2- (Marine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Er komt zicht op financiering nieuwe school te Brouwershaven STREEK NI El WS 1 glas super, a.u.b. Rode Kruis-afdeling Zierikzee kreeg bestuur van tien man AGENDA 5 het domein voor de vrouw ZIEN Gemeenteraad aceoord met plan voor bouw van een overdekt iiistriictiebacl BROUWERSHAVEN. 18-11. Tij dens de maandagavond gehouden vergadering van de raad der ge meente Brouwershaven informeerde mr. A. Gast naar de bouw van de nieuwe dubbele school te Brouwers haven. Burgemeester mr. J. P. Boersma kon hierop antwoorden, dat de financiering is aangevraagd en de hoop gewettigd is, dat het geld het 2e of 3e kwartaal van 1969 bin nen zal zijn. Hetzelfde raadslid vroeg naar de wateroverlast bü de bejaardenwoningen in Brouwersha ven. Wanneer de bestaande drainage gehandhaafd was gebleven, had deze stagnatie zich niet behoeven voor te doen, aldus mr. Gast. De voorzitter merkte op, dat in derdaad extra gedraineerd moest worden, daar de verwarmingsbuizen in het water dagen. Hij zegde toe, dat bij de bouw van de nieuwe school hier extra aandacht aan be steed zal worden. Tevens deelde hij de raad mede, dat de persleiding voor de riolering in de kern Brou wershaven is opgedragen aan de fa. De Ruiter te Noordgouwe en de zui veringsinstallatie aan de fa. Stouten te Brouwershaven. N.a.v. de woningen in de Poort- dijdcstraat te Brouwershaven atten deerde de raadsvoorzitter er op, dat deze in de toekomst worden afge broken. Op een vraag van mr. Gast," wat we met de „gaten" gaan doen zei de voorzitter, dat de woningen vocrhands blijven staan tot er een definitieve bestemming voor de vrij komende grond is 'gevonden. De heer L. C. Braber: Wordt er een vergoe ding 'gegeven aan hen, die zelf in hun woning hebben geïnvesteerd? Voorzitter: Dit is onmogelijk daar de bewoners geen enkele huurverhoging opgelegd hebben gekregen. Inzake de wijziging van de leges- verordening welke een verhoging be treft van 25 "/u merkte de heer L. C. Braber op, dat dit zeer drastisch 'is. „Het worcït financieel geen pretje om te trouwfen", aldus spreker, „dleze verhogingen gaan kapitalen kosten, waarbij vooral de kleine man wordt gedupeerd". Voorzitter Boersma deelde mede, dat de gemeente deze verhoging hard nodig heeft daar de begroting met' een bedrag sluit van f 1800,-.'wat het minimum is waar het aanstaande jaar mee meet worden gewerkt. Dit voorstel geeft een meeropbrengst van f 1000.-. De heer Braber: „Is de situatie daar mee te redden?" Voorzitter: „Laten we hiermede wachten op de begroting wanneer we de reële cij fers op tafel hebben". Deze belasting is relatief beperkt en verspreid over de gehele bevolking. Z.h.s. ging de raad akkoord met de wijziging verordening woonforen- senbelasting. Aan d'e heer M. Palsrok te Rotter dam werd een perceel grond ver kocht in het uitbreidingsplan west te Brouwershaven, ter grootte van 900 m- voor f 27,20 per m-. Zwembad-plan Hierna kwam de bouw van een overdekt verwarmd instruktiebad voor Schouwen-Duiveland te Zierik zee in behandeling. Advertentie Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. De bijdrage per inwoner per jaar wordt f 2,25, gebaseerd op 5 deelne mende gemeenten op Schouwen-Dui veland (Duiveland doet vermoedelijk niet mee) bij een exploitatietekort van f 44.000.-. De gemeenten dienen voorts f 1,- per kind per les bij te dragen. Ge dacht wordt aan het geven van 40 lessen per jaar. Totale kosten voor d'e gemeente f 12.165.-. Mr. A. Gast' vroeg welke gemeen ten er verder mee cloen, waarop de voorzitter antwoordde, dat Brou wershaven de spits afbijt. Als één dar 5 gemeenten niet mee d'oet, moe ten wij hieruit de konsekwenties trekken en het beoogde plan laten varen. Het is zaak om gezamenlijk op te treden om ook bij G.S. en rijksinstanties de nodige subsidie te kunnen verkrijgen. Het kan alleen lukken, bij een eendrachtig optre den. Da voorzitter stelde verder, dat dit een zeer urgente zaak is voor het eiland, daar er geen enkele accom modatie bestaat om de schooljeugd op te vangen. Het is en blijft een elementaire noodzaak. De heer J. A. v. d. Bijl (PCG) vond het een ingrij pende zaak. We moeten reëel zijn en de ogen niet sluiten voer de kosten, die op de gemeente drukken. Er zijn nog diverse objecten in de gemeente die gerealiseerd moeten werden. Be vreesd was de heer v. d. Bijl, dat de plaatselijke belastingen drastisch opgetrokken zullen moeten worden tot aan de top maar waar is die top?, aldus de heer v. d. Bijl. „Gezien onze slechte financiële positie zal dit hiaat toch opgevuld moeten worden". Burgemeester Boersma vond dat de heer v. d. Bijl er te zwaar aan tilde. We moeten vooral de grote noodzaak zien voor de eigen inwo ners. De heer v. d. Bijl vreesde, dat diverse andere projecten weer op de lange baan geschoven zullen worden. We zien de noodzaak wel in, aldus de heer v. d. Bijl en daarom zal onze fraktie er dan ook node mee ak koord gaan. Gok de andere fracties konden zich met het voorstel vere nigen. De heer J. J. Klaasse zou graag een bord „doodlopende weg" geplaatst zien dn de Heshuijzenstraat te Dreischor. De voorzitter zegde onderzoek toe. Aan het slot van d'e vergadering vroeg de heer M. Matthijsse naar een klacht van inwoners te Brouwersha ven inzake de aanleg van een bieten- blarenput door een landbouwer in de gemeente. Spreker was het er mee eens dat hier een fout wordt ge maakt. maar stelde dat in de kern Brouwershaven wel meerdere mest vaalten, varkenshokken en dergelij ke een enorme stank verspreiden. Hij zou allen het liefst over één kam schei-en. De voorzitter zei. dat een passief beleid wordt gevoerd in deze en dat eventuele binnengekomen klachten onderzocht zullen worden. SPEEL MEE OM 1000 GELDEN IN ZIERIKZEE Hebl U deze folo kompleet? Ja, dan krijgt U 500 gulden I Algemene vergadering Z.L.M, Op maandag 2 december wordt in „De prins van Oranje'' te Goes de algemene vergadering gehouden van de Z.L.M. ZIERIKZEE Afscheid ds. A. Lam Op een hedén (dinsdag)-avond te houden bijeenkomst van de Ned. Hervormde Gemeente, in het ver enigingsgebouw aan 't Vrije, zullen de leden van d'e gemeente in de ge legenheid zijn afscheid te nemen van ds. A. Lam. Na afloop van de dienst zondag 24 november (2.30 uur) zullen de genodigden gelegenheid hebben de scheidende predikant de hand te drukken. Het karakter van een receptie (we gebruikten dit woord in een eerdere aankondiging) heeft dit echter niet. Kaderdag N.V.V.-bestuurdersbond Op zaterdag 30 november wordt te Zierikzee een kaderdag gehouden van de N.V.V.-Bestuurdersbond. Als spreker treedt op burgemeester W. Thomassen van Rotterdam, zulks naar aanleiding van de kritiek, die vorige week - tijdens een te Terneu- zen gehouden kaderd'ag - werd uit geoefend op Rotterdam. Gift Rotary voor zwembad Tijdens de maandag gehoud'en Lunchbijeenkomst van Rotary-Inter national is besloten een voorlopige gift van f 100,- beschikbaar te stel len voor een overdekt instructie- zwembad. Contactmiddag U.V.V. De afdeling Zierikzee van de U.V. V. organiseert morgen (woensdag) middag 20 november een contact middag in de bejaard'ensociëteit al hier. De inspectrice van het bejaar- denwerk te Middelburg, mej. W. J. H. Westera houdt deze middag een lezing over „Open bejaardenwerk in Zeeland". Verder zullen mededelin- gen worden gedaan over het Sint Nicolaasfeest dat gehoud'en wordt op maandagavond 2 december. Bouwbedrijf C. J. Schot nu in andere handen Hqt 'bekende Bouwbedrijf C. J. Schot, waarvan de eigenaar, de hear C. J. Schot onlangs is overleden, is dezer dagen door koop in handen overgegaan van het Aannemingsbe drijf Jac. Kloote te Zierikzee. De overdracht van het bedrijf zal aan het einde van dit jaar plaats vin den .De werkplaatsen zijn inmiddels dooa- aannemer Kloote in gebruik genomen. Vogeltentoonstelling in De Graanbeurs Vrijdag en zaterdag wordt in de Graanbeurs van het „Huis van Nas sau" alhier weer de jaarlijkse grote tentoonstelling gehouden vari de Vereniging „Vogelvreugd". Het wordt ditmaal een bijzonder aan trekkelijke tentc ons telling, waarbij zal worden samengewerkt met de üuivenliefhebbers van de P V. „Zie- rick" en de bijenhouders vereniging „Schouwen-Duiveland". Voor een passende versiering met bloemen en planten zal werden gezorgd door de gebr. Padmos te Zierikzee. Vrijdag a.s. is de tentoonstelling voor het publiek geopend van zes tot tien uur. Op deze eerste dag zullen de keuringen plaatsvinden van ka naries en duiven. Op de tentoonstel ling zullen niet minder dan 170 ka naries en tientallen tropische vogels 'en parkiet achbi gen te bewonderen zijn. Zaterdag kunnen belangstellen den van de vcgelpracht genieten vanaf twee uur,, tot 's avonds tien. Bureau Medische Sportkeuring Heb laat zich thans aanzien, dat het aantal te verrichten sportkeu ringen in 1969 bij de Stichting Bu reau voor Medische Sportkeuring te Zierikzee de 400 ruim zal overschrij den. Hierdoor heeft heb bestuur zich genoodzaakt gezien de huidige gang van zaken te gaan veranderen. Niet alleen door de toename van de werk zaamheden, maar mede in verband met de groeiende kosten, is het te vens noodzakelijk geworden de fi- Advertentie Melk is super-brandstof voor automobilisten. Heeft 'n hoog mineraal- en proteïnegehalte. Melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reakticvermogen. Vertrek van secretaris-penningmeester ZIERIKZEE. 18-11. De heer H. Uyl - men mag hem bijna het „Rode Kruis-instituut" van Zierikzee noemen - gaat begin 1969 vertrekken naar Rhoon en de aanwezigen op de maandagavond in het Ned. Hervormd vere nigingsgebouw gehouden algemene vergadering van de stedelijke Rode Kruis-afdeling, stonden voor de moeilijke taak een nieuw bestuur samen te stellen. De vergadering stend onder leiding van de vice-voorzitter de heer L. J. Kcrstanje. Een quorum was uiteraard niet aanwezig. Het Rode Kruis ter plaatse telt ruim 1109 leden, maar de zaken worden draaiende gehouden dcor een hard werkende, maar betrekkelijk kleine groep, die zich met de respektievelijke R.K.-taken belasten. Men is er gisteravond niettemin in ge slaagd een compleet bestuur te kiezen. De heer Uyl bekleedde de funikties van secretaris en penningmeester en na het vertrek van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, ook nog het voorzitterschap. Door verkiezing van De scheidende voorzitter-secretaris penningmeester de heer H. IJ ijl, geeft de leiding over in handen van de heer L. J. Korstanje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). een nieuw bestuur is er weer sprake van een evenwichtige funktieverde- ling, al zal uiteraard de nieuwe ploeg neg waar moeten maken opgewassen te zijn tegen het véle werk, dat de heer Uyl gedurende 22 jaar voor de afdeling, grotendeels alleen heeft verricht. De bestuurssamenstelling Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: de heer L. J. Kor stanje (voorzitter), M. J. Bij de Vaa- te (2e voorzitter en public relation), H. T. O verwater (secretaris), P. Dek ker (penningmeester), J. F. Alofsen (lid, belast met ledenadministratie), D. van dén Doel (lid, belast met vcorzittersschap kclonne), J. K. Jop- pe (l'id. belast met Jeugd Rode Kruis en Jongerenhuipdienst), mej. M. de Vlieger (lid, belast met inlichtingen dienst), mej. C. M. L. S. den Boer (medewerkster J.R.K.) en de heer W. Dekker (beheer rampendepot). De scheidende voorzitter-secreta- ris-penningmeester deed nog eens uit de doeken hoe sterk h'et Rode Kruis te Zierikzee (en Kerkwerve) is gegroeid. In 1946 waren de leden tallen: 674 en 68 en irn 1968: 1160 en 110. In 1947 bedroeg de collecte f 448,25 en in 1968 f 4039,19. Wij vernemen intussen dat offi cieel afscheid zal worden 'genomen van de heer Uyl op dinsdag 10 de cember, tijdens een vergadering in het Ned. Hervormd verenigingsge bouw. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (ZH). nanciële basis van de stichting te wijzigen. Met ingang van 1 januari 1969 kunnen alleen leden van verenigin gen via bedoeld bureau worden ge keurd, waarvan de vereniging deel nemer aan de stichting is. De bij drage voor de verenigingen is als volgt vastgesteld: a. Verenigingen tot 50 leden f 15 per jaar; b. verenigingen van 50 tot 100 leden f 25 per jaar; c. verenigin gen boven de 100 leden f 50 per jaar. Door deze nieuwe regeling kunnen de keuringskosten per Md van de aangesloten verenigingen worden gehandhaafd op f 4 per keuring. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Op woensdag 20 november houdt de N.C.V.B.-afdeling een vergade ring in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. Het woord zal worden gevoerd door luitenant N. Knot van het Leger dés Heils te Zi erikzee. Het gesprokene wordt toegelicht met dia's. WESTERSCHOUWEN Hengelwedstrijd „De Krabbe" De Wiesthoekse hengelvereniging „De Krabbe" had voor zondag 17 no vember opnieuw een competitiewed'- strijd uitgeschreven. De toeloop naar een stuk zeedijk bij Burghsluis, be ter bekend als „bij de Nieuweweg" was niet zo bijster groot. De koude voorgaande dagen zullen daar wel de oorzaak van geweest zijn. Waai de vis op 'deze zondagmorgen zat is niet bekend, doch zeker niet op de plaats van de wedstrijd. Uit de uit slag valt dit duidelijk op te maken. Senioren: 1. J. Hart, 455 punten; 2. J. Verzij 1, 295 pnt.; 3. D. de Rijke, 280 pnt.; 4. P. Duson, 225 pnt.; 5. P. de Rii'ke, 175 pnt.; 6. W .Lemsom, 119 pnt.; 7. J. Tuinman, 118 pnt.; 8. J. Verhagen, 117 pnt.; 9. J. Speelman, 100 pnt.; 10. W. de Jonge, 100 pnt. en 11 M. A. v. d. Wielen, 100 pnt. Uitslag junioren: 1. S. Blom, 384 pnt. en 2 D. Blom, 205 pnt. BURGH Blijvende wateroverlast op sportveld Leden van de sportvereniging D. F.S. die de laatste maand' geholpen hebben bij hét gaten boren in het grote veld van het sportpark „Van Zuijen" hebben het werk er bij neer gelegd, omdat het veld na enkele re genbuien alweer blank stond. Voor de vastgestelde thuiswedstrijden van D.F.S. kan eventueel uitgeweken worden naar de J. J. Boeijesweg. Intussen kijkt het bestuur uit naar een trainingsveld je op een stukje grond aan het eind van de Zand straat, dat zeer waterdoorlatend is en altijd droog staat. Jaarvergadering H.S.V. „De Krabbe" De jaarvergadering der H.S.V. „De Krabbe" is vastgesteld op vrijdag 22 november in het clubhuis, cafetaria „De Westhoek" te Burgh. Een uitge breide agenda met de jaarlijks te rugkerende punten. Hoogtepunt is natuurlijk het verslag van de wed strijdleider met daaraan verbonden de uitreiking der clubprijzen. Een verloting zal worden gehouden. OOSTERLAND Jaardagviering Chr. Vrouwenver „Martha" Met een gezamenlijke maaltijd1, 'ge volgd door een gezellig samenzijn, heeft d'e chr. vrouwenvereniging „Martha", presidente mevr. Omme- ring-Korpel, haar 22ste jaardag ge vierd. Na een welkomstwoord door de presidente tot d'e vele aanwezige le den werd gezamenlijk het „Martha- lieT' gezongen. Hierna ving de maal tijd aan. Na afloop dankte ds. Om- merinig en volgde Schriftlezing door zijn vrouw en een meditatie over de geschiedenis van Maria en Martha. De secretaresse, mej. A. Boot deed vervolgens verslag van de aktivi'lei- ten in het afgelopen verenigingsjaar, waaruit bleek dat ei' verschillende sprekers, al dan niet met lichtbeel den, de vergaderingen opluisterden. De vereniging telt momenteel 40 le den en het vergaderingbezoek was in het voorbije jaar bevredigend. De penningmeesteresse, mevr. Steen- poorte-van der Weele, deed verslag van de financiën, waaruit bleek dat er een vrij goed batig saldo in kas is. Verder werden door een, uit enige leden gevormd koortje, verschillende liederen gezongen met orgelbegelei ding van mevr. Capelle-.Beije, en deed een aantal leden voordrachten. Verder werd nog een letterspel geor ganiseerd en een wedstrijd, in het hoedenversieren dat vaak de lach spieren in beweging bracht. Mevr. M. van der Maas-van 't Hoff bracht namens de leden de dank over aan het bestuur voor 'de keurige maal tijd. Mevr. Ommering eindigde deze geslaagde feestavond met. dankgebed. S.G.P.-tijdrede Vcor de afdeling Oosterland van de S.G.P. trad op ds. Venema, C'hr. Ger. predikant te Zwijndrecht, voor het uitspreken van een tijdrede. Er was vrij goede belangstelling. Als uitgangspunit koos de spreker de bij beltekst ui.t 1 Kon. 18 12 (laatste gedeelte), waar de profeet. Obadja sprak: „Ik, Uw knecht nu vrees den Heere van mijn jonkheid af". In een gloedvol betoog vergeleek spr. deze tijd onder Israël toen de koning Achab en de goddeloze koningin Ize- bel regeerde met de tijden die we nu beleven, en wees hierbij op de steeds groter wordende afval van God 1 en zijn dienst. Hij. schetste Achab als de godsdienst en Izebel als de wereld, terwijl de vrome Obadja hier tussen staat. De vele vernieuwingen, die zich vooral op kerkelijk gebied voltrekken werden door spr. gelaakt als zijnde tekenen van de tijdgeest. De aloude vertaling van de Heilige Schrift moest worden vervangen door een nieuwere die meer in de smaak valt, en men ging zelfs zo ver om ook de kostelijke psalmbundel „aan te passen" aan het huidige tijdsbestek. Tenslotte wees spr. op de 'noodzaak van te leven in de vreze Gods zoals dat van Obadja beschreven staat. Dinsdag 19 november Zierikzee Openb. 1. school N. Boogerdstraat, 7.30-9.30 uur, bezichtiging beroepen- tentoonstelling. Huis van Nassau. 7.30 uur, Vereni ging v. Bedrijfsvoorlichting „Schou wen-Duiveland". Huis van Nassau, 8 uur, vergadering IJsvereniging Zierikzee. Mondragon, foyer, 8 uur, alg. leden vergadering „Beter Wonen". Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, afdeling Schou wen N.F.O. en Pomona. Gereformeerde 'kerk, 7.45 uur, N.C V.B. Woensdag 20 november Zierikzee Bejaardensociëteit. 2 uur, contact middag afd. Zierikzee U.V.V. Ned'. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B. Renesse Dorpshuis, 7 uur, alg. 'ledenvergade ring Rode Kruis Westhoek, 8 uur filmvoorstelling. Noordwelle Zaal Lokker-v. d. Zande, Platte landsvrouwenvergadering. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, N.C V.B. Donderdag 21 november Zierikzee Duyvelants Koffyhuys, 7.30 uur, alg. ledenvergadering K.V. „AH Ready". YVesterschouwen Gemeentehuis Haamstede, 7.30 uur. vergadering gemeenteraad. kijken 5 Ja, u had het al begrepen Dam 21 Zierikzee //////////////////A///////////////) Sclieepvaartberichten Kenia, 18-11 te Larkollen. Slamat, 18-11 van New York naar Antwerpen. Vlieland, 17-1.1 van Gothenburg naar Stockholm. Zafra, 18-11 60 m. o.n.o. Socotra naar Fahal. Naar Sinterklaas kijken is nog iets anders dan Sinterklaas zien. We zijn dit laatste maar eenmaal overkomen en het was een onvergetelijke ge beurtenis, trouwens het kijken ook wel, zowel in de geloofsperiodeals nadien. Maar het zien van Sinter klaas dan. Het was op de 5e decem ber; dus geen gesol met data. Niet veel te vroeg en niet uitstellen tot het weekeinde; het was 5 december, de enige en helemaal officiële jaar dag van de Goedheiligman. Er viel nog wat in de stad te beredderen. Zo'n avond komt er tenslotte ook maar tussendoor en feitelijk heeft iedereen wel wat anders aan het hoofd dan inkopen doen en pakjes maken. Het was al wat later op de avond en de zaken waren al geslo ten, maar er moest nog hier en daar gebeld en wüt paksel naar binnen geworpen, om te voldoen aan de folklore en om de heerlijkste mythe die Nederland kent, overeind te houden. Teruggekeerd van dit sociaal 5-de- cember-gedoe, bleek iedereen overal al aan het peperbollen rapen en aan het uitpakken. De binnenstad was geheel uitgestorven. Het was een pittig koude avond en als in een sprookje kwam daar over de Mol in de richting Melkmarkt Sint Nicolaas - hooggezeten te paard - aanstappen. Niemand was er voor „hoera"-ge- roep; ik was de enige toeschouwer. Regelmatig klonken de hoeven van het paard op het plaveisel en Sint zat - zijn ouderdom ten spijt - kaars recht op zijn schimmelDat was dan het moment waarop ik Sinterklaas voor het eerst echt heb gezien. Als een soort fantoom kwam hij aange stapt; maar toch helemaal echt, he lemaal in stijl. Zuiver gelet op de snelheid, gingen zachtjes de paarde- voetjes, het getik waarvan langzaam ivegstierf toen de „bisschop-voor- iedereen'' in het Beddeweeg ver dween. En hoe dat nu allemaal wel kon. Het is altijd een raadsel gebleven. Offi cieel ivas Sint reeds lang binnen de stadswallen, maar deze stille tocht door een verlaten stad, is een even sprookjesachtige als mysterieuze zaak gebleven. Het is historie, maar een onweerlegbaar feit, waarvan een getuige bestaat. Zo rond 9 uur op 5 december ga ik weer even naar het hart van de stad. Misschien dat het weer ge beurt. Maar het zal wel niet, want de zes jaar na dit wonderbaarlijk ,zien", heeft Sint altijd de poes ge stuurd ondanks z'n jaardag! SCHIERE1L ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2