STEEDS BIJ DE TIJD Informatieve propaganda-avond voor de A.N.W.B. te Bruinisse Ds. H. J. Hegger over „Rome-Reformatie" Het fraaie hoekje aan het eind van het Slabberswerf met uitzicht op de Sint Lievensmonstertoren. Het plaatje stamt uit het begin van de twintiger jaren en mag typisch genoemd voor de stilte en sfeer (gelukkig nog niet geheel verloren gegaan) van het Zierikzee van toen. BRUSSEL. De Nederlandse rege ring heeft besloten het initiatief te nemen tot het organiseren van een grote Europese conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken over de Europese eenwording. INGEZONDEN STUKKEN Bouwplan West en binnenstad Met grote linteresse heb ilk jl. vrij dag d'e voorlichtAngsavomid van het gemeentebestuur van Zierikzee bij gewoond. waair uitvoerig toelichting werd gegeven op het bouwplan West met het bejaardencentrum. De vele aanwezigen zullen het met mij eens zijn dat het gemeentebestuur en Be ter Wonen alle lof hiervoor toeko men! Uit een vraag van één der aanwe zigen bleek dat naast deze plannen ook de binnenstad de aandacht heeft. Inderdaad kan het bejaardencentrum als dit gereed is ,een verdere ontvol king van de oude stad tot gevolg hebben. Een aantal meest oudere panden kan dan tot verval geraken. Waartoe dit kan leiden is vooral te zien tussen de St. Domusstraat en Nieuwe Haven, bijv. an de vorm van vele schuttingen. Zoals bekend, is het gemeentebe stuur ernstig doende met een sane ringsplan voor genoemd stadsdeel, maar dit vereist een uitgebreide stu die. Vooral ook is de financiering een probleem. Nu hebben iin enkele andere plaat sen waar zich soortgelijke proble men voordoen, initiatieven geleid tot de oprichting van een Stichting of een N.V. die kans gezien heeft gei den bijeen te brengen om waarde volle vaak vervallen panden aan te kopen. Deze worden dan gerestau reerd met subsidie en vervolgens verhuurd of verkocht. Achter twee kleine geveltjes kan eventueel een ruime woning tolt stand komen. Wel licht zijn er voor verhuur in c'e re creatiesector mogelijkheden. Oude arbeiders woninkjes elders zijn im mers ook in trek als weekendwoning, ook in de bebouwde kommen. De middenstand zal er allicht van kun nen profiteren. Van het grootste belang is m.i. dat het unieke karakter van Zierikzee behouden blijft. De burgemeester heeft j.l. vrijdag Zierikzee terecht een unieke stad genoemd. Dit unie ke bestaat niet alleen in de poorten, het stadhuis en het Havenplein, maar vooral ook in de historische platte grond, met smalle iets gebogen stra ten met voortdurend verrassende doorkijkjes op kleine trap- en klok- gevél'tjes. De panden op zich zelf zijn meestal niet zo belangrijk en monu mentaal maar het geheel wel. Een paar gaten in een straat bederven het gehele aanzicht. De bedoeling van dit stukje is er toe 'bij te dragen dat meer mensen zich rekenschap geven van wat er voor Zierikzee op het spel staat als niet spoedig tegenmaatregelen kun nen worden gerealiseerd. Welke ver eniging weet een avond te beleggen waar dit probleem deskundig inge leid wordt? Het gemeentebestuur moet weiten dat het niet alléén staat in z'n streven het unieke van Zie rikzee te behoeden. Ir. J. L. VAN SLOTEN, Touwbaan 10, Zierikzee. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 77. De pijl die voor de vluchtelingen be stemd was geweest, had Ramar getroffen. In één oogopslag had Aram het gevaar overzien. Reeds stormden enkele wachters het binnenplein op. Wat konden zij doen? Twee mannen, waarvan één ongewapend, en een meisje tegen vijf, zes man? Snel als de weerlicht greep Aram een paar smidshamers en rende de smidse uit. „Hier!" schreeuwde hij tegen Grubalt, terwijl hij de prins een hamer toewierp en zich direct weer omwendde om de eerste wachter, die hem bijna had bereikt, zo'n tik te geven dat de man zonder een kik te geven neerstortte. Tegelijkertijd had ook Grubalt zich in de strijd geworpen. Met een geweldige kracht zwaaide hij zijn wa pen en de ene aanvaller na de andere beet in het zand. Doch plotseling hief Aram luisterend het hoofd. In de verte hoorde hij het geluid van naderende hoefslagen en geschreeuw. Dat kon niet anders betekenen dan de te rugkeer van Korban en zijn mannen! MOSKOU. Richard Nixon heeft president Podgorny van de Sowjet- Unie bedankt voor diens felicitatie telegram ter gelegenheid van- zijn verkiezing tot president van de V.S. Flitsen uit het buitenland PHNOMPENH. Het Cambodjaan se ministerie van voorlichting heeft een verklaring uitgegeven, waarin het heet dat de binnenlandse veilig heid van Cambodja een zaak is die alleen Cambodja aangaat. Cambod ja zegt, dart; het geen Amerikaanse hulp in zijn binnenlandse zaken van node heeft. NEW YORK. De Amerikanen ma ken zich zorgen over het vele geld dat zij moeten besteden aan de zorg voor hun gezondheid, zo meent het instituut voor de peiling van de pu blieke opinie „Louis Harris'' te kun nen zeggen op grond van een onder zoek In aar de gezondheidstoestand van de Amerikanen en de kosten van de medische verzorging. PRAAG. Studenten en arbeiders- militie in Praag hebben besloten nauw te gaan samenwerken en gedu rende de besprekingen van heit cen trale partijcomité alle agitatie te vermijden. MOSKOU. Heb Sowjet-tijdschrift Sa Rubersjom heeft de opvatting verkondigd, dat er in Tsjecho-Slo- waikije, Roemenië en Zuid-Slavië een diepgeworteld „aniti-Sowjetisme" be staat. De hoofdredacteur van het blad, Kraminov, beschuldigt de pers radio en t.v. in Tsjecho-Slowakije er van, dat zij de bron vormen van de „smerige anti-Russische en anti socialistische campagne". FINANCIËN EN ECONOMIE Kapitaalsvlucht uit Frankrijk PARIJS, 16-11. De vlucht van ka pitaal uit Frankrijk heeft vorige week weer een grote omvang aange nomen. ondanks alle ontkenningen van een op handen zijnde revaluatie van de Westduitse mark of een de valuatie van de Franse frank. Op de Parijse beurs kwam de nervositeit tot uitdrukking in omvangrijke goud aankopen. De bank van Frankrijk heeft in de eerste week van november 200 mil joen frank aan goud en deviezen ver loren. Voor de tweede week zijn de juiste cijfers nog niet bekend, maar volgens zegslieden in Parijs is er weer meer dan 750 miljoen frank van de reserves afgegaan. Er werden vooral grote bedragen omgezet in Westduitse marken en Zwitserse franken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorst (toez.) K. van Otteren te Lathum. Bedankt voor Amemuiden A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk - voor Dinteloord C. J. P. Lam te Putten. Geref. Kerken Bedankt voor Sneek H. A. Star- renburg te Wolvega. Ohrist. Geref. Kerken BRUINISSE. 14-11. Te Bruinisse werd woensdagavond een propagan da-avond gehouden voor de A.N.VV. B. De leiding van deze avond was in handen van de heer If. van der Waal, propagandist van deze bond, die na een welkomstwoord dank bracht aan de heer dr. J. C. Itöhner, die als consul op Schouwen-Duive- land enorm veel voor de A.N.W.B. heeft gedaan. Uitvoerig behandelde spreker daarna het werk dat de A.N.W.B. in zijn 85-jariig bestaan deed voor toe risme en verkeer. Allerlei belemme rende bepalingen werden nog aan het begin van deze eeuw vooral aan het gemotoriseerde verkeer (dat toen nog maar in het klein begon) In d'e weg gelegd. Reeds toen was de bond, als Wielrijdersbond opgericht, a'ktief, om deze belemmeringen opgeheven te krijgen. Het was de A.N.W.B., die de gemeenten het aanleggen van be tere wegen leerde, eerst met een ge huurde stoomwals, later met een ei gen A.N.W.B.-wals die aan de ge meenten werd verhuurd. Enorme kapitalen zijn in de loop van 80 jaar besteed aan de beweg wijzering, die klein begon en even eens met de tijd meest meegaan en diverse gedaanteverwisselingen on derging. maar die nu dan ook gezien mag en kan worden. Bij verkeer en toerisme, die wer den bevorderd en gestimuleerd kwam na de oorlog ook nog de re creatie. A.N.W.B.-routes werden uit gestippeld, eerst op de kaart, latex- door de bekende boi-den in het land schap en er wei-den Bondskampeer- plaatsen ingericht. Een der jongste parade-paardjes van de Bond is de internationale Reis- en Kredietbrief, bij de beteke nis -daarvan en de service clie tot in de perfectie wordt verleend, werd uitvoerig stil gestaan. Iedereen kent natuurlijk ook de Wegenwacht: Het MARKTBERICHTEN Be eierveilingen Coöp. Veluwse eiei-veildng Barne- veld. Aanvoer 694.755 stuks, stem ming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eiei-en van 52-53 gram f 15,41-15,76, 56-57 gram f 16,19-16,44 60-61 gram f 16.38-16.71, 64-61 gram f 16,66-16,89. Eeierveiling Bamevekl: aanvoer 476.179 stuks, stemming rustig. Prij zen in guldens Per 100 stuks: eiei-en van 52-53 gram f 15,41-15,75, 57-58 gram f 16,54-16.87, 62-63 gram f 17.00 -17,10, 66-67 gram f 17,02-17,32. Kruishoutum (België). Aanvoer 212.400 stuks, stemming rustig. Prij zen Sin guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram 1' 15,33-15.46. 57-58 gram 1" 16.10-16,34, 62-63 gram f 16,39 -16,51. Eiermarkt Barneveld: aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel kleintjes vlug. groite redelijk. Eeiei'en van, 50-58 gram f 15,00-16,50 per 100 stuks, kg- prijs f 3,00-2,84; 60-65 gram f 16.70- 17.10 per 100 stuks, kg-prijs f 2.78- 2,63. Hoogte- en laagte records in suiker 3mv\axdddo aa TISI 'DVVH N30 en de te verwerken hoeveelheden suikerbieten hebben dit jaar in ons land een hoogterecord bereikt, voor het suikergehalte van de bieten daar entegen wordt een laagterecord ver wacht. De beteelde oppervlakte was dit jaar voor het eerst, meer dan hon derdduizend hectare, namelijk 103.550 hectare. Volgens mededelingen van de Suiker Unie levert die oppervlak te een oogst op van 5.390.000 ton, dut is 52 ton per hectare. In de tienja rige periode 1959 tot en met 19(f9 heeft alleen 1960 een hogere hectare opbrengst te zien gegeven: 53,8 ton. De gemiddelde hectare-opbrengst in die tien jaar was 44,8 ton. Het suikergehalte zal dit iaar vol gens de verwachtingen gemiddeld 14,8 procent zijn. Het vorige laagte record in de afgelopen tien jaar 15,6 procent, is te vinden in het jaar met de hoogste hectare-opbrengst: 1960. Het joar 1967 deed het met 15,62 pro cent trotiwens niet zo heel veel be ter. Bijeenkomst te Nieuwer kerk Horloger JAC. Beroepen te Zaandam P. N. Rib- bers te Enschede. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelharnis A. altijd raak! Hoogerland te Werkendam - voor Terwolde H. Ligtenberg te Geraemui- den. De gezamenlijke speciaalzaken op speelgoedgebied in Nederland heb ben een speelgoedbon in omloop ge bracht, die is te vergelijken met de reeds algemeen in gebruik zijnde boeken- en platenbonnen. De nieuwe bon wordt uitgegeven door de Alge mene Nederlandse Vereniging van Speelgoedhandelaren en is verkrijg baar in de waarden van een rijks daalder, vijf, tien en vijentwintig gulden. Naar goed vaderlands gebruik heet deze nieuwe soort bon: „Toy- Tocket". De foto toont de buitenom slag van deze nieuwigheid. nummer van de alaimcentrale 814381 klinkt dagelijks door de radio, wel een bewijs, dat de alarmcentrale eveneens in een behoefte voorziet. Films en dia's Een groot aantal dia's werd ver toond om het gesprokene te verdui delijken. wat uitstekend gelukte. De service die de A.N.W.B. verleent is met het hierboven opgesomde nog niet uitgeput. Na een tekenfilmpje van Walt Dis ney, „Hoe het niet moet op de weg" volgde een film over „De rijproef voor gevoi'derden". De bond geeft adviezen en rijles aan hen wiens rij bewijs dreigt te verlopen en die nog wel een goede test kunnen gebrui ken, om geen gevaar op de weg te worden, door „routine" of ouder worden. Men kan bij de A.N.W.B. een rijproef aanvragen en krijgt vol ledig onderricht, waarbij natuurlijk extra wordt gelet op veel voorko mende fouten. Als ontspanningsfilm maar ook cm te laten zien. wat toeristisch dooi de bead nog wordt geboden aan. het slot de film: ..Een Oostenrijkse win- tervakantie in Tirol" gedraaid, -een prachtige kleurenfilm, die de avond alleen al geslaagd had kunnen doen heten. Hoewel de invloed van de voetbalwedstrijd cp de t.v. zeker te merken was in het bezoek, is de avond als propaganda-avond zeker gded geweest. Er waren aan het slot vele vragen, die blijk gaven, van een interesse in de A.N.W.B.-service op vele terreinen. NIEUWERKERK, 15-11. Het Schou- vven-Duivelandse comité „In de Rechte Straat" belegde een bijeen komst in „Ons Dorpshuis", waar het wtoi d werd gevoerd door de bekende ds. II. .1. Hegger, gereformeerd pre dikant te Velp, die in zijn referaat „Rome-Reformatie A.D. 1968", zijn visie gaf op'de ontwikkeling in de R.K. kerk en de verhouding tot het protestantisme. Ds. Hegger meende dat de vrijzin nige stroming in de &.K. kerk in Nederland de sterkste is en ook de boventoon voert. Van pi-otestantse is wel vei-wacht, door middel van de nieuwe Catechismus, te doen te krijgen met een kerk die zich had aangepast bij het eigenlijke Woord van God, maar ds. Hegger merkte op dat zulks niet het geval is. Er is sprake van een duidelijke ontken ning van de ei-fzonde en bij het be staan van engelen en duivelen wordt een vraagteken gezet. Wel is gehand haafd de leer dat door straf en boete doening alles goed gemaakt kan wor den, maar de R.K. kei-k ziet niet in dat Christus gekomen is om genade te verkondigen. Visie pater Rijk Het was voor spreker een onbe grijpelijke zaak dat de R.K. kerk kan toelaten wat een man als pater Rijk schrijft in het blad der Dominica nen. In feite komt diens visie neer cp een alles afgelopen-zijn na dit leven. Hel noch hemel bestaan. De dood van de mens volgt op de dood van God, want God is dood. Verder volgde ds. Hegger in gr-ove lijnen de leiddi-aad van zijn destijds ook te Zierikzee gehouden i-ede over het zelfde onderwerp, die wij toen uit voerig versloegen. Bij de aanvang sprak dr. J. H. Becker een welkomstwoord. De bij- komst werd vokaal opgeluisterd door het Chi\ Gemengd koor o.l.v. Eduai-d Nieland. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer J. C. Smits le Zierikzee, namens het comité. Druk werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Dr. Becker mediteerde over Romeinen 1 16 en 17: „De rechtvaardige zal door het geloof al leen leven". Tussentijds werd een collecte gehouden voor het ex-pries terfonds. De publieke belangstelling was zeer groot. Advertentie C.H. Statenkriiig en Kiesverenigingen in Zeeland een levendige discussie op velex-lei teri-ein en over diverse onderwerpen gaande is. Het is thans mogelijk geworden meerderen bereid te vinden mede leiding te geven aan de nieuwe vorm en opzet van de Chrislelijk-Histo- rische Unie. Wat biedt de EEELDEUIS DINSDAG 19 NOVEMBER NED. I.: In de serie „Julia" hoopt de hoofdrolspeelster een rustige avond te kunnen doorbrengen, maar vrienden steken daar een stokje voor. Koen Verhoef en Bob Bremer brengen hun „Sportpanorama" alvo rens het jotiniaal met aansluitend „Avro's Televizier'' de avond openen. Daarna de Engelse serie „The Saint". Simon Templar is weer vergezeld van heel mooie meisjes. Hij bezoekt een filmstudio in Rome en juist als hij daar is wordt een mooie hoofd rolspeelster ontvoerd. Van de span ning naar de romantiek van Gert en Hermien Timmerman. In de ouder wetse entourage van het restaurant Stuttenburg in Monnikendam zingen zij hun liedjes, afgewisseld door het optreden van enkele gastartiesten. Dat zijn de goochelaar Phea, de Duit Duitse harpist Johnny Teupen, Jack Reyners, het vrouwelijke zangduo Les Shalom en de ontdekking van Gert het vijftienjarige meisje Deb bie. De Morele Herbewapening zendt fragmenten uit uit de musical „Je mag naar buiten leunen", die een impuls wil zijn tot de Europese een wording. NED. II.: In „Scala" van Gewest tot Gewest, de dagbladen, Openbaar Kunstbezit, de parlementaire riLbriek en sport. Hel journaal ivordt gevolgd door een aflevering van „Dubbel ganger. Mark krijgt opdracht om een generaal aan de tand te voelen, dik niet helemaal zuiver op de graal lijkt. Daarna een ander beeld van Rusland dan we doorgaans te zien krijgen. Een Brits diplomaat heeft vorig jaar een bezoek gebracht aan enkele zuidelijke Sow jetrepublieken, Hij keek er rond en maakte er een film, In „Amateurs Actief'' krijgen verschillende koren de gelegenheid zich te laten zien en horen. Als oud- burgemeester Kolfschoten van Den Haag de nieuwe jaargang van Open baar Kunstbezit heeft, ingeluid volgt er nog een Eurovisieuitzending in de serie „Verbinding met". Ditmaal een Belgische produktie en wel de do cumentaire „De Kunstroof van de Eeuio", die handelt over de diefstal van twee panelen van het drieluik „Lam Gods' van de gebroeders van Eyck. DINSDAG 19 NOVEMBER NED. I.: schooltelevisie: 11.00 ver kennen en ontdekken; 11.25 grote Europeanen; 11.50 einde; 18.50 fa beltjeskrant (kleur); 1S.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 Julia (kleur); 19.31 sportpanorama; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 televizier; 20.45 de Saint (kleur); 21.35 Gert: en Hermien show; 22.20 morele herbe wapening; 22.30 journaal; 22.35 pau ze; 23.00 teleac noten en tonen; 23.30 einde. NED. II.: 18.50 fabeltjeskrant (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws19.03 scala; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 dubbelganger (kleur); 20.45 de ande re Ruslanden (kleur); 21.35 amateurs actief; 22.00 openbaar kunstbezit; 22.05 verbinding met.22.55 jour naal. GOES, 15-11. In een door de Ka merkring; Middelburg van de Chris- teltfk-Historische Unie belegde druk- bezcehte vergadering voor bestuurs leden van de C.H. Statenkring en C.H. Kiesverenigingen, alsmede van de C.H. Vrouwencentrale en C.J. Jongerengroepen, gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes, werd in vijf discussiegroepen op korte en za kelijke wijze van gedachten gewis seld over het onderwerp „De orga nisatie van de C.II.U. in Zeeland". Aan de hand van de door de voor zitter. de heer C. F. van der Peijl, en de heer A. J. Kaland gehouden korte inleidingen, samengevat in een aantal kernpunten, zoals: oi*ganisatie en vernieuwing van de Unie, contri- butievexTioging en zelfwei-kzaamheid, overleg en samenwei'king met de po litieke zusterpartijen K.V.P. en A.R. P.. mede in verband met het overleg in de zgn. „Groep van Achttien", ont stond no het uitbrengen van vei'slag door de uit de gi*oepen gekozen rap porteurs, een levendige discussie. In het algemeen kwam uit de rappor- tering aan de vergadering naar vo ren, dat men waardei'ing had en in stemming kon betuigen met de ver nieuwingen die zich in de Unie ma nifesteren, alsmede met de betere oi'ganisatie, tot uiting komend in de invoering van een centi-ale ledenad ministratie en de verspi-eiding onder de leden van het nieuwe leden-con tactblad „De NedeiTander", een en ander o.a. naar aanleiding van de gedane suggesties in het rapport van de Commissie-Scholten. Geconstateerd werd, dat de ver hoogde contributieheffing een zaak is die, mede door ontplooiing van meerdere activiteiten, geleidelijk zijn beslag zal krijgen. Duidelijk kwam ook naar voi*en" dat er binnen de Unie meer bewe ging is gekomen en een bi-edei-ejpe- langstelling is ontstaan, zpdat Jfians Advertentie. TtX is kaas uit het vuistje de 1 van lekker lui genieten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6