Nederlandse regering vraagt extra bedrag van f 225 miljoen voor vergroting van de defensie-inspanning 1969-1971 Meer dan 20 doden bij brand in Glasgow Nationale staking in Italië begonnen Israëlische waarschuwing aan Libanon Man verdacht van doodslag op zoontje Vietnam en de wereldopinie Identiteitsplaatjes voor diabetici Veel slachtoffers bij verkeersongeluk Deelname van Saigon aan besprekingen in Parijs is geregeld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1968 125ste jaargang: Nr. 20100 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Nieuw bestuur voor Rode Kruis-afd. Zierikzee Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 18-11. Voor de ver groting van onze defensie-inspan ning vraagt de regering voor de ja ren 1969 tot en met 1971 een extra- bedrag van 225 miljoen gulden. Dit blijkt uit een maandagavond aan de Tweede Kamer aangeboden nota, waarin de nieuwe defensieplannen werden ontvouwd. Die plannen zijn gericht op o.m. een verbetering van de gevechtswaarde van de land strijdkrachten en op een verhoging van de paraatheid der zeestrijd- krachten. Een beperkt deel van het benodig de bedrag van f 225 miljoen gulden zal worden verkregen door een tem porisering van investeringsuitgaven (f 45 miljoen). Daarnaast zullen ver schuivingen worden aangebracht in voor 1970 aangekondigde belasting plannen. Da regering zal voorstellen de in uitzicht gestelde aanpassing van de tarieven van de daarvoor in aanmerking komende specifieke ac cijnzen en de motorrijtuigenbelasting bij de inflatie reeds op 1 juli van het volgend jaar in te voeren in plaats van op 1 januari 1970. Daardoor zal een meeropbrengst worden verkre gen van f 90 miljoen. Daarnaast nog stelt de regering zich voor van de voorgenomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1970 een bedrag van 1' 90 miljoen te verschuiven naar 1971. ,.Deze verschuivingen zullen een offer van ons vclk dragen", aldus de ncta. Daarin worden die offers „noodzakelijk en verantwoord ge noemd in het licht van het uiteinde lijk allesoverheersende belang van de veiligheid van de westelijke we reld, die ook de ontspanning die de regering blijft nastreven, dient". In de ncta, waarin de „grootste be zorgdheid" wordt uitgesproken over de mogelijkheden van toekomstig ge wapend geweld, wordt een overzicht gegeven van de voorgenomen ver groting van de defensie-inspanning die gericht is op een verhoging van de paraatheid en de gevechtswaar- UTRECHT. Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond heeff. er goede hoop op, dat de drie vakcentrales tot een eensluidend standpunt zullen komen met betrekking tot de loon wet die minister Roo'lvink onlangs bij de Tweede Kamer heeft inge diend. DEN HAIM. Maandagavond is de vijfjarige Johannes Gerhardus van Loenen op de Vroomshoopseweg in de gemeente Den Ham (Ov.), toen hij uit d'e bus stapte en plotseling de rijweg overstak, door een perso nenauto overreden. Hij was op slag dood. Zsa Zsa Gabor op Majorca aangehouden PALMA. 19-11. De actrice Zsa Zsa Gabor is maandag op het vlieg veld van Palma op Majorca aange houden. toen zij in een toestel naar Parijs wilde stappen. Volgens de politie is zij er door een gerant van het hotel waar zij vijf dagen gelegeerd heeft van beschul digd, rekeningen voor winkeluitstap jes in Palma. tot een' bedrag van 9.000 peseta's (45 gulden) niet te heb ben gehonoreerd. Ijsbeer doodt Eskimo FORT CHURCHDLL, 18-11. Een ijsbeer heeft zondag een 19-jarige Eskimo midden in fort Churchill, een plaatsje met rond 2.500 inwoners op 1.000 km. ten noorden van Winni peg in Canada, aangevallen en ge dood. De vrienden van de jonge Es kimo konden niets doen toen de beer zich op ihem wierp en hem de 'keel doorbeet. De politie schoot het dier later dood. In de omgeving van fort Churchill zijin dit jaar veel ijsberen waargenomen. Zij komen uit de streek rond de Hudson-baai. de van de nationale bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging. Aankopen De in de nota genoemde maatrege len omvatten: Een aanvullende ver snelde aankoop van 70 Leopard- tanks, ter vervanging van de Cen- lurions in een zevende tanlcbataljon; 'n versnelling van een reeds voor genomen aanschaffing van anti tankwapens op brigadeniveau, ten einde het pantserafwerend vermogen van het legerkorps zo snel mogelijk op een adequaat niveau te brengen; opvoering van de mobiliteit van tankeenheden; het treffen van voorzieningen aan boord van jagers en fregatten ter verbetering van de bescherming te gen geleide projectielen en het aan schaffen van reserved el'en en scheepsbenodigd'heden ter verhoging van de paraatheid van schepen en vliegtuigen; versnelling van de ombouw van enkele mijnenvegers tot mijnen ja gers het treffen van enige voorzienin gen met het oog op een verbetering van de enderzeebootbestrijdingsmid- delen en het voorraadniveau van bepaalde munitiesoorten; het aanhouden van twee F 104 G- squadrons op de oorspronkelijke sterkte van 18 vliegtuigen per squa dron. In de nota wordt er op gewezen, dat voor het extra-bedrag van f 223 miljoen de machtiging zal worden gevraagd van de Staten-Generaal. De voorstellen tot verhoging van de accijnzen en de motorrijtuigenbelas ting op I juli 1969 zullen zo spoedig mogelijk bij de kamer worden inge diend, zo blijkt uit de nota. GLASGOW, 18-11. Bij ceil brand in een grote textielopslagplaats in de haven van Glasgow zijn maandag zeker 21 menseu om het leven ge komen. Het drama voltrok zich in enkele minuten. De brand brak uit op de beneden verdieping. Slechts drie mensen wis ten tijdig naar buiten te komen, de rest van het personeel in het drie verdiepingen tellende gebouw, toe behorend aan een stoffeerderij, zag zich de weg door de vlammen ver sperd. In wanhoop verdrongen de in- geslotenen zich voor de ramen, die geen ontsnappingsmogelijkheid bo den doordat ze waren versperd door tralies, aangebracht toen het gebouw nog als whiskeydepot werd gebruikt. Hét was een onbeschrijfelijk tafereel. Schreeuwende mannen en vrouwen klemden zich aan de tralies vast- tot ze dcor rook en vuur werden opge slokt. Sommigen sloegen met stoelen op de ramen in, maar de ijzeren tra lies vormden een onwrikbare bar rière. Enkele minuten na het uitbreken van de brand stortte het dek reeds in. De vlammen waren in de wijde omtrek zichtbaar. Brandweerlieden poogden tot driemaal toe binnen te komen, maar werden teruggedreven Amerikaans vliegtuig C O op Okinawa verongelukt TOKIO, 19-11. Een Amerikaanse zware bommenwerper van het type B-52 is bij het opstijgen van de basis Kadena op het eiland Okinawa neer gestort en uitgebrand. Alle zeven bemanningsleden kon den het toestel verlaten, maar twee zouden ernstig gewond zijn. Het ver ongelukte toestel vervoerde conven tionele wapenen. Omvangrijk ril il verkavelingsol) jecl MARKELO, 18-11. Van de ruim 2900 grondeigenaren die betrokken zijn bij een der grootste ruilverka- veHngsobjecten in Nederland betref fende 12.483 'ha. in de gemeenten Holten en Markelo, hebben officieus 2239 eigenaren >(75 pet.) vóór gestemd. De tegenstemmers kwamen voorna melijk van de kleinere grondbezit ters. Met de herverdeling wil men bereiken een efficiënter gebruik van de landbouwgronden mogelijk te ma ken. dcor de verzengende hitte. Pas na uren was men het vuur meester en kon worden begonnen met het ber gingswerk. Het is één van de grootste rampen die ooit in Schotland zijn gebeurd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de veiligheidsvoorzieningen in het depot. Kandidaatstelling voorzitter P.v.d.A. UTRECHT. 18-11. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zal aan het komende partijcongres de aanbe veling doen dr. A. Vondeling tot par- tijvoorzitter te kiezen .Hét bestuur beslool hiertoe op een in Utrecht ge houden vergadering. Als eerste vice-voorzitter beveelt het P.v.d.A.-bestuur aan de heer A. van der Louw, als tweede vice-voor zitter 'drs. H. J. Eysink. Zond-6 op aarde teruggekeerd MOSKOU, 18-11. De Russische ruimtesondt Zond-6 is na een tocht achter de maan om volgens het pers bureau Tass in de Sow jet-Unie ge land. Met de Zond-6 'is een nieuwe landingsmethode 'beproefd. Het on bemande ruimtevoertuig is tweemaal de atmosfeer van de aarde binnen gedrongen. De landing vond plaats in een tevoren bepaald gebied. Zelfbedieiiingslranis AMSTERDAM18-11.- Begin volgend jaar komt in Amster dam de eerste zelfbedienings tram - lijn 1 -op straal. Jour nalisten die het prototype za gen doopten de tram meteen tot poptram. De vele kleurige borden nodig om de passagiers duidelijk te maken hoe zij zich te gedragen hebben .doet aan pop-art denken. Overigens is het niet ingewikkeld. De pas sagiers dienen te voren kaar ten te kopen. Als de tram bij de halte stopt drukt mien op een knop waardoor de deur open gaat en men steekt de kaart in een automaat, welke het biljet afstempelt. Om de tram te verlaten drukt, men opnieuw op een knop van de deur gemarkeerd met uitgang. ROME, 19-11. Het Italiaanse treinverkeer is maandagavond om 21.00 uur tot stilstand gekomen aan het begin van een grootscheepse na tionale staking die het land de ko mende 24 uur dreigt te verlammen. Poging tot doodslag aan boord van de „Gaasterland" AMST EIID AM, 17-11. Mogelijk een borreltje teveel en in ieder ge val een kwade bui heelt de 25-jarige Hagenaar J. II. en de 20-jarige Am- stelvener A. D. J. parten gespeeld enkele dagen geleden, teen hun schip het m.s. „Gaasterland" van de Kon. Holl. Lloyd nabij de Kaap Verdische Eilanden voer. Een Spaanse hutbediende en zijn kameraad werdén hun slachtoffers. In een dolle bui hébben beiden, die een functie in de machinekamer hadden, de twee Spanjaarden op een verschrikkelijke marnier afgetuigd, waarbij een van de twee zelfs met een mes werd gestoken en de kapi tein van de „Gaasterland" gedwon gen was full speed naar Sao Vincent te varen cm de Spaanse hutbediende tijdig in een ziekenhuis af te leveren. Voor het leven van de man wordt gevreesd. De beide Nederlandse zeelieden werden door de kapitein op een vliegtuig naar Nederland gezet en toen zij op Schiphol aankwamen, werden zij door de marechaussee ge arresteerd en overgegeven aan de rijkspolitie te water. Zij hebben de gepleegde feiten toegegeven en zijn voorlopig vastgehouden beschuldigd van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling. TURV1LLE. Jacqueline Onassis en haar echtgenoot brengen op het ogen blik een korte vakantie door op hel landgoed, van haar zwager prins Stan- lislas Radziwill en prinses Lee, een zuster van Jackie. Op de foto kijkt de echtgenote van de vroegere Amerikaanse president naar haar kinderen die een ritje op een paard maken. Naast haar prins Radziwill en diens echt genote en op de voorgrond de balletdanser Rudolf Nureyev. JERUZALEM, 19-11. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft maandag voor het Israëlische parlement verklaard dat de regering van Libanon verantwoordelijk moet worden gesteld voor alle sabotage daden en grensschendingen vanaf Libanees grondgebied. In de afgelopen dire maanden heb ben zich volgens Dajan tien grens incidenten vanaf Libanees grondge bied vooi-gedaan. Dajan verdedigde ook zijn voorstel HILVERSUM, 18-11. De 25-jarige plaatwerker J. M. uit Hilversum zal woensdag voor dc officier van justi tie te Amsterdam worden geleid, verdacht van doodslag op zijn 2-ja rig zoontje Hans. De man die na zijn daad zelf met het kindje naar de politie is gereden gaf als motief op gehandeld te heb ben om zijn zoon ,:een ellendige jeugd te besparen". De man die het kind zaterdag door wui'ging om het leven bracht had eerder die dag zijn vrouw en zuster naar de kapper gebracht waarna hij met het kind naar de Hilversumse drafbaan achter het sportpark is ge reden. Teen hij met het slachtof fertje in zijn bestelauto bij de politie arriveerde leefde het waai'schijnlijk nog maar mond-op-mond beademing mocht niet meer baten. Huiselijke ómstandigheden - de man woonde in bij zijn schoonoudei's - vormen mogelijk de achtergrond van de tragedie. Doodslag aan boord van schip AMSTERDAM. 18-11. Maandag morgen vroeg, bij het aflossen van de wacht in de machinekamer, heeft de vierde werktuigkundige het stof felijk cvei'schot aangetroffen van de 27-jarige H. Th. Smit, tweede weik- tuigkundige. Het schip ligt sinds 13 november in de haven van Bi'emen. De criminal polizei is inmiddels in geschakeld omdat de vrees bestaat, dat hier sprake is van een misdrijf. n Het langste vliegtuig ter wereld, dat in aanbouw is in een vliegtuig fabriek in Yorkshire, is maandag middag door brand ernstig bescha digd. de bezette gebieden van Hebron en Gaza met de gebieden Jeruzalem en Beei-sjeba te smeden tot een econo mische eenheid. Zijn plannen zijn in het kabinet op kritiek gestuit van de minister zonder porfeuille Pinhas Sapir. Volgens Dajan wox'dt door de vor ming van een dei'gelijke eenheid de Arabische bevolking geïntegreerd en zal haar haat jegens de Israëli's ver minderen. DELFT, 17-11. Het radikale Twee de Kamerlid drs. J. Aarden meent dat de publieke opinie zich de laat ste tijd steeds meer heeft doen gel den. „Ik heb bv. de stellige indruk, dat de wereldopinie inzake Vietnam van wezenlijke betekenis is geweest'" zo sprak di-s. Aarden op het in Delft gehouden congres van de politieke Partij Radikalen. Hij wilde de 'mo gelijkheid niet uitsluiten ,daf de pu- .blieke opinie zelfs in de Ver. Staten werkzaam heeft kunnen zijn. Bij zonder hoopgevend noemde de radi kale politicus de ervaringen, die de Sow jet-Unie heeft opgedaan met de publieke opinie in verscheidene lan den en met het geweldloos ver-zet in Ts j echo - Slowakije. DEN HAAG, 18-11. ln Amster dam is een vrouw, die donderdag j.l. bij een verkeersongeval niet ernstig werd gewond, toch in een hachelijke positie komen te verkeren. Toen zij in het ziekenhuis werd opgenomen bleek zij suikerpatiënte te zijn. Haar identiteit was echter niet be kend en niemand wist welke behan deling zij voor haar ziekte onderging. Pas nadat haar signalement zater dag via de radio was verspi-eid en haar familie zich had gemeld, kon over de dringende noodzakelijke ge gevens worden 'beschikt. De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. Bui-gemeester Patijn- laan 65 in Den Haag. vestigt naar aanleiding hiervan de aandacht van belanghebbenden erop. dat zij iden- titeitskaartjes beschikbaar stelt, die de diabeet bij zich dient te dragen. Deze kaartjes vermelden behalve naam en adres van de eigenaar, ook de hoeveelheid en het soort insuline oi' tabletten die de patiënt nodig heeft. Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen en hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; in het alge meen iets lagere temperaturen. Voor donderdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-tempei'atuur: van 0 tot 5 gx"a- den onder noi-maal. Max.-tempei-atuur: van 2 tot 8 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 20 nov. Zon op 8.09, onder 16.42. Maan op 8.39, onder 16.14. 21 nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 10.13, onder 16.55. Nieuwe maan: 20 nov. te 9.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 nov. 2.45 v.m. 21 nov. 15.02 n.m. 15.49 n.m. 14.46 n.m. 15.31 n.m. 3.32 v.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 2.23 v.m. 21 nov. 3.09 v.m. Springtij22 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zich van. noord-Rusland ovex- Scandina vië naar Schotland uitstrekt, is nog in betekenis toegenomen. NedeiJand bevindt zich evenwel buiten de in vloedssfeer van een lagedrukgebied, dat boven midden-Europa aanwezig is. Het vex-oorzaakt bij ons en in En geland af en toe wat regen en mot regen uit een somber wolkendek. Ook dn Duitsland en Italië komt re gen voor, terwijl het in oost-Fi-ank- x-ijk en de westelijke Alpen, waar een laag koude lucht is achtergeble ven, plaatselijk sneeuwt. Het ko mende etmaal komt er Ln de weer- situatie niet veel verandering, Zwak ke tot matige oostelijke winden blij ven vochtige lucht naar onze omge ving voeren. Er zal dus veel bewol king zijn met af en toe wat regen en motregen en hier en daar rrxist. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager worden. COLMAR, 18-11. Maandagochtend heeft zich in de Elzas een ex-nstig verkeersongeluk voox-gedaan waar bij zes doden en 27 gewonden zijn gevallen. In de buurt, van Colmar werd een inhalende bus door een trekker in de flank geramd. De bus onderhield een geregelde dienst tus sen Gübwiller en Colmar. Van de gewonden hébben 17 mensen ex-nstig letsel opgelopen. Er vertrokken geen treinen méér uit hoofdstations en die ondex-weg moesten bij het eerstkomende station blijven staan. Of dat overal direct gebeurde is niet bekend. Zelfs de inlichtingen dienst van de spooxnvegen was in staking gegaan. Slechts op de voornaamste trajec ten zou tot dinsdagavond 21.00 uur de dienst nog met enkele treinen worden onder-houden. Daarnaast wox-'den bussen ingeschakeld. De directie van de spoorwegen heeft de hulp van militairen inge roepen om althans nog enig v ex voer in stand te houden. Huisbrandolie duurder Huisbrandolie wordt dinsdag (van daag) een halve cent per liter duur der. De oliemaatschappijen hebben tof" deze prijswijziging toesloten in overleg met het ministerie van eco nomische zaken. Ze houden vertoand met selzoensontwikkel Ingen op de oliemarkt, aldus een communiqué. SAIGON, 19-11. Van welinge lichte zijde in Saigon is vernomen dat Amerikaanse en Zuidvietnamese deskundigen het eens zijn geworden over een formule die de Zuidvietna- mese regering in staat zou stellen binnenkort aan het vredesoverleg in Parijs deel te nemen. Volgens dezelfde zegslieden zall binnen enkele dagen, uiterlijk aan het eind van de maand, een Zuid vietnamese ondexTxandelingsdelega- tie naar Parijs vertrekken. De Zuidvietnamezen zouden in. de overeenkomst, waaraan op het ogen blik de Taaiste hand zou worden ge legd terwijl president Thieu al on derhandelaars uitzoekt, volledig hun zin hebben gekregen wat betreft het aantal partijen dat aaxx het overleg deelneemt, n.l. twee. Volgens de zegslieden zal Saigon de onderhandelingen voor de gealli eerden l'eiden, terwijl d'e Ameri kaanse delegatie niet in de Zuid- vietnamese wordt opgenomen. De te- g'enpax-tij - Hanoi, dat door Saigon en Washington als enige gespreks deelnemer wordt erkend - krijgt het recht haar ondexhandelingsdelegatie naar believen in te richten. Mochten leden van het nationaal bevrijdings- fronit aan. die onderhandelingen deel nemen, ban zullen zij ge negeei-d wor den door de Zuidvietnamezen, ter wijl de Amerikanen nadrukkelijk zullen verklaren dat deelname van het front aan de onderhandelingen geen erkenning van het bevrijdings front inhoudt. Volgens de zegslieden heeft presi dent Thieu vice-president Ngoeyen Cao Ky verzocht, de lei dig van de onderhandelingsdelegatie op zich te nemen. Zij beweren dat. in tegenstel ling tot eerder verschenen berichten, deze functie niet onverenigbaar is met die van. plaatsvervangend staats hoofd. Het is de zegslieden niet bekend of Ky ja heeft gezegd. Zijn antwoox-d. zo menen zij, hangt af van de poli tieke ontwikkelingen in Saigon. Zo wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een kabinets herziening, met als doel de greep van de regering op het binnenlands be leid te vex-stevigen. Premier Trail Van Huong ontkent dat hij zijn ont slag heeft ingediend. Volgens hem hangt een kabinetsherziening af van de ontwikkelingen. De zegslieden beweren dat nog slechts enkele „delicate" kwesties een algehele oplossing van het pro bleem der Zuidvietnamese deelname aan de onderhandelingen in, de weg staan. Zo zou de regering in Saigon ex-op staan, dat de besprekingen niet op woensdag plaatsvinden, om zo doende duidelijk te laten uitkamen dat het niet slechts om een nieuwe fase in het overleg, maar om geheel nieuwe ondei-handelingen gaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1