OLGA 1 Groot deel Kamercommissie vóór huurverhoging later tijdstip A.N.A.B. wil verhoging van minimumloon Minder- en meerderheidsstandpunten in Soc. Economische Raad Franse ministeries moeten uitgaven gaan verminderen met 3 procent Staat neemt deel in aard gaswinning ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2?) november 196?) 125ste jaargang Nr. 20105 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel, (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Landbouw op de korrel op vergaderingen DEN HAAG, 27-11. Een zeer groot deel van de Tweede-Kamercommis sie voor volkshuisvesting en ruimte lijke ordening menen dat de verho ging van het percentage waarmee jaarlijks de huren worden verhoogd, van 4 tct 6 procent, bij voorkeur niet op 1 januari a.s. maar op een later tijdstip moet plaatsvinden. Dit blijkt uit het verslag van de beraadslagingen over het wetsont werp dat woensdagavond is gepubli ceerd. Gezien de betrekkelijk omvang rijke prijsverhogingen die per 1 januari, o.a. als gevolg van de in voering van de B.T.W., zullen optre den. achtten veel leden de verhoging van het huuraanpassingspercenlage op 1 januari „bijzonder ongelegen". De regering zou gebruik moeten ma ken van de mogelijkheid tot uitstel, omdat het onpraktisch zou zijn naast een verhoging met 4 procent per 1 januari, die reeds in de wet is op genomen, in de loop van volgend jaar nogmaals de gehele huurverhogings procedure voor een aanpassing van 2 procent uit te voeren, zou de ge hele huurverhoging moeten worden verschoven tot later in 1969. Sommige en verschillende andere leden sloten zich hierbij aan en stel den vcor de huurverhoging tot 6 pro cent bijvoorbeeld op 1 april of 1 juli te laten ingaan. Verschillende leden van de commissie informeerden hoe Advertentie en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: W.C. GroenendijkNijverheidstraat 5, Heerjansdam. W. de Groot, Pizarrostraat 33. Den Bosch. H.M. Sandmann-Bier ens, Julianalaan 20. Heeze. Mej. L. Laar akker, Postbus 11, Horst. J.J. Keizer, Berkmeerweg 51, Dalerpeel. t raag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Zes maanden voor' bezil W. A. Fibbe (A.R.P.) verdovende middelen AMSTERDAM. 28-U. De Amster- damse rechtbank heeft de 35-jarige kunstschilder B. N. uit de hoofdstad wegens het voorhanden hebben van verdovende middelen in zijn woning veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. Tegen de sinds 1957 aan ma rihuana verslaafde kunstschilder, die al en'kele jaren een gram opium per dag gebruikte, was drie jaren met aftrek en terbeschikkingstelling van. de regering geëist. Drie doden bij botsing ITTERVOORT. 27-11. Gisternacht is een Nederlandse personenauto op de Napoleonweg te Ittervoort, nabij de Nederlands-Belgische grens, op een stilstaande vrachtauto gebotst. Deze vrachtauto stond langs de kant van de weg en was van achteren verlicht. In de personenauto zaten vier inzittenden. De bestuurder en twee inzittenden werden op slag ge dood. De vierde inzittende werd zwaar gewond. De identiteit van de slachtoffers is thans vastgesteld. Het zijn de 56-jarige weduwnaar P. Do- renberg, de 32-jarige heer J- Snij ders, vader van 6 kinderen, en de 37- jarige mevrcuw E. Cilkens-Cuypers, allen uit Roermond. Verkeersongeval: 3 doden TONGEREN, 27-11. In de nacht van dinsdag op woensdag is te Kes- senich op de Steenweg naar Venlo een Nederlandse personenwagen te gen een Duitse vrachtwagen gereden. De Nederlandse chauffeur Willem Schepens werd zwaar gewond. De drie andere inzittenden van de per sonenwagen, de 57-jarige mevr. Sil- kens-Cuypers, de 56-jarige heer P- Dorenberg en de heer J. Sneiders, allen uit Roermond, verloren het le ven. voorzitter Rijnmondraad DEN HAAG, 27-11. Bij K.B. is met ingang van 16 december 1968 be noemd tot voorzitter van het open baar lichaam Rijnmond de heer W. A. Fibbe te Rotterdam. De heer Fibbe. die 55 jaar is, is lid van de A.Pi.P. en voorzitter van de protes tantse groep in de gemeenteraad van Rotterdam. Hij was korte tijd, ter tijdelijke voorziening in een vaca ture, ook wethouder. De heer Fibbe is firmant van de Rotterdamse handelsfirma Vogler en Co. Vanaf de oprichting tot eind vo rig jaar maakte hij deel uit van de Rijnmondraad. Marokkaan stootte <Ie ileus in rosse buurt UTRECHT, 27-11. De 30-jarige Marokkaanse fabrieksarbeider Ah med A. uit Utrecht denkt met weinig plezier terug aan het „uitstapje", dat hij maakte naar het Zandpad, de rosse buurt van de domstad. Toen hij bij de 21-jarige prostituee W. de K. uit Utrecht binnenstapte en vooraf moest betalen, kreeg hij het wisselgeld niet terug. De „transac tie" kostte namelijk f 10,-, maar de' Marokkaan had alleen een briefje van f 25,- op zak. In plaats van het wisselgeld pakte de „dame" een vaas van de tafel en smeet deze met kracht in het gezicht van haar bezoeker. Op dat moment kwamen uit een zijkamertje twee mannen, die de Marokkaan flink met hun vuisten bewerkten. Deze ging bebloed en zonder por temonnee (waarin f 200,-) heen, maar hij deed wel aangifte bij de politie. Deze heeft behalve de prostituee, ook haar twee helpers, de 20-jarige stra tenmaker J. W. F. en d'e 22-jarige varensgezel J. W. R„ beiden uit Utrecht, in verzekerde bewaring ge steld. UTRECHT, 28-11. Dc Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bend meent dat het minimumloon met ingang van 1 januari a.s. dient te werden verhoogd van f 135,tot f 140,—. De heer Van der Ploeg, voorzitter van de A.N.A.B., kondigde heden- (donderdag)ochtend bij de opening van de algemene vergadering van Nederland wordt bierland AMSTERDAM, 27-11. De Neder- lander heeft in de eerste negen maanden, van dit jaar 4.284.881 hl. bier gedronken tegen 4.084.876 hl. of 4,9 pet. meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. aldus gegevens van het Produiktschap voor Bier. In het brouwjaar 1967-68 (oktober t.m. september) bedroeg de binnen landse bieromzet 5.620.650 hl., een stijging met 8.6 pet. vergeleken met de 5.117.260 hl. die in heffe vooraf gaande brouwjaar werd geconsu meerd. de minister, indien hij zelf geen ver-- schuiving raar een latere datum overweegt, tegen een eventueel voor stel van de Kamer tot verschuiving staat. Veel leden vreesden dat verhoging van het aanpassingspercentage ertoe zal leiden dat de kwaliteit van de nieuwbouw achteruit zal gaan en meenden dat behalve het percentage van de jaarlijkse huurverhogingen voor de gesubsidieerde bouw. ook dat van de facultatieve huurverhogingen moet worden aangepast. Voor de oudere woningen zou dan een hoger percentage moeten gelden. Dc vrees dat een verhoging van 4 tot 6 procent de kwaliteit van de nieuwbouw ongunstig zal beïnvloe den, werd door veel andere leden gedeeld. - Slechts enkele leden van de com missie wezen de verhoging zonder meer van de hand, omdat geen com pensatie wordt gegeven. Zomerojjruiming 1969 begint op 17 juli DEN HAAG. 27-11. De zomerop- ruiming zal in 1969 aanvangen op 17 juli. zo heeft de Hoofdbedrijfschap Detailhandel woensdagmorgen in zijn openbare vergadering in het SER- gebouw in Den Haag vastgesteld. De voorzitter van het hoofdbedrijfschap de heer W. H. Neefjes, deelde mee. dat de meerderheid van de leden van het hoofdbedrijfschap er niet voor was om de aanvangsdatum van de zomeropruiming te vervroegen, zoals de Raad voor het Grootwinkel bedrijf had verzocht. Namens deze raad trok dr. H. Veringa overigens ter vergadering het verzoek in. Kerstschip Biafra AMSTERDAM, 27-11. Op giro 55500 ten name van „Kerst schip Biafra" is vanaf ivoens- dag 20 november tot heden f 13.712,12 overgemaakt. Aan goederen werden voor de actie Kerstschip Biafra ontvangen 1 miljoen vitamine-C tabletten (Amsterdam), 10.000 rollen ver- bandwindsel, 100.000 norilta- bletten, 20 blikken babyvoed- sel, een partij stokvis en een partij vlees in blik, penicilline en vitaminepreparaten-mon sters huisartsenpraktijk en ka toenen kinderondergoed. Par ticulieren hebben initiatieven ontwikkeld en tal van actie,s worden gevoerd. Een scheeps kapitein en een kok boden hun dienst aan. Vrijwilligers voor het laden van het schip heb ben zich gemeld. Goederen kunnen na telefonisch over (020-944907) in de loods „Ar gentinië", Oostelijke Handels- •cade, Amsterdam, of in Rot terdam worden opgeslagen. Aangezien de levensmiddelen per schip vervoerd worden, wordt verpakking in blik op prijs gesteld. Rijst en baby voeding zijn tivee van de be langrijkste hulpmiddelen. Hei postnummer van de gecom bineerde Terre des Hommes- Luchtbrug Biafra Actie is: 178, Diemen (Kerstschip Biafra), gironummer 55500. PARIJS, 27-11. Alle Franse mi nisters op één na moeten hun lopen de uitgaven met drie procent ver minderen ais gevolg van president de Gaulles plan voor vermindering van het begrotingstekort met een half miljard frank dat de frank van devaluatie moet redden. Dit is woensdagavond bekendgemaakt door het Franse ministerie van financiën. Nederland hoog in ontwikkelingshulp AMSTERDAM, 27-11. Nederland zal in 1969 waarschijnlijk het enige land zijn dat in zijn hulpverlening aan de ontwikkelingslanden het al gemeen aanvaarde streefcijfer van één pet. van het nationale produkt uitkomt. Dit zei mr. D. U. Stikker in een forum-discussie na afloop van zijn voordracht over „Taken en mo gelijkheden in Afrika voor het Ne derlandse bedrijfsleven", tijdens een, druk bezochte bijeenkomst van het Afrika Instituut. Loonsverhogingen in de toekomst zijn bond in Utrecht aan. dat de A.N. A.B. op alle moge'lijke plaatsen voor deze verhoging zal gaan ijveren. Hij zwaaide lof toe aan de voorzitter van het N.V.V., de heer Kloos, die in de Eerste Kamer de minister van so ciale zaken vroeg of men „aan de minsten van onze broeders mag ont houden, wat wij voor onszelve rede lijk vinden aan inkomstentoene ming". „Wij zijn Kloos dankbaar dat hij zo heeft gesproken, omdat wij hem op dat moment zo duidelijk herken den als de eerste onder ons", zo zei de heer Van der Ploeg. Hij voegde daaraan toe dat de heer Kioos dui delijk was over de minimumloon- wet, „want het is onredelijk dat juist de laagst betaalden met hun loon ontwikkeling zullen achterblijven". PARIJS. In verge!ij'king' met de oorspronkelijk voorziene bedragen zullen de uitgaven van de Franse re gering in 1969 met 2.841 miljoen frank worden verminderd. Volgens de mededelingen van premier Cou- ve dc Murville zal op een aantal pos ten worden bezuinigd. DEN HAAG, 27-11. „De Sociaal- Economische Raad is van oordeel dat, gezien met name de verhouding van de loonontwikkeling en de prijs- WASIIINGTON. Te Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdagavond een Sowjet- russischc pretest verworpen tegen de vorming van een nieuw NAVO-com- mando in Napels, dat een luchtver- kenning in de Middellandse Zee gaat voeren met het oog op de spanning in dat gebied. LUISTER EN KIJKGELD DEN HAAG, 27,11. Een meerder- beid van de Eerste Kamer-commis sie voor cultuur en recreatie gaat akoerd met het voorstel, het luister geld op 24 gulden per jaar te stel len en het kijk- en luistergeld (ook al bezit men geen radiotoestel) op 75 gulden, aldus blijkt uit het woens dagavond gepubliceerde verslag van de commissie. Veel leden echter meenden dat be- zittërs van een kleuren-t.v. een ex tra bijdrage dienen te betalen. ontwikkeling in de eerstkomende tijd een beperkte loonstijging als waarvan bij de centrale prognose wordt uitgegaan - welke in de ja ren 1969 t/m 1971 schommelt rond de 4 procent - in de praktijk niet te verwezenlijken zal blijken te zijn. Wordt hier niets tegenover gesteld dan is de mogelijkheid aanwezig dal door de feiten gedwongen zal wor den gegaan in de richting van een additionele loonsverhoging zonder meer". (Minderheidsstandpunt). „Tegen de achtergrond van de economische ontwikkeling i>n 1968, die gunstiger is dan zich liet aanzien in de macro-economische verken ning 1969. is naar het oordeel van de raad een hogere loonstijging, ook in consumabele zin, dan in de centrale prognose is verondersteld, niet on aanvaardbaar". (Meerderheidsstand punt). Een minderheid van de raad be staande uit een groot aantal leden, acht de omstandigheid dat de gr,oei van de produktie zich op dit moment voor 1968 en wellicht ook voor 1969 iets gunstiger laat aanzien dan in de macro-economische verkenning 1969 werd verondersteld, een onvoldoende aanleiding van deze centrale progno se af te wijken. Aldus enige punten uit het der- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Succes verkrijgt men niet f J door hel te wensen, maar door te werken. WA T UQT VI &IIT LONDEN. Betty Vickery is hier een diep teleurgestelde vrouw. Zij is name lijk gezakt voor het rijbewijsom een stoomwals te besturen. En dan le weten, dal zij een prachtig exemplaar van zes ion, genaamd Koningin van Hertfordshire" als verjaardangsgeschenk van haar echtgenoot had gekregen. Twee uur voor het examen heeft ze de ketel van de stoomwals met liefde opgestookt, doch het heeft niet mogen baten. Een uitzondering is gemaakt voor het ministerie van onderwijs. De resterende 300 miljoen frank wordt als volgt bespaard: een ver mindering met drie procent van schenkingen en subsidies van alle ministeries, inbegrepen dat van on derwijs. wat een bezuiniging van naar schatting 150 miljoen frank zal opleveren. Een vermindering met 2,5 procent van de uitgaven van alle mi nisteries voor uitrusting, waarvan eveneens een bezuining van 150 mil joen frank wordt verwacht. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer ,is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de uitkeringen krachtens de A.O.W., de A.W.W. en de kinder bijslagwetten per 1 januari aan te passen aan de stijging der kosten van levensonderhoud ten gevolge van de invoering van de B.T.W. n Bij een gevecht tussen studenten is woensdag in Mexico een jongen doodgeschoten en zijn twintig ande ren gewond. tiende halfjaarlijkse economische rapport van de Sociaal-Economische Raad. Dit rapport is in de besloten vergadering van de raad van vrijdag 22 november jl vastgesteld en voor publikatie vrijgegeven. De raad onderstreept in zijn rap port het belang van internationaal overleg, in de EEG en ook in rui mer verband, om te komen tot een sanering van de onevenwichtige be- talingsbalansposities zonder dat daarmee een aanmerkelijke terug slag in de ontwikkeling van de we reldhandel gepaard gaat. Iets kouder Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige zuid oostelijke wind; vannacht tempera turen om het vriespunt, morgen over dag iets lagere temperaturen dan vandaag. Voor zaterdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperatuur: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel' droog etmaal: 40 procent. 29 nov. Zon op 8.23. onder 16.34. Maan op 14.20, onder 2.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 nov. 10.49 v.m. 23.36 n.m. BROUWERSHAVEN 29 nov. 10.54 v.m. 23.27 n.m. Doodtij: 29 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 28-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een hogedrukgebied bo ven zuidwest Rusland en de Balkan werd de afgelopen dagen zachte lucht naar ons land gevoerd. Hierin kwamen voor de tijd van het jaar vrij hoge temperaturen voor. Zo werd het woensdag in Zuidlimburg zelfs 15 graden. Het hogedrukgebied zorgt er voor, dat oceaandepressies ons niet kunnen bereiken. Een lage drukgebied dat zich nu ten westen van Frankrijk en van Portugal be vindt, trekt dan ook in zuidelijke richting weg. Mede hierdoor worden de luchtdrukverschillen in onze om geving kleiner, zodat de wind nog verder zal afnemen. Daarbij wordt geleidelijk iets koudere lucht uit Duitsland aangevoerd. De kans op vorst in de nacht en vroege ochtend neemt dan ook toe. Plaatselijk kan mist ontstaan, overigens blijft hel vrij zonnig weer. Nieuwe omroep (VRON) opgericht DEN HAAG. 26-11. In Den Haag is opgericht de Vrije Radio Omroep Nederland (V'RON), die wi'l zijn „een onafhankelijke omroep, vrij van linkse invloeden". In het communi qué van de VRON wordt gezegd dat recente gebeurtenissen bij de TROS de directe aanleiding vormden tot de oprichting van de nieuwe om roep. Wanneer het vereiste aantal leden van 10.000 is bereikt zal de VRON zendtijd aanvragen voor radio en televisie. De VRON wil zijn: een nationale radio- en televisieorgani satie die weigert mee te werken aan culturele en zedelijke verwording. Gestreefd zal worden naar het vor men van een tegenwicht tegenover verpolitiekte programma's. ROTTERDAM. De Deense zee man Bendt Mogens Andersen (22 jaar) uit Orresuwby is vannacht op het terrein van Quick Dispatch aan de Merwedehaven te Rotterdam te water geraakt en sindsdien spoor loos. Men neemt aan dat hij is ver dronken. DEN HAAG, 27-11. De staat zal voor veertig procent deelnemen in de aardgasconcessies „Drenthe" van dc Nederlandse Aardolie Maatschap pij (N.A.M.), „Noord-Friesland" van de N.A.M. en Mobiloil, en „Bergen" van de Amoco-groep, aldus heeft de minister van economische zaken, mr. L, deBlock, in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Deelneming in de winning, nodig om optimale baten ten behoeve van de staat te krijgen, is alleen wense lijk indien de staat een redelijk ren dement mag verwachten van zijn in vesteringen en wanneer sprake is van een belangrijke vondst. Deelne ming in de exploitatie van betrekke lijk onbelangrijke velden zou name lijk remmend kunnen werken op de onderzoekingswerkzaamheden, om dat de maatschappij dan niet verze kerd is van een redelijke beloning, niet alleen voor haar investeringen, maar ook voor de exploratierisico's die zij alleen heeft gelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1