HOLS DONAKAT Frankrijk zou een krediet krijgen van drie miljard dollar Hogere rijksbelastingen Brabantse fruittelers luiden de noodklok tretford Tuinman Zoon Overleg gestaakt in CAO-metaal Om de toekomstmogelijklieden van de „Gouden Delta" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 november 1968 125ste jaargang Nr. 20102 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Yaate, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Fok veedag 1968 nader bekeken Franse franc zou devalueren BONN, 22-11. Het persbureau Agence France-Presse meldt van volkomen betrouwbare zijde in Bonn te hebben vernomen dat de Franse frank gede valueerd wordt. Frankrijk zou een krediet van bijna 3 miljard dollar aangeboden zijn, waarvan 2 miljard van de „groep van tien" en 985 miljoen van het Inter nationaal Monetair Fonds. A.F.P. meldt dat het besluit tot devaluatie zal worden vastgelegd in een globaal akkcord van de vergaderende ministers van financiën, die om 11.15 uur vanmorgen weer bijeen kwamen. Volgens de zegslieden zou de de valuatie meer dan 10 maar minder dan 20 procent bedragen. Het juiste bedrag zou worden bepaald door le den van het Franse kabinet, die in Parijs daarvoor zullen vergaderen. Frankrijk zou volgens de zegslieden om een bijeenkomst van de besiiiurs- AdvertentU verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak P Rumoer om een t.v.-quiz BRUSSEL, 21-11. Een finalist van 't Belgische televisieprogramma .,100.000 of niets", die zaterdagavond met d'e jury van het spel onenig heid kreeg over 'n volgens hem ten onrechte afgekeurd antwoord, is als nog in het ongelijk gesteld en krijgt zijn prijs van ruim 7.000 gulden niet. De kandidaat, de heer Willy Ste vens. hield zaterdagavond vol dat een door hem genoemd jaartal voor het ontstaan van een bepaald Vlaams strijdlied juist was, omdat het in een uitgebreide geschied schrijving van de Vlaamse beweging zo werd gegeven. De jury heeft woensdag op een speciale vergadering beslist, dat dit geschiedenisboek op dit punt fout is en derhalve het antwoord ook. In de Vlaamse pers werd don derdag nogal wat ophef over deze zaak gemaakt, vooral omdat de voorzitter van de jury zaterdagavond zou hebben toegezegd, dat de kandi daat de prijs zou krijgen als zou blij ken dat het door hem genoemde ge schiedwerk inderdaad ook het door hem genoemde jaartal vermeldde. De nieuwe Seheldetunnel te Antwerpen BRUSSEL, 21-11. In Antwerpen is deze week het laatste verbindings- stuik van de nieuwe Seheldetunnel aangesloten tussen de tunnelelemen ten in de rivierbedding en. de tun nelingang op de rechteroever. De Belgische minister van openbare werken, de Saeger, wordt zaterdag in.de Scheldestad verwacht om of ficieel de laatste afscheidingen weg te nemen en de voltooiing van de ruwe bouw van de tunnelbuis luis ter bij te zetten. Gehoopt wordt dat de nieuwe tun nel in juni volgend jaar voor het verkeer kan worden opengesteld. Zeilend rond de wereld VLAARDINGEN, 21-11. De bij na 62-jarige Vlaardinger E. T. M. Zijdenbos hoopt begin de cember met zijn zeilboot ^San ta Maria" de haven van Dur ban in Zuid-Afrika te berei ken. Hij heeft dan driekwart- afgelegd van een tocht om de wereld, waarvoor hij op 4 juli 1966 uit Vlaardingen is ver trokken. Die tocht ging door het Kanaal en, na een cruise door de Middellandse'zee, via Noord Afrika dwars over de oceaan naar het Caraibisch ge bied. Vervolgens door het Pa namakanaal en langs Tahiti naar Nieuw Zeeland en Aus tralië en vandaar naar de westkust van Afrika. Dezer dagen is de heer Zijdenbos - die een deel van de tocht met zijn zoonmaar grotendeels al leen maakte - uil Mauritius vertrokken naar Durban. Hij hoopt daar zijn vrouw te ont moeten, die hem nu al twee jaar niet heeft gezien. Volgend jaar augustus hoopt de heer Zijdenbos via de westkust van Afrika terug te zijn in Vlaar- dingen. Hij zal dan de eerste Nederlander zijn die zeilend- een tocht rond de wereld maakte. raad van het I.M.F. en de Euro- marktcommissie hebben gevraagd om deze van het besluit op de hoog te te stellen. Voor het eerst op de monetaire conferentie in Bonn werd donder dagmiddag officieel gesproken over het beschikbaar stellen van kredie ten op middellange termijn (looptijd drie tot vijf jaar) aan Frankrijk en wellicht Groot-Brittannië. Dat blijkt uit een verklaring die de Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Karl Schiller, te vens voorzitter van de conferentie, om vier uur heeft gedaan ten over staan van journalisten. Drie punten Volgens hem zijn tot dusverre op de conferentie drie belangrijke pun ten besproken, te weten: 1. de West duitse maatregelen ter beperking van de uitvoer en vergroting van de invoer door middel van fiscaal in grijpen; 2. regelingen voor het be schikbaar stellen van bijzondere kre dieten aan landen met tekorten op hun betalingsbalansen. De fusie van Z.L.M. en Noordbrabantse Maatschappij BREDA, 21-11. De Noord-Brabant- se Maatschappij van Landbouw heeft besloten een fusie aan te gaan met de Zeeuwse zusterorganisatie. Dit werd donderdagmiddag in Breda besloten tijdens de algemene vergadering van de NBLM. Met algemene stemmen schaarden de leden zich achter de samenwerkingsplannen. Op 2 decem ber a.s. zal de Zeeuwsce Maatschap pij van Landbouw ook een dergelij ke vergadering beleggen en zal aan de leden eveneens gevraagd worden tot de fusie te besluiten. Ir. J. Prins voorzitter van de Noord-Brabantse organisatie, verklaarde tijdens de ontbindingsvergadering te Breda, dat het samengaan der beide organisa ties past in het kader van de schaal vergrotingen. Nederlands-Russisch twistgesprek in de V.N. VERENIGDE NATIES, 22-11. Dc Nederlandse V.N.-vertegenwoordiger mr. P. II. J. M. Houbcn heeft het donderdag in de juridische commis sie van de Verenigde Naties aan de stok gehad met de Russische verte genwoordiger over de militaire in greep der Warchau-pactlanden in Tsjecho-SClowakije. De heer Houben had beweerd dat de volkenorganisatie geen hoop op definiëring van het begrip agressie hoeft te koesteren zolang er Russi sche troepen in Tsjecho-Slowakije zijn. Hij betwijfelde zelfs of, gezien de toestand in Tsjecho-Slowakije, en dergelijke definitie eerbied voor het internationaal recht zou bevorderen. Rusland, dat tot nu toe op een defi nitie van agressie heeft aangedron gen, pleegt zelf agressie, zo verklaar de de Nederlandse vertegenwoordi ger. De Verenigde Staten hadden in de commissie verklaard dat de mili taire bezetting van Tsjecho-Slowa kije „een monsterachtige achterstel ling van het internationaal recht" betekende. Het antwoord van de Russische vertegenwoordiger, Y. A. Ostrovsky. op deze beschuldigingen luidde dat de westerse kritiek op de actie van de landen van het Warchau-Pact neerkwam op „ideologische agres sie", terwijl hij de Nederlandse en Amerikaanse beschuldigingen als „lasterlijk" van de hand wees. 3. Maatregelen van de landen met te korten op hun betalingsbalansen als aanvulling op het Duitse voorstel en op eventuele kredietsteun. Het zou daarbij kunnen gaan om de overwo gen devaluatie van de Franse frank en eventueel ook om de devaluatie van andere belangrijke valuta's. Ook politieke waarnemers ver wachten een flinke devaluatie van de Franse frank tijdens het komen de weekeinde, gevolgd door een de valuatie van het pond sterling. „Doorlopers" voor prinsjes SOEST, 21-11. Prins Bemhurd heeft donderdagochtend Friese door lopers voor zijn drie kleinzoons als geschenk gekregen. Hij kreeg dit ca deau ter gelegenheid van de door hem verrichte opening van de drive- in voor exportvoorlichting van de Nederlandse expo rtcombina tie in Soest. Van de 200 leden van deze snel groeiende exportcombinatie zijn er zeven die het predikaat konink lijk hebben. Een ervan, een Friese schaatsfabriek, verzorgde de cadeaus. Ci,- ARLINGTON. Edward Kennedy heeft met zVn eigen en kinderen van Robert Kennedy een bezoek gebracht aan de graven van zijn broers. Robert Kennedy zou 20 november zijn 43ste verjaardag hebben gevierd. Amerika herdenkt vandaag (vrijdag), dat president John. Kennedy 5 jaar geleden werd vermoord. V.l.n.r. Edward Kennedy, Kerry (9), David (13), Courtney (12), Christopher (5), Michael (10), allen kinderen van Robert Kennedy, Edward jr. (7) en Kara (9), kinderen van Edward Kennedy knielen bij hei- graf van president John Kennedy. DEN HAAG, 21-11. In het derde kwartaal van 1968 brachten de niet- kohierbelastingen in totaal f 3.868 miljoen op. De gezamenlijke op brengst van deze belastingen in de eerste drie kwartalen van 1968 ad f 11.258 miljoen was f 133 miljoen hoger dan drievierde deel van de in de jongste miljoenennota voor het gehele jaar 1968 geraamde opbrengst. Deze voorsprong t.o.v. het evenre dige deel van de jaarraming was een saldo va neen gelijk aantal positieve en negatieve verschillen bij de ver schillende belastingen. Het grootste positieve verschil deed zich voor bij de loonbelasting, waarvan de op brengst-in de eerste negen maanden van dit jaar ad f 3.606 miljoen de ra ming met f 194 miljoen overtrof. Hoewel bij het opstellen van de her ziene schatting voor 1968 de jaarop brengst van de loonbelasting waar schijnlijk is onderschat, is de verkla ring' van het bedoelde verschil mede gelegen in de vakantieuitkeringen, die ieder jaar in het derde kwartaal tot relatief hoge belastingontvang sten leiden. Bestuursmoeilijkliedeii in Gorinchem DEN HAAG, 21-11. Naar de ine- ning van de drs. A. J. Lems, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., is „de mogelijke onbestuurbaarheid van Gorinchem tot een zekerheid ge worden". In schriftelijke vragen aan minis ter mr. H. K. J. Beernink (binnen landse zaken) verwijst de heer Lems naar het verloop van de woensdag 20 november gehouden raadsverga dering in Gorinchem en naar de motie, die de raad met algemene stemmen heeft aangenomen. In deze motie wordt het optreden van bur gemeester mr. L. J. R. Ridder van Rappard afgewezen. De heer Lems vraagt minister Beernink wat diens voornemens zijn om de begrijpelijke onrust van de bevolking over de nu ontstane si tuatie weg te nemen. Het kamerlid dringt er tenslotte op aan de beantwoording van deze vragen te willen laten geschieden nog voor de openbare behandeling- in de Tweede Kamer van de begro ting van binnenlandse zaken voor STEENBERGÉN, 21-11. Tijdens een protestvergadering woensdag in Steenbergen heeft de Nederlandse fruitteelt organisatie afdeling Noord west-Brabant en St. Philipsland haar ernstige verontrusting uitge sproken over wat men noemt de con currentie vervalsende maatregelen in andere E.E.G.-landen. Na een betoog van 'if. A. Groot, secretaris-directeur van de organi satie, stelden de aanwezigen een ont- werp-resolutie op. die ter adhesie zal worden gezonden naar de kring- Zeel and. De fruittelers zeggen daar in. dat er voor hun branche in Ne derland een noodtoestand heerst, welke het gevolg is van onverant woorde en door de overheid gesti muleerde uitbreiding van de fruit- produktie, voornamelijk in Frankrijk en Italië. Men eist, dat de Neder landse regering onmiddellijk stappen onderneemt om hieraan een einde te maken, of anders eenzelfde politiek te volgen. Voorts wil men de im port van appels en peren in Neder land, ook uit de andere E.E.G.-lan- den, aan banden leggen in die tij den, waarop de produktie in eigen land te groot wordt. Men wijst er in de resolutie tenslotte op, dat de Ne derlandse fruitteelt, waarbij vele honderden miljoenen guldens zijn geïnvesteerd en waarin, honderddui zenden gezinnen een bestaan vinden, ten onder dreigt te ga Advertentie As Sta op en U staat op tapijt woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 AMSTERDAM. De Nederlandse stichting voor ldprabes trijding, de enige nationale organisatie voor le prabestrijding die Nederland kent, is sinds oktober als 15e lid van de E.L. E. P.. de „European Co-ordinating Committee of the Anti-leprosy As sociations" gevestigd in Brussel, toe gelaten. Donderdag is in Osaka de bouw van het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling van 1970 of ficieel begonnen met de overdracht van de grond. DEN HAAG, 21-11. Overeenkom stig de van werknemerszijde uitge sproken verwachting is het in de ge houden vergadering van de raad van overleg in de metaalindustrie for meel tot een breuk gekomen tussen werkgevers en werknemers in het overleg over de-CAO-groot-metaal. Beide partijen zijn na deze vergade ring afzonderlijk in beraad gegaan. ROTTERDAM, 22-11. Het over legorgaan Zeehavcnontwikkeling Zuidwest-Nederland, dat onder lei ding staat van de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft bijzonderheden be kend gemaakt over diverse werk groepen, die de toekomstmogelijkhe den van de „gouden delta" zullen be studeren. Aan de orde bij dit studiewerk komen o.m. de uitbreiding van de Maasvlakte, het Sl'oegebied, Terneu- zen-Ossenisse, het Moerdijikgebied en het RehnerswaalplanZo zal' een werkgroep ingesteld door het Cen traal Planbureau zich bezighouden met een studie per project van de technische en waterstaatkundige as pecten, 'een raming van de noodza kelijke investeringen en de te ver wachten sociaal-economische op brengsten. Andere werkgroepen: een werk- commissi'e bevolkingsontwikkeling en ruimtelijke ordening, onder lei ding van prof. ingenieur J. L. Klein, hoofddirecteur van Provinciale Wa terstaat in Zuid-Holland; een werk groep deltaverbindingen, eveneens onder leiding van prof. Klein: een studiegroep beheersvorm voor de „gouden delta", onder leiding van d'e griffier van Zeeland, dr. D. van der Wal; een commissie o.l.v. bur gemeester J. C. Aschoff van Ter- neuzen, die een bureau voor acqui sitie (van industrieën), informatie en coördinatie gaat voorbereiden. Verder zullen per provincie nog werkgroepen aan de slag gaan, met als onderwerpen de uitbreiding van de Maasvlakte (Zuid-Holland), de uitbreiding van Vlissingen-Oost, de kanaalzone bij Terneuzen, en 'het ha vengebied bij Ossenisse (Zeeland), en een studie van het Moerdijkg'ebied (No o rd-B rab ant) Later zullen de werkgroepen. Zee land en Noord-Brabant nog samen een studie maken van het Reimers- waalplan. De coördinatie van deze drie werk groepen is in handen van ingenieur H. A. Ferguson, hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat bene denrivieren. Overval met vlammenwerper NAPELS, 21-11. Bij Napels is een overval gepleegd op een auto van de Banco di Napoli, waarbij een van de rovers een vlammenwerper ge bruikte. De chauffeur van de geld auto. een deurwaarder en een kas sier hebben levensgevaarlijke brand wonden opgelopen. De buit zou vol gens de eerste berichten maar klein zijn: ongeveer 4000 gulden. De da ders zijn ontkomen. Zeker lekort aan artsen UTRECHT, 21-11. Het is bijna ondoenlijk de mogelijkheden voor artsen te schatten voor een tijd die acht jaren in de toekomst logt. Wel kan m.en zeggen dat het de laatste jaren moeilijk blijkt te zijn voor be paalde functies de nodige artsen te vinden. Dit wijst dus op een zeker artsentekort, aldus vermeldt de nieuwe inlichtingengids 1969 van de rijksuniversiteit in Utrecht, die be stemd is voor de studenten die vol gend jaar zullen „aarikomien". GEMEENTELIJKE KAPITAALUITGAVEN DEN HAAG. 21-11. In het slatis- tisch bulletin geeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek recente cij fers over de totale kapitaaluitgaven der gemeenten op kasbasis over eer ste en tweede kwartaal 1968. gegroe peerd naar provincies. De kapitaal uitgaven van alle gemeenten teza men stegen van f 1.409 miljoen in het eerste kwartaal tot f 1.584 mil joen in het tweede kwartaal, der halve met f 175 miljoen. Het laagste bedrag .per inwoner kwam in beide besproken kwartalen voor in Zeeland, dat van f 86 zelfs daalde tot f 81. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Een slecht geweten is een f 4 lastig gezel. f WAT W Dl bilt Kans op regen Verwachting tol zaterdagavond: Veel bewolking met morgen plaatse lijk enige regen, matige tot krachti ge wind; ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temeperatuur: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 12.31. onder 19.15- 24 nov. Zon op 8.15, onder 16.38. Maan op 13.07. onder 20.45. 25 nov. Zon op 8.17, onder 16.37. Maan op 13.31, onder 22.15. Eerste kwartier: 27 nov. te 0.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 nov. 5.06 v.m. 17.24 n.m. 24 nov. 5.54 v.m. 18.18 n.m. 25 nov. 6.42 v.m. 19.12 n.m. BROUWERSHAVEN 23 nov 24 nov. 25 nov. 4.47 v.m. 5.40 v.m. 6.34 v.m. Springtij: 22 nov. 17.05 n.m. 18.00 n.m. 18.57 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 22-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk met een kernwaarde van 1036 mb boven Rusland is geleidelijk in kracht afgenomen, terwijl de depres sie-activiteit boven de oceaan is toe genomen. Hierdoor is boven de oce aan een krachtige westelijke stro ming ontstaan waardoor een front behorende bij een diepe depressie bij Groenland snel naar de Britse eilanden wordit gevoerd. Ook in onze omgeving is de wind toegenomen. Daarbij is koude lucht van België en Duitsland aangevoerd waardoor de temperatuur in Limburg in de ochtend tot beneden het vriespunt daalde. Het komende etmaal trekt het oceaanfront over de Britse eilan den in de richting van ons land en kan in de loop van de dag plaatselijk regen brengen. De wind zal daarbij nog verder in kracht toenemen uit zuidelijke richtingen, terwijl er veel bewolking zal zijn. Man kreeg derde hart HOUSTON, TEXAS, 22-11. In het Sint Lucas ziekenhuis van Houston heeft donderdag de 47-jarige accoun tant Everett Thomas, die zeven maanden geleden een harttransplan tatie onderging, opnieuw een nieuw hart gekregen. De operatie werd uitgevoerd door een chirurgenteam onder leiding van dr. Denton Cooley Thomas' derde hart is dat van een 47-jarige vrouw. Op drie mei ontving hij het hart van een 15-jarig meisje, maar medici achtte vervanging nodig nadat geble ken was dat het lichaam het over geplante oi'gaan wilde afstoten. Botsing tussen Chinezen en Tibetanen TAIPEI 21-11. Het Tailwanse persbureau meldt, dat vorige maand een 200 mensen zijn gedood of ge wond toen hongerige Tibetanen slaags raakten met Chinese troepen in de Tibetaanse stad Sjigatse. De Chinezen openden het vuur na dat de Tibetanen hun voedselvoorra den hadden geplunderd. Het incident zou op 25 oktober hebben plaats gehad, toen een dui zend man communistische troepen in de stad. ongeveer 200 km ten wes ten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, arriveerden. VLIJMEN. Het zestien maanden oude jongetje J. M. W. M. van Bok hoven is in Vlijmen door een achter uitrijdend melkwagentje overreden en ter plaatse overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1