j i w BetermetBoter 2 „Opn brief" van oudercommissies o.l.-scholen aan raadsleden Ult het bmtenland Tuinman Zoon STREEKNIEUWS Oni een zwembad „FZifsen" Advertentie j ZIERIKZEE, 20-11. De oudercom missie der beide openbare lagere scholen te Zierikzee, richtten zich met deze „open brief" tot alle ge meenteraadsleden op Schouwen-Dui- veland. „Zoals u bekend is, zijn de plan nen om tot realisering te komen van een overdekt instructiebad op ons eiland in een vergevorderd stadium gekomen. Door een daartoe ingestelde com missie zijn deze uitgewerkt met een volledige berekening van de exploi tatiekosten en voorgelegd aan alle gemeenten. Wij verhelen ons niet, dat dit plain grote extra uitgaven voor de ge meenten zal vragen. Gezien de belangrijkheid van het plan is het echter een absolute nood zaak dat dit instructiebad verwezen lijkt wordt. Speciaal, omdat hier de gehele schoolgaande jeugd van Schouwen- Duiveland geïnstrueerd zal worden. Wij zijn er van overtuigd dat iin dit waterrijk gebied, het een eerste vereiste is dat de gehele jeugd de zwemkunst machtig is. Uit sportief oogpunt zeer wenselijk, maar uit een oogpunt van lijfsbehoud een harde noodzakelijkheid. Het zal bij vele gemeenten Tegel- matig voorkomen dat bepaalde plan nen niet gerealiseerd kunnen wor den wegens financiële moeilijkheden en zal dikwijls een afweging moeten plaats vinden van d'e urgentie. Dit plan dient echter naar onze mening, als zijnde een eerste levens behoefte, de hoogste prioriteit te ge nieten. Heren raadsleden, het gaat hier niet om plaatselijke belangen, maar om de jeugd, de gehele bevolking en d'e toekomstige leefbaarheid van ons gehele Schouwen-Duiveland." De oudercommissies der beide Openbare Lagere Scholen te Zierikzee. Baan onder water gezet Algemene ledenvergadering Zierikzeese IJsvereniging Voor 40 jaar.... BRUINISSE. De aanleg van elek trische lichtinstallaties in het ge meentehuis en bewaarschool is ge gund voor f 85. HAAMSTEDE. Voor het Hutsde partement hield de heer Branden burg uit Eindhoven een lezing over: Het leven der Hollanders in Indië". ZIERIKZEE. In de Tweede Wan deling is men begonnen met de eer ste werkzaamheden welke zullen leiden tot de bouw van de waterto ren van de waterleiding, waarvoor reeds óveral op het eiland buizen zijn gelegd. SEROOSKERKE. De gemeente zal toetredenals lid der Boerenleen bank te Noordwelle en voor het ha venbedrijf een rekening-courant bij die bank openen. OUWERKERK. De Centrale Ver eniging van Reizende Bïblotheken stuurde een 100-tal boeken. Laat vooral de arbeidersbevolking hiervan een ruim gebruik maken want: lezen ontwikkelt! ZIERIKZEE. Het Zierikzeesch Di lettanten Toneel heeft het Ameri kaanse blijspel „Miljonairs tegen wil en dank" in studie genomen. ZIERIKZEEDe Nutsciommissie „Ons Huiswerk" begint weer een cursus voor handenarbeid voor kin deren boven de 10 jaar. ZIERIKZEE. Een receptie en een feestavond wordt georganiseerd door de sociëteit Concordiater gelegen heid van het 200-jarig bestaan van het hotel-café-restaurant. Ditmaal een (bekend) 16e eeuws plaatje uit Zierikzee. De Varremarkt en de Karnemelksvaart. Achter de toren de veelbelovende lijnen van de grote kerk, die Zierikzee in de vo rige eeuw verloor door een verwoes tende brand. ZIERIKZEE, 18-11. Onder voor zitterschap van de heer J. Pomper hield de Zierikzeese IJsvereniging de jaarlijkse algemene ledenverga dering in „Het Huis van Nassau" te Zierikzee. De voorzitter opende de vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen. In het jaarverslag van, de sekreta- ris kwam tot uiting dat in het sei zoen 1967-'68 de ijsbaan slechts één dag voor haar leden kon worden opengesteld door de geringe vorst. Niettemin, zo bleek uit het verslag van de penningmeesteresse, me vrouw Root-Gorter, is hét ledental! KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk OOSTERLAND. In de maand ok tober werd -er an de Ned. Herv. kerk alhier gecollecteerd: voor de kerk voogdij f 478,11, diakonie f 169,05, centrale verwarming f 160,70- en voor prov. kerkewerk f 111,41. PARIJS. In een vraaggesprek voor de televisie heeft de Franse eerste minister, Couve de Murville, ver klaard dat Frankrijk van de voor naamste centrale banken in Bazel waarborgen heeft gekregen voor al le monetaire steun die het mogelijk nodig zal ihebben voor het overwin nen van de crisis waarin de Franse frank verkeert. Burgemeester Thomassen over de gouden „Delta" ROTTERDAM, 19-11. Een haven- schap Z u i d AV est -Nederland kan pas tot stand komen als er in dit gebied een duidelijke havenpolitiek is ge groeid, zo zei de burgemeester van Rotterdam dinsdagavond over de toekomst van een regionaal haven- beleid in het gehele Deltagebied. Hij meent dat de provincies Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Zeeland zich in de toekomst moeten losmaken uit het overleg over havenzaken. Een samenwerking tussen de havenbe stuurders van Rotterdam, Dordrecht, het IniduStrieschap Moerdijk, Ter- neuzen en het Sioegebied ziet bur gemeester Thomassen als de meest gewenste oplossing. De provincies kunnen zich dan ibeperken tot de planologie, aldus burgemeester Tho massen in de raadscommissie voor het 'havenbedrijf. In 1969 lagere inrailwaarde voor auto's AMSTERDAM, 19-11. De gezamen lijke Nederlandse autohandelaren heibben op ihet ogenblik naar schat ting 50.000 gebruikte auto's ini voor raad die ze graag voor het einde van he|t jaar zouden willen verkopen, omdat de handelaren met ingang van 1 januari a.s. over de verkoop van deze tweedehands auto's ook 12 pet. belasting over de toegevoegde waarde moetan betalen. Anderzijds zal het publiek er re kening mee moeten houden dat de handelaa-en hem het komende jaar bij inruil van zijn oude aüto een la gere inruilwaarde zal geven. De B. T.W. heeft geen invloed op de prijs van nieuwe auto's. behoorlijk toegenomen. Het vereni- gingsjaar kon dank zij deze toename van leden en een zuinig beleid van de uitgaven met een voordelig saldo worden afgesloten. De begroting voor het komende seizoen Werd na een enkele toelichting goedgekeurd. De voorzitter dankte de penning-, meesteresse voor het gevoerde be heer en de vele werkzaamheden hieraan besteed. Gift voor zwembad Met algemene stemmen besloot d'e vergadering om aan het comité „Ac tie Overdekt Zwembad" een beding van f 75,-, zijnde 10 cent per lid, over te maken, waarbij de verwach ting werd uitgesproken dat vele ver enigingen op Schouwen-Duiveland het voorbeeld van de ijs vereniging zullen volgen. Op een schrijven van het Centrum Sportkeuring werd een bedrag van f 15,- toegewezen daar dit centrum zich voor een stijging van kosten geplaatst ziét. De baan- comimissie deelde bij' monde van de heer Verdoorn mede dat de baan van overtollig gras gezuiverd is en dat mom'enteel' onder water gezet wordt zodat het 'een en ander tijdig gereed zal zijn voor het eventuele komende seizoen. De lichtinstallatie alsmede het clubgebouw zijn al een aantal jaren oud en zullen op een niet al te lange termijn vervangen dienen te worden. Het bestuur zal zich hierover nog nader beramen, daar dit probleem voor de vereni ging ingrijpend van financiële aard zal zijn. Met de wens op een goed schaatsseizoen 1968-'69 sl'oot de voor zitter hierna de vergadering. die. Slaap beter en win een vraag naar een matras Wij geven u gaarne allé inlichtingen Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee ROME. De verkiezingen die in 'eni ge honderden, voornam'elijk kleine re gemeenten van Italië zijn gehou den, hebben winst opgeleverd voor de Christen-Democraten en verlies voor de Communisten. ATHENE. De moeder van Alexan dres Panagoelis die op beschuldiging van. samenzwering tot omverwer ping van het Griekse bewind ter dood werd veroordeeld, heeft uit stel van executie gevraagd. Zij- deed dit tegen de wil van haar zoon. DAMASCUS. De openbare aankla ger in Syrië heeft de doodstraf ge- eist tegen Salalh BLtar, oud-premier van Syrië, en achttien andere ver dachten, die betrokken zouden zijn geweest in het komplot van 10 juni 1967 tegen de staat. BAZEL. Omdat hij niet voldoende geld had om een rekening van een duur hotel in Bazel te betalen, heeft een 33-jarige Nederlandse zeeman gepejogd met een inbraak aan het nodige bedrag van ruim 300 Zwit serse Frank te komen. LISSABON. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft verklaard dat de V.S. en Portugal van gedachten zullen gaan wisselen over het gebruik door Ame rika- van luchtbases op de Azoren. HAMBURG. Op een veiling -in Hamburg heeft een Amerikaanse verzamelaar 2.900 mark betaald voor een uit 1915 stammende tekening in oostiindische inkt van Adolf Hitler. Het is de eerste maal dat een werk van Hitler in de Bondsrepubliek is geveild. PARIJS. De Franse premier, Mau rice Couve de Murville, heeft voor gesteld het tekort op de Franse be groting voor 1969 met 2 miljard frank (400 miljoendollar) te ver minderen. KARLSRUHE. Het bureau van de Westduitse aanklager in Karlsruhe heeft bekendgemaakt, dat een West duits echtpaar is beschuldigd van het verstrekken van militaire gehei men aan de Oostduitse inlichtingen dienst. WENEN. Een Weense rechtbank heeft een beroep van d'e voormalige SS-kapitein Erich Rajakowitsch te gen een veroordeling wegens beledi ging verworpen. LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zijn in Eni geland teruggekeerd na staatsieb'e- zoeken aan Brazilië en Chili. NEW YORK. Generaal William Westmoreland is onderscheiden mét d'e gouden eremedaille van' d'e „Hol land Society", een in 1885 opgericht genootschap van New Yorkers van Nederlandse afkomst. ROME. Voor een Romeinse school is een bom ontploft, die enige scha de heeft aangericht maar ni'et tot persoonlijk letsel heeft geleid, aldus die politie. BONN. Naar uit goedingel'ichte bron in Bonn is vernomen, zal de gro'ep van tien belangrijkste indu strielanden van de westelijke we reld nog d'eze week in' Bonn bijeen komen voor overleg over d'e huidige ernstige monetaire crisis. VERENIGDE NATIES. Nederland is met 14 andere landen gekozen als lid van de V.N.-raad voor industri ële ontwikkeling. AMMAN. Jordaanse en Israëlische strijdkrachten hebben elkaar twee keer over de Jordaa.n beschoten, zo heeft een Jordaanse militaire woord voerder in Amman meegedeeld. De Israëliërs waren met schieten begon nen. Aan Jordaanse kant waren geen doden of gewonden gevallen. LISSABON. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rusk heeft in Lissabon besprekingen ge voerd met zijn Portugese ambtgenoot Nogueira. Hij keerde naar New York terug. Rugk pleegde begin deze week in Madrid overleg over het verdrag voor de Amerikaanse bases in Span je. MADRID. De guardia civil van Pamplona heeft vijf leden van een Baskische revolutionaire comman dogroep aangehouden, die onder lei ding van een meisje van 22 jaar, voornamelijk in de provincie Navar- ra actief zou zijn geweest. BREMEN. De 29-jarige prins Frie- drich Wilhelm van Pruisen, achter kleinzoon van de laatste Duitse kei zer, wil scheiden van zijn niet-adel- lijke vrouw met wie hij pas 15 maan den getrouwd is. Dit is maandag meegedeeld door d'e administrateur van de dynastie-Hohenzollern. PORTBOU. Vier Spaanse politie agenten, die dienst deden bij de grenspost Port Bou zijn door een exploderende handgranaat gewond. De man die de handgranaat wierp is een 22-jarige Tsj echo-S lo waak, die zelf zwaar gewond werd, aldus is van welingelichte zijde vernomen. MU'NCHEN. De Westduitse politie heeft meegedeeld dat op ongeveer 300 meter van de Westduits-Tsjecho- Slowaakse grens een Tsjechoslo- waakse militair dood dn een plas bloed is aangetroffen. Er waren eni ge uren voordien schoten gehoord en men neemt aan dat deze vermoe- lijk de vluchtende militair golden. LEIPZIG. De Nederlandse cineast Joris Ivens heeft een eredoctoraat gekregen van de filologische facul teit van de universiteit van het Oost Duitse Leipzig. Ivens, die op deze zelfde dag 70 jaar werd, woont in Leipzig het elfde festival voor docu mentaire en 'korte films 'bij. ATLANTA (Georgia). In het kin derziekenhuis van Emory in Georgia is een meisje overleden dat met de bloedsomloop van een chimpansee verbonden was. -j (vy v.v: V;;v Waarom heet een boterham een boterham dacht u? Gmdat hij met echte boter het S allerlekkerst is. j ZIERIKZEE Collecte De in Zierikzee gehouden najaars- collecte voor de zending in de Ned. Herv. kerk heeft f 1.221,25 opge bracht. Ledenvergadering Korfbalver. „All-Ready" De korfbalvereniging All Ready te Zierikzee houdt op donderdagavond (heden) in heb clublokaal „Duyve- lants Koffyhuys" 'haar 'algemene le denvergadering. Wegens vertrek van de heer J. J. Viergever uit Zierikzee zal o.a. moeten worden voorzien in de vakature van wedstrijdsecreta ris, terwijl verder een bestuurslid zal moeten worden gekozen. Tevens zal het ontwerp-reglement en de statuten worden besproken en zal zo mogelijk een besluit worden geno men tot het aanvragen van Konink lijke Goedkeuring op de statuten van de vereniging. Eveneens zal de begroting voor het verenigingsjaar 1 juli 1969-1970 aan een nadere be schouwing worden onderworpen ter wijl de mogelijkheid wordt onder zocht om binnenkort een verloting op touw be zetten, waarvan de baten ten goede zullen komen van 'de kas. Ondanks 'de goede gang van zaken bij de Zierikzeese korfbalvereniging wat de bereikte resultaten betreft, is een financiële injectie op korte ter mijn dringend noodzakelijk. Men voelt er momenteel nog niet veel voor om de contributies te verhogen daar de leden zelf reeds een deel van de te maken reiskosten voor eigen rekening nemen. De Jeugdvogelwacht In een (overvol) klaslokaal te Haamstede, vertoonde de heer J. Eokhardt een serie natuurdia's voor leden van de Jeugdvogelwacht. Na ingeleid te zijn door de heer D. Vos, onderwijzer te Haamstede, vertelde spreker over het wintervoederen van vogels, dat mogelijkerwijs straks weer een probleem gaat worden. Ook de stookolieslachtoffers werden on der de loep genomen. Uit de reacties van het jeugdig publiek bleek wel, dat men al heel wat van de vogelwereld af weet. En kele grote vogelplaten werden be keken en geanaliseerd. De heer Vos besloot de leerzame avond. Z.V.U.-filmvoorstelling en musical-cabaret in Concertzaal Voor de tweede helft van deze no- vembermaand worden twee Z.V.U.- evenemenben aangekondigd. Vrijdag avond 22 november a.s. komt in de Concertzaal een filmvoorstelling van „The Knack", met in de hoofdrollen Rita Tushingham en Ray Brooks. De leeftijdsgrens voor deze film naar een toneelstuk van Ann Jéllicoe is vastgesteld op achttien jaar. Vrijdag 29 november wordt ini de Concertzaal uitgevoerd de produktie „Met man en muis", een programma dat heb midden houdt tussen caba ret en musical, waarvan de supervi sie berust 'bij Annie M. G. Schmidt. Aan 'het programma werken mee Conny Stuart, Ton Lensink, Freddy Albedk, Elsje de Wijn en Robert Pel ser. Verder een koor van zes leden. Regie: de vooral in Engeland be faamde Malcolm Clare Vergadering C.P.B. In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw vergaderde de afdeling Schou wen-Duiveland van de Ned. Chr. Plattelandsvrouwenbond, onder lei ding van de presi'dènite mevr. S. P. op 't Hof-de Rijke. Na opening op de gebruikelijke wijze werden enkele mededelingen gedaan. De kerstavond is vastgesteld op vrijdag 20 december. De presi dente vroeg vrijwilligsters voor een bijdrage tot deze avond en eventu eel om ite helpen bakken. „Levens kunst door levensstijl" was de titel van een causerie, die werd gehouden door mevr. Amelink-Berg te Den Haag, die er op wees dat ieder mens een aparte stijl heeft om te leven. De kunst om te leven is bij ieder verschillend. Deze „kunst" wordt in oosterse landen heel anders beleefd dan in het werten. Mevr. Amelink sprak hierna over het 'huwelijk, dat bloot staat aan. de /kans op veiwij- 'dering tussen de partners. Het kind moet echter in een harmonisch gezin opgroeien, zodat het huwelijk en liefde ais synoniem ervaart. Bemerkt het opgroeiende kind dat de ouders afwijzend staan, tegenover zijn gevoelens, dan verliest het zijn vertrouwen en gaat ergens anders begrip zoeken. Niet alleen met kin deren gezegende, maar ook kinder loze huwelijken kunnen gelukkig zijn'. De vrouwen in deze huwelijken en ongehuwden 'kunnen zich op al lerlei terrein verdienstelijk maken in de maatschappij. Ten aanzien van de sexuele opvoeding zijn open en eerlijke gesprekken aan te bevelen. Voor de ouder wordende vrouw geldt de raad: probeer gewoon ver der te leven, maar bedenk dat niets op aarde volmaakt is. Het gaat er om toe te leven naar een toekomst zonder zonde en pijn. Het gaat er ook om op aarde alles zoo goed mo gelijk te doen, omdat 'het dan ter ere GodS is. Na de pauze werden er vra gen gesteld. De presidente sprak een dankwoord en eindigde met dankge bed. KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Zierikzee Afscheid, bevestiging en intrede ds. A. Lam iDs. A. Lam zal, als gemeld, zon dag 24 november a.s. 'in de middag- dienst afscheid nemen van de her vormde gemeente van Zierikzee. Veertien dagen later, nl. zondagmid dag 8 'december 1968 zal hij (om half drie) in de Pniël'kerk, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. C. D. Israël uit Leeuwarden, praeses van de centrale kerkeraad van. de hervormde gemeente van Huizum, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Huizum in de classis Leeuwarden, waar hi4 beroepen is in de vakature van ds. KI. Venema, die op 2 juni van dit jaar '(1968) naar Wemeldin- ge op Zuid-Beveland 'is vertrokken en die daar een week later .intrede heeft gedaan. Adrianus Lam werd op 2 ju'li ,1927 te Achttienhoven in de burgerlijke gemeente Westbroek in de provincie Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Utrecht, waar hij ook aan de rijks universi teit studeerde en op 30 september 1954 zijn kandidaatsexamen theolo gie en ruim vijftien maanden later in januari 1956 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Lam van 1 februari tot 1 augustus 1956 eerst nog een half jaar bij ds. H. van Dijk te Leerdam stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervi- fcaris) en hij op 14 februari 1957 na een 'te Arnhem gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebe diening in' de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hij op 5 mei van dat zelfde jaar (1957) door ds. K. Ooms uit 'De 'Bilt, toen nog predikant te Leerdam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente Op -en Neder-Andel in de classis Heusden in d'e provincie Noord-Brabant. Op 19 mei 1963 verwisselde ds. «Lam deze gemeente met die van Zierik zee, waar 'hij ook weer door ds. K. Ooms uit 'De Bilt, toen nog predi kant te Leerdam, is bevestigd. Vele funkties Ds. Lam is sinds 1964 namens de classis Zierikzee lid van de generale synode van de Nederalnidse Her vormde Kerk. Verder is hij lid van de Raad voor de Eredienst; lid van het breed moderamen van de classi cal vergadering varii Zierikzee, voor zitter van het interkerkelijk con vent van predikanten op Schouwen- Duiveland'; lid van het Zeeuws Ge nootschap voor Wetenschappen en ook nog lid van de Vereniging tot. bevordering van' christelijk school onderwijs te Zierikzee. Mevr. G. C. E. Lam-van Dijk was te Zierikzee leidster van de her vormde vrouwenvereniging „Wees een Zegen". 'Zij gaf te Zierikzee mede de stoot tot de oprichting van een 'kring van jong hervormde vrouwen, waarvan zij ook de leiding had. Ver der was zij sinds 1964 presidente van de kring Schouwen-Duiveland van de Hervormde Vrouwengroepen en als zodanig maakte zij ook deel uit van de provinciale commissie Zee land van Herv. vrouwengroepen. Sinds dit jaar (1969) is zij ook nog lid van het dagelijks bestuur van de •Hervormde Vrouwengroepen (C.J. V.F.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6