Besluit van president De Gaulle: Frank wordt niet gedevalueerd WEST-IRIAN, BIAFRA EN DE E.E.G. Defensieliulp voor Biafraanse kinderen MORRIS Ernstige verbrandin g na vuurwerk-spel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 november 1968 125ste jaargang Nr. 20103 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Sint Nicolaas maakte zijn intocht Krachtige verscherping kredietheperking in Frankrijk Toespraak De Gaulle PAKIJS, 23-11. Frankrijk heeft za terdagavond bekend gemaakt, dat de Franse frank niet gedevalueerd wordt. In een kort communique werd alleen medegedeeld dat de se dert 1958 bestaande pariteit van de frank gehandhaafd blijft. Het besluit van de Franse rege ring cm de officiële pariteit van de frank te handhaven werd bekendge maakt na een zeer langdurige zit ting van het kabinet. De Fransen zullen zich wel moe ten voorbereiden op riigoreuze de- viezenbeheersinig en een krachtige verscherping der kredietbeperking, zo zei men in bankierskringen na het bekend worden van het nieuws. De weigering van de president De Gaulle om akkoord te gaan met een devaluatie van de frank heeft Was hington zaterdagmiddag (tijdsver schil) als een donderslag bij heldere hemel getroffen en de Amerikaanse regeringswoordvoerder in eerste in stantie sprakeloos gemaakt. BRUSSEL, 23-11. De officiële Franse mededeling dat de Franse frank niet wordt gedevalueerd, heeft ook in Europese kringen in Brussel opzien gebaard. Na het verloop van de besprekingen van de groep van tien in Bonn had men een dëvaLua- tie van ongeveer tien procent ver wacht. Onafhankelijk hiervan toon de de Europese kringen zich echter toch tot op zekere hoogte opgelucht aangezien thans het functioneren van de agrarische markt in de E.E.G. met gefixeerde prijzen (op basis van een rekeneenheid welke gelijk is aan een dollar) niet problematisch wordt. Kleuters te Eek en Wiel niet naar school ECK EN WIEL, 23-11. Op de ou deravond van de openbare kleuter school in Eek en Wiel hebben de ou ders besloten hun kleuters niet lan ger meer naar school te sturen. Be reden is dat na een mededeling van de kleuterleidster, mejuffrouw I. van der Steen, dat bij koude da gen de temperatuur in de school niet boven de 10 graden Celsius komt. Vorige week heeft mejuffrouw van der Steen de kinderen uit eigen beweging al een keer naar huis ge stuurd, omdat de kinderen met ver kleumde handen bij haar kwamen en zij het niet langer verantwoord vond de kinderen in deze kou op school te laten. Mejuffrouw van der Steen heeft reeds herhaalde malen bij burge meester en wethouders van de ge meente Maurik, waaronder Eek en Wielp ressorteert, geklaagd en ver zocht om maatregelen. Russische vliegers bij landing omgekomen MOSKOU, 23-11. Drie vliegers van de Sowjet-luchtmacht zijn omgeko men toen hun vliegtuig bij de lan ding in brand vloog, zo meldt het blad „Rode Ster". Het ongeluk ge beurde op militair gebied. Een an dere aanduiding werd niet gegeven. Hartpatiënt «verleden VALPARAISE, 22-11. De 30-jarige Chileen Luis Domingo Bao, die vrij dag in Valparaise het. hart van een 14-jarige jongen kreeg, is enkele uren na de operatie overleden. Hij was de derde Chileen die een nieuw hart kreeg. Rembrandt «estolen C GENEVE. 23-11. Een schilderij van Rembrandt ter waarde van ongeveer 344.000 gulden is uit het Geneefse museum voor kunst en geschiedenis gestolen. Dit heeft de directeur van het. museum, Pierre Bouffard. mee gedeeld. Het schilderij is 24 bij 19 centi meter. De diefstal is vermoedelijk vrijdag gepleegd. PARIJS, 24-11. In zijn zondag avond voor de Franse radio gehou den toespraak tot de Franse bevol king' heeft president De Gaulle ge zegd dat de Franse monetaire crisis het gevolg was van de morele, eco nomische en sociale schok welke Frankrijk in mei en juni j.l. had ge troffen1. Het tekort op de begroting voor 1969, dat aanvankelijk werd gesteld op meer dan llVz miljard frank, zal werden verminderd tot minder dan ■6V2 miljard frank. Het spreekt van- Britse Hogerhuis veranderd LONDEN, 23-11. Het Britse Ho gerhuis heeft precies zes minuten nodig gehad cm zijn eigen einde als een op adellijk privilege berusten de eerste kamer goed te keuren. De lords waren verrassend meegaand. Met 251 tegen 56 stemmen keurden zij het regeringsvoorstel goed, dal voorziet in afschaffing van het erf recht op zetels. Daarmee is de poli tieke macht van de Britse adel zo goed als van de baan. Duitse kustweg WILHELMSHAVEN, 22-11. De drie particuliere Westduitse vereni gingen ter projectering en financie ring van bruggen over de beneden lopen van de Elbe, de Wezer en de Jade zullen nauw samenwerken bij het maken van plannen voor een au toweg langs de kust over deze brug gen. Het is de bedoeling de aanleg te bevorderen van een weg van Scan dinavië. over Glückstad, Bremerha ven. Wilhelmshaven, Emden en Groningen naar Rotterdam en naar België. Slachtoffer kolendamp DEN HELDER. 24-11. De 69-jarige heer J. Gootjes is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Hij was vrijdagavond in zijn woning aan de Bassingracht door zijn dochter buiten kennis aan getroffen. De man, die alleen thuis was, had 'de deuren en ramen ge sloten gehouden. zelf dat de noodzakelijke beperkin gen met kracht zullen moeten wor den toegepast, zowel wat betreft ver anderingen ais inzake de' inning van alle bestaande belastingen. Wat zijn besluit betreft niet tot de valuatie over te gaan merkte de president in zijn toespraak op dat een dergelijke operatie het grote ge vaar inhield in het geheel niet te zullen helpen, doch bovendien alleen een ruinerend gemakkelijk en tijde lijk hulpmiddel zou zijn en een be loning zou inhouden voor degenen die op onze achteruitgang hadden gegokt. Men zal de da<g zien komen, aldus de president waarop door de kracht van de slechte ervaringen de gehele wereld tot overeenstemming zal komen over het tot standkomen van een onpartijdig en redelijk mo netair stelsel, dat ieder land - mits het dit verdient - zal vrijwaren voor de plotselinge en absurde bewegin gen van de speculatie. DEN HAAG, 24-11. Minister Witte- veen vindt het programma van pre sident De Gaulle, voor zover hij daarvan zondagavond negen uur kennis had genomen, een krachtig en moedig programma om het eco nomisch evenwicht en het evenwicht op de Franse betalingsbalans te her stellen. Hij vindt het van groot be lang dat niet gesproken is over een beperkende maatregel op de invoer. Het programma lijkt op deze wijze internationaal gezien een goede op lossing, die zelfs in sommige opzich ten zekere voordelen kan hebben bo ven devaluatie, zo meent minister Witteveen. Passagiers overleven ramp met verkeerstoestel SAN FRANCISCO, 22-11. Een Boeing-707 van de Japan Airlines is vrijdag bij een landingsmanoeuvre in de baai van San Francisco terechtge komen. Alle 96 passagiers en de elf leden van de bemanning konden worden gered. Het grote straalvliegtuig kwam op ruim drie km van de landingsbaan neer. Boven de baai hing een dichte mist. Volgens een ooggetuige schoof het toestel over het water, waardoor het intact bleef. De inzittenden kon den zich op reddingsvlotten in vei ligheid brengen. Politieboten sleep ten deze vlotten naar het land. Tweede Kamer DEN HAAG, 23-11. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal er deze week bij de se cretaris-generaal van de V.N., Oe Thant-op aandringen dat diens spe ciale vertegenwoordiger voor West Irian, Ortiz-Sans, een interim-rap port uitbrengt over de voorbereiding van de daad van zelfbeschikking. Dit heeft minister Luns in de Tweede Kamercommissie voor bui tenlandse zaken meegedeeld. De mi nister zal 25 en 26 november in Wil lemstad een conferentie van Neder landse ambassadeurs in Latijns Amerikaanse landen bijwonen, en via New York reizen waar hij Oe Thant hoopt te ontmoeten. Minister Luns verklaarde in ant woord op opmerkingen van de afge vaardigden mr. dr. M. J. J. A. Im- kamp (D'66) en P. Dankert (P.v.d.A.) die onlangs een bezoek aan Biafra hebben gebracht, dat erkenning van Biafra door Nederland de kans dal de burgeroorlog in Nigeria voor het forum van de Verenigde Naties zal worden besproken niet groter maakt. Nederland en Biafra Slechts weinig landen hebben zich in de kwestie Biafra zo ingespannen als Nederland, aldus de minister, verwijzend naar Nederlandse aklivi- teiten in de Westeuropese Unie. de Verenigde Naties, bij de organisaties van Afrikaanse staten (OAS), bij het DEN HAAG, 22-11. Minister van defensie W. den Toom heeft op ver zoek van de stichting Terre des Hommes Nederland ruim 7000 kilo gram genees- en verbandmiddelen uit de militaire surplusvoorraden ter beschikking gesteld voor dé leniging v n dc nood onder de zieke en ge wende kinderen uit Biafra. Heden (maandag)morgen zullen de genees- en verbandmiddelen (geza menlijke waarde omstreeks 100.000 gulden) per F-27 troopship van de Koninklijke Luchtmacht naar Parijs worden gevlogen, vanwaar Terre des Hommes voor vervoer naar Gabon zal zorgdragen. De partij geneesmiddelen bestaat uit antibiotica (o.a. penicilline) en chemo therapeutica, o.a. sulfa, anti- malaria middelen, middelen tegen darminfecties, pijnstillende en kal merende middelen en vitaminepre paraten, te' zarnen meer dan 100.000 injecties, enkele tuin duizenden cap sules en enkele miljoenen tabletten. Al het materiaal is door het rijks magazijn voor geneesmiddelen tro- pen'geschikt verpakt. Naast de ge nees- en verbandmiddelen is tevens een kist met klein chirurgisch ma terieel voor verzending gereed ge maakt. Dit betreft materieel waar voor recentelijk uitrusting van een modernere soort is aangeschaft. Internationale Rode Kruis, bij de keizer van Ethiopië, bij secretaris generaal Oe Thant en in Lagos zelf. Namens de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D.. A.R.P., C.H.U., D'66 en P.P.R. heeft de katholieke afgevaardigde drs. T. E. Westerterp in de Tweede Kamer commissie voor buitenlandse zaken een niotie ingediend volgens welke de regering stappen moet doen opdat de E.E.G. zo spoedig mogelijk als nog zal deelnemen aan de internatio nale suikerovereenkomst. Nixon schrijft Thieu SAIGON, 23-11. Richard Nixon heeft in een brief aan. president Van Thieu van Zuid-Vietnam gezegd, te wensen, dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Zuid-Viet nam, die nauw en oprecht zijn, ster ker en beter zullen worden. Hij antwoordde hiermee op de fe licitaties van president Van Thieu na de presidentsverkiezingen. Lancering Europa-raket opnieuw uitgesteld ADELAIDE, 25-11. De lancering van de „Europa F-7"-raket van de Eldo, de Europese organisatie voor de ontwikkeling van raketten, is zondagavond wegens technische fou ten opnieuw uitgesteld. De raket zou van de basis Woomera in Australië een Italiaanse kunstmaan in een baan om de aarde moeten brengen. Johnson en De Gaulle wisselen boodschappen PARIJS. 24-11. President Johnson heeft zijn Franse ambtgenoot de Gaulle zondag laten weten, dat Ame rika bereid is zoveel mogelijk met Frankrijk samen te werken voor het behoud van de frank. In een telegram sprak het Ameri kaanse staatshoofd de Franse presi dent namens het Amerikaanse volk de hoop uit, dat zijn actie zal slagen. In zijn antwoord verklaarde de Gaulle, „de prompte en vriendschap pelijke boodschap" zeer op prijs te stellen. Een vrolijk en blij tafereel aan het Luitje. Onder slechte weersomstan digheden arriveerde Sint Nicolaas met. ziïn Pieten zaterdagmiddag aan het Luitje te Zierikzee. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Prinses Irene in Nederland SCHIPHOL. 22-11. Prinses Irene, die vorige week maandag reeds in ons land werd verwacht, is vrijdag in de namiddag uit Madrid op Schip hol aangekomen. Ten tweede male was H.M. de Koningin, die zich maandag, tevergeefs naar.de lucht haven had laten rijden, aanwezig om haar dochter af te halen. Naar ver luidt zou prinses Irene slechts enkele dagen in ons land blijven en keert dan weer naar Spanje terug. Tweede Kamer Landbouwkwaliteitswet ingediend c DEN HAAG, 21-11. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp landbouwkwaliteitswet. Dit wetsont werp beoogt een algemene regeling vast te stellen betreffende de kwali teit van voortbrengselen van de landbouw en de visserij. De indieners van het ontwerp van wet, de ministers van landbouw en visserij, van economische zaken en yan justitie en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, achten het gewenst zo spoedig mogelijk over te gaan tot verheffing van het ontwerp tot wet. Volgens dit ontwerp, dat het ka rakter heeft van een machtigings wet kunnen bij of krachtens alge mene maatregel van bestuur regelen worden gesteld betreffende de kwa liteit van landbouwprodukten. In het ontwerp is bepaald, dat tevoren steeds de betrokken produkten en bedrijf sschappen, alsmede andei-e organisaties en commissies, die bij de te regelen materie betrokken kunnen zijn, moeten worden ge hoord. Door raadpleging van deze commissies kan de regering zonodig advies verkrijgen over de aspecten volksgezondheid en eerlijkheid in de handel, welke een ontworpen rege ling eventueel zou vertonen. Titel voor H.T.S.-ers DEN HAAG. 23-11. De studiecom missie coördinatie TWO-NTO. die -is ingesteld om zich te oriënteren op het gebied van de problemen mei betrekking tot de coördinatie van het technisch wetenschappelijk on derwijs en het hoger technisch on derwijs, heeft op 6 maart 1968 een deel-advies uitgebracht aan de mi nister van onderwijs en wetenschap pen. Het rapport, waarin dit advies is vervat, is thans voor publikatie vrijgegeven. In het advies stelt de commissie voor aan het diploma van de H.T.S. de kwalificatie ingenieur te verbin den met. de afkorting' „ing" achter de naam. Gezuiverd geweten AMSTERDAM, 23-11. De procura tor van de Franciscaanse missiebond Waterlooplein Amsterdam, heefi op de girorekening van de gemeente sociale dienst een bedrag van 400 gulden laten overmaken met de aan tekening: Namens N.V., gewetens- geld wegens te veel genoten steun". Politietoppen voor de koningin AMERSFOORT. 22-11. Koningin Juliana heeft voor haar verzame ling twee poppen gekregen van de Vereniging van Politieambtenaren, de Nederlandse afdeling van Inter national Police Association. De pop pen. één in het uniform van de rijks politie en één in dat van de gemeen tepolitie, waren gemaakt door pa tiënten van de afdeling handwerk- therapie van het psychiatrisch zie kenhuis „Zon en Schild" in Amers foort. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 5 Vele vrouwen willen liever i mooi zijn dan goed. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 UTRECHT, 24-11. Dc 10-jarige Hendrik den Uijl uit Utrecht is in het weekeinde met derde graads verbrandingen aan het linkerbeen in het militair hospitaal in Utrecht op genomen, nadat een rotje in zijn broekzak was ontploft. In de broekzak bevond zich wat de politie noemt een waar vuurwerk- depot, dat tot ontploffing kwam na dat een door een vriendje afgestoken rotje daarin terecht was gekomen. Het gevaarlijke vuurwerkspel speel de zich zaterdagmiddag af in- de Su- matrastraat in Utrecht. De broek van het knaapje vloog in brand. Aan het ingrijpen van een passeren- Amerikaan met derde hart overleden HOUSTON, 23-11. America's langst levende harttransplantatiepatiënt, de 47-jarige Everett C. Thomas, is za terdag' in Houston overleden, Tho mas, die donderdag voor de tweede keer een ander hart kreeg, overleed nadat zich niercomplicaties hadden voorgedaan. Dit is van de zijde van het St. Lucas-ziekenhuis meege deeld. Het eerste ruilhart kreeg hij op 3 mei. de dagbladinspecteur, die de bran dende broek meteen verwijderde, is het te danken dat het ventje niet ernstiger werd gewond. De Utrechtse politie ziet in dit voorval aanleiding' in verband met de naderende kerst dagen en jaarwisseling te waarschu wen tegen het onberaden gebruik van vuurwerk. Elk jaar komen weer ernstige ongelukken voor. Het heeft de Utrechtse politie verbaasd dat de eerste symptomen daarvan thans reeds merkbaar zijn. Veel bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest; in het al gemeen iets hogere temperaturen. Voor woensdag: Zon minder dan 40 procent. Minimum temperaturen van onge- 'veer normaal tot 4 graden boven normaal. Maximum temperaturen van onge veer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op droge perioden van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 26 nov. Zon op 8.18. onder 16.36. Maan op 13.47. onder 23.39. Eerste kwartier: 27 nov. te 0.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 nov. 7.32 v.m. 20.10 n.m. BROUWERSHAVEN 26 nov. 7.28 v.m. 19.57 n.m. Doodtij: 29 nov. Gasvlam op de Noordzee DEN HAAG. 23-11. Mobil Produ cing Netherlands Inc. maakt bekend dat zij een gasvlam ontstoken heeft op haar boring P 6-1 in 'het Neder lands deel van het continentaal plat. De put produceert ongeveer een half miljoen kubieke meter aardgas per dag, afkomstig van een diepte van ongeveer 3200 meter. Verdere onderzoekingen en evalu atie boringen zullen in dit gebied worden uitgevoerd om de omvang' en betekenis van deze gasvondst te kunnen bepalen. Vechtende reizigers in Arnhem en Dordrecht UTRECHT, 24-11. De politie in Arnhem en Dordrecht moest zater dagavond worden ingeschakeld om aan vechtpartijen een einde te ma ken. Hoewel er geen gewonden vie len werden wel rake klappen uitge deeld. In Arnhem raakten op het stati onsplein een groep Arnhemmers met Edenaren slaags. De „vreemdelin gen" renden het station binnen om de laatste trein naar Ed'e te halen, achternagezeten door de Arnhem mers. Hun trein kreeg enkele minuten vertraging en kon slechts vertrek ken nadat de automatisch bedien de deuren waren gesloten. De gealarmeerde politie suste de gemoederen. Ook de politie in Dordrecht moest 0)3 het station assistentie verlenen op verzoek van de rijkspolitie hï La ge Zwaluwe. In de trein Roosendaai-Rotterdam was namelijk tussen 8 jongelui uit Zwijndrecht in 'de leeftijd van 16 tot 20 jaar bij Lage Zwaluwe een vecht partij in een van de coupé's ont staan. Daarbij werden ook enkele lam pen vernield. In Dordrecht kwam de politie tussenbeide. Twee knapen moesten zich op het hoofdbureau verantwoorden. De trein kreeg 10 minuten vertra ging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1