6.95 A Bezwaren tegen voorgestelde strandontsluitingsweg Oude Hoeve Ingewikkeld „olie-avondje" van Woningbouwver. „Beter Wonen" Eis de originele GElalsiiiiir buitenbijts De verdwenen robijn „OLIE-AVONDJE" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 november 1968 Nr. 20101 Streekplan Schouwen-Duiveland Communistisch China Man niet nieuwe lever ZIERIKZEE, 19 november. Ge reputeerde Staten van Zeeland heb ben aan Provinciale Staten doen toe komen een voorstel tot vaststelling van de eerste herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland, en daarbij een overzicht verstrekt van de verzamelde bezwaarschriften en bijbehorende adviezen van de Prov. pianolcgische Commissie. De vast stelling van het plan zal worden be handeld in de Statenvergadering van 16 december a.s. De eerste herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland werd1 ter visie gelegd van 31 mei tot en met 30 juli j-1. De gelegenheid om gedurende die periode bezwaren in te dienen heeft geleid tot het indie nen van twaalf bezwaarschriften. Van deze twaalf ingekomen be zwaarschriften handelen er vijf over de voorgestelde strandontsluitings weg naai' de Oude Hoeve, waarbij vooral het bezwaar van aantasting; van een belangrijk natuurgebied wordt gevreesd. De bezwaren, in verschillende vorm door vijf reclamanten tegen dé voorgestelde nieuwe stranidontslui- tingsweg naar de Oude Hoeve inge bracht, stellen dat door deze weg, door het verkeer dat hiermee wordt aangetrokken, door het voorgestelde pankeertei-rein in het duin- en na tuurgebied, en in verband1 met en kele andere aspecten, het natuurge bied ernstig wordt aangetast. In ze kere mate worden deze bezwaren er kend, maar hier wordt o.a. tegen over gesteld dat het geprojecteerde wegtracé met grote zorgvuldigheid zo gekozen is dat het, met een zo natuurlijk: mogelijk beloop aan het landschap aangepast, feitelijk komt te liggen op dé grens van verschil lende landschappen, die daarmee elk praktisch in tact worden gelaten. Aan de westzijde liggen landgoede ren. kampeergebied en het uiteinde v?n de duinenrij, aan de oostzijde de licht geaccidenteerde open grasacli- tige vlakte. Dat de landschappelijke eenheid van beide gebieden enigs zins verbreken wordt meet wel be treurd worden, aldus wordt opge merkt. Daaraan wordt toegevoegd1: het betreft echter een smalle weg- strook die niet zoveel afbreuk zal doen aan de door reclamanten ge noemde overgangen, de rust, de on gereptheid en grote omvang van het gebied als geheel, dat van vernieling, verminking en versnippering kan worden gesproken. Vergroting bezoek De weg en het parkeerterrein zou den aanleiding kunnen geven tot vergroting van 'het bezoek aan het eigenlijke natuurgebied. Het gaat hier echter om een snelle doorvoer route naar het strand' die niet de be doeling heeft om het publiek in de natuurgebieden zelf te brengen. Ge constateerd wordt dat met geëigende maatregelen, onder meer door een stopverbod) kan verhinderd worden dat het publiek over het natuurge bied uitzwermt. Ontwikkelingen aan de kust zullen met planologische maatregelen voorkomen kunnen worden. Een verdubbeling van de weg wordt beslist ongewenst geacht met het oog' op de belangen van het natuurgebied. Samenvattend wordt verder het völgende gesteld. „Het gaat bij de Schouw.se strandontsluiting vooral cm uitbreiding van de toegankelijk heid voor auto's. De afvoercapaci- teit van de wegen is daarbij maat gevend. Belangrijke overcapaciteit van het strand is slechts te vinden bij de stranden van Ndteuw-Haam^ stede. Een nieuwe weg met grote capaci teit dient buiten de bebouwingen en kampeerterreinen om te lopen. De voorgestelde weg voldoet aan deze voorwaarde en maakt het strand van Nieuw-Haamstede bereikbaar. In de verdere toekomst wanneer de strancapaciteit bij dte aansluitpun- ten van de dammen zal zijn toegeno men, zullen deze stranden voor eeru zeer intensief bezoek kunnen worden ontsloten. Momenteel bevindt zich echter op deze punten zeer weinig strandcapaciteit. Een ontsluiting naar deze punten heeft voorlopig geen reële betekenis". uit de V.N. gehouden VERENIGDE NATIES, 20-11. De algemene vergadering der Verenig de Naties heelt het voorstel, com munistisch China als V.N.-lid te aan vaarden en nationalistisch China uit te stoten, verwerpen. De stemmenverhouding voor de Alb anose-Cambodj a anse resolutie van die strekking was 58 stemmen tegen, 44 voor en 23 onthoudingen. Onder de voorstemmers waren Frankrijk, Engeland en Rusland, on der de tegenstemmers de Verenigde Staten. Nederland onthield zich van de stemming. NEW YORK. Mevrouw Jacqueline Onassis is per vliegtuig uit Londen in New York aangekomen. Haar man de scheepsmagnaat Aristoteles Onas sis, is in Engeland gebleven. overleden LONDEN, 19-11. William El well die op 28 oktober in een Londens zie kenhuis een nieuwe lever kreeg, is maandagavond overleden. Hij stierf, aldus een communiqué van het zie kenhuis. aan een infectie die hij voor de operatie had opgelopen. WENEN. De voormalige SS-kapi- tein Erich Rajakovitsj, gewezen ad judant van Adolf Eichmann, heeft een proces aangespannen tegen Si mon Wiesenthal, hoofd van het Wee rise documentatiebureau aan gaande Joodse slachtoffers van nazi vervolgingen. GREAT YARMOUTH (Engeland). De bekende o ld ebrandbestrijder uit Texas, Paul „Red" Ada Lr, en zijn ploeg van deskundigen zijn er in ge slaagd een gasbron te dichten, waar door een booreiland voor de Engel se oostkust in de lucht dreigde te vliegen. Op verzoek van groep Ietlen ZIERIKZEE, 19-11. Op verzoek van een aantal leden van de Woning bouwvereniging, werd in de Ccncertzaal-foyer een tussentijdse vergadering gehouden van „Beter Wonen", waarop de nabetaling ter sprake kwam van de kosten centrale verwarming van een zestigtal woningwetwoningen in Malta. De vergadering stond ender voorzitterschap van de heer J. Coumou. Kortgeleden wendde een groep bewoners van c.v.-huizcn in Malta zich tot het bestuur van de vereniging met een schrijven, waarin vervat verschil lende bezwaren ten aanzien van deze centrale verwarming, met name wat betreft de kosten. Be woordvoerder van de groep was de heer J. Prins, die de vereniging aanviel op de gecalculeerde olieprijzen. STRAND ONTSLUITING WESTHOEK ,'JÉ N V V Sir» 1 Advertentie x Hij sprak van een variabele olie prijs van 6 tot 9,3 cent en niet tien cent, zoals B.W. had berekend. De olieleverancier van B.W. sprak te genover de heer Prins van 7 a 8 cent en „het zou nog lager kimmen". De heer Prins haalde hierna voorbeel den aan van verschillende andere plaatsen in Nederland, waai- een prijs wordt gehanteerd, die lager ligt dan die te Zieiiiikzee. Berekend over een totale olieomzet, kwam hij voor B.W. op "een. winistbedrag van f 5000 en hij informeerde waar dit bedrag is gebleven. Spreker diepte die cij fers verder uit, mede in correlatie met de grootte van de huizen (ku bieke meter inhoud) en meende dat huizen dubbel zo groot dan de on derhavige, met dezelfde hoeveelheid' olie (en vcor een zelfde prijs dus), zouden kunnen worden warmge- stookt, uitgaande van een stooksei- zoen van negen maanden. Hogere olieprijzen De voorzitter wilde vooropstellen dat B.W. er slechts op uit is zo ef- fioiënt en economisch mogelijk te werken, maar de boeken wijzen uit dat de vereniging vorig jaar (en niet dit jaar) variabele olieprijzen heeft moeten betalen (Suez-crisis), die op liepen van 7,5 naar 9 en zelfs naar 10,5 cent. De verhogingen worden voorgeschreven door de overheid en de vereniging karn daar niets aan deen. Bovendien is het van geen belang, wat elders (St. Jansteen, Gouda of waar ook) moet worden betaald, men Bankoverval in Londen LONDEN, 19-11. Gewapende ban dieten hebben rond 650.000 gulden gestolen uit een bank in de Londen- ■se wijk Eastend. De overvallers ver schenen voor 'de bank vlak voor slui tingstijd. Zij gingen naar binnen toen een van hen gezegd had dat zij het elektriciteitsverbruik moesten opme ten. De directeur werd met een ploertendoder afgeranseld en moest in een ziekenhuis behandeld worden. een mysterie-roman door Frank van Falckenoort De volgende morgen reed Koks al vroeg met vier agenten naar de wo ning aan de Dreef. Tegen achten kwam ook Jopie. Koks begroette hem en zei: „Het wachten is nog op de heer Van Brantenaar. Ik heb hem gevraagd eveneens om acht uur hier te willen zijn. Maar denk er om: niets publiceren, voor ik er toestem ming voor geef, begrepen?" ^Natuurlijk, mijnheer Koks". „En laten we nu nog maar. even wachten op Van Brantenaar". Toen deze er was, zei Koks: „He ren, we gaan een inval deen in het huis hiernaast. Een van jullie gaat straks op het toalcon van 'deze kamer staan en let goed op of er ook iemand uit het 'huis, waarin wij een onder zoek instellen, komt. Is dit het ge val, dan schiet je op zijn benen, zo dat 'hij niet kan vluchten. De man, die bij de telefoon dienst heeft, houdt tevens de voordeur in het oog. En wij gaan ihet huis binnen. Denk er cm, revolvers gereed houder, en nie mand; laten ontsnappen". Enige ogenblikken later verliet Koks, gevolgd door de twee politie agenten, het huis van de zangeres, op de vcet gevolgd dcor v. Brantenaar en de verslaggever. Koks belde aan het volgende huis. Hij wachtte even, maar toen ihij niets hoorde, haalde hij de sleutel, die hij van de huis eigenaar had gekregen, te voorschijn en ontsloot de deur. Stelselmatig zochten zij eerst alle benedenver trekken af, doch het waren alle le dige, hoewel gemeubileerde kamers. Toen dit onderzoek niets opleverde, ging men naaf boven. Op de eerste verdieping vond men ook niets bij zonders: allemaal onbewoonde ver trekken. Toen toog men naar de tweede (Verdieping, er. in de eerste de beste kamer, waar men binnen trad, aan de voorzijde van het huis, vond men een man, voorover op de vloer liggen, een grote plas bloed bij zijn hoofd. „Niet aanraken", beval Koks. „Ga jullie de andere vertrekken eens on derzoeken". Zelf knielde hij bij de man neer, draaide hem om, zodat deze op zijn rug kwam te liggen en voelde de pols. „Dood1", zei hij, „dat is nummer twee". Koks keek eens naar de verslag gever, die hem gevolgd was en die met ontzetting naar het lijk op de grond staarde. „Met oen revolver door de slaap geschoten. Het lijk is al koud, dus het is waarschijnlijk vannacht ge beurd. Ga jij even hiernaast en bei een dokter van het ziekenhuis op". Klein deed wat hem was opgedra gen en enkele minuten later arri veerde een dokter. Deze onderzocht heli lijk en kwam tot dezelfde con clusie als de kleine rechercheur was gekomen. ,jDe man moet onmiddel lijk docd geweest zijn", luidde het oerdeel van de arts. „En de dood moet reeds ongeveer negen uur ge leden zijn ingetreden". „Dat is dan ongeveer gisteravond elf uur geweest", berekende Klein. „Ja, dat klopt", antwoordde Koks. „Maar wie is dit nu weer? Te oor delen naar zijn gezicht is het geen Nederlander. Ik zou zeggen, het is een oosterlang. Enfin, dat zullen we wel uitzoeken". Op 'dit moment 'kwam een der po litieagenten weer bij Koks terug. „In de kelder van het huis hebben we neg een lijk gevonden, mijnheer" zei hij. „Wat?" schreeuwde Koks, „nqg meer lijken? Het wordt hoe langer hoe raadselachtiger. Laten we dade- moet de berekeningen afstemmen op de prijzen (en omstandigheden) zoals die te Zierikzee in het vorig stook- seizcen golden. Dan komen de olieberekeningen van de heer Prins c.s. het bestuur als weinig steekhoudend voor. De voorzitter merkte tussentijds op dat de brief van de „olie-bezwaarden" was ondertekend door vier leden, die geen lid bleken van B.W.; boven dien was een deel der han d te ken in- Patiënt in draaimolen SUNNYVALE (Californië), 20- 11. Om de kogel uit de herse nen van een patiënt te verwij deren is een van de chirurgen in het Californische Sunnyva le op de gedachte gekomen, een draaimolen te gebruiken. De kogel zat op een gevaarlij ke plaats bij de 63-jarige Jo seph Barrios, die op 7 oktober bij een overval werd aange schoten. Barrios werd in de draaimolen gezet die gewoon lijk gebruikt wordt voor het oefenen van ruimtevaarders, die er in moeten wennen aan hogere versnellingen en zwaar tekracht. Twintig seconden lang onderging Barrios een versnelling van vijf maal, en daarop vijf seconden zes maal de zwaartekracht. Daarna kwam hij glimlachend naar buiten. De „operatie" leek ten dele slechts gelukt te zijn. De kogel is loei weggedrukt naar een minder gevaarlijke plaats maar is niet in een deel van de hersenen terecht gekomen waaraan hij zonder al te groot risico kan worden geopereerd. gen onleesbaar. De voorzitter wim pelde de gedachte aan een autocra tisch bestuur af. Wat de zaak betreft, valt ook te overwegen dat er drie oliesoorten zijn, waarvan B.W. de H.B.O. I (de duurste) gebruikt. Ministeriële zes maanden Uitgebreide toelichtingen gaf de heer G. Wikkerhof, Verwarmiings- deskundige te Rotterdam, die een verbruik van 3800 liter per jaar (door B.W.) een normaal landelijk gemiddelde noemde. Twee zaken dienen bovendien te worden bedacht; het ministerie gaat slechts uit van een stookseizoen van 6 maanden en iedere woning heeft op het punt van calorisch verlies, zijn eigen karakte ristiek. Bovendien zijn er verschil len in de z.g.n. voorheffing en de werkelijke kosten. De vaste lasten zijn n.l. gedurende drie jaar lang ge koppeld geweest aan de variabele kosten en eerst later is er een toere kening gekomen naar de werkelijke kosten. „Te koud, te warm" Uit de zaal werd het probleem van het „dan te koud en dan te warm" aangesneden. Er blijkt een fluctuatie mogelijk van 1 graad het geen steekmetingen hebben aange toond. Hoekhuizen nemen een apar te (thermische) positie in. De - wat genoemd wordt - „stooklijn" liilgt te Zierikzee ook moeilijk. De opzichter wordt te vaak gedwongen de ballans in het relais te verstoren. Er gaat wel warmte „verloren" onder de vloer, maar dit komt toch de ka mertemperatuur ten goede. De voorzitter onderstreepte nog de noodzaak van een verstandig leren omgaan met centrale verwarming. Wat de kostprijs betreft, moeten wo ning en centrale verwarming worden gezien als een éénheid. Bemetering van de huizen - het is destijds wiel overwogen - zou weinig nut, maar wel grote kosten met zich hebben gebracht. Vergeten wordt vaak cok (de heer Wikkerhof), dat de huizen tevoren 'zijn drooggestookt en uitgerekend verdampingswarmte is de duurste. Intussen bleek wel dat de partijen liet niet geheel eens waren. De heer Prin-s zei gebruik te willen maken, van de (aangeboden) gelegenheid op het Bureau Wakkershof te Rotter dam berekeningen te komen maken. We wensen hem alle succes' toe en dat is beslist niet ironisch bedoeld. lijk even gaan zien. Laat één man dit lijk bewaken. De anderen gaan met me mee". Koks, gevolgd door Jopie Klein en de tweede agent, toog de trappen af naar de kelder, alwaar de agent het schijnsel van zijn zaklantaarn richtte op een op de vloer uitgestrek te gedaante. Het was een vrouw, die voorover lag. Koks hurkte bij het kwalijk riekende lijk neer en lichtte even het hoofd op. „Het is de verdwenen kamenier", zei hij zacht; „juffrouw Boomsma. Zij moet hier reeds een paar dagen liggen, want het lijk verkeert reeds in beginstadiurp van ontbinding. Bel opnieuw -maar weer het ziekenhuis op, want die dokter zal intussen wel vertrokken zijn". Hoofdstuk 8. De vreemde lucht. Tien minuten tater was de dokter opnieuw terug in het geheimzinnige huis, onderzocht het lijk van de ka menier en kwam tot de conclusie, dat hier de doodsoorzaak verstik king was; de vrouw was, evenals de zangeres, gewurgd. Volgens zijn opi nie moest de vrouw één of twee da gen na de moord op Jane Wilson om het leven gebracht zijn. Van Brantenaar, die al van een der politieagenten had gehoord, dat er een lijk gevonden was, daalde eveneens ide kelder in. „Weer twee slachtoffers, mijnheer Van Brantenaar", zei Koks, terwijl hij zijn handen zorgvuldig afveegde. „Die ring brengt wel veel onheil te weeg. En dat in ons rustige en sen- salieloze Nederlandje". (Wordt vervolgd). ITet is boeiender het boek „Oil" van Upton Sinclair te lezen, dan een „olie-avondje" mee te maken van de woningbouwvereniging „Beter wonen". „Beter Wonen" had trouwens zelf niet zon behoefte aan een dergelijk „avondje", maar onder de bewoners van centraal verwarmde huizen, bevond zich een groep „verontrusten", die zich tot het be stuur van de vereniging heeft ge wend met een schrijven, waarin verschillende bezwaren waren neergelegd. Bovendien werd om een algemene vergadering ge vraagd naar aanleiding van de na betaling van kosten der centrale verwarming in zestig woningwet woningen in Malta. Heel flauwtjes kunnen wij ho pen dat de vergadering tot enig wederzijds begrip heeft geleid; op ons echter heeft de bijeenkomst de indruk gemaakt van vrij nutteloos, omdat de partijen elkaar probeer den te bereiken op verschillende golflengten. Daar was in eerste instantie de foute afstemming van de opposan ten, die een olieprijs hanteerden, die dit jaar geldt, maar vorig jaar veel hoger lag, zodat in feite al lerlei berekeningen min of meer in de lucht! kwamen te hangen. Van bestuurszijde werd hierop - bij monde van de voorzitter - ui teraard gewezen en met name on derlijnd dat een woningbouwver eniging een „gezagsvereniging" is en geen voetbalclub. In het kader van door het „gezag" getrokken lijnen, heerst echter de democratie. Elk lid kan altijd en overal inzage krijgen van de stukken en zijn be rekeningen afstemmen op de wer kelijke kosten die de woningbouw vereniging heeft gemaakt. Daar steekt niets geheimzinnigs in. Hadden de „verontrusten" het maar gedaan; ze zouden zich nog al wat moeite hebben kunnen be sparen en niet tientallen mensen hebben gedwongen deze strafzit ting bij te wonen. De zaak werd nog gecompli ceerder door het feit dat een pro fessionele verwarmingsman ter vergadering aanwezig was. Deze man - hij kon en mocht niet anders - sprak puur vakjargon en we heb ben (dat was dan nog wel winst op deze avond) ontdekt dat ver warming, met name centrale ver warming een uiterst ingewikkelde zaak is en dat temperatuur door duizend en één faktoren mede wordt bepaald. Er is nog iets dat ter zake zinnig lijkt om op te mer ken. Voor een bedrag dat belang rijk beneden de f 10,- ligt hebben de „c.v.-bewoners" in het gehele huis negen maanden lang warmte, zij het dat na 12 uur 's avonds de temperatuur in de huizen lang zaam begint te dalen. Men moet dit bedrag eens gaan hanteren voor partikuliere huizen, zonder centrale verwarming. Voor genoemd bedrag is nipt één kamer goed te verwarmen. Men went echter aan modern comfort, aan gemak en als er dan - al of niet vermeend - iets is dan komt er onmiddellijk een actie, min of meer gevoed door een vreemd soort achterdocht van „het zit daar niet goed". Het is mis-» scliien wat te spontaan neerge schreven hier, maar we hebben een hele avond aan Vietnam en Biafra zitten denken. HOLLYWOOD. De filmacteur Ro ger Barrett, is op 47-jarige leeftijd' overleden .Hij trad in augustus jl. in toet huwelijk met de actrice Jane Russell. ZIERIKZEE, 20-11. Verkeer en veiligheid, industrie, handel, verpleging, bouw, verzorging en voeding, administratie, recreatie, onderwijs en voeding, het zijn allemaal plaatsen die men tijdens een reis door Nederland als „bel roepenland" tegenkomt. Zeer veel scholieren - en ook een aantal ouderen - maakten maandag, dinsdag, en woensdag deze interessante tocht tijdens de driedaagse beroepententöonstelling die te zien is geweest in de openbare lagere school Nieuwe Bogerdstraat. Aan deze door het gewestelijk arbeids bureau Zierikzee georganiseerde tentoonstelling werd door de scholen in klasseverband een leerzaam bezoekje gebracht, waarbij de kinderen onder deskundige leiding een toelichting werd gegeven. Met behulp van dikwijls bijzonder fraaie foto's kon een ware „ontdekkingsreis" worden gemaakt en op deze wijze werd een goede indruk gegeven van de enorm uitgebreide wereld der beroepen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Kinder-klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen, mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kleuren. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan bet BioTtevalidatie-eentrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verkrijgbaar bj alle pUOenhandelaren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5