/#z: DISCRIMINATIE IN DE FRUITTEELT P. J. R. STENHUIS De Het Landbouwschap over voedselhulp Brand, diefstal? j NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE verdwenen robijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 november 1968 Nr. 20104 VAN HET VADERLANDSE ERF leidt tot ondergang Dat de gouden jaren voor de tuin bouw voorbij zijn, is bekend. Met name in de fruitteelt begint een wanhcopsstemming te heersen. Het vorige jaar beleefden wij een appel- drama, dit jaar was het misère met de peren, al heeft de interventie het allerergste voorkomen. Gewoonlijk stelt men, dat beurt jaren tot prijsbederf moeten leiden. Hadden wij vorig jaar de perenoogst van dit jaar gehad en dit jaar de appels van vorig jaar, dan was er weinig reden tot klagen geweest. Aan zulke natuurverschijnselen is niets te doen. Maar waar wèl wat aan te doen is, zijn de onrechtvaar digheden die de fruitteler treffen vanwege zijn plaats in de E.E.G.! De fruitteler als ondernemer Nog altijd is de fruitteelt een ar beidsintensief bedrijf èn een kapi- taalsintensief óok. Het plukken van goed fruit kan niet gemechaniseerd worden al is er bij de bessen wel veel bereikt. Voor het machinaal plukken van appels en -peten zijn er machines ontworpen, maar tot uit werken en beproeven schijnt het niet te kunnen komen. Ladders en pluks tellingen moeten het voorlopig blijven doen. De pluklonen hebben onze kersen teelt praktisch ten gronde gericht, maar eenzelfde ramp dreigt bij de bessen. De beteeld'e oppervlakte klein fruit in Nederland daalde van! 4.717 ha in 1960 tot 2.316 ha in 1966 en het aantal bedrijven van 19.607 tot 10.967 terwijl nadien deze getal len nog weer kleiner geworden zijn' De belangrijkste oorzaak is, dat on ze minimumlonen veel hoger zijn dan die in België, Frankrijk en Ita lië, om over de landen in het oost- blok maar te zwijgen want daar speelt de kostprijs al helemaal geen rol. Bovendien houden wij ons aan loonregelingen, terwijl andere lan den er met de pet naar gooien. Door onze al te grote nauwgezetheid bij het opvolgen van richtlijnen werken wij ons zelf uit de markt. Een goed voorbeeld is de prijs voor bestrijdingsmiddelen, dus middelen tegen ziekten en onkruid. Die is bij ons precies tweemaal zo hoog als in, België, Italië en Frankrijk. Want elk middel moet een keur van de P.D. hebben. Dit is ingesteld ter bescher ming van de kweker (die er geen prijs op stelt) èn van de fabrikant of importeur. Aan de grens wordt nauwlettend toegezien, dat elke zen ding bestrijdingsmiddelen een P.D. nummer heeft. Zo niet dan wordt de invoer verboden. In de moderne fruitteelt spuit men bijna het jaar rond en de onnodig dure bestrijdingsmiddelen verlagen het rendement van de fruitteelt sterk. Lonen en lasten In Italië betaalt de staat 90 pro cent van alle sociale lasten; in Ne derland is dat 10 procent! Frankrijk en België- zitten er tussenin met 25 procent. Deze lasten wegen zeer zwaar als men veel plukkers moet betalen. Klaagt men daarover dan i:s het antwoord veelal, dat men. in Ita lië veel meer belasting betaalt dan bij ons. Dat lijkt ook zo omdat bij ons 27 procent van het nationale in komen in de schatkist verdwijnt. On langs heeft een deskundige uitgere kend, dat dit in Italië 110 procent zou zijn. U zegt natuurlijk dat dit niet kan! Inderdaad, maar die 110 procent gelden alleen wanneer de Italiaanse regering alle verschuldig de belastingpenningen binnen kreeg. In de praktijk schijnt dat tussen de 10 en 25 procent te zweven en van daar dat men steeds nieuwe fiscale vondsten moet doen om toch nog voldoende in de schatkist te harken. Onze fruittelers hebben daar last van. Want d'e natuuidruiven en de perziken van Italië worden hier zó goedkoop verkocht, dat onze fruit teelt daar grote hinder van on der- slaggevend dat de produkliekosten ginds zo laag zijn, dan had men daar vrede mee. Nu niet! Onze voorlichting dan? Gewoonlijk stelt men, dat de Ne derlandse fruitteler een grote voor- sprang heeft op zijn E.E.G.-collega's doordat voorlichting en onderzoek hier zo voortreffelijk georganiseerd zijn'. Dat is waar, maar het prakti sche effect valt tegen. De gewone rayonassistent zit 's maandags op het consulentschap, heeft dinsdag een excursie, woensdag een bespreking, donderdag moet hij ergens les geven en op vrijdag moet hij nogal 'eens uitrusten of een snipperdag opne men. Frequent bezoek aan de bedrij ven komt steeds minder voor. ;,Qns onderzoek is voortreffelijk. Z.elfs zó voortreffelijk, dat België kan volstaan met 10 procent van ons onderzoek. Men bepaalt zich daar tot de soorten, rassen, grond soorten en klimaten die afwijken van de onze. De rest neemt men wel van ons over. Wij hebben busladin gen vol Belgen en Duitsers ontvan gen om hun te leren hoe goed wij bepaalde rassen (golden delicious!) kweken. Thans 'kunnen zij het ook en is de markt voorgoed bedorven. In plaats van rooipremies geeft men elders aanplantpremies om de kwaal te verergeren, vervoerssubsi- dies en toelagen op de bouw van koelhuizen. Tot overmaat van ramp plukt de fiscus onze fruittelers kaal m een goed jaar. In Frankrijk zou men zoveel voordeliger appels kun nen telen dan in Nederland. Het mag op zijn minst betwijfeld wor den! Nachtvorst, droogte en schil- verruwing treden daar veel vaker op dan bij ons. Maar wèl kan de Franse fruitkweker een grote in planting geheel uit de winst van één jaar bekostigen, zodat hij die lasten niet meer heeft. Bij ons mag men slechts gedurende een lange reeks van jaren op de inplanting afschrij ven. VOETBAL Op een door de tijdens de gehele wedstrijd neervallende motregen glad en moeilijk bespeelbaar terrein is het MEVO gelukt °P het bezoe kende Middelburg een verdiende overwinning te behalen. In vergelijking met de laatste thuiswedstrijden was het spel van de oranjehemden deze maal een mee valler. De verdediging, die uitste kend sloot, maakte een soliede in druk, terwijl de terugkeer van Krijn de Oude op de linkervleugel voor de voorhoede ongetwijfeld een verster king betekende. Technisch speelden de Middelburgers wel iets beter dan de thuisclub. Dit "verschil, wisten zij evenwel ruimschoots te compenseren door een grote dosis enthousiasme aan d'e dag te leggen. In de le helft hadden de bezoekers overwegend een veldoverwicht maar de MEVO- verdediging, waarin doelman Jaap Bij de Vaate in laa tste instantie her haalde malen op uitstekende wijze ingreep, slaagde er in op voortreffe lijke wijze stand te houden. Bij de minder talrijke aanvallen van ME VO kwamen er zelfs nog enige goede scoringskansen. De eerste ontstond al vrij spoedig toen Frans de Oude op de paal knalde waarna Robbie Duim het leder voor de lege doel- mond plaatste, waar evenwel geen der MEVO voorwaartsen aanwezig was om de aanval sucesvol af te wenken. Bij een voorzet van Krijn de Oude kopte zijn broer Frans in de handen van de doelman, terwijl ver der Jan van Dijke 'hierna nog enige malen rakelings naast schoot. In de 2e helft waren de rolden geheel om gekeerd en had MEVO overwegend het beste van het spel. Op het mid denveld viel bij de oranjehemden vooral het goede werk van Co Ver wijs op. In de 10e min. kon het eer ste succes worden geboekt toen na een aanval over rechts het leder naar de vrij staande Krijn de Oude werd geplaatst, die van 20 meter laag en onhoudbaar inschoot (1-0). Dit doelpunt betekende voor de thuisclub een 'belangrijke morele steun. Na een voortreffelijke aanval over de rechtervleugel, waarin Rob bie Duim een groot aandeel had, wist Frans de Oude in de 18e min. door de Middelburgse defensie te breken en met een onhoudbaar schol te scoren (2-0). MEVO bleef hierna 'het beste van het spel behouden maar verder dan een wegens buiten spel afgekeurd doelpunt van Krijn de Oude wist de thuisclub het niet meer te brengen. DFS-Zeelandia 2-3 Een wedstrijd met, 'twee volkomen verschillende speelhelften. Vóór de rust een beter Zeelandia, na de rust een duidelijk minder. De voorhoede van de thuisclub kon de gelijkmaker echter niet meer produceren. De wedstrijd stond' niet op hoog pei'l. Na de rust werd het zelfs een gooi en smijtpartij. Al in de tweede minuut verzuim de de DFS-verdediging in te grijpen. De vlugge Karei Leenhouwers pro fiteerde hier handig van (0-1). Dit doelpunt was een domper op de eer ste OFS-aanvallen. De groenwitte Middelburgers verdedigden met hand en tand. Een beter Zeelandia, ge sterkt door de voorsprong, maakte het de thuisclub erg moeilij k. Na een dekkingsfout 'kon opnieuw Karei Leenhouwers scoren (0-2). Dit werd DFS te bar. Een stuwende midden- linie bracht de voorhoede aan' hei werk. De Zeelandia-verdediging moest vaak aan de noodrem Irek- Advafimlie w iBIFORAl STEEDS BU DE TUD inchroom-staal-doublé-goud v/h W. v, d. Maas Poststraat 13-15 - Zierikzee ken. Bij een plotselinge uitval van de groen-zwarten schoot opnieuw Karei Leenhouwers van 30 meter hard langs de volkomen verraste keeper Adrie v. d. Weel (0-3). Na rust toog de thuisclub sterk ten aan val. Nico v. d. Graaf verkleinde uit een corner de achterstand tot 1-3. Zeelandia werd in de verdediging gedrongen. Corner op corner golfde op het Zeelandia-doel, maar met de sportiviteit was 'het ver te zoeken. Uit een vrije trap genomen door Theo Wessels sloeg de Zeelandia- doelman mis, met zijn andere arm mepte hij de 'bal in eigen doel (2-3). Piet van A-artsen- kopte tegen de paal en Toon Rijnberg herhaalde dat 'kunststuk. 'Hoe of de thuisclub ook zwoegde, er was geen doorkomen meer aan. Renesse II-Zeelandia II 3-2 In de thuiswedstrijd tegen Zeelan dia II is het de reserves van de duihbewoners gelukt, haar eerste overwinning in dit seizoen te beha len. Technisch hadden de bezoekers wel overwegend het 'beste van het spel, maar 'bij het afwerken van hun aanvallen hadden zij do pech dat' Jan Simons in het Renesse-doel in grootse vorm verkeerde. Renesse heeft het wel in hoofdzaak aan haar doelman, die bij menige gevaarlijke situatie redding wist te brengen, te danken dat de volle winst in de duinstreek is gebleven. Toen er 20 min. gespeeld waren wist Zeelandia door Kuijs de leiding te nemen (0-1). In de 30e min. was het Westdorp die er voor zorgde dat d'e le helft met gelijke stand werd afgesloten (1-1). Al vrij spoedig na de hervatting kregen de bezoekers door Kuijs weer voorsprong (1-2), maar met een fraaie kopbal uit een voorzet van Piet Berrevoets 'bracht Cor Bakker de balans weer in evenwicht (2-2). Een kwartier voor tijd slaagde Cor Bakker er uit een vrije trap in de Zeelandia-doelman voor de derde maal te versohalken (3-2). In de res terende tijd slaagde de rood-witte verdediging er in stand te houden, waardoor beslag op twee kostbare puntjes kon worden gelegd. v SKNWK AI-BFS AI 3-2 Voor de Nieuwerkerkers, die een veel hogere plaats op de ranglijst innemen als de bezoekers, is het uil eindelijk een benauwde overwinning geworden. Na een kwartier spelen slaagde DFS er door Roos in de lei ding te nemen (0-1). In de 20e min. zorgde Jan v. d. Zande er voor dat de blauw-zwarten op gelijke hoogte kwamen met de orarojehemden (1-1). Jan Bom gaf in de 30e min. de thuis club een 2-1 voorsprong, in:et welke stand ook de rust inging. Op vrij goedkope wijze kwam SKNWK na de hervatting aan een 3-1 voorsprong daar een der DFS-spelers bij een te rugspeelbal zijn eigen doelman het nakijken gaf. Toen er nog 1 min. te spélen was slaagde Roos er in de eindstand op 3-2 te bepalen. MEVO B I-Zierikzee B II 1-0 Van enig krachtsverschil was er in deze wedstrijd nauwelijks sprake. In de le helft had Zierikzee zelfs het beste van het spel, maar in de voor hoede van de rood-zwarten ontbrak het aan een afwerker. Op fortuin lijke wijze slaagde Evert de Hartog er in de le speelhelft in het enige en beslissende doelpunt te scoren (1-0) Na de hervatting kreeg MEVO wel een veldoverwicht zonder er in te slagen de verdediging van Zierikzee' nog eens te passeren. Daar Zierikzee uitstekend partij bleef geven bleef de uitslag tot het eindsignaal onze ker. MEVO B II-Brcischor BI 2-6 Een verdiende overwinning voor de bezoekers die over het geheel ge nomen het beste van het spel had den. Reeds voor de rust namen de blauw-witten een 3-0 voorsprong door doelpunten van Joh. v. d. Linde en Wim Overweel (twee maal). Na de rust kwam MEVO nog uitstekend terug door twee doelpunten van Pe ter Kloet (2-3), maar uiteindelijk slaagden Job. v. d. Linde, Leo van Gastel en Frans Helbers er in de eindstand op 2-6 te bepalen. Gees A I-Zierikzee A I 3-5 Een verdiende overwinning voor Zierikzee dat als er in de voorhoede iets meer was gecombineerd met nog duidelijker verschil had kunnen win nen. Nadat de thuisclub de leiding had weten te nemen zorgde van Urk er voor dat de balans weer in even wicht kwam (1-1). Goes slaagde er hierna wederom in de leiding in handen te nemen, maar nu was het de rappe en uitstékend spelende Zie rikzee linksbuiten Stoutjesdijk die de Goes-doelman het nakijken wist te geven (2-2). Uit een strafschop werd het door JoopKrips 2-3, waar na van Urk de voorsprong opvoerde tot 2-4. Even kwam de overwinning nog in gevaar 'toen de thuisclub de achterstand wist terug te brengen lot 3-4. Cor 'Stoutjesdijk stelde hier na aan alle onzekerheid een einde door na uitstekend werk de eind stand op 3-5 te brengen. Microkorfbal S.D.K.B. te Haamstede Zoals oorspronkelijk ook was ge pland en op de SDKB-vergadering te Brouwershaven in het vooruil- zicht was gesteld organiseert de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond deze winter een microkorfbal- competitie. Voor deelname hebben 8 teams ingeschreven, welke in twee klassen zijn ondergebracht. De deel name is vrij gering te noemen doch dit houdt verband met het feit, dat een aantal verenigingen reeds vóór deelname had ingeschreven voor de wedstrijden van de KBGO te Oude- Tonge. Alle wedstrijden worden gespeeld in de gymnastiekzaal te Haamstede. Er wordt om 7 uur begonnen en het is niet mogelijk gebleken om een avond per gevormde klasse te hou den. Er worden dus op een avond wedstrijden gespeeld voor de le als de 2e klasse. De indeling ziet er als volgt uit: Klasse A: Brouwershaven „Enfin", zei Koks, blijkbaar alweer met zijn gedachten ergens anders, „het doet er op het ogenblik eigen lijk minder toe. Maar wat ga je van middag doen?" „Dat weet ik nog niet", antwoord de de verslaggever. „Je moest er eigenlijk eens uit, jongeman; je ziet wat ovex'spannen. Laat ik je een goede raad mogen ge ven en ga vanmiddag «een bezoek brengen aan de dierentuin in Am sterdam". „De dierentuin?" vroeg Klein ver baasd. „Welja, waarom eigenlijk niet? Art is is een mooie ontspanningsge- leg'enheid. Je kunt nooit weten, waar het goed voor is. Staar me nu maar niet met zulke grote ogen aan, want ik ben heus wel bij m'n volle ver stand. Neem dus mijn advies ter harte en ga vanmiddag een paar uur naar Artis. En verzuim niet m'n groeten te doen aan de apen", voeg de de rechercheur er lachend aan toe. „Morgen zal fflk graag van je vernemen, hoe ze het maken". En terwijl Klein niet begrijpend de deur van kamer zeven achter zich sloot, draaide de rechercheur, nu weer geheel politieman, een nummer en begon een lang gesprek. Hoofdstuk 9. Op het dode spoor? Mistroostig liep Jopie Klein het politiebureau uit naar de Grote Markt. Nu wist die kleine recher cheur natuurlijk, wie de dader van de moord op de zangeres en wellicht ook van de beide andere slachtoffers was en hij wi'lde niets meer zeggen. Jammer, dal-ie dat nu nog niet wist; I, DFS II, Dosko I en ZSC I. Klasse B: All-Ready III. Brouwershaven II, DFS III en SKNWK II. De eerste wedstrijd op 4 december begint om 7 uur., DEN HAAG, 25-11. Het Landbouw schap is van mening dat een waar devol precedent is ontstaan door de vorig jaar afgesloten internationale granenregeling en het voedselhulp verdrag, om ook voor andere pro- dukten tot internationale regelingen voor het handelsverkeer en de voed selhulp te komen. Dit wordt meege deeld in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. In deze brief geeft het landbouw schap voorts onder meer te kennen dat de voedselhulp moet worden af gestemd op de behoeften van de ont wikkelingslanden. Bij het 'landbouw beleid zal daarmede rekening moeten worden gehouden. Het landbouwschap is van mening dat Continuïteit van de voedselhulp een dwingende eis is. In dit ver band wordt gewezen op de moeilijk heden, welke cle schenking van Ne derlands mager melkpoeder in 1968 heeft veroorzaakt door de uitvoeren de organisatie. Het World Food Pro gram blijkt niet bij machte op korte termijn zijn programma's af te stem men op dergelijke grote incidentele leveringen; de organisatie moet ex- wat zou dat eventjes een copy ge ven! Maar in ieder geval had-iê toch vandaag weer wat nieuws over de moordzaakEen 'kolom op de voor pagina werd toch ixx leder geval voor hem gereserveerd en Koks had hem immers beloofd, dat hij de eerste zou zijn. die met 'de ontknoping van het drama in kennis zou worden gesteld en Koks zou wel woox-d houden. Maar die geheimzinnigheid! Enfin, dat was natuurlijk voor het verdere onderzoek van belang. Ongetwijfeld lazen zij, die van de hele affaire meer wisten, ook kranten en als zij dan vanavond zouden lezen, dat het on derzoek tot nu toe niet het minste resultaat had opgelevex-d, dan wer den ze misschien wat minder voor zichtig. En daarvan moest Koks mo gelijk nog profiteren. Op de 'Grote Markt stapte hij op de tram en reed naar de Hazepa- tex-slaan. In zijn kosthuis gekomen, haalde hij zijn schrijfmachine te voox'schijn, draaide er een vel papier in en begon te werken. Af en toe on derbrak, hij een wijle, stak een siga ret aan en dacht .na. Dan werkte hij weer verder en toen hij een uurtje bezig was geweest, draaide hij het tweede vel uit de machine en las het nog eens na. „Voor alle securiteit, zullen we de heer Koks het verslag even voorle zen", mompelde hij in zichzelf. „On willekeurig zou ik wat te veel ge schreven ihebben en dat zou de hele boel kunnen verknoeien". Hij belde het politiebux-eau op en tot zijn vreugde hoorde hij, dat Koks er nog was. „Hallo, mijnheer Koks", zei hij, toen de verbinding tot. stand geko men was, ,.i'k heb hier liet. stuk voor Den plaatje uit 1930 van de duinen bij Weslenschouwen. OjJ twee stenen zomerwoningen na nog een ongerept natuurlandschap, dat tegelijkertijd ruimte en intirrCiteit suggereert. zeker van zijn voor een langere ter mijn over een bepaalde hoeveelheid goedex-en te kunnen beschikken. De Nederlandse regering neemt een 'gereserveerde houding aan ten aanzien van de E.E.G.-concepties voor de voedselhulp. Maar het landbouwschap ziet geen overwegen de bezwaren in een E.E.G.-aanpak. Daax-door zal Nederland immers in vloed kunnen uitoefenen op de voed selhulp van de andere lid-staten. Ook houden de E.E.G.-landen zich in het algemeen bij de voedselhulp aan de F.A.O.-principes ten aanzien van de afzet van overschotten, waar aan- in de Internationale Granen- overeenkomst uitdrukkelijk wox'dt verwezen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een tweetal jongelui op heter daad betrapt bij een poging auto's open te breken die geparkeerd ston den op de binnenplaats van het hoofd'bux-eau van politie. 27 mijn krant klaar, maar ais u een minuut of vijf de tijd hebt, zal ik -het even voorlezen. Dan weet u precies, wat er in de krant komt en kunit u eventueel nog wat schrappen of aanvullen''. „Best", klonk -het van de andere kant. „Laat maar horen". Gedux-ende de eerstvolgende mi nuten 'las Klein zijn verslag van de ochtendbelevenissen voor en besloot zijn x-elaas: „Hierdoor ziet de justitie zich voor nieuwe moeilijkheden ge plaatst, want het spoor, dat eex-st naar de Egyptenaar Saïd voerde, blijkt nu ook weer doodgelopen te zijn. Wij komen derhalve lot de slot som, dat het onder-zoek in deze ge heimzinnige -zaak feitelijk nog niet het minste resultaat heeft opgele verd. Zal dit dan een van de onop gehelderde misdaden worden, zoals we er al meerdere hebben?" „Ik hoop, mijn-heer Koks, dat deze laatste pasage niét te scherp is?" „Nee", antwoordde Koks opgewekt „integendeel. Ik vind -het, uitstekend zo. Je hebt mijn fiat, jongeman". „Dus ik mag het zo publiceren?" „Mijn 'toestemming heb je", zei de rechercheur nogmaals. „En vergeet n-iet de groeten te doen, hé?" „De groeten?" herhaalde Jopie stom vex-baasd. „Waar hebt u het nu weer over?" „De aapjes, beste jongen! Adieu!" En voor de verblufte Jopie had kun nen antwoorden, was de verbinding vexibioken. Hij met z'n apen, mompelde Jopie in zichzelf. Wonderlijke lui zijn die kerels van -de politie toch eigenlijk. Je weel nooit goed, wat je aan ze hebt (Wordt vervolgd) SPEEL MEE OM 1000 GULDEN IN ZIERIKZEE! Hebt U deze foto kompleet? Ja, dan krijgt U 100 gulden! SPORT EN WEDSTRIJDEN Verdiende winst: MEVO-Middelburg V 2-0 In onze ondergrondse kluisinrichting zijn Uw waarden veilig geborgen in een kluisloket De huurprijzen vallen U mee. dagelijks geopend van 9.00-12.30 en van 1.30-4.00 uur S een mysterie-roman door Frank van Falckenoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 15