STAPPEN TERUG IN DE E.E.G. 1 Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar. heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 TV Btonchï letten Jeugdigen sparen met „De Zilvervloot UTSSPAARBANK - ZIERIKZEE ZIEIHKZEE9CHE NIEUWSBODE Vrijdag 2D november 1968 Nr. 20106 BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG i Brits versobcrlngsprogramma is na vaal rumoer In hal Lagerhuis aangenomen. Kan Frans versobe ringsprogramma, waarvan da details vlet duidelijk zijn, maar dat in ieder geval drastisch moet worden, In Duitsland. n]>aciale heffingen op ex port en belastingverlagingen voor ingevoerde artikelen. Dat is de oogst van. een paar dagen economisch ma nipuleren door regeringen. I n. twee van deze drie gevallen be treft het landen van de Europese Economische Gaineenschap. Die heeft als doelstelling de interne handel binnen, de groep van zes zo vrij mo- yclljk te maken en zoveel mogelijk overal dezelfde omstandigheden te scheppen opdat concurrentie zo minmogelijk werd. belet en de hun- del sterk kon toenemen Voor een deal zijn die oogmerken ook wel bereikt, dat is waar. Maar wal nu gebeurt Is weer een slap te rug naar een locstand, waarin natio nale economieën met kunst en vlieg werk de eigen concurrentiepositie versterken, Wal uiteraard, ten koste van die der anderen moet gaan. Beperking liet Europese verdrag voorziet in dergelijke maatregelen - als tijdelij ksnoodsprongen en na een proce dure die op papier iels anders is dan nu In. de praktijk Is uitgevoerd. De lijdelijk held. echter begint zo langzamerhand fictief te worden. Frankrijk bijvoorbeeld, dal al weer nieuwe „concurrentie vervalsende" maal regelen In voerde, had. de vorige tijdelijke nog niet eens opgeheven. De nieuwe komen, er bovcnoii. Uiteindelijk Is het doel dal binnen de E.E.G. niet alleen de, werknemers It'll vrij kunnen bewegen om daar te gaan werken waar hun dat het beste bevalt, maar dat in de gemaen- schup ook het kapitaal zich vrij kan bewegen opdat de E.E.G. werkelijk de grote economische gemeenschap wordt die alle leden banbrengt. Dat doel lijkt nu verder weg dan ooit. En niet alleen dit: wat in de E.E.G. lot dusver Is bereikt kwam door de uitbreiding van de handel, met aan- icnliike percentages. Wat nu dreigt is dat deze wel vaart verwekkende handelstoeneming kunstmatig be perkt zul worden. Dreinende strop VVnf poor de E.E.G. in het bi/zon der geldt, geldt trouwens voor de hele wereld in het algemeen. Ook daar is de uitbreiding van de handel van levensbelang voor groei en spreiding van welvaart. De kunstma tige beperkingen die daarin worden toegepast - nu weer door Engeland :gn niet meer dan pogingen de eigen strop naar anderen af te schui ven met als effect dat de misère al reizende een beetje groter wordt. Waarbij de zwakslen - in dit geval de ontwikkelingslanden vooral - de dupe worden. In dal opzicht heeft de Gaulle ge lijk, al is hij niet de eerste bedenker van deze wijsheid: er gaat iets niet helemaal zoals hel zou moeten in de wereldhandel en de basis daarvan, hel monetaire systeem. En als uit de akelige zaken met Frankrijk, Enge land, maar ook Duitsland want dal heeft, door zijn rijkdom ook puzzels) iels blijkt, dan is het dat een nieuwe wereldovereenkomst voor een mone tair systeem zo langzamerhand hoog nodig is. Advertentie f f/////////////////////////////«,// 5 Onder jurkies i charmante modelletjes, s jj fijne effen tinten of gezellige s s dessins, spaghetti bandjes 5 s of brede schouderbanden, s uit België, Frankrijk, Duitsland 2 of Nederland. 5 Teveel om op te noemen mevrouw! U moet gewoon eens komen i kijken. s Ja, u had het al begrepen.... >5 5 HET DOMEIN VOOR DE VROUW Dam 21 Zicrikzce Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. W. E. den Hertog, Oud-Beijerland. Lutherse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur de heer Bakker. Middelburg; 2 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur de heer Bak ker, 11 uur zondagsschool. Burgh: 10 en 7 uur ds. Flink (viering H. A.). Haamstede: 10 uur (bed. H. D.) en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 10 uur de heer A. P. Cornet, Goes. Noord- wcllc: 7 uur ds. Schoneveld. Scha- rendjjke: 10 uur de heer D. van Tey- lingen, hulpprediker, Sprang'-Capel- le. Brouwershaven: 11 uur ds. Feu- nekes. Zonnemairc: 9.30 uur ds. Feu- nekes; 11 uur zondagsschool. Noord- gouwe: 11 uur ds. Schoneveld. Drci- schor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ou- werkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwcr- kerk: 10 uur ds. Westerhof. Ooster- land: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. J. van Woerden. Middelburg. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dr. Be- zemer, Scheveningen. Bruinisse: 10 f J en 5 uur ds. P. Holst, 's-Gravenhage. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur da. Weslerouwen- van Meeteren, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zicrikzce: 10 uur ds. Nawijn, 6.30 uur ds. P. Schravendeel. Middelhar- nis. Haamstede: 10 en 5 uur ds. G. H. Homans, Eindhoven (bed. H. A.). Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Bremmer. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur kand. Jansma. Nicmverkcrk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur gecombineerde dienst met Nieuwer kerk, te Nieuwerkerk, 3 uur ds. W. d'e Bruine, Goes. Bruinisse: 9 uur ds. Keizer, 4 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des woords. 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10. 2.30 en 7 uim stu dent Mol. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. V.V.V. RENESSE VOORUIT Begroting 1969 (mini 17.000) werd goedgekeurd Autoiiiusemu naar I .cidschontlani DEN HAAG. 28-11. Met he, doel lol oen bundeling van krachten te komen .ml hot nutomuseum to Drie borgen naar l.oidschondam worden overgebracht om daar to worden sa mengevoegd mot vlo collectie auto's van vle heer V». l.ouwman, auto- mobiolimporteuv. Hot nieuwe mu seum .-al hot komende voorjaar wor den geopend ou vlo initiatiefnemers .•(in van oordeel, dat dii museum een trekpleister beloof, to worden in de randstad Holland, St. INicoluuspakjes moeten vandaai» op de post zijn DEN HAAG, 27-tl, P.T.T kan een tpdigo overkomst van brief pakjes en i\\stv\ikketten me; St. N'ivvlaasge- s,-bonken alleen garanderen, indien •V uiterlijk \andaag, 29 november. Ier jms» -(in be.orgd, Naar vorw achting .-al P.T.T. in de komende week ruim twee miljoen br',o:'v\-,k:es en post-,\tkketten moeten orwvrken, tegen normaal ongeveer ivn miljvvn per week. RENESSE, 27-11. Op de jongste verga dcrhig van V.V.V. Renesse Vooruit, zijn mededelingen gedaan over de speciale Badconrant, die de Streek-V.V.V. voornemens is in gro te oplaag uit te geven. Voor de foto-zoekwedstrijd is f 1750 beschikbaar gesteld aan prij zen. Neg eens een bedrag van f 1750 ral nodig rijn voor bestrijding van de kosten, verbonden aan het bezoek van de tentoonstellingen, waarop cie- c Bndeourant wordt verspreid. De directeur wan de Prow V.V.V.. de heer J. P. de Regt. noemde dit cij fer wel erg optimistisch. Volgens hem ral hot bezoek aan één tentoon stelling' reeds een bedrag vergen van r 2otx).-. Verder zuilen er nog 10.000 van deze Bndeourant en worden gedrukt, die als ..folder" dienst zullen moe ten d. en en waarin de advertenties niet zijn opgenomen. Een aantal van de aanwezigen was het met deze gang van raken niet eens daar zij het wel degelijk van belang achten dat ook in deze folders de adverten ties zullen rijn vermeld. De heer L. C. H vgerhuis gaf hierna een bondig overzicht van de deze zomer gehou den attrakties waaraan een bedrag van f 2692.49 werd uitgegeven. De bijdrage van de V.V.V. Renesse Vooruit hieraan, was f 800.- waar mee men nog f 200.- onder de begro ting bleef. De heer Hoogerhuis noemde het een goede gedachte om vurig jaar een aantal besturen bij een te roepen, wat er zeker toe heeft bijgedragen dat er een grotere akti- viteit ten aanzien \-an de attracties is on.twikkeld. Als hoogtepunten noemde hij: de hengehvedstrijd, een tweetal wan deltochten (na IQ jaar onderbreking weer georganiseerd), het kampvuur met lampionoptocht, de bailonop- tocht. het: voetbaltoernooi voor de campings, de Schouwse ringrijderij, een 3-tal strandlopen. twee kinder voorstellingen in het Dorpshuis, het bezoek van het tamboers- en pijpers corps Pro Patri-a uit Dubbeldam en het Engels mannenkoor, het muziek korps van het Leger des Heils uit Vlaai-dingen en de bijzondere dien- sten die in de Ned. Herv. kerk wer den georganiseerd alsmede de mede werking van het plaatselijke fanfa rekorps Luctor et Emergo. Allen die hun steentje tot het welslagen van het zomerprogramma hadden bijge dragen werden hiervoor hartelijk dank gebracht, inzonderheid de fam. Van Reijnst die het ondanks de drukte klaar speelde om het tam boerkorps Pro Patria en het Engel se mannenkoor onderdak te ver schaffen. Hierna kwam de begroting' 1969 in behandeling welke 'n bedrag aan in- en uitgaven van f 17050 geeft te zien. De belangrijkste posten bij de in komsten zijn: contributie f 12.000: subsidie gemeente f 1800.-. verkoop boekwerken en kaarten f 2500.- en verkoop ..Vraagbaak" f 500.-. Bij de uitgaven waren dit: informatrice I' 3600,-. hulp tijdens zomermaanden f 540.-. soc. lasten f 1660.-. kantoor behoeften inel. aanwerving meubi lair f 1500.-. porti f 1000.-. huur ge bouw f 600.-. subsidie evenementen commissie f 1000.-. contributie Prov. V.V.V. f 1000.- en aankoop boekwer ken en kaarten f 1500.-. Na dat door enkele aanwezigen r.og om een na dere toelichting van enkele posten was gevraagd, werd de begroting on veranderd vastgesteld. Naar aanlei ding van eer. bij ae rondvraag ge stelde vraag deelde de voorzitter mee dat momenteel op één camping na alle zijn aangesloten bij de V.V.V. De voorzitter was wei de mening toege daan dat er ten aanzien van het le denwerven nog wei iets gedaan kon worden. Wethouder L. v. d. Klooster sprak, nadat, nog enkele uit de ver gadering naar voren gekomen vra gen door het bestuur waren beant woord. zijn waardering uit over de wijze waarop het bestuur en sttrak- tieornmiissie ir. het afgelopen seizoen zich va® hun raak hebben gekweten. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck (doop en bevestiging nieuwe leden). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdie nst, 12 uur jeug'dsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 urn1, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. Hoestdrank in tabletvorm.95ct OVERDENKING De vreemde boodschap De Heere is met u, dappere held! Dat was de boodschap, die een zeke re Gideon ontving. We lezen er van in de bijbel, Rich teren 6 13. Het is het volle evangelie in oud-testa- mentische vorm, en juist als evan gelie vreemd in ieder opzicht. De Heere is met u. 't Klinkt prach tig. Maar Gideon meent in zijn le ven het tegendeel te moeten vast stellen. Hij merkt op: als dit waar is, waarom moet mij dan zoveel el lende overkomen? U moet weten, het was oorlogstijd en de ellende was niet gering. Dwars tegen alle erva ring in wordt verrassend gezegd, dat Israels God met hem is. Dit is voor het evangelie karakte ristiek. Gods heilsboodschap spreekt dwars tegen de ervaring in. De moeilijkheid van 'het christen-zijn ligt in' het meer waarde te moeten toekennen aan wat God zegt dan aan de keiharde werkelijkheid ron dom en in ons leven. God is met ieder, die waarachtig voor Hem buigt en erkent van genade te moe ten leven. Maar de feiten spreken dikwijls een andere taal. Werkelijk gelóven en gelovig léven is niet zo maar wat. De kracht van de Heilige Geest is daartoe nodig. Zonder die kracht blijft het bij redeneren. Maar dat is wat anders dan in moeilijke situaties leven bij wat de Heere be looft. Gelukkig is er de Heilige Geest, die ons het geheim van het geloof wil leren. We hebben de neiging om het ge loof te beperken tot hei: de Here is met u. Wie dit. doet blijft halverwege staan. Gideon hoort niet alleen dat de Heere met hem is. ook dat hij een dapper held is. 't Klopte weer niet met de werkelijkheid, "want de man was zo bang als een wezel. Ook hier ging de heilsboodschap dwars tegen de werkelijkheid in. Wij zitten dik wijls in de ban van de feiten gevan gen. Ik ben bang. dus.God ver breekt deze ban door Christus de Heere. Hij zegt: U bent een dappere held: niet vanuit uw eigen mogelijk heden. maar door Mij 't Is eigen aan het geloof meer te rekenen met wat God van ons zegt. dan met onze eigen gevoelens. Door dit geloof worden legers van moei lijkheden dapper overwonnen. Het geloof, dat de Heere met ons is. is een wondere levensrijkdom. Het geloof, dat we ir. en door de Heere mensen zijn. reikt verder Daardoor beginnen we als nieuwe mensen te leven. Tot deze volle wasdom van he: geloof wil de Heere ons opvoeder.. Gebeurt alleen in het ..gesprek" me-t de Heere. De Heere heeft dit ge sprek met ons geopend ir. de bij bei. De vraag is of we op het spreken. Gods leerden ingaan en het tot een werkelijke omgang met Hem geko men is. Daartoe worden we geroe pen. P- o. d. V. ZEIST. Ir. oktober is ir. totaal voor f 70.7 miljoen aan ptuinaveehouüe- rijpnxïukten geëxporteerd. Vorig ;aar oktober was de uitvoerwaarde 51.5 miljoen. zodat er een uitbrei ding werd bereikt var. 37.3 procent Deze opvallende stijging heeft ook de jaarlijkse jaarcijfers gunstig be ïnvloed. „Flitsen" uit het buitenland TOKIO. De Japanse minister-pre sident, Eisakoe Sato, is door de kies mannen van de regerende liberaal- democratische partij voor twee jaar als partijvoorzitter herkozen met 249 van de 454 stemmen. Dit betekent, dat Sato hoofd van de Japanse rege ring blijft. SINGAPORE. In Singapore zijn donderdag besprekingen begonnen tussen Singapore en Nederland over de opheffing van dubbele belasting. Dit heeft de regering van Singapore verklaard. RIO DE JANEIRO. De raad voor de Verdediging van de rechten van de mens in Brazilië heeft om een of ficieel onderzoek gevraagd naar aan leiding van beschuldigingen over massaal doden van Indianen en het zonder vorm van proces neerschieten van misdadigers. PARIJS. Het nationale bevrijdings front van Zuid-Vietnam heeft in re actie op de verklaring der Zuidviet- fcnamese regering, dat zij zal deelne- "men aan het vredesoverleg in Parijs, laten weten dat het ook aan hef overleg wil deelnemen, maar als on afhankelijke partij met gelijke rech ten. OVTEDO. De mijnwerkersstaking in de Spaanse provincie Asturië heeft zich uitgebreid tot zeker 15.000 man, waardoor ruim 26 kolenmijnen getroffen zijn. PRAAG. Met ingang van 3 decem ber is het voor Tsjecho-Slowaken verboden privéreizen per auto naai de Sowjet-Unie te maken. Het Tsje chische persbureau CTK dat dit meldt, geeft geen reden voor het verbod op. Georganiseerde groeps reizen blijven toegestaan. CORUMBA (Hato Grosso). Janio Quadros, oud-president van Brazilië, is vrijgelaten uit zijn verbannings oord bij de grens met Bolivia. L Y ON. Gisternacht hebben vier gemaskerde en gewapende mannen een casino in de buurt van Lyon overvallen en een bedrag van 130.000 frank buitgemaakt. DJAKARTA. 45.000 mensen zitten op het ogenblik in Indonesië gevan gen wegens „ondermijnende activi teit van politieke aard". Dit heeft de directeur-generaal van het Indone sische gevangeniswezen, de heer Koesnoen. bekendgemaakt. PRAAG. Door een zware ontplof fing is het grootste deel van de pa- raf fine-fabriek van de grootste Tsjechoslowaakse olieraffinaderij ..Slovnaft-' in Bratislawa verwoest. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft gemeld, dat niemand gewond is. SAIGON. Amerikaanse en Zuid- Vietnamese troepen zijn het zuide lijke deel van de gedemilitariseerde zone in Vietnam binnengedrongen, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. BONN. Binnenkort beginnen offi ciële besprekingen tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie over een geregelde luchtverbinding tus sen beide landen. TOKIO. Op een scheepswerf in Tokio wordt de kiel gelegd voor het eerste Japanse schip met kernaan drijving. Het vaartuig wordt uitge rust met een kernreactor van 8.300 ton. Verwacht wordt dat het schip tegen februari 1972 gereed is. STRAATSBURG. Twee Grieken, die deel uitmaakten van een door hun regering naar de subcommissie voor de rechten van de mens in Straatsburg afgevaardigde groep ..getuigen a décharge"' zijn aan hun bewakers ontsnapt en hebben be scherming gezocht bij Zweedse. Deense en Noorse delegatieleden. Vakcentrales over regeringsnota UTRECHT. 28-11. „De regerings nota somt te veel wenselijkheden en te ondernemen studies op en te wei nig reële en haalbare taakstellin gen". Aldus het overlegorgaan van de drie vakcentrales in een adres aan de Tweede Kamer over de re geringsnota inzake de sociaal-econo mische aspekten van het in de jaren 1969 tot en met 1972 te voeren re gionale beleid. De nota wordt bin nenkort door de Kamer behandeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft met 37 tegen 29 stemmen goed keuring gehecht aan het wetsont werp waarin het minimumloon ge regeld wordt. ROTTERDAM. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam. mr. J. D. de Jongh heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 64-jarige in Rotter dam wonende Chinees P. C. wegens het in bezit hebben van en handelen in opium en heroïne. UTRECHT. Het Gereformeerde Werelddiakonaat van Nederland wil uitgebreide assistentie gaan ge ven aan de ontwikkeling van de kerkelijke, sociale en maatschappe lijke arbeid in Indonesië. APELDOORN. Op de Amersfoorlse weg bij 'de Aardhuisweg ter hoogte van Uddel is bij een inhaalpoging van een personenauto, bestuurd door de 50-jarige H. W. R. uit Apel doorn, tegen een tegemoetkomende vrachtauto gebotst. De 60-jarige heer van de Bosch uit Apeldoorn, die naast de bestuurder van de per sonenauto zat, werd bij het ongeval gedood. HAARLEM. De Haarlemse politie heeft vijf scholieren van veertien ot zeventien jaar uit Haarlem en Heem stede aangehouden, die ervan ver dacht worden een banketbakker uit het centrum van de stad te hebben bestolen voor 6500 gulden. DEN HAAG. De landelijke be stuursraad van de Chr. Historische Jongerenorganisatie C.H.J.O. heeft er bij de hoofdbesturen van de KVP- jongerenorganisaties op aangedron gen om te komen tot praktische sa menwerking tussen Arjos, CHJO en KVPJG. DELFT. De Delftse Studentenraad (DSR) eist. dat op zo kort mogelijke termijn de technische hogeschool be stuurd gaat worden door vertegen woordigers van alle geledingen bin nen de TH: staf, peroneel, docenten en studenten. HAARLEM. De 21-jarige hulp in de huishouding mejuffrouw W. M. C. van der Hulst uit Haarlemmerliede. die op haar bromfiets in frontale botsing kwam met een 14-jarige fietser op het rijwielpad van de Am sterdamsevaart te Haarlem ,is nadat zij ernstig gewond in een ziekenhuis was opgenomen, overleden. DEN HAAG. De colleges van b. en w. van Klundert en Zevenbergen hebben hun gemeenteraden voorge steld het bestemmingsplan industrie terrein Moerdijk in te trekken, en de voorbereiding van een nieuw plan ter hand te nemen, aldus heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben in Brussel beslo ten volgend jaar niet het gehele be drag van ruim 1.000 miljoen gulden, dat in het E.E.G.-Iandbouwfonds beschikbaar is voor structuurverbe tering. te besteden. Zij besloten 270 miljoen te reserveren voor later. 15 t m 20-jarigen, voor juiiie dit ideale spaarplan 10 1 t EXTRA premie over de gespaarde bedragen spaarbankrente ZIERIKZEE Haven park 16 ?55S5S5353SS53SSS5S3555535555 KÜRBAN DE VERSCHRIKKELIJKE :-s _Y- :;«r se&reeu..— :£Cv- hi; .x -.~=r. -x .rislnrg, C:; accrr. i-shSce verihchzen ixr c:; ;r ui: Y-erts rT;- :-:-5CÜ.rfï'_ ■- iC. Urt i'ra-w ::c:: rtl Zz~ szzz zr v-ocstóee Aram 5x: czxseösag VSHhts Gtz ATsariira 5e drüeGal szrzL~rtf. GrrhELh's fesjjsers óe 2aai- fercg :rr bar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5