikt zal kunnen worden. Rusk legde er de nadruk op dat d'e Amerikaanse regering graag zou zien dat een gesprek over de beper king van 'de raketbewapening op gang komt. Volgens hem zou ook de Sowjet-Unie het onderwerp belang rijk vinden. De Amerikaanse minister kriti seerde „enige dwaze leden van an dere NAVO-delëgaties" die tijdens de NAVO-conferentie in Brussel „enkele uitlatingen van hem aan de ,,.pers hadden toegespeeld". (Hij had destijds in een gesprek met ministers van buitenlandse za ken van de NAVO gezegd dat een. Russische inval in Roemenië of Zuid slavië ook het westelijk bondgenoot schap zou raken). T.v.-film werd werkelijkheid DE MEERN, 30-11. De direkteur van de Coöperatieve Boerenleen bank „Oudenrijn" in De Meern, de 35-jarige J. C. W. Oostveen en zijn 34-jarige vrouw kregen de schrik van hun leven, toen een t.v.-film werkelijkheid werd. Terwijl zij naar de tweede afleve ring van een politiefilm over een bankoverval zaten te kijken, ging de deur van hun woonkamer open en keken ze beiden recht in de loop van een geweer dat een onbekende jon geman dreigend op hen hield ge richt. Deze vroeg om geld, maar de heer Oostveen antwoordde „ik heb geen geld bij me, alles is afgesloten." „Geef dan maar je geld uit je por temonnee", riep de overvaller. „Wacht even, dan ga ik het even ha len", repliceerde de directeur die op stond en naar zijn kantoor liep. In plaats van de portemonnee te pak ken belde hij dii'ect de politie De onbekende man begreep dat de zaak mis was en nam snel de benen DE HUURVERHOGING DEN HAAG, 30-11. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ir W. F. Schut, heeft een dringend beroep op het parlement gedaan, het wetsontwerp dat beoogt de jaarlijkse huurverhogingen van vier op zes procent te brengen, voor het einde van het jaar goed te keu ren. Indien dit niet gebeurt kunnen de huren slechts met vier procent worden verhoogd. Zoals bekend heeft premier De Jong enkele dagen geleden ver klaard, dat de huurverhogingsope ratie van 1 januari a.s. tot 1 april is verschoven Nieuwe geldscliieterswet DEN HAAG, 30-11. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ten aanzien van het beroeps- of be drijfsmatig verlenen van consump tieve kredieten. De voorgestelde „Wet op het Consumptief krediet" zal de bestaande geldschieterswet van 1932 vervangen en heeft als eer ste doel het voorkomen van misbrui ken bij geldleningen, verstrekt voor meestal consumptieve doeleinden aan natuurlijke personen. Ciilemborg 650 jaar stail CULEMBORG, 30-11. In een plechtige bijeenkomst in de pas ge restaureerde Barbarakerk in Culem- borg is de herdenking aangevangen dat Culemborg 650 jaar geleden stadsrechten kreeg van de heer Jan van Boiseghem en tevens dat de spoorbrug van Culemborg honderd jaar geleden in gebruik werd ge nomen. Sint is bijzonder actief op Schoii- wen-Duiveland. Zij hel wat laat - maar de agenda is ook zo druk bezet - arriveerde hij zaterdag, in gezel schap van twee Pieten, in de Smal- slad Brouivershaven. Hij was er har telijk welkom. (Foto Zierikzeesehe Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoe lichter iemand bele- t digd is, hoe kleiner is zijn 4 geest.. i Vrij koud Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag' on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 15.12, onder 7.12. Volle maan: 5 dec. te 0.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 dec. 2.08 v.m. 14.25 n.m. BROUWERSHAVEN 3 dec. 1.51 v.m. 14.09 n.m. Springtij: 7 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I deelt mede: Een gebied met hoge baro meterstanden handhaaft zich boven zuid-Scandinavië en oost-Europa. Hierdoor wordt met zuidoostelijke winden vrij koude lucht naar onze omgeving getransporteerdIn deze stroming kwam aanvankelijk slechts weinig 'bewolking voor, maar dn de ochtend vormde zich op uitgebreide schaal mist of laaghangende bewol king. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur plaatselijk tot dicht bij het vriespunt. In de algemene luchtdrukverdeling komt in het ko mende etmaal niet veel verandering. We houden daarom ongeveer het zelfde weertype. Er wordt evenwel iets koudere lucht aangevoerd, zodat in de komende nacht de temperatuur tot even onder het vriespunt kan dalen. BOXTEL, 29-11. Vrijdagavond heeft een naar schatting 30-jarige onbekend gebleven man getracht een roofoverval te plegen in een filiaal van de Boerenleenbank in Boxtel, dat is gevestigd in een noodwinkel in de nieuwe wijk Boxtel-Oost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1