OLGA „KANS OP STAKINGEN IN DE METAAL ZEER GROOT' Toekomst voor Biafra zeer somber Minister Luns in Tweede Kamer over Midden-Oosten Nieuwe cijfers over de woningbehoefte EERSTE KAMER VOELT WEINIG VOOR HUURBELASTING Schijndelse vrouw bekent moord op vader ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 november 1968 125ste jaargang Nr. 20101 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Olieavondjevan Beter Wonen Voorzitter metaalbeclrijfslkmd: DEN HAAG, 20-11. „Persoonlijk acht ik de kans op stakingen in de metaalindustrie zeer groot", aldus de heer M. Zondervan, voorzitter van de metaalbedrijfsbond N.V.V. Hij zei d-iL tegen het einde van de woensdagmiddag' op een persconfe rentie in het Palace hotel in Noord- wijk waar de bondsraad .van deze metaalbedrijfsband unaniem het tot dusverre gevoerde beleid voor d$ vernieuwing van de C.A.O.-groot metaal goedkeurde. De bondsraad machtigde het bondsbestuur ai die stappen voor te bereiden die nod'ig zouden kunnen zijn om „de verste stap, een staking" mogelijk te ma ken. De bondsraad zal echter voor die verste stap nog worden gehoord. Woensdag hebben ook de beleids organen van de andere werknemers organisaties die partij zijn bij de C. A.O.-groot metaal zich over de si tuatie beraden. De uitkomsten van dat beraad waren aan het einde van de middag nog niet bekend. De bondsraadsvergadering van de metaalbedrijfsbond N.V.V. was spe ciaal belegd naar aanleiding van de afloop van het informele gesprek tussen werkgevers- en werknemers delegaties op maandag j.L naast de ze onbezoldigde bandsraadsleden Meer gebruik van buitengewoon lager onderwijs DEN IIAAG, 20-11. Het buiten gewoon lager onderwijs gaat lang zaam maar zeker een grotere plaats innemen in het geheel van het on derwijs. Dit blijkt uit het feit dal het tota le B.L.O. bestand in 1967 met ruim 67.000 leerlingen rond 4,4 "/o van het totaal aantal leerlingen van (V)GLO Vertegenwoordiger dood in auto gevonden HOOFDDORP, 20-11. De 53-jarige vertegenwoordiger B. Kraal uit Alk maar werd woensdagavond dood in zijn al enkele uren in Hoofddorp ge parkeerd staande auto aangetroffen. De recherche van de gemeentepo litie van Haarlemmermeer heeft de zaak in onderzoek, omdat een arts ni'et met zekerheid durfde vast te stellen dat het een natuurlijke dood betrof. ABIDJAN. De president van de Westafrikaanse republiek Mali, Mo- dibo Keita is volgens radio-Mali door militairen afgezet. Een „mili tair bevrijdingscomité" met aan het hoofd luitenant Moussatraore heeft de macht overgenomen en vrije ver kiezingen in het vooruitzicht gesteld. DEN HA'AG. Naar mag worden aangenomen zal ook de Eerste Ka mer zich scharen achter het ontwerp van wet tot invoering van een mi nimum-loon. Dit bleek bij de bespre king in de Senaat. De eindstemming zal dinsdag a.s. worden gehouden. en BLO uitmaakte. In 1958 was dit percentage nog slechts 3,2 l,/o. Op 16 januari van dit jaar waren voor dit type onderwijs 714 scholen in gebruik, waaraan 5250 onderwijs krachten les gaven. Voor 1967 be droegen de overeenkomstige aantal len respectievelijk 693 en 4900. De meest omvangrijke groep van het BLO wordt nog steeds gevormd door de 382 scholen voor zwakzin nigen. die te zamen 42.900 leerlingen telden met bijna 2900 onderwijzers. Aanrandingen in Amsterdam AMSTERDAM, 20-11. Evenals maandagavond is de hoofdstedelijke politie woensdagavond weer gecon fronteerd met twee gevallen van aanranding, «ditmaal in 'de directe omgeving van het Vondelpark. In een zijsteegje van' de Vossiusstraat werd een 17-jarig meisje lastig ge vallen door een circa 27-jarige blon de man, 'die een rode koltrui droeg. Dwergpoedel is populair AMSTERDAM, 20-11. De dwerg poedel is momenteelde populaire hond in Nederland. In 1967 werden 5379 dwergpoedels in het Nederland se hondenstamboek ingeschreven en dat was 21 procent van alle inschrij vingen. Op de tweede plaats kwam de Duitse herder met tien procent, wat nogal constant is, op de derde plaats de boxer en op de vierde plaats de langharige dashond, ofwel tekkel. Over het algemeen verdrijft de kleine hond de grote, een gevolg van plaatsgebrek in de flats. Binnenkort 20.000 doden per dag AMSTERDAM, 20-11. Het be langrijkste voedsel voor de Biafra- ncn is de yams, zoete aardappelen, een vrucht, die, goed rijp, een paar kilo weegt, maar waarvan de oogst door de honger veel te vroeg is bin nengehaald. zodat men in feite al leen maar kleine en onrijpe yams op de markten in Biafra ziet. Dit betekent dat de voedselpro- duktie hoogstens 25 pet. van normaal Jeugdbende opgerold NIJMEGEN, 20-11. De dood van een 20-jarige Nijmeegse fabrieksar beider, die zaterdagnacht met een gestolen auto tegen een boom be landde, heeft geleid tot het oprollen van een jeugdbende, die in de afge lopen maanden in Nijmegen, voor ve le duizenden guldens schade heeft aangericht. De fabrieksarbeider behoorde tot een club van zes leeftijdsgenoten die hebben bekend sedert mei van dit jaar bij garages in Nijmegen tien tallen auto's te hebben gestolen en vernield. is. Dat betekent ook dat terwijl de oogst normaal tot april-mei voldeed^ nu al iin januari een situatie ontstaat die fataal is onder de huidige om standigheden. en fataal betekent 20.000 doden per dag. Niet langer voornamelijk kinderen, omdat het aantal kinderen zozeer is geslonken dat zij geen overwegend deel van de bevolking meer uitmaken. Dit vertelde Ebi Nathan, de Isra ëlische vredespiloot, die vele vluch ten naar Biafra heeft gemaakt en ook momenteel in het Amsterdamse Hilton hotel verblijft, tijdens een persconferentie, tezamen met een vertegenwoordiger van de organi satie luchtbrug Biafra en de Stich ting Terres des Hommes. woonden ook de bezoldigde bestuur ders uil het land de vergadering bij. Het totale «gezelschap bestond uit ongeveer honderdvijftig personen. De heer Zondervan zei dat hij in de bondsraadsverga'dering een uit eenzetting heeft gegeven van de stand van zaken. Daarbij heeft hij eraan herinnerd dat op een vorige bondsraadsvergadering al is geble ken hoeveel waarde wordt gehecht aan de zgn. niet materiële zaken die in de voorstellen van de werknemers voor de nieuwe driejarige C.A.O. zijn gedaan. Die niet-materiële za ken. zoels b.v. het zgn. bedrijven- werk, de bescherming van leden van de ondernemingsraad, de economi sche gevolgen van de technische ont wikkeling, tellen zwaar. In de bedrijven is. nadat de uit komst van het informele overleg van maandag j.l. bekend is geworden, daarnaast opgemerkt dat de mate riële voorstellen van werknemers kant ook zwaar tellen, vooral nu ge bleken is hoe de werkgevers daarop hebben gereageerd. De heer Zondervan ziet aankomen dat in de vergadering van de raad van overleg vandaag (donderdag) de formele breuk tussen werkgevers en werknemers ontstaat. Een andere mogelijkheid ziet hij, na hetgeen er maandagmiddag is gebeurd, niet. .-In de Indische stad Calcutta heb ben zich woensdag hevige onlusten voorgedaan bij de aankomst van de president van de" Wereldband, Robert McNamara. Twee arrestaties wegens beroving AMSTERDAM. 20-11. De hoofd stedelijke politie heeft woensdag de 18-jarige gasfitter R. W. en de 25- jarige chauffeur W. M. aangehouden verdacht van beroving van een 52- jarige vrouw. De verdachten ontken nen, maar «het slachtoffer herkende hen positief als de 'mannen die haar in de nacht van zondag op maandag van een tasje met o.a. geld, twee hor loges en een aansteker beroofden. Een deel van de buit werd bij hun arrestatie teruggevonden. DEN HAAG, 20-11. Op verzoek van de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Medici heeft minis ter Luns een beroep gedaan op de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, de missie Jar ring ook na 1 december voort te zet ten en tevens enkele suggesties ge- ilaan voor een nieuwe benadering van het Midden-Oosten-probleem door de heer Jarring. Dit heeft minister Luns meege deeld in de tweede kamercommissie voor buitenlandse zaken. Oe Thant heeft geantwoord begrip te hebben voor de 'grote zorg die minister Luns tot deze stap heeft bewogen, een zorg die hij overigens deelt. Oe Thant zegt dat zowel hij als Jarring alles zal doen om de situatie in het Midden-Oosten te verbeteren. Mi nister Luns verklaarde dat de ont wikkeling in het Midden-Oosten hem niet optimistisch stemde. Tweede Kamer akkoord DEN HAAG, 20-11. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de be lastingvoorstellen onder meer be- trekkking hebbend op een verhoging van de aiccijns op sigaretten en kerf tabak. De prijs van een pakje sigaretten komt daardoor van f 1,50 op f 1.75 en de prijs van een pakje pijp- of wuift' en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: Mevr. Klappz, Adelaarsweg 64 bis. Amsterdam-Noord. H. Mulder-RuiterPr. Bernardlaan 6. Hattem. Mevr. A.J.M. Droste. Pannerdenseweg 67 b. Doornen burg. Mevr. Donkers. Pieter Breughelstraat 7, Helmond. C.L. Cleeren, Barn steenhorst 190, Den Haag. Vraag uw beddenvakinan nadere inlichtingen. Dit nummer bestaal uit 14 pagina's Gelukkig zijn is gelukkig f APELDOORNEen zonnige opname van de nu ruim 6 maanden oude prins Maurits, gemaakt door zijn moeder, prinses Margriet. DEN HAAG, 19-11. Sterker dan was geraamd is de woningbehoefte in ons land toegenomen. Dit blijkt uit mededelingen van minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) aan de Tweede Ka mer over de resultaten van het on derzoek naar de woningbehoefte, dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek eind oktober 1967 instelde. Volgens de herziene raming van de woningbehoefte moeten in de ja ren 1968-1973 gemiddleld 80.000 wo- Amsterdaiiinier school op tweetal mannen AMSTERDAM, 20-11. De 32-jarige sdheepswerktuigbouwkundige R. M. O. S wordt ervan verdacht op de Kloveniersburgwal in Amsterdam zes schot ente hebben afgevuurd op de 24-jarige tegelzetter H. M. P. de Oude en de even oude monteur A. de Jonge. Het tweetal werd niet ernstig gewond. De tegelzetter werd in bei de benen geraakt, de monteur kreeg een schot in het linkerbeen. De ver dachte kon in de loop van de mor gen in zijn woning in de binnenstad worden aangehouden. Hij ontkent de schutter te zijn. I maken. f i WAT ZEGT PE BILT ningen per jaar worden gebouwd om de te verwachten bevolkingsaan was en de zogenoemde gezinsverdun ning op te vangen. Bij een jaarlijkse produktie van 125.000 woningen en een vervanging, welke oploopt van 19.000 in 1968 tot 42.000 in 1973, zal het kwantitatieve woningtekort - dat 'geraamd is op 93.000 woningen per 1 januari 1968 - voor het gehele land in 1973 glo baal zijn opgeheven. Nieuwe gezinnen Twee factoren hebben ertoe geleid, dat de woningbehoefte sterker is toe genomen dan was geraamd. Deze factoren zijn: het grotere aantal nieuwe gezinnen, omdat huwelijken op nog weer jongere leeftijd blijken te worden .gesloten dan verwacht was en de grotere drang naar een zelfstandige woning zowel bij gezin nen als bij alleenstaanden. Het aan tal huwelijken dat jaarlijks wordt gesloten is opgelopen van gemiddeld 87.500 in de periode 1960 tot en met 1964 tot gemiddeld 104.500 in de ja ren 1965 tot en met 1967. Het aantal gevallen van zogenaamde vrijwilli ge samenwoning van huishoudens liep terug van 82.400 in 1964 tot 63.700 in 1967. waardoor het peil van 1965 (59.800 gevallen) bijna werd be reikt. De tegengestelde ontwikkeling in dit opzicht tussen 1956-1964 en 1964-1967 wordt „opmerkelijk" ge noemd. Tijdelijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht op vele plaatsen opnieuw vorming van mist, en vooral in het zuiden van het land temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag overwegend droog weer met verspreide opklaringen. Tot matige toenemende wind tussen cost en zuid en ongeveer dezelfde middagtemperatuur si's vandaag of iets lagere. Voor zaterdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temp.: van 0 tot 5 gi-aden on der normaal. Max.-temp.: van, 0 tot 6 graden on der noimaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans cp een geheel droog etmaal: 70 procent. 22 nov. Zon op 8.12. onder 16.41. Maan op 11.34, onder 17.55. Eerste kwartier: 27 nov. te 0.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 nov. 4.18 v.m. 16.36 n.m. BROUWERSHAVEN 22 nov. 3.57 v.m. 16.16 n.m. Springtij: 22 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven midden-Rusland be vindt zich de kern van een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat al daar en ook in het grootste deel van Scandinavië vriezend weer bi-acht. In midden-Europa is intussen de druk ook belangrijk gestegen. Hier door zijn de drukverschillen in ons land klein geworden zodat de op vele plaatsen aanwezige of laaghan gende bewolking zeer hardnekkig was. Alleen in de zuidelijke provin cies waar de bewolking iets dunner is geworden en geleidelijk wat clro- gere lucht vanuit België en Frank rijk werd aangevoerd, kwamen en kele verspreide opklaringen voor. Aan de rand van het hogedrukge- bied trok een frontale storing langs de Britse eilanden naar het nooi'den. Hierdoor worden de drukverschillen in onze omgeving weer geleidelijk groter, zodat de zuidelijke wind tot matig zal toenemen. Er woi-dt daar bij in het algemeen nog veel bewol king verwacht met plaatselijk mist, maar vooral in het zuiden van het land kunnen verspi-eide opklaringen voorkomen. Het blijft daarbij over wegend droog weer. met belastingvoorstellen v shagtabak van vijftig gram stijgt daardoor van f 1,20 tot f 1.45. De nu aangenomen en reeds in de troonrede aangekondigde belasting maatregelen hebben voorts betrek king op een beperkte verhoging van de belastingvrije voet. Ook ging de kamer akkoord met de vooi-gestelde verlenging met de jaren 1969 en 1970 van de aftrekre geling van ziektekosten als buitenge wone lasten. Deze aftrekregeling houdt in, dat nu vijf procent van hel inkomen met een maximum vacn f 750 niet mag worden afgetrokken van de inkomstenbelasting. KERSTACTIE HAAGSE JONGEREN DEN HAAG. 20-11. Een aantal jongeren uit Den Haag en omstreken gaat in de dagen rond Kerstmis een aik'tie voeren in de residentie, die in het teken zal staan van „de rechten van de mens". „Wij willen de men sen juist gedurende de kerstperiode, wanneer er veel gegeten en gedron ken wordt. confrontei"en met de vele internationale problemen, zoals 'hon ger, oorlog en onderdrukking", aldus de initiatiefnemers. In de 'kerstnacht zullen zij met sandwichborden en pamfletten bij de 'kerken staan. DEN HAAG, 19-11. Het ziet er naar uit dat minister ir. W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de wind van voren zal krij gen als binnenkort het wetsontwerp inzake de vaststelling van de huur- dersbijdragen door meer financieel draagkrachtige huurders, de zgn. huurbelasting, in de Eerste Kamer aan de orde komt. Want uit het voorlopig verslag van de vaste com missie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening blijkt dat er ernstige bezwaren tegen het ontwerp in zijn huidige vorm bestaan. Veel leden van de kamer verklaar den, dat zij zich tot mu toe slechts zelden voor een zo moeilijke beslis sing gest eld hadden gezien als waar voor zij thans staan. Jarenlang, zo memoreerden zij. is er in en buiten het parlement kritiek geoefend op de omstandigheid, dat de subsidies, door het rijk ten behoeve van de woningbouw verleend, lang niet alle ten voordele strekten van degenen, voor wie zij bestemd waren en dat velen als gevolg daarvan woonden in weningen met lage. niet bij hun in komsten passende huren. Het kabinet-Cals heeft toen de in diening willen bevorderen van een wetsontwerp, ertoe strekkende aan die kritiek tegemoet te komen en nu blijkt dit ontwerp bij het Neder landse volk beslist geen gunstig ont haal te vinden. Er kan overigens, aldus deze le den. geen redelijk bezwaar tegen be- 'staan dat meer draagkrachtige huur ders het subsidie dat op de woningen rust aan de staat terugbetalen. Daar staat echter tegenover dat de rege ling. zoals in het ontwerp neerge legd. kan betekenen dat men meer dan het subsidie moet betalen, tot zelfs de gehele huur. Aan de tijdens de behandeling in de Tweede Kamer genoemde bezwa ren voegden deze leden nog enige bedenkingen toe. Zij wezen er op dat ook een bijdrage ten behoeve van 's rijks kas zal moeten warden voldaan, indien de bewoners zalf de huizen hebben opgeknapt en gemo derniseerd, onder andere indien zij er centrale verwarming in hebben doen aanleggen. Voorts voerden zij aan dat de kosten van de lift in ho ge woongebouwen buiten beschou wing blijven bij het bepalen van de kale huur. In zulk een geval is de lift echter noodzakelijk wil de wo ning bewoonbaar zijn. Ernstig dient de vraag onder ogen te worden gezien of de voorgestelde regeling inderdaad steun zal verle nen aan de zozeer gewenste door stroming. SCHIJNDEL, 20-11. De 45-jarige mevr. M. II. H. uit Schijndel heeft thans bekend ook haar vader in 1964 door middel van vergif om het le ven te hebben gebracht. Tegenover de subsituut-officier, mr. Booster, uit Den Bosch, ver klaarde zij dit gedaan te hebben op verzoek van de oude man (82) zelf. Verdachte heeft bovendien nog be kend dat zij in 1960, toen zij met haar gezin in Limburg woonde, tot driemaal toe geprobeerd heeft haar eerste man te vergiftigen. Zaterdag heeft zij na een langdu rig verhoor bekend deze man in ju li 1962 door vergiftiging om het le ven te hebben gebracht. Zondag nacht bekende zij in 1964 eveneens een poging gedaan te hebben om haar tweede echtgenoot te vergifti gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1