geef vader een fiets, gezond! A geschenk?iets voorde fiets! Slijterij J. van der Valk onderging belangrijke uitbreiding Inleiding over „Bejaardenzorg" voor Groene Kruis-afdeling Een kort bezoek aan Hoegen Dijkhof 's Heer Arendskerke kan u veel geld besparen Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 Groot aantal gemeenten in Zeeland verstoken van zwemlessen ZIERTK 7EESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1988 Nr. 2010Ö Vernieuwde zaak geopend Een hoekje in de vernieuwde zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 18-11. Na zes jaar tijd was Slijterij Van der Valk in 't Vrije - zoals reeds maandag gemeld - „rijp" voor een flinke verbouwing, die duidelijk tweeledig is; het be staande pand werd geheel tot be drijfsruimte ingericht, terwijl het woongedeelte - vroeger met het be drijfspand écn geheel vormend, werd overgebracht naar een nieuw inge richt huis, zodanig dat zaak en wo ning toch innig zijn verweven. On der flinke belangstelling werd maandagmiddag de nieuwe zaak met enig ceremonieel in gebruik geno men. Advertentie Na een welkomstwoord van de ei genaar, de heer J. van der Valk Sr. bracht deze dank aan de architect, de heer W. Kramer vair het architec tenbureau Schuch Kramer, de da gelijks opzichter, de heer T. van den Broek, de aannemer, de heer L. Tie- leman te Haamstede en zijn mede werkers .Zonder aarzeling durfde de heer Van der Valk zeggen, dat er iets bijzonders tot stand is gekomen en Wel in een ideale samenwerking' tussen allen, die bij deze bouw wa ren betrokken. Hij had met bewon dering geconstateerd, dat het bouw- tempo hoog lag en bracht dank aan allen, die hem in staat stelden deze zaak nog voor de feestdagen te ope nen. Andere sprekers De gelukwensen van de Zierikzee- se Middenstandscentrale werden overgebracht door de voorzitter, de heer J. G. L. Simmers, die heriranter- de" aan 1962, toen die slijterij' van start ging'. ,,U had stellig niet kun nen denken dat na zes jaar een der gelijke verbouwing nodig zou zijn". Hij hoopte dat de zaak zich verder zal uitbreiden, zodat in de toekomst opnieuw een vergroting noodzakelijk zal blijken te zijn. De heer Kramer toonde zich ver baasd en tevreden over de gang van zaken. In september nog stond alles in ide ruwbouw en thans is alles ge reed. Hij maakte daarvoor de aanne mer zijn compliment. De heer Tlele- man verklapte dat met name me vrouw Van der Valk een eigen werk schema had opgesteld, zo ingedeeld dat de zaak voor St. Nicolaas klaar zou zijn. De uitvoerder, de heer J. Koster droeg er zorg voor, dat het tijdig zover kwam. Tot slot sprak de heer J. van der Valk jr., die zijn respect uitte tegen over zijn ouders, dat zij in zo korte tijd de zaak zover wisten te brengen. Magazijn Belangrijke aanwinst voor het ver nieuwde pand is oeen ruim - achter de winkel gelegen - magazijn met bijruimten, waardoor alle oneffiënte zaken van vroeger zijn ge-elimi- neerd. De winkeloppervlakte zelf werd1 groter, zodat er ruimte kwam voor een 'interessante wijnlhoek. Aan de verbouwing werkten verder me de: Kouwenberg; Saman-Deurloo, Lievense (Nieuwerkerk), Den Dek ker, Leupen, De Spirt, Gebrs. Thien en Hage (woninginrichting). BURGH-HAAMSTEDE Entreegeld voor te helpen patiënten HAAMSTEDE, 17-11. Ongeveer 30 leden van de afd. Burgh-Haam- stede van het Groene Kruis hebben in het Wijkgebouw met aandacht ge luisterd naar dokter A. L. de Groot die het onderwerp „Bejaardenzorg" behandelde. Het bejaardenprobleem, volgens dokter De Grcot is in Zee land een zorgelijke geschiedenis om dat deze provincie het grootst aan tal bejaarden heeft (12 °/u tegen de rest van Nederland maar 9). Op Schouwen-Duiveland met 300 be jaarden is het probleem niet zo bijs ter groot omdat burenhulp en fami lie van grote invloed zfjn doch in de toekomst zal deze gewaardeerde steun zeker afnemen. Diverse ministeries bemoeien zich met de bejaardenzorg. Sociale zaken, volksgezondheid, culturele, zaken, onderwijs en huisvesting houden overal een vinger in de pap, doch door een overleg- org a an in oprich ting zal 'deze chaotische overkoepe ling tot het verleden behoren. Daar onder zijin 27 verenigingen die zich met die ouderen onder ons bezig hou den en die Kruiis-verenigiwgen zijn hier een der voornaamste vooral voor de open bejaardenzorg. De laat ste jaren wordt echter veel gespro ken over het „gesloten circuit vain voorzieningen' In de z.g. open bejaardenzorg komt de preventie van ziekten op oudere leeftijd. Spreker zag hierin de bewe gingsleer, de bibliotheken, voor drachtkunst, dieet (veel vitamines en weinig vet) en recreatiemogelijkhe den.'Dan een periodiek geneeskundig onderzoek en 'hierin kuninien huis arts en wijkverpleegster een giroot aantal bejaarden nog geruime tijd thuis houden. Huisaanpassingen zijin bijzonder belangrijk zoals het „ta feltje dek je"-systeem. Dienstencentrum Naast de kinderplicht ziet men nu ook in Zeeland een diensten-centrum waar alles is te vinden voor de be jaarde. Dan het verzorgingshuisHet Werken met wachtlijsten vindt dok ter De Groot foutief omdat zij die behoefte aan opname hebben, voor rang moeten hebben. Een evenwich tige opname is een onderdeel van het gecoördineerd werken. Bij de be jaarden in Zeeland is er één op de 20 geestelijk gestoord en hier is in Zeeland geen opname mogelijk. D'e verhouding' ziekenhuisverpleeg- en verzorgihuis moet wat opname be- treft goed liggen .Een verzorgings huis kost f 30.000,- per bed, een zie kenhuis al meer dan f 100.000,- even eens per bed. „De beste zorg voor de bejaarde 'is nog' niet goed 'genoeg". Aldus besloot dokter De Groot zijn op prijs gesteld betoog. Ei- werden diverse vragen gesteld. Daaruit bleek dat de bejaardengym- nasti'ek nu ook in Buxgh is begonnen; Er moeten er echter nog mieer ko men. Door het bestuur van' het Groe ne Kruis (via zuster Sleutel) en en kele dames uit de Ned. Ver. v. Huis vrouwen is begonnen met een „ta1- feltje dek je"-systeem. Eerste suc cessen werden al met enige warme maaltijden geboekt. Dokter De Groot adviseerde nog om in' de besturen der bejaarden-sociëteiten ook be jaarden op te nemen. De vergadering werd geopend dooi de voorzitter, de heer G. B. Heutank dié een speciaal woord1 van welkom toeriep tot de spreker, dokter De Groot en de heer en mevr. EVerwdjn- v. d. Bout. De voorzitter gewaagde van een gift van f 1000,-, volgens haar laat ste wil geschonken door wijlen me vrouw Boogert-Krepel. De begroting De begroting, op de bekende over zichtelijke wijze opgesteld, door de p enniingmees teresse, mevr. A. Frdde- richs-Landogent werd met een on voorzien van f 61,- in f 28.959,- als totaal deer inkomsten en uitgaven, goedgekeurd. De vergadering ging tevens akkoord met een voorstel öm zij, die nooit lid van het Groene Kruis waren en plotseling de hulp moesten inroepen van de wijkzuster, een entree te laten betalen van 5 maal de jaarcontributie ofwel' f 60,-. Alleenstaanden betalen eveneens f 12,- als jaarcomtributie, doch mocht dit financieel niet mogelijk zijn, dan kan na overleg de helft betaald wor den. Over de afdracht aan de Pi-ov. Vereniging (f 1100,-) werden enilge vragen gesteld. De heer H. P. Ever wijn antwoordde hierop dat d'eze af dracht ten volle verantwoord is ge zien het zeer vele dat het Groene Kruis in Zeeland doet. Door het geringe onvoorzien op de begroting en de te verwachten ho gere lonen moet in 1970 gerekend worden op een verhoging der contri butie. In de kascommissie namen zit ting mevr. M. Rademaker-Noord- hoek en de heren M. L. J. Fokker en E. D. Priester. In het bestuur werden mevr. v. d. Zaïnde-Hogensteöin en d'e heren P. M'. v. Dalsen en Th. D. Roest herkozen. In de fluoridering van. hét drink water komt, ook voor Schouwen- Duiveland, beweging. Het bestuur verzocht verder aan de gemeente raad spoed' te maken met de bouw van een zwembad', „waar dan ook". In de voorjaarsvergadering zal dokter v. d. Hoorn, internist in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, een inleiding houden over het onderwerp: Hart- en vaatziek ten. Tot slot deelde de voorzitter me de dat er vergevorderde plannen zjjn om tot een trombosedienst te komen een en ander in samenwerking met het Rode Kruis. Bij de rondvraag dankte burge meester Everwijin namens de ge meente het Groene Kruis voor het goede werk en hij betrok daar zuster Steutel bijzonder in. Aan het einde sprak de heer Heutinfc hartelijke dankwoorden tot de wijkverpleegster zuster Steutel en tevens tot de bode, de heer Jb. Beije. BBLFELD. Bij het oversteken van de rij les weg is de tienjarige wielrijd- s'ter Anny Strijibosch maandagmid dag gegrepen door een personen auto. Het meisje was op slag dood. KERKNIEUWS Ger. Gemeente OUDE TONGE. Woensdag 20 no vember, 2.30 en 6 uur, ds. G. Schip- aanboord (dankdag). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het Prins Bern- hard Fonds heeft voor f 666.860 aan subsidies verleend. AMSTERDAM. Het toenemend ge bruik van door de banken gegaran deerde groene betaalcheques heeft het aantal aanvragen vaar betaal- passen d'e laatste tijd sterk doen stijgen. AMSTERDAM. Het comité Vrij Griekenland heeft een 'telegram ge stuurd aan de minister-president en aan kardinaal Alfrink waarin zij het comité verzoekt te willen „in terveniëren voor het leven van' Pa- nagoulis". DEN 'HAAG. Het kabinet is bijeen geweest om zich te beraden over de wijze waarop Nederland in grotere mate aan zijn' Navo-verplichtingen kan voldoen. AMSTERDAM. Doordat twee jon gens een accu verkeerd aansloten is op het terrein van een metaailhandel annex sloperij op de Appelweg in Amsterdam-Noord de brandstoftank van een vrachtauto geëxplodeerd. De wagen vloog na de ontploffing in brand. Een van de jongens, de 17- jarige Tom Mantel, moest met ern stige brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 28-jarige ambtenaar C. B. uit Den Haag ingesloten, verdacht van medeplichtigheid aan inbraken bij juweliers. De man heeft bekend deel te hebben genomen aan een tiental strooptochten, waarop kraak- jes zou worden gezet. UTRECHT. Vier tot nu toe onbe kende mannen 'hebben een verwoed 'gebakgevecht geleverd' met perso neel van de Utrechtse broodfabriek Lubro aan de Hogenoord. Toen de gewaarschuwde politie arriveerde, waren de onbekenden er inmiddels met een auto vandoor gegaan. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandsohe Roode Kruis heeft twee .nieuwe ambulance-auto's aan gekocht, welke zullen worden inge zet op daarvoor in aanmerking ko mende punten, in overleg met de rijkspolitie, op de grote en drukke verkeerswegen. Het totaal aantal ambulances 'dat thans kan wonden ingezet is hiermede gebracht op ze ven. DEN HAAG. Ir. H. Vredeling (soc. lid van die Tweede Kamer en van 'het Europees parlement) wil weten waarom d'e E.E.G.-ministerraad' nog steeds geen besluit genomen heeft o.p een voorstel van de Europese commissie om spoedhulp te verlenen aan Biafra. RÖMPT. De 68-jarige P. van Kam pen uit Beesd, die drie weken gele den in Rumpt met zijn bromfiets kwam te vallen, is na steeds bewus teloos te zijn geweest, in het Barba- raziekenhuis te Culemborg overle den. DEN HAAG. Op de Nederlandse ambassade te Tokio is 'het officiële contract voor de Nederlandse deel neming aan d'e wereldtentoonstelling te Osaka in 1970 gesloten. Advertentie Advertentie. Koop deze week, omdat het U voordeel oplevert. Uw order dingt nl. mee naar één van de 25 lan delijke HD-waardebonnen. (Totale waarde f 2000) EN U KUNT PROFITEREN VAN DE SPECIALE SHOWWEEK-AANBIEDING: DOMO CENTRIFU- GAALSTROOIER, INCL. AFTAKAS VOOR 482. Bovendien is er in ons filiaal een wereldprimeur te zien: de Accord pneumatische kunstmeststrooi er. U bent welkom. H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij N.V. Noordweegseweg 3c - 's Heer Arendskerke Telefoon (01106) 592 MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 18-11. Klei-aard- appelen voor het binnenland: Bintje 35-55 mm f 10,50-11,50, 40 mm op waarts f 11,25-12,00, 55 mm opwaarts f 12,50-13,50. Eigenheimers 40 mm opwaarts f 15,00-17,50, Furore 40 mm opwaarts f 14,00-15,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opwaarts: geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opwaarts geen note ring, 35-55 mm f 10,50-11,50, 45 mm opwaarts f 13,00-13,50, 40-60 mm f 12,00, 55 mm opwaarts f 12,50-13,00, Fui'ore 40 mm opwaarts geen note ring. Zand-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 9,00. Andere blanke rassen van de klei grond: 45 mm opwaarts geen note ring. Voer-aardappelen f 2,00-5.00. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteits- 'eisen binnenland c.q. export. Advertentie Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 18-11. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn 450 dieren aan gevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1150-1625, werkpaarden f 1225-1650, 3-jarige paarden f 925- 1200, 2-jarige paarden f 725-950, veu lens f 300-660, hitten f 700-925, oude paarden f 725-1460. Slachtpaarden per kilogram geslacht 'gewicht f 2,60 -3,50. Jonige slachtpaarden per kilo gram geslacht gewicht f 3,50-3,80. De handel was lauw. De Canadese regering heeft voor lopig afgezien van haar voornemen, de Canadese luchtmachteen'beden in de NAVO met 20 procent te vermin deren, zo' heeft premier Pierre Tru- deau in het Lagerhuis meegedeeld. Amerikaanse militairen hebben maandag ten zuiden van de basis Danang 48 rebellen gedood, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. BRUNSSUM. De Brunssumse poL l'iltie heeft dit weekeinde zeven jon gelieden gearresteerd, die ervan ver- daoht worden in de afgelopen maan den 'tientallen inbraken in Zuid- Limburg te 'hebben gepleegd. APELDOORN. H.K.H. prinses Mar griet heeft in Apeldoorn de nieuwe tunnel geopend die 'de verbinding vormt tussen het centrum van de stad en het stadsdeel zuid. De ope ning van deze tunnel betekent in fei te de ontsluiting' van het zuidelijk stadsdeel. Eiiquête schoolzwemmen 1966 ZIERIKZEE, 18-11. Het zwemmen - speciaal het instructiezwemmen - staat op Schouwen-Duiveland, en in feite in geheel Zeeland, in het mid delpunt van de publieke belangstel ling. In dit verband is het bijzonder interessant en nuttig kennis te ne men van de enquete schoolzwemmen 1966 .waarvan de uitkomsten onlangs zijn gepubliceerd in het orgaan van de Kon. Ned. Ver. van Leraren en Onderwijzers in L.O., „De Lichame lijke Opvoeding". Opgemerkt wordt dat bij de verwerking van de inge komen cijfers over de zwem vaardig heid van de Zeeuwse schooljeugd op 1 juli 1966 duidelijk opvalt dat de af wezigheid van overdekte zwemgele- genheden voornamelijk debet is aan het ontstellende aantal gemeenten waar in het geheel niets aan school zwemmen wordt gedaan. De grote zwarte streken op de hierbij afgedrukte gemeentekaart van Zeeland zijn de sombere weer gave van een provincie, waarvan moet worden vermoed dat hele be volkingsgroepen op bepaalde eilan den totaal van zwemvaardiigheid ver stoken zijn, 'aldus wordt gesteld. Niet overdekt schoolzwemmen wordt aan getroffen in bepaalde delen van Zeeuws Vlaanderen, Walcheren, Zuid-Beveland en Sohouwen-Duiive- land. Noord-Beveland, Tholen en St. Philipsliand alsmede grote stukken van het overig gewest kenden op 1 juli 1966 het begrip schoolzwemmen niet. Wij citeren verder: „Wannéér men zich realiseert dat het percentage van 55 procent niet-zwemmers tiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiimiiii STEUNT 1 de aktie f Overdekt zwembad' i E Stort tSw bedrage op giro 137(pT t.n.v. ÏBjerikzeesche E Nieuwsbode met vfeftpelding 5 yan het motto! Ook kastor- 'tingen zijn welkom! slechts beperkt ds tot de 40 procent der scholen, die elementair zwem- ondeiTicht in het leerplan hebben opgenomen en dat van de resteren de 60 procent niets bekend is dan dat er geen zwemonidei-wijs wordt gegeven, d'an kan men slechts con cluderen dat dJe werkelijke cijfers der zwemvaardig'heid van de Zeeuw se bevolking nog veel' somberder zijn dan die welke uit de enquete naar voren komen. Als het invoeren van schoolzwemmen door het ontbreken van outillages onmogelijk is, kan evenmin word'en verondersteld dat de jeugd het in de vrije tijd wel kan leren." Geconstateerd wordt verder diat ook de provincie Zeeland voor het systematisch opbouwen van een ver antwoord schoolzwemmen geheel af hankelijk is van iintergemeentelij ke samenwerking en planning. Alleen met een stelsel van regionale in- structiebaden en een ruime gelegen heid voor de volwassen bevolking om ook aan het zwemonderwijs deel te kunnen nemen, kan op deze wijze een deltaplan voor het zwemmenie- ren worden opgesteld in een 'gewest dat door zijn geïsoleerde ligging en waterrijke omgeving een initiatief van bovenaf ten zeerste behoeft". (Daaraan kan dus thans worden toegevoegd dat wat, Schouwen-Dui veland betreft dit initiatief er ook inderdaad gekomen is en dat het nu nog van de gemeenten afhangt of het instructie-zwembad voor deze streek een feit zal worden. .J Ml lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9