Bouwvakbonden willen tweemaal zes proeent verhoging vragen Naar monetaire wereldconferentie Wachten tot regering-Nixon in functie is met nieuwe monetaire conferentie Rode overvallen in Thailand Is reis rond maan verantwoord? Nederland en een Kanaaltunnel Weinig buitenlandse reizen voor Tsjechen De extra defensie- inspanning Ajax naar Istanboel Ring rond Dien Ban ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 november 196}? 125ste jaargang Nr. 20104 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer „Oosterland's Fanfare70 jaar Om nieuwe C.A.O. Reële verbetering UTRECHT, 25-11. - De Centrale Commissie Bouwnijverheid samen werkende vakorganisaties van werk nemers in de bouwnijverheid, zijn voornemens bij de komende con- tracts-onderhandelingen voor de nieuwe bouw-C.A.O. een loonsver hoging voor te stellen van 6 procent per 1 maart 1969 en 6 procent per 1 maart 1979. De huidige C.A.O. loopt op 28 februari af. In de concept-voorstellen voor een tweejarige C.A.O. is voorts sprake van een bijsturingsclausule, investe- ringsloon, verkorting van de arbeids tijd met een kwart uur per dag, één dag vakantie meer in 1969 en nog eens één dag meer in 1970, vereen voudiging van de loonstructuur en een wachtgelduitkering van 90 pro cent van het dagloon. De conceptvoorstellen van de drie bonden zijn maandag gepubliceerd in ,.De Bouwer", het orgaan'van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bond voor de Bouwnijverheid. Zulks houdt verband met de ledenvergade ringen van de drie bonden, die bin nenkort worden gehouden. De drie bonden hebben voor deze bijeenkom sten een gemeenschappelijke be schrijvingsbrief- opgesteld. De afslui- Gaf in weg MOSSMANQueensland, 25-11. Het uit Nederland af komstige gezin Rijkers, dal op een afgelegen boerderij in het uiterste noorden van de staat Queensland woont, heeft de eerste slag gewonnen in zijn strijd tegen het door hun land laten lopen van een nieuwe weg van Mossman naar Cook- town. De weg werd officieel ge opend ondanks het feit, dat er nog een „gat'' van 1000 meter in zit - 'iet stuk dat over het land van de Rijkers zou moe ten lopen. De 150 genodigden, die deel zouden nemen aan de tocht over de nieuwe weg, reden van Mossman tot Cape Tribulation en werden vandaar verder per boot langs het land van Rij kers vervoerd. Verderop ston den weer motorvoertuigen ge reed die hen langs de rest van de weg naar Cooklown bracht- len. Het gezin Rijkers heeft de aanleg van het ontbrekende stuk weg steeds verhinderd door voor de bulldozers te gaan liggen. LONDEN, 25-11. De Britse minis ter van financiën, Roy Jenkins, heeft tijdens de debatten in het Lagerhuis over de economische situatie in En geland gezegd dat zo spoedig moge lijk een wereldconferentie moet wor den gehouden ter herziening van het internationale monetaire systeem en van de instellingen die deze bepalin gen ten uitvoer leggen. In afwach ting daarvan, a-ldus de minister, „moeten we ons zo goed mogelijk schikken in de huidige regelingen". tende bondsraadsvergaderingen lig gen ook vrijwel gelijk. Verwacht wordt dat de definitieve voorstellen pas na medio december bij de werkgevers zullen worden in gediend. Bij de bouw-C.A.O. zijn rond 200.000 werknemers betrokken. De concept-voorstellen voor deze C.A.O. zullen ook als uitgangspunt dienen voor de vernieuwing van de C.A.O.'s van de rond 10 nevenbedrijven, waar bij ongeveer 100.000 werknemers zijn betrokken. De Centrale Commissie Bouwnij- vex-heid zal er bij de koxrxende con tractsherziening naar streven dat een reële verbetering van de inkomens positie van de bouwvakarbeidei-s be reikt woi'dt. Dit betekent volgens de drie bonden, waai-in 70 pi'ocent van de bouwvakarbeidei-s is geoi-gani- seerd, dat de loonsvei'hoging de bouwvakai-beidei-s in staat moet stel len meer te kopen of te spai-en. Bij de vaststelling van de concepl- voox-stellen is rekening gehouden met het vermoedelijke prijsverloop, de stijging van de sociale vex*zekei"ings- pi-emies en dergelijke. Mening van Wilson LONDEN, 26-11. „Het verdient de voorkeur, met het bijeenroepen van een nieuwe monetaire conferen tie te wachten totdat de nieuwe Amerikaanse regering in functie is getreden", heeft premier Wilson maandagavond verklaard. Hij verdedigde voor de Labour- fractie de maatregelen die zijn rege ring vrijdag had genomen. Een we- BANGKOK, 25-11. Premier Tha- nom Kittikatsjorn van Thailand heeft bekend gemaakt dat leden van de Meo-stam een dorp in Nooi'd- Thailand hebben weggevaagd. De stamleden zouden in Nooxd-Vietnam opgeleid zijn. Eldei-s in Noord- en Noord-oost- Thailand zetten communistische gue- rillasti'ijders hun aanvallen op rege ringsposten en dorpen voort, aldus de premier. Overvaller deed bekentenis DEN HAAG, 25-11. De 23-jarige monteur H. van der S. heeft in We nen na een langdurig verhoor, waar voor drie rechercheurs uit Den Haag en Delft naar de Oostenrijkse hoofd stad waren gegaan, bekend in okto ber in de Haagse wijk Waldeck in een juwelierszaak te hebben inge broken en in november in Delft een overval te hebben gepleegd op een juwelierszaak. In Den Haag bedroeg de buit f 100.000,- aan juwelen en sieraden, in Delft circa f 20.000.-. Van der S. zou een en ander samen met de 32- jarige Oostenx-ijker G. H. hebben ge daan. De in de residentie gestolen juwelen en sieraden waren in We nen veiicocht aan vier Oostenrijkers, van wie er drie zijn aangehouden. Van de totale buit is tot nu toe voor een kleine f 4.000,- teruggevonden. De politie vermoedt, dat' de rest van de juwelen en sieraden in handen is van de vierde heler, die ook de wa pens zou hebben geleverd, waarmee de overvallers in Delft op de politie schoten, toen zij op heterdaad wer den betrapt. COCOA-BEACH, 25-11. De reis, die de drie Amerikaanse ruimte vaarders Frank Boxman, Jim Lovell en Willam Anders op 21 de cember rond de maan gaan maken, is niet zo zinloos en onverant woord als de directeur van het observatorium te Jodrell Bank in Engeland, Sir Bernard Lovell, enkele dagen geleden heeft gezegd. Dit is althans de mening van dr. Thomas O. Paine, hoofd van het Aincrikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA. Tijdens een informele receptie door mevrouw Johnson in Cocoa-Beach gaf de heer Paine duidelijk te kennen dat hjj de inzichten van Sir Ber nard Lovell bepaald niet deelde. Hij is er vast van overtuigd, dat er vcor de ruimtevaarders geen direct gevaar bestaat. Er wordt geen enkel risico genomen. De astronauten worden op alle mogelijke com plicaties voorbereid. Vier dagen geleden deed de directeur van Jodrell Bank de onheil spellende uitspraak, dat de astronauten nooit naar de aarde zullen terugkeren. „Zij zullen in een baan om de aarde terecht komen, waar zij nimmer uit kunnen komen, of zij worden gedood wanneer zij in de dampkring terugkci'en", aldus Sir Bernard Lovell. Volgens de heer Paine bestaat hiervoor geen enkel gevaar. Het hoofd van de NASA wordt in zijn mening gesteund door de ruiintevaarders, die de tocht in december gaan ondernemen. Volgens de astronaut William Anders is er geen reden tot bezorgdheid en zal de oxxdernexning in belangrijke mate bijdragen tot de voorbe reiding voor een landing op de maan, die volgend jaar juni zal wor den gemaakt. reldconfexentie over monetaire pro blemen moet zeer zorgvuldigd wor den voorbex-eid om een mislukking te voorkomen, waarvan de gevolgen zeer ernstig zouden zijn, aldus Wil son. De maatx-egelen die de Britse mi nister van financiën, Jenkins, had aangekondigd waren niet genomen naar aanleiding van de bijeenkomst in Bonn, maar al voor die bijeen komst voorbei-eid met het oog op de crisis. Wilson zei te menen dat deze maatregelen niet tot aanmerke lijke stijging van d'e werkloosheid in het land zullen leiden. Op de bijeen komst waren ongeveer 250 afgevaar digden aanwezig. Tsjechisch vliegtuig in Beieren neergestort ERLSTAETT, 25-11. Een Tsjecho- slowaaks vliegtuig is neergestort in een bos bij Erlstaett in Beiex-en. De piloot kwam om het leven. Hij heeft waarschijnlijk geprobeerd in een veld te landen, waarbij hij de boom toppen raakte, aldus het Beierse mi nisterie van binnenlandse zaken. Het is nog niet bekend of het een militair vliegtuig was. Men acht het mogelijk dat de piloot politiek asiel heeft willen vragen, Bejaarde vrouw verongelukt HEESCH, 25-11. Maandagmoigen deed zich omstreeks 7.45 uur op de rijksweg 55 onder de gemeente Heesch in Noord-Brabant een ver- keei'songeval voor waarbij de 72-ja- rige mevrouw H. Vollenberg-Voet om het leven is gekomen. Met de fiets aan de hand stak zij de rijks weg van noord naar zuid over doch merkte hierbij een vrachtwagen met aanhanger rijdende in de richting Nijmegen, niet op. De chauffeur kon het slachtoffer niet ontwijken. Me vrouw Vollenberg is ter plaatse overleden. Auto school vaart in; twee doden HAARLEMMERMEER, 25-11. De 22-jaxige J. A. P. Storm uit Rotter dam en de negentienjarige J. P. J. Blok uit Schiedam kwamen om het leven nadat ze met een personen auto in de ringvaart tussen Zwanen burg en Vijfhuizen (Haarlemmer meer) terecht w^x-en gekomen. De slachtoffers deden mee aan een ral ly. Vermoedelijk door onbekendheid ter plaatse werd 'n bocht in de dijk niet opgemerkt. De auto schoot het water in en kwam met de willen naar boven te liggen. Pas enkele uren later werd het ongeval opge merkt en de politie gewaax-schuwd ROTTERDAM. 25-11. De staats secretaris van Verkeer en waterstaat heeft in Rotterdam verklaard, dat het niet verantwoord is, dat nog lang onzekerheid blijft bestaan over de tunnel tussen Engeland en Frank rijk. „Dit px'ojekt is uit de science fictionsfeer, maar het zal nu einde lijk eens uit de plannensfeer moeten komen". De staatssecretaris vond dit ondermeer van belang, omdat de tunnel in de planologie van west- Eui'opa moet worden opgenomen. Nederland zal ongetwijfeld een merkbare invloed van de kanaaltun nel ondergaan. Met onze Belgische vrienden moeten we tijdig praten over de verkeersinfrastruktuur. die de verkeersstromen van en naai- de tunnel moet verwerken. zo zei de staatssecretaris in 'n toespraak voor de Nedex'landse-Franse kamer van koophandel in „De Doelen" te Rot terdam. Brokje vrijheid minder PRAAG, 25-11. De Tsjeclioslowa ken zullen in de toekomst voor rei zen naar „niet-socialistische" landen alleen nog uitreisvisa kuxxnen krij gen waarin wordt vermeld, voor welk land het document geldt, hoe veel reizen kunnen worden gemaakt en hoe lang het visum geldig is. Dit heeft de onder-minister van binnenlandse zaken, dr. Jaxeslaw Rybar, maandag' op een persconfe rentie meegedeeld. Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau Cete- ka noemde de onderminister vier soorten pi-ivérei'zen, die als „niet in overeenstemming met de belangen van de staat" zullen worden aange merkt: een privéreis voor het zoeken DEN HAAG, 25-11. Van dc door de regering gevraagde extra defen sie-inspanning van f 225 min. in de resterende kabinetsperiode lot en met 1971 zal f 119 min. toevallen aan de Koninklijke Landmacht, f 60 min. aan dc Koninklijke Luchtmacht en f 45 min. aan de Koninklijke Marine. Dit blijkt uit een bxüef van de mi nister van financiën aan de Tweede Kamer, waarin is opgenomen een nota van wijzigingen op de ontwerp begroting 1969 van het departexrxent van defensie. In een toelichting van minister W. den Toom (defensie) wox-dt nog mee gedeeld, dat ten aanzien van de Ko ninklijke Marine o.m. meer geld no dig zal zijn, voor- de ombouw van twee mijnenvegers tot -jagex-s, voor een meer actief oefenprogramma, voor een vergrote capaciteit van de onderzeebootbestrijding en voor on- dei'houd van materieel als gevolg van meer en intensiever oefenen, zo wel door schepen als vliegtuigen. SCHIPHOL, 25-11. Vex-gezeld van en grote schare officials, journalis ten en supporters is Ajax maandag middag van Schiphol naar Istanbul vertrokken waar woensdagavond de tweede wedstx'ijd voor de achtste fi nales van het toernooi om de Eux-o- pese beker voor landskampioenen tegen Fenerbahce wordt gespeeld. Het Ajax gezelschap bestond door het uitvallen van Suui'endonck. Suurbier en Muhren slechts uit veer tien spelex-s. Meisje overleden na verkeersongeval SLUISKIL. 26-11. Mej. S. M. M. Bondewel uit Sluiskil raakte zater dag ernstig gewond te Terneuzen toen zij werd geschept door 'een per sonenauto die op het trottoir vloog. Het 20-jax*ige meisje, in gezelschap van haar tante. liep verwondingen op aan het been dat door een sier- strip werd opengereten, alsmede ver wondingen aan het vooxTioofd. Na aanvankelijk in het St. Elizabeth ziekenhuis te Sluiskil te zijn opge nomen, werd zij later naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdaxn vei-voerd, waar zij is ovei'leden. De auto welke het slachtoffer schepte, was in een bocht geslipt. Koninklijke gift voor Biafra DEN HAAG, 25-11. Hax'e Majes teit de Koningin heeft andex-maal een bijdrage gegeven ten behoeve van de slachtoffex-s van het conflict om Biafra. H.M. de Koningin heeft eveneens een bijdrage gegeven ten behoeve van de stichting ..Help een kind in Korea". van een betrekking; x-eizen waarvoor de staatsbank geen deviezen wil toe wijzen; privéi-eizen zonder toestem ming van de weikgever, en reizen door mensen in wier bagage zaken worden aangetroffen, die er op dui den dat zij zonder toestemming per manent of voor lange tijd buitens lands willen blijven. Acht Arabieren door Israël uitgewezen TEL AVIV, 25-11. Op last van dc Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan, zijn acht Arabieren uit het door Israël bezet te deel van Jordanië naar Jordanië uitgewezen. Het zijn drie onderwijzeressen uit Nabloes en drie Arabieren uit Je ruzalem. Volgens een Israëlisch communi que zijn de uitgewezenen leden van linkse nationalistische groeperingen die „terreurorganisaties en andere organisaties, die Israël vijandig ge zind zijn" steunen. Ingenieur van gebroken dam pleegde zelfmoord VENETIH, 25-11. Een Italiaanse ingenieur die maandag met acht anderen te Aquila in nooi'dwest-Ila- lië voor een rechtbank zou verschij nen in verband met een dambreuk in 1963 waarbij zeker 1.900 mensen om het leven kwamen, heeft in Ve netië een eind aan zijn leven ge maakt. De 56-jarige ir. Mario Pan- cini had steeds verklaard geen schuld te hebben aan het bezwijken van de Vajont-dam op 9 oktober 1963, waardoor een reusachtige wa termassa in enkele minuten het dorp Longarone wegvaagde. Verwacht wordt dat bet px-oces. waarin meer dan 2.500 getuigen zul len worden gehoord, zes maanden tot een jaar zal duren. DIEN BAN, 25-11. Een Amerikaan se mariniers-eenheid van 5000 man en ongeveer 2000 Zuidvietnamese en Zuidkoreaanse militairen hebben een gebied van 24 km", omsingeld bij Dien Ban in Zuid-Vietnam waar zich naar schatting 1000 Noox'dviet- namezen en Vietcong-soldaten op houden. Sedex*t de geallieerde eenhe den vijf dagen geleden begonnen de i,ring" nauwer aan te halen zijn 190 tegenstanders gedood. De ingeslote- nen bieden echter hevig verzet met mortieren en raketten en de aan<val- lers ondervinden veel hinder van landmijnen en granaat vallen. Invasie van havik ZIERIKZEE, 25-11. Een fami lie onder de rook van Zierikzee zat vorige week in de kamer, toen het plotseling werd opge schrikt door een hevige knal; glasscherven vlogen door het vertrek en veroorzaakten een kleine ravage. De boosdoener bleek een havik - een zeldza me vogel in deze streek - die in volle vaart tegen het ka merraam opvloog, dat in de strijd sneuvelde. De vogel gaf direct de geest, de schade aan de ruit overlatend aan de be woners. Het betrof hier een flink uit de kluiten gewassen havik, die naar elders is ge bracht om te worden geprepa reerd. Dit is het model van het supersoni sche verkeersvliegtuig van Boeing. Met een snelheid van ongeveer 2900 km. per uur zal dit toestel de afstand tussen de grote wereldsteden tot en kele uren reduceren. De machine zal worden gemaakt van titanium en maximaal 280 passagiers kunnen vervoeren. Tot dusver hebben 26 verschillende luchtvaartmaatschap pijen, waaronder de K.L.M.. optie genomen op het te ontwikkelen toe stel. De eerste vlucht van het proto type zal in 1972 kunnen plaats vin den. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Niemand weet genoeg, menigeen te veel. Aanhoudend zaclil Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen; overwegend matige wind, aanvanke lijk tussen zuid en zuidwest, later verandex-lijk; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Voor donderdag: Zon: 10 tot 50 procent. Min.-temperatuur: omstreeks nor maal. Max.-tempex-atuur: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een dx'oge periode van min stens 12 uur: 80 procent- Kans op een geheel droog etmaal: 70 pi'ocent. 27 nov. Zon op 8.20. onder 16.35. Maan op 14.00, onder Eerste kwartier: 27 nov. te 0.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 nov. 8.31 v.xn. 21.15 n.m. BROUWERSHAVEN 27 nov. 8.31 v.m. 21.04 n.m. Doodtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een warmtefron't met enige regen en motregen over ons land. Met zuidwestenwinden sti'oom- de zachte lucht van de Golf van Biscaye naar het noordoosten. Deze stroming wordt in stand gehouden door een depx*essie tussen IJsland en Schotland enerzijds en een gebied met hoge barometerstanden boven midden Europa anderzijds. Een bij de depressie bdhox-end koiifront be vindt zich «boven Engeland en ver plaatst zich het. komende etmaal maar langzaam naar het oosten. In verband daarmee moet woensdag op veel bewolking gex-ekend worden met af en toe regen. In het tempe- ratuurverloop komt maar weinig verandering. LONDEN. De Bx'itse pexsraad heeft de klachten tegen de Daily Expx-ess wegens het publiceren van foto's van koningin Elizabeth in bed verworpen op grond van het feit dat de foto's al eerder in het buitenland waren afgedrukt.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1