1 TWEEDE KAMER AANVAARDT DEFENSIEBEGROTING Tsjechen willen verbod pro-Russisch blad Sterke afvloeiing uit landbouw tot 1975 Om een C.A.O. voor groot-metaal 1 BB gr 1 Sydney bedreigd door bosbranden Vervalsing Volkswagenaandelen ontdekt Tliieu doet beroep op Hanoi Kamerleden vragen geld voor hulpprogra ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 november 1968 125ste jaargang Nr. 20106 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redcikteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Komst aardgas naar Schouwen-Duiveland DEN HAAG, 28-11. Minister W. den Tcom van defensie heeft in de Tweede Kamer aanvaarding van de voorstellen tot vermindering van de defensie-uitgaven van de hand ge wezen. Deze voorstellen werden in gediend door de kamerleden Wierda (P.v.d.A.) en Imkamp (D'66) en be oogden enerzijds het niet aanschaf fen van zestig extra „Leopard"- tanks en het niet handhaven op de oorspronkelijke sterkte van twee zo genaamde „Strike Squadrons" voor de Koninklijke Luchtmacht. Minister Den Toom zei deze voor stellen. die waren vervat ;in amen dementen en in een motie, ten sterk ste te moeten ontraden. De minister van defensie wees er met nadruk op, dat de nu genomen maatregelen tot versterking van het defensie-appa raat niet een hervatting van de be wapeningswedloop betekenen. De versterking is uitsluitend gericht, zo zei hij. op een krisisbeheersing ook cp langere termijn. Bij de eindstemming tenslotte werd de begroting 1969 van het de partement van defensie bij zitten en opstaan aangenomen. Tegen de be groting verklaarden zich de fracties van de P.S.P. en C.P.N, en drs. H. M. Franssen, lid van de P.v.d.A.- fractie. Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting had hij reeds De Britse maatregelen LONDEN, 28-11. De jongste eco nomische maatregelen die de Britse minister van financiën, Roy Jenkins, heeft aangekondigd zullen dit jaar een verbetering van de Britse beta lingsbalans met tenminste honderd miljoen pond sterling opleveren en voer het volgend jaar wordt er een verbetering van ongeveer 250 mil joen pond van verwacht, zo heeft het Britse nationale instituut voor economisch en sociaal onderzoek meegedeeld. Rotterdams ziekenhuis dicht door conflict? ROTTERDAM, 28-11. Het huidige conflict in het Rotterdamse „Diako- nessenhuis" kan tot gevolg hebben, dat dit ziekenhuis moet worden ge sloten om financiële redenen. De spanningen in het huis d'oor ver deeldheid i,n de medische staf leid den tot een verpleegsterstekort. Het ziekenhuis heeft daardoor een onr derbezetting (lege bedden). Dit ver klaarde de waarnemend directeur- geneesheer dr. C. A. H. Waar. Ge zien' de huidige tegenstellingen be twijfelt dr. Waar of het „Diakones- senhuis blijft bestaan. De directeur- geneesheer ontkende, dat er een cha os in het ziekenhuis zou heersen ten aanzien van de patiënten. Britse luchtvaartmaatschappij opgeheven LONDEN, 28-11. Dc in Londen ge vestigde luchtvaartonderneming „Transglobe Airlines" zal worden opgeheven. Dit is donderdag door de directeur W. McNeill, bekend ge maakt. Hij zei, dat zijn maatschappij niet langer in staat is aan de financiële verplichtingen, die enkele honderd duizenden ponden sterling bedragen, te voldoen. ..Transglobe Airlines" bewoog zich voor een' groot gedeelte cp het gebied van vakantievervoer van Canadezen. Zij is de tweede zelfstandige Britse luchtvaartmaat schappij die binnen korte tijd de bijl erbij neerlegt. Drie waken geleden maakte „British Eagle" bekend dat zij de onderneming ging sluiten we gens de hogere kosten en de finan ciële restricties bij het vervoer van Britten naar het buitenland. doen aantekenen, gestemd te heb ben tegen die onderdelen uit de 'be groting. die de Nederlandse steun aan, de Navo in cijfers tot uitdruk king brengt. De fractie van D'66 werd geacht te hebben tegengestemd tegen die posten op de defensie-begroting, die in direct verband staan met het aanhouden van 20 Starfighters. De fractie van de P.v.d.A. en de groep Aarden (P.P.R.) werden geacht te hebben tegengestemd tegen die be- grotings-pesten. die verband houden met de meer-aankoop van 53 L'eo- pard-tanks. De fracties van de P.v.d.A., D'66, P.S.P.. C.P.N. en de 'groep-Aarden stemden voor aanvaarding van de motie-Imkamp (D'66). waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de aanvankelijk voorgenomen ver koop van 20 Starfighters alsnog te laten doorgaan. Deze motie werd verworpen, evenals ook de amende menten van de P.v.d.A.-afgevaardig de W. Wierda. Daarin werd gevraagd de aanschaf van extra tanks en het in exploitatie houden van 20 Star fighters teniet te doen. De motie van de P.v.d.A.-ers Wiel- draaijer en D ankert over een verla ging van de diensttijd tot twaalf maanden werd eveneens verworpen. Voor aanvaarding daarvan spraken zich uit de fracties van de P.v.d.A.. P.S.P.. C.P.N.. de Groep-Aarden en (ten dele) de fractie van D'66. PRAAG, 28-11. Tsjechoslowaakse parlementsleden hebben donderdag van hun regering geëist een pro- Russisch blad te verbieden dat de communistische hervormers bitter heeft aangevallen en volgens hen door het Tsjechoslowaakse publiek zeer ongunstig is ontvangen. Het blad Zpravy (Nieuws) dat in de Tsjechische taal verschijnt, is 'na delig voor de normalisatie en voor het verstevigen van de banden met de Sowjet-Unie, zeggen de parle mentsleden. Gevraagd wordt bij de betrekken Sowjet-autoriteiten aan te dringen op stopzetten van de ver spreiding van het blad. Het wordt Brandstichter in Zaandam aan hel werk ZAANDAM, 28-11. De Zaandamse politie heeft een 22-jarige ongehuw de hoogovenarbeider uit Assendelft gearresteerd, die bekend heeft opzet telijk brand te hebben gesticht in Zaandam, waardoor drie woningen zjjn uitgebrand. De Assendelfter, die onder Invloed verkeerde, heeft verklaard wraak te willen nemen op een der buurtbewo ners. Na in een der leegstaande wo ningen te zijn binnengedrongen, had hij benzine over de vloer 'gegoten en in brand gestoken. De man had daarbij zelf brandwonden aan hoofd en handen opgelopen. Op de zolder verdieping had hij zich in een de ken gewikkeld om zijn brandende kleren te doven, waarna hij uit een raam was gesprongen en gevlucht. De politie te Zaandam heeft de man in zijn woning gearresteerd. Op lichting bij Brocades-Stheemaii AMSTERDAM, 28-11. De 38-ja- rige vertegenwoordiger J. M. V. uit de hoofdstad wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de oplich ting van de Koninklijke Pharmaceu- tische Fabrieken v/h Brocades-Sthee- man in Amsterdam. De man, die zich ook aah heling zou hebben schuldig gemaakt, is aangehouden. Een week geleden werden in deze zaak de 31- jarige zakenman Peter N. en de 30- jarige reclamemanager van Broca des P. V. in arrest gesteld. Ajax-supporters opgehouden door de mist SCHIPHOL. 29-11. De circa 900 Ajax-supporters, die donderdag avond in Istanbul de wedstrijd te gen Fenerbahce hebben meegemaakt, hebben donderdagavond op hét vliegveld van Istanbul te horen ge kregen dat hun terugkeer naar Ne derland opnieuw vertraagd is, maar ditmaal omdat Schiphol de gehele nacht in mist gehuld is. De spelers van Ajax trokken daar op naar een hotel, doch de meeste supporters brachten de nacht door op het vliegveld. DEN HAAG, 28-11. Er zijn in de periode 1970-1975 jaarlijks circa 7.5C0 arbeidsplaatsen nodig om de genen die de landbouw verlaten al ternatieve werkgelegenheid te bie den. Dit concludeert het Landbouw schap in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de nota over de sociaal-economische aspec ten van het in de jaren 1969 tot en met 1972 te voeren regionaal beleid. Alleen een verdere vermindering van het aantal landarbeiders kan de noodzakelijke schaalvergroting van de agrarische produktie bewerkstel ligen. zo meent het Landbouwschap. De stand van de conjunctuur heeft overheersende betekenis voor de groei van de algemene werkgelegen heid en dus voor de afvloeiing van uit de landbouw. De laatste jaren vertoonde deze afvloeiing dan ook enige stagnatie. Toch zal ook in de toekomst een vermoedelijk in Cost-Duitsland ge-' drukt en werd laat in de avond in de brievenbussen gegooid door Sow- jetrussische soldaten toen deze nog bij Praag gelegerd lagen. sterke afvloeiing plaats vinden om dat de inkomenspositie, met name voor de bedrijven in het oostelijk zandgebied, ongunstig is. Uit E.E.G.- berekeningen blijkt dat deze in 1970- 1975 circa 75.000 arbeidskrachten zal bedragen. Oudere landarbeiders Vooral voor oudere landarbeiders moeten ei- speciale voorzieningen bij de afvloeiing komen. Voor de jonge ren zijn de alternatieve werkgele genheid en d'e mogelijkheden van scholing en omscholing van beteke nis. aldus het Landbouwschap. De situatie in de landbouw lijkt wed wat op die in de textiel en in de mijnindustrie. Maar de vele klei ne zelfstandigen maken het dikwijls onmogelijk arbeid af te stoten .naai: de arbeidsmarkt om tot een kosten verlaging te komen. Afstoting bete kent in de landbouw meestal dat hel bedrijf geliquideerd moet worden. ■■Md DEN HAAG, 28-11. De gezamen lijke werknemers-organisaties in de metaalindustrie en bij Hoogovens hebben de werkgeversorganisaties, resp. de Raad van Hoogovens, van ochtend meegedeeld bereid te zijn tot het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst voor één jaar, ni. 1969. Zij hebben die bereidverklaring verbonden aan een aantal voor waarden. Wat de CAO-groot-metaal betreft stellen ze voor: 1. Verhoging van lonen en salaris sen met zeven procent op 1 ja nuari 1969; 2. vaststelling van een minimumva kantietoeslag voor werknemers van 23 jaar en ouder en voor kostwinners beneden 23 jaar; 3. storting van een bepaald percen tage van de loonsom Ln een in te stellen fonds waaruit aan de ge organiseerde werknemers bij het bereiken van de post actieve pe riode een uitkering kan worden gedaan. Westduitse jongen (zwaar gewond in mijnenveld) nog in leven BERLIJN, 28-11. Dc 16-jarige jen- gen, die maandagavond urenlang zwaar gewond in een mijnenveld aan de grens tussen oost- en west- Duitsland heeft gelegen, is nog in leven. Het Oostduitse persbureau ADN meldde donderdag dat hij in een zie kenhuis in Oost-Duitsland ligt. De Westduitse pers had gemeld dat de jongen in het mijnenveld bij Co- burg was doodgebloed nadat hij bei de benen 'had verloren. Het ministerie van binnenlandse zaken van Beieren heeft bevestigd dat het slachtoffer de 16-jarige Gün- ther Oppermann heet en Westduitser is. Sinds 25 november werd hij ver mist uit een opvoedingsinrichting in Beieren. SYDNEY. 28-11. Aan drie kanten van de Australische stad Sydney woeden bosbranden die een ring dreigen te vormen om de stad. Radiostations roepen de mannen uit de dicht 'bij het vuur gelegen gebieden op hun werk te verlaten en naar huis terug te keren om het vuur te bestrijden en aan de strijd om het behoud van hun huizen mee te doen. Een winkelcentrum aan de rand van Sydney zou reeds verwoest zijn. Bondsdag aanvaardt in- en uitvoerregelingen PARIJS, 28-11. De secretaris-ge- neraal van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). Thorkil Kristensen. heeft aangedrongen op een gecoör dineerde internationale politiek ter verlaging van de prijzen en ter be strijding van de overproduiktie in de landbouw. Kristensen verwees bij de opening van een tweedaagse confe rentie van ministers van landbouw van de 23 lnaden die deel uitmaken van de OESO naar een onlangs ge publiceerd OESO-rapport, dat de vinger legt cp het ontstaan van gro te overschotten aan zuivelproduk- ten en aan enkele soorten groenten en fruit. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's PRIBRAM. Deze reuzen-aap is de trots van een Tsjechoslowaakse speel goedfabriek. Sint-Nicolaas zal hier vast wel een of ander „reusachtig" kind mee verwennen. DEN HAAG, 28-11. De recherche van de afdeling zwendel en oplich ting van de Haagse politie heeft een einde kunnen maken aan de activi teiten van twee Duitsers, die aan een drukkerij in de Haagse binnenstad opdracht hadden gegeven 100.000 aandelen van de Volkswagcnfabric- ken na te maken met een waarde van 50 miljoen Duitse mark. De drukkerij had al het materiaal voor het drukken van de 100.000 aandelen in huis, maar had, behalve 2500 minder goed gelukte proef exemplaren, neg slechts 780 goed ge lijkende „aandelen" vervaardigd. Daarvan zijn er 680 dinsdagavond gevonden in de linnenkast op een hotelkamer bij het station Holland se Spoor in Den Haag, waar de twee Duitse opdrachtgevers, de 54-jari- De landbouw in de OESO-landeu BONN, 28-11. De Bondsdag heeft donderdagavond z ijn goedkeuring gehecht aan de maatregelen van de Westduitse regering tot verminde ring van dc uitvoer en stimulering van dc invoer. Ze zijn bedoeld om het grote over schot op de betalingsbalans van de Bondsrepubliek te verminderen. Ver wacht wordt dat de maatregelen vrijdag (vandaag) in de Bondsraad zullen worden aangenomen. De Bondsdag nam de regeringsvoorstel len in tweede en derde lezing aan bij handopsteken. Zoals bekend gaat het om een be lasting van vier procent op de uit voer en een belastingrestitutie van eveneens vier procent bij invoer. Amerikaanse Joden protesteren tegen kerstzegels NEW YORK, 28-11. Het Ameri kaanse Joodse Congres heeft don derdag bij de directeur-generaal van de Amerikaanse posterijen schrifte lijk geprotesteerd tegen de uitgifte van een kerstzegel met een christ-* lijke voorstelling. Volgens het Joodse Congres is dit in strijd met- het grondwetsartikel over de godsdienstvrijheid en de scheiding van kerk en slaat. De kerst zegels hebben sinds 1962, toen ze wer den ingevoerd, in steeds sterkere mate een godsdienstig karakter ge kregen, aldus de brief. Cp de zegel van dit jaar is een fragment van het schilderij „De bood schap aan Maria" van Jan van Eyck afgebeeld. De engel Gabriël deelt Maria mee dat zij het Christuskind zal baren. Maria zelf is niet op de postzegel afgebeeld. Wanneer men oud wordt, f wordt men dwazer en ver- slandiger. t W$i WAT UQT Pi bilt ge ingenieur Peter van S. uit Ihmert en de 28-jarige koopman Norbert S. uit Izerlohn, die avond logeerden. 100 vervalste aandelen bevinden zich vermoedelijk bij een bank in Hamburg, waar de Duitsers ze maandag in bewaring zouden hebben gegeven. De twee Duitsers en de ei genaar van de drukkerij in Den Haag. de 30-jarige L. F. uit Delft, zijn ingesloten en zullen morgen voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. Zwarte-Panterleider wordt gezocht SAN FRANCISCO, 28-11. Dc Amc- rikaanse politie zit achter zwarte- panterlcdier Eldridge Cleaver aan, die cp gerechtelijk bevel de gevan genis in moet maar onvindbaar is. Er gaan geruchten dat hij naar het buitenland is gevlucht. De 33-jarige Cleaver, die twee jaar geleden voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld nadat hij van dertien jaar gevangenisstraf er acht had uit gezeten, verdween in april j.l. weer in de gevangenis na zijn arrestatie in verband met een vuurgevecht tussen leden van de zwarte-panter- beweging en de politie in Oakland. Een rechter gelastte zijn vrijlating met de motivering dat hij om poli tieke redenen werd vastgehouden, maar een hogere rechtbank bepaal de kortgeleden dat Cleaver weel moest worden opgesloten. In de af- als presidentskandidaat van de ra gelopen maanden trad Cleaver op dicaie partij voor vi-ede en vrijheid. Zicht wordt beter Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen; cp vele plaatsen mist, die echter vanuit het noorden geleidelijk verdwijnt; aanvankelijk weinig, later zwakke tot matige wind tussen noord' en oost; vannacht in het zuiden van het land temperaturen om het vries punt, overigens dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Voor zendag: Zon: 10 tot 60 procent. Min.-temperatuur: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans cp een geheel droog etmaal: 60 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 14.30, onder 3.29. 1 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 14.41. onder 4.43. 2 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 14.54, onder 5.57. Vcrlle maan: 5 dec. te 0.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 ncv. 11.58 v.m. n.m. 1 dec. 0.36 v.m. 12.55 n.m. 2 dec. 1.25 v.m. 13.42 n.m. BROUWERSHAVEN 30 nov. 12.00 rnidd. n.m. 1 dec. 0.26 v.m. 12.50 n.m. 2 dec. 1.11 v.m. 13.32 n.m. Doodtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven oost-Europa ligt nog steeds een hegedrukgebied. Terwijl de temperaturen in- de omgeving van het centrum van dit systeem, waar mist voorkwam, nauwelijks boven het vriespunt kwamen, werd bij ons met zuidelijke winden zachte lucht aangevoerd, waarin donderdag de temperaturen in ons land op enkele plaatsen tot 12 graden opliepen. Ook in Frankrijk en west-Duitsland be reikten de temperaturen waarden van 12 tot 15 graden. Een depressie boven Spanje veroorzaakt daar re gen en onweersbuien. Inmiddels is de luchtdruk tussen IJsland en Schotland gaan stijgen, en vormt zich daar een nieuw hegedrukgebied. Hierdoor worden de drukverschil len in onze omgeving kleiner. De wind zal dan ook zwak zijn, terwijl de mist die zich in de nacht gevormd heeft, in de loop van de dag voor een deel zal oplossen, waarna tijde lijk zonnige perioden verwacht wor den. SAIGON. 27-11. President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft een beroep gedaan op Noord-Viet- nam samen met de vertegenwoordi gers van zijn bewind in Parijs be sprekingen aan te knopen over be ëindiging van de Vietnamese oorlog. In een toespraak voor de televisie zei het staatshoofd voorts: „Zelfs als Noord-Vietnam de oorlog nog 20 jaar voortzet kan het niet winnen omdat het Zuidvietnamese volk nooit zal aanvaarden slaaf van de Russische en Chinese communisten te worden". DEN HAAG, 28-11. De Tweede- Kamerleden Berg (P.v.d.A.) en Dan kert (P.v.d.A.) hebben zich schrifte lijk tol de ministers van buitenland se zaken, van defensie en van finan ciën gericht met het verzoek een aanzienlijk bedrag aan het interna tionale comité van het Rode Kruis te schenken om de uitvoering moge lijk te maken van het hulpprogram ma van dit comité ten behoeve van slachtoffers van het conflict Nigeria- Biafra. De Kamerleden wijzen er op dat het comité, voor de uitvoering van hulpplannen tot 1 maart 1969. nüg een bedrag nodig heeft van ten min ste Zw francs 22 miljoen voor kos ten verbonden aan transport en dis tributie van hulpgoederen. Verder vragen de socialistische parlementariërs aan minister Witte- veen (financiën) of hij bereid is het ICRK een renteloze 'lening te ver strekken om hulpverlening op het. terrein van transport en distributie, indien daarvoor reeds door andere landen toezeggingen werden 'ge daan die nog niet zijn geëffectueerd, voortgang te doen vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1